صفحه 4 از 15 نخستنخست 1234567814 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 150

موضوع: آلودگی نوری(lightpollution)

 1. Top | #1
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  576
  نوشته ها
  156
  تشکر
  119
  تشکر شده 555 بار در 67 ارسال

  Lightbulb آلودگی نوری(lightpollution)

  آلودگی نوری چيست؟


  آلودگی نوری در ابتدا توسط منجمان و به دلیل حساس بودن ابزارهای رصدی آنان بعنوان یک معضل زیست محیطی مورد مطالعه قرار گرفت. تابش انواع نور حتی به مقدار کم، تاثیر زیادی در پنهان شدن ستارگان می گذارد تا آنجائیکه حتی ضعیف ترین نور منجمان را مجبور به طی مسافت های طولانی و دور شدن از شهرها می کند...


  آلودگی نوری در ابتدا توسط منجمان و به دلیل حساس بودن ابزارهای رصدی آنان بعنوان یک معضل زیست محیطی مورد مطالعه قرار گرفت. تابش انواع نور حتی به مقدار کم، تاثیر زیادی در پنهان شدن ستارگان می گذارد تا آنجائیکه حتی ضعیف ترین نور منجمان را مجبور به طی مسافت های طولانی و دور شدن از شهرها می کند. البته شاهدیم که نور چراغهای دست ساز بشر به علت در نظر نگرفتن استانداردها و شاخص هایی که یک منبع روشنایی می بایست داشته باشد در آسمانهای پر ستاره اقدام به نورافشانی، خودنمایی و تخریب طبیعت شب می کنند.

  اما عوارض آلودگی نوری به همین جا ختم نشد و اثرات مخرب آلودگی نوری دانشمندان محیط زیست و طبیعت را متوجه خود ساخت است.
  در مجموع عوارض آلودگی نوری به 5 گروه تقسیم می گردد:
  1- اثرات مخرب آلودگی نوری بر انسان
  2- اثرات مخرب آلودگی نوری برحیوانات
  3- اثرات مخرب آلودگی نوری بر بر گیاهان
  4- از دست رفتن طبیعت آسمان شب
  5- اتلاف انرژی
  که در خصوص عوارض آن بر انسان قصد داریم به نکات زیر مفصل بپردازیم.
  بطور کلی قرار گرفتن انسان زیر نور مصنوعی باعث
  - آسیب های چشمی
  - بروز استرس
  - تضعیف قدرت فکر
  - خیرگی
  و در دراز مدت :
  - تضعیف دستگاه ایمنی بدن
  - افزایش ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطانهای پوستي
  - کاهش آستانه تحمل
  - جوش زدگی و رنگ پریدگی
  - بر هم خوردن ساعت درونی بدن(ساعت بیولوژیک(
  - بروز افسردگی
  - افزایش سرقت
  لازم است برای بررسی و تحلیل عوارض آلودگی نوری در ابتدا بدانیم که چه رفتار غیر استانداردی با نور، آلودگی نوری به حساب می آید. در حقیقت استانداردهای یک منبع نوری چه می تواند باشد؟
  تعریف علمی آلودگی نوری: نورهاي مصنوعي كه در زمان يا مكان نامناسب ازاستاندارد خود خارج شده و با كيفيت نامطلوب محيط زيست و آسمان شب را آزاردهنده و آلوده مي سازد.
  با این تعریف حوزه آلودگی نوری از حیطه منجمان و ستاره شناسی بیرون رفته و در اصل هر کجا که شما به هر صورتی از نور بطور غیر استاندارد استفاده کنید تولید آلودگی نوری کرده اید. پس با این تفاسیر این تعریف شامل فضاهای داخلی نیز می گردد.
  در حقیقت زمانی که از یک گنبد نورانی (آسمان تاب ) در بیرون شهرها به عنوان آلودگی نوری یاد می کنیم، مسبب آن را عواملی می دانیم که آن را تولید کرده اند (بخش عوامل تولید آلودگی نوری در شهرها در همین جزوه). مسلم است که رفتارهای خارج از استاندارد با نور و چراغ و سرپوش، تولید آلودگی نوری کرده است. پس هر کجا رفتاری خارج از کیفیت مطلوب (استاندارد) با نور انجام پذیرد آلودگی نوری تولید شده است. بطور مثال زمانی که شما برای مطالعه از لامپ کم مصرف استفاده کرده باشید آلودگی نوری را برای خودتان تولید کرده اید. چرا که نور لامپ هالوژن است که مناسب مطالعه و سلامت بینایی انسان می باشد. پس زمانی که در وادی نجوم سخن از آلودگی نوری می کنیم باید حیطه خود را از نورپردازی فضای داخلی یا بیرونی روشن سازیم، زیرا نوع و ساختار نورپردازی این دو محیط بسیار با هم متفاوت می باشد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که هیچگاه موضوع آلودگی نوری از حیطه نور مصنوعی خارج نمی شود چرا که در ابتدای تعریف آلودگی نوری، واژگان "نورهای مصنوعی " قید شده است.

  در مطلب "آلودگی نوری در زندگي شهري " همین سایت قول دادیم که سه واژه ,زمان، مکان و کیفیت را که در این تعریف از اهمیت خاصی برخوردار است را بیشتر توضیح دهیم، اینک به وعده خود وفا می کنیم:
  زمان: ممکن است شما در زمانی نامناسب از وجود روشنایی استفاده کنید که اصلاً نیازی به روشن ماندن آن نیست. مانند روشن بودن لامپ راهروها، پارکینگ ها و ... البته از شب تا صبح. لازم به توضیح نیست که ما در مورد لامپ ها در ساعاتی صحبت می کنید که منابع طبیعی روشنایی، مانند خورشید، فضای مورد نیاز ما را در حد کافی روشن نمی سازند. پس اگر نور کافی در روز به اندازه نیاز دارید و از نور لامپ ها نیز استفاده می کنید، این خود می تواند مصداقی برای زمان نامناسب باشد.  مکان: در دنیای امروز که انرژی از ارزش خاصی برخوردار است محاسبات دقیقی برای بهینه مصرف کردن انواع انرژی از جمله نیروی برق انجام می گیرد. در خصوص استفاده برق شهری در منازل، مکانهای عمومی، کارگاه ها، بیمارستانها، رستورانها و... نیز استانداردهایی از نور تعریف شده که سلامتی انسان بخصوص بینایی او درآن، مورد توجه مهندسان بوده است. با توجه به نوع هر فعالیت که مکانی خاص را برای انجام می طلبد استانداردهایی از میزان نور برای هرمکان تعریف شده است که در نظر نگرفتن این استانداردها و استفاده های سلیقه ای قطعاً تولید آلودگی نوری می کند. در واقع با چنین نگرشی که چه مقدار نور برای چه فعالیتی و در کجا مناسب است هم توانسته ایم انرژی را درست و بهینه مصرف کنیم و هم به سلامت بینایی خود آسیب نرسانده ایم. بطور مثال برای یک اتاق خواب 100 لوکس ،کلاس درس 300 لوکس و میز نقشه کشی نیز 500 لوکس نور لازم است. پس استفاده بیش از مقدارلازم از نور، در هر مکان تولید آلودگی نوری می کنند. حال پارکینگهای شرکت واحد را بخاطر بیاورید که با شدت نور بسیار بالایی محوطه خود را بیش از مقدار لازم روشن می کنند که این عامل باعث بازتاب نور اضافی به فضا می گردد و تولید آلودگی نوری می کند.
  کیفیت: در مهندسی روشنایی کیفیت نور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همانگونه که نور در مکان و زمان مناسب باید استفاده گردد، کیفیت نور نیز از جهت پزشکی و سلامت انسان مورد توجه می باشد. هر نوع لامپ با توجه به ساختمان و مکانیزم تولید نور از کیفیت، رنگ نور و طیف نوری خاصی برخوردار است. بطور مثال نور لامپهای سدیمی کم فشار از نظر ستاره شناسان بسیار مناسب است زیرا براحتی می توان نور این لامپ ها را با فیلترهای مخصوص از دید ابزارهای منجمین مخفی و پوشیده نمود. چراکه نور این لامپ ها فقط در طیف زرد رنگ تابش می کند و طیف نور دیگری ندارد پس براحتی با یک فیلتر کنترل می گردد.
  نویسنده:سید حامد میرزاخلیل
  lightpollution.ir
  ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 02-21-2011 در ساعت 01:04 PM دلیل: مرتب سازی
  امضای ایشان
  امام كاظم عليه السلام:حق تعالى نجوم را ستايش كرد و اگر دانش صحيحى نبود مدح نمى‏كرد پيامبران الهى همه به اين دانش عالم بودند

  امام باقر عليه السلام
  : خورشيد داراى لايه‏ هايى و طبقاتى است
  . اين سخن امروزه ثابت‏شده است


 2. Top | #31
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  2400
  نوشته ها
  655
  تشکر
  8,630
  تشکر شده 6,172 بار در 666 ارسال

  تا وقتی که آلودگی هوای شهرها این طوری داره با جان و سلامت مردم تهران و شهر های بزرگ بازی می کنه چه طور میشه به این فکر کرد که مردم به آلودگی نوری فکر کنن؟
  وقتی آلودگی دیداری و شنیداری توی شهری مثل تهران اینطوری داره با روح و روان انسان ها بازی می کنه چه جوری میشه انتظار داشت مردم به فکر برطرف ساختن آلودگی نوری باشن؟
  وقتی صدا و سیما وسایر رسانه ها سال ها برای صرفه جویی در مصرف برق تبلیغ می کرد،تا وقتی که ما در جریان حذف یارانه ها مجبور به کم مصرف کردن شدیم،هرگز به فکر خاموش کردن چراغ ها نیفتادیم.
  تا وقتی که اکثریت قریب به اتفاق مردم بر این باور هستن که برای جلوگیری از وجود و تعرض دزد باید منطقه و محل زندگیشون روشن نگه داشته بشه چطور میشه انتظار داشت که برای خاموش نگه داشتن یک چراغ فکری بکنن.
  و بسیاری از این چرا ها و چه طور های دیگر.
  ویرایش توسط مسعود فرح بخش : 01-22-2012 در ساعت 01:23 AM

 3. 7 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 4. Top | #32
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  از سال 85 آرزو داشتم تا كشورم نيز روزي به طرح ساعت زمين بپيوندد. چرا كه اين روز را براي خود روز مبارزه با آلودگي نوري نيز مي پنداشتم. ساعتي كه شايد در آينده تنها فرصتي براي شهرنشينان باشد كه بتوانند از ميان هياهوي شهر راه شيري را ببينند. هر چند كه طرح ريزان آن اين روز را براي توجه افكار عمومي به گرمايش زمين طراحي و برنامه ريزي كردند. فكر نمي كردم با توجه به قرار گرفتن اين روز در عيد نوروز و اولويت داشتن مباحث ديگر به آن در كشورم به اين زودي ها آرزويم تحقق پيدا كنم. در نزديك شدن به ششمين سالروز اين واقعه اميد وارم علاوه بر مجموعه شهرداري تهران و كلان شهرهاي ايران،‌ مردم نيز تنها يك ساعت از نيروي الكتريسيته استفاده نكنند.

 5. 2 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 6. Top | #33
  کاربر فعال
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  ديوان سالار ويكی نجوم
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  شماره عضویت
  1479
  نوشته ها
  1,068
  تشکر
  14,157
  تشکر شده 11,960 بار در 1,080 ارسال

     داستان مصور: چراغ‌ها را خاموش کنید

  داستان مصور: چراغ‌ها را خاموش کنید


  حتما با آلودگی نوری آشنا هستید. آلودگی نوری نوعی آلودگی است که به روشن شدن بیش از حد یک محیط بر اثر نورهای مصنوعی گفته می‌شود. آلودگی نوری باعث کاهش حد قدر و دیده نشدن ستارگان و اجرام آسمانی در آسمان شهر شده و مانند تمام انواع دیگر آلودگی، به اکوسیستم آسیب می‌رساند.
  چرا باید چراغ‌ها را خاموش کنیم؟! این سوالی است که جوابش را با یک داستان مصور بررسی خواهیم کرد.
  ویرایش توسط هانیه امیری : 03-18-2012 در ساعت 11:59 PM
  امضای ایشان
  وقتی خدا را دیدم که مشکلم را حل می کرد، من به توانایی او ایمان می آوردم

  و وقتی حل نمی کرد


  می فهمیدم او به توانایی من ایمان دارد...


 7. 13 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 8. Top | #34
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  سلام. ممنون از كار قشنگي كه كرديد. اين كارو اگر ادامه بديد و با مفاهيم جديد مي تونه خيلي تاثيرگذار باشه. مثلن اينكه آلودگي نوري فقط آزار آسمون نيست و عوارضش به انسان، حيوان و گياه هم مي رسه. اگر ما بخوايم به مردم بگيم كه چراغ هاشونو خاموش كنند تا فقط ما بتونيم آسمونو ببينيم، كسي به خاطر اين خواسته كه اونا اسمشو مي ذارن خودخواهي همكاري نمي كنه. اما اگر از عوارض آلودگي نوري بر خود انسان و ابتلا به سرطان ها گفته بشه اينجوري مشاركت بيشتري رو خواهيم داشت.
  موفق بمونيد

 9. 7 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 10. Top | #35
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  آلودگی نوری نوعی آلودگی است که به روشن شدن بیش از حد یک محیط بر اثر نورهای مصنوعی گفته می‌شود.
  البته آلودگي نوري به تاريك شدن بيش از حد يك محيط بر اثر كمبود نور مصنوعي نيز گفته مي شود. مراجعه كنيد به تعريف آلودگي نوري بر روي سايت www.asemanetarik.com چيستي آلودگي نوري

 11. 6 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 12. Top | #36
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  شماره عضویت
  1682
  نوشته ها
  77
  تشکر
  1,530
  تشکر شده 488 بار در 74 ارسال

     خطرات آلودگی نوری‌

  اگر چه این واقعیت درست است که اولین گروه‌‌هایی که متوجه خطر آلودگی نوری شدند، منجمان و بویژه منجمان آماتور بودند،‌ اما خطرات آلودگی نوری تنها در از دست دادن زیبایی‌های آسمان شب خلاصه نخواهد شد. منجمان چون شاهد بودند چگونه هر روز تعداد ستاره‌هایی که در آسمان شب می‌بینند کاهش می‌یابد، متوجه خطر شدند و بسرعت شروع به اقدام علیه گسترش این پدیده بویژه در اطراف محل استقرار رصدخانه‌های بزرگی شدند که با هزینه‌های کلان و با اتکا بر آسمان تاریک محل ساخته شده بودند و اینک در خطر قرار داشتند.

  انجمن آسمان تاریک امریکا توانست با توجیه مردم شهر یک میلیون نفری توسکان در نزدیکی کیت پیک آلودگی ‌نوری این ناحیه را کاملا مهار کند؛ اما تحقیقات بعدی نشان داد که اثرات آلودگی مهم‌‌تر از اینهاست. جانور‌شناسان نشان دادند گونه‌های متعددی از حیوانات بر اثر پدیده آلودگی نوری دچار اختلال در سیستم جهت‌یابی خود می‌شوند و با خطر گم شدن و انقراض مواجهند. این مساله بویژه در پرندگانی که نزدیکی شهرها زندگی می‌کنند، رخ می‌دهد.

  وقتی به یاد آوردید که در شهری مانند تهران بیش از 100 گونه مختلف پرنده زندگی می‌کنند که بر اثر تغییر ساعت بیولوژیک در خطر قرار دارند، شاید موضوع جدی‌تر به نظر آید موجودات دیگر هم با خطر روبه‌رو هستند.

  لاک‌پشت‌‌ها یکی از معروف‌‌‌ترین مثال‌‌ها هستند. زمانی که بچه لاک‌پشت‌ها از تخم بیرون می‌آیند به سمت مهتاب حرکت می‌کنند تا خود را به دریا برسانند.چندی پیش در یکی از سواحل ایالات متحده لاک‌پشت‌ها پیاپی جهت خود را عوض و در خلاف جهت دریا حرکت کردند و بیشتر آنها بدون آن که به آب برسند از میان رفتند. محققان متوجه شدند نورهای هتل‌های گردشگری آن منطقه جایگزین نورماه و عامل مرگ لاک‌پشت‌ها شده‌اند. انسان هم در معرض آلودگی نوری قرار دارد.

  روان‌شناسان ثابت کرده‌اند زندگی در محیطی آلوده از نظر نوری می‌تواند ساعت درون بدن انسان را مختل کند و در عین حال با تغییر ساعت خواب و عمیق نشدن مراحل خواب به استرس و فشارهای عصبی افراد و افزایش خطر بیماری‌های ناشی از استرس بیفزاید.

  بتازگی نیز گروهی از پزشکان اعلام کرده‌اند احتمال می‌دهند آلودگی نوری عامل مهمی در افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها باشد. اگر هنوز هم قانع نشده‌اید می‌توانید به مساله انرژی فکر کنید.

  در شرایطی که همه جهان از تلاش برای کم کردن مصرف انرژی به‌منظور مقابله با گرم شدن زمین سخن می‌گویند می‌توان در نظر داشت که مبارزه با آلودگی‌ نوری دست‌کم 30 درصد کاهش در هزینه‌های مربوط به انرژی در حوزه روشنایی را به همراه خواهد داشت.

  شاید برخی گمان کنند با افزایش نور محیط به امنیت آن ناحیه افزوده می‌شود، در حالی که تحقیقات نشان می‌دهد با استفاده از نور بیش از حد بر تضاد تاریکی و روشنایی افزوده می‌شود و به دلیل گشودگی بیشتر مردمک چشم، امکان تشخیص کاهش می‌یابد و محیط برخلاف انتظار، ناامن‌تر خواهد شد.
  امضای ایشان
  کاش می فهمیدی
  قهر میکنم
  تا دستم را محکم تر بگیری و بلندتر بگی
  بمون....
  نه اینکه شونه بالا اندازی و آروم بگی
  هر طور راحتی!!!


 13. 5 کاربر مقابل از marzieh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 14. Top | #37
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  جناب آقا مسعود،‌ تمام اين چراها با پاسخ آموزش و اطلاع رساني جواب داده مي شه. به شرطي كه همگي تلاش كنيم و نااميد نشيم. 8 سال پيش كه من تحقيقاتمو در اين زمينه شروع كردم، دوستان نزديكم هم همين حرفو به من مي زدند اما كي انتظار داشت روزي ايران در تعطيلات نوروزي به ساعت زمين بپيونده. البته اين نتيجه تلاش مستقيم من نبود.
  سخن از اهميت بيش از حد آلودگي هوا زديد. امروزه ثابت شده آلودگي نوري تاثير مستقيم برآلودگي هوا مي گذارد. حال چه شده كه كسي اهميتي به اين موضوع نمي دهد تنها به اين دليل كه اطلاع از آن ندارن.

 15. 4 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 16. Top | #38
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  ابرهاي آسمان شهرهاي بزرگ در شب، قرمز رنگ هستند و وقتي هوا در شهرها ابري مي‌شود شما نه به دليل نديدن ستاره ها بلكه به دليل توانايي در ديدن ابرها توسط نوراست كه متوجه ابري بودن هوا مي شويد. در آسمان صاف شب شهرها شما به طورمعمول ستاره نمي بينيد در نتيجه براي پي بردن به ابري بودن هوا ناخودآگاه چشمتان به دنبال ديدن يا نديدن ستاره نيست در صورتي كه در روستاها وضع كاملن متفاوت است.

 17. 2 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 18. Top | #39
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  104
  نوشته ها
  1,626
  تشکر
  25,887
  تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

  درسته ساعت زمین 12فروردینه و زودتر از روز نجومه اما تصور میکنم روز نجوم فرصت بسیار مناسبی برای بیان خطرات آلودگی نوری و آگاه کردن و آموزش دادن به مردم برای کمتر کردن آلودگی نوریست.
  امضای ایشان
  کمی ستاره روی صورتم بپاش
  سعی میکنم شبیه کهکشان شوم


 19. 4 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 20. Top | #40
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  آلودگی نوری(lightpollution)         
  نقل قول نوشته اصلی توسط آسمون نمایش پست ها
  درسته ساعت زمین 12فروردینه و زودتر از روز نجومه اما تصور میکنم روز نجوم فرصت بسیار مناسبی برای بیان خطرات آلودگی نوری و آگاه کردن و آموزش دادن به مردم برای کمتر کردن آلودگی نوریست.
  تجربه اي كه تو اين چند ساله بهش رسيدم نشون مي ده وقتي داريد از آلودگي نوري براي مردم حرف مي زنيد تصور درستي از اصل موضوع ندارند. اون هم به دليل اينكه از كودكي همه ما وسط اين آلودگي بزرگ شديم و برامون عادي شده. روز ساعت زمين نمود عملي كاهش آلودگي نوريه. اما در شهري مانند تهران تنها خاموش كردن برج ميلاد دردي دوا نمي كنه. فراموش نكنيم ساعت زمين تنها شانسي است كه شايد همه ما بتوانيم ستارگان بيشتري را در شهر ببينيم مشخصه كه اثر ديدن عيني ستارگان از وسط شهر براي هر شهروند جذاب و تاثير گذاره. البته منظور من اين نيست كه روز ساعت زمينو جايگزين روز نجوم كنيم و اين قصد رو هم ندارم كه بخوام در اين روز از عوارض آلودگي نوري براي مردم بگم. دوست دارم در اين روز به جايي برسيم كه مردم يك ساعت در باكن خانه شان بنشينندو آسمان را نظاره كنند.

 21. 3 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


صفحه 4 از 15 نخستنخست 1234567814 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد