صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 59

موضوع: گرانش در ارتفاعات (مباحثه)

1. Top | #1
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

گرانش در ارتفاعات (مباحثه)

چند دانش آموز اهل تبریز با استفاده از آونگ و تعداد ِ زیادی داده گیری و کار ِ آماری بالاخره موفق شدند مقدار ِ شتاب ِ گرانش (که معیاری از قدرت گرانش است) را در تبریز بسنجند. این عدد برابر ِ 9.88 متر بر مجذور ثانیه بود.

می دانیم میزان ِ شتاب ِ گرانشی در سطح ِ دریا 9.81 متر بر مجذور ثانیه است ارتفاع ِ تبریز از سطح دریا حدودا 1300 متر است.

بدون در نظر گرفتن ِ عدد ِ به دست آمده و فقط با در نظر گرفتن ِ این که شتاب ِ گرانش با ارتفاع گرفتن زیاد شده، آیا این نتیجه ی ِ به دست آمده صحیح بوده؟

یعنی واقعا وزن ِ شما در بالای ِ کوه بیشتر است یا در پای ِ کوه؟

2. Top | #11
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط astronomy نمایش پست ها
    این حرفی که شما زدید یعنی هر مولکول به طور جدا گونه داره نیروی گرانش وارد می کنه
    اما تا اونجایی که من می دونم نیروی گرانش از اجرامی که تحت نیروی گرانش همدیگر هستند از یک محل که مرکز جرمشون باشه وارد میشه نه جدا گانه از هر قسمت
    وقتی شما می خواهید گرانش ِ یک مجموعه ی ِ بزرگ رو حساب کنید، گرانش ِ تک تک ِ اعضا رو حساب می کنید و با هم به صورت ِ برداری جمع می زنید.

میشه برای ِ حرف ِ شما مثال ِ نقض پیدا کرد: کسی گه روی ِ کره ی ِ ماه وایساده و زمین هم بالای ِ سرشه به سمت ِ زمین جذب می شه یا به سمت ِ ماه؟ واضحه که مرکز ِ جرم ِ این سیستم خیلی نزدیک به زمین هستش اما جاذبه به سمت ِ ماه هست!
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

3. 10 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    902
    تشکر شده 5,824 بار در 808 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    وقتی شما می خواهید گرانش ِ یک مجموعه ی ِ بزرگ رو حساب کنید، گرانش ِ تک تک ِ اعضا رو حساب می کنید و با هم به صورت ِ برداری جمع می زنید.

میشه این جمع ِ تک تک اعضا رو با انتگرال به دست آورد ؟

واضح تر بخوام بگم اینکه باید به یه معادله ی دیفرانسیلی برسیم و بعد با انتگرال گیری از اون رابطه ، حاصل جمع ِ گرانش ِ تک تک ِ اعضا رو بدست بیاریم .

البته یک رابطه ای که جرم در اون دخالت نداشته باشه .
    ویرایش توسط Amin-Mehraji : 12-23-2011 در ساعت 02:11 PM دلیل: افزودن توضیح

5. 5 کاربر مقابل از Amin-Mehraji عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Mojtaba.M نمایش پست ها
    با سلام جناب اکبر نیا میشه در مورد تاثیر چرخش زمین هم توضیح بدهید؟
    سلام

میدونیم که زمین به دور خودش میچرخه. در اثر چرخش زمین به دور خودش، از نظر ناظری که روی زمین ایستاده، نیرویی علاوه بر گرانش بهش وارد میشه که باعث میشه وزنش کم بشه. (همونی که همه بهش میگن نیروی گریز از مرکز و به دلیل چرخش دستگاه مختصات ایجاد میشه). یعنی هر چقدر زمین سریعتر به دور خودش بچرخه، وزن شما کمتر میشه، تا جایی که وزنتون تقریبا به صفر میرسه یعنی معلق میشوید. (البته در سرعتهای بسیار زیاد!)

این نیرو بستگی داره به عرض جغرافیایی و در استوا بیشترین مقدار و در قطب کمترین مقدار رو داره. به همین دلیل سعی میکنند پایگاههای پرتاب موشکها و ماهواره ها را، به عرضهای استوایی کمتر، نزدیکتر بسازند تا موشکها راحتتر به فضا پرتاب شوند.

البته اثر بسیار کمی داره ولی فکر کنم در این مساله نمیشه ازش صرف نظر کرد. ( حداکثر اثرش روی شتاب گرانش حدود 0.3 درصد هست که در استوا اتفاق میفته)

برای اطلاعات بیشتر:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gravity_of_Earth

7. 10 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

خوب باید شتاب از 9.8 کمتر بشه ، نه بیشتر !!(بر طبق چرخش زمین و فاصله از استوا ).

من فکر میکنم ، چون مقدار اصطکاک در حد زیادی روی دوره تناوب آهنگ اثر گذاشه ، و اون رو کم کرده این اتفاق رخ داه . همونطور که معادله میگه دوره تناوب و شتاب رابطه عکس دارند و این ، مصداق خوبی برای فرض است . لطفا شرایط آزمایش را بگویید (آیا آزمایش در خلا بوده ؟ و آیا محاسبه ی مقدار تاثیر اصطکاک بر آزمایش در نظر گرفته شده ؟)
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

9. 6 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1514
    تشکر شده 106 بار در 26 ارسال

منم فکر میکنم با افزایش ارتفاع گرانش کمتر میشه! ولی نتیجه ی ازمایش
    عکس اینو نشون میده چرا؟؟
    امضای ایشان
    من آخرین تیر از کمان آرشم

11. 5 کاربر مقابل از Anita عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط amin-mehraji نمایش پست ها
    میشه این جمع ِ تک تک اعضا رو با انتگرال به دست آورد ؟

واضح تر بخوام بگم اینکه باید به یه معادله ی دیفرانسیلی برسیم و بعد با انتگرال گیری از اون رابطه ، حاصل جمع ِ گرانش ِ تک تک ِ اعضا رو بدست بیاریم .

البته یک رابطه ای که جرم در اون دخالت نداشته باشه .
    بله فقط حواستون باشه که انتگرال گیری برداری هستش نه اسکالر.

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    خوب باید شتاب از 9.8 کمتر بشه ، نه بیشتر !!(بر طبق چرخش زمین و فاصله از استوا ).

من فکر میکنم ، چون مقدار اصطکاک در حد زیادی روی دوره تناوب آهنگ اثر گذاشه ، و اون رو کم کرده این اتفاق رخ داه . همونطور که معادله میگه دوره تناوب و شتاب رابطه عکس دارند و این ، مصداق خوبی برای فرض است . لطفا شرایط آزمایش را بگویید (آیا آزمایش در خلا بوده ؟ و آیا محاسبه ی مقدار تاثیر اصطکاک بر آزمایش در نظر گرفته شده ؟)
    دانش آموز که نمی تونه تو خلا آزمایش انجام بده!!! D:
    فکر نکنم تاثیر ِ اصطکاک رو در نظر گرفته باشند. با این حال می شه حدودی تخمین زد که چه قدره.

نقل قول نوشته اصلی توسط anita نمایش پست ها
    منم فکر میکنم با افزایش ارتفاع گرانش کمتر میشه! ولی نتیجه ی ازمایش
    عکس اینو نشون میده چرا؟؟
    باز هم میگم در نظر بگیرید که جرم ِ زیر ِ پا هم با افزایش ارتفاع زیاد میشه!
    امضای ایشان

13. 9 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1574
    تشکر شده 2,674 بار در 300 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها

...

البته اثر بسیار کمی داره ولی فکر کنم در این مساله نمیشه ازش صرف نظر کرد. ( حداکثر اثرش روی شتاب گرانش حدود 0.3 درصد هست که در استوا اتفاق میفته)
    من فکر میکنم اگه خیلی بخوایم دقیق باشیم باید وضعیت ماه رو هنگام انجام آزمایش بدونیم.ایا ماه در بدر بوده؟؟؟
    حالا سوال من اینه
    اگه با افزایش ارتفاع و درنتیجه افزایش جرم زیر پای ناظر ،گرانش زیاد شود آنگاه:
    1.اگر در طرف دیگر زمین اقیانوسی بسیار عمیق باشه بر گرانش تاثیر داره؟در واقع سوالم اینه که شما افزایش جرم رو تا مرکز زمین در نظر میگیرین یا طرف دیگه یا کل زمین؟

2.و دوم این که آیا جرم اضافه شده در ارتفاع 1300 متر از سطح دریا به میزانی هست که نشه در برابر جرم کل زمین نادیده گرفته بشه؟

3.با فرض تاثیر افزایش ارتفاع بر افزایش گرانش این سوال پیش میاد که ارتفاع از سطح دریا چه معنی میده؟از سطح کدام دریا ؟چون باید گرانش در جایی که عمیق تر است کمتر باشد و درنتیجه سطح آب رو کمتر به سمت پایین کشیده و سطح دریا جابجا شود.

ولی در نهایت فکر میکنم گرانش در استوا که جرم بیشتری در زیر محل وجود داره بیشتر از قطب است و در مورد کوه و کوهپایه فکر میکنم میشه جرم کوه رو در برابر کل زمین نادیده گرفت.
    امضای ایشان

Imagination
    is more important than knowledge

15. 4 کاربر مقابل از space عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط space نمایش پست ها
    من فکر میکنم اگه خیلی بخوایم دقیق باشیم باید وضعیت ماه رو هنگام انجام آزمایش بدونیم.ایا ماه در بدر بوده؟؟؟
    حالا سوال من اینه
    اگه با افزایش ارتفاع و درنتیجه افزایش جرم زیر پای ناظر ،گرانش زیاد شود آنگاه:
    1.اگر در طرف دیگر زمین اقیانوسی بسیار عمیق باشه بر گرانش تاثیر داره؟در واقع سوالم اینه که شما افزایش جرم رو تا مرکز زمین در نظر میگیرین یا طرف دیگه یا کل زمین؟

2.و دوم این که آیا جرم اضافه شده در ارتفاع 1300 متر از سطح دریا به میزانی هست که نشه در برابر جرم کل زمین نادیده گرفته بشه؟

3.با فرض تاثیر افزایش ارتفاع بر افزایش گرانش این سوال پیش میاد که ارتفاع از سطح دریا چه معنی میده؟از سطح کدام دریا ؟چون باید گرانش در جایی که عمیق تر است کمتر باشد و درنتیجه سطح آب رو کمتر به سمت پایین کشیده و سطح دریا جابجا شود.

ولی در نهایت فکر میکنم گرانش در استوا که جرم بیشتری در زیر محل وجود داره بیشتر از قطب است و در مورد کوه و کوهپایه فکر میکنم میشه جرم کوه رو در برابر کل زمین نادیده گرفت.
    0.3 درصد واقعا تاثیر ِ کمی نیست! (من هم اولش فکر می کردم واقعا باید تاثیر نداشته باشه ولی دیدم نا تاثیر داره! در مقابل تاثیر ِ ماه خیلی خیلی کمتره)

1.تا هر جایی که تاثیر داشته باشه.

2. دقت کنید فقط جرم نیست. فاصله هم مد ِ نظره. جرم ِ خورشید یک میلیون برابر ِ جرم ِ زمین هستش ولی به خاطر فاصله ی ِ زیاد، ما جرم ِ زمین رو فقط در محاسبات تاثیر میدیم نه جرم ِ خورشید رو.

3. دیگه این مته به خشخاش گذاشتنه!!!!! بابا از سطح ِ دریای ِ آزاد دیگه! (به قول ِ دوستانِ فیس بوکی: از سطح ِ دریاچه ی ِ آتش فشانی ِ بالای ِ سبلان!!!!!)

در هر صورت خیلی مهم نیست که شرایط ِ مد ِ نظر ِ من چیه! آزمایش واقعی بوده و شرایط هم شرایط ِ واقعی ِ زمین بوده! بیش از این نیست!
    امضای ایشان

17. 7 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر

مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال طلای جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1117
    تشکر شده 1,019 بار در 117 ارسال

من خودم این آزمایش رو انجام دادم ولی چند تا نکته داره :
    1- شما این آزمایش رو باید چند بار انجام بدید و با روش های رگرسیون یک مقدار نهایی از آزمایش هایتان بدست آورید.
    2- خطای محاسبات بسیار مهم است در این آزمایش و خطا حتما باید ذکر شود و بدون اون اصلا نمی شه درباره ی جواب بدست آمده نظر قطعی داد.
    3- این آزمایش برای نوسان های کوچک و تعداد نوسان های کم صادق است پس نیروی اصطکاک خیلی تاثیر نداره.
    4- آقای اکبرنیا منظورتان همان شتاب کوریلیوس در دستگاه قطبی است؟؟
    امضای ایشان
    it's like a face that you hold inside
    face that awakes when i close my eyes
    face that is watching all the time that i'm lying
    face that laughs every time we fall
    Linkin park - Papercut

- http://www.astrolampiad.blogfa.com

19. 7 کاربر مقابل از یزدان بابازاده عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #20
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

گرانش در ارتفاعات  (مباحثه)         
    نقل قول نوشته اصلی توسط man نمایش پست ها
    من خودم این آزمایش رو انجام دادم ولی چند تا نکته داره :
    1- شما این آزمایش رو باید چند بار انجام بدید و با روش های رگرسیون یک مقدار نهایی از آزمایش هایتان بدست آورید.
    2- خطای محاسبات بسیار مهم است در این آزمایش و خطا حتما باید ذکر شود و بدون اون اصلا نمی شه درباره ی جواب بدست آمده نظر قطعی داد.
    3- این آزمایش برای نوسان های کوچک و تعداد نوسان های کم صادق است پس نیروی اصطکاک خیلی تاثیر نداره.
    4- آقای اکبرنیا منظورتان همان شتاب کوریلیوس در دستگاه قطبی است؟؟
    1- راسش از آزمایش خیلی میگذره و من خودمم تو جریان ِ انجامش نبودم ولی میدونم از حدود ِ 100 تا داده بیرون اومده.
    2-حالا اصلا هم نیست! یه حرفهایی میشه راجع بعش زد! اصلا دیگه خیلی ظلمه!
    فرض کنید خطا مثلا ده درصد بوده(خیلی زیاده)! با صد تا داده میشه یک درصد (حدود 0.1 متر بر مجذور ِ ثانیه!) خوب؟
    3. باید حساب کنیم ببینیم تاثیرش زیاده یا نه! این جوری نمیشه گفت! (ضریب ِ میرایی مهمه، دامنه زیاد مهم نیست)
    4.مربوط به آقای ِ اکبر نیا!!!!
    امضای ایشان

21. 3 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)