صفحه 5 از 15 نخستنخست 123456789 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 150

موضوع: آلودگی نوری(lightpollution)

 1. Top | #1
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  576
  نوشته ها
  156
  تشکر
  119
  تشکر شده 555 بار در 67 ارسال

  Lightbulb آلودگی نوری(lightpollution)

  آلودگی نوری چيست؟


  آلودگی نوری در ابتدا توسط منجمان و به دلیل حساس بودن ابزارهای رصدی آنان بعنوان یک معضل زیست محیطی مورد مطالعه قرار گرفت. تابش انواع نور حتی به مقدار کم، تاثیر زیادی در پنهان شدن ستارگان می گذارد تا آنجائیکه حتی ضعیف ترین نور منجمان را مجبور به طی مسافت های طولانی و دور شدن از شهرها می کند...


  آلودگی نوری در ابتدا توسط منجمان و به دلیل حساس بودن ابزارهای رصدی آنان بعنوان یک معضل زیست محیطی مورد مطالعه قرار گرفت. تابش انواع نور حتی به مقدار کم، تاثیر زیادی در پنهان شدن ستارگان می گذارد تا آنجائیکه حتی ضعیف ترین نور منجمان را مجبور به طی مسافت های طولانی و دور شدن از شهرها می کند. البته شاهدیم که نور چراغهای دست ساز بشر به علت در نظر نگرفتن استانداردها و شاخص هایی که یک منبع روشنایی می بایست داشته باشد در آسمانهای پر ستاره اقدام به نورافشانی، خودنمایی و تخریب طبیعت شب می کنند.

  اما عوارض آلودگی نوری به همین جا ختم نشد و اثرات مخرب آلودگی نوری دانشمندان محیط زیست و طبیعت را متوجه خود ساخت است.
  در مجموع عوارض آلودگی نوری به 5 گروه تقسیم می گردد:
  1- اثرات مخرب آلودگی نوری بر انسان
  2- اثرات مخرب آلودگی نوری برحیوانات
  3- اثرات مخرب آلودگی نوری بر بر گیاهان
  4- از دست رفتن طبیعت آسمان شب
  5- اتلاف انرژی
  که در خصوص عوارض آن بر انسان قصد داریم به نکات زیر مفصل بپردازیم.
  بطور کلی قرار گرفتن انسان زیر نور مصنوعی باعث
  - آسیب های چشمی
  - بروز استرس
  - تضعیف قدرت فکر
  - خیرگی
  و در دراز مدت :
  - تضعیف دستگاه ایمنی بدن
  - افزایش ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطانهای پوستي
  - کاهش آستانه تحمل
  - جوش زدگی و رنگ پریدگی
  - بر هم خوردن ساعت درونی بدن(ساعت بیولوژیک(
  - بروز افسردگی
  - افزایش سرقت
  لازم است برای بررسی و تحلیل عوارض آلودگی نوری در ابتدا بدانیم که چه رفتار غیر استانداردی با نور، آلودگی نوری به حساب می آید. در حقیقت استانداردهای یک منبع نوری چه می تواند باشد؟
  تعریف علمی آلودگی نوری: نورهاي مصنوعي كه در زمان يا مكان نامناسب ازاستاندارد خود خارج شده و با كيفيت نامطلوب محيط زيست و آسمان شب را آزاردهنده و آلوده مي سازد.
  با این تعریف حوزه آلودگی نوری از حیطه منجمان و ستاره شناسی بیرون رفته و در اصل هر کجا که شما به هر صورتی از نور بطور غیر استاندارد استفاده کنید تولید آلودگی نوری کرده اید. پس با این تفاسیر این تعریف شامل فضاهای داخلی نیز می گردد.
  در حقیقت زمانی که از یک گنبد نورانی (آسمان تاب ) در بیرون شهرها به عنوان آلودگی نوری یاد می کنیم، مسبب آن را عواملی می دانیم که آن را تولید کرده اند (بخش عوامل تولید آلودگی نوری در شهرها در همین جزوه). مسلم است که رفتارهای خارج از استاندارد با نور و چراغ و سرپوش، تولید آلودگی نوری کرده است. پس هر کجا رفتاری خارج از کیفیت مطلوب (استاندارد) با نور انجام پذیرد آلودگی نوری تولید شده است. بطور مثال زمانی که شما برای مطالعه از لامپ کم مصرف استفاده کرده باشید آلودگی نوری را برای خودتان تولید کرده اید. چرا که نور لامپ هالوژن است که مناسب مطالعه و سلامت بینایی انسان می باشد. پس زمانی که در وادی نجوم سخن از آلودگی نوری می کنیم باید حیطه خود را از نورپردازی فضای داخلی یا بیرونی روشن سازیم، زیرا نوع و ساختار نورپردازی این دو محیط بسیار با هم متفاوت می باشد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که هیچگاه موضوع آلودگی نوری از حیطه نور مصنوعی خارج نمی شود چرا که در ابتدای تعریف آلودگی نوری، واژگان "نورهای مصنوعی " قید شده است.

  در مطلب "آلودگی نوری در زندگي شهري " همین سایت قول دادیم که سه واژه ,زمان، مکان و کیفیت را که در این تعریف از اهمیت خاصی برخوردار است را بیشتر توضیح دهیم، اینک به وعده خود وفا می کنیم:
  زمان: ممکن است شما در زمانی نامناسب از وجود روشنایی استفاده کنید که اصلاً نیازی به روشن ماندن آن نیست. مانند روشن بودن لامپ راهروها، پارکینگ ها و ... البته از شب تا صبح. لازم به توضیح نیست که ما در مورد لامپ ها در ساعاتی صحبت می کنید که منابع طبیعی روشنایی، مانند خورشید، فضای مورد نیاز ما را در حد کافی روشن نمی سازند. پس اگر نور کافی در روز به اندازه نیاز دارید و از نور لامپ ها نیز استفاده می کنید، این خود می تواند مصداقی برای زمان نامناسب باشد.  مکان: در دنیای امروز که انرژی از ارزش خاصی برخوردار است محاسبات دقیقی برای بهینه مصرف کردن انواع انرژی از جمله نیروی برق انجام می گیرد. در خصوص استفاده برق شهری در منازل، مکانهای عمومی، کارگاه ها، بیمارستانها، رستورانها و... نیز استانداردهایی از نور تعریف شده که سلامتی انسان بخصوص بینایی او درآن، مورد توجه مهندسان بوده است. با توجه به نوع هر فعالیت که مکانی خاص را برای انجام می طلبد استانداردهایی از میزان نور برای هرمکان تعریف شده است که در نظر نگرفتن این استانداردها و استفاده های سلیقه ای قطعاً تولید آلودگی نوری می کند. در واقع با چنین نگرشی که چه مقدار نور برای چه فعالیتی و در کجا مناسب است هم توانسته ایم انرژی را درست و بهینه مصرف کنیم و هم به سلامت بینایی خود آسیب نرسانده ایم. بطور مثال برای یک اتاق خواب 100 لوکس ،کلاس درس 300 لوکس و میز نقشه کشی نیز 500 لوکس نور لازم است. پس استفاده بیش از مقدارلازم از نور، در هر مکان تولید آلودگی نوری می کنند. حال پارکینگهای شرکت واحد را بخاطر بیاورید که با شدت نور بسیار بالایی محوطه خود را بیش از مقدار لازم روشن می کنند که این عامل باعث بازتاب نور اضافی به فضا می گردد و تولید آلودگی نوری می کند.
  کیفیت: در مهندسی روشنایی کیفیت نور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همانگونه که نور در مکان و زمان مناسب باید استفاده گردد، کیفیت نور نیز از جهت پزشکی و سلامت انسان مورد توجه می باشد. هر نوع لامپ با توجه به ساختمان و مکانیزم تولید نور از کیفیت، رنگ نور و طیف نوری خاصی برخوردار است. بطور مثال نور لامپهای سدیمی کم فشار از نظر ستاره شناسان بسیار مناسب است زیرا براحتی می توان نور این لامپ ها را با فیلترهای مخصوص از دید ابزارهای منجمین مخفی و پوشیده نمود. چراکه نور این لامپ ها فقط در طیف زرد رنگ تابش می کند و طیف نور دیگری ندارد پس براحتی با یک فیلتر کنترل می گردد.
  نویسنده:سید حامد میرزاخلیل
  lightpollution.ir
  ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 02-21-2011 در ساعت 01:04 PM دلیل: مرتب سازی
  امضای ایشان
  امام كاظم عليه السلام:حق تعالى نجوم را ستايش كرد و اگر دانش صحيحى نبود مدح نمى‏كرد پيامبران الهى همه به اين دانش عالم بودند

  امام باقر عليه السلام
  : خورشيد داراى لايه‏ هايى و طبقاتى است
  . اين سخن امروزه ثابت‏شده است


 2. Top | #41
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  شماره عضویت
  955
  نوشته ها
  72
  تشکر
  375
  تشکر شده 530 بار در 65 ارسال

  با سلام,
  من پيشنهاد ميكنم كه فقط مسئله رو تشريح نكنيم و بهتره راهكار ارائه بديم.
  درسته كه ميخوايم با رشد فرهنگى مشكل رو حل كنيم، ولى بهتره در اين تاپيك يا در يك جاى ديگه، محل هاى خارج از شهرها كه براى رصد مناسب هستند رو هم ذكر كنيم.
  يا بعضى از فيلترها كه مفيد هستند رو معرفي كنيم.
  امضای ایشان
  صاف ترين آســــــمان تقديم تو باد ----- يك سحابى زيبـــا تقديم تو بــــــاد
  يك لحظــه اين جا بنشين و ببين ----- اين تلسكوپ چند مترى تقديم تو باد

 3. کاربر مقابل از milad77 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 4. Top | #42
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  برنده مسابقه مقاله ‌نويسی ماه
  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  شماره عضویت
  2997
  نوشته ها
  355
  تشکر
  2,029
  تشکر شده 2,366 بار در 361 ارسال

  سلام . من یه طرح دادم که نمیدونم تا حالا کسی اون رو مطرح کرده یا نه . یه نامه با تصویر و توضیحات کامل + راهکار های مقابله با آلودگی نوری برای شهردار ها طراحی کنیم و از هر شهر چند نفر مامور شوند اون نامه رو به دست شهردار برسونند .
  امضای ایشان
  یه عابر تو خیابونای سرگردون....

 5. 4 کاربر مقابل از امیر عباس عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 6. Top | #43
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  برنده مسابقه مقاله ‌نويسی ماه
  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  شماره عضویت
  2997
  نوشته ها
  355
  تشکر
  2,029
  تشکر شده 2,366 بار در 361 ارسال

  نقل قول نوشته اصلی توسط amir.galile نمایش پست ها
  سلام . من یه طرح دادم که نمیدونم تا حالا کسی اون رو مطرح کرده یا نه . یه نامه با تصویر و توضیحات کامل + راهکار های مقابله با آلودگی نوری برای شهردار ها طراحی کنیم و از هر شهر چند نفر مامور شوند اون نامه رو به دست شهردار برسونند .
  کسی نبود . آقای میرزا خلیل شمایی که در این زمینه استادید چرا؟
  امضای ایشان
  یه عابر تو خیابونای سرگردون....

 7. 3 کاربر مقابل از امیر عباس عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 8. Top | #44
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  نقل قول نوشته اصلی توسط amir.galile نمایش پست ها
  کسی نبود . آقای میرزا خلیل شمایی که در این زمینه استادید چرا؟
  درود بر همه دوستان و آقا امیر. یه نکته ای، اگر دوست دارید من هم در این فضا کنار شما احساس یک خانواده بودن را داشته باشم خواهشن از الفاظی مثل استاد پرهیز فرمائید.
  و اما در خصوص این ایده خوب:
  چند سال پیش که سال اصلاح الگوی مصرف نام گرفت بنده نامه ای به شهرداری تهران همراه با تصاویر ارسال کردم. البته در تهران با توجه به شرایط خاصش نباید انتظار اصلاح سریع را داشت. آن نامه را می توانید در اینجا مطالعه بفرمائید و یا برای شهرداری شهرتان ارسال کنید. در این نامه سعی کردم راهکارهای ساده و ارزان قیمت را به آنان پیشنهاد دهم.
  و نکته بعد که نزدیک روز نجوم هم هستیم بد نیست پس از آموزش مخاطبان در غرفه آلودگی نوری پیمان نامه ای را به شرح ذیل تهیه و آن ها را در نجات سرزمینشان با امضای آن سهیم کنید. و آن طومار را همراه با آن نامه به شهرداری شهرتان که نماد خواست مردم است ارسال کنید. در بعضی از کشورهای اروپایی اگر 15 هزار نفر از مردم یک شهر درخواستی را امضا کنند آن خواست توسط شهرداری و یا هر نهاد دیگر ملزم به اجرا می گردد.
  جملات قشنگی نیز در پای آن پیمان نامه نوشته می شود که می توانید در پایین این متن بخوانید و تصاویرش راببینید.
  اگر هم کسی در شهرشان قصد برپایی این غرفه را داشت اما نمی دانست باید از کجا شروع کند بهتر است این مطلب را خوانده و پس از آن به اینجانب ایمیلی بزند تا تصاویر مورد استفاده با کیفیت بالا را برای چاپ و استفاده در غرفه برایش ارسال کنم. همینطور بروشور هایی که در این خصوص طراحی گردیده.
  سایت آلودگی نوری نیز آماده انعکاس فعالیت های خاص شما در غرفه آلودگی نوری و نحوه آموزشتان می باشد.
  موفق و پیروز بمانید.

  پیمان نامه حامیان آسمان پر ستاره:
  ما سهمی از شهروندان کره زمین که به علت سکونت در شهر های بزرگ دیگر فقط خاطرات شبهای پر ستاره را در ذهن مرور می نماییم، با هدف کنترل و کاهش آلودگی نوری و تاثیر بر نورهای مزاحم شب و به پاسداشت حفظ طبیعت خدادادی خویش و سایر مخلوقات به جهت به ارث گذاشتن آن چه ا زگذشتگان خود به امانت گرفته ایم هم پیمان می شویم تا:
  1- در منزل یا محل کار خود از الگوهای نورپردازی صحیح استفاده کنیم.
  2- برای انجام فعالیتهای روزانه تا حد امکان از نور خورشید استفاده کرده و استفاده از نورهای مصنوعی را محدود کنیم.
  3- در صورت مشاهده موارد استفاده از نور توسط شهروندان، به برقراری ارتباط موثر تلاش خواهیم نمود نسبت به رفع آن اقدام نماییم.
  4- در نوشتن نامه یا تماس تلفنی با مدیریت شهری یا سایر مسئولین مرتبط از آنها بخواهیم برای حفظ تاریکی آسمان شب با عوامل آلودگی نوری مقابله کرده و نکات مربوط به نورپردازی سالم را در طرح های خود رعایت کنند.
  5- آنچه درباره آلودگی نوری و روشهای کنترل آن آموخته ایم، به دیگران نیز آموزش دهیم.
  به امید آسمان پر ستاره
  برخی از جملات نوشته شده در کنار امضاها:

   آسمان جزئی از وجود من است= بابک امین تفرشی
   مرگ بر تولید کنندگان نور اضافی= اشین زاکاریان
   آسمانت تاریک = مصطفی خسروی
   آسمان زندگیمان بایستی همواره پر ستاره باشد= علیرضا وفا
   با آرزوی موفقیت برای شما و دوستان خوب آسمان شب = مهندس حنیفی، شرکت نورگستر
   آسمان بدون مرز، جهان بدون جنگ(محسن موحدی پاریزی، دبیر انجمن نجوم رصدخانه شهرداری سیرجان SCO )
   ستاره ها نهفته در آسمان ابری، دلم گرفته ای دوست هوای گریه با دارم (موفق باشیم) = محمد فکری
   من امیدوارم دوباره بتوانیم آسمان پر ستاره را مشاهده کنیم. این آلودگینوری شهر واقعاً سر مرا درد می آورد= روزبه
   آسمان پر ستاره آرزوی جمعی ماست، پس به امید آن روز = مریم
   با کمال میل و تشکر = فرهنگی بازنشسته
   به امید آسمانی پر ستاره و تلاشی موثرتر(صبا)
   به گمانم فردا روز خوبی باشد، صورت ماه به من می گوید = عازین
   به امیمد استفاده بهینه از نور = روزبهانی
   به امید آنکه اسمان دیگر طبیعت فراموش شده نباشد = صادقی
   دلمان برای دیدار ستاره های روی پشت بام در تهارن تنگ شده است = سحر معروفی
   زندگی زیباست، آسمانی پر ستاره = ستاره کمالی
   امضاء = یاسمن اسماعیلی 9 ساله
   من آسمان را دوست دارم و سعی می کنم آسمان را آلوده نکنم = امیر حسین مدنی
   مرگ بر کسانیکه نورافشانی تولید می کنند. = امیر مهدی
   شبی پر ستاره آرزوست = ساعی
   به امید روزی که آلودگی نوری نیر مانند آلودگی صوتی برای همه قابل درک باشد و اقدامات عملی در جهت مقابله با آن انجام پذیرد = سعیدی
   بسیار موافقم = فراز خانشی، دوم راهنمایی
   دوستدار روزهای پاک و پر ستاره
   امید وارم بتوانم سهمی رادر این مورد به خود اختصاص داده و برای یک آسمان پر ستاره کاری انجام دهم
   به امید روزی که مسئولین غیر مسئول ما از خواب عمکیق علم ستیزی بیدارشوند
   آسمان پر ستاره را دوست داریم
   آلودگی نوری کٌشت مرا!
   به امید دیدن آسمانی پر ستاره در شبهای تهران
   امیدوارم آسمان شبهای تهران ما هم روزی ستاره دار شود.
   هر کجا هستم باشم ،(اصلا مهم نیست) آسمان مال من است.
   لامپ اضافی خاموش
   باز هم شب آمده ، می روم به پشت بام ، می زنم صدا بلند، آی ستاره ها سلام، می شود از آسمان، تا زمین سفر کنید، خواب امشب مرا، شاعرانه تر کنید = مهردادی
   آسمان شب را خاموش کنید
   انشا اله روزی برسد تا طبیعت را آنطوری که هست بپذیریم نه آنطوری که می خواهیم
   زندگی با پیروی از تکنولوژی خوب است، اما نباید جای طبیعت رخدادی را بگیرد.
   امیدوارم برای یک ساعت هم که شده برق بره
   به امید روزی که آ سمان و ستاره های دور مثل چراغ اتاق به ما نزدیک باشند.
   ما جزئی از طبیعت هستیم، صاحب آن نیستیم
   به امید روزی که تعداد ستاره های آسمان تهران را نتوان شمرد.
   من آسمان پر ستاره را بیشتر از چراغهای شهر دوستدارم و برای رسیدن به آن تلاش می کنم

  آلودگی نوری(lightpollution)-87-5-jpg


  آلودگی نوری(lightpollution)-87-11-jpg

  ویرایش توسط Hamed Mirzakhalil : 04-22-2012 در ساعت 11:18 PM

 9. 13 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 10. Top | #45
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  شماره عضویت
  2797
  نوشته ها
  76
  تشکر
  203
  تشکر شده 738 بار در 73 ارسال

  اين لينك تصوير زمين از فضا در شب هست : http://apod.nasa.gov/apod/image/0011...s_dmsp_big.jpg

  (خودش رو نذاشتم چون ابعادش بزرگتر از اينجا ميشد!‌ )

  و اين سايت http://www.globeatnight.org/ يك كمپينگ جهاني در راه مبارزه با آلودگي نوري... مردم در هر شهري كه باشن با كمك نقشه هاي آلودگي نوري و يك روش ساده مثلآصورت فلكي جبّار - در زمستان - آلودگي نوري محلشون رو تخمين ميزنن و ثبت ميكنن ...

  Five Easy Star-Hunting Steps:

  1) Find your latitude and longitude.

  2) Find Orion, Leo or Crux by going outside more than an hour after sunset (about 8-10pm local time).

  3) Match your nighttime sky to one of our magnitude charts.

  4) Report your observation.

  5) Compare your observation to thousands around the world.
  اينكه با يه صورت فلكي مشخص و با يه الگوي در دسترس كار ميكنن خيلي خوبه و طرحشون پيش رفته... ما هم چنين كمپينگ هاي فعالي داريم؟ (در ايران)
  لينكي كه اقاي ميرزا خليل دادن باز نميشه - سرچ هم كردم فايده نداشت!!!!!
  امضای ایشان
  باید با نور نگریست نه در نور

 11. 4 کاربر مقابل از lllll l lll lll l l ll عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 12. Top | #46
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  نقل قول نوشته اصلی توسط lllll l lll lll l l ll نمایش پست ها
  اين لينك تصوير زمين از فضا در شب هست : http://apod.nasa.gov/apod/image/0011...s_dmsp_big.jpg

  (خودش رو نذاشتم چون ابعادش بزرگتر از اينجا ميشد!‌ )

  و اين سايت http://www.globeatnight.org/ يك كمپينگ جهاني در راه مبارزه با آلودگي نوري... مردم در هر شهري كه باشن با كمك نقشه هاي آلودگي نوري و يك روش ساده مثلآصورت فلكي جبّار - در زمستان - آلودگي نوري محلشون رو تخمين ميزنن و ثبت ميكنن ...  اينكه با يه صورت فلكي مشخص و با يه الگوي در دسترس كار ميكنن خيلي خوبه و طرحشون پيش رفته... ما هم چنين كمپينگ هاي فعالي داريم؟ (در ايران)
  لينكي كه اقاي ميرزا خليل دادن باز نميشه - سرچ هم كردم فايده نداشت!!!!!
  سلام منظورتون كدوم لينكه؟‌نامه به شهرداري؟‌چند روزيه كه بندويد سايت آلودگي نوري تموم شده شايد به خاطر اون باشه.

 13. 4 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 14. Top | #47
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  شماره عضویت
  2797
  نوشته ها
  76
  تشکر
  203
  تشکر شده 738 بار در 73 ارسال

  نقل قول نوشته اصلی توسط Hamed Mirzakhalil نمایش پست ها
  سلام منظورتون كدوم لينكه؟‌نامه به شهرداري؟‌چند روزيه كه بندويد سايت آلودگي نوري تموم شده شايد به خاطر اون باشه.
  سلام
  مرسي از توجهتون
  بله سايت لايت پلوشن رو گفته بودم
  امضای ایشان
  باید با نور نگریست نه در نور

 15. Top | #48
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  برنده مسابقه مقاله ‌نويسی ماه
  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  شماره عضویت
  2997
  نوشته ها
  355
  تشکر
  2,029
  تشکر شده 2,366 بار در 361 ارسال

  نامه چی شد؟ من هنوز منتظرما ؟
  امضای ایشان
  یه عابر تو خیابونای سرگردون....

 16. Top | #49
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  برنده مسابقه مقاله ‌نويسی ماه
  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  شماره عضویت
  2997
  نوشته ها
  355
  تشکر
  2,029
  تشکر شده 2,366 بار در 361 ارسال

  کممممممممکک . چرا این تاپیک غیر فعاله ؟؟؟؟
  ویرایش توسط *sh : 05-13-2012 در ساعت 02:11 PM
  امضای ایشان
  یه عابر تو خیابونای سرگردون....

 17. Top | #50
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  آلودگی نوری(lightpollution)         
  یکی از راه های فعال کردن این تاپیک گزارش غرفه های آلودگی نوری در روز نجومه که همکاری همگان رو می طلبه
  فایل پیوست 4048

  فایل پیوست 4049
  فایل پیوست 4050


 18. 5 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


صفحه 5 از 15 نخستنخست 123456789 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد