صفحه 41 از 82 نخستنخست ... 3137383940414243444551 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 401 تا 410 , از مجموع 813

موضوع: پرسش و پاسخ رصدی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

Question پرسش و پاسخ رصدی

با سلام

اين تاپيك برای مطرح نمودن سوالات مربوط به نجوم رصدی ایجاد شده است. می توانید سوالات خود را مطرح نموده و با کمک اساتید و سایر دوستان عزیز به جواب خود برسید.

موفق باشيد
    ویرایش توسط stargazer : 12-18-2012 در ساعت 11:50 AM دلیل: تغییر پست اول

2. Top | #401
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

راستش بعد از پستی که در مورد قمر نپتون زدید کنجکاو شدم و یک رصد کوچک انجام دادم.جای همه دوستان خالی.اسمون صبحگاهی با وجود مشتری و زهره بسیار زیباست.

در تهران خود سیاره نپتون را هم رویت کنیم هنر کردیم چه برسه به قمرش.البته کمی دیر اقدام کردم و ساعت 4 صبح کمی نپتون به سمت غرب متمایل میشود که شرایط رصدی بسیار بدی دارد.

به این دلیل که من از منتها الیه شرق تهران رصد میکنم و آسمون شرق و متمایل به جنوب و شمال نسبتا مناسب است و همینطور سرسو. سمت غرب آسمون اصلا مناسب نیست.

فردا حتما چک میکنم.

ولی یک تجربه رصدی برای دیدن اینگونه اجرام اینه که هنگام رصد,بزرگنمائی تلسکوپ رو بالا ببرید و جرم اصلی, که سیاره نپتون هست را از کادر بیرون بذارید و به اون قسمت که گمان میکنید تریتون در آونجاست فوکوس کنید.

همانطور که میدانید قمرهای مریخ و قمر پنجم مشتری به این روش کشف شده است.درخشندگی سیاره اصلی را حذف کرده و قمر را دیده اند.آقای اکبرنیا هم به همین موضوع اشاره کردند.

البته سیئینگ مناسب که آقای امام فرمودند بسیار مهم است و آسمان باید صاف و تاریک باشد.از اونجا که قدر تریتون در حدود 14+ است و تلسکوپ شما هم در بهترین حالت همین حدود را رصد میکند و با توجه به آسمان شهرهای شمالی من هم کمی شک دارم که تریتون را دیده باشید.شاید ستاره ای نزدیک بوده باشد.

با این حال شاید بتوانید با این روش در آسمانی مناسب,تریتون و همینطور اقمار اورانوس از جمله تیتانیا و و آریل را ببینید.حتما اورانوس را هم چک کنید چون اقمار بیشتری دارد که قدرشان نزدیک به تریتون هست.

اگر اقمار اورانوس را ببینید به یقین تریتون را هم با تلسکوپ دیده اید.

موفق باشید.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

3. 11 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #402
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    راستش بعد از پستی که در مورد قمر نپتون زدید کنجکاو شدم و یک رصد کوچک انجام دادم.جای همه دوستان خالی.اسمون صبحگاهی با وجود مشتری و زهره بسیار زیباست.

در تهران خود سیاره نپتون را هم رویت کنیم هنر کردیم چه برسه به قمرش.البته کمی دیر اقدام کردم و ساعت 4 صبح کمی نپتون به سمت غرب متمایل میشود که شرایط رصدی بسیار بدی دارد.

به این دلیل که من از منتها الیه شرق تهران رصد میکنم و آسمون شرق و متمایل به جنوب و شمال نسبتا مناسب است و همینطور سرسو. سمت غرب آسمون اصلا مناسب نیست.

فردا حتما چک میکنم.

ولی یک تجربه رصدی برای دیدن اینگونه اجرام اینه که هنگام رصد,بزرگنمائی تلسکوپ رو بالا ببرید و جرم اصلی, که سیاره نپتون هست را از کادر بیرون بذارید و به اون قسمت که گمان میکنید تریتون در آونجاست فوکوس کنید.

همانطور که میدانید قمرهای مریخ و قمر پنجم مشتری به این روش کشف شده است.درخشندگی سیاره اصلی را حذف کرده و قمر را دیده اند.آقای اکبرنیا هم به همین موضوع اشاره کردند.

البته سیئینگ مناسب که آقای امام فرمودند بسیار مهم است و آسمان باید صاف و تاریک باشد.از اونجا که قدر تریتون در حدود 14+ است و تلسکوپ شما هم در بهترین حالت همین حدود را رصد میکند و با توجه به آسمان شهرهای شمالی من هم کمی شک دارم که تریتون را دیده باشید.شاید ستاره ای نزدیک بوده باشد.

با این حال شاید بتوانید با این روش در آسمانی مناسب,تریتون و همینطور اقمار اورانوس از جمله تیتانیا و و آریل را ببینید.حتما اورانوس را هم چک کنید چون اقمار بیشتری دارد که قدرشان نزدیک به تریتون هست.

اگر اقمار اورانوس را ببینید به یقین تریتون را هم با تلسکوپ دیده اید.

موفق باشید.
    بابت توضیحات کامل و مفیدتون خیلی ممنون. من دقیقاً همون شب و چند دقیقه بعد اورانوس رو هم به قصد دیدن قمرهاش رصد کردم. اورانوس نسبت به نپتون خیلی بزرگتر دیده میشد و براحتی میشد حالت کروی اونو تشخیص داد. اما هیچ قمری رو نتونستم ببینم. حتی تیتانیا رو هم نتونستم ببینم. البته بعد که بررسی کردم دیدم که تیتانیا یکم فاصلش بیشتر بود و باید یکم میدان دید رو حرکت میدادم. البته بازم خیلی مطمئن نیستم که بتونم ببینمش چون قدرش 13.99ه این در حالیه که تریتون با قدر 13.46 رو بصورت سو سو زنان و با نگاه چپ چپ دیدم؛ ضمناً اورانوس یکم پرنورتره. بهرحال حتماً سعی میکنم یکبار دیگه دقیقتر اورانوس رو بررسی کنم.

اما در مورد خود تریتون باید بگم که من کاملاً مطمئنم که یک چیزی اونجا دیدم. ستاره هم نمیتونه باشه چون با Starry Night چک کردم. خودم آدم وسواسی هستم و از پارسال هم یکبار دیدمش اما همش بخودم میگفتم خیالاتی شدم. ولی اینبار کاملاً مطمئنم که یک چیزی اونجا بود؛ مگه اینکه از این خطاهای اپتیکی عجیب غریب باشه (مثل اون قضیه نور خاکستری زهره که آخر فهمیدم خطای دوربین بود). روشی هم که گفتید (نوشته قرمز) خیلی مفید و جالب بود برام. البته روی نپتون فکر نکنم بشه امتحان کرد چون حتی روی زوم 600 برابری که من استفاده کردم خیلی کوچک دیده میشد مگر اینکه از یک بارلو و چشمی باز هم قویتر استفاده کنم که مسلماً تصویر هم خیلی مات میشه .

24 آگوست نپتون تو حالت مقابله قرار میگیره؛ سعی میکنم حتماً طی چند شب متوالی چندتا اسکچ از خودش و تریتون بزنم تا حرکتش رو ثبت کنم. شما هم حتماً ببینید، واقعاً هیجانی که در لحظه ی دیدن چنین قمر دوردستی به آدم دست میده با هیچ چیزی دیگه ای قابل جایگزینی نیست.

اینم یه یادگاری از اورانوس (با موبایلم گرفتم)؛ نپتون رو هر کاری کردم تو کادر موبایل نیافتاد!؟

تصویر بزرگ
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

5. 11 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #403
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4715
    تشکر شده 934 بار در 113 ارسال

ممنون از توضیحات کاملی که دادید
    من چند مدت پیش شنیدم که میشه یه کاغذو با پانچ ، سوراخ سوراخ کرد و اگر که اون رو روبروی خورشید بگیریم ، میتونیم کسوف و حتی پدیده ای مثل گذر زهره رو بصورت لکه سیاه روی تصویر نورانی خورشید دید!
    این روش درسته؟
    امضای ایشان
    ابلیس ، زاده آدمیست ، نه مخلوق خداوند!
    شیخ بهایی

7. 2 کاربر مقابل از par_sed عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #404
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط par_sed نمایش پست ها
    ممنون از توضیحات کاملی که دادید
    من چند مدت پیش شنیدم که میشه یه کاغذو با پانچ ، سوراخ سوراخ کرد و اگر که اون رو روبروی خورشید بگیریم ، میتونیم کسوف و حتی پدیده ای مثل گذر زهره رو بصورت لکه سیاه روی تصویر نورانی خورشید دید!
    این روش درسته؟
    بله درسته ولی سوراخ ایجاد شده باید بسیار ریز (در حد سر سوزن) و با لبه های صاف باشه و همچنین کاغذ به اندازه کافی ضخیم و بزرگ باشه که سایه خوبی پشتش ایجاد بشه که تصویر را به خوبی ببینید اگر یک جعبه را برای این کار استفاده کنید که بهتر هم هست و بهش میگن اتاق تاریک. این لینک را ببینید:

http://mail.colonial.net/~hkaiter/Aaa_web_images2012/SolarEclipseSafetyCanali.GIF

9. 9 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #405
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    80
    تشکر شده 5,177 بار در 631 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    بله درسته ولی سوراخ ایجاد شده باید بسیار ریز (در حد سر سوزن) و با لبه های صاف باشه و همچنین کاغذ به اندازه کافی ضخیم و بزرگ باشه که سایه خوبی پشتش ایجاد بشه که تصویر را به خوبی ببینید اگر یک جعبه را برای این کار استفاده کنید که بهتر هم هست و بهش میگن اتاق تاریک. این لینک را ببینید:

http://mail.colonial.net/~hkaiter/Aaa_web_images2012/SolarEclipseSafetyCanali.GIF
    سلام.نمیشه از کاغذ استفاده نکرد و روی همون مقوا چون ضخیم تره رو سوراخ کرد؟

11. کاربر مقابل از javadstar76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

12. Top | #406
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط javadstar76 نمایش پست ها
    سلام.نمیشه از کاغذ استفاده نکرد و روی همون مقوا چون ضخیم تره رو سوراخ کرد؟
    بهترین ماده برای این کار فویل آلومینیوم هست. کاغد را نمیشه خوب و صاف سوراخ کرد

13. 6 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #407
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2898
    تشکر شده 1,783 بار در 213 ارسال

سلام دوستان محترم
    من و سوالام باز اومدیم
    چرا بعضی اوقات با وجود اینکه خورشید طلوع کرده میتونیم ماه و تو آسمون ببینیم؟
    امضای ایشان
    آرامش...

15. 3 کاربر مقابل از yasiii عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #408
    کاربر طلایی عکاسی

عنوان کاربر
    كاربر طلايی عكاسی
    شماره عضویت
    254
    تشکر شده 3,054 بار در 218 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط yasiii نمایش پست ها
    سلام دوستان محترم
    من و سوالام باز اومدیم
    اگر منظورتون حضور ماه در آسمان بعد از طلوع خورشیده باید بگم که دلیلش موقعیت ماه در مدارش در روزهای خاصی از ماه است. وقتی ماه در طی روزهای متمادی از حالت بدر به سمت تربیع دوم (نیمه دوم و پایانی روزهای ماه) تغییر فاز (درصد روشنایی) میدهد، بسته به اینکه چند روز از حالت بدر فاصله گرفته مدت بیشتری در ساعات قبل از ظهر حضور خواهد داشت. مثلا اگر به حالت تربیع دوم برسد، زمان غروبش حوالی ظهر آنروز خواهد بود.
    طولانی شد، امیدوارم واضح باشد.
    امضای ایشان
    "ارزش واقعی هر تلسکوپ به این است که چند نفر با آن به عالم نگریسته اند." جان دابسون

17. 14 کاربر مقابل از محمد مهدی عسگری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #409
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط yasiii نمایش پست ها
    سلام دوستان محترم
    من و سوالام باز اومدیم
    نور ماه خیلی بیشتر از نور سایر اجرامه و بعد از خورشید پرنورترین جرم آسمان محسوب میشه. بهمین دلیل در روز هم دیده میشه؛ البته دیده شدن ماه در روز در مواقعی که هلالش نازکه به دو دلیل کمی سخت میشه: 1-نازک بودن هلال 2-نزدیک بودن اون به خورشید. هر چقدر هلال ماه نازکتر میشه به خورشید نزدیکتر میشه، در نتیجه دیدنش رو سخت میکنه. البته من خودم یکبار فکر کنم ماه 26ام رو با استفاده از پوشوندن خورشید با کف دست و نگاه کردن به آسمون از پشت یک عینک پولاروید بصورت هلال بسیار نازک و کم فروغی اونهم سر ظهر دیدم. شما هم میتونین امتحان کنین. البته باید بدونین ماه در اون لحظه دقیقاً کجاست. فوکوس کردن چشم هم خیلی مهمه و ممکنه دقیقاً همونجا رو نگاه کنین ولی چون هنوز چشمتون فوکوس نشده نتونین ماهو ببینین.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

19. 2 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #410
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

پرسش و پاسخ رصدی         
    سوال کننده:RE913

نور منطقه دایره البروجی چیست؟

این نور اغلب در آسمان شامگاهی اوایل بهار و در لحظات ابتدائی شب و همینطور در آسمان صبحگاهی اوایل پائیز و مدت زمانی قبل از طلوع خورشید رویت میشود.

یادآور میشوم برای رویت آن به آسمانی تاریک و فارغ از هرگونه آلودگی نوری نیاز میباشد.

برای دیدن آن باید به مناطقی سفر کرد که بسیار تاریک باشند و افق مناسبی داشته باشند.

دلیل وجود این نور بازتاب نور خورشید از ذرات غبار موجود در صفحه منظومه شمسی است که به صورت دیسکی در صفحه منظومه شمسی و به موازات سیارات پراکنده هستند میباشد.

این نور به صورت مخروطی در افق و مقارن با خط حرکت ماه و خورشید و دیگر سیارات رویت میشود.

دیدن این پدیده به زحمت نیاز دارد.حتما باید به نقاط دوردست سفر کرد و منطقه باید عاری از هرگونه آلودگی باشد.
    ویرایش توسط rezash : 08-10-2012 در ساعت 11:38 PM
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

21. 16 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 41 از 82 نخستنخست ... 3137383940414243444551 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع