صفحه 2 از 10 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 100

موضوع: روش های عکاسی از قطره

1. Top | #1
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

Post روش های عکاسی از قطره

درود بر شما...

عکاسی فقط فشردن شاتر در حالت اتومات نیست...عکاسی یعنی درک صحنه ، درک اتفاقی که داره میفته ، درک اینکه چطور اون اتفاق رو ثبت کنیم تا بقیه با یک عکس متوجه اون بشن و ...
    یکی از مواردی که جلوی چشممونه ولی نمیتونیم ببینیمش ( بخاطر سرعت بالاش ) شکلی است که بعد از سقوط سیالات بوجود میاد...

برای ثبت این تصاویر نیاز به شیرهای الکترونیکی و فلاشهای خاص و ... هست که هزینه های بالایی داره ولی اگه علاقمند باشی میشه توی سینک ظرفشویی و با یه شیر کتری !!! هم اینکارو کرد

1- یه ظرف آب میزاریم توی سینک . تر جیحا" رنگی و مات...مثلا پلاستیکی
    2- یه کتری شیر دار یا چیزی مثل اون توی ارتفاع حدود 60 سانتی متری میزاریم
    3- شیر رو طوری تنظیم میکنیم که فاصله بین قطرات 3 یا 4 ثانیه باشه
    4- دوربین روی سه پایه و در فاصله ای که بتونیم با ماکزیمم زوم لنز بزرگترین تصویر رو داشته باشیم.هدف استفاده از بیشترین فاصله کانونیه...مثلا 200 میلی متر
    5- ارتفاع دوربین باید طوری باشه که دقیقا هم ارتفاع نقطه سقوط باشه
    6- یه چیزی مثلا یه اسکناس عمود بر راستای دید دوربین و در محل سقوط قطره میزاریم و دوربین رو روی فوکوس دستی بر روی اسکناس فوکوس میکنیم ( چون نمیشه روی خود قطره فوکوس کرد بخاطره زمان کوتاهش )
    7- دوربین در حالت تنظیمات دستی ... دیاف روی عددی نسبتا بالا برای اینکه همه قطره توی فوکوس باشه مثلا 9
    8- ایزو عددی متوسط مثل 400 یا 800
    9- فلاش روشن
    10- شاتر روی بیشترین عددی که با فلاش سینک میشه ( مثلا توی 1000D این عدد 200 و در 60D این عدد 250 هست )
    11- فلاش روشن
    12- شیر باز و دست روی شاتر
    13- با هر بار سقوط یک شات...بعد از چند شات دست با سقوط هماهنگ میشه و میفهمه کی باید شلیک کنه

نتایج رو بررسی کنید و ببینید چه شکلهایی درست میشه

یه توضیح دیگه اینکه برای فریز بهتر سعی کنید محیط تاریک باشه و تنها منبع نوری فلاش باشه...

منتظر عکسهاتون هستم

منتظر سوال هم هستم

__________________________________________________ _____

من اسم اینو گذاشتم " سگ " ...

امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

2. Top | #11
    کاربر طلایی عکاسی

عنوان کاربر
    كاربر طلايی عكاسی
    شماره عضویت
    254
    تشکر شده 3,054 بار در 218 ارسال

تجربه شخصی

من هم اوایل به قول شما داشتم دوربینمو میترکوندم اما بعد از مدتی متوجه شدم هر چی بیشتر شات میزنم در حساسیت بالا نویز های رنگیم بیشتر میشه ( البته به مرور طوری که شاید حس نشه ) بعدا فهمیدم که نه، واقعا سنسور یه عمری داره ( هر چقدر هم که شاتر عوض کنید ) برای همین تو گرفتن شات صرفه جویی میکنم و فقط از کادرهای با ارزش عکاسی میکنم.
    البته بعید میدونم این مشکلی در کار عکاسان روز ایجاد کنه و به نظر عکاس نجومی باید به این مسئله دقت کنه.
    البته این تجربه کاملا شخصیه و ممکنه دیگران قبول نداشته باشن.

3. 9 کاربر مقابل از محمد مهدی عسگری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد مهدی عسگری نمایش پست ها
    من هم اوایل به قول شما داشتم دوربینمو میترکوندم اما بعد از مدتی متوجه شدم هر چی بیشتر شات میزنم در حساسیت بالا نویز های رنگیم بیشتر میشه ( البته به مرور طوری که شاید حس نشه ) بعدا فهمیدم که نه، واقعا سنسور یه عمری داره ( هر چقدر هم که شاتر عوض کنید ) برای همین تو گرفتن شات صرفه جویی میکنم و فقط از کادرهای با ارزش عکاسی میکنم.
    البته بعید میدونم این مشکلی در کار عکاسان روز ایجاد کنه و به نظر عکاس نجومی باید به این مسئله دقت کنه.
    البته این تجربه کاملا شخصیه و ممکنه دیگران قبول نداشته باشن.
    ولی من اوایل خیلی دوربینمو دوست داشتم و لوسش میکردم ولی الان ...

البته از اونجایی که من کمی الکترونیک حالیم میشه باید بگم در مورد سنسور کاملا حق با شماست و به مرور زمان بخصوص در صورت نوردهی های طولانی مدت ( که در عکاسی نجومی بیشتر استفاده میشه ) پیکسل ها دچار مشکل میشن و در مورد شاتر هم با توجه به این که یه قطعه مکانیکیه خوب طبیعیه که هرچی بیشتر بزنی توی سرش زودتر میمیره

ولی خوب یه موقع هایی نمیشه از بعضی چیزها گذشت...لذت شکار بعضی صحنه ها آدم رو وسوسه میکنه
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

5. 10 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

فیزیک؟؟! + نکات!

خیلی وقت پیش وقتی حال و حوصله داشتم من هم تعدادی از این نوع عکسها گرفتم. نکته اش اینه که چون جنبه ی ِ علمی عکسها برام مهم بود خیلی با پس زمینه و این هاش کار نداشتم. شرمنده.

اما یک نکته ای رو که خودم فهمیدم:

اگر می خواهید عکسهای ِ قطره ی ِ شما شبیه ِ عکس ِ اول و دوم و آخر جناب ِ اوریون باشه (حالت انفجار گونه) باید عمق ِ ظرفی که قطره توش می افته خیلی کم باشه (از مرتبه ی ِ سانتی متر) برای ِ این که قطره ای که می افته به خاطر ِ سطح ِ سخت ِ پایینی تکانه اش کاملا به خودش برمیگرده و آبهای ِ اطراف رو بیرون پرتاب می کنه.

توی ِ این عکسها آب ِ موجود توی ِ ظرف در حدی هستش که کف ِ ظرف خیس باشه.

در غیر ِ این صورت (عمق ِ زیاد ِ ظرف) عکسهاتون بیشتر شبیه ِ عکس ِ یکی مونده به آخری ِ جناب ِ اوریون و البته عکسی که خود ِ آقای ِ فرشاد اول ِ تاپیک گذاشتند ، میشه! یا شبیه ِ این عکس میشه:

در ضمن یک نکته ی ِ دیگه برای ِ این که تعداد ِ شاتها کم بشه من طوری کرده بودم که هر ثانیه سه چهار تا قطره بی افته نه هر سه چهار ثانیه یک قطره. این طوری حدودا از هر بیست شات یکی دو تا عکس ِ قشنگ در میاد (حد اقل من این کارو کرده بودم!)

و یک نکته ی ِ خیلی مهمتر:

با خلاقیت و ذوق + صرف ِ کمی حوصله و وقت +کمی دانش، میشه عکسهای ِ فوقالعاده ای از قطره و آب گرفت!

برای ِ مثال این دو تا عکس رو خودم فقط همون یک باری که شروع به عکاسی از قطره کردم، گرفتم (همه ی ِ این عکسها رو به علاوه ی ِ کلی عکس ِ دیگه که تو آرشیومه با صرف ِ حدود ِ یک ساعت گرفتم!!!):

می بینید چه طرحهای ِ زیبایی به وجود اومده؟!؟! (پس زمینه اش رو بی خیال شید! من اون موقع بیشتر جنبه ی ِ علمی ِ کار واسم مهم بود واسه همین هم خیلی روی ِ مسائل ِ جانبیش تمرکز نکردم!) مطمئنم با یه کم ذوق و خلاقیت عکسهای ِ بسیار زیباتری می تونید بگیرید! مخصوصا شما که هم حوصله دارید هم علاقه و هم وقت!

منتظر ِ عکسهای ِ بدیع و خلاقانه ی ِ ملتیم! زود دست به کار بشید!

پ.ن: آقا فرشاد این تاپیک های ِ شما من رو هی به آرشیوم رجوع می ده هی! چه اون آذرخش و چه این قطره ها!
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

7. Top | #14
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817

ممنون احسان جان هم برای ایده های خوبت و هم برای عکسها و هم برای اینکه میری سراغ ارشیوت

فقط یه نکته اینکه گفتی تعداد قطره ها رو زیاد کنیم تا شات های کمتری بزنیم من موافق نیستم چون وقتی سقوط ها پشت سر هم باشه اب متلاطم میشه و نمیشه روی سطحش اشکال منظم و خوبی دید ولی در عوض یه مزیت داره که اونم برخورد احتمالی یه قطره با برگشت قطره قبلی از روی ابه که اگه زمان بندیش خوب باشه اشکال خفنی از توش درمیاد...

در مورد عمق اب هم که گفتی کاملا حق با شماست و اگه ادم حوصله به خرج بده و پارامتر های مختلف رو تغییر بده نتایج خیلی خوبی به دست میاد...

بازم ممنونم برای توضیحاتت ... شاد باشی دوست عزیز
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

8. 9 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #15
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817

امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

10. 12 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #16
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2797
    تشکر شده 738 بار در 73 ارسال

سلام
    من هم پیش از این با تجربه و تکرار به برخی از نکاتی که شما نوشتید رسیدم - بگذریم که عکسای جالبی در نیومد ولی کشف نکات به اندازه کافی هیجان داشت-
    ولی الان دیدم نوشته بودن که هرچه عمق کمتر باشه بهتر میشه و ... و نوشته بودن که دوربین هم ارتفاع سطح آب باشه!!!!!

در این صورت چه طور ظرف یا سطحی رو برای کار باید انتخاب کرد؟ پس زمینه ها رو چه طور میشه تنظیم کرد؟
    مرسی
    امضای ایشان
    باید با نور نگریست نه در نور

12. 6 کاربر مقابل از lllll l lll lll l l ll عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #17
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817

نقل قول نوشته اصلی توسط lllll l lll lll l l ll نمایش پست ها
    سلام
    من هم پیش از این با تجربه و تکرار به برخی از نکاتی که شما نوشتید رسیدم - بگذریم که عکسای جالبی در نیومد ولی کشف نکات به اندازه کافی هیجان داشت-
    ولی الان دیدم نوشته بودن که هرچه عمق کمتر باشه بهتر میشه و ... و نوشته بودن که دوربین هم ارتفاع سطح آب باشه!!!!!

در این صورت چه طور ظرف یا سطحی رو برای کار باید انتخاب کرد؟ پس زمینه ها رو چه طور میشه تنظیم کرد؟
    مرسی
    درود
    کسی نگفت هر چی عمق کمتر باشه بهتر میشه !!
    گفته شد در عمق های مختلف نتایج مختلف بدست میاد...مثلا در عمق کم حالت پخش و انفجاری و در عمق زیاد ستونی از اب به بالا برمیگرده که البته به ارتفاع ریزش هم بستگی داره...

دوربین هم ارتفاع سطح آب یعنی اینکه ظرف شما باید لبه های صاف داشته باشه و تا لبه پر بشه به طوری که اب سرریز بشه، حالا اگه دوربین رو تا جایی بیاری پائین که جا داره ( از لبه ظرف پائین تر نیاد ) میتونی اشکال بوجود اومده رو از روبرو ثبت کنی و اگه دوربین بالا باشه این اتفاق با یه زاویه مایل میفته و شکل بوجود اومده به خوبی دیده نمیشه...

در مورد تنظیم پس زمینه هم متوجه منظورت نشدم
    میشه دقیق تر بگی؟
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

14. 6 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #18
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1466
    تشکر شده 2,065 بار در 223 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط farshad نمایش پست ها
    درود بر تو
    خیلی هم خوب شده فقط باید کراپ بخوره و قسمت اصلیه عکس توی کادر باشه ...لازم نیست سینک و لگن و آشپزخونه و ... به بیننده نشون بدی ))
    یه بار ویرایشش کن و دوباره آپلود کن ...
    امضای ایشان
    آفاق را گردیده ام، مهر بُتان ورزیده ام

بسیار خوبان دیده ام، امّا تو چیز دیگری

16. 6 کاربر مقابل از hadi soleimani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #19
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817

با کمی حوصله و ذوق به خرج دادن میشه کارهای خفنی کرد...مثل این اقا که کره زمین رو توی یه قطره گیر انداخته :

برای این کار نقشه زمین رو گذاشته به عنوان پس زمینه و ...

قطره نقش یه عدسی محدب رو بازی میکنه و هر تصویری پشتش باشه توش متمرکز میشه...

ببینم اولین نفری که یه عکس این مدلی میزاره چیکار میکنه

ایده از من اجرا از شما
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

18. 14 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #20
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

روش های عکاسی از قطره         
    نقل قول نوشته اصلی توسط farshad نمایش پست ها
    با کمی حوصله و ذوق به خرج دادن میشه کارهای خفنی کرد...مثل این اقا که کره زمین رو توی یه قطره گیر انداخته :
    .
    .
    .
    .

برای این کار نقشه زمین رو گذاشته به عنوان پس زمینه و ...

قطره نقش یه عدسی محدب رو بازی میکنه و هر تصویری پشتش باشه توش متمرکز میشه...

ببینم اولین نفری که یه عکس این مدلی میزاره چیکار میکنه

ایده از من اجرا از شما

اِ اره!! خیلی باحاله!!

خب برای اینکار،باید این نقشه،یا طرحی که پس زمینه قرار میگیره،با یه فاصله ای باشه دیگه!! نه؟؟؟
    خب فاصله اش چقد باشه؟؟؟

برا اینکار باید بزاریم یه قطره موقع افتادن بگیریم؟؟؟ یا اینکه قطره ها بعد از برخورد اومدن بالا بگیریم؟؟؟

...............
    بعد اصولا باید زمینه مون هم یه نوری داشته باشه،نه؟؟؟
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

20. 5 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 10 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)