صفحه 3 از 15 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 150

موضوع: آلودگی نوری(lightpollution)

 1. Top | #1
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  576
  نوشته ها
  156
  تشکر
  119
  تشکر شده 555 بار در 67 ارسال

  Lightbulb آلودگی نوری(lightpollution)

  آلودگی نوری چيست؟


  آلودگی نوری در ابتدا توسط منجمان و به دلیل حساس بودن ابزارهای رصدی آنان بعنوان یک معضل زیست محیطی مورد مطالعه قرار گرفت. تابش انواع نور حتی به مقدار کم، تاثیر زیادی در پنهان شدن ستارگان می گذارد تا آنجائیکه حتی ضعیف ترین نور منجمان را مجبور به طی مسافت های طولانی و دور شدن از شهرها می کند...


  آلودگی نوری در ابتدا توسط منجمان و به دلیل حساس بودن ابزارهای رصدی آنان بعنوان یک معضل زیست محیطی مورد مطالعه قرار گرفت. تابش انواع نور حتی به مقدار کم، تاثیر زیادی در پنهان شدن ستارگان می گذارد تا آنجائیکه حتی ضعیف ترین نور منجمان را مجبور به طی مسافت های طولانی و دور شدن از شهرها می کند. البته شاهدیم که نور چراغهای دست ساز بشر به علت در نظر نگرفتن استانداردها و شاخص هایی که یک منبع روشنایی می بایست داشته باشد در آسمانهای پر ستاره اقدام به نورافشانی، خودنمایی و تخریب طبیعت شب می کنند.

  اما عوارض آلودگی نوری به همین جا ختم نشد و اثرات مخرب آلودگی نوری دانشمندان محیط زیست و طبیعت را متوجه خود ساخت است.
  در مجموع عوارض آلودگی نوری به 5 گروه تقسیم می گردد:
  1- اثرات مخرب آلودگی نوری بر انسان
  2- اثرات مخرب آلودگی نوری برحیوانات
  3- اثرات مخرب آلودگی نوری بر بر گیاهان
  4- از دست رفتن طبیعت آسمان شب
  5- اتلاف انرژی
  که در خصوص عوارض آن بر انسان قصد داریم به نکات زیر مفصل بپردازیم.
  بطور کلی قرار گرفتن انسان زیر نور مصنوعی باعث
  - آسیب های چشمی
  - بروز استرس
  - تضعیف قدرت فکر
  - خیرگی
  و در دراز مدت :
  - تضعیف دستگاه ایمنی بدن
  - افزایش ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطانهای پوستي
  - کاهش آستانه تحمل
  - جوش زدگی و رنگ پریدگی
  - بر هم خوردن ساعت درونی بدن(ساعت بیولوژیک(
  - بروز افسردگی
  - افزایش سرقت
  لازم است برای بررسی و تحلیل عوارض آلودگی نوری در ابتدا بدانیم که چه رفتار غیر استانداردی با نور، آلودگی نوری به حساب می آید. در حقیقت استانداردهای یک منبع نوری چه می تواند باشد؟
  تعریف علمی آلودگی نوری: نورهاي مصنوعي كه در زمان يا مكان نامناسب ازاستاندارد خود خارج شده و با كيفيت نامطلوب محيط زيست و آسمان شب را آزاردهنده و آلوده مي سازد.
  با این تعریف حوزه آلودگی نوری از حیطه منجمان و ستاره شناسی بیرون رفته و در اصل هر کجا که شما به هر صورتی از نور بطور غیر استاندارد استفاده کنید تولید آلودگی نوری کرده اید. پس با این تفاسیر این تعریف شامل فضاهای داخلی نیز می گردد.
  در حقیقت زمانی که از یک گنبد نورانی (آسمان تاب ) در بیرون شهرها به عنوان آلودگی نوری یاد می کنیم، مسبب آن را عواملی می دانیم که آن را تولید کرده اند (بخش عوامل تولید آلودگی نوری در شهرها در همین جزوه). مسلم است که رفتارهای خارج از استاندارد با نور و چراغ و سرپوش، تولید آلودگی نوری کرده است. پس هر کجا رفتاری خارج از کیفیت مطلوب (استاندارد) با نور انجام پذیرد آلودگی نوری تولید شده است. بطور مثال زمانی که شما برای مطالعه از لامپ کم مصرف استفاده کرده باشید آلودگی نوری را برای خودتان تولید کرده اید. چرا که نور لامپ هالوژن است که مناسب مطالعه و سلامت بینایی انسان می باشد. پس زمانی که در وادی نجوم سخن از آلودگی نوری می کنیم باید حیطه خود را از نورپردازی فضای داخلی یا بیرونی روشن سازیم، زیرا نوع و ساختار نورپردازی این دو محیط بسیار با هم متفاوت می باشد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که هیچگاه موضوع آلودگی نوری از حیطه نور مصنوعی خارج نمی شود چرا که در ابتدای تعریف آلودگی نوری، واژگان "نورهای مصنوعی " قید شده است.

