صفحه 29 از 82 نخستنخست ... 192526272829303132333979 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 281 تا 290 , از مجموع 813

موضوع: پرسش و پاسخ رصدی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

Question پرسش و پاسخ رصدی

با سلام

اين تاپيك برای مطرح نمودن سوالات مربوط به نجوم رصدی ایجاد شده است. می توانید سوالات خود را مطرح نموده و با کمک اساتید و سایر دوستان عزیز به جواب خود برسید.

موفق باشيد
    ویرایش توسط stargazer : 12-18-2012 در ساعت 11:50 AM دلیل: تغییر پست اول

2. Top | #281
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

سلام

فعلا برای این که کارتون راه بیفته اینجا را نگاهی بندازید که آسمان این هفته است:

http://www.skyandtelescope.com/observing/ataglance

3. 3 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #282
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mojiran نمایش پست ها
    باتشکر از شما تایپیکی که معرفی کردید توضیحی در زمینه نحوه یافتن و پیدا کردنشون نداده بلکه توضیحاتی کلی بوده . هر چند بسیار مفید بود اما نمیتونه به عنوان راهنمای پیداکردن سیاره ها در آسمان استفاده بشه.منظورم از راهنمایی اینه که مثلا در چه روز و چه ساعتی بهترین زمان برای دیدن هر سیاره در این ماه هست و هر کدوم در کدام قسمت از آسمان هستند ؟
    خب اینارو که فک نکنم بشه همشونو جمع آوری کرد!!!!!!
    ولی شما میتونین از نرم افزار های موجود (مثل استاری نایت یا استلریوم) موقعیت ستارگان و اجرام و سیارات رو برای حال حاضر و یا هروقت دلخواه بطور دقیق بدست بیارین!!!

یکی هم اینکه تقویم نجومی ایران که رویدادها رو بصورت ماهیانه درج میکنه!!! میتونه کمکتون کنه تو این زمینه!!

...........................
    کلا خط رو خط شدیم!!
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

5. 6 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #283
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693
    تشکر شده 2,158 بار در 242 ارسال

با تشکر از دوستان که با سرعت نور پاسخ دادین . من در زمینه نجوم مبتدی هستم . مکانی که من در اونجا قصد دارم رصدهام رو انجام بدم ارتفاعش 700 متربالاتر از سطح دریاست و شما ستاره ها و صورتهای فلکی رو اعجاب انگیز میبینید نمیتونم دقیقا بگم تا چه قدری قابل مشاهده هست اما راه شیری کاملا واضحه چون اونجا آلودگی نوری رو برابر با صفر میشه دونست . به هر حال در شهر مشکل دارم و جز چند تا صورت فلکی بقیه رو نمیشه دید به همین دلیل پیدا کردن سیاره ها برای فردی با معلومات من سخته. نرم افزار stellarium هم دارم که الان پیش روم بازه اما واقعا برای من هضم مکان فرضی صورتهای فلکی طبق تصویری که در آسمان میده سخته . صورتهای فلکی رو میشناسم ولی در شهر با آلودگی نوری نمیشه همه اونها رو دید و از اونها استفاده کرد.
    امضای ایشان
    حافظ از مشرب قسمت گله بی انصافیست
    طبع چون آب و غزل های روان ما را بس ...

7. 3 کاربر مقابل از Mojtaba Gholami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #284
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693
    تشکر شده 2,158 بار در 242 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط orion نمایش پست ها
    خب اینارو که فک نکنم بشه همشونو جمع آوری کرد!!!!!!
    ولی شما میتونین از نرم افزار های موجود (مثل استاری نایت یا استلریوم) موقعیت ستارگان و اجرام و سیارات رو برای حال حاضر و یا هروقت دلخواه بطور دقیق بدست بیارین!!!

یکی هم اینکه تقویم نجومی ایران که رویدادها رو بصورت ماهیانه درج میکنه!!! میتونه کمکتون کنه تو این زمینه!!

...........................
    کلا خط رو خط شدیم!!
    آدرسی که دادین اشتباه نیست ؟بررسی کنید لطفا
    امضای ایشان
    حافظ از مشرب قسمت گله بی انصافیست
    طبع چون آب و غزل های روان ما را بس ...

9. 2 کاربر مقابل از Mojtaba Gholami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #285
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

آدرسی که دادین اشتباه نیست ؟بررسی کنید لطفا
    همین الان چک کردم لینک رو درسته!!! حتی اگه باز نشه تو سیستم شما تو صفحه اصلی فروم قسمت پایین یه بنری به همین آدرس لینک شده!! میتونید از اونجا هم استفاده کنید!!! لینک رو مجددا میذارم: اینجا

با تشکر از دوستان که با سرعت نور پاسخ دادین . من در زمینه نجوم مبتدی هستم . مکانی که من در اونجا قصد دارم رصدهام رو انجام بدم ارتفاعش 700 متربالاتر از سطح دریاست و شما ستاره ها و صورتهای فلکی رو اعجاب انگیز میبینید نمیتونم دقیقا بگم تا چه قدری قابل مشاهده هست اما راه شیری کاملا واضحه چونت آلودگی نوری برابر با صفر میشه دونست . به هر حال در شهر مشکل دارم و جز چند تا صورت فلکی بقیه رو نمیشه دید به همین دلیل پیدا کردن سیاره ها برای فردی با معلومات من سخته. نرم افزار stellarium هم دارم که الان پیش روم بازه اما واقعا برای من هضم مکان فرضی صورتهای فلکی طبق تصویری که در آسمان میده سخته . صورتهای فلکی رو میشناسم ولی در شهر با آلودگی نوری نمیشه همه اونها رو دید و از اونها استفاده کرد.
    خب قرار نیست که توی شهر همه اون صور فلکی با تمام ستاره هاش دیده بشه!!! همین که اسکلت اصلی صورت فلکی دیده بشه همون کافیه!!! برای شناخت البته!!! صورتهای مهم رو با ستاره های مهم پیدا کنید خودش کلی حرفه!!!
    نرم افزار استاری نایت یک آپشن بسیار جالبی که داره اینه که شما میتونید آسمون رو با الودگی نوری شهرخودتون تنظیم کنید و آسمان شبیه به واقعیتی رو داشته باشید!!!

درضمن، تاپیکی هست با همین مضمون رصد در شهر!!! که هرکسی تجربیاتش رو اونجا به اشتراک گذاشته!! فک کنم این تاپیک هم میتونه برای شما مفید باشه!!!
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

11. 6 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #286
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400
    تشکر شده 6,172 بار در 666 ارسال

با تشکر از دوستان که با سرعت نور پاسخ دادین . من در زمینه نجوم مبتدی هستم . مکانی که من در اونجا قصد دارم رصدهام رو انجام بدم ارتفاعش 700 متربالاتر از سطح دریاست و شما ستاره ها و صورتهای فلکی رو اعجاب انگیز میبینید نمیتونم دقیقا بگم تا چه قدری قابل مشاهده هست اما راه شیری کاملا واضحه چون اونجا آلودگی نوری رو برابر با صفر میشه دونست . به هر حال در شهر مشکل دارم و جز چند تا صورت فلکی بقیه رو نمیشه دید به همین دلیل پیدا کردن سیاره ها برای فردی با معلومات من سخته. نرم افزار stellarium هم دارم که الان پیش روم بازه اما واقعا برای من هضم مکان فرضی صورتهای فلکی طبق تصویری که در آسمان میده سخته . صورتهای فلکی رو میشناسم ولی در شهر با آلودگی نوری نمیشه همه اونها رو دید و از اونها استفاده کرد.
    نرم افزار استلاریوم یه قسمت داره که می تونید آلودگی نوری رو تنظیم کنید.که از یک تا 9 می تونید انتخاب کنید.که من همیشه روی 8 یا 9 میزارم یعنی بیشترین آلودگی نوری

13. 6 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #287
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    210
    تشکر شده 1,220 بار در 140 ارسال

باید به mojiran حق داد، کسانی که تازه می خوان با آسمون آشنا بشن براشون پیدا کردن صورتهای فلکی اونهم در آسمون مملو از آلودگی نوری واقعا کار دشواریه. اما mojiran من یه پیشنهاد برات دارم، به نظرم بهترین راه پیدا کردن سیارات و صورتهای فلکی شاخص در آسمونی با آلودگی نوری زیاد استفاده از یه نرم افزار نجومی مخصوص تلفن همراهه. اسم این نرم افزار سبک ولی کارامد SIDERALIS است.این نرم افزار خیلی میتونه بهت کمک کنه از مزایای اون، اینه که چون مخصوص تلفن همراهه زیر آسمون شب، همراهته و با یه نگاه به اون و یه نگاه به آسمون خیلی راحت می تونی تصاویر صورت فلکی رو برای خودت مجسم کنی و هیچ وقت هم شکل ها یادت نمیره. این نرم افزارو از نت دانلود کن. به اکثر گوشی ها هم می خوره در این نرم افزار موقعیت سیارات هم به وضوح مشخص شده پس کار سختی پیش رو نداری.
    اما نحوه پیدا کردن سیارات در آسمونه شهری مثل تهران: باز هم کار راحتی پیش رو داری. کافیه تو همین شبهای اسفند در ساعت 19 یا 20 به سمت غرب آسمون نگاه کنی دو ستاره بسیار پرنور میبینی از هر ستاره دیگری تو آسمون پرنورتر. همین پرنور بودن کمک خوبیه تا متوجه بشی اونا ستاره نیستن بلکه سیاره زهره و مشتری هستند. اون پرنورتره سیاره زهره است و بالای این سیاره، می تونی مشتری رو هم خیلی راحت ببینی.
    ساعت 21، 21.30 به آسمون شرق نگاه کن بازم یه شی پرنور میبینی که از ویژگی های اون رنگ سرخ واضحشه. این همون سیاره مریخه، خیلی راحت می تونی تشخیصش بدی از روی رنگش. با استفاده از اون نرم افزاری که بهت گفتم حالا میتونی متوجه بشی که تو این شبها مریخ تو کدوم صورت فلکیه. ( صورت فلکی اسد ) اینجوری شکلشم یادت نمیره.

مطمئن باش کار سختی نیس.
    موفق باشی.
    امضای ایشان
    هر لحظهُ آسمان جایی برای شگفتی است

15. 5 کاربر مقابل از Mehrzad-jupiter عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #288
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط sasan20oo20 نمایش پست ها
    خوب من یه سوال دارم چرا تو هر نقشه ای صورت فلکی ها یه جورن مثلا یه جا صورت فلکی زرافه رو با الفا و بتا کشیده تو یکی دیگه گاما و الفا هست ولی بتا اصلا جزء نقشه نیست!!!

مگه اینا یه قرارداد بین المللی نیستن؟؟؟
    مرز صورت فلکیها و نام گذاری ستاره ها کاملا مشخصه و در همه نقشه ها یکسانه اما خطوطی که بین ستاره های صورتهای فلکی رسم میشه معمولا در نقشه های متفاوت فرق میکنه و یک جورهایی انگار دلبخواهی هست!

17. 4 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #289
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    375
    تشکر شده 5,596 بار در 572 ارسال

خوب اگه خطوط دلبخواهیه پس چه جوری میگن فلان صورت فلکی شبیه زرافه است خوب هر کسی میگه شبیه یه چیزیه البته میدونم این قضیه توی صورت فلکی های مهم صدق نمیکنه ولی اونایی که زیاد تو چشم نیستنو چه جوری تایین میکنن؟؟؟ خوب چرا یه قرارداد بین المللی تایین نمیکنن ؟؟؟؟
    حتما یه دلیلی داره دیگه!!!
    امضای ایشان
    دلي سربلند و سري سر به زير
    از اين دست عمري به سر برده ايم

قيصر امين پور

19. 3 کاربر مقابل از sasan20oo20 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #290
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

پرسش و پاسخ رصدی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط sasan20oo20 نمایش پست ها
    خوب اگه خطوط دلبخواهیه پس چه جوری میگن فلان صورت فلکی شبیه زرافه است خوب هر کسی میگه شبیه یه چیزیه البته میدونم این قضیه توی صورت فلکی های مهم صدق نمیکنه ولی اونایی که زیاد تو چشم نیستنو چه جوری تایین میکنن؟؟؟ خوب چرا یه قرارداد بین المللی تایین نمیکنن ؟؟؟؟
    حتما یه دلیلی داره دیگه!!!
    قرار داد هست !! اگه نبود مرز صورت های فلکی این قدر صاف نبود ، مثل مرز کشور ها بود . دیگه چون صورت های فلکی از قدیم بوده ، کم کم همونه با اضافه کردن منبع گذاشتن تا همه جای آسمون رو شامل بشه ، کار درستی هم هست چون اینجوری تاریخ نجوم به آسمان ها رفته ، صورت فلکی ها اکثرا تا قبل از قرن 19 و هر کدوم توی یه جا و گاهی اوقات توسط یه شخص نام گذاری شده و برای کار های علمی ( بغیر از صورت فلکی های افسانه ای ) دیگه فرصت نشده مجمع تشکیل بدن بحث کنن بهتره اسم اینجا چی باشه ، یا بهتره هزار سال صبر کنیم بعد این قسمت رو نام گذاری کنیم !! احتمالا دعوا هم نشدن که این اصلا شبیه زرافه نیست ( چون اون رو یه شخص نام گذاری کرده( یاکوپ بارچ) 1624 ( منبع : صورت های فلکی ))
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

21. 5 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 29 از 82 نخستنخست ... 192526272829303132333979 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع