نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: به نظر شما جهاني كه در آن زندگي ميكنيم چگونه است؟

رأی دهندگان
24. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
 • ازلي و ابدي است.

  5 20.83%
 • ازلي است ولي ابدي نيست.

  2 8.33%
 • ازلي نيست ولي ابدي است.

  1 4.17%
 • ازلي و ابدي نيست.

  16 66.67%
صفحه 6 از 17 نخستنخست ... 234567891016 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 166

موضوع: جهان ازلی و ابدی (مباحثه)

 1. Top | #1
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  مدال نقره كشوري المپياد نجوم
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  251
  نوشته ها
  640
  تشکر
  8,088
  تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

     جهان ازلی و ابدی (مباحثه)

  در اين تاپيك هم مبنا رو قرار داديم بر مباحثه و هركس هر نظري داره بياد بگه و اصلا مهم نيست با چه جنبه اي اين مسئله رو بررسي ميكنيد!
  فلسفي، مذهبي، فيزيكي و يا ...
  اما دقيقا صورت سؤال چيست؟

  بنظر شما جهاني كه در آن زندگي ميكنيم چگونه است؟

  1) ازلي و ابدي است.
  2) ازلي است ولي ابدي نيست.
  3) ازلي نيست ولي ابدي است.
  4) ازلي و ابدي نيست.

  *ازلي بودن دقيقا يعني بوده كه بوده و نقطه آغازي نداشته.

  **ابدي بودن هم يعني خواهد بود كه خواهد بود و پاياني نخواهد داشت.


 2. Top | #51
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  مدال نقره كشوري المپياد نجوم
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  251
  نوشته ها
  640
  تشکر
  8,088
  تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

  نظريه ريسمان

  نظریهٔ ریسمان شاخه‌ای از فیزیک نظری و بیشتر مربوط به حوزه فیزیک انرژی‌های بالاست .این نظریه در ابتدا برای توجیه کامل نیروی هسته‌ای قوی به وجود آمد ولی پس از مدتی با گسترش کرومودینامیک کوانتومی کنار گذاشته شد و در حدود سالهای ۱۹۸۰ دو باره برای اتحاد نیروی گرانشی و برطرف کردن ناهنجاری‌های تئوری ابر گرانش وارد صحنه شد. بنا بر آن ماده در بنیادین‌ترین صورت خود نه ذره بلکه ریسمان مانند است. یعنی تمام ذرات بنیادین (مثل الکترون، پوزیترون و فوتون) اگر با بزرگنمایی خیلی خیلی زیاد نگریسته‌شوند ریسمان‌دیس هستند. ریسمان می‌تواند بسته (مثل حلقه) یا باز (مثل بند کفش) باشد.
  همانطور که حالت‌های مختلف نوسانی در سیمهای سازهای زهی مثل گیتار صداها(نتها)ی گوناگونی ایجاد می‌کند، حالتهای مختلف نوسانی این ریسمانهای بنیادین نیز به صورت ذرات بنیادین گوناگون جلوه‌گر می‌شود.
  خاصیت مهم اَبَرْریسمان که فیزیکدانان را به سمت خود کشاند این بود که این نظریه به طرزی بسیار طبیعی گرانش (نسبیت عام) و مدل استاندارد (نظریهٔ میدان کوانتوم) که سه نیروی دیگر موجود در طبیعت (یعنی نیروی الکترومغناطیس، نیروی ضعیف و نیروی هسته‌ای قوی) را توصیف می‌کند به هم مرتبط می‌سازد.

  ابعاد بالاتر
  به طور سنتی فضایی که ریسمان‌ها در آن می‌زیند بیست و شش بعدی است (البته همیشه اینطور نیست چنان که در زیر توضیح داده خواهد شد). عدد بیست و شش از روی ضوابط ریاضی و نظریهٔ گروهها (برای حفظ تقارن لورنتس) به دست می‌آید. این امر ممکن است در ابتدا کمی ثقیل و مشکل‌زا به نظر برسد چرا که به هرحال ما در اطراف خود چهار بعد (سه بعد مکانی و یک بعد زمانی) بیشتر احساس نمی‌کنیم پس این بعدهای اضافه کجایند؟ جوابی که معمولاً به این سوال داده می‌شود اینست که این بعدها برخلاف چهار بعد دیگر) کوچک و نیز فشرده (معادل انگلیسی compact) هستند. فشرده یعنی آنکه اگر در جهت آنها به اندازهٔ کافی پیش‌روی کنید به جای اول خود باز می‌گردید. کوچک بودن هم معنایش اینست که برای آنکه به جای نخست بازگردید باید مسافت خیلی کمی را طی کنید.
  برای نمونه یک لولهٔ بینهایت دراز را در نظر بگیرید. سطح این لوله مسلما دوبعدی است. یعنی مورچه‌ای که روی سطح این لوله قرار دارد می‌تواند در دو راستای مستقل از هم حرکت کند. فرض کنید که سر مورچه در راستای طول لوله‌است. مورچه می‌تواند یا عقب-جلو برود یا چپ-و-راست. اما اگر به‌فرض این مورچه به اندازهٔ کافی (یعنی به اندازهٔ محیط لوله) در جهت چپ حرکت کند به جای اول خود باز می‌گردد اما قضیه در مورد عقب جلو رفتن صدق نمی‌کند. پس یکی از بعدهای این فضای دوبعدی (یعنی یکی از بعدهای سطح لوله) فشرده و یکی نافشرده است.
  اینک فرض کنید که این مورچه روی یک توپ قرار دارد. باز هم می‌تواند در دو راستای مستقل از هم حرکت کند منتهی این‌بار در هر جهتی روی سطح کره مستقیم حرکت کند، پس از طی مسافتی (برابر با محیط دایرهٔ عظیمهٔ کره) به جای نخست بازمی‌گردد. پس این بار هر دو بعد این فضای دوبعدی (یعنی سطح توپ) فشرده است.
  بازگردیم به فضای دوبعدی سطح لوله. این بار فرض کنید که محیط این لوله خیلی کم باشد یا مثلاً به جای لوله یک کابل برق داشته‌باشیم. برای مورچه (اگر به اندازهٔ کافی کوچک باشد)این کابل هنوز یک سطح دو بعدی است یعنی وقتی که روی سطح کابل قرار دارد می‌تواند در دو راستای مستقل از هم حرکت کند. اما برای ما انسان‌ها کابل برق یک شی یک بعدی محسوب می‌شود چون فقط درازای آن قابل درک است.
  حالتی بسیار شبیه به این در مورد این بعدهای اضافه در نظریه ریسمان رخ می‌دهد. به این معنی که ما به خاطر اندازهٔ بزرگ خود از درک این ابعاد اضافی عاجز هستیم اما این ابعاد برای بعضی از ذره‌ها با انرژی زیاد قابل دسترسی است.

  انواع نظریه ریسمان
  باید گفت که چندین نظریه ریسمان وجود دارد.اما تنها تعداد کمی از آنها می‌توانند نامزدی برای توصیف طبیعت باشند. برای مثال نظریهٔ ریسمانی که در طیف ذراتش (یعنی در حالت‌های مختلف نوسانی‌اش) ذره‌ای دارد که سریع‌تر از نور حرکت می‌کند نمی‌تواند مدل خوبی از طبیعت باشد. چون هیچ چیز نمی‌تواند سریع‌تر از سرعت نور حرکت کند. اما حتی نظریه‌های ریسمانی که مدل خوبی از طبیعت نیستند می‌توانند به فهم فیزیکدانان از این نظریه و نظریه‌هایی که می‌توانند به فهم طبیعت کمک کنند، مدد برسانند.


  به طور کلی دو گونه نظریه ریسمان وجود دارد:
  1. ریسمان بوزونی
  2. اَبَرریسمان
  ریسمان بوزونینخستین نوع و ساده‌ترین نوع نظریه‌ٔ ریسمان است. به طور سنتی احتیاج به ۲۶ بعد برای همخوانی با ضوابط و پیش‌فرضهای فیزیکی (مانند تقارن لورنس) دارد. متاسفانه در طیف ذرات آن تاکیون (ذره‌ای که سریعتر از نور حرکت می‌کند) وجود دارد بنابراین نمی‌تواند مدلی از طبیعت باشد. همچنین از آمار بوز (در مقابل فِرْمی در مکانیک آماری) پیروی می‌کند بنابراین به طور طبیعی نمی‌تواند توصیف‌گر ذراتی مثل الکترون باشد.البته این نظریه در توصیف ذرات میدانی مانند گراویتون‌ها و فوتون‌ها موفق است.

  ابرریسمان
  با استفاده از فرض ابرتقارن (یعنی در مقابل هر ذره بوزی ذره‌ای فرمیی داریم) نوعی نظریه است که قابلیت آن را دارد که توصیف‌گر طبیعت باشد. تعداد ابعاد مورد نیاز در ابرریسمان غالبا ده است. در حال حاضر پنج نظریهٔ ابرریسمان وجود دارند که می‌توانند توصیف‌گر طبیعت باشند. این پنج نظریه شامل نوع I، ‏ IIA ‏ IIB و دو نظریهٔ ابرریسمان دیگر که به هتروتیک معروف‌اند می‌شود.

  د-وسته
  مفهوم دیگری که وابستگی به ریسمان دارد د-وسته است. د-وسته‌ها اشیایی هستند که دو سر ریسمانهای باز روی آنها می‌لغزند. این اشیا می‌توانند صفر-بعدی تا تعداد ابعاد-فضایی(غیر زمانی)-بعدی باشند. به د-وستهٔ دو بعدی یعنی شکلی مثل یک صفحه‌کاغذ با ضخامت صفر «پوسته» یا د۲-وسته (تلفظ می‌شود دال-دووسته) می‌گویند. (نام د-وسته هم به قرینهٔ پوسته انتخاب شده‌است). د۱-وسته (خوانده می‌شود دال-یکوسته) خود به شکل ریسمان است. به همین منوال می‌توانیم د۰-وسته(دال-صفروسته) د۳-وسته(دال-سووسته) د۴-وسته و ... داشته‌باشیم. حرف «د» که در ابتدای این کلمه‌ها می‌آید حرف نخستین نام دریشله(ریاضیدان‌) است. بنابراین د-وستهٔ هرچند بعدی که داشته‌باشیم آن را به صورت «د تعداد ابعاد-وسته» می‌نویسیم.
  در سال‌های اخیر د-وسته‌ها اهمیت فزاینده‌ای یافته‌اند و به خودی خود اهمیت دارند. یعنی اهمیت آنها دیگر فقط به خاطر این نیست که دو سر ریسمان‌ها روی آنها می‌لغزد. مثلاً با چیدن د-وسته‌ها در فضا و از این رو محدود کردن جاهایی که ریسمان می‌تواند آغاز یا انجام یابد می‌توان نظریه‌های پیمانه‌ای مختلف ایجاد کرد. همچنین می‌توان کنش توصیف‌کنندهٔ یک د-وسته را نوشت.

  تاریخچه نظریه ریسمان
  نظریه ریسمان نخستین بار برای توضیح نیروی بین‌هسته‌ای قوی پیشنهاد شد. لیکن معلوم شد که مدل کرومودینامیک کوانتومی (QCD) که اینک بخشی از مدل استاندارداست در توضیح این پدیده بسیار موفق‌تر است. طبیعتاً نظریهٔ ریسمان به نفع کرومودینایک کوانتوم وانهاده شد.
  بعدها نظریهٔ ریسمان به عنوان یک تئوری نامتناقض گرانش کوانتومی از نو توسط گرین و شوارتز مطرح شد. این‌بار اندازه و مقیاس ریسمان‌ها بسیار کوچک‌تر از آنِ ریسمان‌های توضیح‌دهندهٔ نیروی ضعیف در نظر گرفته شد. به این احیای مجدد نظریهٔ ریسمان اصطلاحاً انقلاب نخست ابرریسمان گفته می‌شود. پیشوند ابر در ابتدای کلمهٔ ریسمان به این دلیل آمده‌است که برای داشتن یک نظریهٔ ریسمان فاقد تناقض و همچنین امکان داشتن ریسمان‌های فرمیونی (که در نهایت به توضیح خواص ذرات فرمیونی خواهد پرداخت)، نیاز به معرفی یک تقارن جدید موسوم به ابرتقارن در کنش ریسمان داریم. به این موضوع پیشتر اشارهٔ گذرایی شد. به هرحال چنان که پیشتر اشاره شد تنها پنج نظریهٔ ریسمان نامتناقض داریم. و این سؤال هم مطرح بود که کدام یک از این نظریه‌ها توصیف‌گر طبیعت‌اند.

  نظریه-م (M-Theory)
  در سال ۱۹۹۵ ادوارد ویتن و دیگران ثابت کردند که پنج نظریهٔ ابرریسمان موجود بی‌ارتباط به هم نیستند و با نوعی روابط همزادی (duality) به هم مربوط می‌شوند. ایشان نشان دادند که این پنج نظریه درواقع پنج «نمود» (=جلوه) گوناگون از یک نظریهٔ مادر و بزرگ‌تر هستند. یعنی این نظریهٔ مادر که آن را نظریه-م (تلفظ می‌شود نظریهٔ میم) نام نهادند در شرایط خاص به هر یک از این پنج نظریه تقلیل می‌یابد (بسته به شرایط به نظریه‌های مختلف). عموماً از این واقعه با عنوانانقلاب دوم ابرریسمان یاد می‌شود.
  فیزیکدانان هنوز شناخت کاملی از نظریه-م ندارند حتی بر سراینکه «م» در نام نظریه دقیقا مبین چیست اختلاف نظر وجود دارد. بعضی می‌گویند «م» به معنی مادر است. برخی می‌گویند «م» مخفف «ماتریس» است. برخی دیگر (البته به شوخی) می‌گویند «م» (M) از واژگون‌کردن حرف نخست نام ویتن (W) می‌آید.
  هرچه هست هم‌اکنون بسیاری از فیزیکدانان به دنبال کشف و درک نظریه-م هستند. احتمالاً یافتن نظریه-م از بزرگ‌ترین دستاوردهای بشر خواهد بود زیرا این نظریه قادر خواهد بود تمام دنیا را در بنیادین‌ترین حالت توصیف کند.
  باید توجه داشت که نظریهٔ ریسمان (و به تبع آن نظریه-م)، نظریه‌ای فاقد پارامتر آزاد است. یعنی جایی برای تنظیم پارامترها به کمک آزمایش باقی نمی‌گذارد. به بیان روشن‌تر خواص تمام ذرات باید از روی معادلات ریاضی درآورده شود. بنابراین مثلاً این نظریه باید بگوید چرا الکترون وجود دارد و چرا جرم آن فلان اندازه و چرا اسپین آن یک‌دوم و چرا بار الکتریکی آن بهمان مقدار است.

  آیا حقیقتاً نظریهٔ ریسمان علمی‌است؟
  بعضی از فیزیکدانان معتقدند که نظریهٔ ریسمان اصولا نظریه‌ای علمی نیست چرا که هیچ پیش‌بینی ابطال‌پذیری نمی‌کند و در بهترین شرایط تنها به توضیح واقعیات موجود می‌پردازد.

  نظریه-م و مسایل فلسفی مربوط به آن و سرنوشت ناپیدایش
  در اینجا طنز کوچکی مطرح می‌شود: ما انسان‌ها یا قابلیت آن را داریم که به کشف نظریه-م نایل شویم یا نه. یعنی نظریه-م اصولا یا قابل کشف/فهم هست یا نیست. در نهایت به نظر می‌آید که این نظریه-م است که در مورد قابل کشف/فهم بودن یا نبودن خود تصمیم گرفته است! چون بالاخره ما انسان‌ها محصول جهانی هستیم که بر اساس قوانین نظریه-م کار می‌کند.
  به علاوه این سوال بنیادی‌تر هم مطرح است که آیا اصلاً نظریه-م وجود دارد؟ چرا طبیعت باید موجودی قانونمند و در درجهٔ بعد قابل فهم باشد. اینشتین معتقد بود که غیرقابل‌فهم‌ترین چیز در مورد طبیعت این‌است که طبیعت قابل فهم است. متاسفانه یا خوشبختانه از هیچ‌کجا آیه نیامده‌است که نظریه-م به عنوان نظریهٔ همه چیز یا نظریهٔ وحدت‌بخش وجود دارد تا حالا ما به دنبال آن باشیم. هرچند که به نظر می‌آید تمام فیزیکدانان ریسمان‌کار به طور ضمنی معتقد/ خستو/ اند که نظریه-م وجود دارد و همچنین قابل درک برای ما انسان‌ها است وگرنه بعید بود عمر خود صرف آن کنند. اما این فرض تماما برخاسته از خوشبینی مفرط است که خوشبختانه تاکنون خلاف آن ثابت نشده‌است.
  همچنین این احتمال (هرچند بسیار اندک) وجود دارد که روزی ثابت شود نظریهٔ ریسمان اساسا نادرست است. اتفاقی شبیه این امر در مورد نظریهٔ متغیر پنهان چندین سال قبل رخ داد. ریسمان‌کارها معتقدند که شانس از بیخ و بن نادرست بودن نظریهٔ ریسمان بسیار بسیار اندک و حتی نزدیک صفر است. چرا که تاکنون شواهد بسیار زیادی مبنی بر صحت آن یافت شده‌است. ممکن است آزمایش‌های آینده جهت تحقیقات را تغییر دهد ولی احتمال تکذیب این نظریه چنانکه که گفته شد تقریباً صفر است.

  منبع: نظريه ريسمان(ويكي پديا)
  ویرایش توسط Astronomer : 12-19-2010 در ساعت 09:38 PM

 3. 5 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 4. Top | #52
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  276
  نوشته ها
  46
  تشکر
  49
  تشکر شده 366 بار در 46 ارسال

  دوستان یه موردی رو باز مجبورم اینجا فقط من باب تذکر بگم و اونم اینه که از بین سه نظریه ی مشخصی که هندسه ی جهان رو پیش بینی می کنن بیشترین امکان و احتمال درستی در جهان تخت یا همون سرعت اولیه برابر با سرعت فرار قرار داره و اینکه دانشمندا می گن جهان یه روزی دوباره منقبض میشه این خلط مبحثه و همچین چیزی الان گفته نمیشه و طرفدارای خیلی خیلی کمی داره ! حتی کمتر از نظریه ی انبساط تا بینهایت ! دلیلش هم اینه که چگالی اکنون جهان ما به اندازه ی چگالی بحرانیه که از معادلات فریدمان به دست میاد. این موضوع مهمیه و نمیشه همینطوری ازش بگذرید

 5. 6 کاربر مقابل از iooi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 6. Top | #53
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  مدال نقره كشوري المپياد نجوم
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  251
  نوشته ها
  640
  تشکر
  8,088
  تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

  تاپيك هاي مرتبط

  تاپيك هاي مرتبط با اين بحث كه جا داره مشاهده بشه:

  انقلابی جدید در فیزیک ( جهان های موازی )

  عاقبت جهان

  چرا شب مثل روز روشن نيست؟

  با تشكر از iooi عزيز و گرامي دوست دارم با تجربه اي كه ايشون دارند ما را در ادامه تاپيك پارادوكس اولبرس و اين تاپيك همراهي نمايند.

  همينجا از ايشون ميخوام كه براي بنده و دوستان صورت معادله فريدمان را آورده و بگويند اين معادله از كجا آمده است؟ و اگر امكان دارد روي آن بحث نمايند و با مشاهدات امروزه انطباق دهند!

 7. 3 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 8. Top | #54
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  283
  نوشته ها
  901
  تشکر
  3,162
  تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

  نقل قول نوشته اصلی توسط iooi نمایش پست ها
  دوستان یه موردی رو باز مجبورم اینجا فقط من باب تذکر بگم و اونم اینه که از بین سه نظریه ی مشخصی که هندسه ی جهان رو پیش بینی می کنن بیشترین امکان و احتمال درستی در جهان تخت یا همون سرعت اولیه برابر با سرعت فرار قرار داره و اینکه دانشمندا می گن جهان یه روزی دوباره منقبض میشه این خلط مبحثه و همچین چیزی الان گفته نمیشه و طرفدارای خیلی خیلی کمی داره ! حتی کمتر از نظریه ی انبساط تا بینهایت ! دلیلش هم اینه که چگالی اکنون جهان ما به اندازه ی چگالی بحرانیه که از معادلات فریدمان به دست میاد. این موضوع مهمیه و نمیشه همینطوری ازش بگذرید
  البته ممکنه تا چند سال دیگه نظریه های جدیدی پا میون بزاره! منتظر کشفیات باید باشیم مثلا همین خبر اخیر که شواهدی در زمینه کیهان برای جهان های موازی پیدا شده و ...
  هنوز هیچی از دنیا نمی دونیم!این تلسکوپ های فضایی تا چند سال دیگه جهان نجومی رو تغییر میدن همین جیمز وب یا یکی هم بود که تا سال 2018 با قطر 42 متر قراره درست بشه!
  امضای ایشان
  .

 9. 6 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 10. Top | #55
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Nov 2010
  شماره عضویت
  386
  نوشته ها
  922
  تشکر
  5,844
  تشکر شده 8,391 بار در 879 ارسال

  آغاز مقدمه ای بر نظریه ریسمان

  به نام خدا
  آقای رضایی، دوستان عزیز ؛
  سلام

  این هم نتایج مباحثات و مطالعات اسبق و سابق و جدید! نمیدونم برای این بخش میشه منبع مشخصی رو ذکر کنم یا نه!
  ولی باید از دوست عزیزم خانم دکتر کرمی (Student at IFM, Michoacan University Morelia, Mexico) تشکر کنم که با حوصله بسیار حرفای من رو شنیدن و نوشته هام رو اصلاح کردن!

  در ضمن در بین مقالات موجود (در نت) در مورد ریسمان، به نظر من مقاله آقای " نادر قاسمی " در نشریه فیزیک شریف بهتر بود و در نوشتن این متن بسیار مورد استفاده قرار گرفت. در ضمن مقاله اصلی ایشون حدود یازده صفحه بود که خودشون به صورت فایل ورد آپ کرده بودن ولی چون آقای رضایی فرموده بودند من قسمت ریسمانش رو پی دی اف کردم و اینجا میذارم.
  حالا ادامه و جمع بندی بحث با شما! متشکرم.
  فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده
  امضای ایشان
  ... جان تو بندری است، جای ورود نور، جای صدور نور ...

 11. 5 کاربر مقابل از Sunrise عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 12. Top | #56
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Nov 2010
  شماره عضویت
  386
  نوشته ها
  922
  تشکر
  5,844
  تشکر شده 8,391 بار در 879 ارسال

  مقدمه ای بر نظریه ریسمان

  در سال ۱۹۲۳ آقای فریدمن اولین کسی بود که معادلات نسبیت عام انیشتین را در مورد زمان اولیهٔ پیدایش عالم حل کرد و به نتایجی رسید از قبیل اینکه عالم ما در هنگام پیدایش چه ویژگی‌های فیزیکی داشته است.
  فریدمن معتقد بود که عالم ما در زمان پیدایش در حد یک اتم یا کوچک‌تر از آن بوده است (که البته طبق تحقیقات بعدی مشخص شد که قطری کمترین از یک پروتون داشته است)، این اتم، بسیار چگال و داخل آن پر از انرژی بوده که دمایی برابر تقریبا ۱۰ به توان ۲۳ کلوین داشته است و این ذره با پدیده‌ای بنام مِهبانگ که علت آن ناشناخته است، انرژی خود را به فضا پرتاب می‌کند سپس با پیدایش مواد و جرم ناشی از آن‌ها و نیروهایی همانند جاذبه مواد یکدیگر را جذب کرده و اجرام کنونی را تشکیل دادند.

  در سال ۱۹۸۰ آقای آلن گات که یک دانشمند فیزیک ذرات بنیادی بود، نظریهٔ تورمی عالم را عنوان کرد. طبق این نظریه عالم از یک اتم آغازین با قطر ۱۰ به توان ۵۰- سانتیمتر آغاز شده که دمایی برابر ۱۰ به توان ۳۲ کلوین داشته و تمام انرژی کنونی عالم ،در آن نقطه متمرکز بوده. در آن زمان چهار نیروی بنیادی زیر به صورت متحد در عالم وجود داشته:
  نیروی گرانش که بین اجرام ایجاد می‌شود. برای مثال گرانش زمین و حرکت سیارات به دور خورشید از اثرات نیروی جاذبه است.
  نیروی الکترو مغناطیس که بین ذرات باردار ایجاد می‌شود.
  نیروی هسته‌ای قوی که پرتون‌های درون یک هسته را در کنار هم نگه می‌دارد.
  نیروی هسته‌ای ضعیف که چند هستهٔ اتمی را در کنار هم نگه می‌دارد. (کووالانسی)
  که قبل از مهبانگ، تشکیل دهنده نیروی وحدت بوده‌اند.

  لکن در حال حاضر این نیرو‌ها مستقل از هم وجود دارند و تلاش دانشمندان در متحد کردن این نیرو‌ها منجر به ارائه نظریاتی درعالم فیزیک شده که هدف آن‌ها توجیه رویدادهای واقع شده در عالم است. اما از آنجا که بشر احاطه‌ای به این عالم ندارد و هر روزه به اکتشافاتی جدید و درکی بعضا متفاوت از عالم، نائل می‌آید، مدل‌ها را مطابق با یافته‌های عینی خود تغییر می‌دهد و سعی در توجیه پدیده‌ها و دستیابی به راز آفرینش دارد.
  در این میان نظریه ریسمان (استرینگ)، - به نسبت- نوظهور است. در ابتدا مشکلاتی برای توضیح نیروی قوی هسته‌ای وجود داشت که استرینگ برای حل آن مشکلات به وجود آمد و بعد احتمال داده شد که بتوان با استفاده از آن، گرانش را نیز با بقیه نیرو‌ها متحد کرد و اتحاد در نظریه‌های گرانش و الکترومغناطیس، که یکی توسط نظریه نسبیت عام و دیگری نظریه ماکسول فرمولبندی شده است، به کمک این نظریه ممکن به نظر رسید.
  در نهایت، تلاش نظریه ریسمان برای متحد کردن تمام نیروهای شناخته شده طبیعت (نه فقط گرانش و الکترومغناطیس) است. این نظریه قصد دارد این کار را به نحوی انجام دهد که با اصول کوانتم مکانیک در ابعاد کوچک، و با نیروی گرانش برای ابعاد بزرگ، سازگار باشد.
  امضای ایشان
  ... جان تو بندری است، جای ورود نور، جای صدور نور ...

 13. 5 کاربر مقابل از Sunrise عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 14. Top | #57
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Nov 2010
  شماره عضویت
  386
  نوشته ها
  922
  تشکر
  5,844
  تشکر شده 8,391 بار در 879 ارسال

  ادامه ...

  برای بدست آوردن درک بهتری از این نظریه لازم است مقدماتی مطرح شود:
  در ابتدایی‌ترین دیدگاه، هر ماده از تعدادی مولکول تشکیل شده است که ترکیب‌های مختلفی با هم دارند. می‌دانیم که هر مولکول هم از ذرات ریزتری به نام اتم ساخته شده است. همچنین در اوایل قرن بیستم کشف شد که اتم هم کوچک‌ترین بخش ماده نیست بلکه از الکترون و هسته تشکیل شده است. هسته نیز به بخش‌های کوچکتری به نام‌های پروتون و نوترون تقسیم می‌شود. پروتون‌ها و نوترون‌ها هم به ذرات کوچکتری به نام کوارک تقسیم بندی می‌شوند.

  فقط دو کوارک مربوط به پروتون و نوترون است. در صورتیکه در حال حاضر، ۶ کوارک و ۶ آنتی کوارک شناسایی شده‌اند. ولی ذراتی که از این ۶ کوارک ایجاد می‌شوند، دو گروه را شامل می‌شوند، گروهی که شبیه پروتون و نوترون هستند (از سه کوارک یا ۳ آنتی کوارک ایجاد می‌شوند ولی نه لزوما سه نوع مختلف کوارک) و گروه دیگری که از کوارک و آنتی کوارک (نه لزوما از یک نوع) ایجاد می‌شوند ولی به جز پروتون و نوترون سایر این ذرات عمر بسیار کوتاهی دارند، نوترون آزاد هم بعد از چند دقیقه واپاشی می‌کند؛ البته هنوز طول عمر پروتون مشخص نیست و بر اساس نظریات مختلف، نیمه عمرهای متفاوتی برای پروتون ارائه شده است. (البته در نظریات مورد قبول فعلی این نیمه عمر از عمر پیش بینی شده برای عالم بیشتر است.)
  در مورد لپتون‌ها، تا کنون سه گروه شناسایی شده؛ الکترون و موئون و تائون، که مثلا گروه الکترونی شامل الکترون، پوزیترون (آنتی الکترون)، نوترینو الکترونی و آنتی نوترینوی الکترونی است. پس تا کنون ۱۲ لپتون شناسایی شد.
  در ضمن نوترینو‌ها در نظریات استاندارد بی‌جرم هستند و طبق مشاهدات اگر هم جرم داشته باشند بسیار بسیار کم است.
  البته در برخی نظریات حتی این جرم اندک نوترینو می‌تواند خیلی تاثیر گذار باشد.
  نوترینو‌ها هم فقط در واکنشهای هسته‌ای ضعیف شرکت می‌کنند و بر هم کنش دیگری ندارند برای همین نوترینو‌ها می‌توانند فواصل بسیار زیاد (فواصل بین ستاره‌ای) را طی کنند بدون اینکه از بین بروند.

  فوتون‌ها حامل نیروی میدان مغناطیسی هستند. گلونز‌ها حامل نیروی قوی هسته‌ای هستند و گراویتون‌ها که حامل نیروی گرانش هستند. حاملهای نیروی هسته‌ای ضعیف ۳ ذره بنیادی هستند w+ و w- بوزون که بار الکتریکی +۱و -۱ دارند و z بوزون که خنثی هست و البته تقریبا جرمی ۱۰۰ برابر پروتون دارند. (این‌ها را در کوانتم ذراتی واسطه می‌دانیم)
  در مطالعه فیزیک ذرات بنیادی می‌توانیم از تاثیر نیروی گرانش صرف نظر کنیم. چرا که در مقایسه با نیروی الکترومغناطیس و البته باقی نیرو‌ها در آن مقیاس، بسیار ناچیز است. (به علت جرم ناچیز ذرات)

  در مقیاسهای بزرگ نیز فقط دو نیروی گرانش و الکترومغناطیس مهم هستند و دو نیروی قوی و ضعیف هسته‌ای چون برد نیرویشان در حد ابعاد هسته اتم یا کوچک‌تر است، نقشی ندارند.
  نظریه‌های تحلیلی نشان می‌دهند که برای هر ذره بنیادی، باید یک «پاد ذره» وجود داشته باشد که دقیقا‌ همان مقدار بار را با علامت «–» حمل کند. برای هر کوارک و الکترون هم ذرات قرینه‌ای به نام‌های پاد کوارک و پاد الکترون (پوزیترون) داریم. ذرات خنثی (مثلا فوتون‌ها) پاد ذره خود هستند. هر چند باید بدانیم که علاوه بر تمام ذرات و پاد ذرات فوق، برخی ذرات بنیادی نیز وجود دارند و توسط پرتوهای کیهانی، واپاشی پرتوزا و... بوجود می‌آیند.

  یک نظریه ساده ریاضی برای توضیح تمام خواص ذرات بنیادی وجود دارد. در حقیقت این نظریه چندان موفق بوده که به «مدل استاندارد» معروف شده است. در زیر مطالبی راجع به این مدل مطرح میشود:
  امضای ایشان
  ... جان تو بندری است، جای ورود نور، جای صدور نور ...

 15. 6 کاربر مقابل از Sunrise عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 16. Top | #58
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Nov 2010
  شماره عضویت
  386
  نوشته ها
  922
  تشکر
  5,844
  تشکر شده 8,391 بار در 879 ارسال

     ادامه ...

  مدل استاندارد
  سه ورودی مهم در این نظریه عبارتند از:
  مکانیک کوانتمی –تئوری نسبیت خاص – قوانین الکترومغناطیس و تعمیم آن به نیرو‌های قوی و ضعیف.

  یک چارچوب ریاضی که به نظریه پیمانه‌ای معروف است، وجود دارد که سه مطلب فوق را در بر می‌گیرد (در فیزیک نظریه پیمانه‌ای، یک دسته از تئوری‌ها وجود دارد که مبتنی بر این ایده است که تبدیلات متقارن می‌توانند به صورت تقارن موضعی یا تقارن سراسری انجام گیرند) مدل استاندارد علاوه بر اینکه لیستی از ذرات بنیادی به ما می‌دهد، فرآیند‌های مربوط به ذرات فوق را هم به طور کامل توضیح می‌دهد در واقع مدل استاندارد نه تنها مشخص می‌کند که چه فرآیند‌هایی قابل تحقق هستند، بلکه فرمول‌های ریاضی دقیقی را برای محاسبه احتمال وقوع هر فرآیند ارائه می‌دهد. این پیش بینی سپس با اطلاعات آزمایشگاهی مقایسه می‌گردد و به این ترتیب می‌توان داده‌های حاصل از مدل استاندارد را تست کرد.
  با توجه به موفقیت‌های زیاد مدل استاندارد، ممکن است به نظر برسد که ما مدل کاملی برای فهم ذرات بنیادی مواد در اختیار داریم که این مطلب متاسفانه درست نمی‌باشد. دلایل زیادی وجود دارند که مدل استاندارد نمی‌تواند نظریه کاملی برای ذرات بنیادی باشد که بعضی از دلایل را در زیر ذکر می‌کنیم:
  اولین و مهم‌ترین دلیل این است که مدل استاندارد توضیحی برای علت یکی از نیروهای مهم طبیعت به نام نیروی گرانش ندارد. مخصوصا در لیست ذرات بنیادی که توسط مدل استاندارد ارائه شده است هیچ ذره‌ای وجود ندارد که در خود نیروی گرانش داشته باشد. تاثیر این ذره در هیچ یک از آزمایشاتی که برای ذرات بنیادی ترتیب داده شده، دیده نشده است. که علت آن، این است که نیروی جاذبه بین دو ذره بنیادی به مراتب کوچک‌تر است از هر نیروی کوچکی که بین این دو ذره وجود دارد. با این حال، یک نظریه کامل باید هر اثر کوچک و جزئی را نیز که در طبعیت وجود دارد، در بر گیرد. نظریه‌ای که نتواند توضیحی برای وجود نیروی جاذبه بدهد، نظریه کاملی نیست.
  مانند نیروهای دیگر، جاذبه هم یک ذره بنیادی واسطه دارد که به آن «گراویتن» گویند. اگر ۲ الکترون تبادل ذره جاذب می‌کنند، به مشکل بزرگی برخورد خواهیم کرد.
  در مدل استاندارد قوانین ریاضیی وجود دارد که در آن بتوان دامنه احتمال این فرایند را در نظریه کوانتومی نسبیت عام محاسبه کرد. اگر این محاسبه را انجام دهیم به این جواب می‌رسیم که دامنه این احتمال بینهایت می‌شود!
  (البته در ابتدا این مشکل برای الکترومغناطیس و نیروهای هسته‌ای هم وجود داشت، لکن برای آن نظریات می‌شود به گونه‌ای مثلا مفهوم بار را برای الکترو مغناطیس کمی تغییر داد تا این احتمال بی‌نهایت نشود که به این کار «باز به هنجارش» می‌گویند ولی نمی‌توان با باز به هنجارش این بی‌نهایت‌ها را برای گرانش از بین برد.)
  این جواب کاملا خلاف انتظارات ماست. زیرا ما انتظار داریم که این احتمال بسیار کوچک شود. در واقع به این نتیجه می‌رسیم که هرچند مدل استاندارد قادر به فرمولبندی موفقی در مورد نظریه‌های کوانتومی الکترومغناطیس، قوی و ضعیف است اما در مورد جاذبه مفید فایده نیست. بنابراین نمی‌توان جاذبه را در مدل استاندارد جا داد. این دلیل، که سبب عدم توانایی ما به نزدیک شدن به مهبانگ است و دلایلی دیگر منجر به این شد که تئوری اسپرینگ یا نظریه ریسمان ارائه شود.

  البته نظریه ریسمان نتوانسته که به مسئله گرانش جواب دهد و در ابتدا هم برای اینکه گرانش را با بقیه نیرو‌ها متحد کند ایجاد نشد. لکن بعدها احتمال داده شد که بتوان با استفاده از آن گرانش را نیز با سایر نیروها متحد کرد که هنور موفق نبوده است. البته نظریات دیگری هم برای درک ماهیت کوانتومی گرانش وجود دارند که آن‌ها نیز هنوز موفق نشده‌اند.
  ------------
  فاصله های این متن رو با نرم افزار آنلاینی که آقای نیرومندی معرفی کرده بودن تنظیم کردم ولی برخی کلامات رو به هم ریخت! تا اونجایی که به چشمم اومدن درستشون کردم ولی اگر باز موردی بود بفرمایید تا ویرایش بشه.
  امضای ایشان
  ... جان تو بندری است، جای ورود نور، جای صدور نور ...

 17. 4 کاربر مقابل از Sunrise عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 18. Top | #59
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  104
  نوشته ها
  1,626
  تشکر
  25,887
  تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

  منم که فکر کنم نابود شدم.
  نظر من حذف شده
  امضای ایشان
  کمی ستاره روی صورتم بپاش
  سعی میکنم شبیه کهکشان شوم


 19. 2 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 20. Top | #60
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  572
  نوشته ها
  123
  تشکر
  1,850
  تشکر شده 1,037 بار در 121 ارسال

  جهان ازلی و ابدی (مباحثه)         
  به نظر من جهانی که ما الان داریم توش زندگی میکنیم ازلی و ابدی نیست و جهان ما روزی آفریده شده و روزی به پایان میرسه...
  امضای ایشان
  فانتزی این روزام شده اینکه استادمو ببینم بهم بگه استاتیک 20 شدی....
  اون امتحان سختو گرفتم که عمقی درسو فهمیده باشی...

  امتحانو بیخِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِیی ییییییییییییییییییییییییی یییییییییال

 21. 3 کاربر مقابل از fampersi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


صفحه 6 از 17 نخستنخست ... 234567891016 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد