صفحه 8 از 15 نخستنخست ... 456789101112 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 71 تا 80 , از مجموع 150

موضوع: آلودگی نوری(lightpollution)

 1. Top | #1
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  576
  نوشته ها
  156
  تشکر
  119
  تشکر شده 555 بار در 67 ارسال

  Lightbulb آلودگی نوری(lightpollution)

  آلودگی نوری چيست؟


  آلودگی نوری در ابتدا توسط منجمان و به دلیل حساس بودن ابزارهای رصدی آنان بعنوان یک معضل زیست محیطی مورد مطالعه قرار گرفت. تابش انواع نور حتی به مقدار کم، تاثیر زیادی در پنهان شدن ستارگان می گذارد تا آنجائیکه حتی ضعیف ترین نور منجمان را مجبور به طی مسافت های طولانی و دور شدن از شهرها می کند...


  آلودگی نوری در ابتدا توسط منجمان و به دلیل حساس بودن ابزارهای رصدی آنان بعنوان یک معضل زیست محیطی مورد مطالعه قرار گرفت. تابش انواع نور حتی به مقدار کم، تاثیر زیادی در پنهان شدن ستارگان می گذارد تا آنجائیکه حتی ضعیف ترین نور منجمان را مجبور به طی مسافت های طولانی و دور شدن از شهرها می کند. البته شاهدیم که نور چراغهای دست ساز بشر به علت در نظر نگرفتن استانداردها و شاخص هایی که یک منبع روشنایی می بایست داشته باشد در آسمانهای پر ستاره اقدام به نورافشانی، خودنمایی و تخریب طبیعت شب می کنند.

  اما عوارض آلودگی نوری به همین جا ختم نشد و اثرات مخرب آلودگی نوری دانشمندان محیط زیست و طبیعت را متوجه خود ساخت است.
  در مجموع عوارض آلودگی نوری به 5 گروه تقسیم می گردد:
  1- اثرات مخرب آلودگی نوری بر انسان
  2- اثرات مخرب آلودگی نوری برحیوانات
  3- اثرات مخرب آلودگی نوری بر بر گیاهان
  4- از دست رفتن طبیعت آسمان شب
  5- اتلاف انرژی
  که در خصوص عوارض آن بر انسان قصد داریم به نکات زیر مفصل بپردازیم.
  بطور کلی قرار گرفتن انسان زیر نور مصنوعی باعث
  - آسیب های چشمی
  - بروز استرس
  - تضعیف قدرت فکر
  - خیرگی
  و در دراز مدت :
  - تضعیف دستگاه ایمنی بدن
  - افزایش ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطانهای پوستي
  - کاهش آستانه تحمل
  - جوش زدگی و رنگ پریدگی
  - بر هم خوردن ساعت درونی بدن(ساعت بیولوژیک(
  - بروز افسردگی
  - افزایش سرقت
  لازم است برای بررسی و تحلیل عوارض آلودگی نوری در ابتدا بدانیم که چه رفتار غیر استانداردی با نور، آلودگی نوری به حساب می آید. در حقیقت استانداردهای یک منبع نوری چه می تواند باشد؟
  تعریف علمی آلودگی نوری: نورهاي مصنوعي كه در زمان يا مكان نامناسب ازاستاندارد خود خارج شده و با كيفيت نامطلوب محيط زيست و آسمان شب را آزاردهنده و آلوده مي سازد.
  با این تعریف حوزه آلودگی نوری از حیطه منجمان و ستاره شناسی بیرون رفته و در اصل هر کجا که شما به هر صورتی از نور بطور غیر استاندارد استفاده کنید تولید آلودگی نوری کرده اید. پس با این تفاسیر این تعریف شامل فضاهای داخلی نیز می گردد.
  در حقیقت زمانی که از یک گنبد نورانی (آسمان تاب ) در بیرون شهرها به عنوان آلودگی نوری یاد می کنیم، مسبب آن را عواملی می دانیم که آن را تولید کرده اند (بخش عوامل تولید آلودگی نوری در شهرها در همین جزوه). مسلم است که رفتارهای خارج از استاندارد با نور و چراغ و سرپوش، تولید آلودگی نوری کرده است. پس هر کجا رفتاری خارج از کیفیت مطلوب (استاندارد) با نور انجام پذیرد آلودگی نوری تولید شده است. بطور مثال زمانی که شما برای مطالعه از لامپ کم مصرف استفاده کرده باشید آلودگی نوری را برای خودتان تولید کرده اید. چرا که نور لامپ هالوژن است که مناسب مطالعه و سلامت بینایی انسان می باشد. پس زمانی که در وادی نجوم سخن از آلودگی نوری می کنیم باید حیطه خود را از نورپردازی فضای داخلی یا بیرونی روشن سازیم، زیرا نوع و ساختار نورپردازی این دو محیط بسیار با هم متفاوت می باشد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که هیچگاه موضوع آلودگی نوری از حیطه نور مصنوعی خارج نمی شود چرا که در ابتدای تعریف آلودگی نوری، واژگان "نورهای مصنوعی " قید شده است.

  در مطلب "آلودگی نوری در زندگي شهري " همین سایت قول دادیم که سه واژه ,زمان، مکان و کیفیت را که در این تعریف از اهمیت خاصی برخوردار است را بیشتر توضیح دهیم، اینک به وعده خود وفا می کنیم:
  زمان: ممکن است شما در زمانی نامناسب از وجود روشنایی استفاده کنید که اصلاً نیازی به روشن ماندن آن نیست. مانند روشن بودن لامپ راهروها، پارکینگ ها و ... البته از شب تا صبح. لازم به توضیح نیست که ما در مورد لامپ ها در ساعاتی صحبت می کنید که منابع طبیعی روشنایی، مانند خورشید، فضای مورد نیاز ما را در حد کافی روشن نمی سازند. پس اگر نور کافی در روز به اندازه نیاز دارید و از نور لامپ ها نیز استفاده می کنید، این خود می تواند مصداقی برای زمان نامناسب باشد.  مکان: در دنیای امروز که انرژی از ارزش خاصی برخوردار است محاسبات دقیقی برای بهینه مصرف کردن انواع انرژی از جمله نیروی برق انجام می گیرد. در خصوص استفاده برق شهری در منازل، مکانهای عمومی، کارگاه ها، بیمارستانها، رستورانها و... نیز استانداردهایی از نور تعریف شده که سلامتی انسان بخصوص بینایی او درآن، مورد توجه مهندسان بوده است. با توجه به نوع هر فعالیت که مکانی خاص را برای انجام می طلبد استانداردهایی از میزان نور برای هرمکان تعریف شده است که در نظر نگرفتن این استانداردها و استفاده های سلیقه ای قطعاً تولید آلودگی نوری می کند. در واقع با چنین نگرشی که چه مقدار نور برای چه فعالیتی و در کجا مناسب است هم توانسته ایم انرژی را درست و بهینه مصرف کنیم و هم به سلامت بینایی خود آسیب نرسانده ایم. بطور مثال برای یک اتاق خواب 100 لوکس ،کلاس درس 300 لوکس و میز نقشه کشی نیز 500 لوکس نور لازم است. پس استفاده بیش از مقدارلازم از نور، در هر مکان تولید آلودگی نوری می کنند. حال پارکینگهای شرکت واحد را بخاطر بیاورید که با شدت نور بسیار بالایی محوطه خود را بیش از مقدار لازم روشن می کنند که این عامل باعث بازتاب نور اضافی به فضا می گردد و تولید آلودگی نوری می کند.
  کیفیت: در مهندسی روشنایی کیفیت نور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همانگونه که نور در مکان و زمان مناسب باید استفاده گردد، کیفیت نور نیز از جهت پزشکی و سلامت انسان مورد توجه می باشد. هر نوع لامپ با توجه به ساختمان و مکانیزم تولید نور از کیفیت، رنگ نور و طیف نوری خاصی برخوردار است. بطور مثال نور لامپهای سدیمی کم فشار از نظر ستاره شناسان بسیار مناسب است زیرا براحتی می توان نور این لامپ ها را با فیلترهای مخصوص از دید ابزارهای منجمین مخفی و پوشیده نمود. چراکه نور این لامپ ها فقط در طیف زرد رنگ تابش می کند و طیف نور دیگری ندارد پس براحتی با یک فیلتر کنترل می گردد.
  نویسنده:سید حامد میرزاخلیل
  lightpollution.ir
  ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 02-21-2011 در ساعت 01:04 PM دلیل: مرتب سازی
  امضای ایشان
  امام كاظم عليه السلام:حق تعالى نجوم را ستايش كرد و اگر دانش صحيحى نبود مدح نمى‏كرد پيامبران الهى همه به اين دانش عالم بودند

  امام باقر عليه السلام
  : خورشيد داراى لايه‏ هايى و طبقاتى است
  . اين سخن امروزه ثابت‏شده است


 2. Top | #71
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  شماره عضویت
  5218
  نوشته ها
  262
  تشکر
  2,479
  تشکر شده 2,377 بار در 289 ارسال

  آزمایش علمی تازه‌ای نشان داده که سوسک‌های سرگین غلتان به کمک راه‌شیری جهت‌یابی می‌کنند. فقط برخی از ما نیستیم که تمام شب به ستاره‌ها نگاه می‌کنیم! تصور کنید که آلودگی نوری شهرها که آسمان را تا کیلومترها دورتر خالی از راه‌شیری و ستاره‌ها می‌کند چگونه بر زندگی انواع جانداران اثر گذاشته، اگر یک سرگین غلتان گمشده در جایی پیدا کردید تعجب نکنید، ما راه‌شیری را از او گرفته‌ایم! عکس زیر نمای راه‌شیری در صحرای آفریقاست که بابک امین تفرشی گرفته است.درباره این خبر در لینک نشنال‌جگرافی بیشتر بخوانید.


  امضای ایشان
  آخرین سنگر سکوت،حق ما گرفتنی نیست

 3. 16 کاربر مقابل از Soroush Samadi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 4. Top | #72
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  نقل قول نوشته اصلی توسط Soroush Samadi نمایش پست ها
  آزمایش علمی تازه‌ای نشان داده که سوسک‌های سرگین غلتان به کمک راه‌شیری جهت‌یابی می‌کنند. فقط برخی از ما نیستیم که تمام شب به ستاره‌ها نگاه می‌کنیم! تصور کنید که آلودگی نوری شهرها که آسمان را تا کیلومترها دورتر خالی از راه‌شیری و ستاره‌ها می‌کند چگونه بر زندگی انواع جانداران اثر گذاشته، اگر یک سرگین غلتان گمشده در جایی پیدا کردید تعجب نکنید، ما راه‌شیری را از او گرفته‌ایم! عکس زیر نمای راه‌شیری در صحرای آفریقاست که بابک امین تفرشی گرفته است.درباره این خبر در لینک نشنال‌جگرافی بیشتر بخوانید.  ممنون از سروش عزيز كه اين پست را گذاشت. از دوستان كسي هست كه اصل خبر را ترجمه كند؟

 5. 8 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 6. Top | #73
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  شماره عضویت
  5402
  نوشته ها
  67
  تشکر
  213
  تشکر شده 833 بار در 77 ارسال

  اولین بار در امپراطوری حیوانات
  سوسک های سرگین توسط راه شیری جهتیابی میکنند


  مطالعه ای جدید نشان میدهد که سوسک های سرگین توسط راه شیری جهتیابی مینمایند، این اولین گونه جانوری کشف شده ای است که به این طریق راه خود را می یابد
  حشرات کوچک میتوانند راه خود را توسط نوار روشن کهکشان ما، و با حرکت در مسیری مرتبط با آن بیابند، این اطلاعات توسط تحقیقات اخیر انجام شده در آفریقای جنوبی به دست آمده است.
  اریک وارانت ، پژوهشگر دست اندر کار این تحقیق و یک زیست شناس در دانشگاه لوند سوئد میگوید : "این یک روش جهتیابی بسیار پیچیده است. و این بسیار برای حشره ای به این کوچکی شگفت انگیز است"
  حرکت در مسیر مستقیم برای سوسک ها سرگین بسیار حائز اهمیت است، زیرا در دنیایی پر از فراز و نشیب و مانع در سر راهشان زندگی میکنند و رقابت برای بدست آوردن مدفوع بسیار داغ است..!
  به محض ان که یک سوسک سرگین بتواند مجموعه ای از مدفوع را استشمام کند، سوسک های نر با تلاش بسیار و با به کارگیری هنر خود مدفوع را به شکل دایره درآورده و آن را تا جای ممکن از محل رقابت دور میکنند. گاها به همراه جنس ماده این مواد را دفن کرده تا در آینده برای بچه هایشان حکم غذا را داشته باشد.
  .


  اما اینکار همیشه به این آسانی نیست. بسیاری از این سوسک ها در اطراف یک کپه ی مدفوع کمین کرده اند تا برای خود از آن مواد توپی درست کرده و با خود ببرند و دلیل انکه سوسک های سرگین میبایست سریعا مدفوع توپ شده خود را از انجا ببرند نیز همین است.
  اگر آنها به داخل کپه برگردند، مانع میشود. و اگر دزد های کنار کپه توپ انها را بدزدند سوسک مغلوب باید دوباره شروع به توپ ساختن کند که بسیار از انرژی روزانه او میگیرد.  دیدن ستارگان
  دانشمندان میدانستند که سوسک های مدفوع میتوانند با استفاده از یک الگوی متناسب از نور پولاریزه شده در اطراف خورشید، در خط های مستقیم به خارج از کپه مدفوع حرکت کنند. ما قادر به دیدن این الگو نیستیم اما حشرات با استفاده از گیرنده های نوری مخصوص در چشمانشان میتوانند.
  اما انچه که ما نمیدانستیم این بود که این سوسک ها چگونه در شب راه خود را پیدا میکنند زیرا ماه الگوی نور پولاریزه ی بسیار ضعیفی دارد. پس وارانت و همکارانش به یک مزرعه بازی در افریقای جنوبی رفتند تا بتوانند این سوسک سرگین محلی افریقایی را مشاهده کنند
  در اوائل مشاهداتشان انها گیج شده بودند. این سوسک میتوانست حتی در شب های بدون ماه هم مدفوع را در خط مستقیم حرکت دهد و سبب شد که تمام ماجرا دوباره بررسی شود زیرا توضیحی برای این وجود نداشت.
  بعد فکر کردند که شاید انها با کمک ستاره ها این کار را انجام میدهند. و به نظر همین طور میبود.
  سوسک های باهوش
  برای ازمایش تئوری داده شده سوسکی را روی یک میز قرار دادند و واکنش هایش را نسبت به وضعیت های مختلف آب و هوایی مطالعه کردند. تیم تایید کرد که حتی در شب های بی ماه سوسک ها میتوانستند مسیر خود را پیدا کنند.
  تیم میز خود را به رصد خانه ژوهانسبورگ برد و کشف کرد که سوسک ها میتوانستند به طور مساوی در یک اسمان پرستاره و یا هنگامی که راه شیری پدیدار میشد جهتیابی کنند.
  در نهایت برای تایید نتیجه های مربوط به راه شیری ، تیم بر روی سر سوسک ها یک کلاه گذاشتند و مانع دیدن اسمان توسط انها شدند. نتیجه این بود که این سوسک ها تنها میتوانستند دور خود بچرخند و راه را گم میکردند.
  و این تحقیق اخیرا در مجله Current Biology. چاپ شده است.
  ترجمه از علی احمدی
  امضای ایشان
  Hallelujah.,


 7. Top | #74
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  شماره عضویت
  1003
  نوشته ها
  505
  تشکر
  137
  تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

  ایران در شب

  (حجم 1.3 مگابایت)


  منبع: استفاده از نقشه های google

  و نقشه آلودگی نوری ایران

  با ترکیب نقشه بالا و نقشه جغرافیایی ایران تونستم نقشه زیر را تهیه کنم. نقاط به رنگ بنفش نشان دهنده آلودگی نوری است. (حجم 1.8 مگابایت)

  ویرایش توسط smhm : 02-06-2013 در ساعت 04:13 PM


 8. Top | #75
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Dec 2012
  شماره عضویت
  6374
  نوشته ها
  464
  تشکر
  5,131
  تشکر شده 6,841 بار در 590 ارسال

  اینم یه نقشه دیگه.
  شاید بدرتون بخوره.
  سال 2012 همراه با مشخص کردن شهرهای بزرگ.و مناطق

  ----------------------------------------------------------------
  این یکی عکس هم مربوط به سال 2010 میشه.
  امضای ایشان 9. Top | #76
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  هر چند كمي خبرش دير شده اما اگر به وقوع بپونده گام مهمي است در بحث آلودگي نوري و كيفيت آسمان شب ايران.
  .
  .
  .

  به گزارش پايگاه اطلاع رساني مركز گردشگري علمي - فرهنگي دانشجويان ايران به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جزیرهی قشم مدتی است به خاطر برگزاری دو دوره ی «استارپارتی» (جشنوارهی نجوم)، پاتوق گروهی از منجمان و گردشگران علاقه‌مند به طبیعت آسمان شده است و ایدهی ایجاد پارک آسمان تاریک و پیگیری برای ثبت جهانی آن هم از همینجا شکل گرفت. هرچند برخی نقاط دیگر در کشور هم که محل رقابتهای نجومی و دورهمیهای گردشگران نجوم هستند نیز با پیشنهادهایی برای راه اندازی پارک آسمان تاریک روبه رو بوده اند، ولی تا کنون جایی یا کسی نبوده است که کار آنها را پیگیری کند، مثل «کویر شهداد» که به خاطر وجود کمپ شهداد، امکانات حداقلی برای گردشگران و منجمان دارد و کار را کمی راحتتر میکند یا کویر «سه قلعه» در خراسان جنوبی که محل رقابتهای نجومی «مسیه» هم هست یا شهر «پاسارگاد» که چند سالی میشود، فعالان گردشگری نجومی در آن تلاش میکنند تا پاسارگاد را به‌عنوان شهر گردشگری نجومی معرفی کنند.
  به هر حال، با توجه به ایدهی راه اندازی و ثبت جهانی پارک آسمان تاریک در محدوده ی ژئوپارک قشم و موافقت رسمی سازمان منطقهی آزاد قشم با این موضوع، قرار است هومن نجفی، مجری استارپارتی و همچنین مدیر موسسه ی «مدار 27 درجه» این موضوع را پیگیری و تحقیقاتش را در این زمینه آغاز کند.
  نجفی در این‌باره به خبرنگار سرویس گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، توضیح داد: ما برای راه اندازی این پارک که نه تنها در ایران، بلکه در خاورمیانه هم نمونه ی آن وجود ندارد، باید قسمتی از جزیره را انتخاب کنیم که آلودگی نوری کمی داشته باشد.
  وی اظهار کرد: ما نمیتوانیم در این جزیره منطقه ی حفاظت شده ی آسمان تاریک را تعریف کنیم، چون آلودگی نوری وجود دارد؛ ولی میتوان پارک آسمان تاریک را تعریف کرد. او با اشاره به لزوم رعایت استانداردهایی از جمله نبود آلودگی نوری، ایجاد راه دسترسی و وجود امکاناتی مانند کمپ اقامتی برای راه‌اندازی پارک آسمان تاریک، بیان کرد: سازمان منطقه‌ی آزاد قشم با این طرح و همچنین آغاز تحقیقات ما برای مکانیابی، موافقت اصولی خود را اعلام کرده است و ما کار را همراه مشاوران داخلی و خارجی مانند «بابک امین تفرشی» و «مایک سیمونز» که همکاری نزدیکی با انجمن بین‌المللی پارکهای آسمان تاریک دارند، پس از بستن قرارداد و تأمین بودجه آغاز میکنیم.
  نجفی این کار را حرکتی برای جذب بیشتر گردشگران نجومی و توسعه‌ی این نوع گردشگری دانست و افزود: فضاهای زیادی برای ایجاد پارک آسمان تاریک در ایران وجود دارند که تا به حال برای آنها اقدام نشده است؛ ولی چون مسئولان قشم به این موضوع علاقه نشان دادند، ما کار را از این جزیره آغاز میکنیم و امیدواریم راهی برای آغاز کار در دیگر مناطق ایران باشد.
  به گزارش ایسنا، پارکهای آسمان تاریک معمولا سایت‌هایی هستند که از هرگونه آلودگی نوری دورند و بهترین نقطه برای رصد ستارگان و اجرام نجومی و همچنین تماشای طبیعت آسمان بشمار می‌آیند که پس از تبدیل شدن این مناطق به پارک آسمان تاریک، استانداردهایی در زمینهی نورپردازی و ایجاد کمپ باید در آن مناطق رعایت شود.
  انجمن بین‌المللی آسمان تاریک در سال 2009 میلادی به واسطه ی نامگذاری آن سال به نام «ستاره‌شناسی» تصمیم گرفت، تاریکترین آسمان را در سراسر دنیا پیدا کند و به محافظت از آنها بپردازد. تا کنون آمریکا و انگلیس مناطقی را به عنوان پارک آسمان تاریک تعیین و ثبت جهانی کرده اند که به دلیل استقبال زیاد گردشگران و منجمان از این مناطق، کسب و کار ساکنان اطراف این پارکها هم که عموما روستایی هستند، رونق گرفته است.

 10. 18 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 11. Top | #77
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  درود بهاری ام را بپذیرید.
  دوست دارم خاطره ای قشنگ که امروز بر من گذشت را با شما نیز قسمت کنم.
  با یکی از دوستانم در حال تبادل برنامه مسافرتی نوروزیمان بودیم. بچه قوچان بود و عاشق ستاره ها.
  گفتم شاید خدا قسمت کند و در نوروز با گروهی بتوانم از وسط کویر لوت بگذرم و چه شب هایی را در آنجا زیر سقفی از عظمت خداوندی بگذرانم. و چه عشق بازی کنم با ستاره ها.
  گفت بچه که بود یادش هست آسمانی را دیده که سراسر تاریکی بوده و هیچ نور زمینی آزارش نداده.
  در این لحظه به فکر فرو رفتم و بلند بلند شروع کردم به اندیشیدن.
  به او گفتم به اعتقاد من یکی از مهمترین عامل جنگ ها و نزاع های امروزی جوامع وجود آلودگی نوری است.
  گفت چطور؟
  توضیح دادم وقتی زیر یک آسمان پر ستاره دراز کشیده ای و فارغ از هر ابزار نجومی نگاهت را لابلای الماسهای رنگارنگ آسمان می غلتانی، عظمت پهنه عظیم کهکشان وجودت را تسخیر میکند و خوفی را در دل انسان ضعیف می اندازد. این خوف که حاصل تماشای عظمت خداوندی است موجب پی بردن به این نکته می شود که انسان چقدر کوچک است و دیگر چه جای غره شدن!!
  بله این پیامی بود که آسمان پر ستاره هزاران سال، هر شب بر روح اجداد ما می دمید. و دیگر چه جای نفوذ اندیشه غلط؟ چه جای بالیدن به اشرف مخلوقات بودن؟ چه جای آزردن موری؟ نبرد بر سر قطعه زمینی؟ تسخیر قطعه ای؟ فتح ملتی؟
  متاسفانه این روزگار ما است که از طبیعتی غافل شده که عظمت خدا را به رایگان در دل ما نهادینه می کرد.
  دیگر چیزی نداریم که یادمان بیندازد که ای انسان تو هیچی. تو از کوچکترین ستاره من نیز ضعیف تری پس اینهمه تلاش برای تسخیر برای چه؟ و حالا دست و پا زدن برای تسخیر اندیشه و افکار انسانی دیگر!!
  بله .... آسمان که نیست، انسانیت هم نیست.

 12. 13 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 13. Top | #78
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Dec 2012
  شماره عضویت
  6374
  نوشته ها
  464
  تشکر
  5,131
  تشکر شده 6,841 بار در 590 ارسال

     هزینه های پنهان آلودگی نوری

  یه ویدیو در مورد اثرات آلودگی نوری.

  این ویدیو شامل تکنیک های زیر می باشد:

  نور و نقاشی،نور،نقاشی های دیواری،TimeLapse ،هلوگرام با آی پد! و

  متوقف کردن حرکت.

  همه چیز توسط یک دوربین به ثبت رسیده نه هیچ چیز

  خاصEchospace یا نور ژنراتور CGI !!

  دانلود کلیپ با حجم 8.75 و کیفیت hd!
  منابع:
  نگارش توسط Jolie O'Dell در 11 مارس 2013!
  venturebeat.com>science


  امضای ایشان


 14. 13 کاربر مقابل از |Alireza| عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 15. Top | #79
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  شماره عضویت
  5218
  نوشته ها
  262
  تشکر
  2,479
  تشکر شده 2,377 بار در 289 ارسال

     اینجا امریکا شمالی است،غرق در روشنایی های شهری/فیلم  برای دانلود به لینک زیر بروید!
  http://www.astroupload.com/do.php?filename=13630879741.flv

  امضای ایشان
  آخرین سنگر سکوت،حق ما گرفتنی نیست

 16. 8 کاربر مقابل از Soroush Samadi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 17. Top | #80
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  شماره عضویت
  5218
  نوشته ها
  262
  تشکر
  2,479
  تشکر شده 2,377 بار در 289 ارسال

  آلودگی نوری(lightpollution)         
  اینم یه عکس از آلودگی نوری تهران


  امضای ایشان
  آخرین سنگر سکوت،حق ما گرفتنی نیست

 18. 6 کاربر مقابل از Soroush Samadi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


صفحه 8 از 15 نخستنخست ... 456789101112 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد