صفحه 31 از 42 نخستنخست ... 2127282930313233343541 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 301 تا 310 , از مجموع 417

موضوع: پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

Question پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

سلام دوستان

وجود این تاپیک هم لازم بود چون در تالار ابزارهای نجومی و دیگه تالار ها سوالات و مباحثی مطرح می شود که ممکنه در مکان مناسب پرسیده نشده باشه و از این رو در این تاپیک این جور مسائل و سوالات رو مطرح می کنیم. فقط سوالات و مباحث در مورد موضوعات تلار ابزارهای نجومی (یعنی تلسکوپ ها،دوچشمی ها،رادیوتلسکوپ ها،ابزارهای جدید و قدیمی و ....) قرار بدید که نظم محتوای تالار ها رعایت بشود. از همکاری تون ممنون
    ویرایش توسط Sunrise : 08-13-2011 در ساعت 12:29 PM

2. Top | #301
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8159
    تشکر شده 160 بار در 24 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا طامهری نمایش پست ها
    سلام دوست گرامی
    ببینید چند مورد میتونه موثر باشه!

در وهله اول میزان جمع اوری نور تلسکوپ شما در حد یک دوربین دوچشمی 70*15 اسکای مستر هست تقریبا! با این تفاوت که میدان دید دوچشمی وسیع تر هست!

البته تلسکوپ شما برای اجرام نزدیک و البته اجرام بزرگ مثل خوشه های کروی بزرگ و سحابی مثل جبار خیلی هم نامناسب نیست و تصویر ماه و سیارات توی اون کیفیت خوبی داره!

موضوع دوم چشمی تلسکوپ شماست! ندیدن یه جرمی مثل سحابی جبار نیاز به کنتراست تصویر مناسب داره که جمع اوری پایین نور توسط تلسکوپ شما خود مزید بر علت هست البته خیلی هم بد نیست! پ ممکنه عدم توانایی در دیدن چنین اجرام در تلسکوپ شما به چشمی نامناسب هم مرتبط باشه! میتونید چشمی تلسکوپتون رو هم بگید تا روش صحبت کنیم

از همه اینا گذشته! اگه سیارات ویا حتی ستارگان در تلسکوپ شما نقطه ای دیده نمیشوند هم خطی تلسکوپ شما به هم خورده! اگه اینطور باشه تصویر خود به خود مات و محو میشه!
    بله این تلسکوپ دو چشمی 4 و 20 میلمیتری به همراهش داره
    چشمی بزرگتر میدان دید بازتر با کیفیت بهتر و بزرگنمایی کمتری داره. در این چشمی مشتری فقط دد یک ستاره پرنور مشخص بود
    اما در چشمی کوچکتر که بزرگنمایی بیشتری داره مشتری در حد یک عدس به همراه چند نقطه اطرافش دیده میشه. البته هیچ جزئیاتی از اون مشخص نیست
    من توی زمانی که شرایط جوی در بهترین حالت بود تلاش زیادی کردم که جرم خاص دیگری رو بتونم پیدا کنم ولی نشد. فکر میکنم دلیل اصلیش آلودگی نوری در مرکز شهر باشه چون صورت های فلکی هم در این وضعیت به سختی قابل تشخیص هستند. به نظر شما استفاده از تلسکوپ های با قطر دهانه بیشتر برای رصد شهری در شرایط آلودگی نوری میتونه مفید باشه ؟

3. 5 کاربر مقابل از Neptune عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #302
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Neptune نمایش پست ها

من توی زمانی که شرایط جوی در بهترین حالت بود تلاش زیادی کردم که جرم خاص دیگری رو بتونم پیدا کنم ولی نشد. فکر میکنم دلیل اصلیش آلودگی نوری در مرکز شهر باشه چون صورت های فلکی هم در این وضعیت به سختی قابل تشخیص هستند. به نظر شما استفاده از تلسکوپ های با قطر دهانه بیشتر برای رصد شهری در شرایط آلودگی نوری میتونه مفید باشه ؟
    منظورم از چشمی ها مدل اونها بود
    والا تو الودگی نوری شهر با اپو کروماتیک هم نباید خیلی از اپتیکتون توقع داشته باشین! ؛)
    اما در مورد دهانه که فرمودین تا یه حدی افزایش دهانه به رصدهای شهری کمک میکنه چون جمع اوری نور بیشتر میشه!
    ببینید تصویر یک جرم فضایی با بزرگنمایی ۱۰۰ برابر پشت یه تلسکوپ ۱۰ اینچ و ۶اینچ از نظر بزرگنمایی تفاوتی نداره(جفتش صد برابر بزرگ شده دیگه ) ما وضوح و شارپنس ۱۰ اینچ بیشتر چرا؟ چون جمع اوری نور ۱۰ اینچ خیلی از ۶ اینچ بیشتره ( تو یه اتاق هرچه نور بیشتر باشه اجرام بهتر پیداست و مثل همینه که هرچه تلسکوپ نور بیشتر از جرم مورد نظر ما گرداوری کنه تصویر روشن تر و واضح تر میشه)
    ولی تو الودگی نوری اگه خیلی دهانه بزرگ باشه اون موقع الودگی نوری که با نور اجرام سماوی وارد تلسکوپ میشه خودش رو بیشتر نشون میده و تصویر به سفیدی میزنه
    تجربه شخصی من نشون میده تو الودگی نوری شهری مثل تهران اخرین دهانه موثر ۸ اینچه
    اسمون دلتون پرستاره
    امضای ایشان

5. 8 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #303
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

چشمی بزرگتر میدان دید بازتر با کیفیت بهتر و بزرگنمایی کمتری داره. در این چشمی مشتری فقط دد یک ستاره پرنور مشخص بود
    اما در چشمی کوچکتر که بزرگنمایی بیشتری داره مشتری در حد یک عدس به همراه چند نقطه اطرافش دیده میشه. البته هیچ جزئیاتی از اون مشخص نیست
    با اجازه از آقای طامهری که در کنار پستشون پست دیگری میذارم، طبق بحث تئوری‌ای که اینجا داشتیم به این نتیجه رسیدیم که افزایش دهانه و افزایش بزرگنمایی هر دو در افزایش کنتراست جرم آسمانی در زمینه آسمان تأثیر دارن. اگه هر دو همزمان با هم باشه (دهانه بزرگ و بزرگنمایی بالا) اونوقت جرم تا حد زیادی از زمینه روشن آسمان جدا میشه. دهانه گشاد نور بیشتری رو جمع میکنه و جرم رو پرنورتر میکنه و کنتراست رو افزایش میده. سپس با افزایش بزرگنمایی تا حداکثر ممکن، نور تصویر (که ممکنه بخاطر دهانه گشاد سلولهای چشمو اشباع کرده باشه) کم میشه و کنتراست بازهم افزایش پیدا میکنه.

در خصوص تلسکوپ شما چون دهانه خیلی کوچیکی داره بنابراین توانایی افزایش کنتراستش کمه و از طرف دیگه روی بزرگنمایی هم نمیشه زیاد مانور داد که بازهم دلیلش به دهانه کوچیک تلسکوپتون برمیگرده. بنظر من تلسکوپتون رو در روز با اجرام زمینی تنظیم کنید (شاید خوب تنظیم نشده باشه) و بعد اگه تصویرش واضح بود تو یه آسمون تاریک ازش استفاده کنید. ضمناً مشتری الان یکم از زمین دورشده و با ابزاری که شما دارید بعیده بشه کمربندهاشو تشخیص داد. زحل هر چند کوچکتره اما موقعیتش بهتره و شاید بتونید حلقه هاشو تشخیص بدید. مواردی مثل هم دمایی تلسکوپ و یا بخار گرفتن آینه و چشمی رو هم یادتون نره. رطوبت کره چشم میتونه باعث بخار گرفتن چشمی بشه. بخار گرفتن چشمی یا آینه تلسکوپ تصویر رو مات میکنه بدون اینکه متوجه حضور بخار بشید. یه پنبه تمیز با خودتون ببرید و برای اطمینان خیلی آروم روی چشمی بکشید اگه تصویر شفاف شد مشکلتون بخار گرفتن چشمی بوده. در کل ابزارتون ضعیفه و برای رصدهای جدی تر و لذت بخش تر به تلسکوپی با دهانه گشاد احتیاج دارید. هر چقدر دهانه بزرگتر باشه بهتره.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

7. 10 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #304
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8159
    تشکر شده 160 بار در 24 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    با اجازه از آقای طامهری که در کنار پستشون پست دیگری میذارم، طبق بحث تئوری‌ای که اینجا داشتیم به این نتیجه رسیدیم که افزایش دهانه و افزایش بزرگنمایی هر دو در افزایش کنتراست جرم آسمانی در زمینه آسمان تأثیر دارن. اگه هر دو همزمان با هم باشه (دهانه بزرگ و بزرگنمایی بالا) اونوقت جرم تا حد زیادی از زمینه روشن آسمان جدا میشه. دهانه گشاد نور بیشتری رو جمع میکنه و جرم رو پرنورتر میکنه و کنتراست رو افزایش میده. سپس با افزایش بزرگنمایی تا حداکثر ممکن، نور تصویر (که ممکنه بخاطر دهانه گشاد سلولهای چشمو اشباع کرده باشه) کم میشه و کنتراست بازهم افزایش پیدا میکنه.

در خصوص تلسکوپ شما چون دهانه خیلی کوچیکی داره بنابراین توانایی افزایش کنتراستش کمه و از طرف دیگه روی بزرگنمایی هم نمیشه زیاد مانور داد که بازهم دلیلش به دهانه کوچیک تلسکوپتون برمیگرده. بنظر من تلسکوپتون رو در روز با اجرام زمینی تنظیم کنید (شاید خوب تنظیم نشده باشه) و بعد اگه تصویرش واضح بود تو یه آسمون تاریک ازش استفاده کنید. ضمناً مشتری الان یکم از زمین دورشده و با ابزاری که شما دارید بعیده بشه کمربندهاشو تشخیص داد. زحل هر چند کوچکتره اما موقعیتش بهتره و شاید بتونید حلقه هاشو تشخیص بدید. مواردی مثل هم دمایی تلسکوپ و یا بخار گرفتن آینه و چشمی رو هم یادتون نره. رطوبت کره چشم میتونه باعث بخار گرفتن چشمی بشه. بخار گرفتن چشمی یا آینه تلسکوپ تصویر رو مات میکنه بدون اینکه متوجه حضور بخار بشید. یه پنبه تمیز با خودتون ببرید و برای اطمینان خیلی آروم روی چشمی بکشید اگه تصویر شفاف شد مشکلتون بخار گرفتن چشمی بوده. در کل ابزارتون ضعیفه و برای رصدهای جدی تر و لذت بخش تر به تلسکوپی با دهانه گشاد احتیاج دارید. هر چقدر دهانه بزرگتر باشه بهتره.
    ممنون از پاسخ کامل شما
    البته یکی از دلایل سختی رصد، آلودگی هوا هم هست. امشب علی رقم اینکه آسمان بدون ابر هست ولی ستاره های اصلی دب اکبر به زحمت قابل تشخیص هست. حالا این آلودگی + آلودگی نوری و ابزار ضعیف رصد رو سخت تر میکنه. حقیقتش خودم در فکر خرید تلسکوپ قویتر بودم که نظرم روی دابسونی 8 یا 10 هستش اما با هیچکدوم رصد نکردم و نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم. اون دوستمونم که گفتن حداکثر دهانه موثر در شهر 8 هست بیشتر به شک افتادم که دابسونی 8 رو انتخاب کنم. نظر شما چیه ؟ از نظر حمل و نقل این دو تلسکوپ در چه وضعیتی هست ؟ چون من ساکن آپارتمان هستم و برای رصد باید به پشت بام حمل کنم

9. 6 کاربر مقابل از Neptune عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #305
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

ممنون از پاسخ کامل شما
    البته یکی از دلایل سختی رصد، آلودگی هوا هم هست. امشب علی رقم اینکه آسمان بدون ابر هست ولی ستاره های اصلی دب اکبر به زحمت قابل تشخیص هست. حالا این آلودگی + آلودگی نوری و ابزار ضعیف رصد رو سخت تر میکنه. حقیقتش خودم در فکر خرید تلسکوپ قویتر بودم که نظرم روی دابسونی 8 یا 10 هستش اما با هیچکدوم رصد نکردم و نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم. اون دوستمونم که گفتن حداکثر دهانه موثر در شهر 8 هست بیشتر به شک افتادم که دابسونی 8 رو انتخاب کنم. نظر شما چیه ؟ از نظر حمل و نقل این دو تلسکوپ در چه وضعیتی هست ؟ چون من ساکن آپارتمان هستم و برای رصد باید به پشت بام حمل کنم
    آقای طامهری تخصص و تجربه بسیار بیشتری نسبت به من در این زمینه دارن و با انواع تلسکوپ کار کردن و آشنا هستن. گفته ایشون درسته و بالای دهانه 8 اینچ بدلیل جمع شدن نور زیاد تصویر به سفیدی میزنه. دلیلش اگه اشتباه نکنم به اشباع شدن سلول های چشم برمیگرده (Overexposure شدن) که کنتراست رو کاهش میده. اما در بزرگنمایی های بالا من نظرم اینه که بالاتر از 8 اینچ مناسبتر باشه چون با کم شدن نور مجدداً سلول‌های بینایی از حالت اشباع خارج میشن. بنابراین میزان دهانه بستگی به این داره که با چه بزرگنمایی و به چه جرمی بخواید نگاه کنید. این رو هم که حتماً میدونید که بزرگنمایی های بالا برای رصد اجرام گسترده مانند سحابی‌ها اصلاً مناسب نیست (هر چند که کلاً با اون آلودگی نوری که شما گفتید هیچ فرقی هم نمیکنه که قصدتون دیدن سحابی باشه یا نه!).

در کل از لحاظ اپتیکی اگه بخوایم نگاه کنیم من تلسکوپ با حداکثر دهانه رو پیشنهاد میکنم. چون میشه دهانه اونو با گذاشتن کلاهک کاهش داد اما دهانه کوچک رو نمیشه بزرگتر کرد.
    اما از لحاظ راحتی و حمل و نقل کاملاً برعکس بهیچ وجه تلسکوپ بزرگ رو پیشنهاد نمیکنم. حتی همون 8 اینچ هم بنظر من برای شما که قصد دارید اونو بالای بام برید بزرگه و حمل و نقلش دشواره.
    ضمناً این مورد رو هم در نظر باید بگیرید که بزرگنمایی بالا بدون مقر ردگیر تقریباً بی فایده ست و جرم مدام از میدان دید خارج میشه و برای بزرگنمایی های خیلی بالا که اصلاً بدون موتور امکان پذیر نیست.

در کل پیشنهاد من یه تلسکوپ کوچک و معقول برای شماست. یادتون باشه که حمل و نقل تلسکوپ واقعاً میتونه دشوار باشه. بهیچ وجه سزاغ تلسکوپ های بزرگ دابسونی نرید.

ضمناً حتماً با آقای طامهری هم مشورت کنید. ایشون تخصصشون در همین زمینه است و خیلی بهتر میتونن راهنماییتون کنن.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

11. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #306
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5462
    تشکر شده 81 بار در 14 ارسال

سلام دوستان خسته نباشید...
    سوالات در مورد مقر تلسکوپ هم همینجا بپرسیم؟!؟!
    .
    .
    .
    میخواستم بدونم از نظر استحکام ،دقت و تحمل وزنِ بیشتر بین دو مقر lxd75 و heq5 و "یا" heq5 pro کدوم بهتر عمل میکنه؟
    بین lxd75 و eq6 چطور؟

13. 3 کاربر مقابل از raiden-3f عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #307
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط raiden-3f نمایش پست ها
    سلام دوستان خسته نباشید...
    سوالات در مورد مقر تلسکوپ هم همینجا بپرسیم؟!؟!
    .
    .
    .
    میخواستم بدونم از نظر استحکام ،دقت و تحمل وزنِ بیشتر بین دو مقر lxd75 و heq5 و "یا" heq5 pro کدوم بهتر عمل میکنه؟
    بین lxd75 و eq6 چطور؟
    طبق اظهار نمایندگی، مید lxd75 ساخت امریکاست، راست و دروغش با خودشون! این مقر از نظر استحکام در حد heq5 است ولی جدا سیستم گوتوی عالی داره، تصحیح مداری و خطاگیریش حرف نداره میشه سیستم تصحیح خطاش رو با nexstar سلسترون مقایسه کرد اما در میان عکاسان و منجمان ایرانی زیاد مقبولیت ندارد انهم به علت ناشناخته بودن ان است البته این مقر کمی قدیمی است و تقریبا همراه با eq5 به بازار عرضه شده

در مقام مقایسه بجز مقر heq5 که تقریبا هم رده با lxd75 است بقیه مقرها از این مقر بهتر هستند گرچه ب نظر من ابزار تنها ۵۰ درصد راه را طی میکند و بقیه مسیر ب مهارت و پشتکار رصدگر وابسته است
    امضای ایشان

15. 10 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #308
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8717
    تشکر شده 45 بار در 10 ارسال

سلام

میخواستم بدونم که بارلولنز چه کاربردی دارد ؟

17. 3 کاربر مقابل از messi10 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #309
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط messi10 نمایش پست ها
    سلام

میخواستم بدونم که بارلولنز چه کاربردی دارد ؟

به طور کلی لنز های بارلو برای بزرگنمایی بیشتر معمولا در تلسکوپ هاقبل از چشمی وصل میشه یعنی بارلو بین چپقی و چشمی قرار میگیره .

لنز های بارلو عموما بین بزرگنمایی های 2 برابر یا 3 برابر موجود هستند که بیشتر هم برای رصد سیارات منظومه شمسی به کار میروند
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

19. 7 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #310
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7460
    تشکر شده 354 بار در 41 ارسال

پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی         
    سلام
    علل لرزش دوربین به روی سه پایه چی میتونه باشه؟(مثلا دوربین80*20)
    باید بهش وزنه وصل کرد؟
    امضای ایشان
    نه،پروانه ی من گریخت.....
    به شتاب یک شوق،
    به سبک باری یک خیال،
    به پریشانی یک آرزوی آشفته......
    چه میدانم چگونه؟
    ازتنهایی اتاق گریختم.
    خود را در پی او،به در خانه رساندم.
    گشودم،بیرون را نگریستم:
    کویر....آسمان....سکوت!
    (دکتر شریعتی)

21. 2 کاربر مقابل از gisu عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 31 از 42 نخستنخست ... 2127282930313233343541 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)