صفحه 15 از 15 نخستنخست ... 51112131415
نمایش نتایج: از شماره 141 تا 150 , از مجموع 150

موضوع: آلودگی نوری(lightpollution)

 1. Top | #1
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  576
  نوشته ها
  156
  تشکر
  119
  تشکر شده 555 بار در 67 ارسال

  Lightbulb آلودگی نوری(lightpollution)

  آلودگی نوری چيست؟


  آلودگی نوری در ابتدا توسط منجمان و به دلیل حساس بودن ابزارهای رصدی آنان بعنوان یک معضل زیست محیطی مورد مطالعه قرار گرفت. تابش انواع نور حتی به مقدار کم، تاثیر زیادی در پنهان شدن ستارگان می گذارد تا آنجائیکه حتی ضعیف ترین نور منجمان را مجبور به طی مسافت های طولانی و دور شدن از شهرها می کند...


  آلودگی نوری در ابتدا توسط منجمان و به دلیل حساس بودن ابزارهای رصدی آنان بعنوان یک معضل زیست محیطی مورد مطالعه قرار گرفت. تابش انواع نور حتی به مقدار کم، تاثیر زیادی در پنهان شدن ستارگان می گذارد تا آنجائیکه حتی ضعیف ترین نور منجمان را مجبور به طی مسافت های طولانی و دور شدن از شهرها می کند. البته شاهدیم که نور چراغهای دست ساز بشر به علت در نظر نگرفتن استانداردها و شاخص هایی که یک منبع روشنایی می بایست داشته باشد در آسمانهای پر ستاره اقدام به نورافشانی، خودنمایی و تخریب طبیعت شب می کنند.

  اما عوارض آلودگی نوری به همین جا ختم نشد و اثرات مخرب آلودگی نوری دانشمندان محیط زیست و طبیعت را متوجه خود ساخت است.
  در مجموع عوارض آلودگی نوری به 5 گروه تقسیم می گردد:
  1- اثرات مخرب آلودگی نوری بر انسان
  2- اثرات مخرب آلودگی نوری برحیوانات
  3- اثرات مخرب آلودگی نوری بر بر گیاهان
  4- از دست رفتن طبیعت آسمان شب
  5- اتلاف انرژی
  که در خصوص عوارض آن بر انسان قصد داریم به نکات زیر مفصل بپردازیم.
  بطور کلی قرار گرفتن انسان زیر نور مصنوعی باعث
  - آسیب های چشمی
  - بروز استرس
  - تضعیف قدرت فکر
  - خیرگی
  و در دراز مدت :
  - تضعیف دستگاه ایمنی بدن
  - افزایش ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطانهای پوستي
  - کاهش آستانه تحمل
  - جوش زدگی و رنگ پریدگی
  - بر هم خوردن ساعت درونی بدن(ساعت بیولوژیک(
  - بروز افسردگی
  - افزایش سرقت
  لازم است برای بررسی و تحلیل عوارض آلودگی نوری در ابتدا بدانیم که چه رفتار غیر استانداردی با نور، آلودگی نوری به حساب می آید. در حقیقت استانداردهای یک منبع نوری چه می تواند باشد؟
  تعریف علمی آلودگی نوری: نورهاي مصنوعي كه در زمان يا مكان نامناسب ازاستاندارد خود خارج شده و با كيفيت نامطلوب محيط زيست و آسمان شب را آزاردهنده و آلوده مي سازد.
  با این تعریف حوزه آلودگی نوری از حیطه منجمان و ستاره شناسی بیرون رفته و در اصل هر کجا که شما به هر صورتی از نور بطور غیر استاندارد استفاده کنید تولید آلودگی نوری کرده اید. پس با این تفاسیر این تعریف شامل فضاهای داخلی نیز می گردد.
  در حقیقت زمانی که از یک گنبد نورانی (آسمان تاب ) در بیرون شهرها به عنوان آلودگی نوری یاد می کنیم، مسبب آن را عواملی می دانیم که آن را تولید کرده اند (بخش عوامل تولید آلودگی نوری در شهرها در همین جزوه). مسلم است که رفتارهای خارج از استاندارد با نور و چراغ و سرپوش، تولید آلودگی نوری کرده است. پس هر کجا رفتاری خارج از کیفیت مطلوب (استاندارد) با نور انجام پذیرد آلودگی نوری تولید شده است. بطور مثال زمانی که شما برای مطالعه از لامپ کم مصرف استفاده کرده باشید آلودگی نوری را برای خودتان تولید کرده اید. چرا که نور لامپ هالوژن است که مناسب مطالعه و سلامت بینایی انسان می باشد. پس زمانی که در وادی نجوم سخن از آلودگی نوری می کنیم باید حیطه خود را از نورپردازی فضای داخلی یا بیرونی روشن سازیم، زیرا نوع و ساختار نورپردازی این دو محیط بسیار با هم متفاوت می باشد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که هیچگاه موضوع آلودگی نوری از حیطه نور مصنوعی خارج نمی شود چرا که در ابتدای تعریف آلودگی نوری، واژگان "نورهای مصنوعی " قید شده است.

  در مطلب "آلودگی نوری در زندگي شهري " همین سایت قول دادیم که سه واژه ,زمان، مکان و کیفیت را که در این تعریف از اهمیت خاصی برخوردار است را بیشتر توضیح دهیم، اینک به وعده خود وفا می کنیم:
  زمان: ممکن است شما در زمانی نامناسب از وجود روشنایی استفاده کنید که اصلاً نیازی به روشن ماندن آن نیست. مانند روشن بودن لامپ راهروها، پارکینگ ها و ... البته از شب تا صبح. لازم به توضیح نیست که ما در مورد لامپ ها در ساعاتی صحبت می کنید که منابع طبیعی روشنایی، مانند خورشید، فضای مورد نیاز ما را در حد کافی روشن نمی سازند. پس اگر نور کافی در روز به اندازه نیاز دارید و از نور لامپ ها نیز استفاده می کنید، این خود می تواند مصداقی برای زمان نامناسب باشد.  مکان: در دنیای امروز که انرژی از ارزش خاصی برخوردار است محاسبات دقیقی برای بهینه مصرف کردن انواع انرژی از جمله نیروی برق انجام می گیرد. در خصوص استفاده برق شهری در منازل، مکانهای عمومی، کارگاه ها، بیمارستانها، رستورانها و... نیز استانداردهایی از نور تعریف شده که سلامتی انسان بخصوص بینایی او درآن، مورد توجه مهندسان بوده است. با توجه به نوع هر فعالیت که مکانی خاص را برای انجام می طلبد استانداردهایی از میزان نور برای هرمکان تعریف شده است که در نظر نگرفتن این استانداردها و استفاده های سلیقه ای قطعاً تولید آلودگی نوری می کند. در واقع با چنین نگرشی که چه مقدار نور برای چه فعالیتی و در کجا مناسب است هم توانسته ایم انرژی را درست و بهینه مصرف کنیم و هم به سلامت بینایی خود آسیب نرسانده ایم. بطور مثال برای یک اتاق خواب 100 لوکس ،کلاس درس 300 لوکس و میز نقشه کشی نیز 500 لوکس نور لازم است. پس استفاده بیش از مقدارلازم از نور، در هر مکان تولید آلودگی نوری می کنند. حال پارکینگهای شرکت واحد را بخاطر بیاورید که با شدت نور بسیار بالایی محوطه خود را بیش از مقدار لازم روشن می کنند که این عامل باعث بازتاب نور اضافی به فضا می گردد و تولید آلودگی نوری می کند.
  کیفیت: در مهندسی روشنایی کیفیت نور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همانگونه که نور در مکان و زمان مناسب باید استفاده گردد، کیفیت نور نیز از جهت پزشکی و سلامت انسان مورد توجه می باشد. هر نوع لامپ با توجه به ساختمان و مکانیزم تولید نور از کیفیت، رنگ نور و طیف نوری خاصی برخوردار است. بطور مثال نور لامپهای سدیمی کم فشار از نظر ستاره شناسان بسیار مناسب است زیرا براحتی می توان نور این لامپ ها را با فیلترهای مخصوص از دید ابزارهای منجمین مخفی و پوشیده نمود. چراکه نور این لامپ ها فقط در طیف زرد رنگ تابش می کند و طیف نور دیگری ندارد پس براحتی با یک فیلتر کنترل می گردد.
  نویسنده:سید حامد میرزاخلیل
  lightpollution.ir
  ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 02-21-2011 در ساعت 01:04 PM دلیل: مرتب سازی
  امضای ایشان
  امام كاظم عليه السلام:حق تعالى نجوم را ستايش كرد و اگر دانش صحيحى نبود مدح نمى‏كرد پيامبران الهى همه به اين دانش عالم بودند

  امام باقر عليه السلام
  : خورشيد داراى لايه‏ هايى و طبقاتى است
  . اين سخن امروزه ثابت‏شده است


 2. Top | #141
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  استديو راديو تهران
  دوشنبه 12 اسفند
  برنامه چراغ خاموش
  از سري برنامه هاي نجومي كه حدود يك سال و نيم است كه هر شب از حدود ساعت 9:15 تا 11:30 پخش مي شود.
  دوستاني كه اين برنامه رو در اين هفته گوش دادند در جريان هستند كه موضوع اين برنامه آلودگي نوري بود، با مجري گري و گويندگي دوست خوبم آقاي حافظ آهي كه الحق خيلي حرفه اي روند كار را مديريت و هدايت مي كرد تا از ريتم و تركيب خوبي برخوردار باشد.
  هدايت ايشان موجب شد كه در اين نوبت حرفهايي از آلودگي نوري زده بشه كه در هيچ برنامه اي گفته نشده بود.
  دوستاني كه مايل به گوش دادن اين برنامه هستند مي توانند فايل آن را از سايت راديود تهران - آرشيو - چراغ خاموش به تاريخ 12 اسفند 92 دانلود كنند.
  به طبق برنامه هاي آسمان شب ...... اگر از گوش دادن آن لذت برديد به ديگر دوستانتان نيز توصيه كنيد


 3. 12 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 4. Top | #142
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  سلام و درود
  امسال به همت دوستان و همكارانم تونستيم در سه جاي تهران غرفه هاي آلودگي نوري را بر پا كنيم.
  پنجشنبه و جمعه در مركز علوم و ستاره شناسي و برج ميلاد
  و تنها جمعه در رصدخانه زعفرانيه
  از تمام دوستان و كارشناسان غرفه آلودگي نوري تشكر و قدرداني دارم.
  خانم ها: سليماني فر، صيادي، پژمانفر، محمودي و خوشبختي و آقاي ناگهي
  عكس از غرفه آلودگي نوري در برج ميلاد
  گزارش كامل تر در سايت آلودگي نوري 5. 9 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 6. Top | #143
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  گروه هاي قبلي غرفه آلودگي نوري در رصدخانه زعفرانيه ماكتي از يه شهر با نور استاندارد و شهري با نور نامناسب را ساخته بودند كه گروهي كه مسئوليت اين غرفه را امكسال بعهده داشتند ضمن احياي اين ماكت اجزاي ديگري چون مرگ پرندگان، تصادف ببر اثر خيرگي، چراغ هاي نامناسب را به مجموعه اضافه كردند.
  جا دارد از خانم سلماني فر و آقاي طاها ناگهي به خاطر اين زحمتشان تشكر كنم.

 7. 12 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 8. Top | #144
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال
 9. 14 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 10. Top | #145
  کاربر جدید

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز آوا استار
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  1
  نوشته ها
  2,772
  تشکر
  17,041
  تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

  به نظر مي رسد بالاخره تلاش هاي منجمان آماتور به رهبري آقاي ميرزاخليل در مبارزه با آلودگي نوري نتيجه داده است .
  چون صحبت از آلودگي نوري به ادبيات زيست محيطي كشور راه يافته است .
  خانم دكتر ابتكار ، رئيس سازمان محيط زيست اخيراً طي مصاحبه اي به مشكل آلودگي نوري تهران اشاراتي داشته اند .


  به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، معصومه ابتکار در چهارمین جلسه برنامه‌ریزی و توسعه استانداری تهران، اظهار داشت: مردم به امید تحولات جدی در مسائل زیست محیطی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه به دولت تدبیر و امید رای دادند.
  وی با اشاره به اینکه با بحران‌های جدی در کشور مواجه هستیم، گفت: در جلسه اخیری که دولت با مقام معظم رهبری داشت، تاکید ویژه‌ای در بحث زمین‌خواری و تغییر کاربری گسترده زمین در تهران داشتند و مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی و محیط زیست در این خصوص ورود پیدا کند.
  ابتکار با تاکید بر اینکه دولت نگاه ویژه‌ای به محیط زیست دارد، اظهار داشت: رئیس جمهور مکرر در جلسات هیأت دولت به حفظ محیط زیست تاکید داشته است.
  رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور با تاکید بر اینکه 26 برابر از طبیعت بهره بیشتری خورده‌ایم، گفت: استفاده از طبیعت توان خواست خود را دارد و ما 26 برابر نیز بیشتر از این ظرفیت بهره برده‌ایم.
  وی یادآور شد: در کل کشور 3.5 برابر بیشتر از طبیعت استفاده شده و بر اساس آمارها داریم طبیعت کشور خود را خفه می‌کنیم.
  ابتکار به نقش استانداران به حفاظت از محیط زیست اشاره کرد و گفت: دستگاه‌های دولتی باید پیشگام در اصلاح الگوی مصرف باشند و سازمان حفاظت از محیط زیست نیز دستورالعمل‌هایی در خصوص مدیریت مصرف منابع، آب و انرژی تدوین و به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ کرده است.
  وی گفت: شاخص‌های محیط زیست تغییر پیدا کرده است و ایران بر روی کمربند خشکسالی قرار گرفته است و در حال حاضر 1.5 تا 2 درجه هوا نسبت به 10 سال گذشته گرمتر شده است و باید آمادگی داشته باشیم تا شرایط سختی که در آینده پیش‌رو داریم با برنامه‌ریزی و مدیریت گذر کنیم.
  ابتکار با اشاره به اینکه مدت‌هاست دنیای توسعه یافته از اقتصاد سبز صحبت می‌کند، گفت: ما اشتغالزایی و تولید باید در کشور داشته باشیم و این مشاغل باید بر اساس شاخص‌های محیط زیست باشد و در جهت حفاظت بیشتر و کاهش آلودگی‌ها اقدام کنیم.
  وی بیان داشت: در حال حاضر بحران در جامعه خود را آشکار کرده است ولی در آستانه بحران قرار نداریم.
  رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور خاطرنشان کرد: الگوی شهرسازی در تهران اصلا منطبق با جمعیت آن نبوده است و از هر جایی که توانستیم برای تهران آب تأمین کرده‌ایم ولی باز با کمبود آب مواجه هستیم.
  ابتکار به افزایش جمعیت در بعضی از مناطق و شهرک‌های استان تهران اشاره کرد و گفت: در زمانی که بنده در شورای شهر بودم، مقرر شده بود برای منطقه 22 ، 300 هزار نفر جمعیت در نظر گرفته شود ولی اکنون حدود 700 هزار نفر ساکن در این منطقه هستند.
  به گفته وی شورای عالی معماری و شهرسازی بازنگری خیلی از سیاست‌های شهرسازی را داشته‌اند ولی شهر تهران دارد به جمعیت 14 میلیون نفری می‌رسد و باید سریعا اقدام شود.
  ابتکار به آلودگی‌های تهران اشاره کرد و گفت: شهرک‌های صنعتی در تهران با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند و سند آمایش تهران را باید مبتنی بر محیط زیست اجرایی کند.
  وی گفت:‌ یکی از جنبه‌های نشاط در جامعه بهره‌مندی از آسمان شهر است که هم‌اکنون آسمان شهر تهران در فصول مختلف با پدیده‌های مختلفی مواجه است.
  ابتکار افزود: یکی از معضلات شهر تهران، آلودگی نوری است. در تهران نیاز است که تاریکی نیز داشته باشیم ولی متاسفانه 24 ساعته تهران روشن است و به همه جا آسیب می‌رساند.
  وی درباره آلودگی هوای شهر تهران نیز خاطرنشان کرد: برای آلودگی هوا نیز کارگروه ملی و کارگروه شهر تهران فعال شده است و در دولت نیز برنامه‌های آلودگی‌های هوا بازبینی و بر اساس شرایط اجرایی می‌شود.

  منبع و متن كامل خبر
  امضای ایشان
  باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
  اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

 11. 14 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 12. Top | #146
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Dec 2012
  شماره عضویت
  6374
  نوشته ها
  464
  تشکر
  5,131
  تشکر شده 6,841 بار در 590 ارسال

  نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها
  به نظر مي رسد بالاخره تلاش هاي منجمان آماتور به رهبري آقاي ميرزاخليل در مبارزه با آلودگي نوري نتيجه داده است .
  چون صحبت از آلودگي نوري به ادبيات زيست محيطي كشور راه يافته است .
  خانم دكتر ابتكار ، رئيس سازمان محيط زيست اخيراً طي مصاحبه اي به مشكل آلودگي نوري تهران اشاراتي داشته اند .

  منم اومده بودم همین خبر رو بزارم .

  اضافه کنم که: معصومه ابتکار پیش از نیز در جریان ابلاغ سیاست‌های کلی سلامت و وظایفی که سازمان محیط‌ زیست در این مقوله دارد به انتقاد از آلودگی نوری در آسمان های ایران پرداخته بود.

  رئیس سازمان محیط زیست در ادامه به آسمان‌های شهرها که یکی از زیباترین آفریده‌های خداوند هستند، اشاره کرد و گفت: ما اصلاً در شهرها از آسمان زیبا بی‌بهره شده‌ایم و آلودگی نوری موانع زیادی ایجاد کرده است، به خاطر اینکه مصرف روشنایی اصلاً حساب و کتاب ندارد، زیرا هزینه‌های برق تقریباً قیمت پایینی دارند و یارانه به آن تعلق می‌گیرد و این نوری که باید شهر را روشن کند نصف آسمان را روشن کرده است و هیچ خاصیتی ندارد و حتی پرنده‌ها را منحرف می‌کند و حشرات را از بین می‌برد و یک نور بی‌خود بوجود می‌آید که ما نمی‌توانیم زیبایی‌های آسمان شب را مشاهده کنیم و بچه‌های ما که در شهرها بزرگ می‌شوند اصلاً متوجه نیستند آسمان یعنی چه. و فقط باید در فیلم‌ها به معنای آسمان پی ببرند، بنابراین یک آسمان زیبا تقریباً از خاطره ما در حال فراموشی است.
  منبع
  امضای ایشان


 13. 11 کاربر مقابل از |Alireza| عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 14. Top | #147
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  با سلام
  البته خانم دكتر از زماني كه در شوراي شهر بودند همكاري هاي خوبي داشتند . و مي شه گفت ايشون تنها مدير شهري بودند كه اقدامي براي كاهش آلودگي نوري انجام دادن.
  نتيجه اين كار هم معطوف تلاش همه منجمان است. از همگي سپاسگزارم

 15. 3 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 16. Top | #148
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  دوستان، براي تصوير زير چه پيام آسمان تاريكي به ذهنتون مي رسه.
  لطفا هر چه كوتاه تر بهتر.
  يه راهنمايي دارم براي كساني كه چيزي به ذهنشون نمي رسه.
  براي اينكه خلاقيت دوستان رو تحت الشعاع قرار ندم پايين تصوير نوشتم
  اگر جمله اي با مضمون "تو مي توني بشي تغيير اين دنيا" باشه مي تونه مكمل اين تصوير باشه. جمله اي كه نشون بده اين خود آدم ها هستند كه انتخاب مي كنند كه چطور زندگي كنند و محيط اطرافشون چگونه باشه.


  يا اينكه روي اين جمله كار كنيد و متنشو زيباتر كنيد
  "آسمان پر ستاره، يك امتياز ، يك انتخاب"

  به بهترين جملات جوايز نفيسي تعلق مي گيرد.
  الكي مثلا ما بانكيم

 17. 3 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 18. Top | #149
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  گزارش غرفه هاي آلودگي نوري در روز نجوم 1394
  در اينجا

 19. 6 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 20. Top | #150
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  آلودگی نوری(lightpollution)         
  سلام دوستان
  كتاب آلودگي نوري منتشر شد.
  ايشالله در تاپيكي جدا به اين خبر مي پردازيم
  اما اطلاعات بيشتر در اينجا.

 21. 5 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


صفحه 15 از 15 نخستنخست ... 51112131415

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد