صفحه 2 از 15 نخستنخست 12345612 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 150

موضوع: آلودگی نوری(lightpollution)

 1. Top | #1
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  576
  نوشته ها
  156
  تشکر
  119
  تشکر شده 555 بار در 67 ارسال

  Lightbulb آلودگی نوری(lightpollution)

  آلودگی نوری چيست؟


  آلودگی نوری در ابتدا توسط منجمان و به دلیل حساس بودن ابزارهای رصدی آنان بعنوان یک معضل زیست محیطی مورد مطالعه قرار گرفت. تابش انواع نور حتی به مقدار کم، تاثیر زیادی در پنهان شدن ستارگان می گذارد تا آنجائیکه حتی ضعیف ترین نور منجمان را مجبور به طی مسافت های طولانی و دور شدن از شهرها می کند...


  آلودگی نوری در ابتدا توسط منجمان و به دلیل حساس بودن ابزارهای رصدی آنان بعنوان یک معضل زیست محیطی مورد مطالعه قرار گرفت. تابش انواع نور حتی به مقدار کم، تاثیر زیادی در پنهان شدن ستارگان می گذارد تا آنجائیکه حتی ضعیف ترین نور منجمان را مجبور به طی مسافت های طولانی و دور شدن از شهرها می کند. البته شاهدیم که نور چراغهای دست ساز بشر به علت در نظر نگرفتن استانداردها و شاخص هایی که یک منبع روشنایی می بایست داشته باشد در آسمانهای پر ستاره اقدام به نورافشانی، خودنمایی و تخریب طبیعت شب می کنند.

  اما عوارض آلودگی نوری به همین جا ختم نشد و اثرات مخرب آلودگی نوری دانشمندان محیط زیست و طبیعت را متوجه خود ساخت است.
  در مجموع عوارض آلودگی نوری به 5 گروه تقسیم می گردد:
  1- اثرات مخرب آلودگی نوری بر انسان
  2- اثرات مخرب آلودگی نوری برحیوانات
  3- اثرات مخرب آلودگی نوری بر بر گیاهان
  4- از دست رفتن طبیعت آسمان شب
  5- اتلاف انرژی
  که در خصوص عوارض آن بر انسان قصد داریم به نکات زیر مفصل بپردازیم.
  بطور کلی قرار گرفتن انسان زیر نور مصنوعی باعث
  - آسیب های چشمی
  - بروز استرس
  - تضعیف قدرت فکر
  - خیرگی
  و در دراز مدت :
  - تضعیف دستگاه ایمنی بدن
  - افزایش ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطانهای پوستي
  - کاهش آستانه تحمل
  - جوش زدگی و رنگ پریدگی
  - بر هم خوردن ساعت درونی بدن(ساعت بیولوژیک(
  - بروز افسردگی
  - افزایش سرقت
  لازم است برای بررسی و تحلیل عوارض آلودگی نوری در ابتدا بدانیم که چه رفتار غیر استانداردی با نور، آلودگی نوری به حساب می آید. در حقیقت استانداردهای یک منبع نوری چه می تواند باشد؟
  تعریف علمی آلودگی نوری: نورهاي مصنوعي كه در زمان يا مكان نامناسب ازاستاندارد خود خارج شده و با كيفيت نامطلوب محيط زيست و آسمان شب را آزاردهنده و آلوده مي سازد.
  با این تعریف حوزه آلودگی نوری از حیطه منجمان و ستاره شناسی بیرون رفته و در اصل هر کجا که شما به هر صورتی از نور بطور غیر استاندارد استفاده کنید تولید آلودگی نوری کرده اید. پس با این تفاسیر این تعریف شامل فضاهای داخلی نیز می گردد.
  در حقیقت زمانی که از یک گنبد نورانی (آسمان تاب ) در بیرون شهرها به عنوان آلودگی نوری یاد می کنیم، مسبب آن را عواملی می دانیم که آن را تولید کرده اند (بخش عوامل تولید آلودگی نوری در شهرها در همین جزوه). مسلم است که رفتارهای خارج از استاندارد با نور و چراغ و سرپوش، تولید آلودگی نوری کرده است. پس هر کجا رفتاری خارج از کیفیت مطلوب (استاندارد) با نور انجام پذیرد آلودگی نوری تولید شده است. بطور مثال زمانی که شما برای مطالعه از لامپ کم مصرف استفاده کرده باشید آلودگی نوری را برای خودتان تولید کرده اید. چرا که نور لامپ هالوژن است که مناسب مطالعه و سلامت بینایی انسان می باشد. پس زمانی که در وادی نجوم سخن از آلودگی نوری می کنیم باید حیطه خود را از نورپردازی فضای داخلی یا بیرونی روشن سازیم، زیرا نوع و ساختار نورپردازی این دو محیط بسیار با هم متفاوت می باشد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که هیچگاه موضوع آلودگی نوری از حیطه نور مصنوعی خارج نمی شود چرا که در ابتدای تعریف آلودگی نوری، واژگان "نورهای مصنوعی " قید شده است.

  در مطلب "آلودگی نوری در زندگي شهري " همین سایت قول دادیم که سه واژه ,زمان، مکان و کیفیت را که در این تعریف از اهمیت خاصی برخوردار است را بیشتر توضیح دهیم، اینک به وعده خود وفا می کنیم:
  زمان: ممکن است شما در زمانی نامناسب از وجود روشنایی استفاده کنید که اصلاً نیازی به روشن ماندن آن نیست. مانند روشن بودن لامپ راهروها، پارکینگ ها و ... البته از شب تا صبح. لازم به توضیح نیست که ما در مورد لامپ ها در ساعاتی صحبت می کنید که منابع طبیعی روشنایی، مانند خورشید، فضای مورد نیاز ما را در حد کافی روشن نمی سازند. پس اگر نور کافی در روز به اندازه نیاز دارید و از نور لامپ ها نیز استفاده می کنید، این خود می تواند مصداقی برای زمان نامناسب باشد.  مکان: در دنیای امروز که انرژی از ارزش خاصی برخوردار است محاسبات دقیقی برای بهینه مصرف کردن انواع انرژی از جمله نیروی برق انجام می گیرد. در خصوص استفاده برق شهری در منازل، مکانهای عمومی، کارگاه ها، بیمارستانها، رستورانها و... نیز استانداردهایی از نور تعریف شده که سلامتی انسان بخصوص بینایی او درآن، مورد توجه مهندسان بوده است. با توجه به نوع هر فعالیت که مکانی خاص را برای انجام می طلبد استانداردهایی از میزان نور برای هرمکان تعریف شده است که در نظر نگرفتن این استانداردها و استفاده های سلیقه ای قطعاً تولید آلودگی نوری می کند. در واقع با چنین نگرشی که چه مقدار نور برای چه فعالیتی و در کجا مناسب است هم توانسته ایم انرژی را درست و بهینه مصرف کنیم و هم به سلامت بینایی خود آسیب نرسانده ایم. بطور مثال برای یک اتاق خواب 100 لوکس ،کلاس درس 300 لوکس و میز نقشه کشی نیز 500 لوکس نور لازم است. پس استفاده بیش از مقدارلازم از نور، در هر مکان تولید آلودگی نوری می کنند. حال پارکینگهای شرکت واحد را بخاطر بیاورید که با شدت نور بسیار بالایی محوطه خود را بیش از مقدار لازم روشن می کنند که این عامل باعث بازتاب نور اضافی به فضا می گردد و تولید آلودگی نوری می کند.
  کیفیت: در مهندسی روشنایی کیفیت نور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همانگونه که نور در مکان و زمان مناسب باید استفاده گردد، کیفیت نور نیز از جهت پزشکی و سلامت انسان مورد توجه می باشد. هر نوع لامپ با توجه به ساختمان و مکانیزم تولید نور از کیفیت، رنگ نور و طیف نوری خاصی برخوردار است. بطور مثال نور لامپهای سدیمی کم فشار از نظر ستاره شناسان بسیار مناسب است زیرا براحتی می توان نور این لامپ ها را با فیلترهای مخصوص از دید ابزارهای منجمین مخفی و پوشیده نمود. چراکه نور این لامپ ها فقط در طیف زرد رنگ تابش می کند و طیف نور دیگری ندارد پس براحتی با یک فیلتر کنترل می گردد.
  نویسنده:سید حامد میرزاخلیل
  lightpollution.ir
  ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 02-21-2011 در ساعت 01:04 PM دلیل: مرتب سازی
  امضای ایشان
  امام كاظم عليه السلام:حق تعالى نجوم را ستايش كرد و اگر دانش صحيحى نبود مدح نمى‏كرد پيامبران الهى همه به اين دانش عالم بودند

  امام باقر عليه السلام
  : خورشيد داراى لايه‏ هايى و طبقاتى است
  . اين سخن امروزه ثابت‏شده است


 2. Top | #11
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  124
  نوشته ها
  164
  تشکر
  1,361
  تشکر شده 1,517 بار در 165 ارسال

  در ارتباط با همین تاپیک ..
  بخوانیم :

  مجله نجوم شماره 204
  ...
  جنون نور
  بابک امین تفرشی

  آلودگی نوری، آلودگی هوا را تشدید می‏کند
  شادی حامدی آزاد
  ....

  امضای ایشان
  قراره بترکونم ..!

 3. 13 کاربر مقابل از na3r عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 4. Top | #12
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  576
  نوشته ها
  156
  تشکر
  119
  تشکر شده 555 بار در 67 ارسال

  ledها به كمك آسمان تاريك مي آيند


  تنوع بيش از حد انواع سيستم هاي روشنايي در بازار اين سوال را بر مي انگيزد كه بالاخره بهترين لامپ براي زندگي كردن چه بوده و موثرترين سيستم روشنايي كدام است. از اين رو نمونه عكس هاي پيش رو جهت روشنايي راه ها و جاده هاي حساس، بخصوص مسيرهاي منتهي به رصدخانه ها طراحي شده است. اين سيستم با صفحات خورشیدی و باطری هاي قابل شارژ در تمام طول جاده ها حتي تا اوج قله قابل نصب است.
  نصب اين سيستم بسيار ساده و راحت بوده و فقط كافي است سوراخ هاي کوچکي در جاده حفر كنيد تا بتوانيد آن را نصب و بهره برداري نمائيد. از كاربردهاي مهم اين سيستم در شب مي توان به روشن بودن مناسب تمام کناره های جاده ها اشاره داشت تا راننده با خیالی آسوده در شب رانندگی کند در عين حال كه نور اضافه اي مطلقاً به فضا نمي رود. اين سيتم براي خودرو هايي كه از سيستم روشنايي مناسبي نيز برخوردار نيستند نيز بسيار مناسب است.
  قطعا عبور از جاده هايي كه به اين سيستم مجهز مي باشند براي شما رضايت بخش بوده و همين رضايتمندي، دليلي بر موثر بودن آن است.
  اين عکس ها میزان افزایش آلودگی وناپاکی ومه آلوده بودن ((ESD منطقه را تا شعاع 120 کیلومتری نشان می دهد اما اين سیستم با این عارضه مقابله می نماید.
  به اميد استفاده از آن
  نويسنده: استفان
  مترجم: پروانه فتح الهي


  سایت آلودگی نوری
  ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 03-04-2011 در ساعت 01:04 PM دلیل: مرتب سازی
  امضای ایشان
  امام كاظم عليه السلام:حق تعالى نجوم را ستايش كرد و اگر دانش صحيحى نبود مدح نمى‏كرد پيامبران الهى همه به اين دانش عالم بودند

  امام باقر عليه السلام
  : خورشيد داراى لايه‏ هايى و طبقاتى است
  . اين سخن امروزه ثابت‏شده است

 5. 11 کاربر مقابل از حسين رازبري عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 6. Top | #13
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  4
  نوشته ها
  818
  تشکر
  200
  تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

     مرکز علوم و ستاره شناسی

  منبع:
  http://aloodeginoori.blogfa.com/post-20.aspx

  ...اما زماني كه مي بينم دقيقا مسئول يك رصدخانه اقدام به نورپردازي گنبد رصدخانه كرده... شما جاي من چه احساسي به شما دست مي دهد!!!

  زماني كه فلسفه اين كار به دستور ذينفعان آن زير سوال مي رود.

  باز اگر يك نورپردازي استاندارد را شاهد بوديم يا اينكه پس از ساعت 12 پروژكتورها خاموش مي شد جاي سوال كمتري مي گذاشت. البته اينجانب با تمام فشردگي هاي كاري كه دارم در روز پنجشنبه 87/12/15 ساعت 11 صبح به مركز علوم و ستاره شناسي نياوران مراجعه كردم كه پيرامون اين موضوع با مديريت مجموعه جناب آقاي علوي صحبت كنم كه متاسفانه مجموعه تعطيل بود.

  به دنبال آن در روز سه شنبه 87/12/20 موفق شدم با خانم مبيني مسئول فعاليت هاي نجومي مجموعه ديداري كوتاه داشته باشم و طرح مساله بكنم. ايشان نيز در پاسخ اشاره به كاركرد هاي متفاوت سالن آسمان نما و محوطه مجموعه داشتند كه برايند همه اين انتظارات نورپردازي فضاي آن شد. البته ايشان با اشاره به حسن نيت هيئت علمي و مدير مجموعه (آقاي علوي) قول مصاعدي در برداشتند گامهايي در جهت ساماندهي نورپردازي محيط دادند.

  نكته: در مبحث كاهش آلودگي نوري هدف خاموش كردن روشنايي هايمان نيست. بلكه بر طبق علم مهندسي و طراحي روشنايي مكانهايي در شهر بايد بطور معقول نورپردازي شوند. اشكال روشن سازي اين محيط نيست. مشكل توليد آلودگي نوري در خلال نورپردازي آن است.

  سوال كليدي: چرا اين مجموعه با توجه به پتانسيل و كاربرد خاص خود در شهر با نورپردازي استاندارد نتواند تبديل به يكي از نمونه هاي مثال زدني براي ما منجمين باشد. به اميد آن روز...


  عكس بالا:‌ به نور آبي كه در سمت چپ گنبد بر روي برج كناري افتاده توجه كنيد. با نورپردازي بهينه ما شاهد فرار اين نورها به آسمان نيستيم.


  عكس بالا:‌ گاهي اوقات تنها تنظيم دقيق زاويه منابع نوري بر موضوع تنها كافي نيست. چرا كه مقدار نور (Lux) نيز مد نظر است. ديده شده كه نور بيش از حد به گنبد برخورد كرده و بازتاب آن به فضا تابيده شده و توليد آلودگي نوري مي كند.  عكس بالا:‌ تاباندن نور مصنوعي بر گياهان و درختان مرگ آنها را رفته رفته تضمين مي كند. فارغ از اين موضوع انتظار مي رود در كنار نورپردازي فضاهاي شهري حداقل توليد آلودگي نوري نكينم.

  ویرایش توسط Setare KOchOlO : 03-04-2011 در ساعت 11:16 PM دلیل: يه خرده جابجايي
  امضای ایشان
  مشاهده مقالات:
  فن بیان
  روش تدریس
  هوش هیجانی

  bahrampoor.com/

 7. 7 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 8. Top | #14
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Dec 2010
  شماره عضویت
  424
  نوشته ها
  102
  تشکر
  105
  تشکر شده 108 بار در 13 ارسال

  نقل قول نوشته اصلی توسط پیام بهرام پور نمایش پست ها
  منبع:
  http://aloodeginoori.blogfa.com/post-20.aspx

  ...اما زماني كه مي بينم دقيقا مسئول يك رصدخانه اقدام به نورپردازي گنبد رصدخانه كرده... شما جاي من چه احساسي به شما دست مي دهد!!!

  زماني كه فلسفه اين كار به دستور ذينفعان آن زير سوال مي رود.

  باز اگر يك نورپردازي استاندارد را شاهد بوديم يا اينكه پس از ساعت 12 پروژكتورها خاموش مي شد جاي سوال كمتري مي گذاشت. البته اينجانب با تمام فشردگي هاي كاري كه دارم در روز پنجشنبه 87/12/15 ساعت 11 صبح به مركز علوم و ستاره شناسي نياوران مراجعه كردم كه پيرامون اين موضوع با مديريت مجموعه جناب آقاي علوي صحبت كنم كه متاسفانه مجموعه تعطيل بود.

  به دنبال آن در روز سه شنبه 87/12/20 موفق شدم با خانم مبيني مسئول فعاليت هاي نجومي مجموعه ديداري كوتاه داشته باشم و طرح مساله بكنم. ايشان نيز در پاسخ اشاره به كاركرد هاي متفاوت سالن آسمان نما و محوطه مجموعه داشتند كه برايند همه اين انتظارات نورپردازي فضاي آن شد. البته ايشان با اشاره به حسن نيت هيئت علمي و مدير مجموعه (آقاي علوي) قول مصاعدي در برداشتند گامهايي در جهت ساماندهي نورپردازي محيط دادند.

  نكته: در مبحث كاهش آلودگي نوري هدف خاموش كردن روشنايي هايمان نيست. بلكه بر طبق علم مهندسي و طراحي روشنايي مكانهايي در شهر بايد بطور معقول نورپردازي شوند. اشكال روشن سازي اين محيط نيست. مشكل توليد آلودگي نوري در خلال نورپردازي آن است.

  سوال كليدي: چرا اين مجموعه با توجه به پتانسيل و كاربرد خاص خود در شهر با نورپردازي استاندارد نتواند تبديل به يكي از نمونه هاي مثال زدني براي ما منجمين باشد. به اميد آن روز...


  عكس بالا:‌ به نور آبي كه در سمت چپ گنبد بر روي برج كناري افتاده توجه كنيد. با نورپردازي بهينه ما شاهد فرار اين نورها به آسمان نيستيم.


  عكس بالا:‌ گاهي اوقات تنها تنظيم دقيق زاويه منابع نوري بر موضوع تنها كافي نيست. چرا كه مقدار نور (lux) نيز مد نظر است. ديده شده كه نور بيش از حد به گنبد برخورد كرده و بازتاب آن به فضا تابيده شده و توليد آلودگي نوري مي كند.  عكس بالا:‌ تاباندن نور مصنوعي بر گياهان و درختان مرگ آنها را رفته رفته تضمين مي كند. فارغ از اين موضوع انتظار مي رود در كنار نورپردازي فضاهاي شهري حداقل توليد آلودگي نوري نكينم.

  حالا پیام جان علاوه بر آلودگی نوری رصدخانه ، آلودگی بصری هم باید بهش اضافه کرد!
  انقدر برج و ساختمون بلند اطراف رصد خانه هست که به جز سمت الراس جای دیگه ای قابل رصد نیست!!

 9. 8 کاربر مقابل از fazadoost عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 10. Top | #15
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Jan 2011
  شماره عضویت
  445
  نوشته ها
  39
  تشکر
  49
  تشکر شده 171 بار در 26 ارسال

  سلام به همه

  از همه دوستاني كه به بحث آلودگي نوري علاقمند هستند ، پيشنهاد ميكنم سري به اين وب سايت بزنند :

  http://www.onestar-awb.org/
  امضای ایشان
  heal the world,make it a better place for you and for me and the entire human race.

 11. 6 کاربر مقابل از p.i.w عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 12. Top | #16
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Jan 2011
  شماره عضویت
  451
  نوشته ها
  1,196
  تشکر
  10,956
  تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

  من یه حرفی داشتم نمیدونستم کجابگم . اگه جای بهتری سراغ دارید بگید.
  چرا هر روز باید به تعداد چراغ هایی که در این شهر یعنی تهران وجود داره افزوده بشه و کسی چیزی نگه؟
  چرا اکثر این چراغ ها رو به آسمونن نه زمین و دوباره کسی چیزی نمیگه؟
  چرا مردم شهر ما دیگه نمیتونن بیشتر از چندتا ستاره رو ببینن و بازم چیزی نمیگن؟
  خوب حالا که کسی چیزی نمیگه چرا ماهم نگیم؟
  من نمیدونم چه طور میشه این کارو شروع کرد و آیا به پایان میرسه؟ بیاید با هم جمع بشیم یه کاری بکنیم بر ضد آلودگی نوری شدیدی که وجود داره . شاید خیلی امیدوارانه باشه بگم که بیاین به یه جایی برسیم که قانونی تصویب بشه مبنی بر اینکه این چراغا باید روی زمینو روشن کنن نه آسمونو و نورهای اضافی کلا از شهر حذف بشه .
  من بر تصمیمم مصرم . کی حاضره بیاد و حرکتی رو شروع بکنیم ؟
  امضای ایشان
  زندگیت رو روی یک قاعده بنا کن
  نه یک استثناء


 13. 7 کاربر مقابل از karimisss عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 14. Top | #17
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  576
  نوشته ها
  156
  تشکر
  119
  تشکر شده 555 بار در 67 ارسال

  من حاضرم.از کجا شروع کنیم!؟
  امضای ایشان
  امام كاظم عليه السلام:حق تعالى نجوم را ستايش كرد و اگر دانش صحيحى نبود مدح نمى‏كرد پيامبران الهى همه به اين دانش عالم بودند

  امام باقر عليه السلام
  : خورشيد داراى لايه‏ هايى و طبقاتى است
  . اين سخن امروزه ثابت‏شده است

 15. 4 کاربر مقابل از حسين رازبري عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 16. Top | #18
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Jan 2011
  شماره عضویت
  451
  نوشته ها
  1,196
  تشکر
  10,956
  تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

  نمیدونم . شاید با یه بیانه یا تضاهراتیا یه جنبش اینترنتی
  خوب یکی کمک کنه.
  امضای ایشان
  زندگیت رو روی یک قاعده بنا کن
  نه یک استثناء


 17. 3 کاربر مقابل از karimisss عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 18. Top | #19
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Jan 2011
  شماره عضویت
  451
  نوشته ها
  1,196
  تشکر
  10,956
  تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

  خوب مثل اینکه بقیه دوستان تمایلی ندارن من و آقای رازبری خودمون یه جنبشی رو شروع میکنیم .
  آقای رازبری بگید از کجا شروع کنیم؟
  امضای ایشان
  زندگیت رو روی یک قاعده بنا کن
  نه یک استثناء


 19. Top | #20
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Jan 2011
  شماره عضویت
  451
  نوشته ها
  1,196
  تشکر
  10,956
  تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

  آلودگی نوری(lightpollution)         
  من طبق مشاوره ای که با پدرم داشتم به این نتیجه رسیدم که همچین مسئله ای باید در جامعه ای مطرح بشه که مردم اونجا به سطحی از رفاه یا امکانات برای قبول این مسئله رسیده باشند . وقتی در جامعه ما مشکلات آلودگی آب و آلودگی هوا که جون مردم رو به خطر میندازه وجود داره آلودگی نوری که مسئله ای نیست . مردم ما دچار مشکلات اقتصادی زیادی هستند و نمیتونند به همچین چیزایی فکر کنند . به نظر پدرم این مسئله به شکست خواهد انجامید حتی اگه در رسانه مطرح بشه بحث هایی هم در خصوصش بشه.
  فکر کنم ایدم در نطفه خفه شد.
  نظر شما چیه؟
  امضای ایشان
  زندگیت رو روی یک قاعده بنا کن
  نه یک استثناء


 20. 4 کاربر مقابل از karimisss عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


صفحه 2 از 15 نخستنخست 12345612 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد