صفحه 1 از 15 1234511 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 150

موضوع: آلودگی نوری(lightpollution)

 1. Top | #1
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  576
  نوشته ها
  156
  تشکر
  119
  تشکر شده 555 بار در 67 ارسال

  Lightbulb آلودگی نوری(lightpollution)

  آلودگی نوری چيست؟


  آلودگی نوری در ابتدا توسط منجمان و به دلیل حساس بودن ابزارهای رصدی آنان بعنوان یک معضل زیست محیطی مورد مطالعه قرار گرفت. تابش انواع نور حتی به مقدار کم، تاثیر زیادی در پنهان شدن ستارگان می گذارد تا آنجائیکه حتی ضعیف ترین نور منجمان را مجبور به طی مسافت های طولانی و دور شدن از شهرها می کند...


  آلودگی نوری در ابتدا توسط منجمان و به دلیل حساس بودن ابزارهای رصدی آنان بعنوان یک معضل زیست محیطی مورد مطالعه قرار گرفت. تابش انواع نور حتی به مقدار کم، تاثیر زیادی در پنهان شدن ستارگان می گذارد تا آنجائیکه حتی ضعیف ترین نور منجمان را مجبور به طی مسافت های طولانی و دور شدن از شهرها می کند. البته شاهدیم که نور چراغهای دست ساز بشر به علت در نظر نگرفتن استانداردها و شاخص هایی که یک منبع روشنایی می بایست داشته باشد در آسمانهای پر ستاره اقدام به نورافشانی، خودنمایی و تخریب طبیعت شب می کنند.

  اما عوارض آلودگی نوری به همین جا ختم نشد و اثرات مخرب آلودگی نوری دانشمندان محیط زیست و طبیعت را متوجه خود ساخت است.
  در مجموع عوارض آلودگی نوری به 5 گروه تقسیم می گردد:
  1- اثرات مخرب آلودگی نوری بر انسان
  2- اثرات مخرب آلودگی نوری برحیوانات
  3- اثرات مخرب آلودگی نوری بر بر گیاهان
  4- از دست رفتن طبیعت آسمان شب
  5- اتلاف انرژی
  که در خصوص عوارض آن بر انسان قصد داریم به نکات زیر مفصل بپردازیم.
  بطور کلی قرار گرفتن انسان زیر نور مصنوعی باعث
  - آسیب های چشمی
  - بروز استرس
  - تضعیف قدرت فکر
  - خیرگی
  و در دراز مدت :
  - تضعیف دستگاه ایمنی بدن
  - افزایش ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطانهای پوستي
  - کاهش آستانه تحمل
  - جوش زدگی و رنگ پریدگی
  - بر هم خوردن ساعت درونی بدن(ساعت بیولوژیک(
  - بروز افسردگی
  - افزایش سرقت
  لازم است برای بررسی و تحلیل عوارض آلودگی نوری در ابتدا بدانیم که چه رفتار غیر استانداردی با نور، آلودگی نوری به حساب می آید. در حقیقت استانداردهای یک منبع نوری چه می تواند باشد؟
  تعریف علمی آلودگی نوری: نورهاي مصنوعي كه در زمان يا مكان نامناسب ازاستاندارد خود خارج شده و با كيفيت نامطلوب محيط زيست و آسمان شب را آزاردهنده و آلوده مي سازد.
  با این تعریف حوزه آلودگی نوری از حیطه منجمان و ستاره شناسی بیرون رفته و در اصل هر کجا که شما به هر صورتی از نور بطور غیر استاندارد استفاده کنید تولید آلودگی نوری کرده اید. پس با این تفاسیر این تعریف شامل فضاهای داخلی نیز می گردد.
  در حقیقت زمانی که از یک گنبد نورانی (آسمان تاب ) در بیرون شهرها به عنوان آلودگی نوری یاد می کنیم، مسبب آن را عواملی می دانیم که آن را تولید کرده اند (بخش عوامل تولید آلودگی نوری در شهرها در همین جزوه). مسلم است که رفتارهای خارج از استاندارد با نور و چراغ و سرپوش، تولید آلودگی نوری کرده است. پس هر کجا رفتاری خارج از کیفیت مطلوب (استاندارد) با نور انجام پذیرد آلودگی نوری تولید شده است. بطور مثال زمانی که شما برای مطالعه از لامپ کم مصرف استفاده کرده باشید آلودگی نوری را برای خودتان تولید کرده اید. چرا که نور لامپ هالوژن است که مناسب مطالعه و سلامت بینایی انسان می باشد. پس زمانی که در وادی نجوم سخن از آلودگی نوری می کنیم باید حیطه خود را از نورپردازی فضای داخلی یا بیرونی روشن سازیم، زیرا نوع و ساختار نورپردازی این دو محیط بسیار با هم متفاوت می باشد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که هیچگاه موضوع آلودگی نوری از حیطه نور مصنوعی خارج نمی شود چرا که در ابتدای تعریف آلودگی نوری، واژگان "نورهای مصنوعی " قید شده است.

  در مطلب "آلودگی نوری در زندگي شهري " همین سایت قول دادیم که سه واژه ,زمان، مکان و کیفیت را که در این تعریف از اهمیت خاصی برخوردار است را بیشتر توضیح دهیم، اینک به وعده خود وفا می کنیم:
  زمان: ممکن است شما در زمانی نامناسب از وجود روشنایی استفاده کنید که اصلاً نیازی به روشن ماندن آن نیست. مانند روشن بودن لامپ راهروها، پارکینگ ها و ... البته از شب تا صبح. لازم به توضیح نیست که ما در مورد لامپ ها در ساعاتی صحبت می کنید که منابع طبیعی روشنایی، مانند خورشید، فضای مورد نیاز ما را در حد کافی روشن نمی سازند. پس اگر نور کافی در روز به اندازه نیاز دارید و از نور لامپ ها نیز استفاده می کنید، این خود می تواند مصداقی برای زمان نامناسب باشد.  مکان: در دنیای امروز که انرژی از ارزش خاصی برخوردار است محاسبات دقیقی برای بهینه مصرف کردن انواع انرژی از جمله نیروی برق انجام می گیرد. در خصوص استفاده برق شهری در منازل، مکانهای عمومی، کارگاه ها، بیمارستانها، رستورانها و... نیز استانداردهایی از نور تعریف شده که سلامتی انسان بخصوص بینایی او درآن، مورد توجه مهندسان بوده است. با توجه به نوع هر فعالیت که مکانی خاص را برای انجام می طلبد استانداردهایی از میزان نور برای هرمکان تعریف شده است که در نظر نگرفتن این استانداردها و استفاده های سلیقه ای قطعاً تولید آلودگی نوری می کند. در واقع با چنین نگرشی که چه مقدار نور برای چه فعالیتی و در کجا مناسب است هم توانسته ایم انرژی را درست و بهینه مصرف کنیم و هم به سلامت بینایی خود آسیب نرسانده ایم. بطور مثال برای یک اتاق خواب 100 لوکس ،کلاس درس 300 لوکس و میز نقشه کشی نیز 500 لوکس نور لازم است. پس استفاده بیش از مقدارلازم از نور، در هر مکان تولید آلودگی نوری می کنند. حال پارکینگهای شرکت واحد را بخاطر بیاورید که با شدت نور بسیار بالایی محوطه خود را بیش از مقدار لازم روشن می کنند که این عامل باعث بازتاب نور اضافی به فضا می گردد و تولید آلودگی نوری می کند.
  کیفیت: در مهندسی روشنایی کیفیت نور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همانگونه که نور در مکان و زمان مناسب باید استفاده گردد، کیفیت نور نیز از جهت پزشکی و سلامت انسان مورد توجه می باشد. هر نوع لامپ با توجه به ساختمان و مکانیزم تولید نور از کیفیت، رنگ نور و طیف نوری خاصی برخوردار است. بطور مثال نور لامپهای سدیمی کم فشار از نظر ستاره شناسان بسیار مناسب است زیرا براحتی می توان نور این لامپ ها را با فیلترهای مخصوص از دید ابزارهای منجمین مخفی و پوشیده نمود. چراکه نور این لامپ ها فقط در طیف زرد رنگ تابش می کند و طیف نور دیگری ندارد پس براحتی با یک فیلتر کنترل می گردد.
  نویسنده:سید حامد میرزاخلیل
  lightpollution.ir
  ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 02-21-2011 در ساعت 01:04 PM دلیل: مرتب سازی
  امضای ایشان
  امام كاظم عليه السلام:حق تعالى نجوم را ستايش كرد و اگر دانش صحيحى نبود مدح نمى‏كرد پيامبران الهى همه به اين دانش عالم بودند

  امام باقر عليه السلام
  : خورشيد داراى لايه‏ هايى و طبقاتى است
  . اين سخن امروزه ثابت‏شده است


 2. Top | #2
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  576
  نوشته ها
  156
  تشکر
  119
  تشکر شده 555 بار در 67 ارسال

  درجه بندی آلودگی نوری آسمان


  میزان آلودگی نوری به 9 دسته تقسیم می شود.نوع اول آسمان رصدی ايده آل(سياه):تابش زمينه منظومه شمسی يا نوار دايرة البروجی نمايان است. حتی کهکشان m33 .با چشم غير مسلح به صورت جرمی واضح قابل مشاهده است.
  نوع اول:
  آسمان رصدی ايده آل(سياه) :
  تابش زمينه منظومه شمسی يا نوار دايرة البروجی نمايان است. حتی کهکشان m33 با چشم غير مسلح به صورت جرمی واضح قابل مشاهده است. حد قدری در اين آسمان خاص برای چشم غير مسلح به 6/7 تا 8 می رسد(البته با دقت). وجود مشتری و زهره در آسمان باعث تنزل تطبيق چشم در شب می شود. درخشش جو(يک نوار 15 درجه ای که به صورت بسيار کم نور و طبيعی در بالای افق ديده می شود ) به آسانی آشکار است.
  با ابزار 32سانتيمتری (12 اينچی) ستاره هايی تا قدر 5/17 قابل تشخيص اند همچنين با ابزار 50سانتيمتری (20 اينچی ) و با بزرگنمايی معمولی اجرامی با قدر 19 در دسترس اند. اگر در يک ناحيه ی که با چمن پوشيده شده است و به وسيله درختان احاطه و مرزبندی شده است قرار بگيريد، تقريبا تلسکوپ شما و چيزهايی که در اطراف شما وجود دارند نامريی هستند.
  نوع دوم:
  آسمان رصدی واقعی (خاکستری) :
  نور جو شايد در افق به سختی قابل رؤيت باشد. M33 هنوز به آسانی قابل رصد است. راه شيری در آسمان تابستان با جزييات زياد وبا چشم غير مسلح ديده می شود. با چشمهای معمولی(نه تيزبين) قسمتهای روشن آن مانند رگه های سنگ مرمر خودنمايی ميکنند. نور دايرة البروج هنوز به اندازه کافی روشن است تا ايجاد سايه ضعيفی کند. درست قبل از سپيده و بعد از گرگ و ميش رنگ اين نوار به زردی ميگرايد( البته در مقايسه با نمای رنگ راه شيری).
  ابرها در آسمان به صورت فضاهای خالی يا چاله هايی سياه در زمينه آسمان پر ستاره ديده ميشوند. شما تلسکوپ و اطراف خود را به صورت مبهم مشاهده ميکنيد.(البته جدا از تشخيص آنها در زمينه آسمان پر ستاره) بسياری از خوشه های فهرست مسيه با چشم غير مصلح قابل تشخيص اند.حد قدری چشم غير مصلح 1/7 تا 5/7است ودر اين حال اين حد برای تلسکوپ 32سانتيمتری به 16 تا 17 می رسد.
  نوع سوم:


  آسمان روستايی (آبی) :
  نشانه هايی از آلودگی نوری در افق قابل تشخيص است. ابرها شايد به صورت کم نور و درحاليکه نورانی ترين قسمتهای آسمانند در افق قابل تشخيص باشند ولی هنوز در بالای سر غير قابل تشخيص هستند. راه شيری هنوز به صورت ساختاری پيچيده نمايان است. و خوشه های کروی مانند m4، m5، m15، m22 اجرام قابل دسنرسی برای ديد با چشم غير مسلح هستند.
  M33 در گوشه های ميدان ديد شما سوسو ميزند . نور دايرة البروجی از بهار و پاييز (زمانی که از افق در حدود 60درجه ارتفاع دارند بعد از گرگ و ميش و قبل از سپيده ) کم نورتر از قبل قابل مشاهده است. تلسکوپ شما در فاصله 20 تا30 فوتی به صورت مبهم ديده می شود. حد قدری چشم غير مصلح بين 6/6 تا7 است و اين حد برای يک تلسکوپ بازتابی 32سانتيمتری به 16 می رسد.
  نوع چهارم:
  آسمان روستايی / حومه ی شهری :
  گنبدهای آلودگی نوری پراکنده در جهت های مختلف افق ديده ميشوند. نور دايرة البروجی قابل تشخيص است اما در هنگام تاريک روشن هوا تا نصف مسير خود تا سر سو بيشتر امتداد ندارد. راه شيری با ارتفا ع کافی از افق هنوز حرفی برای گفتن دارد ولی نه مثل قبل و آشکارترين ساختار به حساب می آيد.
  M33 به سختی و به صورت گذرا با چشم غير مصلح و فقط در عرضهای جغرافيايی بالای 50 رصد می شود. ابرهای اطراف آلودگی های نوری درخشان به نظر می رسند، البته کمی درخشان ولی هنوز بالای سر ديده نميشوند.
  شما به راحتی می توانيد تلسکوپ خود را در فاصله های دور پيدا کنيد. حد قدری برای چشم غير مسلح 1/6 تا 5/6 و برای يک بازتابی 32سانتيمتری که از بزرگنمايی معمولی استفاده ميکند 5/15 خواهد بود.
  نوع پنجم:
  آسمان حومه ی شهر :
  دور دايرة البروجی فقط به صورت اشاره هايی (بهترين موقعيت در شبهای بهار وپاييز) نمايان است. راه شيری به صورت بسيار کم نور يا حتی غير قابل تشخيص و به صورت ساختاری رنگ و رو رفته در نزديکی های افق و بالای سر پديدار است. گنبدهای نوری حاصل از آلودگی نوری در بيشتر جهات مشهود است. بيشتر يا همه ابرهای موجود در آسمان ازخود آسمان روشنترند. حد قدری برای چشم غير مسلح 6 تا 6/5 و برای ابزار اپتيکی 32 سانتيمتری به 5/14 تا15 می رسد.
  نوع ششم:
  آسمان حومه ی شهری روشن :
  هيچ ردی از نور دايرة البروج ديده نمی شود(حتی در بهترين شبها). آثاری از راه شيری فقط در نزديکی سرسو مشاهده می شود. آسمان تا ارتفاع 35 درجه ای از افق به رنگ خاکستری روشن ديده می شود. ابرها در آسمان آزادانه می درخشند . شما هيچ مشکلی برای پيدا کردن چشمی يا ملحقات تلسکوپ خود نداريد. M33بدون کمک گرفتن از دوچشمی هم قابل رؤيت است و m31 به صورت بسيار کم نور با چشم غير مسلح ديده می شود. حد قدری برای چشم غير مسلح 5/5 و برای تلسکوپ 32 سانتيمتری با چشمی معمولی آن، به 14 تا 5/14 می رسد.
  نو ع هفتم:
  آسمان شهری / حومه ی شهری :
  تمام زمينه آسمان به رنگ خاکستری روشن است. وجود منبع نورهای قوی در تمام جهات مشهودند. راه شيری تماماً نامريی است. M44 ياM31 ممکن است با دقت بسيار به صورت محوآشکار و پنهان گردند. ابرها با سربلندی می درخشند. حتی پرنورترين اجرام مسير نيز با تلسکوپ های معمولی کمرنگ تر از حد متعارف ديده می شوند. حد قدری چشم غير مصلح در اين آسمان به سختی به 5 می رسد و برای يک تلسکوپ بازتابی 32سانتيمتری به کمتر از 14 می رسد.
  نوع هشتم:
  آسمان شهری(روشن) :
  آسمان به صورت خاکستری روشن يا نارنجی ديده می شود و شما به راحتی می توانيد تيترهای روزنامه را مطالعه کنيد. در شبهای خوب M31 و M44 ممکن است بوسيله يک رصدکننده با تجربه تشخيص داده شوند و فقط پر نورترين های فهرست مسيه با تلسکوپ های معمولی قابل رؤيت هستند. بعضی از ستاره ها که ساختار اصلی صور فلکی را می سازند به سختی ديده يا اصلاً ديده نمی شوند.
  با چشم غير مسلح می توان ستاره هايی تا قدر 5/4 را شکار کرد.( البته در بهترين حالات و اگر بدانيد که کجا دنبالشان بگرديد). حد قدری بازتابی 32 سانتيمتری کمی بهتر از 13 است.
  نوع نهم:
  آسمان داخل شهری-روشن :
  آسمان حتی در سر سو کاملاً روشن است. بيشتر ستارگان تشکيل دهنده ی ساختار اصلی صورفلکی، نامريی هستند و صور فلکی کم نور مانند سرطان و حوت در هر صورت غير قابل مشاهده اند. بجز خوشه پروين (البته آن هم احتمال دارد ديده نشود) هيچ جرمی از فهرست مسيه با چشم غيرمصلح قابل رؤيت نيست.
  بهترين اجرام آسمانی که برای رصد با تلسکوپ پيشنهاد می شوند ماه، سياره ها و تعداد کمی از خوشه های ستاره ای پر نور است(البته اگر پيدايشان کنيد).
  حد قدری برای چشم غير مصلح کمتر از 4 است.

  مترجم: سید حامد میرزاخلیل
  منبع:darksky.org
  ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 02-21-2011 در ساعت 01:33 PM دلیل: مرتب سازی
  امضای ایشان
  امام كاظم عليه السلام:حق تعالى نجوم را ستايش كرد و اگر دانش صحيحى نبود مدح نمى‏كرد پيامبران الهى همه به اين دانش عالم بودند

  امام باقر عليه السلام
  : خورشيد داراى لايه‏ هايى و طبقاتى است
  . اين سخن امروزه ثابت‏شده است

 3. 15 کاربر مقابل از حسين رازبري عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 4. Top | #3
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  576
  نوشته ها
  156
  تشکر
  119
  تشکر شده 555 بار در 67 ارسال

  زمین در شب از نگاه ایستگاه فضایی بین‌المللی  کسانی که در ایستگاه فضایی بین المللی اقامت دارند به خوبی می دانند که شهرهای زمین هرگز نمی خوابند.به تازگی یک فضانورد خوش ذوق به نام "داگ ویلاک" که در حال حاضر در مدار اقامت دارد تصاویری شگفت انگیز از شب زمین تهیه کرده است که فضای وسیعی از لندن، پاریس، جنوب مدیترانه، مصر در رودخانه نیل، اسپانیا و ایتالیا را نشان می دهند...
  این فضانورد خوش قریحه که این تصاویر را در مدت 12 شب از ایستگاه فضایی گرفته است در این خصوص توضیح داد: "شما می توانید شفق شمالی را در بالای این شب زیبای اروپا تماشا کنید و از نور شهرهای پاریس و لندن لذت ببرید. ما در اینجا تصاویری زیبا از یک شب سرد پاییزی اروپا را داریم و می توانیم مدیترانه را در مرز میان فرانسه و ایتالیا و موزائیکهای زیبای در امتداد خط ساحلی والنسیا در اسپانیا تا لیورنو در ایتالیا را ببینیم."
  وی در توصیف شاعرانه خود از تصاویر شب زمین افزود: "در ادامه، ما چشم اندازی از شب رودخانه نیل را داریم که از میان بیابان مصر تا دریای مدیترانه گسترده شده و قاهره که در دلتای رودخانه خودنمایی می کند."
  براساس گزارش دیلی میل، این فضانورد ساکن ایستگاه فضایی ادامه داد: "بسیار شگفت انگیز است که نور شهرهای بزرگ و کوچک را از چشم انداز عمق فضا تماشا کنی. دلم برای این چشم اندازه زیبا از دنیای شگفت انگیزمان تنگ خواهد شد."
  منبع:www.hamshahrionline.ir
  آذر 1389

  مدير سايت:
  توجه به ادبيات بكار رفته در نقل قولي كه از آقاي "داگ ویلاک" و نويسنده اين خبر شده جاي كمي تامل دارد. كلماتي مانند خوش ذوق، خوش قريحه،‌ توصيف شاعرانه. البته شايد دلتنگي فضانورد عامل بكار گيري اين ادبيات و حس نزديكي به زمين را شده باشد اما آيا واقعا بايد از ديدن اين تصاوير مسرور شويم يا غمگين؟ چيزي كه مي بينيد منابع انرژي زمينيان است كه به هدر رفته و در اين بحران انرژي همچين فاجعه اي را شاهديم. و شايد اين وظيفه ما باشد كه در مصرف متفكرانه عمل كرده و زشتي و قبح اين تصاوير را به همديگر يادآور شويم.
  شهر استانبول در ترکیه، تنها شهری در دنیا که پل رابط میان دو قاره است. استانبول در تاریکی دریای سیاه در شمال و دریای مرمر در جنوب می درخشد
  شفق زیبای شمالی بر فراز شب اروپا و نمایشی دیدنی از روشنایی پاریس و لندن
  روشنایی قاهره در دلتای نیل، رودخانه نیل و دریای مدیترانه در میان تاریکی صحرای شمال آفریقا
  دریای مدیترانه خط ساحلی شهرهای والنسیا در اسپانیا و لیورنو در ایتالیا

  ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 02-21-2011 در ساعت 01:35 PM دلیل: مرتب سازی
  امضای ایشان
  امام كاظم عليه السلام:حق تعالى نجوم را ستايش كرد و اگر دانش صحيحى نبود مدح نمى‏كرد پيامبران الهى همه به اين دانش عالم بودند

  امام باقر عليه السلام
  : خورشيد داراى لايه‏ هايى و طبقاتى است
  . اين سخن امروزه ثابت‏شده است

 5. 15 کاربر مقابل از حسين رازبري عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 6. Top | #4
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  576
  نوشته ها
  156
  تشکر
  119
  تشکر شده 555 بار در 67 ارسال

  نقش نور در زیباسازی فضاهای شهری  بشر را از دوران ماقبل تاریخ تا کنون همواره سعی کرده است تا نور را به تاریکی بیاورد و شب را همچون روز روشن گرداند.بعدها بشر در این زمینه از تکنولوژی بهره گرفت و با دستیابی به نور حاصله از الکتریسیته ، امکانات نامحدود بسیاری پدید آورد.«موتوکوایسهی» یکی از طراحان موفق اهل توکیو ، عقیده دارد : « نور همیشه زیباست ، اما...
  روشنایی در عین زیبایی میتواند زشت هم باشد.» برای مثال به عقیده بعضی افراد ، نورپردازی بناهای تاریخی ، نه تنها باعث زیبایی بیشتر آنها نمیشود ، بلکه سبب لکه دار شدن محدوده و حیطه هنر معماری نیز می شود.


  هاینررش کرامر» یکی از طراحان معروف نور ، اهل کلن ، نیز به شدت به این موضوع اعتراض دارد.وی عقیده دارد: « نباید بناهای تاریخی را با نورپردازی مزین کرد ؛ چرا که به هنر معماری خدشه وارد میشود.در واقع باید همواره این موضوع را مد نظر قرار داد که چینش شهری ، با نور و روشنایی شهری تفاوت عمده و فاحشی دارد».
  به کارگیری نور در شهر ، اگر با آگاهی و درک لازم همراه نباشد ، هرگز نتیجه بخش نخواهد بود.برای رسیدن به آگاهی لازم و مناسب ، باید بین کارشناسان ، مهندسان ، طراحان و سازندگان سیستمهای نوری اتفاق نظر وجود داشته باشد و هماهنگی لازم بوجود آید ؛ چراکه سازندگان این سیستمها ، معمولا ، چهارچوب تکنیکی را نادیده می گیرند.اولین سیستم نوری بکار رفته در شهر ، به عنوان اولین آذین بندی ، همان نور بکار رفته در سطح شهرها و پارکها از طریق چراغهای روشنایی است.  چنانچه پیشتر بیان کردیم ، بشر از دیرباز و عصر حجر به فکر روشن کردن شبهای تاریک بوده است.انسانهای اولیه با کندن دیواره غارها ، سعی در انتقال نور روز به داخل غارهای تاریک داشتند.به گفته مسئولان «آکسفورد کامپاین آوگاردنز» ، « نقوش و حکاکی روی سنگها و دیواره غارها ، در عصر حجر در حدود 20 هزار سال پیش ، گویای توجه و علاقه بشری به سوسوی نور بوده است».


  دوره ی باروک همواره یادآور به کاگیری نور و رنگهای سحرآمیز در داستانها و افسانه های آن زمان است.چنانچه تاثیر این سبک از نظر لطافت و خیال انگیزی ، در بوستانها و گردشگاه های آن دوره نیز مشهود بوده است.اما تسلط چراغهای روشنایی این مکانها ، فرم اشرافی و دلپذیر آن را از دست داده است.برای مثال انعکاس انبوه چراغهای کنار رودخانه راین ؛ چنین به نظر می رسد که این رودخانه در میان شعله های آش است و این از حالت خیال انگیزی و اشرافی راین می کاهد.


  در آلمان نیز ، نازیها اولین گروه و افرادی بودند که اهمیت نور را درک کردند و محو اثر محسور کننده و اعجاب برانگیز آن شدند.آنها نور را برای تبلیغ آیین خود به خدمت گرفتند و در واقع از آن در جهت اهداف خود ، استفاده کردند.
  سوالی که همواره مطرح است ، این است که چرا برای بسیاری از ما تا به امروز غیر ممکن بوده است با تاریکی شب کنار بیاییم و همواره تلاش ما بر این بوده است با تاریکی مبارزه کنیم و همه جا را روشن گردانیم.اما بشر هنوز قادر نیست آنطور که دلخواه اوست ، نور را به محیط های باز و نامحدود انتقال دهد ؛ چراکه تنها با نظری به مشکلات موجود در این امر ، در می یابیم که به کار گیری تجهیزات کامل نوری ، در فضاهای نامحدود و باز امری است پرهزینه و تا حدودی غیر ممکن.چنین فضاهایی از بالا تا آسمان و از اطراف تا فرسنگها ادامه دارند و به اصطلاح انگلیسی ها Open spaceیا فضای باز را در ذهن تداعی می کنند.این فضاها زنده هستند و از نور طبیعی بهره می گیرند.باد ، فصلها و رشد درختان ، موانع پرقدرتی در مقابل سیستمهای نوری آنها به شمار می روند.از دیگر مشکلات روشن کردن این فضاها ، مسائل اقتصادی و هزینه بسیار بالا است ؛ چراکه سرمایه گذاری در این امر به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست و این یکی از دلایل مهم عدم توجه سرمایه گذاران ، به این مناطق است.از جمله این فضاهای باز و نامحدود ، جاده های بین شهری است که به ندرت در تمام طول مسیر ، از نور و روشنایی بهره می برند.اما همین جاده در مکانهایی که به فضای بسته مثل تونلها متصل می شود ، حتما باید به تجهیزات نوری مجهز شود.طراحانی چون «یوتاکرر» و «پتراماگر» طی تحقیقاتشان در تونل هامبورگ ، نظریات ظریف و جالب توجهی در زمینه نور ارائه کردند:
  «نور حدس و گمان و فرضیه هر بیننده ای را به حقیقت بدل می کند.نور همه چیز را عینی و قابل روئیت می کند ، بدون اینکه خود قابل روئیت و عینی باشد و یا حتی فرم و شکل خاصی داشته باشد.در مقابل نور و روشنایی ، تاریکی و سایه ها قرار دارند ؛ اما ایندو بدون یکدیگر قابل روئیت نیستند.فرم عینی و قابل روئیت یک مکان فقط به نسبت نور مشخص نمی شود ، بلکه به فضای اطراف آن نیز بستگی دارد».


  در طول دهه ی گذشته ، عناصر سازنده شهری ، رشد چشمگیری داشته اند.اکنون نیز طراحان فراوانی وجود دارند که طرحهای اولیه بسیاری در زمینه ی عناصر سازنده شهری ارائه می دهند.موج این طرح های سازنده ایجاد تورم کرده است و طبعا هر یک از این طرح ها مدعی اند که بهترین راه حل هستند.برخی از این طرح ها در موارد مختلف با یکدیگر تفاوت دارند و در بعضی موارد با یکدیگر یکسان و منطبق هستند. آنچه در سطح کلانشهر ها کاملا مشهود است ، چیدن فضای شهری با وسایل کم و بیش بی فایده ای است که در جای جای فضای شهری قرار دارند.برای مثال چراغهای روشنایی خیابانها و بوستانها ، که باعث اشغال بخشی از این فضاها در روز است.در تاریکی ممئنا و قطعا اهمیت آنها در راس قضیه قرار دارد ودر شب نقش آنها پر رنگتر می شود «ویلیوم فلوسر» در این رابطه می گوید :
  «چراغهای روشنایی خیابانها و بوستانها در طول شب واقعا مجلل و با شکوهند ؛ چراکه بر تاریکی شب غلبه می کنند.اما با فرا سیدن روز ، آنها این شکوه را از دست می دهند ، چون این بار آنچف باعث روشنایی محیط می شود ، نور روز است».


  صنعت نیز از این قافله جا نمانده است و سعی کرده با ارائه یک سیستم نوری ثابت و مناسب در شمار طراحان شهری قرار گیرد.در صنعتی کردن نور ، نور شدید و ملایم ، تنوع رنگ و تراکم نور وجود دارد.نور به رنگهای مختلف مثل زرد ، سبز یا بنفش عرضه می شود.رنگ نور و جهت تابش آن به اجسام روح ، شکل و فرم می دهد.و تنها در شب می توان چنین هماهنگی بین نور و رنگ را به نمایش درآورد.طراحان غالبا افرادی دقیق و ظریف نگر هستند و با دقت نظر بیشتری به اطراف خود می نگرند و با بهره گیری از طبیعت و الهام از آن همچون عناصری مانند باد،آب،خاک و... میتوان به رنگ و نور مناسبتری دست یافت.  «کلاویس وینتر هاگر» عقیده دارد: « در زندگی شهری و شهرنشینی ، رفته رفته نقش ستارگان آسمان کم رنگتر می شود.در حالی که باید دوباره به آنها نظر بیفکنیم و با الهام از آنها ، نور مناسب شب را به شهرها هدیه کنیم.باید چراغها و آذین بندی را از تمدنها و فرهنگها بزداییم».


  «لویس بورک هارد» نیز بر این موضوع تاکید دارد و می گوید : «باید از چراغانی شهرها اجتناب کنیم و از نوری ملایم بهره بگیریم».به عقیده او ، نور اندک هنگام گرگ و میش آسمان در کوچه ها و خیابانهای آلمان قدیم ، بهتر ، دلپذیرتر و زیباتر از وضع کنونی این خیابانها و کوچه هاست. وی در ادامه می گوید: «در آن زمان چشمها قادر بودند خود را با تاریکی و نور اندک تطبیق دهند و خیابانها تنها با استفاده از نور ستارگان و مهتاب و کم و بیش فانوسهای تعبیه شده در برخی قسمتها روشن می شدند».


  اما آیا به راستی طرحی وجود دارد که بتوان با به کارگیری و اجرای آن ، با نور کم و حداقل ، دید خوب و بهینه داشت؟ و آیا امروز طراحی وجود دارد که فلسفه او بر نور کم و مقرون به صرفه پایه گذاری شده باشد؟
  به قول «موتوکوایسهی» ما در دنیای امروز ، همواره توسط اشعه و امواج نوری نافذ ، بمباران می شویم.باید دوباره به نوری مناسب ، کم رنگ و لطیف دست یابیم.  منبع:
  ماهنامه پژوهشی،آموزشی،اطلاع رسانی شهرداریها؛سال اول؛شماره 2؛تیر 78؛ص 48 تا 50
  lightpollution.ir
  ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 02-21-2011 در ساعت 01:36 PM دلیل: مرتب سازی
  امضای ایشان
  امام كاظم عليه السلام:حق تعالى نجوم را ستايش كرد و اگر دانش صحيحى نبود مدح نمى‏كرد پيامبران الهى همه به اين دانش عالم بودند

  امام باقر عليه السلام
  : خورشيد داراى لايه‏ هايى و طبقاتى است
  . اين سخن امروزه ثابت‏شده است

 7. 14 کاربر مقابل از حسين رازبري عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 8. Top | #5
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  576
  نوشته ها
  156
  تشکر
  119
  تشکر شده 555 بار در 67 ارسال  شیطنت کودکی چیزی است که به کمتر کسی اجازه نداده باشد، برای یکبار هم که شده به خورشید خیره نشوید. مسلماً مدت زیادی نمی توان تاب تحمل نور شدید خورشید را داشت و پس از برداشتن چشم از خورشید هاله ای سبز رنگ را بر روی تصاویر چشمتان از محیط مشاهده می کنید... آلودگی نوری چیست؟
  در حقیقت شما از همان کودکی آلودگی نوری را تجربه کرده اید با این تفاوت که مبحث آلودگی نوری در حوزه نورهای مصنوعی جای دارد. در زندگی روزمره تان دقت کنید. شیوه مدرنیته زندگی امروزه ما پر است از این مثالها و شواهد. در غالب تجربه آلودگی نوری با نور مصنوعی می توان به نور شدید جوشکاری که چشم زدگی(خیرگی ) را به همراه دارد و یا در اصطلاح نور بالای ماشین عقب که موجبات آزار راننده را مهیا می سازد و یا لامپ پر وات سر در اغلب مغازه ها بخصوص میوه فروشی ها و سوپر مارکت ها اشاره نمود.
  در حقیقت استفاده از نور به روش نادرست و غير استاندارد توليد آلودگي نوري مي كند.
  تعریف علمی
  آلودگی نوری: نورهاي مصنوعي كه در زمان يا مكان نامناسب ازاستاندارد خود خارج شده و با كيفيت نامطلوب محيط زيست و آسمان شب را آزاردهنده و آلوده مي سازد.
  در این تعریف سه واژه زمان، مکان و کیفیت از اهمیت خاصی برخوردار است که بیشتر به توضيح آن ها مي پردازيم..
  پس هر کجا شما از نور به روش غلط و غیر استاندارد برای روشن سازی محیط تان استفاده کردید، تولید آلودگی نوری کرده اید. حال می تواند این ناآگاهی در فضای داخلی اتفاق بیافتد. مثلاً زمانی که شما از یک نور نامناسب برای مطالعه و یا آشپزی استفاده می کنید.
  امروزه توجه به طراحی روشنايي در کنار مهندسی روشنايي از اهمیت زیادی برخوردار شده و رفته رفته لزوم توجه به این مقوله در زندگی شهری، درکنار بقیه المانهای معماری، ضروری و با اهمیت جلوه می نماید.

  نویسنده: سید حامد میرزاخلیل
  ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 02-21-2011 در ساعت 01:37 PM دلیل: مرتب سازی
  امضای ایشان
  امام كاظم عليه السلام:حق تعالى نجوم را ستايش كرد و اگر دانش صحيحى نبود مدح نمى‏كرد پيامبران الهى همه به اين دانش عالم بودند

  امام باقر عليه السلام
  : خورشيد داراى لايه‏ هايى و طبقاتى است
  . اين سخن امروزه ثابت‏شده است

 9. 11 کاربر مقابل از حسين رازبري عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 10. Top | #6
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  576
  نوشته ها
  156
  تشکر
  119
  تشکر شده 555 بار در 67 ارسال

  چرا منجمان لامپهاي سديم كم فشار را دوست دارند؟  عوض كردن لامپ ها كوچه ها وخيابان ها وتاريك نگه داشتن آسمان كار بسيار دشواري است.ومنجمان احتاج دارند به لامپ هاي شبيه به لامپ هاي سديم كم فشاربراي كوچه و...نور اين لامپ ها مناسب است براي منجمان به خاطر اينكه پرتوي نور اين لامپ ها در طيف محدودي تابش ميكند.منجمان ميتوانند طيف نوري اين نوع لامپ را بوسيله فيلتر هاي مخصوص كنترل كرده تا در نهايت باعث مشكلي در كارشان نگردد...

  در اينجا عكسي وجود دارد كه بيان كننده اين موضوع است.در عكس زير شما دو لامپ را مي بينيد كه لامپ سمت چپ در يك طيف وسيعي تابش ميكند ونور آن سفيد رنگ است.درلامپ سمت راست شما لامپ سديم كم فشار را
  مشاهده ميكنيد كه در يك طيف محدود تابش مي كند.


  اگر شما نور لامپ را از درون يك نرده پراش عبور دهيد ياچيزي شبيه به منشور نور تجزيه شده به رنگهاي مختلفي كه شما مي توانيد آنرا ببينيد.طيف بالا براي لامپ نور سفيد است وطيف پايين براي يك لامپlps .در اصل اين طيف ها رنگ هاي كاملي از يك رنگين كمان هستند كه لامپ سديم كم فشار داراي رنگ هاي كمتري است وبسيار مناسب است براي منجمان ومشكلات كمتري براي آنها ايجاد خواهد كرد.اما اين نوع لامپ راه حل مناسبي براي از بين بردن آلودگي نوري در شهر ها نيست بلكه يك از را ه ها است.راه هاي ديگري مانند استفاده ازسر پوش ها مناسب واستفاده از تايمر ها وحسگر هاي حركتي وحتي استفاده از لامپ هاي مناسب ديگر از راه حل هاي اساسي تر است.از جمله مهمترين مسائل براي تعويض لامپ ها:طيف تابشي-كم مصرف بودن،گرمايش وآلودگي كمتر،بازده انرژي بالاو طول عمر آنها است.لامپ سديم كم فشارشايد بهترين گزينه براي منجمان باشد اما نور اين لامپ داراي مشكل اساسي تري است آن هم نور زرد آن است كه قرار گرفتن در زير آن مانع از تفكيك رنگ ها ي اجسام اطراف خواهد شد.وبراي بسياري نا پسند خواهد بود.اما بهترين گزينه لامپ هاي جديد با تكنولوژي جديد خواهد بود كه بهLEDمعروف هستند بهترين گزينه همين نوع لامپ است اما نور آنها بسيار سفيد وپر نور خواهد بود كه به همين سبب استفاده از سنسور هاي حركتي بهترين گزينه است.با سر پوش مناسب وارتفاع خوب واستفاده ازلامپ هاي جديد وبا تكنولوژي جديد مي توان آلودگي شهر هاي بزرگ را به كمترين حد ممكن رساند.

  ترجمه :محمود زارعی، مسئول گروه کاهش آلودگی نوری انجمن ستاره شناسی اراک با پست الکترونیک زیر در دسترس می باشد: : lightpollution@arakastronomy.irThis email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it
  http://arakastronomy.ir/ منبع:
  ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 02-21-2011 در ساعت 02:45 PM دلیل: مرتب سازی
  امضای ایشان
  امام كاظم عليه السلام:حق تعالى نجوم را ستايش كرد و اگر دانش صحيحى نبود مدح نمى‏كرد پيامبران الهى همه به اين دانش عالم بودند

  امام باقر عليه السلام
  : خورشيد داراى لايه‏ هايى و طبقاتى است
  . اين سخن امروزه ثابت‏شده است

 11. 12 کاربر مقابل از حسين رازبري عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 12. Top | #7
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  576
  نوشته ها
  156
  تشکر
  119
  تشکر شده 555 بار در 67 ارسال

  آسمان شب شما چه قدر تاریک است؟


  همه مي دانيم هر چه قدر آسمان تیره تر باشد ستارگان بیشتری را در آسمان مي توانيم ببينيم. تصاویر یافته شده روبرو نشان می دهد که صورت فلکی جبار چگونه در شرایط مختلف آسمان شب ظاهر می شوند. شما با استفاده از تطبيق اين تصاوير با آسمان بالاي سرتان از ميزان آلودگي نوري منطقه سكونتتان آگاه مي شويد.
  نماي آسمان شب شما از خانه تان چگونه است؟...

  تصویر1: قدر 2
  آسمان با قدر 2

  این تصویر از یک آسمان شهری گرفته شده. صورت فلکی جبار کاملاً قابل رویت نیست و بیشتر مردم ممکن است به سختی آن را در آسمان بیابند. در فاصله طلوع و غروب خورشید تنها حدود 50 ستاره قابل دیدن اند. سیاره های درخشان و تعدادی از ستارگان دنباله دار نیز قابل رویت اند.


  تصویر 2: قدر 4
  آسمان با قدر 4

  این تصویر از آسمانی از حواشی شهر گرفته شده. صورت فلکی جبار قابل مشاهده است و ستارگان درخشان الفاي جبار، ابط الجوزا،رجل الجبار و دبران کاملاً برجسته اند. در فاصله طلوع تا غروب خورشيد 500 ستاره قابل شمارش اند.

  تصویر 3: قدر 6
  آسمان با قدر6

  تصویری است از ناحیه روستایی. دورتر از شهرهای بزرگ تقريباً بیرون شهرهای کوچک. صورت فلکی جبار می درخشد و آسمان شب تقریباً همیشه تاریک است. ستارگان دنباله دار در طول شب قابل رویت اند. شما مي توانيد بدون استفاده از تلسکوپ یا دوربین دوچشمی، نگاهی به سحابی جبار یا کهکشان آندرومدا بیندازید. تقريبا‌َ دراين آسمان شايد حدود 5000 ستاره را بتوانيد ببينيد.

  تصویر 4: قدر 7
  آسمان با قدر 7

  این آسمان کاملاً تاریک است. بسیار دورتر از منابع کوچک و بزرگ نوری. از طلوع تا غروب خورشید حدود 5000 ستاره قابل شمارش اند. صورت های فلکی در آسمان شگفت انگیز گم شده اند. (کهکشان راه شیری می تواند سایه بياندازد و مشخصاً با نور افشانی با رگهای تاریک ظاهر می شود) آسمانی سه بعدی به نظر می رسد و بصورت افقی بدون مزاحمت آلودگی نوری کشیده می شود..
  منبع: http://www.nature.nps.gov
  مترجم: سيد حامد ميرزاخليل
  سایت آلودگی نوری
  ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 02-21-2011 در ساعت 02:51 PM دلیل: مرتب سازی
  امضای ایشان
  امام كاظم عليه السلام:حق تعالى نجوم را ستايش كرد و اگر دانش صحيحى نبود مدح نمى‏كرد پيامبران الهى همه به اين دانش عالم بودند

  امام باقر عليه السلام
  : خورشيد داراى لايه‏ هايى و طبقاتى است
  . اين سخن امروزه ثابت‏شده است

 13. 13 کاربر مقابل از حسين رازبري عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 14. Top | #8
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  576
  نوشته ها
  156
  تشکر
  119
  تشکر شده 555 بار در 67 ارسال

  آسمان تاب چيست؟  آيا تاکنون انديشيده‌ايد چرا وقايع نجومي در زندگي گذشتگان ما بسيار مؤثر بوده‌است به طوري که هر حادثه مهم را با ظهور ستاره‌اي درخشان، دنباله دار و يا واقعه‌اي آسماني به خاطر مي سپردند؟
  ــ شايد تعداد دنباله دارها بيشتر بوده!
  ــ احتمالاًتقويم نداشتند! (که داشتند.)
  ــ چون آنها آنقدر اطلاعات علمي نداشتند که بي ارتباط بودن وقايع سماوي با زميني را درک کنند.
  ــ ويا ...
  اما من اينگونه پاسخ مي دهم: مطمئـنم آنها آسماني زيبـا داشتند که نظر بي‌توجه ترين افـراد را به خود جلب مي‌کرده است. آنها مشکل بزرگ مردمان قرن نوزده و بيستم را نداشتند. همان آلودگي نوري که تعداد بسيار زيادي از ستارگان را از آسمان ما محو کرده‌است.
  آلودگي نوري در چند دهه اخير از يک مشکل بزرگ به يک معضل براي منجمان تبديل شده است. اين در حاليست که هنوز اين مسئله براي بسياري از افراد شناخته شده نيست. به همين دليل در اين شماره به توضيح در مورد تعدادي از جنبه‌هاي اين مسئله خواهيم پرداخت.
  يکي از معمولترين و آزاردهنده‌ترين مشکلاتي که با نورهاي اطرافتان داريد، نور چراغهايي است که مستقيم وارد چشم شما مي شود. به اين نور "درخش" مي‌گويند که عمدتاً ناشي از لوازم نوري است که خوب ساخته نشده‌اند (اکثر منابع نوري در کشور ما اينگونه است). البته درخش ها مشكلي چندان جدي به شمار نمي‌آيند. مثلاً چراغهاي روستايي که براي يک گشت نجومي به آنجا رفته ايد با ايستادن در پشت درختي از نظر شما محو مي‌شود و يا در حياط منزلتان با هماهنگي با همسايه‌ها مي‌توانيد مقدار بسيار زيادي از اين مشکل را هنگام رصد حل کنيد. اما آنچه به معناي واقعي آلودگي نوري است، مسئله ايست به نام "آسمان تاب". آسمان تاب همان روشنايي مبهم زمينه آسمان است که حتي با دور شدن از مناطق شهري باز هم افق آن قسمت را خراب مي کند. يک راه براي اندازه گيري ميزان آسمان تاب مقايسه زمينه آسمانتان با حالت طبيعي است. آسمان حتي در طبيعي ترين حالت، مقدار معيني روشني دارد. اين آسمان تاب طبيعي چهار منبع دارد: هواتاب بسيار کم نور در لايه هاي بالايي جو(مانند شفق)، نور خورشيد که از غبار ميان سياره‌اي بازناب مي شود (نور منطقه البروجي و نور مخالف)، نور ستارگان که در جو پراکنده مي‌شود و نور بسيار ضعيفي که از ستارگان و کهکشانهاي کم نور مي‌آيد. البته اين آسمان تاب با دوره لکه‌هاي خورشيدي، فصل و زمان تغيير مي‌کند.
  آسمان اطراف شهرها در سمت الرأس حدوداً 5 بار درخشانتر از آسمان طبيعي است که در مرکز شهرهاي بزرگ به 15 تا 30 برابر مي رسد (براي شهر مشهد در نواحي اطراف حرم مطهر و يا ميدان دكتر شريعتي (تقي آباد)).
  جالب است بدانيد آلودگي نوري بي ارتباط با آلودگي هوا نيست. روزهايي که هوا راکد است و آسمانتان در اثر آلودگي هوا خاکستري شده است، اگر باران يا باد بدون غباري به دادتان نرسد، آسمان شبتان هم پرنور خواهد بود. زيرا ذرات معلق در آسمان همانطور که باعث پراکندگي نور خورشيد مي‌شوند، نورهايي که ما از زمين به آسمان مي فرستيم را هم پراکنده مي‌سازند. پس آبي‌تر بودن آسمان روز، شبي تاريکتر را نويد مي‌دهد.
  اگر اين موضوع را تاکنون امتحان نکرده‌ايد، در ماههاي تابستان که آسمان صاف است بيازماييد. از تأثير آلاينده ها بر شفافيت آسمان شگفت زده خواهيد شد.

  نویسنده: سارا عطایی

  سایت آلودگی نوری
  ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 02-21-2011 در ساعت 02:52 PM دلیل: مرتب سازی
  امضای ایشان
  امام كاظم عليه السلام:حق تعالى نجوم را ستايش كرد و اگر دانش صحيحى نبود مدح نمى‏كرد پيامبران الهى همه به اين دانش عالم بودند

  امام باقر عليه السلام
  : خورشيد داراى لايه‏ هايى و طبقاتى است
  . اين سخن امروزه ثابت‏شده است

 15. 12 کاربر مقابل از حسين رازبري عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 16. Top | #9
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  576
  نوشته ها
  156
  تشکر
  119
  تشکر شده 555 بار در 67 ارسال

  سمینار بررسی علل آلودگی نوری  به گزارش دفتر روابط عمومی سازمان بهره ­وری انرژی ایران(سابا):
  معاونت بهینه­ سازی تأمین انرژی سابا به دلیل اهمیت آلودگی نوری که باعث اتلاف منابع انرژی و اثرات نامطلوب زیست محیطی در کشور می­گردد در نظر دارد تا "سمینار بررسی علل آلودگی نوری و اثرات آن از جنبه­ های مختلف" را در تاریخ 15 اسفندماه 1389 در این سازمان برگزار نماید...
  این گزارش می­افزاید: در این سمینارکه با حضور کارشناسان شرکت­های توانیر و توزیع نیروی برق، مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، سازمان­های حفاظت محیط زیست، زیباسازی شهر تهران و فضایی ایران و همچنین دانشگاه­ها و مراکز تحقیقاتی و شرکت­ های مشاوره­ای برگزار خواهد شد موضوعاتی همچون اندازه­ گیری میزان روشنایی، استاندارد­های آلودگی نوری، تأثیرات آلودگی نوری و .... مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.
  منبع: www.ieeo.org.ir
  ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 02-23-2011 در ساعت 12:00 AM دلیل: مرتب سازی
  امضای ایشان
  امام كاظم عليه السلام:حق تعالى نجوم را ستايش كرد و اگر دانش صحيحى نبود مدح نمى‏كرد پيامبران الهى همه به اين دانش عالم بودند

  امام باقر عليه السلام
  : خورشيد داراى لايه‏ هايى و طبقاتى است
  . اين سخن امروزه ثابت‏شده است

 17. 10 کاربر مقابل از حسين رازبري عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 18. Top | #10
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  576
  نوشته ها
  156
  تشکر
  119
  تشکر شده 555 بار در 67 ارسال

  آلودگی نوری(lightpollution)         
  چراغ های روشن شهر مشکل جدی خواب  هر 365 روزمعادل با 8760 ساعت است و تنها خاموش کردن لامپ‌ها برای یک ساعت آنقدر مفید نیست که بتواند جلوی آلودگی هوای ناشی از کارکرد اضافه نیروگاه ها رابگیرد اما همین یک ساعت فرصتی مغتنم برای منجمان است تا بدون دغدغه نظاره گر آسمانی پرستاره باشند و همین یک ساعت تاریکی می تواند چنان تاثیری بر سلامت افراد بگذارد که شاید آنها واقعن ندانند.
  اخیرن پزشکان محقق در زمینه الگوی خواب انسان‌ها اعلام کرده اند که نورمصنوعی لامپ هایی که امروزه در شهرها استفاده می شود می تواند ساعت بیولوژیکی بدن انسان را چنان مختل کند که حتی منجر به آسیب های جدی برای سلامتی انسان گردد. به این ترتیب که نور مصنوعی الگوی ترشح هورمون‌های مختلف را در بدن انسان چنان مختل می کند که نتایج آن به صورت سرطان سینه، افسردگی، انواع دیابت و حتی چاقی مفرط خود را نشان میدهد.
  درسال 2007 میلادی سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد کسانی که شیفت کاری‌شان به گونه ای است که مجبورند عصرها پس ازغروب آفتاب و به کمک نور مصنوعی لامپ‌ها کار می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان قرار میگیرند. این نتیجه شگفت انگیز با مطالعه ی آژانس تحقیقاتی مطالعات برروی بیماری سرطان پیگیری شد و نهایتا چنین اعلام شد که اغلب افرادی که شب کار هستند و کار آنها دقیقا بعد از تاریک شدن هوا آغازمیگردد بیشتر در معرض بیماری سرطان سینه و پروستات قرار میگیرند.
  همچنین محققان دانشکده پزشکی هاروارد و بخش تحقیقات بیمارستان زنان بریگهام اعلام کرده اند که با اینکه اثرات نور مصنوعی تنها عامل ایجاد این بیماری نیست اما قطعا تاثیرزیادی بر روند تسریع ابتلا به این بیماری ایفا میکند. نکته جالب درباره نتایج این مطالعه اینست که اخیرنً در استرالیا پرداخت غرامت به افرادی آغاز شده که شیفت کاری‌شان شبانه بوده و به نوعی در جامعه آماری این مطالعه قرار داشتند و هم اکنون مبتلا به بیماری سرطان هستند.
  با تخمین تعداد بی شماری ازافرادی که دربخش‌های مختلف صنعت در معرض چنین نورهایی قرار می‌گیرند اعم از کارگران مشاغل شیفت شب، پرستاران، سوپرمارکت‌های شبانه روزی، کارگران ایستگاه‌های پمپ بنزین و بسیاری افراد دیگرکه در استرالیا بالغ بر یک میلیون و چهارصد هزار نفر هستند، می‌توان میزان غرامتی را تخمین زد که در آینده بایستی به این افراد پرداخت گردد.
  روشنایی شهری هر چند در بسیاری موارد توانسته است زیبایی‌های زندگی شبانه را صدچندان کند، اما آلودگی نوری ناشی ازاین نورهای مصنوعی گاه باعث وارد آمدن لطمات جبران ناپذیری برای منجمان و رصدگران آسمان شب و حتی سایر موجودات آن مناطق می‌گردد.
  در سال 2009 میلادی در کنفرانسی که در آکادمی علوم‌ نیویورک برگزار شد چنین عنوان شدکه در حالیکه شواهدی مبنی بر تاثیر نور مصنوعی بر روند تسریع در ابتلای سرطان سینه، پروستات، دیابت و افسردگی وجود دارد، هنوز دانشمندان منتظر نتایج قطعی و دقیق تر این مطالعات هستند و متاسفانه هر روز شاهد افزایش تعداد مبتلایان به این نوع بیماری‌ها هستیم.
  زماني كه در حدود 130 سال پیش توماس ادیسون توانست ایده لامپ‌های الکتریکی را به جهانیان هدیه کند، شاید هرگز نمی‌دانست این اختراع کارسازش روزی مایه دردسر جوامع بشری گردد. امروزه نه تنها افراد شب کار، که همه ما بنا به اقتضای زندگیمان در معرض نورهای مصنوعی انواع و اقسام ابزارهای الکتریکی ازقبیل تلویزیون رایانه، لامپ‌های خانگی و .. هستیم و نتایج این تحقیقات نشان میدهد که همه ما بایستی درباره عواقب چنین سبک زندگی ای هشیار باشیم.
  بدن انسان همانند یک ساعت بسیار دقیق بر حسب میزان نورهای طبیعی روزانه فعالیت‌های خود را تنظیم می‌کند. یکی ازمهم‌ترین این فعالیت ها اینست که در زمانی که هیچ نوری وجود ندارد و تاریکی محض است، بدن شروع به ترشح ملاتونین می‌کند و ترشح این هورمون در مدت زمان شش یا هفت ساعت تاریکی محض می‌تواند تاثیرات بسزایی در سلامت انسان ایفا کند. در حالیکه امروزه به لطف وجود لامپ‌های بی‌شماری که در تمام نقاط شهر قد علم کرده اند، شب‌ها کاملن تاریک نیستند، پس روند ترشح ملاتونین مختل میگردد و در نتیجه تنظیم فعالیت‌های حیاتی بدن با اختلال مواجه می‌گردد که یکی از مهم‌ترین نتایج آن خستگی روزانه و بی حوصلگی میباشد.
  با وجود اینکه تاثیرات نور مصنوعی بر روی سلامت جسم و روان انسان‌ها تا حد مطلوبی مطالعه شده است و نتایج آن با پیش بینی‌ها هم مطابقت دارد، هنوز هم مطالعات تکمیلی در این زمینه ادامه دارد.


  مترجم: ‌فاطمه افشار احمدي/ مدير رصدخانه كانون پرورشي و فكري كودكان و نوجوانان/ زنجان
  27آوريل 2010
  منبع: Darksky.org

  lightpollution.ir
  ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 02-23-2011 در ساعت 12:01 AM دلیل: مرتب سازی
  امضای ایشان
  امام كاظم عليه السلام:حق تعالى نجوم را ستايش كرد و اگر دانش صحيحى نبود مدح نمى‏كرد پيامبران الهى همه به اين دانش عالم بودند

  امام باقر عليه السلام
  : خورشيد داراى لايه‏ هايى و طبقاتى است
  . اين سخن امروزه ثابت‏شده است

 19. 10 کاربر مقابل از حسين رازبري عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


صفحه 1 از 15 1234511 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد