صفحه 21 از 42 نخستنخست ... 1117181920212223242531 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 201 تا 210 , از مجموع 417

موضوع: پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

Question پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی

سلام دوستان

وجود این تاپیک هم لازم بود چون در تالار ابزارهای نجومی و دیگه تالار ها سوالات و مباحثی مطرح می شود که ممکنه در مکان مناسب پرسیده نشده باشه و از این رو در این تاپیک این جور مسائل و سوالات رو مطرح می کنیم. فقط سوالات و مباحث در مورد موضوعات تلار ابزارهای نجومی (یعنی تلسکوپ ها،دوچشمی ها،رادیوتلسکوپ ها،ابزارهای جدید و قدیمی و ....) قرار بدید که نظم محتوای تالار ها رعایت بشود. از همکاری تون ممنون
    ویرایش توسط Sunrise : 08-13-2011 در ساعت 12:29 PM

2. Top | #201
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

دردود بر همه عزیزان
    مشکلی در عکس های عمق آسمان من وجود داره که چند وقتیه ذهنم رو مشغول پیدا کردنش کرده. عکس زیر رو مشاهده بفرمایید:

همون طور که می بینید ستاره های سمت راست در حالی که در نهایت فوکوس قرار دارن که با لایو ویو تنظیم شده، ستاره های سمت چپ از فوکوس خارج شدن و حتی چند تا از ستاره های پر نور اگر دقت کنید به شکل دو ستاره روی هم که منطبق نیستن ثبت شدن. به نظرتون چه چیزی منجر به بروز این خطا در عکس ها شده؟
    سوال دیگه ای هم داشتم، آیا تلسکوپ های بازتابی که با آینه کار می کنند از نظر تنظیمات فوکوس از شکستی ها که با عدسی کار می کنن ضعیف ترند؟ یعنی در مورد فوکوس این تلسکوپ ها خوب عمل نمی کنن؟ چون قبلا شنیده بودم لنز های آینه ای فوکوس خوبی نسبت به لنز های عدسی دار ندارن.
    امضای ایشان
    .

3. 7 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #202
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

سلام آقاي ناصري

آيا اين عكس ، تك فريم هست يا حاصل تركيب چند فريم ؟

آيا اين مشكل رو در تك فريم هم داريد ؟

5. 6 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #203
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها
    سلام آقاي ناصري

آيا اين عكس ، تك فريم هست يا حاصل تركيب چند فريم ؟

آيا اين مشكل رو در تك فريم هم داريد ؟
    سلام جناب امام
    بله تک فریمی هست، نمونه های دیگه این خطا رو هم می تونید در عکسی که امروز از سحابی سر اسب در سایت عکاسی گذاشتم مشاهده کنید که قسمت بالا و راست عکس این حالت رو داره.
    امضای ایشان
    .

7. 9 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #204
    کاربر طلایی عکاسی

عنوان کاربر
    كاربر طلايی عكاسی
    شماره عضویت
    254
    تشکر شده 3,054 بار در 218 ارسال

وقتی دوربین رو در محور تی‌رینگ میچرخونید هم همینطوره؟
    ممکنه از هم‌خطی باشه؟
    امضای ایشان
    "ارزش واقعی هر تلسکوپ به این است که چند نفر با آن به عالم نگریسته اند." جان دابسون

9. 9 کاربر مقابل از محمد مهدی عسگری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #205
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد مهدی عسگری نمایش پست ها
    وقتی دوربین رو در محور تی‌رینگ میچرخونید هم همینطوره؟
    ممکنه از هم‌خطی باشه؟
    بله بچرخونم هم همین طوره؛ من از کاهنده حطای کما و افزاینده طول فوکوسر هم استفاده می کنم که هر کدوم ممکنه باعث بروز این مشکل بشن. به اتصال بین دوربین و فوکوسر هم شک دارم. به جز این قسمت دیگه چه قسمت هایی می تونن منجر به این اتفاق بشن؟
    امضای ایشان
    .

11. 5 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #206
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی ناصری نمایش پست ها
    دردود بر همه عزیزان
    مشکلی در عکس های عمق آسمان من وجود داره که چند وقتیه ذهنم رو مشغول پیدا کردنش کرده. عکس زیر رو مشاهده بفرمایید:

همون طور که می بینید ستاره های سمت راست در حالی که در نهایت فوکوس قرار دارن که با لایو ویو تنظیم شده، ستاره های سمت چپ از فوکوس خارج شدن و حتی چند تا از ستاره های پر نور اگر دقت کنید به شکل دو ستاره روی هم که منطبق نیستن ثبت شدن. به نظرتون چه چیزی منجر به بروز این خطا در عکس ها شده؟
    سوال دیگه ای هم داشتم، آیا تلسکوپ های بازتابی که با آینه کار می کنند از نظر تنظیمات فوکوس از شکستی ها که با عدسی کار می کنن ضعیف ترند؟ یعنی در مورد فوکوس این تلسکوپ ها خوب عمل نمی کنن؟ چون قبلا شنیده بودم لنز های آینه ای فوکوس خوبی نسبت به لنز های عدسی دار ندارن.
    سلام آقای ناصری گرامی
    ابتدا باید عرض کنم که فوکوس در شکستیهای آپو فقط از بازتابی ها خیلی بهتره ولی در آکروها نه
    من فکر میکنم این تصویر توسط یک بازتابی با دهانه متوسط گرفته شده
    توجه داشته باشید که در سمت چپ هم عینا این مشکل وجود داره ولی به خاطر کمتر بودن ستاره های پرنور کمتر دیده میشه
    من چندتا توصیه دارم براتون:
    1- آینه تلسکوپتون رو اول تمیز کنین (دوستان توجه کنید خیلی از آب و الکل استفاده نکنید چون بعضی از کوتینگ های قدیمی تر آینه ها(مانند کوتینگ نقره) کمی به الکل حساسن و با استفاده مکرر از اب و الکل کمتر و کمتر میشن) برخی اوقات آب مقطر هم خوبه
    2- اشکال اصلی از آینه اولیه شماست کمی از هم خطی خارج شده فقط و فقط کمی اگه زیاد بود شما در اطراف تصویر هم میدیدین این عدم فوکوس رو
    3- اگه آینه اولیتون فن داره قبل از عکاسی و رصد 5 دقیقه فن رو روشن کنید تا اینه هم دما شده و اعوجاج نداشته باشه

از همه اینها گذشته اگه آینه تلسکوپتون کروی باشه(سهموی نباشه) این ایراد غیر قابل رفعه یعنی کلا فوکوس کامل در این آینه ها نشدنیه

تمام موارد بالا در صورتی حتمی و قاطع عرض شدند که شما بدون واسطه با تلسکوپ عکاسی کردین ولی اگه با چشمی عکاسی کردین احتمال میدم چشمیتون یک پلوسل بوده چون این کرویت تصویر در حاشیه یک مشخصه عادی در مورد پلوسل هاست
    پیشنهاد میکنم از یک چشمی ارتوسکوپیک مثل Ultima سلسترون استفاده کنین

آسمون دلتون پرستاره
    ویرایش توسط رضا طامهری : 11-26-2012 در ساعت 10:41 PM
    امضای ایشان

13. 14 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #207
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

نقل قول نوشته اصلی توسط Rezatamehri نمایش پست ها
    سلام آقای ناصری گرامی
    ابتدا باید عرض کنم که فوکوس در شکستیهای آپو فقط از بازتابی ها خیلی بهتره ولی در آکروها نه
    من فکر میکنم این تصویر توسط یک بازتابی با دهانه متوسط گرفته شده
    توجه داشته باشید که در سمت چپ هم عینا این مشکل وجود داره ولی به خاطر کمتر بودن ستاره های پرنور کمتر دیده میشه
    من چندتا توصیه دارم براتون:
    1- آینه تلسکوپتون رو اول تمیز کنین (دوستان توجه کنید خیلی از آب و الکل استفاده نکنید چون بعضی از کوتینگ های قدیمی تر آینه ها(مانند کوتینگ نقره) کمی به الکل حساسن و با استفاده مکرر از اب و الکل کمتر و کمتر میشن) برخی اوقات آب مقطر هم خوبه
    2- اشکال اصلی از آینه اولیه شماست کمی از هم خطی خارج شده فقط و فقط کمی اگه زیاد بود شما در اطراف تصویر هم میدیدین این عدم فوکوس رو
    3- اگه آینه اولیتون فن داره قبل از عکاسی و رصد 5 دقیقه فن رو روشن کنید تا اینه هم دما شده و اعوجاج نداشته باشه

از همه اینها گذشته اگه آینه تلسکوپتون کروی باشه(سهموی نباشه) این ایراد غیر قابل رفعه یعنی کلا فوکوس کامل در این آینه ها نشدنیه

تمام موارد بالا در صورتی حتمی و قاطع عرض شدند که شما بدون واسطه با تلسکوپ عکاسی کردین ولی اگه با چشمی عکاسی کردین احتمال میدم چشمیتون یک پلوسل بوده چون این کرویت تصویر در حاشیه یک مشخصه عادی در مورد پلوسل هاست
    پیشنهاد میکنم از یک چشمی ارتوسکوپیک مثل Ultima سلسترون استفاده کنین

آسمون دلتون پرستاره
    سلام جناب طامهری و ممنون از توضیحات کاملتون
    خوب تقریبا ایراد کار رو فهمیدم چون من عکسم رو با تلسکوپ های آپو مقایسه می کردم و فکر می کردم خیلی بد فوکوس می کنم، چون خودم از 8 اینچ نیوتنی استفاده می کنم.
    تمام موارد رو توجه خواهم کرد، البته در مورد 5 دقیقه که هیچ، این عکس زمانی گرفته شده که تلسکوپ 7-8 ساعت در هم دمایی محیط بوده!
    امضای ایشان
    .

15. 10 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #208
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی ناصری نمایش پست ها
    سلام جناب طامهری و ممنون از توضیحات کاملتون
    خوب تقریبا ایراد کار رو فهمیدم چون من عکسم رو با تلسکوپ های آپو مقایسه می کردم و فکر می کردم خیلی بد فوکوس می کنم، چون خودم از 8 اینچ نیوتنی استفاده می کنم.
    تمام موارد رو توجه خواهم کرد، البته در مورد 5 دقیقه که هیچ، این عکس زمانی گرفته شده که تلسکوپ 7-8 ساعت در هم دمایی محیط بوده!
    سلام آقای ناصری
    بنظر من مشکل همونطور که آقای طامهری گفتن از ماهیت خود تلسکوپ های بازتابی و وجود خطای انحنای میدان باشه. فقط نمیدونم چرا فقط زده به یه طرفش! شاید آینه اصلی و بدتر شاید آینه ثانوی خوب هم خط نشده بوده. بنظر من بجای عوض کردن ابزارتون با همین ابزار کار کنین و در عوض از تکنیک های نرم افزاری برای اصلاح تصاویرتون استفاده کنین. پیشنهاد من استفاده از تکنیک Focus Stacking هست. یعنی بیاین چند شات مختلف با فوکوس های مختلف بگیرین و بعد نواحی با فوکوس خوب اونو با هم ترکیب کنین. میدونم سخته اما بسیار سختی و کمبود ابزار باید تا حرفه ای شود آماتوری! (چی گفتم - البته من در حدی نیستم که تو زمینه عکاسی بخوام شما رو راهنمایی کنم؛ کلی گفتم. مطمئناً من خیلی آماتورترم و حتی بلد نیستم چطوری باید چنین عکسی گرفت).

بهرحال یه بار امتحان کنین بد نیست. نتیجه خوب گرفتن از ابزار معمولی خیلی لذت بخش تر از نتیجه گرفتن از یک ابزار ایده آله.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

17. 10 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #209
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    سلام آقای ناصری
    بنظر من مشکل همونطور که آقای طامهری گفتن از ماهیت خود تلسکوپ های بازتابی و وجود خطای انحنای میدان باشه. فقط نمیدونم چرا فقط زده به یه طرفش! شاید آینه اصلی و بدتر شاید آینه ثانوی خوب هم خط نشده بوده. بنظر من بجای عوض کردن ابزارتون با همین ابزار کار کنین و در عوض از تکنیک های نرم افزاری برای اصلاح تصاویرتون استفاده کنین. پیشنهاد من استفاده از تکنیک Focus Stacking هست. یعنی بیاین چند شات مختلف با فوکوس های مختلف بگیرین و بعد نواحی با فوکوس خوب اونو با هم ترکیب کنین. میدونم سخته اما بسیار سختی و کمبود ابزار باید تا حرفه ای شود آماتوری! (چی گفتم - البته من در حدی نیستم که تو زمینه عکاسی بخوام شما رو راهنمایی کنم؛ کلی گفتم. مطمئناً من خیلی آماتورترم و حتی بلد نیستم چطوری باید چنین عکسی گرفت).

بهرحال یه بار امتحان کنین بد نیست. نتیجه خوب گرفتن از ابزار معمولی خیلی لذت بخش تر از نتیجه گرفتن از یک ابزار ایده آله.
    سلام بر عکاس سیارات و تشکر از راهنمایی شما
    بله ابزار رو عوض نمی کنم و در صدد بهبود مشکل با روش های ذکر شده هستم. اتفاقا این Focus Stacking رو بلد نبودم؛ یعنی منظورتون اینه که به جای یک عکس متشکل از 60 فریم یک دقیقه ای، مثلا 3 تا عکس داشته باشم که هر کدوم 60 تا فریم یک دقیقه ای دارن و در هر سه عکس یک ناحیه متفاوت از دیگر تصاویر در فوکوس کامل هست؟ و این یعنی چند برابر شدن زمان گرفتن عکس دیگه درسته؟
    البته این روش خوبی هست اما فکر می کنم در صورتی که ایراد از هم خطی یا سایر موارد باشه دیگهخ نیازی به این کار نباشه؟ در کل یک مشکل ماندگار هست و اون هم در فوکوس نبودن ستاره های کم به نحو صحیح در هر فوکوسی هست که در مقایسه با عکس تلسکوپ های آپو فلو دیده میشه. ممنون از شما
    ویرایش توسط مهدی ناصری : 11-28-2012 در ساعت 09:25 PM دلیل: املایی
    امضای ایشان
    .

19. 6 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #210
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

پرسش و پاسخ‌ ابزارهای نجومی         
    سلام آقای طامهری و همچنین سایر دوستان آوایی عزیز
    راستش یه مشکلی برای تلسکوپم پیش اومده موندم چیکارش بکنم. یه چند وقتیه موتور سمت مقر تلسکوپم بعضی موقع ها مخصوصاً موقع ردگیری یهو تلق تلق صدا میافته و بعد وایمیسته. البته با یک فشار خیلی خیلی کم دوباره راه میافته ولی وقتی دوباره ولش میکنم باز میایسته. انقدر باید اینکار رو بکنم تا شانسی دوباره راه بیافته و البته بعد دوباره همین ماجرا رو دارم. تلسکوپم از نوع دابسونی گوتو اسکای واچر 12 اینچه. گفتم شاید وزن روی مقر بخاطر وزنه های تعادلی و باطری سربی و ... زیاد شده. اما وقتی باطری رو برداشتم هیچ فرقی نکرد. بعد هم احتمال دادم که باطریم ضعیف شده ولی بعد که از تو کنترل دستی ولتاژ منبع تغذیه رو چک کردم دیدم که نه فول فوله (11.8 ولت). کلاً از همون اول که خریدمش بعضی موقع ها تو چرخش سمت به یه هل کوچولو در ابتدای کار نیاز داشت اما بعد تا آخر کار میکرد. ولی تازگی ها بعضی جاها تلق تلق صدا میده و کلاً وایمیسته.

حالا سوالم اینه که مشکل از کجاست؟ قصد دارم با باز کردن پیچ های کف مقر یه سرکی داخلش بکشم ولی دودل هستم که میتونم دوباره جاش بزنم یا نه؟ ممکنه روغن کاری نیاز داشته باشه؟ یه وقت بازش کردم فنر پنر از توش نپره اینور اونور دیگه نشه جا زد بیافته رو دستم؟ ضمناً تو دفترچه راهنما تلسکوپم ولتاژ کاریش رو زده 10 تا 15 ولت. من از باطری 12 ولت استفاده میکنم. یعنی ممکنه به ولتاژ بالاتری برای کارکرد بهتر نیاز باشه؟

ممنون میشم راهنماییم کنین.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

21. 9 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 21 از 42 نخستنخست ... 1117181920212223242531 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)