صفحه 97 از 144 نخستنخست ... 478793949596979899100101107 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 961 تا 970 , از مجموع 1431

موضوع: آف تاپیک

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    386
    تشکر شده 8,391 بار در 879 ارسال

Wink آف تاپیک

سلام به همه دوستان گل آوا استاری

خیلی پیش از این "hasti" عزیز تاپیکی با عنوان "مطالب کوتاه وخواندنی" ایجاد کرده بودن که پست های خوبی میخورد و در حکم آف تاپیک فروم محسوب میشد...
    به همین دلیل بعد از مدتی و به صلاح دید مدير فروم عنوان تاپیک مذکور به "مطالب آزاد" تغییر کرد تا عمومیت عنوان، در محتوای اون هم موثر بشه و البته شد!...
    اما مدتی بعد اون تاپیک بسته و به تالار غیر تخصصی منتقل شد تا حجم ارسالهای غیر علمی و غیر قانونی در فروم کنترل بشه...

حالا، امشب که شب مبارک عید غدیر هست - راستی عیدتون مبارک - و با موافقت آقای امام و سایر مدیران این تاپیک رو ایجاد میکنیم که :

محلی باشه برای طرح مسائلی که ارتباط زیادی با دامنه اصلی فعالیت نجومی فروم ندارند؛ مثل مطالب کوتاه و مطالبی که جنبه سرگرمی یا عمومی در سایت دارند. فعالیت در این بخش محدودیت ویژه ای نداره ولی رعایت قوانین کلی و شئونات سایت برای جلوگیری از دریافت اخطار در این بخش هم الزامیه...

یعنی مطالب سیاسی، مذهبی، دعوا و بحث بی مورد، ارسالهای مکرر و خارج از محدوده ادب ممنوع هستن!

لطفا حتما به توضیحات فوق دقت کنید تا باز این تاپیک بسته نشه!

یادتون که هست:
    تاپیک "گنجینه امضا ها و آواتار ها " برای امضاهای قشنگی هست که عوض میشن!
    تاپیک تبریکات برای تبریک های آوایی ماست!
    تاپیک اشعار نجومی هم داریم!
    و ...

موفق و منصور باشید.

.................................................. ................

کاربران گرامی توجه کنند که پستهای ارسالی آنها در آف تاپیک جز پستهای ارسالی شمارش نمی شوند
    ویرایش توسط پیمان اکبرنیا : 08-26-2012 در ساعت 05:36 PM دلیل: اضافه کردن خط آخر :)

2. Top | #961
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    39
    تشکر شده 1,121 بار در 109 ارسال

به بهانه ی تولد بتهوون(16 دسامبر-26 آذر)
    اجازه بدهید نوشته ام را با یکی از سخنان رومن رولان شروع کنم.
    "شاید برای هنرمند ضرر ابهام کمتر باشد تا ضرر شفافیت ظاهری،البته گرد و غبار ابهام شاید باعث شود هنرمند را تا مدت های مدید خوب نشناسند،اما کسانی که بخواهند بشناسند لا اقل با دل و جان به جست و جوی حقیقت بر می آیند"
    هرچند رولان این گفته را در مورد برلیوز به کار برده اما به جرئت می توان هنر لودویگ وان بتهوون را هم مصداق کامل شفافیت ظاهری دانست.اگر چه اولین اجرای سمفونی نهم بتهوون عده ای را بیهوش کرد و اشک همه را جاری ساخت و هرچند غرور بتهوون مورد پذیرش شاهزادگان و اشراف بود اما معدودند کسانی که بتهوون را همان گونه که بود شناخته باشند.چه در عصر بتهوون و چه امروز.بتهوون در روزگار خودش از مردمی که هنرش را نمی فهمیدند رنج می برده.به طور مثال وقتی یکی از نوازنده ها به او گفت "چرا ملاحظه ی ما را نمی کنی و موسیقی را بیش از حد سخت تصنیف می کنی"بتهوون جواب داد:"وقتی با خدا صحبت می کنم نمی تونم به فکر ویولون تو باشم" یا در جایی می گوید"قلمروی حکومت من آسمان است".واضحا موسیقی بتهوون آن طور که باید توسط مردم وین درک نمی شده.اما امروز درک ضعیف بتهوون از هنرش فراتر رفته و این بدبختانه خودش است که قربانی ظاهر بینی شده.امروز بتهوون را متاسفانه مردم آن طور می شناسند که به قول معروف بهشان می چسبد.و تا زمانی که هنر مند را درست نشناسیم و اندیشه اش را درک نکنیم هنرش را هم آن طور که باید نخواهیم شناخت...
    تصاویری که فیلم های "معشوق جاویدان" یا "کپی کردن برای بتهوون"از او نشان می دهند هرچند از هم دورند اما هیچ کدام هم به واقعیت شباهت ندارند و تنها تعهد سازنده به حقیقت، 2 یا 3 روایت مشهور است که از زندگی او شده.در معشوق جاویدان بتهوون بدبختی را شاهدیم که حتی در مقابل کودکان ضعیف است.بتهوونی که مجنون است.حتی از عهده ی تکلم خود به درستی بر نمی آید.بتهوونی که به هر زنی دل می بندد از سمت او طرد می شود چرا که بتهوون تنها یک دیوانه ی دوست داشتنی معرفی می شود.در کپی کردن برای بتهوون او را کودک به ظاهر بزرگسالی می یابیم که تمام زندگیش ناهنجاریست.او هم دیوانه است.دیوانه ای که بی خود بر سر زنی داد می کشد که چرا انقدر ضعیفی و خودش در مقابل او گریه می کند و مزخرفات کودکانه ی زن او را آرام می کند.
    بی تعهدی فیلمسازان به حقیقت امری عادی شده اما امروز شاهدیم که بتهوونی که مردم می شناسند هیچ شباهتی با او ندارند جز این که آهنگ ساز است.بتهوون متاسفانه همان دیوانه ی طردشده معرفی می شود.فرد ناهنجاری که برای احدی احترام قائل نیست.او هم برای کسی محترم نیست وتنها در دنیایی که برای خود ساخته زندگی می کند.اما بتهوون کیست؟اجازه بدهید قبل از معرفی شخصیت بتهوون به چند نقل قول از او و یا راجع به او بپردازم:
    رومن رولان:"به خوبی دیده می شود وقتی هواداران و ستایشگران بتهوون می خواهند نبوغ او را بستایند نخستین کلماتی که به نظرشان می رسد درباره ی علم یا هنر او نیست بلکه در باره ی ایمان و اعتقاد اوست"،"در میان موسیقیدانان بزرگ به جز باخ هیچ کس به اندازه ی بتهوون با مطالعه نبود."
    شیندلر:"او سراسر عمرش را با پاکی و عفافی دوشیزه وار گذراند و هرگز ضعف نفسی نداشت که به خاطر آن وجدانش در خور ملامت باشد"
    بتهوون:"خداوندا.تو از مقام اعلای خود به اعماق دلم نفوذ داری و آن را می شناسی.تو می دانی علاقه به مردم و میل به نیکو کاری در آن انباشته شده است"،"می خواهم نشان دهم هر کس خوب و نجیبانه زندگی کند از این راه حتی بر بدبختی هم چیره خواهد شد"،"تا وقتی که من چیزی دارم هیچ یک از دوستانم نباید چیزی کم داشته باشد""هیچ چیز زیبا تر از آن نیست که انسان به حقیقت نزدیک شود و پرتوی آن را به وسیله ی هنر بر نوع انسان بتاباند"
    ...
    بتهوون آن طور که می بینید شباهتی با آن کودک دیوانه ی نا هنجار ندارد که ارزشی برای انسان قایل نیست.که بر عکس رومن رولان به گفته ی خودش زندگی نامه ی او را(همینطور میکل آنژ و لئون تولستوی) برای جوانانی نوشته که برای زندگی خوب شرایط را مساعد نمی دانند و بعد از آن چنان شیفته ی بتهوون شده که زندگی اش را در چهار جلد(هر جلد 500 صفحه)به تصویر کشیده.
    یک مشخصه ظاهری بتهوون را از دیگران جدا می کرد و آن غرور بود(رومن رولان در کتابش این غرور را شایسته ی بتهوون می داند)غروری که احتمالا از همین سطح پایین درک هنر توسط مردمش ناشی میشد.غروری که باعث شد در نامه ای به شاهزاده لیشنفسکی بنویسد:"هزاران شاهزاده وجود دارد و بتهوون فقط یکیست."یا معروف است که جمله اش که"نیرومندی برای کسانیست که از دیگران برترند مانند خود من."غروری که بعد از ناشنوا شدن تحقیر دلسوزی دیگران را نمی پذیرد و درییلاقی دور از دیگران ساکن می شود...
    "تا می توانیم نیکی کنیم،آزادی را از هرچیز گرامی تر بداریم و به خاطر اورنگ پادشاهی هم هرگز به حقیقت خیانت نکنیم."
    امضای ایشان
    بکش ای دل چراغت را که خورشیدست در سرسو/بهل یعقوب پیراهن عزیز مصر رویت شد

3. 15 کاربر مقابل از Esmaeilpour عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #962
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

چرا همه تاپیک های گفتگوی جدی در مورد 2012 بسته شده؟ یکی بخواد مطلب جدی در موردش بذاره کجا بذاره آخه؟ بهرحال بهترین جایی که پیدا کردم اینجا بود
    -----------------------------------------------------------------------------------
    پیشگویی نوسترآداموس در مورد دنباله‌دار غول پیکر سال آینده

یه چندسالی هست که در مورد پیش گویی های میشل دو نوستریدام (ملقب به نوسترآداموس) مطلب میخونم. البته نه خیلی زیاد و تو این مدت میشه گفت گه گداری وقتم رو واسه اینکار گذاشتم. بیشتر ترجیه میدم خود اشعار رمزگشایی شده رو بخونم تا تفسیرشو چون همین تفسیرهای غلط هستن که اینقدر شایعه ایجاد کردن. از جمله همین قضیه 21 دسامبر 2012 که من آخرسر نفهمیدم نوسترآداموس کجا بهش اشاره کرده. تو این چند روز یه تحقیق کوتاهی در موردش انجام دادم و متوجه شدم که حتی به سالش هم اشاره نکرده! اما خب پس این قضیه 2012 و نوسترآداموس چطور به هم گره خوردن؟ همین دیشب تو یه سایت دیدم که این رباعی رو از نوسترآداموس گذاشته بود:

در سال 1999 و ماه هفتم
    پادشاه بزرگ دهشت از آسمان خواهد آمد
    او پادشاه مغولها را به حیات بازخواهد گرداند
    قبل و پس از آن، مریخ فرمانروایی خواهد کرد.
    C10 Q 72.

این پیشگویی بسیار مبهم در سال 1999 اتفاق نیافتاد یا حداقل به نظر نرسید. در عوض مفسران اونو با تکیه بر اینکه تقویم میلادی در سال 1582 از ژولیانی به گرگوریان تغییر کرد بنابراین تاریخ مورد نظر به تاریخ جدیدی در دسامبر 2012 اشاره میکنه. منظور از مغولها در این رباعی بایستی چین باشه و منظور از فرمانروایی مریخ هم فراگیر شدن جنگ. خیلی ها هم اونو به نزدیک شدن سیاره مرگبار نیبرو نسبت دادن. البته بنظر من از اونجایی که نوسترآداموس سایر تاریخ ها رو دقیق گفته بنابراین نبایستی چنین اصلاح تاریخی صحیح باشه و چه بهتر که خیلی راحت بگیم این پیشگویی یا تاریخ اون اشتباه بوده. البته ممکنه اشتباه چاپی هم باشه که در این صورت اصلاً نمیشه فهمید تاریخ صحیح مربوط به کی میشه چون در قدیم برای چاپ کتاب حرف به حرف کلمه ها رو کنار هم میچیدن و بنابراین اشتباه زیاد پیش میاومد. بهرحال من که هیچ چیزی در مورد 2012 تو پیشگویی های نوسترآداموس پیدا نکردم پس از بابت 21 دسامبر خیالتون راحت باشه. بنظر بیشتر شایعه میاد تا پیشگویی.

اما دیشب بین تحقیق کوتاهم چند رباعی دیگه نظرم رو جلب کرد (بهتره بگم که بدجوری جلب کرد). قبلاً این رباعی ها رو خونده بودم اما چیزی متوجه نشدم اما اینبار که خوندمشون از وجود چیزی اطلاع داشتم که خیلی با چیزی که در این رباعی ها بهش اشاره شده بود همخونی داشت و اون دنباله دار غول پیکر سال 2013 بود:

در زمان ظهور ستاره ریشدار (Bearded Star)
    فرمانروایان بزرگ دشمن خواهند شد
    صلح و آرامش سست شده بر روی زمین توسط آتش از آسمان از بین خواهد رفت
    پو، تایبر پر پیچ و تاب (هر دو رودخانه ای در ایتالیا)، یک مار بر روی ساحل قرار داده خواهد شد
    C2 Q4

مابوس (دجال) بزودی خواهد مرد
    سپس کشتاری وحشتناک از انسان و حیوان فرامیرسد
    همزمان انتقام آشکار خواهد شد، که از صدها دست میآید
    تشنگی و قحطی، وقتی که دنباله‌دار عبور خواهد کرد.
    C2 Q72

پس از بدبختی بزرگ برای بشریت، و حتی بدتر در پیش رو
    چرخه بزرگ قرن ها تجدید خواهد شد
    آن بارانی از خون، شیر، قحطی، جنگ و مریضی را نازل خواهد کرد
    در آسمان آتشی بزرگ دیده خواهد شد که دنباله ای از جرقه ها را خواهد کشید
    C2 Q46

تو رباعی آخر در مورد تجدید چرخه بزرگ قرن ها گفته که اشاره ای جالب به چرخه بزرگ (great cycle) تقویم مایا و پس از اون در مورد چیزی شبیه به دنباله داری عظیم گفته. تا اینجا شاید چیز خاصی وجود نداشته باشه اما تو این دوتا رباعی دنباله دار توصیف شده بخوبی آدم رو یاد دنباله دار غول پیکر سال آینده میندازه که قراره تبدیل به بزرگترین دنباله دار طول تاریخ بشر بشه:

آنجا ظاهر خواهد شد، در مسیری بسمت هفت ستاره دب اصغر و ستاره قطبی، نه چندان دور از سرطان
    ستاره ریشدار
    شوش، سیه‌نا، بوئوتیا، (همگی نام شهر) رم بزرگ خواهند مرد
    شب محو خواهد شد.
    C6 Q6

ستاره بزرگ بمدت هفت روز خواهد درخشید
    ابر آن باعث ظهور دو خورشید خواهد شد
    سگ بزرگ در شب زوزه خواهد کشید
    وقتی که کاهن بزرگ زمین ها را تغییر خواهد داد.
    C2 Q41

مکان دنباله دار غول پیکر سال آینده در زمان اکتشاف آن بتاریخ 21 سپتامبر 2012

دنباله دار غول پیکر 2013 در مسیر بازگشت
    3 ژانویه 2014
    قدر ظاهری حدود 5+

ضمناً این دنباله دار در مدت 7 روز از قدر حدود صفر نورافشانیش رو آغاز میکنه و پس از درخشش عظیم، در پایان این 7 روز دوباره به قدری حدود 0 میرسه.

ضمناً این قضیه پیشگویی ستاره دنباله دار غول پیکر سال 2013 توسط نوسترآداموس رو خودم کشف کردم ها. فعلاً هیچ جا در موردش چیزی ننوشته.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

5. 10 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #963
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

شب خوش

امشب داشتم ضمیمه آخر هفته دنیای اقتصاد رو میخوندم که توش مطلبی دیدم که غیرت آواییم رو قلقلک داد!!

گفت گویی با اقای رضا منصوری مجری رصد خانه ملی!

سوال: هم اکنون در ایران چه تعداد منجم داریم؟

جواب: الان قطعا تعداد منجمان ما کمتر از ۱۰ نفر است

یا من معنی منجم رو نمیدونم یا ایشون!

سوال: وضعیت کشورمان در منطقه و در میان کشورهای همسایه و نزدیک چگونه است؟ ما بهتریم یا آنها؟

جواب: الان همه از ما بهتر هستند.آذربایجان٬ ترکیه٬ عراق٬ لیبی٬ هند و ...

ظاهرا مرغ همسایه واقعا غازه!!

من که سعادت دیدن این اقای دکتر رو نداشتم ولی توروخدا اگه کسی بهش دسترسی داره یه چند تا از مدال آورهای همین فروم رو بهش معرفی کنه تا اینقدر کم لطفی به جامعه نجوم نکنه!!
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

7. Top | #964
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

سلام جناب فرشاد

كلمه " منجم " براي افراد معاني مختلفي داره

اتفاقآ يكبار ديگه هم در فروم در اين باره بحث كرده بوديم

از يك منظر " منجم " به كسي ميگيم كه در زمينه علم روز دنيا مقالات قابل قبولي ارائه بده و در حقيقت در پيشبرد علم نجوم مشاركت داشته باشه

البته با اين تعريف ، فكر مي كنم همون 10 نفر هم كه جناب منصوري گفتند ، براي حفظ آبرو بوده ، وگر نه خود آقاي منصوري مي دونند كه كشوري كه هنوز يك رصد خانه ملي نداره ، منجمش كجا بود !!

اما از منظري ديگر اگر " منجمان آماتور " و " علاقمندان به نجوم " رو هم بخواهيم حساب كنيم ، قطعآ ايران داراي رتبه خوبي در منطقه خواهد بود

به هر حال تعاريف فرق مي كنند
    امضای ایشان
    باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
    اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

8. Top | #965
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

ممنون جناب امام

یعنی واقعا کشورهایی که نام بردن از ایران جلوترن؟!

---------------------------------------------------------------------

مگه آوا اعدام شده؟!
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

9. 14 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #966
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1

تا جلوتر رو چي نعريف كنيم

همين جمهوري فسقلي آذربايجان ، در منطقه شاماخي يك سري رصدخانه هاي تحقيقاتي و آموزشي در كنار هم ساخته است كه حتي رصدخانه ملي ساخته نشده ما هم به پايش نمي رسد !

و همينطور همينطور تركيه و ليبي ( عراق را نمي دانم )

به هر حال تا ابزار كار وجود نداشته باشد ، عملآ آن فعاليت عقيم است

مثل اينكه مردم يك شهر همه شيرجه رو هاي قابلي باشند اما استخري براي مسابقه نداشته باشند

پس فكر كرديد اين ماجراي فرار مغز ها بي خود و بي جهت است !

بچه هاي ما واقعآ استعداد هاي قابل توجهي دارند

در مقياس دانش آموزي ، ملاك همين المپياد هاست كه نتيجه هاي خوبش را مي بينيد

اما در مقياس بالا تر پژوهش هاي علمي ملاك است كه به دلايل مختلف كه مهمترين آنها كمبود امكانات است در مقياس بالا تر ( همان چيزي كه به صورت استاندارد علم نجوم تعريف مي شود ) بسيار عقبيم

البته شنيدن اين حرف از كسي كه خودش مسئول است در نوع خود بسيار جالب است
    امضای ایشان
    باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
    اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

11. Top | #967
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

ولی بنظر من برای منجم بودن داشتن یک شرط کافیه و اون اطلاعات نجومیه. وقتی شما از یک نفر (مثل همین بچه های آوا) یک سوال نجومی میپرسید و بهتون پاسخ صحیح میده همین کافیه تا اون فرد یک منجم بحساب بیاد. بنظر من منجم بودن به اطلاعات اون فرد بستگی داره نه به سابقه اون فرد و کارهایی که کرده. مطمئناً هر کدوم از بچه های آوا رو ببرن ناسا خیلی راحت میتونه وظایفی که بهش واگذار میشه رو مثل یک منجم واقعی انجام بده.

در یک کلام بخوام بگم میشه گفت ما بچه های آوا ناخدایان بی کشتی هستیم، یا سربازان بی اسلحه، یا تیم فوتبال بدون توپ، یا یه دکتر بدون مطب، یا یه راننده بدون ماشین، یا یه مکانیک بدون جعبه آچار، یا خیلی مثال های دیگه مثل این. ولی ما منجم هستیم، منجم های بدون رصدخونه! (تازه این تلسکوپ هایی هم که داریم همشون وارداتیه).
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

12. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #968

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17
    تشکر شده 12,423 بار در 1,283 ارسال

یه عکس خیلی باحال
    کیا رو میتونید تشخیص بدیدتو این عکس؟

ویرایش توسط yperseusy : 12-27-2012 در ساعت 08:37 PM
    امضای ایشان
    [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
    would pass me by
    i tell myself that i was waiting for a sign
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]
    [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

[/CENTER]

14. 14 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #969
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4379
    تشکر شده 2,609 بار در 166 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط yperseusy نمایش پست ها
    یه عکس خیلی باحال
    کیا رو میتونید تشخیص بدیدتو این عکس؟

من بگم؟
    البرت اینیشتین _چارلی چاپلین_ماهاتما گاندی_هیتلر_موسیلینی_بروسل _لینکن(رییس جمهور امریکا)_ دیــــــــــگه!!! بعضی از چهره ها اشناست ولی اسم هارو مطمئن نیستم!
    همین دیگه!! زحمت کشیدم واقعا!
    امضای ایشان
    اسمان بار امانت نتوانست کشید

قرعه کار به نام من دیوانه زدند

16. 9 کاربر مقابل از شادي شهراييني عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #970
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1

آف تاپیک         
    نقل قول نوشته اصلی توسط farshad نمایش پست ها
    ---------------------------------------------------------------------

مگه آوا اعدام شده؟!
    سلام جناب فرشاد

در رابطه با امضاي قبلي ام " آوا نبايد اعدام مي شد ! " لازمه توضيحي عرض كنم ...

...

در حقيقت توضيح خاصي لازم نيست ، فقط توصيه مي كنم حتمآ فيلم " من مادر هستم " اثر فربدون جيراني رو ببينيد ( الآن اكران هستش )

18. 10 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 97 از 144 نخستنخست ... 478793949596979899100101107 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)