صفحه 27 از 29 نخستنخست ... 1723242526272829 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 261 تا 270 , از مجموع 284

موضوع: سیاه چاله ها

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137
    تشکر شده 5,538 بار در 611 ارسال

Post سیاه چاله ها

سلام برآن شدیم تا به بررسی یکی از اجرام جذاب یعنی سیاه چاله ها بپردازیم.

میدانیم که ستاره های خیلی سنگین (حداقل 5 برابر جرم خورشید) در پایان عمرشون میتونند سیاه چاله تبدیل شوند.در تمام عمر ستاره یک جدال همشگی بین گرانش و نیروهای دیگر هست .تا اینکه ستاره سوخت هسته ای خودش رو مصرف میکنه و دیگه هیچ نیرویی جلودار گرانش این جرم سنگین ستاره ی پیر ما نیست و گرانش به سمت داخل به بقیه نیرو ها غلبه میکنه و ستاره جرم خودش رو شروع میکنه به بلعیدن. این حرکت به قدری ادامه میکنه که حجم این مجوعه ی جرمین خیلی خیلی کوچک میشه وپس از طی مراحلی یک سیاه چاله تشکیل میشود.

تلاش میشود در این تاپیک با کمک هم بیشتر و بهتر سیاه چاله ها را بشناسیم.... چون این موجود توانایی های جالبی داره...

دسترسی سریع به موضوعات

تکینگی

شعاع شوارتزشیلد

افق رویداد

فوتوسفر

ارگوسفر

سیاه چاله ی شوارتزشیلد

تابش هاوکینگ

سیاه چاله ی ریزنر -نوردستروم

سیاه چاله ی کر و 2

توجه:مطالب در یک پست خلاصه نشده بنابراین برای دریافت مطالب بیشتر به ادامه ی هر موضوع هم مراجعه کنید.
    ویرایش توسط narcissus flower : 08-12-2013 در ساعت 11:46 PM دلیل: ایجاد دسترسی

2. Top | #261
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476
    تشکر شده 4,689 بار در 597 ارسال

سیاهچاله هایی که در مرکز کوازار ها قرار دارن چرخان هستن نوعی سیاهچاله ی کر محسوب میشن؟
    امضای ایشان
    با احتیاط نا امید شوید معجزه خبر نمیکند

3. کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

4. Top | #262
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9017
    تشکر شده 139 بار در 38 ارسال

سلام دوست عزیز
    مطلبتون کاملا درسته ولی با توجه به این دو جت که از دو طرف بیرون زده شده، این تصویر ، تصویر یک کوازاره.
    با تشکر

5. Top | #263
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137

نقل قول نوشته اصلی توسط مداد رنگیهام نمایش پست ها
    سیاهچاله هایی که در مرکز کوازار ها قرار دارن چرخان هستن نوعی سیاهچاله ی کر محسوب میشن؟

سلام ببخشید دیر پاسخ میدم
    سوال خوبی پرسیدی,بله در دل یک کوازار یک سیاه چاله وجود داره .اصلا طبق یک سری مطالعات گفته میشه برای حضور چنین تابشی نیاز به یک عامل گرانشی مثل سیاه چاله هست. به این صورت که مواد در حین فروریزش در سیاه چاله , دچار تابش میشه...
    اما اینکه کوازارحاوی سیاه چاله ی کر هست , من مشکوک هستم.طیفی که از این کوازار ها به دست میاد گویای اینن هست که ما با یک سیستم یونیزه روبه رو هستیم . خود تابش ها هم شامل ذرات پر انرژی هست .پس مجموعه هم الکترون داره و هم یون...
    خب با این اوصاف شاید اون سیاه چاله ی مرکزی هم باردار باشه .در واقع من فکر میکنم اصلا ماده ای که داره فروریزش میکنه خودش باردار هست ...پس سیاه چاله هم خنثی نمیمونه چون ما فرار ذرات داریم
    از طرفی در اطراف صفحه ی سیاه چاله هم مواد در حال چرخش هستند تا به درون سیاه چاله فروریزش کنند
    بنابراین در مرکزش احتمالا ما با یک سیاه چاله ی کر –نیومان رو هستیم...

البته به صورت کاملا مبسوط در مورد اختروش ها در تاپیک های دیگه بحث شده

6. 8 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #264
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476

نقل قول نوشته اصلی توسط narcissus flower نمایش پست ها
    سلام ببخشید دیر پاسخ میدم

بنابراین در مرکزش احتمالا ما با یک سیاه چاله ی کر –نیومان رو هستیم...

البته به صورت کاملا مبسوط در مورد اختروش ها در تاپیک های دیگه بحث شده
    خواهش میکنم این چه حرفیه!ممنون که پاسخ گو هستین!
    این خیلی خوبه! ما میدونیم کوازارها به واسطه میدان مغناطیسی خاصی که دارن (بحثی وجود داره که آیا این میدان مغناطیسی مال خود سیاهچالس یا به علت حرکت مواد اطرافش ایجاد میشه) مواد رو تا ارتفاعی خیلی خیلی زیاد پرتاب میکنن که جت هایی رو ایجاد میکنه اگر سیاهچاله مرکز کوازارها کر نیومان باشه پس وجود این جت ها میتونه راه خوبی برای تمایز سیاهچاله های باردار از غیر باردار باشه اگر این جمله که هر کوازار یک سیاهچاله کر نیومان هست رو بتونیم به صورت این جمله که هر سیاهچاله کر نیومان در نهایت به صورت یک کوازار قابل رویت میشه بیان کنیم!
    نظرتون چیه؟
    امضای ایشان

8. 7 کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #265
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137

نقل قول نوشته اصلی توسط مداد رنگیهام نمایش پست ها
    خواهش میکنم این چه حرفیه!ممنون که پاسخ گو هستین!
    این خیلی خوبه! ما میدونیم کوازارها به واسطه میدان مغناطیسی خاصی که دارن (بحثی وجود داره که آیا این میدان مغناطیسی مال خود سیاهچالس یا به علت حرکت مواد اطرافش ایجاد میشه) مواد رو تا ارتفاعی خیلی خیلی زیاد پرتاب میکنن که جت هایی رو ایجاد میکنه اگر سیاهچاله مرکز کوازارها کر نیومان باشه پس وجود این جت ها میتونه راه خوبی برای تمایز سیاهچاله های باردار از غیر باردار باشه اگر این جمله که هر کوازار یک سیاهچاله کر نیومان هست رو بتونیم به صورت این جمله که هر سیاهچاله کر نیومان در نهایت به صورت یک کوازار قابل رویت میشه بیان کنیم!
    نظرتون چیه؟
    اینکه ما این جمله ی شما رو یک اصل بدونیم یه کمی خطرناکه..
    چون اولا این یک برداشت هست که سیاه چاله ی مرکز کوازار کر نیومان هست.چون فقط برخی بهش معتقد هستند .وبرخی میگند فقط کر هست...ولی من خودم فکر کنم کر نیومان باشه. پس به صورت یک قانون نگاه نکن

دوم اینکه برای ایجاد یک کوازار یک شرایطی لازم هست ...مثلا مواد کافی برای فروریزش در سیاه چاله یا ...که در موردش در تاپیک های دیگه هست .و ممکنه این بستر برای یک سیاه چاله ی این نوعی فراهم نشه که بخواد در نهایت کوازار بشه ...چون شاید یک سیاه چاله نزدیکش موادی نباشند و به نوعی نتونه فعال باشه ...

اما اگر جمله رو برعکس کنی , شاید بشه بیشتر روش مانور داد ...یعنی هر کوازار در درونش یک سیاه چاله ی این نوعی میتواند داشته باشه...

10. 8 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #266
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    9368
    تشکر شده 8 بار در 2 ارسال

کسی میتونه به این سوال من جواب بده که من امروز کنفرانس دارم واسه این سوال . جرمی که سیاهچاله در اثر ربودن ستاره بدست میاره چی میشه ؟ یعنی اون جرم رو سیاهچاله چیکار میکنه به چی تبدیل میکنه

12. 3 کاربر مقابل از Reza.ziaei عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #267
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Reza.ziaei نمایش پست ها
    کسی میتونه به این سوال من جواب بده که من امروز کنفرانس دارم واسه این سوال . جرمی که سیاهچاله در اثر ربودن ستاره بدست میاره چی میشه ؟ یعنی اون جرم رو سیاهچاله چیکار میکنه به چی تبدیل میکنه

گرانشِ سیاهچاله متناسب با جرمی هستش که داره، اگر سیاهچاله جرمهای اطراف رو ببلعه به جرمِ خودش اضافه میشه و گرانشش قویتر میشه. (درست مثلِ این که بگیم اگر زمین کلی جرم جذب کنه چی میشه؟ خوب بزرگتر میشه )
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

14. 8 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #268
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    9368
    تشکر شده 8 بار در 2 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    گرانشِ سیاهچاله متناسب با جرمی هستش که داره، اگر سیاهچاله جرمهای اطراف رو ببلعه به جرمِ خودش اضافه میشه و گرانشش قویتر میشه. (درست مثلِ این که بگیم اگر زمین کلی جرم جذب کنه چی میشه؟ خوب بزرگتر میشه )
    اینو میدونم میخوام بدونم اون جرمی که میگیره همیشه نمیمونه که من چند جا خوندم جرم سیاهچاله به مرور زمان تبخیر میشه

16. 5 کاربر مقابل از Reza.ziaei عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #269
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137

نقل قول نوشته اصلی توسط Reza.ziaei نمایش پست ها
    اینو میدونم میخوام بدونم اون جرمی که میگیره همیشه نمیمونه که من چند جا خوندم جرم سیاهچاله به مرور زمان تبخیر میشه
    این موضوعی که میفرمایید یک تئوری هست که میگه ممکنه سیاه چاله تبخیر بشه که ویا تابش هواکینگ داشه باشه .اما این اتفاق اگر هم واقعا باشه, این جوری نیست که مثل اب جوش قل قل کنه و سیاه چاله تبخیر کنه , خیلی نادر و کم هست.

بهتون توصیه میکنم صفحات قبل رو ملاحظه بفرمایید ....

و از طرفی اگر یک طمعه ی خوب به دست سیاه چاله بیافته , انقدر میخوره و دریافت انرژی اش خیلی بیشتر از این تابش و تبخیر هست ...مگر اینکه حالا سیاه چاله تغذیه نکنه و در اثر زمان خیلی خیلی طولانی تبخیر رخ بده...

18. 7 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #270
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476

فضا در ارگوسفر با سرعتی فراتر از سرعت نور در حال چرخش است:)

سیاه چاله ها         
    در اوایل ۱۹۶۰ یک فیزیکدان نیوزیلندی به نام روی کر برای نخستین بار موفق شد با حل معادلات توصیف کننده سیاه چاله های چرخان ( سیاه چاله هایی که به سرعت به دور خود در حال چرخش هستند.) در چارچوب نظریه نسبیت عام اینشتین از ویژگی های عجیب و غریب این نوع سیاه چاله های اسرار آمیز پرده بردارد. تحقیقات روی کر نشان داد که سیاه چاله های چرخان فضای پیرامون خود را مانند یک گردباد عظیم کیهانی به دور خود می پیچانند و سرعت چرخش این گردباد عظیم فضایی در محدوده ای در اطراف سیاه چاله چرخان حتی از سرعت نور هم فراتر می رود.

فیزیکدان ها این محدوده اسرار آمیز اطراف سیاه چاله های چرخان را ارگوسفر ( Ergosphere ) نامیده اند. بدین ترتیب هر چیزی که در محدوده ارگوسفر یک سیاه چاله چرخان قرار گیرد. با سرعتی فراتر از سرعت نور نسبت به ناظرهای بیرونی به دور سیاه چاله چرخان خواهد چرخید. البته باید توجه داشت که در این مورد نیز نسبیت خاص اینشتین را زیر سوال نمی رود؛ چرا که در اینجا هم این خود فضاست که مانند گردباد عظیم به دور سیاه چاله چرخان می پیچد و همه چیز را به همراه خود حول سیاه چاله می چرخاند.

http://bigbangpage.com/?p=4793
    ویرایش توسط مداد رنگیهام : 09-07-2013 در ساعت 05:25 PM
    امضای ایشان

20. 2 کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 27 از 29 نخستنخست ... 1723242526272829 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)