صفحه 9 از 10 نخستنخست ... 5678910 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 90 , از مجموع 95

موضوع: نجوم ومعماری

 1. Top | #1
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Jan 2011
  شماره عضویت
  439
  نوشته ها
  201
  تشکر
  791
  تشکر شده 608 بار در 73 ارسال

  Post نجوم ومعماری

  سلام به دوستان آسمانی

  تو این تاپیک می خوام به کمک شما دوستان به معرفی انواع بناهای مرتبط با نجوم در داخل و خارج از کشور و ویژگی های اونا بپردازم. همونطور که میدونید ما با ساخت رصدخانه های مراغه و سمرقند تو این زمینه پیشتاز بودیم ولی متاسفانه اکنون بناهای معدود ونه چندان مطلوبی تو کشور ما در این رابطه وجود داره که ناشی از بی توجهی به نجوم در زمان معاصر است

  امیدوارم که بتونیم با معرفی این بناها و فضاهای عملکردیشون، ضمن آشنایی با فضاهای معماری این بناها زمینه رو برای طراحی و ساخت بناهای مطلوب توسط معماران و شما مدیران آینده نجوم ایران فراهم کنیم.
  ویرایش توسط yperseusy : 07-05-2015 در ساعت 02:38 PM


 2. Top | #81
  کاربر جدید

  عنوان کاربر
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  Feb 2013
  شماره عضویت
  7475
  نوشته ها
  3
  تشکر
  1
  تشکر شده 27 بار در 3 ارسال

  محاسبات نجومي در معماري قديم
  بسیاری از ویرانه های باستانی نمایانگر این امر هستند که افراد سازنده آنها، نه تنها برای صور فلکی و ریاضیات احترام ویژه ای قائل بوده اند ، بلکه دقت عمل فوق العاده ای نیز داشته اند. شکی نیست که تمدنهای باستان، از مصر تا مکزیک، به شدت درگیر محاسبات پیچیده فضایی، ریاضیات و فعالیتهای معماری بوده اند.

  هرچند بسیاری از مورخین و باستان شناسان بر سر اینکه این تمدنها دقیقا در کجا، کاری را دانسته انجام داده و کجا کاری تصادفی انجام گرفته است، دگیر بحث و مناقشه هستند، اما در اینجا مثالهایی که در اینجا آورده شده نشانه ای حیرت انگیز از ارتباط آگاهانه ریاضیات و نجوم در آثار معماری است.

  در جیزه مثالهای متعددی از توجه به مختصات جغرافیایی دیده میشود. برای مثال، چهار وجه هرم بزرگ جیزه کاملا با خطایی بسیار ناچیز رو به چهار جهت اصلی ساخته شده اند. در حقیقت، آنها کمتر از ۰.۲ درجه از این جهات منحرف شده اند. هرم بزرگ بسیار دقیق ساخته شده است، زاویه های آن تنها دو ثانیه با زاویه ۹۰ درجه کامل اختلاف دارد. برای درک بهتر این مقدار کافی است بدانید که هر درجه به ۶۰ دقیقه و هر دقیقه به ۶۰ ثانیه تقسیم میشود. به علاوه - و با وجود تردید عده ای از کارشناسان این نظر وجود دارد که اهرام جیزه با ستارگان سیف الجبار یا Orion’s belt نیز مطابقت دارند.

  چیچن ایتزا (Chichén Itzá) منطقه باستانی قوم مایا نمونه ای از تمایل فرهنگی این قوم به نجوم است. هرم عظیم پله دار کوکولکان (Kukulcan) که در کانون این محل قرار گرفته است، در هر یک از وجوه خود ۹۱ پله دارد، که در مجموع ۳۶۴ پله است. با افزودن سکوی بالایی تعداد کل پله ها ۳۶۵ عدد به تعداد روزهای یک سال است. علاوه بر این، در اعتدالین بهاری و پاییزی (اولین روز بهار و پاییز که ساعات روز و شب برابر هستند)، نور خورشید سایه یک مار عظیم را بر روی راه پله شمالی ایجاد میکند.

  بنایی به نام کاراکول (Caracol) که بنا به اعتقاد کارشناسان به عنوان رصدخانه مورد استفاده قرار می گرفته است نیز در محل استقرار چیچن ایتزا وجود دارد. پنجره های این بنا طوری تنظیم شده اند که با نقاط جذاب و مهمی همطراز باشند. هرچند قسمت بالای این بنا آسیب دیده است، اما با بررسی پنجره های پایینی متوجه میشویم که آنها به سمت شمالی ترین و جنوبی ترین محل استقرار ستاره زهره، محل غروب آفتاب در اعتدالین ساخته شده اند و گوشه های بنا نیز به سمت محل طلوع و غروب خورشید در انقلابین است.

  مایاها یک تقویم پیچیده نیز داشته اند که تنها یک روز در هر ۶۰۰۰ سال کم می آورده است. پیش بینی آنها از کسوف و خسوف به طور اعجاب آوری دقیق بوده است. شاید شنیده باشید که این قوم روز پایان جهان را پیش بینی کرده اند. این روز در تقویم امروزی میلادی، ۲۳ دسامبر ۲۰۱۲ خواهد بود. اگر ترجمه آنچه در تقویم مایا آمده صحیح باشد، به گفته آنها دنیا در حدود ۵ سال دیگر ناگهان به پایان خواهد رسید.

  مایاها این عدد را بر پایه و اساس خاصی محاسبه کرده اند. این تاریخ زمانی را در چره تقدیمی زمین مشخص میکند که ما از عصر حوت خارج شده و به عصر دلو وارد میشویم.

  اما حرکت تقدیمی چیست؟ همه میدانیم که زمین در حالی که به دور خورشید میگردد، بر روی محور خود نیز میچرخد و همانطور که از درس علوم دبستان به خاطر دارید، این محور کاملا عمودی نیست بلکه دارای زاویه ای در حدود ۲۳.۵ درجه است. اما این محور همواره چنین نیست، بلکه به آهستگی از زاویه ۲۴.۵ درجه به ۲۲.۱ درجه میرسد و هر ۴۱۰۰۰ سال یک دور کامل میزند.

  درحالی که زمین چنین حرکتی دارد، به خاطر تغییر در نیروهای گرانشی، محور زمین در یک دایره در جهت عقربه های ساعت میجنبد. فقط تصور کنید که محور از بالا به سمت پایین شروع به چرخش کند. به این ترتیب زاویه زمین در حد ۳ درجه اختلاف، ثابت میماند، اما جهتی که به آن اشاره میکند، تغییر میابد. برای مثال در حال حاضر ستاره شمالی ما ستاره پولاریس یا جدی است. اما حدود ۱۳ هزار سال قبل، قطب شمال به سمت ستاره وگا یا نسر واقع اشاره داشته است و دوباره در حدود ۱۳ هزار سال بعد به سمت آن باز خواهد گشت. این چرخش تقدیمی در حدود ۲۵,۷۷۶ سال دیگر کامل خواهد شد.

  در حال حاضر ما در عصر حوت هستیم،به این معنا که خورشید هنگام طلوع در روز اعتدال بهاری، از محلی که صورت فلکی حوت در آنجا قرار دارد، برمیاید. اما بنا بر حرکت تقدیمی، هر ۲۱۶۰ سال یک بار در روز اعتدال بهاری، خورشید از یک صورت فلکی جدید بر می آید.همانطور که قبلا ذکر شد ما در اواخر سال ۲۰۱۲ از عصر حوت وارد عصر دلو شدیم.

  به این ترتیب، مایاها متوجه امری مهم در تغییر بروج و عصرها شده بودند و از اینرو، این تاریخ را زمان نابودی دانسته بودند. البته آنها تنها کسانی که برای اعدادی خاص اهمیت ویژه ای قائل بودند، نیستند. محیط هرم بزرگ جیزه در حدود ۳,۰۲۳ فوت (۹۲۱.۴۱ متر) و ارتفاع آن ۴۸۱ فوت (۱۴۶.۶۰۹ متر است. از نظر عده ای شاید این اندازه ها در مقیاس ۱ : ۴۳,۲۰۰ نماد نیمکره شمالی زمین باشد. نظر بحث انگیز دیگر این است که این اعداد درست ۲۰ برابر عدد حرکت تقدیمی ۲۱۶۰ هستند و نماد گذر زمین از ۲۰ برج فلکی و ایجاد "عصر"های گوناگون هستند.

  این مثالها از اعداد تقدیمی، ریاضیات و جهت یابی نجومی که در سازه های باستانی یافت شده اند، حتی ذره ای از تشابهات یا لااقل تلاقیهای عامدانه موجود در مکانهای تاریخی و داستانها و اساطیر هم نیست. تئوریها و گمانه زنیهای موجود درباره این ساختمانهای دیدنی چه درست و چه نادرست، دقت وسواس گونه ای که در طراحی، محاسبه و ساخت آنها اعمال شده است، قابل چشم پوشی نبوده و حسی غریب و احترامی عمیق در انسان امروز ایجاد میکند. و ما تصور میکنیم پیشرفته هستیم...

  منبع:
  www.aftab.ir
  ویرایش توسط آسمون : 03-28-2013 در ساعت 12:09 AM
  امضای ایشان
  هیچ وقت زود قضاوت نکنیم شاید مسیر نگاهها متفاوت باشه

 3. 7 کاربر مقابل از hojjat.66 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 4. Top | #82
  کاربر جدید

  عنوان کاربر
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  Mar 2013
  شماره عضویت
  7710
  نوشته ها
  4
  تشکر
  3
  تشکر شده 37 بار در 4 ارسال

  کعبه ی زرتشتیان هم نجومیه یا جنبه ی دیگه ای داره؟

 5. کاربر مقابل از aein_m عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 6. Top | #83
  کاربر جدید

  عنوان کاربر
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  Feb 2013
  شماره عضویت
  7475
  نوشته ها
  3
  تشکر
  1
  تشکر شده 27 بار در 3 ارسال

  نقل قول نوشته اصلی توسط aein_m نمایش پست ها
  کعبه ی زرتشتیان هم نجومیه یا جنبه ی دیگه ای داره؟
  کعبه زرتشت نام بنایی است مکعب مستطیل شکل درنقش رستم دراستان فارس. این بنا در زمان هخامنشیان و به احتمال در عصر پادشاهی داریوش بزرگ ساخته شده استاین بنا دارای تنها یک مدخل بالاتر از سطح زمین و بازمانده پلکانی برای دسترسی به تنها ورودی آن است. تا سال 1316 شمسی، ثلث پایینی بنا در زمین دفن شده بود. تنها در این سال و با آغاز کاوشهای باستان شناسی بود که مشخص گردید که بنا در سه سمت خود (بجز ورودی) دارای سکو است. همچنین در درگاه ورودی جای چرخش پاشنه دری سنگین و کلفت، نشان از دربسته بودن بنا می‌دهد. این ساختمان تماماً ازسنگ اهکی سفید و سیاه ساخته شده است.
  درباره کاربرد این بنا، نظرات گوناگونی ابراز شده است. متاسفانه دانشمندان تاکنون کاربرد بی شک و تردید آن را کشف نکرده‌اند.
  زمان حمله اعراب به ايران نام «کعبه زرتشت» را به آن دادند. زيرا کاربرد آن را نمي دانستند. از آن جا که فکر مي کردند هر ديني مي بايست براي خود بتکده يا مرکزيتي براي خود داشته باشد با ميل خود گفتند حتما اين بنا هم مرکزيت يا کعبه زرتشتيان است
  بخشی از کاربردهایی که به این بنا منسوب شده‌است، چنینند:
  آرامگاه دائمی داریوش که بعدها انصراف پیدا کرده است.
  آرامگاه موقت (فقط تا پوسیده شدن اجساد)
  جایگاه آتش مقدس(اتشگاه)
  جایگاه نگهداری اوستا و کتب دینی
  جایگاه پرچم‌های شاهی
  پژوهشگر «رضا مرادی غیاث آبادی» که تحقیقات فراوانی در زمینه ایران باستان داشته، راز این بنا رادر کتابی به نام «نظام گاهشماری در چارطاقی های ایران» توسط انتشارات نوید شیراز به چاپ رسانده و منتشر کرده است
  غیاث آبادی با تحقیقات خود ثابت کرد این بنا با مقایسه با تمامی بناهای گاهشماری (تقویم) آفتابی در سرتاسر جهان، پیشرفته ترین، دقیق ترین، و بهترین بنای گاهشماری آفتابی جهان می تواند باشد. در صورتی که تا قبل از این بنا «چارطاقی ها» در نقاط مختلف ایران احداث شده بودند و همین وظیفه را با شیوه ای بسیار ساده اما دقیق و حرفه یی بر عهده داشتند. تمامی بناهای گاهشماری آفتابی در جهان فقط می توانند روزهای خاصی از سال (مانند روزهای سرفصل) را مشخص کنند و یا حتی با سال خورشیدی تنظیم نیستند. اما این بنا با دقت و علمی که در ساخت آن اجرا شده قادر است بسیاری از جزئیات روزهای مختلف سال و ماهها را مشخص کند که زرتشتیان با استفاده از این بنا می توانستند بسیاری از مناسبت ها و جشن های سال را روز به روز دنبال کنند و از زمان دقیق آنها آگاه شوند.  این یک گاهشمار تمام سنگی ثابت در جهان است که می بایست سازندگان آن از بسیاری از نکات علمی جغرافیایی و نجومی و سال کبیسه و انحراف کره زمین نسبت به مدار خورشید و تفاوت قطب مغناطیسی با قطب جغرافیایی و مسیر گردش زمین به دور خورشید و... را در 2500 تا 3000 سال پیش در دوران حکومت هخامنشیان آگاهی می داشتند

  منبع: http://hegmatanarch.blogfa.com
  ویرایش توسط hojjat.66 : 03-27-2013 در ساعت 11:34 PM
  امضای ایشان
  هیچ وقت زود قضاوت نکنیم شاید مسیر نگاهها متفاوت باشه

 7. 6 کاربر مقابل از hojjat.66 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 8. Top | #84
  کاربر جدید

  عنوان کاربر
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  8805
  نوشته ها
  4
  تشکر
  1
  تشکر شده 33 بار در 4 ارسال

  سلام دوستان
  من دانشجوی سال آخر معماری هستم و قراره پایان نامه ام رصد خونه باشه. در واقع به خاطر علاقه ام به نجوم این موضوع رو انتخاب کردم. آیا کسی از دوستان اطلاعاتی درباره طراحی رصد خونه داره؟
  مثلا یک رصد خانه چه فضاهایی داره؟ یا اینکه ابعاد استاندارد هر فضا چند متر هست؟
  اگر کسی بتونه در این زمینه کمکم کنه ممنون میشم.

 9. 6 کاربر مقابل از m.akhlaghi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 10. Top | #85
  کاربر جدید

  عنوان کاربر
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  8805
  نوشته ها
  4
  تشکر
  1
  تشکر شده 33 بار در 4 ارسال

  سلام دوستان
  ظاهرا همه گرفتارن و فرصت برای پاسخ ندارن.
  یه سری سوال دارم که سعی می کنم تشریح کنم:
  1- به نظر شما بهتره یه رصد خونه تو کویر سه قلعه طراحی کنم یا یک رصد خونه تو مشهد که آسمان نما و ... داشته باش؟ چون فکر می کنم خیلی جالب نیست وسط کویر که خودش "آسمان نما"ست دوباره یک آسمان نما بسازیم.
  2- اگه تو شهر بسازم به طور جدی مشکل آلودگی نوری خواهم داشت. اصلا هم رصد تو شهر جذاب نیست. عملا تو شهر باید یه چیزی مثل باغ-موزه نجوم یا ... طراحی کرد. موافقید؟
  3- و اما اگه تو سه قلعه نازنین که منجمای مشهدی خیلی دوسش دارن بسازم، خود بنا به نوعی دید ما رو تو افق محدود می کنه. به ذهنم رسید که بیشتر فضای رصد خونه زیر زمین باشه ولی اگه بخوام یه رصد خونه تحقیقاتی طراحی کنم فضایی که تلسکوپ قرار می گیره با اون گنبد و ... رو نمیشه زیر زمین قایم کرد. به نظرتون بیشتر این فضا رو برای منجمای آماتور طراحی کنم یا یه فضای حرفه ای با تلسکوپ درست و حسابی؟
  4- اگه قرار باشه فضا حرفه ای باشه من هیچ اطلاعاتی درباره ی یک رصدخونه حرفه ای ندارم که از چه بخش هایی تشکیل میشه، چه فضاهایی می خواد، چه امکاناتی می خواد و ...

  دوستان اگه می تونید زود جواب بدید. اینه حال و روز من

 11. 8 کاربر مقابل از m.akhlaghi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 12. Top | #86
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  مدال طلای كشوری المپياد نجوم
  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  شماره عضویت
  1120
  نوشته ها
  2,424
  تشکر
  12,335
  تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

  نقل قول نوشته اصلی توسط m.akhlaghi نمایش پست ها
  سلام دوستان
  ظاهرا همه گرفتارن و فرصت برای پاسخ ندارن.
  یه سری سوال دارم که سعی می کنم تشریح کنم:
  1- به نظر شما بهتره یه رصد خونه تو کویر سه قلعه طراحی کنم یا یک رصد خونه تو مشهد که آسمان نما و ... داشته باش؟ چون فکر می کنم خیلی جالب نیست وسط کویر که خودش "آسمان نما"ست دوباره یک آسمان نما بسازیم.
  2- اگه تو شهر بسازم به طور جدی مشکل آلودگی نوری خواهم داشت. اصلا هم رصد تو شهر جذاب نیست. عملا تو شهر باید یه چیزی مثل باغ-موزه نجوم یا ... طراحی کرد. موافقید؟
  3- و اما اگه تو سه قلعه نازنین که منجمای مشهدی خیلی دوسش دارن بسازم، خود بنا به نوعی دید ما رو تو افق محدود می کنه. به ذهنم رسید که بیشتر فضای رصد خونه زیر زمین باشه ولی اگه بخوام یه رصد خونه تحقیقاتی طراحی کنم فضایی که تلسکوپ قرار می گیره با اون گنبد و ... رو نمیشه زیر زمین قایم کرد. به نظرتون بیشتر این فضا رو برای منجمای آماتور طراحی کنم یا یه فضای حرفه ای با تلسکوپ درست و حسابی؟
  4- اگه قرار باشه فضا حرفه ای باشه من هیچ اطلاعاتی درباره ی یک رصدخونه حرفه ای ندارم که از چه بخش هایی تشکیل میشه، چه فضاهایی می خواد، چه امکاناتی می خواد و ...

  دوستان اگه می تونید زود جواب بدید. اینه حال و روز من
  سلام

  در مورد سوال اولتون: قطعا توی سه قلعه آسمان نما نیاز نیست و رصدخونه کافیه داخل مشهد ولی آسمان نما بهتر از رصدخونه است به خصوص یک آسمان نمای خوب و مجهز.

  در مورد سوال دوم: بله موافقم که در شهر موزه علم و آسمان نما تاسیس بشه

  در مورد سوال سوم: مگر رصدخانه چه ابعادی داره که افق رو محدود کنه؟ فضای به اون بزرگی موجود هست یک رصدخانه میتونه اونجا باشه و جای زیادی هم نمیگیره.

  در مورد رصدخانه هم باید عرض کنم شما هر نوع رصدخانه ای طراحی کنید در دسته آماتوری جای میگیره و رصدخانه های حرفه ای حداقل آینه ای به قطر 1 متر نیاز دارند. البته میشه رصدخانه آماتوری طراحی کرد که کارهای آماتوری و پروژه های جدی توش انجام بشه. چنین رصدخانه نیاز به تلسکوپ بزرگتر از 16 اینچ، لوازم نور سنجی و تصویر برداری خوب و حرفه ای و همچنین برنامه ریزی به کمک یک کمیته علمی از اساتید نجوم داره تا براش کار مناسب تعریف بشه و امکانات هدر نره! اینکه رصدخانه ای ساخته بشه و بعد منجمان ندونند باید باهاش چه کاری انجام دهند خیلی بده

 13. 15 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 14. Top | #87
  کاربر جدید

  عنوان کاربر
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  8805
  نوشته ها
  4
  تشکر
  1
  تشکر شده 33 بار در 4 ارسال

  سلام آقای اکبرنیا
  ممنونم که به سوالاتم جواب دادید.
  درمورد اینکه مگر رصدخونه چه ابعادی داره باید بگم که: وقتی یه دانشجوی معماری یه رصدخونه حتی آماتوری طراحی می کنه هزار و یک جور فضا رو باید در نظر بگیره. حداقل همون چیزهایی که دوستان خودتون گفتن. مثلا فضا برای اقامت چند روزه، اتاق های سمینار و کنفرانس، یک آمفی تئاتر درست و حسابی، فضاهای تخصصی(که دقیق نمی دونم! مثل فضایی که تلسکوپ در اون هست و گنبد تلسکوپ)، قسمت هایی که حالت نمایشگاهی داشته باشه( مثلا برای یه نمایشگاه عکاسی نجومی)، بخش های خدماتی، اداری، آموزشی و ..... به نظرتون چند متر میشه در چند طبقه؟!
  خوب همه ی اینها کلی جا میگیره! و اگر روی سطح زمین ساخته بشه وقتی شما دارین رصد می کنین در فضای باز، آسمون اون بخشی که پشت ساختمان رصد خانه هست دیده نمیشه مگر اینکه شما رو سقف خود رصد خونه رصد کنین یا اونقدر از بنا دور بشین که چندان تاثیری نداشته باشه. درسته؟
  یه سری از فضاهایی که بعضی دوستان کار کردن رو در زیر می بینید:
  ) پارکینگ : برای 200 ماشین
  2) اقامتگاه : سوئیت + اطاق چند نفره
  3) فضای آموزشی
  4) سلف و سرویس ( برای 50 الی 100 نفر )
  5) مرکز همایش ها ( برای 200 الی 300 نفر )
  6) سالن آسمان نما
  7) مجموعه رصدخانه ( نیمکره تلسکوپ ( قطر 15 الی 20 متر ) + اطاق اپراتور + ... )
  8) عرشه ( سطحی رو باز و بدون مانع برای دید به آسمان و یا افق )
  9) کتابخانه
  10) سالن مانیتورینگ
  11) فضای اداری
  12) موزه
  13) حیاط
  یکی از اساسی ترین سوال های من اینه که شماره 7 به غیر از نیمکره تلسکوپ و اطاق اپراتور دیگه چه فضاهایی داره و ابعاد و استاندارد این فضاها چقدر است؟
  ویا اینکه اتاق مانیتورینگ چیه و چه کارهایی در اون انجام میشه.
  اگر کسی جواب این سوال ها رو میدونه واقعا لطف میکنه اگه جواب بده چون من هرچی تو اینترنت می گردم چیز به درد بخوری پیدا نمی کنم.

 15. 14 کاربر مقابل از m.akhlaghi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 16. Top | #88
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  مدال طلای كشوری المپياد نجوم
  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  شماره عضویت
  1120
  نوشته ها
  2,424
  تشکر
  12,335
  تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

  نقل قول نوشته اصلی توسط m.akhlaghi نمایش پست ها
  سلام آقای اکبرنیا
  ممنونم که به سوالاتم جواب دادید.
  درمورد اینکه مگر رصدخونه چه ابعادی داره باید بگم که: وقتی یه دانشجوی معماری یه رصدخونه حتی آماتوری طراحی می کنه هزار و یک جور فضا رو باید در نظر بگیره. حداقل همون چیزهایی که دوستان خودتون گفتن. مثلا فضا برای اقامت چند روزه، اتاق های سمینار و کنفرانس، یک آمفی تئاتر درست و حسابی، فضاهای تخصصی(که دقیق نمی دونم! مثل فضایی که تلسکوپ در اون هست و گنبد تلسکوپ)، قسمت هایی که حالت نمایشگاهی داشته باشه( مثلا برای یه نمایشگاه عکاسی نجومی)، بخش های خدماتی، اداری، آموزشی و ..... به نظرتون چند متر میشه در چند طبقه؟!
  خوب همه ی اینها کلی جا میگیره! و اگر روی سطح زمین ساخته بشه وقتی شما دارین رصد می کنین در فضای باز، آسمون اون بخشی که پشت ساختمان رصد خانه هست دیده نمیشه مگر اینکه شما رو سقف خود رصد خونه رصد کنین یا اونقدر از بنا دور بشین که چندان تاثیری نداشته باشه. درسته؟
  یه سری از فضاهایی که بعضی دوستان کار کردن رو در زیر می بینید:
  ) پارکینگ : برای 200 ماشین
  2) اقامتگاه : سوئیت + اطاق چند نفره
  3) فضای آموزشی
  4) سلف و سرویس ( برای 50 الی 100 نفر )
  5) مرکز همایش ها ( برای 200 الی 300 نفر )
  6) سالن آسمان نما
  7) مجموعه رصدخانه ( نیمکره تلسکوپ ( قطر 15 الی 20 متر ) + اطاق اپراتور + ... )
  8) عرشه ( سطحی رو باز و بدون مانع برای دید به آسمان و یا افق )
  9) کتابخانه
  10) سالن مانیتورینگ
  11) فضای اداری
  12) موزه
  13) حیاط
  یکی از اساسی ترین سوال های من اینه که شماره 7 به غیر از نیمکره تلسکوپ و اطاق اپراتور دیگه چه فضاهایی داره و ابعاد و استاندارد این فضاها چقدر است؟
  ویا اینکه اتاق مانیتورینگ چیه و چه کارهایی در اون انجام میشه.
  اگر کسی جواب این سوال ها رو میدونه واقعا لطف میکنه اگه جواب بده چون من هرچی تو اینترنت می گردم چیز به درد بخوری پیدا نمی کنم.
  بله اگر بخواهید یک مجموعه بزرگ بسازید فضای زیادی نیاز داره ولی باز متوجه نیستم چرا کسانی که می خواهند در فضای باز رصد کنند باید حتما نزدیک ساختمان باشند؟ میتونید فضایی برای رصد در نظر بگیرید که با ساختمان فاصله داشته باشه تا افق محدود نشه. ابعاد ساختمان هم بستگی به مساحت زمین داره یعنی در چه فضایی قراره همه این قسمتها وجود داشته باشند؟

  در مورد خود ساختمان هم چیزی که خیلی مهمه اینه که ستونی که تلسکوپ روش نصب میشه باید کاملا و کاملا از ساختمان ایزوله باشه. یعنی ستون روی یکی شمع قرار داشته باشه که در عمق قرار داره و تلسکوپ روی ستون نصب بشه. ستون و شمعش نباید هیچ تماسی با ساختمان و فونداسیون داشته باشند تا هیچ لرزشی به پایه تلسکوپ منتقل نشه. این از مهمترین نکات ساخت رصدخانه است.

  درباره اندازه گنبد و فضاها، کاملا بستگی داره به نوع رصدخانه و اندازه تلسکوپ. اندازه تلسکوپ و پایه باید مشخص باشه تا گنبد مناسبی براش طراحی بشه. اگر فضای گنبد یک فضای آموزشی هست باید ظرفیت بیشتری برای گنبد در نظر گرفته بشه. اگر فضا فقط برای تحقیقات هست قضیه متفاوته.

  رصدخانه های آماتوری و آموزشی معمولا اتاق کنترل ندارند و فقط یک گنبد هستند. رصدخانه های حرفه ای اتاق کنترل دارند

  پیشنهاد می کنم در این زمینه با کسانی که مجموعه های رصدخانه ای طراحی کرده یا در حال کار در رصدخانه ها هستند مشورت کنید. من شاید زیاد تجربه نداشته باشم یک پیشنهاد بسیار موثر دیگه هم اینکه در اینترنت تصاویر رصدخانه ها را سرچ کنید. به قدری عکس زیاد هست که کلی ایده می گیرید درباره ابعاد و اندازه رصدخانه و گنبد و ... . من برای کاری این سرچ را انجام دادم و صدها عکس گیر آوردم.

 17. 13 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 18. Top | #89
  کاربر جدید

  عنوان کاربر
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  Jul 2013
  شماره عضویت
  8805
  نوشته ها
  4
  تشکر
  1
  تشکر شده 33 بار در 4 ارسال

  ممنونم إز نكاتتون. فقط يك مسئله كوچيك وجود داره كه من متاسفانه كسي كه در حال ساخت يا طراحي يك رصد خونه باشه نمي شناسم. رصد خونه إز أون مواردي هست كه اطلاعات كمي دربارش وجود داره. فكر مي كتم اگر يك رصد خونه آماتوري طراحي كنم معقول تر و مفيد تر باشه.
  باز هم بسيار ممنونم إز راهنماييتون

 19. 5 کاربر مقابل از m.akhlaghi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 20. Top | #90
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  865
  نوشته ها
  240
  تشکر
  1,098
  تشکر شده 957 بار در 169 ارسال

  نجوم ومعماری         
  نقل قول نوشته اصلی توسط m.akhlaghi نمایش پست ها
  سلام آقای اکبرنیا
  ممنونم که به سوالاتم جواب دادید.
  درمورد اینکه مگر رصدخونه چه ابعادی داره باید بگم که: وقتی یه دانشجوی معماری یه رصدخونه حتی آماتوری طراحی می کنه هزار و یک جور فضا رو باید در نظر بگیره. حداقل همون چیزهایی که دوستان خودتون گفتن. مثلا فضا برای اقامت چند روزه، اتاق های سمینار و کنفرانس، یک آمفی تئاتر درست و حسابی، فضاهای تخصصی(که دقیق نمی دونم! مثل فضایی که تلسکوپ در اون هست و گنبد تلسکوپ)، قسمت هایی که حالت نمایشگاهی داشته باشه( مثلا برای یه نمایشگاه عکاسی نجومی)، بخش های خدماتی، اداری، آموزشی و ..... به نظرتون چند متر میشه در چند طبقه؟!
  خوب همه ی اینها کلی جا میگیره! و اگر روی سطح زمین ساخته بشه وقتی شما دارین رصد می کنین در فضای باز، آسمون اون بخشی که پشت ساختمان رصد خانه هست دیده نمیشه مگر اینکه شما رو سقف خود رصد خونه رصد کنین یا اونقدر از بنا دور بشین که چندان تاثیری نداشته باشه. درسته؟
  یه سری از فضاهایی که بعضی دوستان کار کردن رو در زیر می بینید:
  ) پارکینگ : برای 200 ماشین
  2) اقامتگاه : سوئیت + اطاق چند نفره
  3) فضای آموزشی
  4) سلف و سرویس ( برای 50 الی 100 نفر )
  5) مرکز همایش ها ( برای 200 الی 300 نفر )
  6) سالن آسمان نما
  7) مجموعه رصدخانه ( نیمکره تلسکوپ ( قطر 15 الی 20 متر ) + اطاق اپراتور + ... )
  8) عرشه ( سطحی رو باز و بدون مانع برای دید به آسمان و یا افق )
  9) کتابخانه
  10) سالن مانیتورینگ
  11) فضای اداری
  12) موزه
  13) حیاط
  یکی از اساسی ترین سوال های من اینه که شماره 7 به غیر از نیمکره تلسکوپ و اطاق اپراتور دیگه چه فضاهایی داره و ابعاد و استاندارد این فضاها چقدر است؟
  ویا اینکه اتاق مانیتورینگ چیه و چه کارهایی در اون انجام میشه.
  اگر کسی جواب این سوال ها رو میدونه واقعا لطف میکنه اگه جواب بده چون من هرچی تو اینترنت می گردم چیز به درد بخوری پیدا نمی کنم.
  سلام دوست عزیز
  به نظرم برای این منظور بهترین کار بردن تمام ساختمان ها و فضاها به زیر زمین هست (که البته دردسر و دشواری خودش رو هم داره!).
  تنها گنبد رصدخانه و مجموعه های بدون سازه و ساختمان (مثل زمین بازی، پارکینگ و ...) باید روی سطح زمین باشند. در این حالت نیازی به عرشه هم نیست.

  خوش باشید.
  امضای ایشان
  بهترین تلاش برای بهترین بودن

صفحه 9 از 10 نخستنخست ... 5678910 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد