صفحه 4 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 68

موضوع: نام های پارسی ستارگان

 1. Top | #1
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1292
  نوشته ها
  98
  تشکر
  312
  تشکر شده 814 بار در 96 ارسال

  نام های پارسی ستارگان

  با سلام خدمت همه ی منجمان عزیز:
  در چند پستی که به بعضی از تاپیک ها داشتم اسامی ایرانی بعضی از ستارگان را مطرح کردم. دوستان سوال کردند که این اسامی از چه منابعی استخراج می شود و چه دلیلی برای صحت آن ها دارم.
  پس ترجیح دادم این موضوع را مطرح کنم تا به بررسی آن ها بپردازیم.


 2. Top | #31
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1292
  نوشته ها
  98
  تشکر
  312
  تشکر شده 814 بار در 96 ارسال

  دوستان دیگه نظری ندارین؟

  جا داره که در این تاپیک از آقای پاشا مجیدی تشکر فراوانی بکنم . چرا که ایشون برای اولین بار کتاب هایی به من معرفی کردند که بتونم اطلاعاتی رو به دوستان برسونم
  ویرایش توسط Sunrise : 09-14-2011 در ساعت 02:54 PM دلیل: ادغام دو پست کوتاه
  امضای ایشان
  NEVER NEVER NEVER GIVEUP

 3. 4 کاربر مقابل از hermes عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 4. Top | #32
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  شماره عضویت
  1003
  نوشته ها
  505
  تشکر
  137
  تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

  تمدن بابل بعنوان اولین تمدن بشری در تاریخ است که تمدن یونان و همچنین تمدنهای سایر ملل متأثر و مقتبس از آن است.
  قدیمی ترین متون بدست آمده که به خط میخی جایگاه صورت های فلکی را در منطقه البروج نشان می دهد متعلق به همین بابلی ها است (مراجعه کنید به کتاب تاریخ پیدایش نجوم)
  بنابراین پیدایش صورت های فلکی مطمئنا به دوران قبل از یونان و حداقل به دوران بابل می رسد.

  باید گفت که همین بابل داستانهای فریبندة زیبایی را به یادگار گذاشته که با میانجیگری مهارت و ذوق ادبی یهودیان، هم‌اکنون، پاره‌ای از داستانهای دینی اروپا را تشکیل می‌دهد؛ نیز از همین بابل، یونانیان جهانگرد، بیش از مصر اصول ریاضیات و نجوم و پزشکی و صرف و نحو و فقه‌اللغه و باستانشناسی و تاریخ و فلسفه را به کشور – شهرهای خود انتقال دادند، و همین میراث است که از آنجاها به روم و از روم به ما رسیده است. نامهایی که یونانیان برای فلزات و صور فلکی و سنگ و اندازه و آلات موسیقی و بسیاری از داروها گذاشته‌اند، یا ترجمة اسامی بابلی است یا گاهی همان کلمة بابلی است که با حروف یونانی نوشته شده.
  تمدن و فرهنگ بین‌النهرین و بابل، به میانجیگری یک سلسلة طولانی از حوادث تاریخی مهم، از گاهوارة خود جابه‌جا شد و به صورت جزئی از میراث فرهنگی بشریت درآمد: آشوریان بابل را گشودند و میراث فرهنگی این شهر کهن را تصاحب کردند و آن را در اطراف و اکناف امپراطوری وسیع خویش انتشار دادند؛ در آن مدت دراز که یهودیان به اسیری در بابل به سر می‌بردند، زندگی و افکار بابلی در آنان سخت تأثیر کرد، و آنان تأثرات خود را به جاهای دیگر جهان منتقل ساختند؛ تسلط ایرانیان و یونانیان بر بابل سبب آن شد که تمام راههای بازرگانی و ارتباطی میان این شهر و شهرهای تازه تأسیس شده در یونیا و آسیای صغیر و یونان، با کمال آزادی، پرآمد و شد شود، و هرچه بیشتر فرهنگ و تمدن بابلی به خارج سرزمین بابل انتقال پیدا کند. (به نقل از سایت تاریخ ما tarikhema.ir مبحث انتقال میراث تمدن بابل).

  مسأله اقتباس غرب از شرق در مورد اسامی ستارگان که بسیار واضح و روشن است. به عنوان نمونه:
  thuban ثعبان
  algol رأس الغول
  aldebaran الدبران
  deneb ذنب
  pherkad فرقد
  dubhe دبه
  merak مراق
  sirrah سره الفرس
  menkar منقار
  alphekka نیرالفکه
  rigel رجل الجبار
  ...
  ویرایش توسط smhm : 09-14-2011 در ساعت 11:12 AM

 5. 11 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 6. Top | #33
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  شماره عضویت
  1003
  نوشته ها
  505
  تشکر
  137
  تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

  کاسیوپیه ملکه اتیوپی در اصل یک کاسی است و از نژاد ایرانی.
  مطلب ذیل برگرفته از سایت تاریخ ما www.tarikhema.ir

  از حدود هزاره سوم پیش از میلاد، کاسی‌ها (آشوری‌ها آن‌ها را به این نام خوانده‌اند) طوایف باستانی کوه نشینی بوده‌اند که در زمینهای جنوب غربی دریای کاسپین (خزر) و سپس در دامنه‌های کوههای زاگرس نشیمن داشته‌اند. از این قبایل که به زبان آکدی، «کاشی» خوانده می‌شده‌اند تا هزاره دوم پیش از میلاد، آگاهی در دست نیست. استرابون قلمرو حکومتی کاسی‌ها را از حدود همدان تا دربندهای خزر در شمال تهران می‌نویسد گسترهٔ حضور کاسی‌ها چنان که از نوشته‌های آشوری بر می‌آید، از سمت غرب تا همدان ادامه داشته است. ایشان در سرزمینهایی زیسته‌اند که در دوره‌های پسین تاریخ ایران، مهد تمدن «ماد» بوده است.
  در نوشته‌های آشوری، از آنان با نام «کاسی‌ها» (Kassi) یاد شده است. نام هگمتانه یا همدان را آشوری‌ها پیش از دوران ماد‌ها «کار – کاسی» یه معنی شهر کاسیان می‌نامیدند. یونانی‌ها، به قلع کاسیتروس Kassitiros می‌گفته‌اند چرا که آن را از سرزمین کاسی‌ها به دست آورده‌اند. همچنین همدان را پیش از دوره ماد، آکسایا Akessaia می‌نامیدند.
  لئونارد ویلیام کینگ در تاریخ بابل، آن‌ها را از‌نژاد آریایی و از خویشاوندان فرمانروایان می‌تانی می‌داند. همچنین نام خدایان کاسی‌ها، نشان دهندهٔ پیوند میان ایشان و مردم آریایی است.
  مردم ناحیه لرستان کنونی را بازماندگان کاسی‌ها می‌دانند. آنچنان که از روی ظاهر واژه‌ها بر می‌آید نام شهرهای قزوین و کاشان و همچنین نام دریای کاسپین از نام این قوم باستانی گرفته شده است. آثار کاسی‌ها تا نواحی دوردست ماد نیز تا هزارهٔ نخست پیش از میلاد به یادگار مانده و عنصر کاسی را در جنوب غرب ماد به طرز آشکاری می‌توان مشاهده کرد.
  ایشان در دامنه‌های زاگرس با اقوامی چون گوتی‌ها، لولوبی‌ها در هزارهٔ سوم پیش از میلاد، همسایه بوده‌اند.
  از کاسی‌ها حدود دویست کتیبه سلطنتی کوتاه باقی مانده است که با توجه به مدت زمان فرمانروایی آن‌ها در بابل، کوتاه به نظر می‌رسد.
  کاسی‌ها در بابل
  کاسی‌ها در هزاره دوم پیش از میلاد به بابل حمله کردند، این مردم با سپاه آراسته و اسلحهٔ تازه که تا آن زمان سابقه نداشت، از ایران به بابل آمدند. و سومین سلسله بابلی را تشکیل دادند. دورهٔ طولانی فرمانروایی کاسی‌ها بر بابل، نشان از توانایی بالای آن‌ها در اداره کشور دارد و شایستگی فرمانروایان کاسی‌ها آشکار می‌شود.. پایتخت آنان دور کوری گالزو Dur-Kurigalzu بود.
  پس از حملهٔ کاسی‌ها به سرزمین بابل در زمان سامسوایلونا Samsuiluna، حملات مشابه دیگری نیز صورت گرفت اما در زمان شاهان پسین بود که کاسی‌ها جای پای ثابتی در شمال بابل به دست آوردند. مؤسس سلسله کاسی‌ها در بابل، گدش Gadash نام داشت که صورت فشرده‌ای از نام «گانداش» است. او در متن خود، خود را افزون بر شاه بابل با لقبهایی چون «پادشاه چهارگوشه جهان» و شاه سومر و اکد نامیده است. پس از او پسرش، آگوم Agum بر تخت نشست که پس از بیست و دو سال فرمانروایی، کشتیلیاش Kashtiliash که هماورد کاسی او به شمار می‌آمد، تاج و تخت را به دست آورد. در کاوش‌های باستان‌شناسی که در سال ۱۹۶۹ میلادی صورت گرفت، یادگاری به صورت قبّه از او به دست آمد که در آن خود را پادشاه سرزمین دریا Sea-country خوانده است. پادشاهان بعدی بابل، از خانواده کشتیلیاش بوده‌اند.
  بخش مهمی از آگاهی ما از دوره فرمانروایی کاسی‌ها در بابل، از منابع بابلی نبوده بلکه از بن مایه‌های مصری به دست آمده است. از این اسناد می‌توان به روابط مصر با دولتهای بزرگ آسیا، از جمله پیوند‌های زناشویی میان شاهان بابل و مصر و روابط ناشی از آن پی برد.
  معماری
  پادشاهان کاسی در قلمرو خود به بازسازی و آراستن پرستشگاه‌ها در نیپور، لارسا Larsa، اور و اوروک دست یازیدند. یکی از آنان به نام کارا-اینداش (حدود ۱۴۴۵-۱۴۲۷ پیش از میلاد) در» اِ-آنا E. Ana»، در اوروک، پرستشگاهی که نمای آن از آجر ساخته شده است، به جای گذارد که آجرهای به کار رفته در آن، صورت‌های موجودات آسمانی را با برجستگی اندکی نشان می‌داد. این بنا یک بنای کاملاً کاسی است و مانند آن در هیچ جای میان رودان پیدا نشده است. این فن هنرمندانه در میان رودان آن روزگار، شناخته شده نبود و بعد‌ها توسط کلدانیان در بابل و توسط هخامنشیان در شوش و تخت جمشید به کار رفت.
  کوری گالزوی Kurigalzu دوم (حدود ۱۳۴۵-۱۳۲۴ پیش از میلاد) یکی از فرانروایانی بود که پیشتاز سازندگی به شمار می‌رفت، او شهر او را که در زمان سامسو-ایلونا Sumsu-Iluna ویران شده بود، بازسازی کرد و همچنین شهر تازه‌ای ساخت که ویرانه‌های آن در عقرقوف Aqra-Quf دیده می‌شود و برج ۱۷۰ پایی آن، هسته زیگورات بزرگی را تشکیل می‌دهد. کاوش‌های انجام شده در عقرقوف در سالهای ۱۹۴۳ تا ۱۹۴۵ پایه زیگورات با پله‌های بزرگ و سه معبد و بخشی از یک قصر را از دل خاک بیرون آورده است.
  از کاسی‌ها، تندیس‌های سفالینی شامل سر ماده شیری با اندازهٔ طبیعی و سر مردی با سبیل رنگ شده و ریش بلاند پیدا شده است.
  از یافته‌های دیگری که مربوط به کاسی باشد می‌توان مهر‌های استوانه‌ای نام برد که دارای نماد‌ها و نقش‌های گوناگونی از جانوران قرص دایره‌ای بالدار می‌باشند.
  سرانجام دولت آشور در اوایل سده سیزدهم پیش از میلاد، توانست بابل را بگشاید و به غارتگری بپردازد توانست هفده سال بر آن حکومت کند. ولی ضربهٔ نهایی به کاسی‌ها را ایلامی‌ها وارد کردند. در هزارهٔ نخست پیش از میلاد، کاسی‌ها به کوههای زاگرس عقب نشینی کردند.

 7. 11 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 8. Top | #34
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز آوا استار
  کاربر برگزیده زمستان 91
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  شماره عضویت
  1461
  نوشته ها
  302
  تشکر
  7,289
  تشکر شده 2,676 بار در 337 ارسال

  برخی از ستاره‌ها نام‌های گوناگونی در زبان فارسی دارند. گروهی از این نام‌ها از زبان پارسی میانه به ما رسیده‌اند مانند ونند، اپوش، تیر، تیشتر، سدویس، میخگاه، اسپور، بشن، یوغ، درفشه (درفشگ)، پسی، پها، پرک، اگست، پارند، مزده‌داد.

  شباهنگ: شِعرای یمانی، کاروان‌کُش، وَراهَنگ، شب‌کش، تیر، تیشتر.
  سهیل: پَرَک، اگست
  بزبان: عَیّوق، پارَند، مَزده‌داد
  نگهبان شمال: سِماک رامح، حارس شمال، حارس‌السماء.
  کرکس نشسته: نسر واقع، وَنَند.
  کرکس پرنده: نسر طائر، یوغ (در پارسی میانه)
  بزبان: نگهبان، عیوق.
  پای شکارچی: رجل‌الجبار، رجل‌الجوزا
  شانه گاوران: منکب الجوزا
  قلب عقرب: سَدویس، اپوش، دل
  رأس پیکر پسین: رأس التوأم الموخّر
  رأس پیکر پیشین: رأس التوأم المقدم.
  جمع رأس پیکر پسین و رأس پیکر پیشین را در پارسی میانه رَخوَت می‌نامیدند.
  ابط الجوزا: یدالجوزا، بَشن
  شوله: دِرَفشه (درفشگ)
  سماک اعزل: اسپور
  دبران: پسی (پَسیگ)، پَها، چشم گاو
  هقعة‍‌الجوزا: بُزیسر
  شرطین: پَدیسپَر
  ستاره قطبی: جدی، میخگاه
  قائد: قائد بنات النعش، راهنمای هفت‌اورنگ
  شانه ارابه‌ران: (منکب ذی‌العنان)
  ناطح: رأس حَمَل
  دنب: ردف

 9. 9 کاربر مقابل از nakhodaye aseman عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 10. Top | #35
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  1292
  نوشته ها
  98
  تشکر
  312
  تشکر شده 814 بار در 96 ارسال

  نقل قول نوشته اصلی توسط nakhodaye aseman نمایش پست ها
  شباهنگ: شِعرای یمانی، کاروان‌کُش، وَراهَنگ، شب‌کش، تیر، تیشتر.
  سهیل: پَرَک، اگست
  بزبان: عَیّوق، پارَند، مَزده‌داد
  نگهبان شمال: سِماک رامح، حارس شمال، حارس‌السماء.
  کرکس نشسته: نسر واقع، وَنَند.
  کرکس پرنده: نسر طائر، یوغ (در پارسی میانه)
  بزبان: نگهبان، عیوق.
  پای شکارچی: رجل‌الجبار، رجل‌الجوزا
  شانه گاوران: منکب الجوزا
  قلب عقرب: سَدویس، اپوش، دل
  رأس پیکر پسین: رأس التوأم الموخّر
  رأس پیکر پیشین: رأس التوأم المقدم.
  جمع رأس پیکر پسین و رأس پیکر پیشین را در پارسی میانه رَخوَت می‌نامیدند.
  ابط الجوزا: یدالجوزا، بَشن
  شوله: دِرَفشه (درفشگ)
  سماک اعزل: اسپور
  دبران: پسی (پَسیگ)، پَها، چشم گاو
  هقعة‍‌الجوزا: بُزیسر
  شرطین: پَدیسپَر
  ستاره قطبی: جدی، میخگاه
  قائد: قائد بنات النعش، راهنمای هفت‌اورنگ
  شانه ارابه‌ران: (منکب ذی‌العنان)
  ناطح: رأس حَمَل
  دنب: ردف
  با تشکر از شما به خاطر شرکت در تاپیک میشه لطفا منبعی که این اسامی رو ازش استخراج کردید رو معرفی کنید؟
  ویرایش توسط Setare KOchOlO : 09-17-2011 در ساعت 11:10 PM
  امضای ایشان
  NEVER NEVER NEVER GIVEUP

 11. 7 کاربر مقابل از hermes عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 12. Top | #36
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  شماره عضویت
  1003
  نوشته ها
  505
  تشکر
  137
  تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

  یک سؤال: ستاره ابط الجوزا که تو صورت فلکی جباره پس چرا بهش میگن ابط الجوزا (در واقع باید گفت ابط الجبار)؟

 13. 6 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 14. Top | #37
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  شماره عضویت
  1433
  نوشته ها
  91
  تشکر
  1,143
  تشکر شده 838 بار در 92 ارسال
  وَنَند که ظاهراً ستاره نسرالواقع است، در ادبيات مزديسني کشنده‌ي خرفستران است. در کوتاهترين يشت اوستا، که وننديشت ناميده مي‌شود و يک بند بيش نيست، ستاره‌ي مزدا آفريده‌ي ونندِ نيرومند و درمان بخش و پايدار در ستيزه‌ي باخرفستران زشت اهريمني ستوده شده است.
  امضای ایشان
  ...

 15. 5 کاربر مقابل از Night* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 16. Top | #38
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  شماره عضویت
  1433
  نوشته ها
  91
  تشکر
  1,143
  تشکر شده 838 بار در 92 ارسال

  در ستاره‌شناسی، امروزه روش‌های منظمی برای نامگذاری ستاره‌ها به کار می‌رود که به روش‌های نامگذاری بایر و نامگذاری مسیه معروفند. ولی در قدیم در برخی از فرهنگ‌های ملل گوناگون برای گروهی از ستارگان پرنور و قابل مشاهده نام‌های ویژه‌ای به کار می‌رفت که از این لحاظ فرهنگ کشورهای خاورمیانه پیشروتر بوده‌اند. در زبان فارسی میانه نیز واژگان خاصی برای ستارگان و دانش ستاره‌شناسی وجود داشته که برخی از آن‌ها که به ما رسیده‌است در جدول زیر می‌آید. درصد بسیار بالایی از نام‌های عربی ستارگان از راه ترجمه کتب از یک سو به زبان فارسی و از سوی دیگر به زبان لاتین و از آنجا به تمامی زبان‌های اروپایی راه یافت. در جدول زیر نام‌های قدیمی و سنتی رایج در زبان فارسی برای ستارگان که البته امروزه هم کاربرد دارند و برابرهای انگلیسی (اکثراً مشتق از لاتین) و نام علمی آن‌ها بر پایهٔ نامگذاری بایر می‌آید، همچنین برخی از نام‌های لاتین که به‌تازگی در متن‌های فارسی به کار رفته نیز به جدول افزوده شده‌است:
  معنی نام نام انگلیسی نام بایر
  کوتاهشده آلفا تریانگولی آسترالیس Atria آلفا مثلث جنوبی
  پایان رود Achernar آلفا جوی
  - , Beta Canum Venaticorum, Chara, Asterion بتا تازی‌ها
  آشیانه (شترمرغ) Azha اتا جوی
  آلفا صلیب Acrux آلفا چلیپا
  پائین‌تنه Ancha تتا دلو
  - Avior اپسیلون شاه‌تخته
  کمربند Achird اتا ذات‌الکرسی
  گوساله کم‌نورتر Pherkard دلتا خرس کوچک
  خرگوش Arneb آلفا خرگوش
  لُنگ و ردا Pulcherrima یا Izar اپسیلون گاوران
  (از پارسی میانه) Spica آلفا دوشیزه
  - Sterope II 22 گاو
  فر شاهی Sceptrum 53 جوی
  - Hyadum II دلتا1 گاو
  - Hyadum I گاما گاو
  - Atlas 27 گاو
  پی بزغاله|Okul پی بزغاله
  - Electra 17 گاو
  ملکه طوفانگیر Alcyone اتا گاو
  زن برزنجیر Merga 38 گاوران
  دُنبه بره Alya تتا مار
  بینی Enif اپسیلون اسب بزرگ
  واپسین (از پارسی میانه) Denebola بتا شیر
  از پارسی میانه: azarag Altarf بتا خرچنگ
  چنگال‌ها(ی کرکس نشسته) Aladfar و Alathfar اتا شلیاق
  زیر بغل میانی Betelgeuse آلفا شکارچی
  بلعنده Albali اپسیلون دلو
  - Betria بتا مثلث جنوبی
  شکم اژدها، جنوبی Batentaban Australis فی اژدها
  شکم اژدها، شمالی Batentaban Borealis خی اژدها
  شکم ماهی Mirach بتا زن برزنجیر
  شکم فروزنده Al Nair آلفا درنا
  کوتاهشده بتا کورکیس Becrux Mimosa، بتا چلیپا
  تیشه Albaldah پی کمان
  تخم (شترمرغ) Beid امیکرون۱ جوی
  ایرانی the Persian آلفا هندی
  (از پارسی میانه) Sheratan بتا بره
  Pleione 28 گاو - see Pleiades (star) cluster
  پای پسین Tejat Posterior مو دوپیکر
  Porrima گاما دوشیزه
  - Muscida اُمیکرون خرس بزرگ، یا پی خرس بزرگ
  پای جلویی (از پارسی میانه) Tejat Prior یا Propus اتا دوپیکر
  (از پارسی میانه) Botein دلتا بره
  (از پارسی میانه) Sheratan بتا بره
  (از پارسی میانه) Aldebaran آلفا گاو
  (از پارسی میانه) Aldebaran آلفا گاو
  (پارسی میانه) Betelgeuse آلفا شکارچی
  شکم نهنگ Baten Kaitos زتا نهنگ
  گاودار Nekkar بتا گاوران
  - Capella آلفا ارابه‌ران
  شِکمک Botein دلتا بره
  (از پارسی میانه) Sadalsuud بتا دلو
  - Taygeta 19 گاو
  Terebellum امگا کمان
  نمودار آسمانی Tseen Kee فی بادبان
  چرخشت شمالی Torcularis Septemtrionalis امیکرون ماهی
  (tiānguān): گذرگاه آسمانی کوهستان Tien Kuan زتا گاو
  - Tyl اپسیلون اژدها
  - Theemin اوپسیلون2 جوی
  بز نر (گرگ) Altais دلتا اژدها
  - Aspidiske یا Tureis آیوتا شاه‌تخته یا پی کشتی‌دم
  - Tegmen or Tegmine زتا خرچنگ
  استوار Tabit و Thabit پی3 شکارچی و اوپسیلون شکارچی
  اژدهاها Thuban آلفا اژدها
  پیشانی (شیر) Algieba گاما شیر
  پیشانی، تاج کژدم Dschubba دلتا کژدم
  قوچ Polaris آلفا خرس کوچک
  بال (ماکیان) Giennah اپسیلون ماکیان
  بال راست کلاغ Gienah Gurab گاما کلاغ
  پهلو Algenib آلفا برساووش و گاما اسب بزرگ
  پهلوی برزنجیر Mirach بتا زن برزنجیر
  دوپیکر Gianfar لاندا اژدها
  نام دودمان ژو چین Chow بتا مار
  اسب سیاه Alioth اپسیلون خرس بزرگ
  آبادی Hadar بتا قنطورس
  چادر، منقار کلاغ Alchiba آلفا کلاغ
  - Asellus Australis دلتا خرچنگ
  - Asellus Secundus آیوتا گاوران
  - Asellus Tertius کاپا گاوران
  - Asellus Borealis گاما خرچنگ
  - Asellus Priموs تتا گاوران
  دنده‌های کوچک (شیر) Chertan تتا شیر
  فروغ خور Sun
  دنده کوچک (شیر) Chertan تتا شیر
  کوتاهشده دلتا کروکسیس Decrux
  تاج Diadem آلفا گیسو
  پیرو (خوشه پروین) Aldebaran آلفا گاو
  گرگ‌ها Aldhibah زتا اژدها
  دُنب Aldhanab گاما درنا
  دُنب دلفین Deneb Dulfim اپسیلون دلفین
  ادامه ی جدول در پست بعدی...
  ویرایش توسط آسمون : 10-29-2011 در ساعت 07:26 PM
  امضای ایشان
  ...

 17. 5 کاربر مقابل از Night* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 18. Top | #39
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  شماره عضویت
  1433
  نوشته ها
  91
  تشکر
  1,143
  تشکر شده 838 بار در 92 ارسال

     نام های پارسی ستارگان

  نام رایج معنی نام نام انگلیسی نام بایر
  ذنب شمالی قیطس دنب شمالی نهنگ Deneb Kaitos Schemali آیوتا نهنگ
  ذنب عقاب دنب عقاب Deneb el Okab زتا عقاب
  ذنب‌الاسد دُنب شیر Denebola بتا شیر
  ذنب‌الجدی دنب قوچ دلتا بزغاله|Scheddi دلتا بزغاله
  ذنب‌الدجاجه دنب ماکیان (دُم مرغ) Deneb آلفا ماکیان
  ذیخ کفتار، گرگ Edasich آیوتا اژدها
  رأس جنوبی اسد سر جنوبی شیر Ras Elased Australis اپسیلون شیر
  رأس شمالی اسد سر شمالی شیر Rasalas مو شیر
  رأس‌التنین سر اژدها اتاmin گاما اژدها
  رأس التوأم مقدم پیکر پیشین Castor آلفا دوپیکر
  رأس التوأم مؤخر پیکر پسین Pollux بتا دوپیکر
  رأس‌الحَمَل سر بره Hamal آلفا بره
  رأس‌التنین سر اژدها Eltanin گاما اژدها
  رأس‌الثعبان سر اژدها Rastaban بتا اژدها
  رأس‌الجاثی سر زانوزده Ras Algethi آلفا زانوزده
  رأس‌الحوّاء سر مارافسای Ras Alhague آلفا مارافسای
  رأس‌الغول سر غول Algol بتا برساووش
  رأس‌المثلث سر سه‌گوش Mothallah آلفا سه‌سو
  راعی چوپان Errai گاما قیفاووس
  راقص رقصنده، چشمک‌زن Alrakis و Arrakis مو اژدها
  رانا غورباقه (در لاتین) Rana دلتا جوی
  رجل قنطورس پای قنطورس Rigil Kentaurus آلفا قنطورس
  رجل قنطورس
  Toliman آلفا قنطورس
  رجل‌الجبّار پای شخص زورمند (پای شکارچی) Rigel بتا شکارچی
  رجل‌العوی پای (سگ) پارس‌کننده Rijl al Awwa مو دوشیزه
  رشاء، عقده طناب‌ها، گره Alrischa آلفا ماهی
  رکبةذات‌الکرسی زانوی خداوندگار اورنگ Ruchbah دلتا ذات‌الکرسی
  رکبةالدجاجه زانوی ماکیان Ruchba امگا 2 ماکیان
  رکبةالرامی زانوی کمانگیر Rukbat آلفا کمان
  روتانو واروخوانه نامVenator Rotanev بتا دلفین
  روجینه (از پارسی میانه) Alnilam اپسیلون شکارچی
  زاویةالعوی گوشه (سگ) پارس‌کننده Zavijava بتا دوشیزه
  زاویه گوشه Zaniah اتا دوشیزه
  زُبانه چنگک (خرچنگ) Acubens آلفا خرچنگ
  زبانی جنوبی - Brachium سیگما ترازو
  زُبرةالاسد کتف شیر Chertan تتا شیر
  زبن جنوبی، کفه جنوبی پنجه جنوبی (کژدم)، کفه جنوبی (ترازو) Zubenelgenubi آلفا ترازو
  زبن شمالی، کفه شمالی پنجه شمالی (کژدم)، کفه شمالی (ترازو) Zuben-el-schemali or Zubeneschamali بتا ترازو
  زبن شمالی، کفه شمالی پنجه شمالی (کژدم)، کفه شمالی (ترازو) Zuben-el-schemali or Zubeneschamali گاما کژدم
  (در گذشته، اکنون بتا ترازو)
  زبن‌العقرب چنگ کژدم Zuben-el-Akrab گاما ترازو
  زبن‌العقربی چنگ کژدم Zuben-el-Akribi دلتا ترازو
  زرِّ - Alzir خی دوپیکر
  زورق قایق Zaurak گاما جوی
  سابق پیشین Sabik زتا مارافسای
  سارین
  Sarin دلتا زانوزده
  ساعد الفرس بازوی اسب (بزرگ) Scheat بتا اسب بزرگ
  ساعد ثانی Sadatoni زتا ارابه‌ران
  ستاره قطبی
  Polaris آلفا خرس کوچک
  ستاره قطبی جنوب
  Polaris Australis سیگما هشتک
  ستاره کربن - La Superba Y تازی‌ها
  ستاره نارسنگ، راقص سنگ لعل، رقصنده Garnet Star مو قیفاووس
  سر آبمار - Head of Hydrus آلفا آبمار
  سرةالفَرَس ناف اسب Alpheratz آلفا زن برزنجیر
  سرگس نامی سومری Sargas تتا کژدم
  سرما (تطریز) دنباله و رشته جامه Syrma آیوتا دوشیزه
  سروش - Capella آلفا ارابه‌ران
  سریر، حوض تختگاه (مرده)، آبگیر Sarir, Al Haud تتا خرس بزرگ
  سعدالاخبیه بخت خوش پناهگاه‌ها (شانس خیمه‌ها) Sadachbia گاما دلو
  سعدالبهائم بخت خوش چارپایان Baham تتا اسب بزرگ
  سعدالبری بخت خوش بیگناه Sadalbari مو اسب بزرگ
  سعدالسعود بالاترین بخت Sadalsuud بتا دلو
  سعدالمطر بخت خوش باران Matar اتا اسب بزرگ
  سعدالملک خوشبختی شاه Sadalmelik آلفا دلو
  سعدالهمام (شخص) خوش‌اندیشه Homam زتا اسب بزرگ
  سعد ذابح بخت ذبح‌کننده بتا بزغاله|Dabih بتا بزغاله
  سگین - Segin اپسیلون ذات‌الکرسی
  سگینوس
  Seginus گاما گاوران
  سلحفاة لاک‌پشت (ساز چنگ را از لاک لاک‌پشت درست می‌کردند) Sulafat گاما شلیاق
  سلم
  Salm (Star) تا اسب بزرگ
  سماک اعزل بی‌سلاح، بدون نیزه Spica آلفا دوشیزه
  سماک رامح، نگهبان شمال - Arcturus آلفا گاوران
  سها - Alcor 80 خرس بزرگ
  سهم تیر Sham آلفا پیکان
  سهیل درخشنده Canopus آلفا شاه‌تخته
  سهیل حضار (ستاره) روشن زمین زتا کشتی‌دم|Naos زتا کشتی‌دم
  سهیل حضیر درخشنده زمین سیگما کشتی‌دم|Hadir سیگما کشتی‌دم
  سهیل‌المحلف (ستاره) شکوهمند سوگندخورنده Regor گاما بادبان
  سهیل‌المحلف (ستاره) شکوهمند سوگندخورنده Suhail لاندا بادبان
  سوالوسین واروخوانه نام Nicolaus Sualocin آلفا دلفین
  سوبرا - Subra امیکرون شیر
  سیتولا کوزه Situla کاپا دلو
  سیف شمشیر (شکارچی) Saiph کاپا شکارچی
  شات (الشاة) اشتر ماده نو بزغاله|Alshat نو بزغاله
  شاهین شاهین ترازو Alschain بتا عقاب
  شاهین ترازو - Tarazet or Tarazed گاما عقاب
  شباهنگ Sirius آلفا سگ بزرگ
  شعرای شامی
  Procyon آلفا سگ کوچک
  شرطان
  Sheratan بتا بره
  شگفت‌اختر، میرا - Mira امیکرون نهنگ
  شلیاق
  Sheliak بتا شلیاق
  شوله نیش Shaula لاندا کژدم
  صادره (شترمرغ) بازگردنده Sadira, Epsilon Eridani اپسیلون جوی
  صافی صاف و روشن Alsafi سیگما اژدها
  صدر سینه Schedir or Schedar آلفا ذات‌الکرسی
  صدرالدجاجه سینه ماکیان Sadr گاما ماکیان
  ضفدع ثانی غورباقه دوم Diphda بتا نهنگ
  ضفدع ثانی، ذنب قیطس غورباقه دوم، دنب نهنگ Deneb Kaitos بتا نهنگ
  ضفیره طُرّه (یال شیر) Aldhafera یا Adhafera زتا شیر
  طاووس
  Peacock آلفا طاووس
  طرف نگاه (شیر) Alterf لاندا شیر
  طَرفه (طرف) چشم (بره)، نگاه (شیر) Altarf بتا خرچنگ
  ظلیم - Cursa بتا جوی
  ظلیم - Acamar تتا جوی
  ظَهرالاسد پشت شیر Chertan تتا شیر
  ظَهر دب اکبر پشت خرس بزرگ Dubhe آلفا خرس بزرگ
  عتق شانه (خوشه پروین) Atik امیکرون برساووش
  عذاری دوشیزگان Adhara اپسیلون سگ بزرگ
  عُذره دوشیزگی Aludra اتا سگ بزرگ
  عقرب کژدم Arkab بتا کمان
  عقرب کژدم Acrab بتا کژدم
  عقرب
  Graffias بتا کژدم
  عقرب پسین - Arkab Posterior بتا 2 کمان
  عقرب پیشین - Arkab Prior بتا 1 کمان
  عناق (الارض) بچه‌های زمین Almach گاما زن برزنجیر
  عناق‌الارض کودک زمین Alamak گاما زن برزنجیر
  عنقاء سیمرغ Ankaa آلفا سیمرغ
  عُنُق‌الحیه گردن مار Unuk or Unukalhai آلفا مار
  عوا (سگ) پارس‌کننده Minelava دلتا دوشیزه
  عوّاد - Alwaid بتا اژدها
  عوجةالنهر پیچ رودخانه Angetenar تا2 جوی
  عین چشم (گاو) Ain اپسیلون گاو
  عَیّوق - Capella آلفا ارابه‌ران
  غراب کلاغ Algorab دلتا کلاغ
  غره لکه پیشانی اسب Alkurah خی قیفاووس
  غُمیصاء تیره‌چشم Gomeisa بتا سگ کوچک
  فخذ ران (خرس بزرگ) Phad (یا Phecda, Phekda) گاما خرس بزرگ
  فخذ ران (کبوتر) Phact آلفا کبوتر
  فرد تنهایان Furud زتا سگ بزرگ
  فرقد گوساله Pherkad گاما خرس کوچک
  فرقه گله Alfirk بتا قیفاووس
  فقره شمالی، ثالثه شمالی - Dnoces
  فکه شکسته (حلقه شکسته ستارگان) Alfecca Meridiana آلفا تاج جنوبی
  فم‌الحوت دهان ماهی Fomalhaut آلفا پیscis Austrini
  فم‌السمکه پوز ماهی Fum al Samakah بتا ماهی
  قائد رهنما Alkaid اتا خرس بزرگ
  قائد بنات النعش راهنمای دختران تابوت Benetnasch اتا خرس بزرگ
  قرتاب یا سرگس (سومری است) Girtab کاپا کژدم
  قطعةالفرس پاره‌اسب Kitآلفا آلفا اسب کوچک
  قفزةالاولی جنوبی جهش اول جنوبی (آهو) Alula Australis خی خرس بزرگ
  قفزةالاولی شمالی جهش اول شمالی (آهو) Alula Borealis نو خرس بزرگ
  قفزةالثالثه شمالی سومین جهش (آهو)، شمالی Talitha Borealis آیوتا خرس بزرگ
  قفزةالثالثه جنوبی سومین جهش (آهو)، جنوبی Talitha Australis, Al Kaprah کاپا خرس بزرگ
  قفزةالثانیه شمالی دومین جهش (آهو) Tania Borealis لاندا خرس بزرگ
  قفزه‌الثانیه جنوبی جهش شمالی (آهو) Tania Australis نو خرس بزرگ
  قلب عقرب دل کژدم Antares آلفا کژدم
  قلب‌الاسد دل شیر Regulus آلفا شیر
  قلب‌الفرد دل تک‌مانده آلفاrd آلفا مار باریک
  قنب‌الاسد غلاف نَرّهٔ شیر Denebola بتا شیر
  قوس جنوبی کمان جنوبی Kaus Australis اپسیلون کمان
  قوس شمالی کمان شمالی Kaus Borealis لاندا کمان
  قوس میانی کمان میانی Kaus Medius دلتا کمان
  قید پوسته (تخم شترمرغ) Keid امیکرون2 جوی
  کاس کاسه Alkes آلفا پیاله
  کاسترا دژ جنگی اپسیلون بزغاله|Kastra اپسیلون بزغاله
  کالوروپس چوبدستی (چوپان) Alkalurops مو گاوران
  کجام از Caia، گرز (هرکول) Kajam امگا زانوزده
  کعب ذی‌العِنان قوزک ارابه‌ران Hassaleh آیوتا ارابه‌ران
  کف‌الجذماء دست شخص جُذامی Kaffaljidhm گاما نهنگ
  کف‌الخضیب، (سنم‌الناقة) دست حنابسته، (کوهان) Caph بتا ذات‌الکرسی
  کلب‌الراعی سگ چوپان Al Kalb al Rai رو2 قیفاووس
  کلب‌الراعی سگ چوپان Cebalrai بتا مارافسای
  کوکب شمالی، انور فرقدان ستاره شمالی، پرنورترین از دو گوساله Kochab بتا خرس کوچک
  کَهت (از پارسی میانه) Mirach بتا زن برزنجیر
  کهت‌سر (از پارسی میانه) Sadachbia گاما دلو
  کهت‌میان (از پارسی میانه) Markab آلفا اسب بزرگ و هاآر ۲۹۴۸
  گاتریا
  Gatria گاما مثلث جنوبی
  امضای ایشان
  ...

 19. 8 کاربر مقابل از Night* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 20. Top | #40
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  شماره عضویت
  1433
  نوشته ها
  91
  تشکر
  1,143
  تشکر شده 838 بار در 92 ارسال

     نام های پارسی ستارگان

  نام های پارسی ستارگان         
  نام رایج معنی نام نام انگلیسی نام بایر
  گاکروکس ستاره گاما از صلیب (جنوبی) Gacrux گاما چلیپا
  گرزدار گرزدار Kornephoros بتا زانوزده
  لسعه (اللسعة) نیش (کژدم) Lesath اوپسیلون کژدم
  مئزر کمربند (خرس بزرگ) Mizar زتا خرس بزرگ
  ماشاهه (از پارسی میانه) Minelava دلتا دوشیزه
  مایا - Maia 20 گاو
  مبسوطه (پای) بازشده (شیر) Mebsuta اپسیلون دوپیکر
  مبسوطه (شوکة) بازشده Alsciaukat 31 سیاه‌گوش
  مثرتم قوچ فربه Mesarthim گاما بره
  مُحلِفَین دو سوگندخورنده موliphein گاما قنطورس، گاما سگ بزرگ
  مَراق آبگاه خرس بزرگ Merak بتا خرس بزرگ
  مرزم بانگ‌کننده، غرنده Mirzam بتا سگ بزرگ
  مرفق‌الثریا آرنج پروین Mirfak آلفا برساوش
  مرفق‌الجاثی آرنج زانوزده Marfik کاپا هرکول
  مرفق‌الحوا آرنج مارافسای Marfik لاندا مارافسای
  مرفق ذات‌الکرسی آرنج خداوند تخت Marfak تتا ذات‌الکرسی
  مرکب‌الفرس زین اسب (بزرگ) Markab آلفا اسب بزرگ و هاآر ۲۹۴۸
  مروپ
  Merope 23 گاو
  مِعصَم برساوش مچ دست برساوش Misam کاپا برساوش
  مِعصَم جاثی مُچ دست زانوزده Maasym لاندا زانوزده
  مغرز بیخ دم (خرس بزرگ) Megrez دلتا خرس بزرگ
  مفردالرامح - موphrid (or موfrid) اتا گاوران
  مقبوضه (پای) جمع‌شده (شیر) Mekbuda زتا دوپیکر
  منخر سوراخ بینی (نهنگ) Menkar آلفا نهنگ
  منخر الشجاع سوراخ بینی دلاور (مار باریک) Minchir سیگما مار باریک
  منطقه کمربند (باختری شکارچی) Mintaka دلتا شکارچی
  منقار منقار (کلاغ) Minkar اپسیلون کلاغ
  منکب‌الجوزا شانه شخص میانی Betelgeuse آلفا شکارچی
  منقارالاسد پوزه شیر Al Minliar al Asad کاپا شیر
  منقارالدجاجه منقار ماکیان Albireo بتا ماکیان
  منکب شانه Menkab آلفا نهنگ
  منکب شانه Menkib زتا برساووش
  منکب ذی‌العنان شانه افسارگیر Menkalinan بتا ارابه‌ران
  منکب قنطورس شانه سانتور Menkent تتا قنطورس
  میان (از پارسی میانه) Chertan تتا شیر
  میاه‌پلاسید آب آرام Miaplacidus بتا شاه‌تخته
  میخگاه (از پارسی میانه) Polaris آلفا خرس کوچک
  میسان درخشان Meissa لاندا شکارچی
  نائرالفکه درخشنده (حلقه) شکسته Alphecca آلفا کاسهٔ یتیمان
  ناجذ دندان عقل Bellatrix گاما شکارچی
  ناشره گاما بزغاله|Nashira گاما بزغاله
  ناوی واروخوانه Ivan Navi اپسیلون ذات‌الکرسی
  نخو نخستین (از پارسی میانه) Regulus آلفا شیر
  نسر طایر کرکس پرنده Altair آلفا عقاب
  نصل پیکان (نوک تیر) Nasl گاما کمان
  نطاق کمربند (خاوری شکارچی) Alnitak زتا شکارچی
  نطح شاخ‌زنان Elnath بتا گاو
  نظام رشته (مروارید) Alnilam اپسیلون شکارچی
  نهال (شترهای) آشامنده Nihal بتا خرگوش
  نسقان دو نَسَق (روش یا رسته) Nusakan بتا کاسهٔ یتیمان
  نونکی - Nunki سیگما کمان
  نیاط شاهرگ‌ها(ی کژدم) Alniyat تا کژدم
  نیرالسیف نوک شمشیر (شکارچی) Nair Al Saif آیوتا شکارچی
  وزن سنگینی Wazn بتا کبوتر
  وسط‌السماء میانه آسمان Wasat دلتا دوپیکر
  ونند (از اوستایی) Vega آلفا شلیاق
  وی
  Wei اپسیلون کژدم
  ویندمیاتریکس انگورچین Vindemiatrix اپسیلون دوشیزه
  هَقعه لکه سفید Heka و Meissa لاندا شکارچی
  هَنعه، میسان داغ (شتر)، درخشان Alhena گاما دوپیکر
  ید پسین دست پسین Yed Posterior اپسیلون مارافسای
  ید پیشین دست پیشین Yed Prior دلتا مارافسای
  یدالجوزا دست شخص میانی Betelgeuse آلفا شکارچی
  یوغ (از پارسی میانه) بتا بزغاله|Dabih بتا بزغاله
  ییلدون ستاره (از ترکی ییلدیز) Yildun دلتا خرس کوچک  منبع
  ویرایش توسط آسمون : 10-30-2011 در ساعت 12:09 AM دلیل: ذکر منبع
  امضای ایشان
  ...

 21. 8 کاربر مقابل از Night* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


صفحه 4 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تجربیات ستاره های آسمانی
  توسط ستاره بنیادی در انجمن پروژه ستاره های آسماني - سُها
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 08-05-2011, 11:26 PM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد