صفحه 34 از 42 نخستنخست ... 24303132333435363738 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 331 تا 340 , از مجموع 418

موضوع: پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

Question پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

سلام دوستان

وجود این تاپیک هم لازم بود چون در تالار ابزارهای نجومی و دیگه تالار ها سوالات و مباحثی مطرح می شود که ممکنه در مکان مناسب پرسیده نشده باشه و از این رو در این تاپیک این جور مسائل و سوالات رو مطرح می کنیم. فقط سوالات و مباحث در مورد موضوعات تلار ابزارهای نجومی (یعنی تلسکوپ ها،دوچشمی ها،رادیوتلسکوپ ها،ابزارهای جدید و قدیمی و ....) قرار بدید که نظم محتوای تالار ها رعایت بشود. از همکاری تون ممنون
    ویرایش توسط Sunrise : 08-13-2011 در ساعت 12:29 PM

2. Top | #331
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4475
    تشکر شده 658 بار در 85 ارسال

هم خط کردن

سلام
    هم خط کردن های متفاوتی داریم مثلا هم خط کردن تلسکوپ، هم خط کردن جوینده با تلسکوپ و ...
    فکر کنم منظور شما هم خط کردن تلسکوپ باشه.
    تلسکوپ های بازتابی هر از چند گاهی نیاز به هم خطی دارند مخصوصا بعد از انتقال تلسکوپ از جایی به جایی دیگر. در این تلسکوپ ها باید نور جمع آوری شده توسط آینه اولیه طوری به آینه ثانویه بازتاب بشه تا آینه ثانویه بتواند آن را در وسط چشمی کانونی کند. بر اثر دلایلی که گفته شد آینه ها در جای خود کمی تکان میخورند و در پی آن تصویر به خوبی کانونی نمی شود و باعث می شود که ما تصویر واضحی نداشته باشیم که برای حل این مشکل بایست تلسکوپ را هم خط کرد:

یکی از راه های ساده برای هم خط کردن تلسکوپ استفاده از این وسیله است. بعد گذاشتن این وسیله داخل فکوسر و روشن کردن اون اول باید آینه ثانویه رو و بعد از اون آینه اولیه رو تنظیم کنیم:
    پشت آینه ثانویه 3 پیچ هست که باید طوری با این سه پیچ بازی کنی که نقطه حاصل از لیزر بر روی آینه اولیه دقیقا وسط آینه اولیه قرار بگیره (دقیقا وسط دایره ای که وسط آینه اولیه ات کشیده شده).

بعد میریم سراغ آینه اولیه؛ پشت آینه اولیه 3 جفت پیچ هست که یکی از هر جفت، پیچ نگه دارنده (لاغرتره) و دومیش پیچ هم خط کننده (گنده تره) است:

باید اول پیچ های نگه دارنده رو باز کنی و جوری با پیچ های هم خط کننده ور بری که دقیقا بازتاب نور لیزر روی محل نشر اولیه اش بیفته. بعدش هم پیچ های نگه دارنده رو سفت میکنی:

باید دقیقا اون نقطه قرمزه ی داخل عکس، روی اون سوراخ قرار بگیره و الان که این طور نی پس تلسکوپ هم خط نی.
    نکته: توی بعضی تلسکوپ ها به جای پیچ نگه دارنده پیچ های سفید رنگ استفاده میشن و به جای پیچ های هم خط کننده پیچ های سیاه.
    امضای ایشان
    به پدر و مادر خود حتی اف هم نگویید.

وقتی خدا مشکلاتت رو حل می‌کنه، تو به توانایی‌های او ایمان داری
    وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی‌کنه، او به توانایی‌های تو ایمان داره

3. 13 کاربر مقابل از SSgumS عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #332
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    9429
    تشکر شده 662 بار در 124 ارسال

سلام دو تا سوال داشتم
    یک
    دوربین دو چشمی celestron 10-30*50 up close zoom به درد رصد میخوره ؟ اصلا up close zoom یعنی چی ؟
    و سوال دوم قیمت این دوربین حدود 180 هزار تومنه دوربینی توی این سطح با قیمت پایین تر هست؟؟؟
    قیمت متعلق به فروشگاه نایت اسکی می باشد ممنون

5. 3 کاربر مقابل از sesto عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #333
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط sesto نمایش پست ها
    سلام دو تا سوال داشتم
    یک
    دوربین دو چشمی celestron 10-30*50 up close zoom به درد رصد میخوره ؟ اصلا up close zoom یعنی چی ؟
    و سوال دوم قیمت این دوربین حدود 180 هزار تومنه دوربینی توی این سطح با قیمت پایین تر هست؟؟؟
    قیمت متعلق به فروشگاه نایت اسکی می باشد ممنون
    سلام دوست گرامی

در وهله اول باید عرض کنم که سری up closeسری های طبیعت گردی و پرنده نگری است البته میتوان با ان به اسمان نگاه کرد اما بهرحال قرار نیست تصویر به وضوح دوچشمی های نجومی باشد

دوم اینکه دوربینهای زوم کلا خیلی برای نجوم مناسب نیستند... به شخصه نمیپسندم دلیل اصلی هم همین حالت زوم است... مثلا در این دوربین زوم این دوربین بین 10 تا 30 برابر متغیر است و شما میتوانید یکی از این بزرگنمایی ها را انتخاب کنید اما برای داشتن زوم متغیر مجبور به اضافه کردن چند قطعه اضافه به دوربین هستندکه همین مورد کنتراست تصویر را پایین میاورد که در رصد شب خیلی مهم است

لذا کلا دوربینهای زوم را برای رصد انتخاب نکنید!
    امضای ایشان

7. 7 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #334
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    9429
    تشکر شده 662 بار در 124 ارسال

خب پیشنهادی دارید برای خریدن دوربین با بودجه حدود 200 هزار تومن برای شروع نه رصد حرفه ای
    یا با قیمت بالاتر البته اگه فروشگاهی به صورت اقساط بده :d دانشجوییم دیگه
    ویرایش توسط sesto : 09-15-2013 در ساعت 12:48 PM

9. 3 کاربر مقابل از sesto عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #335
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2695
    تشکر شده 118 بار در 21 ارسال

خب پیشنهادی دارید برای خریدن دوربین با بودجه حدود 200 هزار تومن برای شروع نه رصد حرفه ای
    سلام
    با اجازه از دوستان
    من خودم هم وقتی میخواستم یه ابزاری برای شروع بگیرم دنبال یه دوربین دو چشمی با قیمت همین حدودا بودم ولی هرجا گشتم همه دوربین ها برای طبیعت گردی و دیدن پرندگان بود
    به نظر من پول هاتونو جمع کنید (حدودا 680 ت) و یه دوربین دوچشمی 20*80 بگیرید که برای شروع خیلی خوبه!!!!!!

11. 4 کاربر مقابل از amirvedadian عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #336
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط amirvedadian نمایش پست ها
    سلام
    با اجازه از دوستان
    من خودم هم وقتی میخواستم یه ابزاری برای شروع بگیرم دنبال یه دوربین دو چشمی با قیمت همین حدودا بودم ولی هرجا گشتم همه دوربین ها برای طبیعت گردی و دیدن پرندگان بود
    به نظر من پول هاتونو جمع کنید (حدودا 680 ت) و یه دوربین دوچشمی 20*80 بگیرید که برای شروع خیلی خوبه!!!!!!
    البته دوستان من یه نکته رو اضافه کنم و اون اینه که حتما حتما هم نباید از دوچشمی ها اغاز کرد رصد اپتیکی رو! علت اصلی اصرار ما بر استفاده نکردن ار تلسکوپها برای شروع پیچیدگی اونهاست چون میشه کفت بیشتر مقرها، استوایی هستند که سرو کله زدن باهاشون سخته! اما حالا اگه کسی نخواست از دوچشمی شروع کنه یه تلسکوپ کوچیک با استقرار سمت ارتفاعی هم گزینه خوبیه!!!
    امضای ایشان

13. 10 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #337
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط amirvedadian نمایش پست ها
    سلام
    با اجازه از دوستان
    نقل قول نوشته اصلی توسط رضا طامهری نمایش پست ها
    البته دوستان من یه نکته رو اضافه کنم و اون اینه که حتما حتما هم نباید از دوچشمی ها اغاز کرد رصد اپتیکی رو! علت اصلی اصرار ما بر استفاده نکردن ار تلسکوپها برای شروع پیچیدگی اونهاست چون میشه کفت بیشتر مقرها، استوایی هستند که سرو کله زدن باهاشون سخته! اما حالا اگه کسی نخواست از دوچشمی شروع کنه یه تلسکوپ کوچیک با استقرار سمت ارتفاعی هم گزینه خوبیه!!!
    بله همونطور که آقای طامهری گفتند الزامی وجود نداره که یک آماتور نجوم رو با دوربین دوچشمی آغاز کنه.

از لحاظ مالی و اقتصادی هم که به قضیه نگاه کنیم گاهی اوقات خرید یک کالای گران قیمت‌تر به صرفه‌تر از خرید یک کالای ارزان قیمته. دلیلش هم اینه که کالای ارزان قیمت معمولاً نیاز ما رو موقتی برآورده میکنه و بعد باید مجدداً برای خرید کالای جدید اقدام کنیم که این خودش در مجموع هزینه رو در مقایسه با دارایی که کسب کردیم بالا می‌بره. برای مثال فرض کنید که شما واقعاً به نجوم علاقه‌مند هستید و هیچ شکی ندارید که هیچ وقت از نجوم و رصد آسمان دل زده نمیشید. مطمئناً چنین فردی نهایت کار تلسکوپه رو می‌خره. پس اگه امروز بیاد و دوچشمی بخره به هوای اینکه بعدها تلسکوپ میخره کار اشتباهی میکنه چون با اینکار قسمتی از سرمایش رو بابت خرید دوچشمی میذاره در حالی که اگه همین پول رو پس‌انداز میکرد میتونست در آینده برای مثال یه مقر بهتر برای تلسکوپش بخره، یا یه چشمی جنس خوب، چندتا فیلتر خوب یا حتی یه تصویربردار و ... . با خرید تلسکوپ دیگه اون دوچشمی تقریباً تبدیل به یه وسیله تفننی میشه. کار دوچشمی رو تقریباً جوینده تلسکوپی که میخرید هم میتونه انجام بده. فقط کافیه تا اونو جدا کنید و ازش مثل یه دوربین تک چشمی برای رصد محدوده وسیع آسمون استفاده کنید. بنابراین همونطور که می‌بینید خرید کالای گران قیمت‌تر گاهی اوقات به صرفه‌تره. کالای ارزان در کوتاه مدت بصرفه‌است اما در بلند مدت هزینه بردارتره.

البته این نکته رو هم اضافه کنم که اگه بازهم قصد خرید یه دوچشمی رو دارید سعی کنید یه جنس گرون قیمت‌تر و بهترش رو بخرید. چون دوچشمی مرغوب حتی بعد از خرید تلسکوپ هم ارزشش رو تقریباً حفظ میکنه اما دوچشمی ارزان قیمت ممکنه حتی تفاوت زیادی با جوینده تلسکوپتون نداشته باشه. در کل تو خرید کالاهای نجومیتون یه برنامه بلند مدت پیاده کنید طوری که نهایتاً ابزارهایی که به مرور می‌خرید با هم متچ باشن نه اینکه مثلاً امروز یه چشمی معمولی 5 م.م. بخرید و فردا برید یه 5 م.م. مرغوبتر بخرید. چون اینجوری اون اولیه رو دیگه کلاً باید بندازید گوشه اتاق یا نهایتاً با قیمت ناچیزی بفروشید.

ضمناً حرفهای من باعث افراط بیش از حدتون نشه. وضع مالی خودتون رو بررسی کنید و نسبت به اون یه بودجه‌بندی شخصی خوب برای کالای متناسب با وضعیت مالیتون انجام بدید.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    پانویس:
    بلاخره این حسابداری هم یه جا بدرد نجوم خورد.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

15. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #338
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2695
    تشکر شده 118 بار در 21 ارسال

سلام
    ببخشید من چند وقت پیش یک وسیله ای رو دیدم مثل رادیو که برای فهمیدن تعداد شهاب ها استفاده میشد . میشه طرز ساختشو یاد بدید؟!!!

17. 2 کاربر مقابل از amirvedadian عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #339
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    484
    تشکر شده 608 بار در 89 ارسال

اطلاعات کامل در مورد یک ccd خاص و همچنین روش کار باهاش از کجا میتونم پیدا کنم؟

مدل: Meade pictor
    416xte serial 40 l
    امضای ایشان
    من خدا را دارم ،

کوله بارم بــــــر دوش ،

سفری بی همــــــراه ،

گم شدن تا ته تنــــهایی محض ،

هر کجا لرزیدی از سفر ترسیــدی ،

تو بگو از ته دل من خـــــــــــــــــــــدا را دارم.

19. 3 کاربر مقابل از Mehrnoosh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #340
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4264
    تشکر شده 692 بار در 88 ارسال

پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط Mehrnoosh نمایش پست ها
    اطلاعات کامل در مورد یک ccd خاص و همچنین روش کار باهاش از کجا میتونم پیدا کنم؟

مدل: Meade pictor
    416xte serial 40 l
    سلام
    میتونید اینجا قسمت manual های کمپانی مید رو ببینید
    این هم قسمت ccd های پیکتور

من یک نمونه از این ccd رو دیدم ، یک اتوگایدر stand alone هست که ظاهرا برای عکاسی هم ازش استفاده میشه
    امضای ایشان
    در نظر بازی ما بیخبران حیرانند / من چنینم که نمودم دگر ایشان دانند
    عاقلان نقطه ی پرگار وجودند ولی / عشق داند که در این دایره سرگردانند
    عهد ما با لب شیرین دهنان بست خدا / ما همه بنده و این قوم خداوندانند
    مفلسانیم و هوای می و مستی داریم / آه اگر خرقه ی پشمین به گرو نستانند

21. 4 کاربر مقابل از محمد سروش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 34 از 42 نخستنخست ... 24303132333435363738 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)