  در مطلب "آلودگی نوری در زندگي شهري " همین سایت قول دادیم که سه واژه ,زمان، مکان و کیفیت را که در این تعریف از اهمیت خاصی برخوردار است را بیشتر توضیح دهیم، اینک به وعده خود وفا می کنیم:
  زمان: ممکن است شما در زمانی نامناسب از وجود روشنایی استفاده کنید که اصلاً نیازی به روشن ماندن آن نیست. مانند روشن بودن لامپ راهروها، پارکینگ ها و ... البته از شب تا صبح. لازم به توضیح نیست که ما در مورد لامپ ها در ساعاتی صحبت می کنید که منابع طبیعی روشنایی، مانند خورشید، فضای مورد نیاز ما را در حد کافی روشن نمی سازند. پس اگر نور کافی در روز به اندازه نیاز دارید و از نور لامپ ها نیز استفاده می کنید، این خود می تواند مصداقی برای زمان نامناسب باشد.  مکان: در دنیای امروز که انرژی از ارزش خاصی برخوردار است محاسبات دقیقی برای بهینه مصرف کردن انواع انرژی از جمله نیروی برق انجام می گیرد. در خصوص استفاده برق شهری در منازل، مکانهای عمومی، کارگاه ها، بیمارستانها، رستورانها و... نیز استانداردهایی از نور تعریف شده که سلامتی انسان بخصوص بینایی او درآن، مورد توجه مهندسان بوده است. با توجه به نوع هر فعالیت که مکانی خاص را برای انجام می طلبد استانداردهایی از میزان نور برای هرمکان تعریف شده است که در نظر نگرفتن این استانداردها و استفاده های سلیقه ای قطعاً تولید آلودگی نوری می کند. در واقع با چنین نگرشی که چه مقدار نور برای چه فعالیتی و در کجا مناسب است هم توانسته ایم انرژی را درست و بهینه مصرف کنیم و هم به سلامت بینایی خود آسیب نرسانده ایم. بطور مثال برای یک اتاق خواب 100 لوکس ،کلاس درس 300 لوکس و میز نقشه کشی نیز 500 لوکس نور لازم است. پس استفاده بیش از مقدارلازم از نور، در هر مکان تولید آلودگی نوری می کنند. حال پارکینگهای شرکت واحد را بخاطر بیاورید که با شدت نور بسیار بالایی محوطه خود را بیش از مقدار لازم روشن می کنند که این عامل باعث بازتاب نور اضافی به فضا می گردد و تولید آلودگی نوری می کند.
  کیفیت: در مهندسی روشنایی کیفیت نور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همانگونه که نور در مکان و زمان مناسب باید استفاده گردد، کیفیت نور نیز از جهت پزشکی و سلامت انسان مورد توجه می باشد. هر نوع لامپ با توجه به ساختمان و مکانیزم تولید نور از کیفیت، رنگ نور و طیف نوری خاصی برخوردار است. بطور مثال نور لامپهای سدیمی کم فشار از نظر ستاره شناسان بسیار مناسب است زیرا براحتی می توان نور این لامپ ها را با فیلترهای مخصوص از دید ابزارهای منجمین مخفی و پوشیده نمود. چراکه نور این لامپ ها فقط در طیف زرد رنگ تابش می کند و طیف نور دیگری ندارد پس براحتی با یک فیلتر کنترل می گردد.
  نویسنده:سید حامد میرزاخلیل
  lightpollution.ir
  ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 02-21-2011 در ساعت 01:04 PM دلیل: مرتب سازی
  امضای ایشان
  امام كاظم عليه السلام:حق تعالى نجوم را ستايش كرد و اگر دانش صحيحى نبود مدح نمى‏كرد پيامبران الهى همه به اين دانش عالم بودند

  امام باقر عليه السلام
  : خورشيد داراى لايه‏ هايى و طبقاتى است
  . اين سخن امروزه ثابت‏شده است


 2. Top | #21
  کاربر جدید

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز آوا استار
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  1
  نوشته ها
  2,772
  تشکر
  17,041
  تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

  سلام خانم كريمي

  نگران نباشيد ، شما تنها نيستيد

  اتفاقآ يكي از دوستان بنده آقاي ميرزا خليل در اين باره بسيار زحمت كشيده اند و حتي تا جايي كه اطلاع دارم پروژه هايي هم در اين زمينه داشته اند .

  به زودي ايشان را به اينجا دعوت ميكنم تا با مشورت و راهنمايي ايشان بتوانيد اين جنبش را بهتر سازمان دهي كنيد

  ممنون از پي گيري شما ...

 3. 11 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 4. Top | #22
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Oct 2010
  شماره عضویت
  330
  نوشته ها
  564
  تشکر
  6,861
  تشکر شده 4,568 بار در 538 ارسال

  سلام ....

  ولي شما در قالب يه گروه كه يك سخن گو خوب ونماينده اي داره كه همه قبولش دارن با شهرداري اون منطقه صحبت كنين ... كاري ما كرديم و الان اكثر چراغ هاي شهرمون كم مصرف هستش و يه سر پوشي هم بالاي چراغ ها هست كه از پخش شدن نور به سمت بالا جلوگيري ميكنه ...

  ويه نكته بسيار بسيــــــــار بسيــــــــــــــــــــــ ــار مهم هرچند نكته اي هست كه ميشه گفت زيره به كرمون بردنه ولي فراموشش نكنين )

  شما قراره با يه مسئول صحبت كنين ... هرگز هرگـــــــــــــــز هرگـــــــــــــــــز مدعيشون نباشين ...

  به عنوان پيشنهاد دادن برين جلو ... خيلي خيلي خيلي صميمي برخورد كنين ... جواب ميده
  امضای ایشان
  یه کتاب شعر دیدم با عنوان " صبح از ساعت ۱۰ آغاز می شود".
  من نخونده با هاش موافقم! شما چطور؟
  اصلا به همچین شاعری باید نوبل ادبیات داد. مگه نه؟؟؟؟

 5. 9 کاربر مقابل از Setare KOchOlO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 6. Top | #23
  کاربر جدید

  عنوان کاربر
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  شماره عضویت
  629
  نوشته ها
  1
  تشکر
  1
  تشکر شده 10 بار در 1 ارسال

  سلام
  امیدوارم کاربران این فروم و بخصوص اعضایی که دغدغه آلودگی نوری رو دارند، موفق و موید باشند.
  من با نظر کسی که مستند HOME رو تهیه کرده موافقم. یادمه آخر فیلم وقتی که حسابی از مشکلات آلودگی زمین گفت و بلاهایی که بشر سر زمین آورده بود، حرف قشنگی زد و گفت : " دیگه برای بد بین بودن و نا امیدی دیره "
  و فقط باید دست به کار شد.
  منم همینو میگم . برای بدبین بودن دیر شده و باید خوش بین بود و با امید کار کرد.
  درسته که هنوز هیچ فکر درست و درمونی در این زمینه نشده اما کم کم میشه با کمک هم مخصوصا ما نجومی ها به جاهای خوبی دست یافت.
  مهم اینه که این طرز فکر مخصوصا مضرات آلودگی نوری بیشتر و بیشتر به مردم آموزش داده بشه. و جوری بشه که در اذهان عمومی جا بیفته. این کار نیاز به زمان داره و نباید نا امید شد. بعدم باید طوری به مردم آموزش داده بشه که قرار نیست شما کار عجیب و غریبی کنید. کاهش آلودگی نوری بسیار ساده است.
  مردم که درست شد با کمی حوصله و صبر می شه روی مسئولین هم کار کرد.
  اینها رو من یکی از شاگردان همیشگی نجوم میگم که در این زمینه کم و بیش فعالیت کرده و آشناست.
  حداقل اینه که دیگه با سختی های مسیر آشنا شدم و فهمیدم با اینکه مسیر فتح قله کاهش آلودگی نوری مسیری بس خطرناکه اما با یه کار گروهی منسجم حداقل از سوی بچه های نجومی میشه اقدامات مثبتی داشت.
  با جنبش اینترنتی موافقم.
  این رو هم بگم من خودم عضو گروه دیدبانان آسمان هستم که تنها گروه فعال ترویجی پژوهشی در زمینه آلودگی نوری در استان قم هست که برنامه های متنوعی رو در این زمینه پیش رو داره. برنامه هایی که بدون حمایت عمومی و خصوصی با مشکل مواجه خواهد شد. اما امیدواریم که تحقیقات و پژوهش هامون به ثمر بشینه.
  اگر اطلاعات بیشتری در مورد گروهمون و اینکه چکارها کردیم و چکار ها در دست انجام داریم، خواستید حتما براتون میگم.
  اگر خواستید با گروه همکاری کنید باعث خوشحالی میشه. فکر کنم بشه در فضای مجازی روی همکاری همه دوستان حساب کرد تا یک جنبش اینترنتی در این زمینه راه بندازیم.
  وبلاگ گروه دیدبانان آسمان :
  http://pishgamanetariki.blogfa.com/

  خوندن همدردی شما و سایر دوستان در بقیه جاها، واقعا باعث دلگرمی کسانی میشه که در این زمینه فعالیت می کنند.
  موفق و موید باشید.
  ----------------------------------------------
  ضمنا یک نکته در مورد سرپوش لامپ ها : پرتاب نشدن نور به سمت بالا برای کاهش ملاک نیست. پرتاب نشدن نور به سمت آسمان ! ملاک هست. ممکنه به بالا پرت نشه اما از زوایای دیگه نور به افق و آسمون پرتاب بشه که آلودگی نوری اون فرق چندانی نمی کنه.

 7. 10 کاربر مقابل از arcturus_night عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 8. Top | #24
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Jan 2011
  شماره عضویت
  451
  نوشته ها
  1,196
  تشکر
  10,956
  تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

  سلام
  ممنونم از نظرات مفیدتون . مشتاق آشنا شدن با فعالیت های سایتتون هستیم .
  امضای ایشان
  زندگیت رو روی یک قاعده بنا کن
  نه یک استثناء


 9. 6 کاربر مقابل از karimisss عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 10. Top | #25
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  شماره عضویت
  1433
  نوشته ها
  91
  تشکر
  1,143
  تشکر شده 838 بار در 92 ارسال

     آلودگی نوری

  برطرف کردن آلودگی نوری تهران به چیزی فراتر از یه جنبش اینترنتی نیاز داره...!
  ولی برای شروع خوبه...

  به نظر من آلودگی نوری بیش از آلودگی هوا برای کسی که عاشق آسمونه خفه کننده است!!!!
  امضای ایشان
  ...

 11. 5 کاربر مقابل از Night* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 12. Top | #26
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  شماره عضویت
  1668
  نوشته ها
  105
  تشکر
  743
  تشکر شده 689 بار در 92 ارسال

  این هم یه سایت در زمینه آلودگی نوری با مدیریت سهراب علیدوستی سرپرست گروه آلودگی نوری اصفهان www.pgolightpollution.persianblog.ir

 13. 2 کاربر مقابل از دختر ستاره عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 14. Top | #27
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  61
  نوشته ها
  564
  تشکر
  2,266
  تشکر شده 5,754 بار در 526 ارسال

  فرد فعال و دوست داشتنی آلودگی نوری یعنی همان سید حامد خان میرزاخلیل در یادداشتی به بیان یکی از اثرات جالب و البته مخرب آلودگی نوری بر گیاهان پرداخته است که در ادامه می خوانید:
  "حقیقت این است که این بار نیز سهل انگاری انسان در دستبردن به محیط زیست اطراف خود رابطه مستقیم با واژگونی درختان در فصل پاییز و گاه زمستان دارد. بطور طبیعی گیاهان 4 فصل باید در ابتدای پاییز رفته رفته تغییری در رنگ برگ های خود داده و برگ های خود را از دست بدهند. اما عاملی به نام نور مصنوعی، ریتم زندگی آنها را در شهرهای بزرگ به مخاطره کشانده و بطوری که گفته خواهد شد منجر به مرگ گیاه می شود ..."

  ادامه از اینجا :
  http://www.lightpollution.ir/content/view/102/1/

 15. 5 کاربر مقابل از م.ح.اربابی فر عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 16. Top | #28
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  كاربر راهنمای ويكی نجوم
  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  شماره عضویت
  960
  نوشته ها
  966
  تشکر
  22,003
  تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

  نقل قول نوشته اصلی توسط Night* نمایش پست ها
  برطرف کردن آلودگی نوری تهران به چیزی فراتر از یه جنبش اینترنتی نیاز داره...!
  ولی برای شروع خوبه...

  به نظر من آلودگی نوری بیش از آلودگی هوا برای کسی که عاشق آسمونه خفه کننده است!!!!
  شهر تهران که هیچی به شهرستان هام داره کشیده میشه خود من کجا برم برای رصد !!!!!!نمیدونم !!!
  واقعا باید یه فکری بشه برای این آلودگی نوری
  امضای ایشان
  این سرا را سزا بیش از این است ....

 17. 4 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 18. Top | #29
  کاربر طلایی عکاسی

  عنوان کاربر
  كاربر طلايی عكاسی
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  254
  نوشته ها
  258
  تشکر
  2,233
  تشکر شده 3,054 بار در 218 ارسال

  سلام.
  روی من در مورد گسترش فرهنگ استفاده صحيح از منابع نوري حساب کنيد.
  به نظر من دراين مورد هيچي بيشتر از عکس و گرافيک نميتونه مؤثر مخصوصا براي عوام جامعه و مسئولين باشه.
  http://www.astroupload.com/uploads/13270834451.jpg
  http://www.astroupload.com/uploads/13270834452.jpg
  http://www.astroupload.com/uploads/13270834453.jpg

 19. 13 کاربر مقابل از محمد مهدی عسگری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 20. Top | #30
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  مدير تقويم نجومي ایران
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  98
  نوشته ها
  1,914
  تشکر
  20,232
  تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

  آلودگی نوری(lightpollution)         
  راستی دیروز برای اولین بار مردم شهری در غرب لندن به اسم "داربرتون" تصمیم گرفتند برای مدتی تمام چراغها و روشنائیهای شهری و ماشینها و غیره.. رو برای مدتی خاموش کنند.

  این برنامه توسط یکسری منجمین برنامه ریزی شد وبا تبلیغات وسیع به مردم آموزش داده شده بود.وبا اینکه هوا ابری بود ولی برای اولین بار این تجربه اجرا و ثبت شد.

  میگن با اینکه هوا ابری بوده ولی باز هم تغییر در آسمان رو میشد احساس کرد.
  امضای ایشان

  وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.
 21. 13 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


صفحه 3 از 15 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد