صفحه 6 از 11 نخستنخست ... 2345678910 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 103

موضوع: گزارش های استهلال

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

Post گزارش های استهلال

امروز به دعوت برخي از دوستان و منجمان قديمي براي رصد هلال ماه در روز به موسسه ژئوفيزيك تهران رفته بوديم .

دوستان عزيزي را كه مدت ها نديده بوديم ، ملاقات كرديم .

بزار هاي موجود : تلسكوپ 14 اينچ سلسترون ، 8 اينچ سلسترون ، 8 سانتي شكستي و دوربين هاي 25x100 - 15X70 و يك دستگاه تئودوليت

با استفاده از نرم افزار ؛ سمت و ارتفاع دقيق ماه به دست مي آمد و با استفاده از تئودوليت محل اين مختصات با دقت زيادي پيدا مي شد و بعد با استفاده در ابزار به دنبال ماه مي گشتيم .

براي شروع و دستگرمي سياره زهره به سرعت پيدا شد و بعد از مدتي تلاش ، اول جناب استاد مير سعيد و بعد هم من و چند نفر ديگر هلال را رويت كرديم .

در فرصت بيشتر گزارش مفصل تري عرض خواهم كرد .

چند عكس از مراحل رصد و تلاش دوستان گرفتم ( با موبايل!) كه تقديم ميكنم :

جناب قاضي مير سعيد ( ركورد دار رويت هلال)

گروه رويت هلال از راست به چپ :

؟ ؛ جناب علي اسديان ، ؟ ، امين جمشيدي ، دكتر نوروزي ، استاد قاضي مير سعيد ، جناب مرزاني ( آن پشت ، در حال استفاده از دوربين ) ، بنده ( در حال تعارف زدن به حاج آقا) ، حاج آقا موحد نژاد

تا وقتي ما آنجا بوديم ، گروه هاي ديگري هم تلفني اعلام رويت كردند .

سلام دوستان ...

با اجازه مدير سايت اسم اين تاپيك رو به "گزارش هاي استهلال" تغيير ميدم .چون پست هاي داخلش مربوط به گزارش هاي رويت هلال شوال هستش.

پس دوستان از اين به بعد اگه براي ديدن هلال ماه اقدام كردين گزارش اونو اينجا درج كنين كه يقيه هم بهره مند بشن.

باتشكر فط و فراوان
    ستاره كوچولو
    ویرایش توسط پیمان اکبرنیا : 08-13-2012 در ساعت 07:39 PM دلیل: تغيير نام

2. Top | #51
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5398
    تشکر شده 3,050 بار در 259 ارسال

رویت هلال ربیع الاول 1434

به نام خدا
    اولین گشت رصدی باشگاه نجوم زاوش (واقع در فرهنگسرای بهمن) به منظور رویت هلال، انجام شد. در این برنامه، آقایان: ولی یاری، بطحائی، مهرزاد و زارعی حضور داشتند.
    محل رصد: حسن آباد قم.
    این هلال در ساعت 17:23 توسط آقای زارعی ( بنده! ) با دوربین دوچشمی مشاهده شد. در ادامه تعدادی عکس از این گشت رصدی آورده شده است:

افق این منطقه:

اینم اون هلال :

سن هلال در زمان رویت بنده: 18 ساعت و 8 دقیقه (رکورد باشگاه نجوم زاوش بهبود یافته شد... )
    ارتفاع هلال: 7 درجه و 36 دقیقه
    سمت هلال: 244 درجه و 45 دقیقه
    جدایی زاویه ای: 10 درجه و 28 دقیقه
    امضای ایشان

3. Top | #52
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

رصد هلال در هوای ابری

سلام دوستان! دیروز هوا صاف بود و منم هلال رو دیدم! ساعت 17:50 حدودا! با چشم غیر مسلح!

اما نتونستم عکس بگیرم!

اما به جاش امروز هوا ابری بود! اما تونستم عکس بگیرم اونم با گوشی، بدون هیچ تلسکوپ و زوم اپتیکالی! حدود 17:15 هلال رصد شد و ساعت 17:17 دقیقه این عکس گرفته شد:

4 تا نکته در این عکس وجود داره!

1- عکس در هوای ابری گرفته شده!

2- با گوشی و بدون هیچ زوم اپتیکال یا غیر اپتیکالی!!

3- زیاد سعی نکنید تو این عکس هلال رو ببینید، خودم هم توی سایز اصلی ِ عکس به زور دیدم

4- جان من عکس گزارش رصد هلال به این قشنگی دیده بودین؟ رنگ افق فوق العاده هست ...

این عکس هم کمی بعد تر با زوم دیجیتال گوشی گرفته شده!

یه دو تا عکس هم از محل رصد هلال (دم پنجره اتاقم ) بزارم همینجوری!! (من عاشق رنگ غروبم!!)

پانوراما:

اینم دماوند از ساری، کنار دکل معروف همیشه در صحنه ی عکس هام

4. Top | #53
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2742
    تشکر شده 512 بار در 81 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط حسین آقا نمایش پست ها
    به نام خدا
    اولین گشت رصدی باشگاه نجوم زاوش (واقع در فرهنگسرای بهمن) به منظور رویت هلال، انجام شد. در این برنامه، آقایان: ولی یاری، بطحائی، مهرزاد و زارعی حضور داشتند.
    محل رصد: حسن آباد قم.
    این هلال در ساعت 17:23 توسط آقای زارعی ( بنده! ) با دوربین دوچشمی مشاهده شد.

افق این منطقه:

سن هلال در زمان رویت بنده: 18 ساعت و 8 دقیقه (رکورد باشگاه نجوم زاوش بهبود یافته شد... )
    ارتفاع هلال: 7 درجه و 36 دقیقه
    سمت هلال: 244 درجه و 45 دقیقه
    جدایی زاویه ای: 10 درجه و 28 دقیقه
    سلام!
    میشه توی این دو تصویر هلال رو مشخص کنید؟من پیدا نمیکنم!
    امضای ایشان
    اگر شب تا صبح به خاطر از دست دادن خورشيد اشك بريزي،لذت ديدن ستاره ها رو از دست ميدي.

5. 8 کاربر مقابل از fateme.kokabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #54
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5398
    تشکر شده 3,050 بار در 259 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط fateme.kokabi نمایش پست ها
    سلام!
    میشه توی این دو تصویر هلال رو مشخص کنید؟من پیدا نمیکنم!
    سلام،

در واقع ، علت قرار دادن این دو عکس، نشان دادن هلال نبود، بلکه توضیح مختصری از آسمان رصدگاه بود. خواستم بگم که هواپیما های زیادی در ارتفاعات بالا از سمت غرب این منطقه عبور می کنند.

این مطلب رو هم باید بگم که من با استفاده از کوه های دوردست، فوکوس دوربینم رو تنظیم میکردم که در رویت هلال نتیجه نمی داد، همینطور منطقه ای که هلال اونجا بود رو جاروب کردم، بازم نتیجه نداد... آخرش وقتی یه هواپیما با ارتفاع بالا اومد و از میدان دید من عبور کرد فهمیدم که فوکوس دوربینم اشتباس، وقتی دوربینم رو روی اون (هواپیما) فوکوس کردم، دیدم هلال داره به من میخنده!!!!! ( بله، ایجا بود که هلال رو دیدم! )

نتیجه اخلاقی: بهترین سوژه واسه فوکوس دوربین، این جور هواپیما ها هستند..

راستی با دوربین گوشیم هم امکان نداشت که بتونم همینجوری (بدون هیچ دوربینی) از هلال عکس بگیرم.
    امضای ایشان

7. 12 کاربر مقابل از حسین زارعی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #55
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط حسین آقا نمایش پست ها
    سلام،

در واقع ، علت قرار دادن این دو عکس، نشان دادن هلال نبود، بلکه توضیح مختصری از آسمان رصدگاه بود. خواستم بگم که هواپیما های زیادی در ارتفاعات بالا از سمت غرب این منطقه عبور می کنند.

این مطلب رو هم باید بگم که من با استفاده از کوه های دوردست، فوکوس دوربینم رو تنظیم میکردم که در رویت هلال نتیجه نمی داد، همینطور منطقه ای که هلال اونجا بود رو جاروب کردم، بازم نتیجه نداد... آخرش وقتی یه هواپیما با ارتفاع بالا اومد و از میدان دید من عبور کرد فهمیدم که فوکوس دوربینم اشتباس، وقتی دوربینم رو روی اون (هواپیما) فوکوس کردم، دیدم هلال داره به من میخنده!!!!! ( بله، ایجا بود که هلال رو دیدم! )

نتیجه اخلاقی: بهترین سوژه واسه فوکوس دوربین، این جور هواپیما ها هستند..

راستی با دوربین گوشیم هم امکان نداشت که بتونم همینجوری (بدون هیچ دوربینی) از هلال عکس بگیرم.
    البته بجز فوکوس دوربین فوکوس چشم هم مهمه. اگه در میدان دید شما شی ای قرار بگیره که فاصلش کم باشه (مثلاً درخت، تیربرق، کابل برق، قسمتی از زمین، یک تکه ابر و ...) اونوقت چشمتون ناخودآگاه روی اون فوکوس میکنه و در نتیجه زمینه دوردست آسمون بدون اینکه تغییری محسوس بکنه از فوکوس خارج میشه. من خودم از جوینده تلسکوپم بعنوان دوربین استفاده میکنم. همین قضیه باعث شد تا اون شاخص + داخل جوینده رو بکنم. چون موقع رصد تو گرگ و میش باعث میشد چشمم بجای فوکوس روی مثلاً سیاره زهره، روی اون علامت + فوکوس کنه. در نتیجه در حالی که زهره کاملاً در داخل کادر بود اما دیده نمیشد. به همین خاطره که خیلی وقت ها تو رصد دسته جمعی هلال، بعضی ها هلال رو نمیبینن در حالی که بعضی دیگه براحتی اونو تشخیص میدن.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

9. 11 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #56
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    894
    تشکر شده 1,000 بار در 114 ارسال

سلام
    صبحگاه امروز مورخ20 فروردین ماه 92 برای رصد هلال پیر یا همان هلال صبحگاهی ماه جمادی الاول رهسپار جاده دربید شدیم تا در رصدگاه این منطقه که در جهت شرق، افقی تقریبا صفر داره این هلال زیبا را شکار و با اون وداع کنیم.
    همراهان این هلال آقایان مصدق، بهرامی ،بنده احمد سراستاد و خانم دهقانی زاده بودیم که تونستیم ابتدا عطارد را رصد کنیم و سپس با طلوع هلال، اون را با چشم غیر مسلح رصد کنیم.
    اطلاعات هلال به شرح زیر است:
    سن هلال 28.2 روز
    ضخامت هلال 1.82%
    جدایی زاویه ای با خورشید 15 درجه
    ابزار های همراه که هلال با آنها نیز دیده شد:دوربین دو چشمی 80*20 و تلسکوپ 130 میلی متر با مقر سمت ارتفاعی و چشمان تیزبین رصدگران هلال
    عکسهایی از این هلال زیبا:

عکاسی با روش آفوکال به کمک دوربین موبایل از پشت دوربین دو چشمی 80*20

عکاسی با روش آفوکال به کمک دوربین موبایل از پشت چشمی 19 میلی متر تلسکوپ 130 میلمتر نیوتنی

تصویر هلال در زمینه افق آسمان
    امضای ایشان
    هرکجا هستم باشم آسمان از آن من است.
    www.yazdsky.com

11. Top | #57
    کاربر طلایی عکاسی

عنوان کاربر
    كاربر طلايی عكاسی
    شماره عضویت
    254
    تشکر شده 3,054 بار در 218 ارسال

تصویر هلال جمادی الثانی 1434

تصویر زیر از دفتر انجمن ستاره شناسی اراک گرفته شده است.

امضای ایشان
    "ارزش واقعی هر تلسکوپ به این است که چند نفر با آن به عالم نگریسته اند." جان دابسون

12. 10 کاربر مقابل از محمد مهدی عسگری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #58
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5492
    تشکر شده 85 بار در 21 ارسال

باسلام

با توجه به اینکه حدودا دو هفته دیگه رمضان میشه یه اطلاعات کامل و جامع در مورد هلال،وضعیت هلال،نوع هلال،وضعیت رویت در ایران و... بذارید.

شاید تونستیم رصدش کنیم...........

با تشکر یه عالمه......

14. 4 کاربر مقابل از esi_96 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #59
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

هلال شامگاهی در روز 29 شعبان قبل از خورشید غروب خواهد کرد و همچنین هلال شامگاهی روز 29 رمضان نیز تقریبا همزمان با خورشید غروب خواهد کرد.
    بنابراین پیش بینی میشود که هیچ کدام از این هلال ها قابل رویت نخواهند بود و در نتیجه هم ماه شعبان و هم ماه مبارک رمضان 30 روزه خواهند شد.

اما مشخصات هلال ماه مبارک رمضان در روز سه شنبه 30 ام شعبان المعظم 1434 قمری مطابق با 18 تیر 1392 شمسی بر اساس افق مرکزی ایران (یزد):
    غروب خورشید ساعت 20:00
    غروب ماه ساعت 20:33
    مکث هلال 33 دقیقه
    سن هلال 32:14
    فاز هلال 1.7 درصد
    جدایی زاویه ای 15.2 درجه
    ارتفاع ماه در هنگام غروب خورشید: 6.6 درجه
    سمت ماه در هنگام غروب خورشید: 13.7 درجه از خورشید بطرف چپ
    سمت غروب ماه: 9.6 درجه از محل غروب خورشید بطرف چپ

ملاحظات: رصد این هلال با توجه به ارتفاع نسبتا کم آن، تلاش و دقت بیشتری می طلبد.

ضمنا پیشنهاد میشود رصد هلال صبحگاهی روز یکشنبه 16 تیر را از دست ندهید.

16. 9 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #60
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

گزارش های استهلال         
    گزارش رؤیت هلال ماه مبارک رمضان 1434 هجری قمری

در تاریخ سه شنبه 18 تیر 1392 ساعت 17:30 از محل دفتر ستاد استهلال استان یزد راهی منطقه رصدی شدیم و در ساعت 19:20 به محل تعیین شده (ارتفاعات 2500 متری جاده علی آباد) رسیدیم و پس از نصب تلسکوپ 8 اینچ دابسونی در ساعت 19:40 سیاره زهره رصد شد و فوکوسر تلسکوپ را نیز تنظیم کردیم.
    در ساعت 19:59 خورشید در پشت تپه ای در افق ناپدید شد. این زمان دو دقیقه زودتر از غروب محاسباتی خورشید اتفاق افتاد.
    پس از غروب خورشید جستجوی هلال را از طریق سیاره زهره ادامه دادیم تا اینکه در ساعت 20:11 موفق به شکار هلال با تلسکوپ شدیم. این هلال هرچند فاز بیشتری نسبت به هلال صبحگاهی روز یکشنبه 16/4/92 داشت اما بطور غیر منتظره ای کم فروغ تر از آن بود که عامل اصلی این امر به میزان غبار جوی مربوط می شود.
    افراد گروه همگی هلال را از پشت تلسکوپ مشاهده نمودند. اما تلاش برای رؤیت با چشم غیر مسلح ناموفق بود.

رؤیت هلال تا ساعت 20:28 ادامه داشت و پس از آن در غبار تیره افق محو شد. یعنی تقریبا 7 دقیقه قبل از غروب محاسباتی آن.

شایان ذکر است از بین 5 گروه استهلال استان یزد گروه های مستقر در اردکان و ندوشن موفق به رویت نشدند. گروه مستقر در قله شیرکوه نیز بعلت نقص فنی در مقر تلسکوپ و خطای زوایه سنجی موفق به رویت نشدند. اما گروه مستقر در ارتفاعات جاده شواز موفق شدند هلال را فقط به مدت دو دقیقه با تلسکوپ شکستی آپو مشاهده کنند.

حلول ماه رمضان بر همه مبارک.

صفحه 6 از 11 نخستنخست ... 2345678910 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع