صفحه 11 از 15 نخستنخست ... 789101112131415 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 101 تا 110 , از مجموع 150

موضوع: آلودگی نوری(lightpollution)

 1. Top | #1
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  576
  نوشته ها
  156
  تشکر
  119
  تشکر شده 555 بار در 67 ارسال

  Lightbulb آلودگی نوری(lightpollution)

  آلودگی نوری چيست؟


  آلودگی نوری در ابتدا توسط منجمان و به دلیل حساس بودن ابزارهای رصدی آنان بعنوان یک معضل زیست محیطی مورد مطالعه قرار گرفت. تابش انواع نور حتی به مقدار کم، تاثیر زیادی در پنهان شدن ستارگان می گذارد تا آنجائیکه حتی ضعیف ترین نور منجمان را مجبور به طی مسافت های طولانی و دور شدن از شهرها می کند...


  آلودگی نوری در ابتدا توسط منجمان و به دلیل حساس بودن ابزارهای رصدی آنان بعنوان یک معضل زیست محیطی مورد مطالعه قرار گرفت. تابش انواع نور حتی به مقدار کم، تاثیر زیادی در پنهان شدن ستارگان می گذارد تا آنجائیکه حتی ضعیف ترین نور منجمان را مجبور به طی مسافت های طولانی و دور شدن از شهرها می کند. البته شاهدیم که نور چراغهای دست ساز بشر به علت در نظر نگرفتن استانداردها و شاخص هایی که یک منبع روشنایی می بایست داشته باشد در آسمانهای پر ستاره اقدام به نورافشانی، خودنمایی و تخریب طبیعت شب می کنند.

  اما عوارض آلودگی نوری به همین جا ختم نشد و اثرات مخرب آلودگی نوری دانشمندان محیط زیست و طبیعت را متوجه خود ساخت است.
  در مجموع عوارض آلودگی نوری به 5 گروه تقسیم می گردد:
  1- اثرات مخرب آلودگی نوری بر انسان
  2- اثرات مخرب آلودگی نوری برحیوانات
  3- اثرات مخرب آلودگی نوری بر بر گیاهان
  4- از دست رفتن طبیعت آسمان شب
  5- اتلاف انرژی
  که در خصوص عوارض آن بر انسان قصد داریم به نکات زیر مفصل بپردازیم.
  بطور کلی قرار گرفتن انسان زیر نور مصنوعی باعث
  - آسیب های چشمی
  - بروز استرس
  - تضعیف قدرت فکر
  - خیرگی
  و در دراز مدت :
  - تضعیف دستگاه ایمنی بدن
  - افزایش ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطانهای پوستي
  - کاهش آستانه تحمل
  - جوش زدگی و رنگ پریدگی
  - بر هم خوردن ساعت درونی بدن(ساعت بیولوژیک(
  - بروز افسردگی
  - افزایش سرقت
  لازم است برای بررسی و تحلیل عوارض آلودگی نوری در ابتدا بدانیم که چه رفتار غیر استانداردی با نور، آلودگی نوری به حساب می آید. در حقیقت استانداردهای یک منبع نوری چه می تواند باشد؟
  تعریف علمی آلودگی نوری: نورهاي مصنوعي كه در زمان يا مكان نامناسب ازاستاندارد خود خارج شده و با كيفيت نامطلوب محيط زيست و آسمان شب را آزاردهنده و آلوده مي سازد.
  با این تعریف حوزه آلودگی نوری از حیطه منجمان و ستاره شناسی بیرون رفته و در اصل هر کجا که شما به هر صورتی از نور بطور غیر استاندارد استفاده کنید تولید آلودگی نوری کرده اید. پس با این تفاسیر این تعریف شامل فضاهای داخلی نیز می گردد.
  در حقیقت زمانی که از یک گنبد نورانی (آسمان تاب ) در بیرون شهرها به عنوان آلودگی نوری یاد می کنیم، مسبب آن را عواملی می دانیم که آن را تولید کرده اند (بخش عوامل تولید آلودگی نوری در شهرها در همین جزوه). مسلم است که رفتارهای خارج از استاندارد با نور و چراغ و سرپوش، تولید آلودگی نوری کرده است. پس هر کجا رفتاری خارج از کیفیت مطلوب (استاندارد) با نور انجام پذیرد آلودگی نوری تولید شده است. بطور مثال زمانی که شما برای مطالعه از لامپ کم مصرف استفاده کرده باشید آلودگی نوری را برای خودتان تولید کرده اید. چرا که نور لامپ هالوژن است که مناسب مطالعه و سلامت بینایی انسان می باشد. پس زمانی که در وادی نجوم سخن از آلودگی نوری می کنیم باید حیطه خود را از نورپردازی فضای داخلی یا بیرونی روشن سازیم، زیرا نوع و ساختار نورپردازی این دو محیط بسیار با هم متفاوت می باشد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که هیچگاه موضوع آلودگی نوری از حیطه نور مصنوعی خارج نمی شود چرا که در ابتدای تعریف آلودگی نوری، واژگان "نورهای مصنوعی " قید شده است.

  در مطلب "آلودگی نوری در زندگي شهري " همین سایت قول دادیم که سه واژه ,زمان، مکان و کیفیت را که در این تعریف از اهمیت خاصی برخوردار است را بیشتر توضیح دهیم، اینک به وعده خود وفا می کنیم:
  زمان: ممکن است شما در زمانی نامناسب از وجود روشنایی استفاده کنید که اصلاً نیازی به روشن ماندن آن نیست. مانند روشن بودن لامپ راهروها، پارکینگ ها و ... البته از شب تا صبح. لازم به توضیح نیست که ما در مورد لامپ ها در ساعاتی صحبت می کنید که منابع طبیعی روشنایی، مانند خورشید، فضای مورد نیاز ما را در حد کافی روشن نمی سازند. پس اگر نور کافی در روز به اندازه نیاز دارید و از نور لامپ ها نیز استفاده می کنید، این خود می تواند مصداقی برای زمان نامناسب باشد.  مکان: در دنیای امروز که انرژی از ارزش خاصی برخوردار است محاسبات دقیقی برای بهینه مصرف کردن انواع انرژی از جمله نیروی برق انجام می گیرد. در خصوص استفاده برق شهری در منازل، مکانهای عمومی، کارگاه ها، بیمارستانها، رستورانها و... نیز استانداردهایی از نور تعریف شده که سلامتی انسان بخصوص بینایی او درآن، مورد توجه مهندسان بوده است. با توجه به نوع هر فعالیت که مکانی خاص را برای انجام می طلبد استانداردهایی از میزان نور برای هرمکان تعریف شده است که در نظر نگرفتن این استانداردها و استفاده های سلیقه ای قطعاً تولید آلودگی نوری می کند. در واقع با چنین نگرشی که چه مقدار نور برای چه فعالیتی و در کجا مناسب است هم توانسته ایم انرژی را درست و بهینه مصرف کنیم و هم به سلامت بینایی خود آسیب نرسانده ایم. بطور مثال برای یک اتاق خواب 100 لوکس ،کلاس درس 300 لوکس و میز نقشه کشی نیز 500 لوکس نور لازم است. پس استفاده بیش از مقدارلازم از نور، در هر مکان تولید آلودگی نوری می کنند. حال پارکینگهای شرکت واحد را بخاطر بیاورید که با شدت نور بسیار بالایی محوطه خود را بیش از مقدار لازم روشن می کنند که این عامل باعث بازتاب نور اضافی به فضا می گردد و تولید آلودگی نوری می کند.
  کیفیت: در مهندسی روشنایی کیفیت نور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همانگونه که نور در مکان و زمان مناسب باید استفاده گردد، کیفیت نور نیز از جهت پزشکی و سلامت انسان مورد توجه می باشد. هر نوع لامپ با توجه به ساختمان و مکانیزم تولید نور از کیفیت، رنگ نور و طیف نوری خاصی برخوردار است. بطور مثال نور لامپهای سدیمی کم فشار از نظر ستاره شناسان بسیار مناسب است زیرا براحتی می توان نور این لامپ ها را با فیلترهای مخصوص از دید ابزارهای منجمین مخفی و پوشیده نمود. چراکه نور این لامپ ها فقط در طیف زرد رنگ تابش می کند و طیف نور دیگری ندارد پس براحتی با یک فیلتر کنترل می گردد.
  نویسنده:سید حامد میرزاخلیل
  lightpollution.ir
  ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 02-21-2011 در ساعت 01:04 PM دلیل: مرتب سازی
  امضای ایشان
  امام كاظم عليه السلام:حق تعالى نجوم را ستايش كرد و اگر دانش صحيحى نبود مدح نمى‏كرد پيامبران الهى همه به اين دانش عالم بودند

  امام باقر عليه السلام
  : خورشيد داراى لايه‏ هايى و طبقاتى است
  . اين سخن امروزه ثابت‏شده است


 2. Top | #101
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  نقل قول نوشته اصلی توسط polaris-5 نمایش پست ها
  سلام به همه

  یه سوالی دارم.من به مبحث آلودگی نوری(و کلا همه الودگی ها و محیط زیست)علاقه دارم.حالا سوالم اینه که با توجه به سنم(15 سال)کاری هست که بتونم برای کاهش الودگی نوری انجام بدم؟
  سلام و درود بر شما
  اگر بصورت آكادميك قصد ادامه تحصيل در اين حوزه را داريد مي توانيد ليسانس محيط زيست و سپس فوق ليسانس آلودگي هاي محيط زيست را بخوانيد.
  اما فعلن تا زمان شركت در كنكور كارهاي زيادي مي توانيد براي انواع آلودگي ها انجام دهيد. بطور مثال عضويت در NGO ها محيط زيستي يا گروه هايي كه در سازمان هاي اجتماعي شهرداري وجود دارد. يا مطالعه در اين زمينه و سعي در آگاه سازي جامعه به هر صورتي كه خودتان دوست داريد. مثلن انتشار اين مطالب در فضاي مجازي(مثل وبلاگ) يا آگاه سازي دوستان و آشنايان خودتان. و يا تشكيل يك گروه محيط زيستي در مدرسه با دوستانتان و حتي تشكيل اين گروه در شوراياري محله‌تان و مشاركت بچه هاي محل دراين زمينه (موضوعاتي مثل تفكيك زباله و...). در زمينه آلودگي نوري هم دقيقن همين كارها رو مي تونيد انجام بديد.
  فرمول كلي: در كل بايد فعاليت هايي انجام دهيم كه مسئولين قبول كنند كه بايد در جهت كنترل انواع آلودگي ها (يا آلودگي نوري) كاري انجام دهند. و اين جز با فشار افكار عمومي ميسر نخواهد شد و افكار عمومي جز با دادن آگاهي حساس نمي شود.
  پيشنهاد مي دم دراين رابطه اينجا رو هم بخونيد.
  موفق و پيروز بمونيد

 3. 12 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 4. Top | #102
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2013
  شماره عضویت
  7476
  نوشته ها
  552
  تشکر
  6,383
  تشکر شده 4,689 بار در 597 ارسال

     زمین- نور آلود...

  امضای ایشان
  با احتیاط نا امید شوید معجزه خبر نمیکند

 5. 15 کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 6. Top | #103
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال  اين تصوير حاصل استفاده ازفيلتر كاهنده آلودگي نوري (CLS skyglow front lens) است كه از محدوده نوار راه شيري و مركز آن گرفته شده. tele 85 f2 ISO 3200 panorama از تركيب 3تصوير، نوردهي 30s .
  عكاس آن آقاي بابك امين تفرشي است.منطقه جابان فيروزكوه
  در غرب رصدگاه آلودگي نوري تهران و فيروزكوه وجود داشت كه از ميدان ديد عكس خارج است اما در جنوب چند روستاي كوچك آسمان را برافروخته كرده بود. متاسفانه عكسي از اين محدوده كه بدون اين فيلتر براي مقايسه شده باش دردسترس نيست .


 7. Top | #104
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  شماره عضویت
  5218
  نوشته ها
  262
  تشکر
  2,479
  تشکر شده 2,377 بار در 289 ارسال

  با سلام

  من داشتم درباره آلودگی نوری توی نت سرچ می کردم که به این مقاله برخورد کردم که خیلی کامله.امیدوارم مفید باشه.

  مقاله
  امضای ایشان
  آخرین سنگر سکوت،حق ما گرفتنی نیست

 8. 8 کاربر مقابل از Soroush Samadi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 9. Top | #105
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  شماره عضویت
  5402
  نوشته ها
  67
  تشکر
  213
  تشکر شده 833 بار در 77 ارسال

  در رابطه با کنفرانس تخصصی نور پردازی که در شیراز قراره برگزار شه کسی خبر داره؟ یک عزیزی اومد باشگاه نجوم ساری و خواست که اعلام عمومی کنم، البته کارش نور پردازیه و این حرفا مث اینکه توش الودگی نوری هم بحث میشه
  امضای ایشان
  Hallelujah.,

 10. 5 کاربر مقابل از Ali Ahmadi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 11. Top | #106
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Dec 2012
  شماره عضویت
  6374
  نوشته ها
  464
  تشکر
  5,131
  تشکر شده 6,841 بار در 590 ارسال

     همایش تخصصی روشنایی و نور پردازی ایران

  نقل قول نوشته اصلی توسط Ali Ahmadi نمایش پست ها
  در رابطه با کنفرانس تخصصی نور پردازی که در شیراز قراره برگزار شه کسی خبر داره؟ یک عزیزی اومد باشگاه نجوم ساری و خواست که اعلام عمومی کنم، البته کارش نور پردازیه و این حرفا مث اینکه توش الودگی نوری هم بحث میشه
  سلام.

  بنر همایش:  سخرانان کلیدی:
  Herbert Cybulska
  · رییس انجمن بین المللی طراحان روشنایی (PLDA)
  · فارغ التحصیل رشته های تئاتر، زبان آلمانی، علوم سیاسی
  · متخصص در نورپردازی هنریو طراح نورپردازی تئاتر
  · طراح نورپردازی برنامه فرهنگی پاویلیون آلمان در اکسپوی 2000
  · اجرای پروژه های متعدد طراحی نورپردازی فضاهای مدرن و سنتی در کشورهای مختلف

  ================================================== =========


  Joachim Ritter
  · روزنامه نگار و تحلیلگر تخصصی حوزه نورپردازی
  · متخصص در معماری، طراحی نور پردازی و تکنولوژی نور پردازی
  · مالک شرکت انتشاراتی VIA و سردبیر مجله professional lighting design
  · از اعضاء موسس و عضو هیات مدیره انجمنبین المللی طراحان روشنایی (PLDA) به مدت 13 سال
  · برگزار کننده و موسس انجمن طراحی بین المللی نور پردازی (PLDC) 2007در لندن ، 2009در برلین و 2011در مادرید
  · برگزارکننده کارگاههای آموزشی بین المللی، کنفرانس ها و دیگر فعالیتهای آموزشی در جهت معرفی و ترویج حرفه طراحی نورپردازی
  · عضو هیأت مدیره IALDاز سال 2005 الی 2006
  · مشاور مرکز بین المللی نور، طراحی و فناوری در ALINGSAS سوئد در سال 2008  ==========================================


  · اولین طراح نورپردازی فرانسه
  · از اعضای موسس انجمن نورپردازان بدون مرز
  · موسس شرکت CONCEPTO با هدف طراحی نورپردازی شهری، المان ها و نورپردازی محیط
  · برگزاری نمایشگاه معروف "LA LUMIERE DANS TOUS SES ETATS" در موزه هنر های معاصر در اورلانز در سال 1958
  · متخصص بین المللی در اتحادیهLUCI ، شبکه جهانی نور شهرها تا سال 2003
  · دریافت جایزه های متعدد جهت طراحی سیستم های نورپردازی ویژه
  · انجام پروژه های مختلف طراحی نورپردازی شهری، طرح جامع نورپردازی،نورپردازیمعماری و معماری منظر
  · نویسنده کتاب Lighting the Landscape: Art Design Technologies

  =================================================
  · فارغ التحصیل طراحی صنعتی از دانشگاه هنر های زیبای هامبورگ
  · طراح نورپردازی و بنیانگذار موسسه Brandi Licht Institute
  · متخصص در ‌نورپردازی شهری، نورپردازی نما و نورپردازی با سایه
  · اجرای بیش از 500 پروژه طراحی نورپردازی (فضاهای داخلی و خارجی) در آلمان و سایر کشورها
  · تألیف کتابهای متعدد در خصوص طراحی نور پردازی مانند :
  Light for Cities
  The Secret of the Shadow : Light and Shadow in Architecture
  (Lighting Design (Detail Practice
  The Practice of Lighting Design


  ================================================== =======
  محورهای همایش :


  پژوهشی:


  1. تاثیرات نور بر انسان و محیط زیست
  · فیزیولوژیکی
  o آلودگی نوری
  § تاثیرات نورپردازی بر رفتار موجودات زنده (پرندگان و ...)
  § تاثیرات آلودگی نوری بر سلامت انسانها
  § تاثیرات نورپردازی بر رشد گیاهان
  § تاثیرات رنگ نور و نحوه تغییرات آن بر چرخه خواب و بیداری
  · روانشناختی
  § تاثیرات روانشناختی نور
  § تاثیر نور بر حس مطلوبیت فضا
  · زیست محیطی
  o آلایندگی محیط زیست ناشی از مواد به کار رفته در تجهیزات روشنایی
  o مصرف انرژی الکتریکی و انتشار دی اکسید کربن


  2. ارتقای کیفیت محیط با کمک نور
  · ایمنی و امنیت
  · سرزندگی و نشاط
  · خوانایی و جهت یابی در شهر
  · حس زمان
  3. نور و رونق اقتصادی
  · تاثیرات نورپردازی بر رونق گردشگری در شهرها
  · تاثیرات نورپردازی بر بازاریابی مکان
  4. جنبه های هنری و زیبا شناختی نور
  5. هویت و شخصیت فضا و نور
  6. ضوابط، مقررات و استانداردها
  · بررسی و نقد استانداردها و ضوابط موجود
  · بومی سازی استانداردهای موجود بین المللی
  7. درسهایی از-نمونه هایی موردی موفق
  · بررسی و تحلیل علمی نمونه های موردی موفق از پروژه های نورپردازی اجرا شده
  8. روشهای نورپردازی و طراحی با نور روز
  · ارایه تکنیک هایی برای طراحی، تحلیل و اجرای نورپردازی فضاهای مختلف

  معماری ایرانی
  1. نور طبیعی و نقش آن در معماری ایرانی
  · آنالیز و بررسی معماری سنتی ایران و نقش نور در آن
  · شیوه نورپردازی و ارتباط آن با مفاهیم معنوی
  2. آینه کاری و تاثیر آن در روشنایی محیط
  3. نقش ارسی ها در محیط

  حرفه ای
  1. نوآوری ها در طراحی محصولات و تجهیزات
  · طراحی و ساخت چراغ ها و منابع روشنایی جدید
  · طراحی یا ساخت تجهیزات جانبی (سیستم های کنترلی، بالاست و ...)
  2. گزارش پروژه های انجام شده
  · گزارش پروژه های نورپردازی انجام شده توسط ارایه دهنده مانند
  o نورپردازی نما
  o نورپردازی داخلی
  o استفاده از نور طبیعی
  o بهینه سازی مصرف انرژی در بخش روشنایی

  3. نرم افزارها
  · نوشتن نرم افزارهای کمکی
  · معرفی نرم افزارهای جانبی که می توانند در نورپردازی مورد استفاده قرار گیرند
  محل برگزاری:شیراز شهر جدید صدرا:  اطلاعات بیشتر،ثبت نام و ارسال مقاله هم در سایت رسمی همایش:
  کد:
  http://www.ild-c.ir/
  امضای ایشان 12. Top | #107
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  سلام دوستان
  به همت و محبت آقاي صفاريان پور برنامه اين هفته آسمان شب با موضوع آلودگي نوري فردا شب پخش مي شود.
  از دوستانم درخواست دارم روال منطق پرداختن به اين موضوع را پس از برنامه به بحث بگذاريد. در اين برنامه سعي شده كمي از جبهه راديكالي كوتاه آمده و بطور منطقي تر و با در نظر گرفتن لزوم زندگي شبانه شهرنشينان به آن پرداخته شود. لطفن از اطرافيانتان كه تا به حال گوششان با واژه آلودگي نوري آشنا نشده درخواست كنيد برنامه را ببينند و پس از آن ميزان اثرگذاري اين برنامه و تاثير در باورهايشان را از ايشان جويا شويد.
  زمان پخش: دوشنبه 92/4/24 ساعت 10:30 / شبكه چهارم سيما/ در بخش دوم برنامه

 13. 17 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 14. Top | #108
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  متاسفانه به علت فشردگی برنامه های سیما در بعد از افطار , پخش برنامه آسمان شب به بعد از ماه رمضان موکول شد.

 15. 8 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 16. Top | #109
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  شماره عضویت
  3361
  نوشته ها
  59
  تشکر
  2,087
  تشکر شده 293 بار در 57 ارسال

  به نظر من مشکل آلودگی نوری چیزی نیست که به این راحتی حل بشه.
  من تو شهر خودمون در مورد اطلاع رسانی در باره آلودگی نوری خیلی تلاش میکنم.حداقل توی شهر ما (بقیه جاها رو نمیدونم) جز اینکه واژه آلودگی نوری به گوش مردم نخورده تعداد کثیری از اونها نمیخوان این موضوع رو قبول کنن.
  به نظر شما در چنین شرایطی باید چیکار کرد؟
  امضای ایشان
  ای مرغ سحر عشق ز پروانه بیاموز
  کان سوخته را جان شد و آواز نیامد

  این مدعیان در طلبش بی خبران اند
  آن را که خبر شد خبری باز نیامد

 17. کاربر مقابل از صادق مقامی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 18. Top | #110
  کاربر ممتاز
  مدیر تالار

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1193
  نوشته ها
  123
  تشکر
  109
  تشکر شده 1,485 بار در 125 ارسال

  آلودگی نوری(lightpollution)         
  نقل قول نوشته اصلی توسط sky sajad نمایش پست ها
  به نظر من مشکل آلودگی نوری چیزی نیست که به این راحتی حل بشه.
  من تو شهر خودمون در مورد اطلاع رسانی در باره آلودگی نوری خیلی تلاش میکنم.حداقل توی شهر ما (بقیه جاها رو نمیدونم) جز اینکه واژه آلودگی نوری به گوش مردم نخورده تعداد کثیری از اونها نمیخوان این موضوع رو قبول کنن.
  به نظر شما در چنین شرایطی باید چیکار کرد؟
  سلام دوست عزيز
  نمي دونم شما از چه راهي و با تحريك چه بخش از حساسيت مردم اين كارو كرديد. اما تا به حال اين مورد براي من پيش نيومده. خيلي مهمه كه دغدغه مخاطب را بشناسيد و با دادن اطلاعات در همان مورد آنها را به آلودگي نوري حساس كنيد.
  بطور مثال در خيلي تيريبون هايي كه داشتم آخرين عارضه اي كه خيلي سريع و گذرا بهش اشاره كردم از دست دادن طبيعت آسمان شب بود. منظورم اينه كه حواسمون باشه خيلي ها ممكنه باشن كه نمي خوان تا اين حد تاوان كاهش نور و هزينه تراشي (براي تعويض لامپ) را بدهند تنها و صرفن به اين دليل كه يه قشري مي خواهند آسمون را ببينند. اما اگر بهش بگي كه اگر محيط شهر تاريك باشه تو راحت تر بخواب ميري و ساعت بيولوژيكت تنظيم ميشه و و و ... فكر ميكنم ديگه نتيجه كار متفاوت بشه.

 19. 3 کاربر مقابل از Hamed Mirzakhalil عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


صفحه 11 از 15 نخستنخست ... 789101112131415 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد