صفحه 2 از 14 نخستنخست 12345612 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 137

موضوع: پرسش و پاسخ عمومی عکاسی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1584
    تشکر شده 6,307 بار در 413 ارسال

Question پرسش و پاسخ عمومی عکاسی

این تاپیک برای ارائه پرسشهای عکاسی دوستان و البته دریافت پاسخ توسط افراد با تجربه و عکاس خوبمون هست.

البته توجه داشته باشید که پیش از این؛ تاپیکی با نام " پرسش و پاسخ عکاسی نجومی " راه اندازی شد و البته هنوزم کار خودش رو ادامه میده. ولی این تاپیک ( پرسش و پاسخ عمومی عکاسی ) تنها برای ارائه پرسشهای عکاسی دوستان هست، نه عکاسی نجومی ...

با تشکر.

این تاپیک، به پیشنهاد دوست خوبم، آقای orion ایجاد شده است.
    ویرایش توسط Sunrise : 02-18-2012 در ساعت 09:28 PM دلیل: ادبی

2. Top | #11
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mr mohamadreza نمایش پست ها
    سلام دوستان گوشی منn8هست که دوربینش 12 مگاپیکسله میخواستم بدونم برای شروع عکاسی با همین دوربین شروع کنم خوبه
    سلام
    تنها مشخصه دوربین که میشه گفت توی عکاسی حرفه ای ( و حتی آماتور ) تاثیر چندانی در نتیجه کار نداره " مگاپیکسل " هستش...
    تعداد پیکسل های زیاد زمانی ارزش داره که به نسبت افزایش اونها سنسور هم بزرگ بشه و گرنه نه تنها تاثیر نداره بلکه مخرب هم هست.در دو دوربین کامپکت از یک سری و یک کارخانه که در فاصله زمانی کوتاهی از هم راهی بازار میشن اونی که مگاپیکسل کمتری داره معمولا کیفیت بهتری داره مخصوصا در نور کم...درسته که اندازه عکس با افزایش مگاپیکسل میره بالا ولی تضمینی برای افزایش کیفیتش وجود نداره.
    یک دوربین slr ده مگاپیکسلی به مراتب بهتر از یک کامپکت 14 مگاپیکسلیه...

پس نتیجه میگیریم تعداد پیکسل ها در شرایطی خاص مهمه و ارزش داره و در دوربین یک گوشی موبایل افزایش اونها مزیت چندانی به حساب نمیاد...

و در مورد شروع عکاسی : من همیشه به کسانی که قصد دارن عکاسی رو از ابتدا شروع کنن و آموزش ببینن و ادامه بدن توصیه میکنم یا با یک دوربین dslr ارزون قیمت شروع کنن و یا یک دوربین slr مکانیکی تا از ابتدا و پایه اصول عکاسی رو یاد بگیرن چون در دوربین های کامپکت و موبایل و ... اتفاقی که در زمان عکاسی میفته با اون چیزی که در یک slr وجود داره زمین تا اسمون فرق داره ...

و یاد گیری عکاسی با یک دوربین غیر slr مثل یاد گیری رانندگی با دستگاه پلی استیش هست که میشینی پشت کنسول و رانندگی میکنی ولی وقتی میشینی پشت فرمون ماشین واقعی دست و پات میلرزه و نمیدونی باید چیکار کنی

البته منظور من در مورد عکاسی حرفه ای هست و اگه فقط میخواید برای دل خودتون و یادگاری عکس بگیرید داستان فرق میکنه ...
    پاینده باشید
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

3. 10 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536
    تشکر شده 2,761 بار در 325 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mr mohamadreza نمایش پست ها
    سلام دوستان گوشی منn8هست که دوربینش 12 مگاپیکسله میخواستم بدونم برای شروع عکاسی با همین دوربین شروع کنم خوبه
    با گوشی تنها میشه از ماه و سیارات پرنور و بزرگ مثل مشتری اون هم از پشت دوربین یا تلسکوپ عکس گرفت
    امضای ایشان
    هر چه با من اینجاست رنگ رخ باخته است آفتابی هرگز گوشه چشمی هم بر فراموشی این دخمه نینداخته است
    اندر این گوشه خاموش فراموش شده کز دم سردش هر شمعی خاموش شده یاد رنگینی در خاطر من گریه می انگیزد
    ارغوانم آنجاست ارغوانم تنهاست ارغوانم دارد می گرید
    چون دل من که چنین خون ‌آلود هر دم از دیده فرو می ریزد

5. 5 کاربر مقابل از rock_iml عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2797
    تشکر شده 738 بار در 73 ارسال

سلام

آقا فرشاد در تاپیک قطره نوشته بودن که "شاتر روی بیشترین عددی که با فلاش سینک میشه ، مثلا توی 1000d این عدد 200 و در 60d این عدد 250 هست " میشه این بحث سینک رو باز کنید؟
    فرمول داره؟

مرسی
    امضای ایشان
    باید با نور نگریست نه در نور

7. 5 کاربر مقابل از lllll l lll lll l l ll عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817

نقل قول نوشته اصلی توسط lllll l lll lll l l ll نمایش پست ها
    سلام

آقا فرشاد در تاپیک قطره نوشته بودن که "شاتر روی بیشترین عددی که با فلاش سینک میشه ، مثلا توی 1000d این عدد 200 و در 60d این عدد 250 هست " میشه این بحث سینک رو باز کنید؟
    فرمول داره؟

مرسی
    درود بر شما

خیر دوست عزیز فرمول نداره...جزو مشخصات یک دوربین هست.
    در دوربین های slr محدودیتی برای حداکثر سرعت شاتر در عکاسی با فلاش وجود داره که بستگی به ساختار سیستم مکانیکی دوربین داره و علتش این هست که در سرعت های بالای شاتر مثلا 1/4000 ثانیه دوربین توانایی همزمان کردن تخلیه نور فلاش و شاتر رو نداره و بخشی از عکس ممکنه سیاه بشه به علت وجود سایه شاتر بر روی سنسور.
    یه مقاله در این مورد یه جایی خوندم که خیلی کامل بود ولی الان متاسفانه پیداش نکردم براتون بزارم !!
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

9. 12 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

حد و حدود ویرایش عکس

سلام به همه عکاسان عزیز آوایی

یک سوال برام پیش اومده:

یک عکاس تا چه حد حق ویرایش عکس خود را دارد؟ در مورد عکسهای خبری میدونم که به هیچ وجه حق دستکاری در عکس وجود ندارد اما در عکسهای هنری و نجومی اصلا ویرایش بخشی از پروسه عکاسی محسوب میشود.

اما ویرایش تا چه حد مجاز است؟ آیا فقط محدود میشود به تنظیمات نور و کنتراست و رنگ یا کراپ کردن و حذف نویز؟ یا مرز گسترده تری دارد؟

11. 13 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1584

سلام بر پیمان عزیز...

بیشتر ویرایش های مرسوم عکاسی ، مربوطه میشه به همون تنظیمات نور و کنتراستی که شما گفتی...

باید اول دید که ژانر عکاسیمون چیه. به عنوان مثال، اگر طبیعت باشه خب تا یه حدی مجازه و اما اون حد رو چه کسی تعیین میکنه؟ چشم و عقل آدمها؛ عکس باید در هر صورتی چشم نواز باشه. اگر ما یک عکسی از یک منظره سر سبز رو بخوایم ویرایش کنیم تا یه حدی میتونیم ویرایش کنیم که از اون حالت واقعیه خودش خیلی خارج نشه.

یا اگه نقطه مقابلش رو بخوایم مثال بزنیم، ما اگر بخوایم از یک شهربازی عکاسی کنیم، عکس باید یه حالت تخیلی به خودش بگیره ( البته نظر شخصیه من هست ) ، پس دستمون برای ویرایش بیشتر بازتره و میتونیم رنگها رو از واقعیت خودشون به نسبت بیشتر دور کنیم.

ویرایش، هم شامل اون چیزایی هست که شما نام بردی؛ و در مرحله بعد شامل اضافه کردن و حذف کردن آیتمهایی در عکس هست که در حیطه عکاسی Real خیلی جایی نداره وب یشتر برای عکاسی صنعتی و تبلیغاتی و یا سینمایی و ... کاربرد داره.

امیدوارم که تونسته باشم، سوال شما رو جواب بدم....
    امضای ایشان
    یه چیزایی بعدا معلوم خواهد شد؛ صبر باید و همت!

13. 10 کاربر مقابل از kh.maroufi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    سلام به همه عکاسان عزیز آوایی

یک سوال برام پیش اومده:

یک عکاس تا چه حد حق ویرایش عکس خود را دارد؟ در مورد عکسهای خبری میدونم که به هیچ وجه حق دستکاری در عکس وجود ندارد اما در عکسهای هنری و نجومی اصلا ویرایش بخشی از پروسه عکاسی محسوب میشود.

اما ویرایش تا چه حد مجاز است؟ آیا فقط محدود میشود به تنظیمات نور و کنتراست و رنگ یا کراپ کردن و حذف نویز؟ یا مرز گسترده تری دارد؟
    درود بر شما

سوال خوبیه ولی جوابش سخته
    این حقی نیست که ثابت باشه ( همون طور که خودتون در مورد عکس خبری اشاره فرمودید ) و مرزی هم نداره ...
    چطور؟
    کاملا بستگی به کاربرد عکس داره.برای عکسهای مسنتد و خبری هم شما میتونید ویرایش کنید ولی به شرطی که موضوع اصلی عکس تغییر نکنه و فقط در حد بالا بردن کیفیت باشه و نه تغییر کمیت.

به عنوان مثال در بعضی از مسابقات عکاسی حتی کراپ کردن عکس هم ممنوع میباشد و عکاس میبایست در زمان چکاندن شاتر کادر درست را ببندد وگرنه بعدا حق اصلاح ندارد ولی در بعضی دیگر از مسابقات هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و دست عکاس برای هر کاری باز است...

البته ترکیب چند فریم برای خلق اثری جدید خود سبکی از عکاسی هنری است و بیننده میداند که در حال تماشای عکسی ساختگی است و نوع ترکیب و تلفیق اونها براش اهمیت داره ولی همین عکس اگر در شرایطی دیگر به نمایش دراید و بیننده نداند که کاری گرافیکی است و گمراه شود تقلب محسوب میشود...

در نتیجه به اعتقاد این حقیر تا زمانی که حقیقت را از بیننده اثر مخفی نکنیم مجاز به ویرایش میباشیم و در مورد عکسهای تزئینی مثل جلد مجلات و یا پس زمینه همین مانیتور کامپیوتر شما ، عکاس هیچ گونه محدودیتی برای افزایش کنتراست و رنگ و ... ندارد.زیرا هدف نهایی خلق اثری است که احساس خوبی در بیننده ایجاد کند و بیننده هم خود واقف بر این قضیه است...
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

15. 12 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

من یه سوالی دارم که چند وقته هی میاد تو ذهنم،که تو این یه هفته اخیر هم شدیدا باهاش درگیر شدم،که اونم رنگ هستش!!

ماها تو جاهای مختلفی قرار میگیریم(جنگل دشت،کویر،دریا ...... ) خب برای نشون دادن هرکدوم از اینها باید یه رنگ بندی مخصوصی داشته باشیم دیگه،درسته؟
    میخواستم یکم کمکم کنین ببینم چجوری میشه با صرف کمترین زمان در شرایط مختلف ترکیب رنگ رو درست کرد!!! یعنی با یه ترکیب خوبی عکس گرفت!! (سوای قضیه تجربه منظورمه)
    آیا راهی برای این هست که از خطای چشمی در لحظه عکاسی فرار کرد؟؟؟ و این کار رو بعهده دوربین گذاشت؟؟؟؟

مثلا من خودم یه عکسی میگیرم،تو دوربین نگاه میکنم میبینم خیلی خوبه،بعد که همون رو تو کامپیوتر میبینم واقعا ترکیب رنگیش واقعا افتضاحه!! (البته اگه اصلاح این کار رو که بصورت نرم افزاری انجام میشه رو توضیح بدین ممنون میشم)

امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

17. 4 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1584

نقل قول نوشته اصلی توسط orion نمایش پست ها
    من یه سوالی دارم که چند وقته هی میاد تو ذهنم،که تو این یه هفته اخیر هم شدیدا باهاش درگیر شدم،که اونم رنگ هستش!!

ماها تو جاهای مختلفی قرار میگیریم(جنگل دشت،کویر،دریا ...... ) خب برای نشون دادن هرکدوم از اینها باید یه رنگ بندی مخصوصی داشته باشیم دیگه،درسته؟
    میخواستم یکم کمکم کنین ببینم چجوری میشه با صرف کمترین زمان در شرایط مختلف ترکیب رنگ رو درست کرد!!! یعنی با یه ترکیب خوبی عکس گرفت!! (سوای قضیه تجربه منظورمه)
    آیا راهی برای این هست که از خطای چشمی در لحظه عکاسی فرار کرد؟؟؟ و این کار رو بعهده دوربین گذاشت؟؟؟؟

مثلا من خودم یه عکسی میگیرم،تو دوربین نگاه میکنم میبینم خیلی خوبه،بعد که همون رو تو کامپیوتر میبینم واقعا ترکیب رنگیش واقعا افتضاحه!! (البته اگه اصلاح این کار رو که بصورت نرم افزاری انجام میشه رو توضیح بدین ممنون میشم)

به نظر من اولین مورد، کوچک و فشرده تر بودن نمایشگر دوربین نسبت به کامپبوتر هست. چون ما خیلی نمیتونم رنگها رو تشخیص بدیم...

اما اگر بخوایم حرفه ای تر به رنگ بندی عکسهامون نگاه بکنیم؛ باید بریم سراغ گزینه ای به اسم white balance. این گزینه در اکثر دوربینها وجود داره و خود وایت بالانس به چند گزینه تقسیم میشه. هرچقدر عدد وایت بالانس انتخابی بالاتر باشه، رنگ های عکس ما گرمتر و به قرمز گرایش بیشنری دارند . و اما هر چقدر که عدد آن پایین تر رود، رنگ بندی عکس سردتر و به سمت آبی میل میکند. ما باید با تمرین بیشتر و با توجه به اون خواسته ای که از خودمان برای تهیه عکس داریم؛ وایت بالانس رو تنظیم کنیم.

این نکته رو هم نباید فراموش کنیم که تنظیمات نوری و ... در نرم افزار هایی مثل فوتوشاپ ، خیلی میتونه عکس رو جذاب بکنه...
    امضای ایشان
    یه چیزایی بعدا معلوم خواهد شد؛ صبر باید و همت!

19. 6 کاربر مقابل از kh.maroufi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #20
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817

پرسش و پاسخ عمومی عکاسی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط orion نمایش پست ها

درود بر شما
    اقای معروفی توضیحاتی دادند که در تکمیل صحبت های ایشون عرض میکنم:

اول اینکه ممکنه مانیتور کامپیوتر شما کالیبره نباشه و رنگها در اون به صورت واقعی نشون داده نشن و این زمانی خودش رو بیشتر نشون میده که عکستون رو میبرید برای چاپ و نتیجه چاپ شما رو راضی نمیکنه چون با چیزی که توی مانیتور خودتون دیده بودید فرق داره.

مورد دوم اینکه علاوه بر وایت بالانس های دیفالت دوربین ، حرفه ای ها راه های بهتری دارن برای اینکه رنگها در عکسشون واقعی ثبت بشه و اونم اینه که یه کارت به رنگ خاکستری خنثی همراهشون دارن و در هر محیطی اول از اون کارت یه عکس میگیرن و بوسیله اون عکس بهترین وایت بالانس رو برای اون محیط به دست میارن و به این طریق به واقعی ترین رنگها میرسن.

امیدوارم جوابتون رو گرفته باشید و اگر نه بفرمائید
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

21. 5 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 14 نخستنخست 12345612 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)