صفحه 3 از 21 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 204

موضوع: نجوم کروی

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    76
    تشکر شده 352 بار در 66 ارسال

Post نجوم کروی

همانطور که می دانید، نجوم کروی علمی است که اساس آن کره ی اسمان است.
    اما موضوع اصلی این است که چه مقدار از علم کروی را باید بدونم تا در المپیاد نجوم موفق شویم
    امضای ایشان
    اگر به اوج نمی رسی نگران نباش
    من رسیدم، خبری نبود

2. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال نقره جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    476
    تشکر شده 1,198 بار در 220 ارسال

با سلام خدمت دوستان.همچنین شما دوست عزیز.البته راضی به زحمت نیستم.می دونم طراحی یه اسطرلاب کار آسونی نیست.خودم تجربش رو داشتم.

فقط اگه ممکنه یه نمای کلی از اسطرلاب خودتون بدین.راستی من زیادم از شما دور نیستم.400،500 کیلومتر بیشتر فاصله نداریم.همون اسطرلاب خودتون رو واسم توضیح بدین اگه منو لایق می دونین.اگه تو این تاپیک نشد ممنون می شم اگه تو Pm پیغام بذارین.
    با تشکر قبلی.
    شب بخیر.
    امضای ایشان
    آن كه به يافتن آب اطمينان دارد هرگز از تشنگي هلاك نمي شود.امام علي (ع)

3. 2 کاربر مقابل از celestial boy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

البته ساخت اسطرلابهای قدیمی که معمولا فلزی است یه مقدار مشکله اما اسطرلابی که بنده ساختم خیلی ساده است یک صفحه مقوایی ثابت و یک صفحه طلق پلاستیکی متحرک مثل یک گردونه آسمان ولی سعی کردم انواع محاسبات را در آن بکار ببرم.یک دفترچه راهنما هم براش نوشتم که در آن جزئیات و نحوه استفاده از اسطرلاب و کاربردهای آن را توضیح دادم.کاربردهایی از جمله شبیه سازی آسمان برای هر زمان دلخواه- تعیین زمان طلوع و غروب خورشید و ستارگان- تعیین سمت و ارتفاع اجرام- تعیین ساعت بوقت رسمی ایران- تعیین تاریخ سال- تعیین طول و عرض جغرافیایی- تعیین اوقات شرعی- جهت یابی- قبله یابی و...بنده حاضرم برای گروه های نجومی به هر تعداد که مایل باشند اسطرلاب منطقه خودشون را طراحی و تهیه کنم.

5. 8 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    476

عرض سلام و خسته نباشيد...
    اسطرلابي كه من هم ساختم همين حدودا هست.فقط كاربرداش از مال شما كمتره و همچنين زياد هم دقت نداره.مثلا از مورد چهارم به بعد رو كه نوشتين نداره.تقريبا همون اسطرلاب قديمي.

حتما واسه اون يه نحوه ساخت هم نوشتين.درسته؟؟اگه ممكنه اون رو بهم بگين من به اون احتياج دارم.اگه خودم تجربه ساختش رو داشته باشم مسلما بهتر مي تونم ازش استفاده ببرم.
    امضای ایشان

7. 3 کاربر مقابل از celestial boy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003

اصل اسطرلاب طراحی خطوط و ترسیمات لازم روی صفحه هاست که با فتوشاپ باید انجام داد بقیه کار که اتصال دو صفحه و نصب ارتفاع سنج است که دیگه کاری نداره.

9. 3 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    476

سلام.
    با فتوشاپ؟؟؟من با اتوکد شنیده بودم.حالا اگه میشه لطف کنید یه عکس ازش آپلود کنید ببینم چیزی دسگیرم میشه.
    حالا ازینا گذشته روش ساختش رو می گین؟؟؟ممنون
    امضای ایشان

11. 3 کاربر مقابل از celestial boy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003

بله من هم شنیدم با اتوکد بهتره ولی متأسفانه اتوکد بلد نیستم فتوشاپ هم دست و پا شکسته یه کارهایی می کنم.
    در مورد اسطرلاب هم تعدادیش را به آقای mehrjoo دادم اگر در تهران هستند می تونید از ایشون تهیه کنید.

13. 4 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003

اسطرلاب یکی از کارامدترین ابزار اندازه گیری در نجوم قدیم بوده که متاسفانه امروزه این کلمه به صورت "رمل و اسطرلاب" مصطلح شده که نوعی مفهوم فالگیری از آن مستفاد میشود . حال آنکه رمل یک موضوع بی پایه ولی اسطرلاب ابزاری است برای اندازگیری !
    با اسطرلاب میتوان ارتفاع ستارها ، ماه ، خورشید و روابط نجومی و توپوگرافیکی اجرام در آسمان وزمین را استخراج کرد . همچنین اسطرلاب نمودارها و صفحاتی دارد که تعیین مکان ثوابت نسبت به افق ، تعیین مکان خورشید و ماه وسیارات را نسبت به ستارهای ثابت و تعیین زمان را ممکن میسازد . از اسطرلاب در اندازه گیری های زمینی هم میتوان استفاده کرد مثلا میتوان فواصل اجسام ، ارتفاع کوه و عمق چاه را اندازه گرفت .

اسطرلاب انواع مختلفی دارد که اسطرلاب مسطح ، کروی و خطی از آن جمله اند . اما اسطرلاب مسطح رایج ترین نوع بود که در قرون میانی تا حد ممکن متکامل شد . احتمالا اسطرلاب مسطح در حدود قرن دوم میلادی در یونان اختراع شد ولی در دوره اسلامی بود که تکامل یافت و به یکی از مهمترین ابزار نجومی تبدیل شد .
    قدیمیترین نوشته های دوره اسلامی درباره اسطرلاب از ابواسحاق فزاری ( قرن2 ) و ماشااله علی بن عیسی و محمد بن موسی خوارزمی ( اوایل قرن سوم هجری قمری) است
    قدیمیترین اسطرلاب اسلامی از نیمه دوم قرن چهاردهم هجری باقیمانده است ؛اروپاییان در قرن 2 و3 هجری ، بعد از فتح اسپانیا توسط مسلمانان ، با اسطرلاب آشنا شدند . قدیمیترین اسطرلاب ارپایی از حوالی قرن 12 میلادی به یادگار است . اسطرلاب سازان مشهوری نیز در طی این دوره ها دقیقترین و زیباترین اسطرلابها راساخته اند . اسطرلاب شاه سلطان حسین صفوی بی تردید زیباترین و دقیقترین اسطرلابی است که میتوان نام برد و هم کنون در موزه بریتانیا نگهداری میشود .
    در طی هزار سال گذشته ، کتابهای متعددی درباره اسطرلاب به فارسی و عربی نوشته شده که کتابهای :
    معرفه الاسطرلاب محمد بن ایوب طبری ( نیمه دوم قرن پنجم هجری قمری )، استعیاب بیرونی ( قرن پنجم هجری قمری )، بیست باب خواجه نصیرالدین طوسی ( قرن هفتم هجری قمری ) از آن جمله اند .
    اسطرلاب در واقع مدل آسمان است در روی یک صفحه ، با این فرض که زمین در مرکز عالم قرار گرفته است

بخشهای اسطرلاب مسطح

بخش اصلی اسطرلاب ، صفحه مدور و محکمی است که " ام " نامیده میشود . این صفحه در قطرهای 10 تا 60 سانتیمتری ساخته میشود . حاشیه " ام " اندکی بالاتر است که روی آن درجه بندی شده است . دربالای "ام" قسمتی برآمده وجود دارد بنام "کرسی" . کرسی سوراخی دارد که حلقه ای از آن میگذرد . اگر حلقه را به انگشت بگیریم و بلند کنیم ، اسطرلاب از انگشت آویزان میشود و در راستای عمود برسطح زمین قرار میگیرد . در سطح ام ، که نسبت به حاشیه آن فرورفته است ، صفحات مدوری قرار میگیرند . این صفحات نسبتا نازک را صفیحه مینامند . در روی صفیحه دوایرمهم آسمان ، نقطه سمت الراس ، مدارها ، استوا و... حک شده است. در مرکز صفیحه و مرکز ام سوراخی وجود دارد ، بطوریکه با قراردادن صفیحه درقسمت تورفته" ام " ، مراکز آن دو برهم منطبق میشود . زائده ای هم در کناره صفیحه وجود دارد که هنگام قرارگرفتن دردرون ام به حاشیه ام گیر میکند و صفیحه راثابت نگه میدارد .
    بر روی صفیحه قطعه مدور دیگری قرار میگیرد بنام عنکبوت . عنکبوت به صورت شبکه ای است که در آن شاخصهای نوک تیزی درست شده است . وقتی که عنکبوت در روی صفیحه قرار میگیرد ، خطوط صفیحه از میان شبکه عنکبوت دیده میشود . در مرکز عنکبوت هم سوراخی ایجاد شده است باقرار دادن صفیحه در درون ام وعنکبوت در روی آن ، سوراخ مرکزی هرسه برهم منطبق میشود . دراین سوراخ محور کوچکی قرار میگیرد که آن راقطب یا وتد مینامند . عنکبوت به ام گیر نمیکند و بنابراین میتواند حول قطب بچرخد .
    آنچه بطورمختصر گفته شد ، قطعات رویی اسطرلاب است . پشت اسطرلاب هم به اندازه روی آن مهم است . در پشت اسطرلاب یک خط کش به طول قطردایره اسطرلاب وجود دارد . دوسرخطکش بصورت اریب بریده شده که مانند پیکان یا شاخص عمل میکند . مرکزخطکش حول قطب اسطرلاب میچرخد . این خطکش را "عضاده" مینامند . درهر سر عضاده یک برآمدگی بنام" لبنه" وجود دارد . درروی هردولبنه سوراخ ریزی ایجادشده است . دورتادور لبهء پشتی اسطرلاب نیز مدرج است . اگر حلقه اسطرلاب رابگیریم و آن رابصورت آویزان نگه داریم ، میتوانیم عضاده را چنان بچرخانیم که از سوراخهای لبنه ، نوراجسام آسمانی ، مثلا ستاره یا خورشید دیده شود . در این حالت نوک تیز عضاده ( که آن را "مری" میخوانند ) درمقابل درجهای قرارمیگیرد . این درجه ، ارتفاع جسم را نشان میدهد .
    دراسطرلاب های دوره اسلامی ، درجه بندی حاشیه ام رااز زیرکرسی شروع میکردند . درجه زیرکرسی صفربود که درجهت حرکت عقربه های ساعت افزایش میافت .
    صفیحه اسطرلاب در واقع تصویر استرئوگرافیک آسمان است . ( در تصویر استرئوگرافیک نیمکره شمالی فرض میکنیم که ناظری در قطب جنوب قرار دارد و هرآنچه میبیند بر صفحه استوا تصویرمیکند . )
    چون این تصویر برحسب عرض جغرافیایی تغییر میکند ، بنابراین برای عرضهای مختلف ،صفیحه های معینی لازم است . در زمان قدیم ، گاه برای هر اسطرلاب یکی دو صفیحه اضافی هم ساخته میشد که برای عرضهای مثلا 5 درجه بالاتر یا پایین تر از محل خاصی بودند . در روی صفیحه ، تصویر استرئوگرافیک دوایر و خطوط مهمی چون مدار راس السرطان ، راس الجدی ،سمت الراس ، نصف النهار ، ودایر موازی با افق (مقنطرات )رسم میشد . هر اسطرلابی برحسب تعداد دوایر موازی افق که برصفیحه آن حک شده بود ، طبقه بندی میشد : اگرصفیحه 90 دایره ( به ازاتی هردرجه یک دایره ) داشت، اسطرلاب را "تام" مینامیدند ، اگرصفیحه 45 دایره داشت ، به آن اسطرلاب نصف میگفتند ، و اگر30 دایره داشت ، اسطرلاب ثلث . اسطرلاب معروف شاه سلطان حسین اسطرلاب تام است .
    عنکبوت ، یکی دیگر از اجزا اسطرلاب است که نشان دهنده تصویر استرئوگرافیک ستاره ها است . به عبارت دیگر نوک تیز شاخصهای عنکبوت( که شظیه نام دارد ) مکان استرئوگرافیک ستاره ها را نشان میدهد . معمولآ 20 تا 30 ستاره پرنور را انتخاب میکردند و بعد از تعیین تصویر تصویر استرئوگرافیک آنها ، و درست کردن شاخص ها ، اسم هرستاره رادر روی شاخص مربوط مینوشتند مرکزعنکبوت و مرکزصفیحه همان قطب شمال سماوی است . لبه های بیرونی این دو هم به مدار راس الجدی ختم میشود . یعنی بیرونی ترین دایره ای که در روی صفیحه و عنکبوت نقش بسته ، مدار راس الجدی است . این مدار که در 23.5 درجه جنوب استوا واقع است ، مداری است که در انقلاب زمستانی ، خورشید از سمت الرس ناظر میگذرد .
    در روی عنکبوت موارد زیر مشخص میشود :
    مکان تعدادی ستاره ، که همان طور که گفته شد ، تعداد آنها از اسطرلابی به اسطرلاب دیگر فرق میکند . دربعضی از عنکبوتها مکان 20 تا 25 ستاره مشخص شده ، دربعضی 40 تا 50 ستاره .
    مسیر ظاهری سالانه خورشید در میان ستاره های آسمان ، که همان دایره البروج است . این دایره دوازده قسمت شده ، که هر قسمت نشانگر یک برج است . شروع برجها از اعتدال بهاری ( نقطه اول حمل ) است و برجهای بعدی به ترتیب درخلاف جهت عقربه های ساعت ، درعنکبوت نقش بسته است . این برجها عبارتند از : حمل ، ثور ، جوزا ، سرطان ، اسد ، سنبله ، میزان ، عقرب ، قوس ، جدی ، دلو ، حو ت . ولی مکان خورشید برحسب درجه درمنطقه البروج در تاریخی مشخص ، از روی درجات لبه کناری پشت اسطرلاب تعیین میشود .
    استوی سماوی ، به صورت دایره ای کوچکتر ، به مرکز قطب اسطرلاب . استوی سماوی و دایره البروج یکدیگر را در دو نقطه قطع میکنند که عبارت است از نقطه اول حمل ( اعتدال بهاری ) و اعتدال پاییزی . طبعادر روی عنکبوت هم دایره استوی با دایره البروج متقاطع است .

پشت اسطرلاب
    درپشت اسطرلاب درجه بندی های متفاوتی در اسطرلابهای اسلامی و اروپایی وجود دارد . لبه بیرونی پشت اسطرلاب در هر دو نوع ، عمومآ در چهارربع از 0 تا 90 درجه بندی شده است . بدین ترتیب میتوان با چرخاندن عضاده ، ارتفاع جسم آسمانی یا فاصله سمت الراسی آن را اندازه گرفت. به عبارت دیگر ، وقتی که اسطرلاب رابه حالت آویزان نگه میداریم و از سوراخهای لبنه به جسم آسمانی نگاه میکنیم ، نوک عضاده در روی درجه ای قرار میگیرد . زاویه بین خط افقی پشت اسطرلاب و این درجه ، ارتفاع جسم است ، و زاویه بین خط عمودی (خطی که از کرسی تا قطب اسطرلاب رسم شده ) تا درجه مذکور فاصله سمت الراسی است . یعنی اینکه جسم از سمت الراس چند درجه فاصله دارد .
    بعد از این درجه بندی ( به طرف قطب اسطرلاب ) دایره دیگری هم رسم شده که در روی آن درجات منطقه البروج ونام برج ها حک شده است . دایره بعد تر اطلاعاتی درباره تقویم وروزهای سال ( برای سال شمسی ) دارد . درنیمه پایینی پشت اسطرلاب مربعی رسم شده که درروی آن سایه یک شاخص عمودی یا شاخص افقی مسخص شده است . این قسمت درواقع مشابه درجه بندی صفحه ساعت آفتابی و از روی آن میتوان زمان خورشیدی را بدست آورد . در اسطرلابهای اسلامی درجه بندی دیگری نیز در پشت اسطرلاب است که جهت قبله را نشان میدهد .
    برای مطالعه بیشتر میتوانید بخش نجوم کتاب التفهیم ابوریحان بیرونی رامطالعه کنید . در این کتاب ، بخشهای مختلف اسطرلاب وبرخی موضوعات نجوم قدیم مانند ساعت مستوی و ساعت معوجه نیز توضیح داده شده اند . کتاب التفهیم با مقدمه آقای جلال همایی منتشر شده است .

• منبع : مجله نجوم ، فروردین 1373

15. 5 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1554
    تشکر شده 70 بار در 12 ارسال

من این کتاب را دارم ولی برایم بسیار گنگ است کتاب دیگری پیشنهاد می کنید لطفا

--------------------------------
    کتاب ستاره شناسی اصول و عمل
    ویرایش توسط erfan bayat : 09-07-2012 در ساعت 09:55 AM
    امضای ایشان
    کشف جهان برشما باد

17. 2 کاربر مقابل از alimehrabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط alimehrabi نمایش پست ها
    بهترین کتاب برای مسائل کروی نجوم همین کتاب نجوم کروی هست که بسیار کامله
    البته کتاب ستاره شناسی اصول و عمل هم این قسمتش خوبه که البته الان از گنج هم نادر تر شده و خودم هم خیلی وقته دنبالشم
    حتی نسخه کپیش هم الان گیر نمیاد.
    ویرایش توسط *sh : 01-04-2012 در ساعت 01:48 AM دلیل: ادبی

19. 5 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400
    تشکر شده 6,172 بار در 666 ارسال

نجوم کروی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط alimehrabi نمایش پست ها
    البته کتاب آقای بهرام پور که توی همین تاپیک معرفیش کردن هم کتاب خیلی خوبیه.من هنوز وقت نکردم کتاب رو کامل بخونم ولی تا اینجای که خوندم به نظرم خیلی مفیده.
    این کتاب با زبان ساده و روان و قابل فهم مسائل رو مطرح کرده،
    "الفبای المپیاد نجوم و اختر فیزیک(جلد اول)"

21. 3 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 21 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 5 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 5 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع