صفحه 15 از 26 نخستنخست ... 511121314151617181925 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 141 تا 150 , از مجموع 257

موضوع: اخبار مربوط به مریخ نورد کنجکاوی

 1. Top | #1
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  4153
  نوشته ها
  2,186
  تشکر
  8,902
  تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

  Post اخبار مربوط به مریخ نورد کنجکاوی

  بعد از هشت سال طراحی و برنامه ریزی و بعد از هشت ماه انتظار برای رسیدن به سیاره سرخ بلاخره فضاپیمای MSL ناسا با موفقیت وارد جو مریخ شد و محموله ارزشمند خودش یعنی مریخ پیمای «کیوراسیتی» رو با موفقیت بر روی سطح مریخ قرار داد. همه چیز همون طور که انتظار میرفت انجام شد. اولین سیگنال فرود کیوراسیتی از پشت مریخ توسط مدارگرد «اودیسه ی مریخ» دریافت شد و بسمت زمین ارسال شد. یک تلسکوپ رادیویی مستقر در استرالیا سیگنال رو دریافت کرد و به سمت دیگر زمین یعنی «لابراتوار پیشرانه جت ناسا» ارسال کرد. این سیگنال در واقع پیامی متنی بود از کیوراسیتی با این عنوان: !I made it. همچنین «دوربین های اجتناب از خطر» کیوراسیتی اولین تصاویر رو توسط اودیسه به زمین ارسال کردن، البته برای تماشای اولین تصویر از دوربین اصلی کیوراسیتی باید چند روزی منتظر موند. بعد از انجام تمامی چک آپ ها در این چند روز و گرفتن اولین عکس ها امیدواریم تا حدود 4 تا 5 روز دیگه کیوراسیتی آماده حرکت باشه. یک کوهنوردی علمی بهمراه آزمایشگاه متحرک علمی مریخ.


  نمایی از محل فرود مریخ نورد کیوراسیتی توسط دوربین اجتناب از خطر عقب سمت چپ. با وجود بسته بودن درپوش محافظ لنز در مراحل فرود با این حال مقداری گرد و خاک روی لنز قابل مشاهده است.


  مریخ نورد کنجکاوی در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد، تا مدت 2 سال روی مریخ فعالیت خواهد کرد، این تاپیک محلی است درباره ارسال خبرهای جدید درباره این مریخ نورد و بحث درباره اکتشافات علمی و چالشهای جدید این فضاپیما.  برای کسب اطلاعات کلی درباره کنجکاوی به تاپیک از سیر تا پیاز ماموریت یک فضاپیما مراجعه کنید.  برای خواندن گزارش زنده پخش شده از فرود کنجکاوی در زمان فرود به تاپیک گزارش زنده مراجعه کنید.
  ویرایش توسط پیمان اکبرنیا : 08-07-2012 در ساعت 10:27 PM
  امضای ایشان
  “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
  Benjamin Franklin


 2. Top | #141
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  4153
  نوشته ها
  2,186
  تشکر
  8,902
  تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

  ناسا نتایج حاصل از تجزیه شیمیایی ترکیبات خاک مریخی رو توسط "ابزار آنالیزور نمونه در مریخ" یا SAM منتشر کرد. نتایج این تجزیه شیمیایی ترکیباتی حاوی آب، گوگرد و کلر رو نشون داد. ابزار SAM از سه روش متفاوت برای بررسی گاز آزاد شده از نمونه داغ شده داخل کوره کوچکش استفاده کرد. یکی از کلاس موادی که SAM اونو وارسی کرد ترکیبات آلی بودن - ترکیبات حاوی کربنی که میتونن پایه گذار حیات باشن.

  "ما هیچ یافته قطعی از ترکیبات آلی مریخی تا بحال نداشتیم، اما در تنوع محیطی دهانه برخوردی گیل به جستجوی خود ادامه میدهیم." نقل قولی از پائول ماهافی مدیر ارشد SAM از مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا در گرینبلت ایالت ماریلند.

  ابزارهای APXS و همینطور دوربین MAHLI کیوراسیتی تأیید کردن که ترکیبات کپه شنی Rocknest ساختار ظاهری و ترکیب عنصری یکسانی با سایر نقاط مریخ که توسط پث-فایندر، اسپیریت و آپورچیونیتی کاوش شدن داشت. تیم کنترل به این دلیل نقطه Rocknest رو برای اولین نمونه برداری انتخاب کردن که حاوی شن ها نرمی برای آلودن و پاکسازی مجاری داخلی ابزار نمونه برداری کیوراسیتی، CHIMRA، بود. این شن در داخل مجاری لرزانده شد تا باعث خارج شدن پس مانده های زمینی بشه. تصاویر میکروسکوپی دوربین MAHLI نشون داد که کپه شنی توسط پوسته نازکی به ضخامت 1 یا 2 دانه شن پوشیده شده بود که در زیر اون شن تیره تر و نرم تری قرار داشت.  سومین و چهارمین محل نمونه برداری کیوراسیتی از تل بادی Rocknest
  سطح تل شنی توسط لایه نازکی از شن درشت با ذراتی به اندازه 0.5 تا 1.5 میلیمتر پوشیده شده است. زیر این لایه نازک شن نرم تیره تری قرار گرفته که به تل شنی رنگ قرمز قهوه ای روشنی داده است. شن زبر سطحی تا حدودی سیمان شده است و پوسته ای به ضخامت تقریباً 0.5 سانتیمتر تشکیل داده. شواهد سیمان شدن از کلوخه های داخل گودی و همچنین لبه های دندانه دار دورتا دور گودال و حتی نواحی صفحه ای معلق مانده بخوبی مشخص است. دیوار چپی در هر دو گودال نمونه برداری طرح متناوب تیره و روشن لایه ای را نشان میدهد که میتواند ناشی از فیلتر شدن غبار، دگرگونی شیمیایی و یا رسوب گذاری شنی با رنگی کمی متفاوت باشد. برای درک مقیاس، قابل ذکر است که قاشقک نمونه برداری کیوراسیتی عرضی معادل 4 سانتیمتر دارد.
  عکس توسط دوربین بازوی کیوراسیتی در روز 84 ام مریخی
  نمای بزرگ


  ابزار آنالیز CheMin ترکیبی شامل نصف کانی های متداول آذرین و نصف کانی های غیر کریستالی (مانند شیشه) را در نمونه ها یافت. ابزار SAM حضور ترکیبات با غلظت کمتر رو آشکار کرد و همچنین به بررسی ایزوتوپ ها پرداخت و شواهدی دال بر تغییرات محیطی رو در اونها پیدا کرد. آب پیدا شده در داخل نمونه ها بدین معنا نیست که شن ها خیس بودن بلکه به دانه های شن متصل بودند که این یک امر عادیه، اما مقدار اون بیشتر از حد انتظار بود.  خودنگاره کیوراسیتی در روز 84 ام مریخی در کنار تل بادی Rocknest
  کیوراسیتی از روز 56 ام مریخی تا سُل 100 در این منطقه مشغول بررسی و انجام آزمایشات علمی بود. قبل از این توقف علمی اعضای تیم کنترل اثر یکی از چرخ های کیوراسیتی رو بر روی تل شنی انداختن و در مرحله بعد با ابزارهای APXS و MAHLI به بررسی شن تل بادی پرداختند تا از اندازه مناسب ذرات شن زیرین برای انجام عملیات نمونه برداری توسط ابزار CHIMRA مطمئن بشن. قسمت مرکزی اثر چرخ کیوراسیتی توسط تیم کنترل پورتاژ، Portage، نامیده شد.
  نمای بزرگ


  SAM بطور آزمایشی به وجود ترکیبی از اکسیژن و کلر بنام پرکلرات پی برد. این یک ماده فعال شیمیاییه که سابقاً در شمالگان مریخ توسط مریخ نشین فوئنیکس پیدا شده بود.
  واکنش این ماده در اثر حرارت با سایر مواد در داخل ابزار SAM باعث تولید ترکیبات کلردار متان - یکی از ترکیبات آلی آشکار شده توسط SAM شد. کلر منشاء مریخی داشت اما این احتمال وجود داره که کربن منشاء زمینی داشته باشه.

  "ما تقریباً از تمام اجزای محموله علمی خودمون برای آزمایش این تل بادی استفاده کردیم." نقل قولی از دانشمند پروژه کیوراسیتی جان گرارتزینگر؛ "سینرژی* ابزارها و پربار بودن داده های حاصل، به ما اطمینان خاطری قوی برای استفاده کردن از آنها در مقصد علمی اصلی مأموریت در کوه شارپ داد."  نمایی نزدیک از ذرات شن تل بادی Rocknest
  سمت چپ عکس نمایی به ابعاد 2.2×1.9 سانتیمتر مربوط به سُل 58 از ناحیه صاف شده توسط چرخ کیوراسیتی و سمت راست عکس نمایی به ابعاد 7.6×6.5 میلیمتر مربوط به سُل 73 رو از نمونه سوم عبور کرده از مجاری CHIMRA را نشان میدهد. برخلاف رنگ سرخ مریخ ذرات خاک مریخ رنگ های متنوعی دارند. در تصویر سمت چپ دانه های شفاف و مات، دانه های سفید و خاکستری و همچنین دو دانه شیشه ای کروی آبی-خاکستری و شیشه ای بیضوی دیده میشوند. ذرات کروی و بیضوی شیشه ای به احتمال زیاد قطرات پرتاب شده گدازه در اثر برخوردهای شهاب سنگی و یا انفجارهای آتشفشانی هستن که در زمان سقوط سرد شدند. در نمای سمت راست از ظرف مشاهده کیوراسیتی ذرات کوچکتری مشاهده میشوند که ذرات زاویه دار کانی های کریستالیزه هستن که نمونه های مناسبتری برای آزمایش محسوب میشن. فیلتر ابزار CHIMRA به ذرات درشت تر از 150 میکرون اجازه عبور نمیدهد.
  نمای بزرگ


  * نتیجه قویتر و مؤاثرتر ناشی از روی هم انباشته شدن قابلیت های مختلف اجزای یک مجموعه که فراتر از جمع جداگانه توان تک تک اعضای آن است.
  امضای ایشان
  “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
  Benjamin Franklin

 3. 16 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 4. Top | #142
  کاربر جدید

  عنوان کاربر
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  Jun 2012
  شماره عضویت
  4703
  نوشته ها
  29
  تشکر
  116
  تشکر شده 375 بار در 31 ارسال

     ایراد دریل و تهدید کل ماموریت مریخ نورد کنجکاوی

  در حالی که مریخ نورد Curiosity ناسا برای اولین استفاده از دریل خود جهت سوراخ کردن صخره های سیاره سرخ آماده می شود، مهندسان ایرادی را در بخش تامین نیروی آن کشف کردند که ممکن است تمام ماموریت این ربات 2.5 میلیارد دلاری را تهدید کند.

  یکی از اعضای تیم Curiosity می گوید دریل سرعت بالای ضربه ای این کاوشگر به گونه ای طراحی شده که تا دو سال در شرایط سخت مریخ به کار خود ادامه دهد. اما اکنون به نظر می رسد که ایرادی در مکانیسم سوراخ کردن این دریل به وجود آمده است که می تواند باعث ایجاد مدار کوتاه الکتریکی شده و تهدیدی علیه سلامتی کلی مریخ نورد کنجکاوی باشد.

  به نظر شما سرنوشت این اسباب بازی میلیاردی چه خواهد شد؟ آیا به کشفیاتی عظیم در دانش بشری نایل می آید؟ یا تبدیل به آهن پاره ای در سیاره سرخ می شود؟
  __________________________________________________ ___________________________________
  منبع : mashable
  برگردان فارسی : نارنجی

 5. 10 کاربر مقابل از miladpn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 6. Top | #143
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  4153
  نوشته ها
  2,186
  تشکر
  8,902
  تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال


  برای نمای بزرگتر روی عکس کلیک کنین

  کیوراسیتی دوشنبه این هفته مورخ 10 دسامبر (سُل 123)، 19 متر بسمت شمال شرقی حرکت کرد و یک پله به پایین به منطقه پست تری بنام خلیج Yellowknife (چاقوی زرد) نزدیکتر شد، جایی که قراره محققان از دریل کیوراسیتی برای اولین نمونه برداری از سنگ اقدام کنن.

  این چهارمین روز رانندگی متوالی کیوراسیتی در سطح مریخ پس از ترک بیرون زدگی ای بنام نقطه دریاچه (Point Lake) بود که ماه قبل به آن رسیده بود. این رانندگی ها کلاً 79 متر رو شامل شد که جمع کل کیلومترشماری مأموریت رو به 598 متر افزایش داد. مسیر مریخ نورد رو به یک بیرون زدگی بنام Shaler (پولک) کرد، جایی که دانشمندان از دوربین شیمیایی و سر کیوراسیتی برای بررسی ترکیبات شیمیایی و مشاهده لایه بندی سنگ استفاده کردن.


  بیرون زندگی لایه ای "پولک" (Shaler) در منطقه گلنلگ
  تصویر وایت بالانس شده توسط دوربین سر کیوراسیتی در روز 120 ام مریخی
  بعضی از لایه های برجسته بیرون زدگی زاویه ای با هم دارند که باصطلاح بسترسازی متقاطع نامیده میشود که از این لحاظ برای تیم دانشمندان مأموریت مورد جلب توجه قرار گرفت.
  نــــمـــای بــــزرگــتـــــــــر
  نسخه تمام-رزولوشن (3.00 مگابایت)
  تمام-رزولوشن با رنگ طبیعی (1.74 مگابایت)


  قبل از ترک نقطه دریاچه، چهارمین نمونه از شن حمل شده از تل شنی Rocknest (آشیانه سنگی) بداخل ابزار آنالیز SAM وارد و تجزیه شد. کیوراسیتی روز دوشنبه بدلیل تشخیص دادن مقداری اختلاف بین دو محاسبه شیب سنجی خودش، 30 درصد کوتاه تر از میزان پیش تعیین شده حرکت کرد، نه بعنوان یک خطر، بلکه بعنوان یک ماشه احتیاطی برای نرم افزار کیوراسیتی تا حرکتش را متوقف کند. "کیوراسیتی در حال عبور از سرزمینی متفاوت با آن است که قبلاً روی آن حرکت کرده، و عکس العمل متفاوتی نشان میدهد." نقل قولی از ریک ولچ، مدیر مأموریت در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا. "ما در حال پیشروی هستیم. بهرحال ما در مورد این مریخنورد همچنان در مرحله یادگیری قرار داریم، و بر روی این سرزمین کمی آهسته تر از چیزی که پیش بینی کرده بودیم حرکت میکنیم."

  کیوراسیتی در حال نزدیک شدن به یک لبه است جایی که در آنجا حدود 0.5 متر بسمت خلیج Yellowknife پایین میرود. تیم مریخنورد در حال بررسی دقیق مسیری ایمن برای پایین رفتن هستن. قبل از اینکه مسیر حرکت به سمت جنوب‌غربی برای حرکت بسمت مقصد اصلی بر روی سراشیبی کوه شارپ تغییر کند، چاقوی‌زرد مقصدی موقتی برای اولین استفاده از دریل کیوراسیتی خواهد بود.  مریخ نورد کنجکاو ناسا در حال حاضر در حال سپری کردن شب روز 125 ام مریخیه.
  امضای ایشان
  “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
  Benjamin Franklin

 7. 16 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 8. Top | #144
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  4153
  نوشته ها
  2,186
  تشکر
  8,902
  تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

     نمایی خارق العاده از مریخ

  در پست قبل تصویری از بیرون زدگی پولک (Shaler) گذاشتم که توسط کیوراسیتی و در روز 120 ام مریخی در نزدیکی خیلج چاقوی زرد (Yellowknife) گرفته شده بود. تو این پست نمایی خارق العاده از همین منطقه و گرفته شده در همین روز براتون میذارم. اگه عینک مناسب رو دارید پیشنهاد میکنم حتماً نسخه تمام رزولوشن رو ببینین.آدم واقعاً احساس میکنه اونجاست. (اگه رنگی بود چی میشد.)  پانورآمای استوانه‌ای سه بعدی از منطقه اطراف Shaler
  ترکیبی از 14 عکس توسط دوربین های چپ و راست ناوبری در روز 120 مریخی
  محدوده عکس از شمال-شمال‌غرب در سمت چپ تا جنوب-جنوب‌غرب در سمت راست میباشد
  برای نمای بزرگتر روی عکس کلیک کنین
  برای نسخه خارق العاده تمام رزولوشن اینجا کلیک کنین (711 کیلوبایت)
  امضای ایشان
  “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
  Benjamin Franklin

 9. 13 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 10. Top | #145
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  4153
  نوشته ها
  2,186
  تشکر
  8,902
  تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

     کیوراسیتی وارد خلیج بی آب چاقوی زرد شد


  نگاهی به عقب، به مکان ورود به خلیج کم عمق چاقوی زرد
  لبه نیم متری خلیج در نیمه بالایی این عکس مشخص است
  عکس از دوربین ناوبری سمت چپ در پایان رانندگی روز 125 ام مریخی
  نمای بزرگ

  ماشین کنجکاو ناسا هفته پیش بداخل خلیج کوچک و کم عمق Yellowknife وارد شد. کیوراسیتی در سُل 124 پس از 14 متر حرکت به لبه نیم متری خلیج چاقوی زرد رسید. روز بعد با رانندگی به طول 26.1 متر مریخ نورد بطور کامل در داخل حوزه آبگیر قرار گرفت. سُل 127، کیوراسیتی پس از 32.8 متر رانندگی به سنگهایی بنامهای "Costello" (کاستلو) و "Flaherty" (فلاهرتی) رسید که جلب توجه کرده بودن. محققان از ابزار طیف نگار اشعه ایکس ذرات آلفا (APXS) و تصویربردار بازوی کیوراسیتی (MAHLI) برای بررسی این سنگ ها استفاده کردن. پس از پایان بررسی ها، در سُل 130، مریخ نورد دوباره حرکتش رو آغاز کرد و 5.6 متر دیگر در خلیج پیشروی کرد که در مجموع میزان حرکت مریخ نورد رو بر سطح مریخ به 677 متر رسوند.  جنس زمین در داخل خلیج چاقوی زرد متفاوت از جنس سایر زمین هایی است که تابحال کیوراسیتی از روی اونها عبور کرده. مشاهدات شبانه از مدار نشون داده که زمین داخل آبگیر گرمای طول روز رو بیشتر از نواحی اطراف در خودش نگه میداره. پیش بینی میشه کیوراسیتی در اوایل 2013 برای اولین بار از دریل چکشی خودش در این خلیج استفاده کنه. عمده برنامه ریزی های سال نوی میلادی کیوراسیتی بر روی هدف اصلی یعنی رسیدن به کوه لایه بندی شده 5 کیلومتری شارپ متمرکز میشه.

  مریخ نورد کنجکاو ناسا در حال حاضر منتظر 134 امین طلوع خورشید از افق مریخ و شروع فعالیت ها روزانه خودشه (ساعت 4:02 بامداد مریخی).
  ویرایش توسط mohsen4465 : 12-21-2012 در ساعت 11:31 PM
  امضای ایشان
  “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
  Benjamin Franklin

 11. 12 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 12. Top | #146
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  4153
  نوشته ها
  2,186
  تشکر
  8,902
  تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

     نمای پانوراما از خلیج چاقوی زرد

  متأسفانه ناسا هیچ عکسی از خلیج چاقوی زرد (Yellowknife Bay) منتشر نکرده. اما از اونجایی که خودم خیلی مشتاق بودم تا نمایی زمینی از این خلیج رو ببینم بنابراین از داخل تصاویر خام ارسالی کیوراسیتی در روز 124 ام مریخی 6 عکس که برای تهیه پانوراما مناسب بودن رو جدا کردم و یه عکس پانورامای نسبتاً خوبی ازشون تهیه کردم. در این عکس یک حوضچه متمایل بسمت چپ دیده میشه که بایستی همون خلیج چاقوی زرد باشه. طبق نقشه هوایی بایستی عرضی معادل 50 تا 60 متر رو شامل بشه.


  موقع روی هم انداختن عکس ها متوجه شدم که بخوبی همپوشانی انجام نمیشه که تو عکس بالا مخصوصاً در نواحی پایینی بخوبی مشخصه. این بایستی به دلیل حرکت کیوراسیتی در حین گرفتن این فریم ها باشه. با این وجود من سعی کردم همپوشانی رو از روی خط افق و نواحی دوردست انجام بدم که تأثیر کمتری از حرکت کیوراسیتی برداشتن. 4 عکس سمت راست و 1 عکس سمت چپ رو مجبور شدم کمی بچرخونم تا خط افق صافی داشته باشم. از اونجایی که این تصاویر توسط دوربین ناوبری گرفته شده که بر روی سر کیوراسیتی قرار داره و قابلیت کج شدن نداره بنابراین کیوراسیتی بایستی در طول گرفتن این عکس ها از روی یک شیب یا یک تخته سنگ بزرگ عبور کرده باشه.
  امضای ایشان
  “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
  Benjamin Franklin

 13. 16 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 14. Top | #147
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  4153
  نوشته ها
  2,186
  تشکر
  8,902
  تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال  لبه ی آبگیر خشک شده Yellowknife
  تصویر توسط دوربین ناوبری کیوراسیتی در روز 130 ام مریخی
  برای نمای بزرگتر روی عکس کلیک کنین
  امضای ایشان
  “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
  Benjamin Franklin

 15. 11 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 16. Top | #148
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  4153
  نوشته ها
  2,186
  تشکر
  8,902
  تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

  سلام
  میدونم دلتون برای کیوراسیتی تنگ شده بود ولی خب چیکار کنم عید کریسمس بود و تقریباً همه اعضای تیم کنترل رفته بودن سال نو رو جشن بگیرن. ترمز دستی کیوراسیتی رو هم کشیده بودن و یه گوشه داخل آبگیر یلونایف (چاقوی زرد) پارکش کرده بودن. تو این مدت کیوراسیتی فقط از اطرافش عکس‌ میگرفت. خب و اما اولین خبر سال 2013 از مریخ پیمای گنده کیوراسیتی.


  پس از عکسبرداری‌های انجام شده در طول تعطیلات کریسمس کیوراسیتی حرکت خودش رو در 3ام ژانویه دوباره شروع کرد (سُل 147) و به یک عارضه سنگی موجی شکل بنام Snake River (رودخانه مار) رسید. رودخانه مار یک امتداد سنگی نازک تیره‌رنگه که در میان تخته سنگ‌های سطحی از داخل شن‌های مریخی سر بیرون آورده. تیم کنترل کیوراسیتی تصمیم گرفتن تا قبل از رفتن به سراغ سنگ‌های دیگه نگاهی نزدیکتر به اون بندازن.

  "اون یک تیکه از پازله" نقلی از دانشمند پروژه، جان گراتزینگر از انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا در پاسادونا؛ "اون وضعیت برشی-متقاطع نسبت به سنگ‌های اطراف خودش داره و بنظر میرسه که پس از رسوب‌گذاری لایه‌ای که بطور متقاطع بریده تشکیل شده."
  تصویر موزایئکی از دوربین ناوبری کیوراسیتی در روز 133ام مریخی از سنگ Snake River (مرکز تصویر متمایل به پایین). مریخ پیمای کیوراسیتی در روز 147ام مریخی برای بررسی دقیق‌تر 3 متر بسمت این رشته سنگی حرکت کرد.
  برای نمای بزرگتر روی عکس کلیک کنین.

  رانندگی روز 147ام مریخی کیوراسیتی رو 3 متر به سمت شمال-غرب حرکت داد و جمع کل مسافت طی شده توسط کیوراسیتی روی سطح مریخ رو به 702 متر رسوند. در طول هفته‌های پیش‌رو، تیم کنترل در جستجوی سنگی مناسب برای نمونه‌برداری توسط دریل چکشی خواهند بود. "منطقه‌ای که مریخ‌نورد در اون قرار داره برای اوین هدف دریل کاری مناسب بنظر میرسه." نقل قول از ریچارد کوک، مدیر پروژه از آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا، پاسادونا.

  مریخ نورد کنجکاو ناسا در حال حاضر اولین دقایق سُل 151 رو سپری میکنه.
  امضای ایشان
  “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
  Benjamin Franklin

 17. 9 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 18. Top | #149
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  4153
  نوشته ها
  2,186
  تشکر
  8,902
  تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

  کیوراسیتی برای اولین بار از زمان فرودش بر روی مریخ از برس گردگیر خودش استفاده کرد.

  در نزدیکی آخرین سری از اولین-استفاده‌ها از ابزارهای علمی، مریخ پیمای کیوراسیتی با استفاده از ابزار گردگیر خودش (DRT) با موفقیت غبار نشسته شده روی یک تکه سنگ مریخی رو پاک کرد.


  سطح غبار زدایی شده Ekwir_1 توسط ابزار غبارزدای کیوراسیتی در روز 150ام مریخی
  تصویر توسط دوربین MAHLI از فاصله 25 سانتیمتری
  ابعاد ناحیه برس شده: 47 در 62 میلیمتر
  نمای بزرگ

  ابزار مذکور یک برس سیمی موتورداره که بمنظور پاک کردن سطوح سنگی برای وارسی دقیقتر توسط ابزارهای علمی، بر روی مریخ نورد نصب شده. ابزارهای علمی بازوی کیوراسیتی پس از تمیز شدن سطح سنگ توسط این ابزار، میتونن به اطلاعاتی دست پیدا کنن که از روی سطح سنگی غبار گرفته دست یافتن به اونها غیر ممکن بود. انتخاب یک سنگ مناسب برای اولین استفاده از برس گردگیر انتخاب سختی بود. اولین هدف انتخاب شده برای این منظور اکویر_1، Ekwir_1، نام گرفت. همچنین تیم مریخ نورد برای اولین استفاده از دریل چکشی کیوراسیتی در هفته‌های پیش رو سنگ‌های اطراف این مطقه رو بخوبی ارزیابی کردن.


  نمای بسته از سطح غبارگیری شده Ekwir_1
  این عکس که یکی از پرجزئیات‌ترین عکس‌های دریافت شده از دوربین MAHLIه از فاصله 1 سانتیمتری سطح غبارگیری شده تهیه شده.
  نمای بزرگ | نسخه تمام رزولوشن


  "ما میخواستیم مطمئن بشیم که هدفی مناسب برای اولین استفاده رو در اختیار داریم" نقل از دیانا تروجِلو سرپرست عملیات غبارگیری کیوراسیتی از آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا، پاسادونا، کالیفرنیا. "ما بایستی ابزار رو در فاصله‌ای کمتر از نیم اینچی هدف قرار میدادیم بدون اونکه سخت‌افزار رو در خطر قرار بدیم. ما به یک هدف مسطح احتیاج داشتیم، یکی که زبر نباشه، یکی که از غبار پوشیده شده باشه. براستی نتیجه خوب بود."

  ابزار گردگیر کیوراسیتی رو در این پست مربوط به سُل 30 میتونین ببینین.
  امضای ایشان
  “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
  Benjamin Franklin

 19. 12 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 20. Top | #150
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  4153
  نوشته ها
  2,186
  تشکر
  8,902
  تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

  اخبار مربوط به مریخ نورد کنجکاوی         
  چندتا عکس دیگه از عملیات غبار-زدایی نمونه توسط کیوراسیتی:


  دوربین اجتناب از خطر جلو سمت راست A، سُل 150
  Snake River در سمت راست بازو کیوراسیتی دیده میشه.  دوربین سر کیوراسیتی سمت چپ، سُل 150  برس سیمی ابزار DRT
  تصویر توسط دوربین سر کیوراسیتی سمت راست، سُل 150
  امضای ایشان
  “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
  Benjamin Franklin

 21. 10 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


صفحه 15 از 26 نخستنخست ... 511121314151617181925 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تاثیر ماه روی سلامت انسان
  توسط حسين رازبري در انجمن مباحث متفرقه نجومی
  پاسخ ها: 30
  آخرين نوشته: 12-09-2023, 07:06 AM
 2. برنامه ی روی موج نجوم
  توسط mahdad_haghighi در انجمن رسانه های نجومی
  پاسخ ها: 58
  آخرين نوشته: 05-27-2014, 07:31 PM
 3. نجوم کروی
  توسط No.1 در انجمن آموزش و پرسش و پاسخ المپیاد
  پاسخ ها: 203
  آخرين نوشته: 12-02-2013, 09:52 PM
 4. خوشه های کروی ِ متقارن! چرا؟
  توسط Ehsan در انجمن اخترفیزیک
  پاسخ ها: 76
  آخرين نوشته: 11-05-2013, 11:00 PM
 5. انجمن نجوم دانشگاه آزاد خوی
  توسط Amin-Mehraji در انجمن معرفی مراکز و گروه های نجومی
  پاسخ ها: 4
  آخرين نوشته: 05-16-2012, 07:30 PM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد