صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 44

موضوع: برنامه ها و گزارش هاي ماه گرفتگی 19 آذر

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

برنامه ها و گزارش هاي ماه گرفتگی 19 آذر

تایپیک اطلاع رسانی گزارش و عکسهای مربوط به ماه گرفتگی 19 آذر

کمتر از یک ماه دیگر به خسوف و ماه گرفتگی 19 آذر ماه زمان مانده است.این دومین خسوف کلی در سال جاری میباشد و علاوه بر این که خسوف و ماه گرفتگی یکی از پدیده های مهم نجومی محسوب میشود و برای منجمین همیشه جذاب بوده است لیکن به دلیل آنکه بعد از این خسوف تا سال 1394 نمیتوانیم این پدیده را (ماه گرفتگی) مشاهده کنیم نیز دارای اهمیت ویژه است.(البته در سال 1394 ماه به صورت گرفته غروب خواهد کرد).

بهترین مناطق رصدی این پدیده شرق و جنوب شرقی آسیا روسیه استرالیا و شمال غربی آمریکاست.در ایران نیز این پدیده قابل مشاهده میباشد لیکن بهترین منطقه در نواحی شرقی کشور میباشد.در مناطق مرکزی و غربی ماه به صورت گرفته طلوع میکند.

مدت زمان گرفت 3:33 دقیقه خواهد بود و مزیت آن نسبت به خسوف 25 خرداد اینست که این ماه گرفتگی در ابتدای شب آغاز میشود که دیدن آن برای عموم نیز لذت بخش خواهد بود و لازم نیست تا دیر وقت و نزدیک صبح معطل شوند.

تماس اول در ساعت 16:15 بعداز ظهر و تماس دوم 17:36 اوج زمان گرفت ساعت 18:00 تماس سوم در ساعت 18:27 و تماس چهارم در ساعت 19:48 روی میدهد.
    ویرایش توسط rezash : 11-17-2011 در ساعت 01:38 AM

2. Top | #21
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

در هنگام ماه گرفتگی چند اختفا نیز رخ خواهد داد که مهمترین آن اختفای ستاره ی 24129hip میباشد با قدر 8/3 که در برخی مناطق ایران به صورت خراشان خواهد بود.(تهران شامل اختفای خراشان نیست)

به غیر از این ستاره که آغاز و پایان اختفای آن قابل مشاهده است چند ستاره درخشان تر از قدر 9 دیگر نیز دارای آغاز یا پایان اختفا هستند که در هنگام رصد ماه گرفتگی قابل مشاهده هستند.

انشا... در داراباد و با حضور اساتید به رصد این اختفا ها نیز میپردازیم.

همچنین تخمین حد دانژون که مربوط تیرگی یا روشنی ماه است نیز باید جالب باشه.به امید دیدار دوستان.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

3. 8 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    865
    تشکر شده 957 بار در 169 ارسال

پیش برنامه انجمن نجوم آسمان مهر بیرجند، برای ماه گرفتگی 19 آذر 1390

انجمن نجوم آسمان مهر برنامه ای علمی را در رصدخانه دکتر مجتهدی (ارتفاعات مزار کاهی) برگزار می کند.

پروژه ها:

1.زمان سنجی اختفای ستاره ها با ماه
    2.تعیین میزان افت قدر ماه
    3.تعیین تغییر حد قدر آسمان
    4.بررسی تغییرات رنگ ماه با استفاده از مقیاس دانژون
    5........

لازم به توضیح است که برای انجام پروژه های فوق حداقل به 10 نفر نیروی انسانی نیاز است.
    4 نفر برای ثبت زمان اختفا و تایم گیری
    4 نفر برای بررسی تغییرات قدر (عکاسی و مشاهده عینی)
    2 نفر برای بررسی مقیاس دانژون

توضیحات پروژه ها:
    زمان سنجی اختفای ستاره ها با ماه :
    ماه در حرکت مداری خود در هرشب حدود 12 درجه در آسمان به سمت شرق حرکت می کند،همین امر باعث می شود تا ماه در این حرکت تعدادی از ستارگان را جاروب کند(صورت گرفتن اختفا). باید توجه داشت چون در ماه بدر میزان روشنایی بسیار بالاست، عملا نمی توان اختفایی را ثبت و مشاهده کرد، اما در ماه گرفتگی کلی به سبب افت روشنایی ماه این مسئله امکان پذیر می باشد.
    برای مثال در شب مذکور ماه با ستاره های زیر اختفا خواهد داشت :
    day Time P Star Sp Mag Mag % Elon Sun Moon CA PA VA AA Libration A B RV Cctdurn R.A. (J2000) Dec
    y m d h m s No D v r V ill Alt AltAz o ooo L B m/o m/o "/sec o sec h m s o m s
    11 Dec 10 12 58 4 D 76975cA5 8.6 89E 179 -1 0 64 -51N 141 196 148 -3.1 +1.0 +0.3-0.8 .298 -59 5 8 14.0 21 48 48
    76975 is double: AB 8.7 11.4 0.64" 78.7
    76975 is a close double. Observations are highly desired
    11 Dec 10 13 25 56 R 76975cA5 8.6 46E 179 -6 6 68 -51S 204 261 210 -3.1 +1.0 -1.1+3.1 .286 -121 5 8 14.0 21 48 48
    76975 is double: AB 8.7 11.4 0.64" 78.7
    76975 is a close double. Observations are highly desired
    11 Dec 10 13 30 5 D 76997 A2 7.8 7.6 39E 179 -7 6 68 73U 104 161 111 -3.1 +1.0 +0.0+0.6 .508 -22 5 9 52.7 21 59 16
    11 Dec 10 13 39 14 D 77003cA0 7.6 25E 179 -9 8 69 50U 72 130 79 -3.1 +1.0 -0.3+1.4 .530 10 5 10 12.9 22 8 12
    77003 is double: AB 7.90 9.09 0.10" 336.0
    77003 is a close double. Observations are highly desired
    در شب مذکور زمان سنجی از این اختفا ها می تواند در تعیین عوارض لبه ای ماه و همچنین تصحیح مکان و موقعیت ستاره های هدف و اندازه گیری فاصله ی زمین و ماه کمک کننده باشد.

تعیین میزان افت قدر ماه و تعیین تغییر حد قدر آسمان :
    با ورود ماه به سایه کامل، به میزان چشم گیری از روشنایی ماه کاسته می شود که این میزان افت قدر با استفاده از عکاسی مستقیم و مقایسه ی آن با تصاویر قبل از ماه گرفتگی قابل محاسبه است. در همین حین تعیین تغییرات حد قدر آسمان نیز با استفاده از فتومتری و چارت های از پیش تعیین شده امکان پذیر است.
    داده های به دست آمده از این اندازه گیری ها می تواند در بررسی میزان تاریکی بخش های مختلف سایه و نیم سایه و از همه مهم تر اندازه گیری زمان اوج گرفت مورد استفاده قرار گیرد.

بررسی تغییرات رنگ ماه با استفاده از مقیاس دانژون:
    مهم ترین عاملی که بر رنگ ماه در زمان گرفت تاثیر دارد شرایط جویزمین است که براساس مقیاس دانژون ازL=0تاL=5تعیین میشود که به عوامل موثری از جمله فعالیت آتشفشان ها و میزان تراکم ابر ها و همچنین میزان وجود ترکیباتی چون دی اکسید سولفورو گازهای گلخانه ای در جو بستگی دارد.البته باید توجه داشت که مقیاس دانژون باید در لحظه ی اوج گرفت تعیین شود .

البته پروژه های دیگری همچون محاسبه فاصله ماه با زمین، سرعت زاویه ای ماه، طول قطر ماه و ... نیز در یک ماه گرفتگی کلی قابل انجام است که گروه با توجه به تعداد افراد و شرایط موجود، قابلیت انجام آن را دارد.

آسمان مهرتان پر ستاره.
    انجمن نجوم آسمان مهر
    امضای ایشان
    بهترین تلاش برای بهترین بودن

5. 10 کاربر مقابل از jooyande عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    894
    تشکر شده 1,000 بار در 114 ارسال

سلام
    ما با بچه های انجمن و شرکت کنندگان تور کنسرسیوم رصد رفتیم روستای سر یزد،جا تون خالی آسمون فوق العاده بود. هم خسوف را دیدیم و هم رصد کردیم.
    جای تاسف و امید داره که تا 4 سال دیگه ماهگرفتی کامل نداریم و تا 4 سال دیگه باید انتظار بکشیم
    امضای ایشان
    هرکجا هستم باشم آسمان از آن من است.
    www.yazdsky.com

7. 15 کاربر مقابل از Ahmad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

فکر کنم دیگه نوبتی هم باشه نوبت گزارش دوستان از ماه گرفتگی باشه
    خودم شروع میکنم با اجازه
    امضای ایشان

9. 7 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

گزارش رصد ماه گرفتگی گروه رصدی آرشیدا

از صبح توی پادگان همش به این فکر بودم که امشب چی میشه! اخه نگرانیم از یه جهت که نبود؛ از صبح تو پادگان شایعه شده بود که سربازا رو لغو خروج کردن؛ داشتم بدترین شرایط رو تو ذهنم بررسی میکردم و انواع و اقسام راه های استفاده از بند معروف جیم رو تو مخیله ام نشخوار میکردم که ناگهان چشمم افتاد به افق غربی!!یه عالمه ابر تیکه پاره داشتم میرفت آسمون رو نابود کنه! دلم گرفت، واسه خودم کلی ضدحال شدم و داشتم زاری نامه میشدم که ناگهان صدایی پشت در اتاق گفت: مهندس، امروز باید سرهنگ رو تو برسونی خونه (یعنی حدودای ساعت 5بعدازظهر). اون لحظه برای اولین بار تو زندگیم داشتم فکر میکردم دختر بودنم بد نیستا ولی بعدش کلیییییییی عذاب وجدان گرفتم. آقا بدلایل امنیتی بماند که چگونه از بند الف و جیم استفاده شده و بنده خودم رو ساعت 2 به خونه رسوندم ولی جان رضا اگه یه چند روزی ازم خبری نشد کمپوت یادتون نره ها!!! انفرادی سخته!

وقتی بخونه رسیدم نگرانی هام از هزارتا رسیده بود به یکی: هوا ابره که! هرچی سایت هواشناسی تو دنیا بود چک کردم همه میگفتن یزد صافه ولی ابر بود! بهرحال دیگه کارش نمیشد کرد،‌40 تا دانشجو تا 2ساعت دیگه سوار مینی بوس میشدن و میومدن تا گرفتن ماه رو ببینن. چاره ای نبود
    برعکس اکثر رصدها که در یکی از اماکن گردشگری برگزار میشد این رصد رو خیلی خودمونی در رصدگاه سنتی خودم برگزار کردیم.
    رصدگاهی که با داشتن آسمانی تاریک و قشنگ، تنها 18 کیلومتر از شهر یزد فاصله داشت. واسه تنوع خوب بود، رصد یه پدیده خارق العاده در یک کویر قشنگ.منطقه ای که افراد بومی به اون "گلو دروازه" میگن، علت نامگذاریش هم اینه که جاده از میون دوتا کوه رد شده و حالت یک دروازه رو برای کویر شمالی یزد ایجاد کرده.
    وقتی به اونجا رسیدیم تقریبا گرفت کامل شده بود ولی آسمون هنوز روشن بود. کمی ابر دور و بر ماه رو گرفته بود ولی خیلی کم بود و بعد از چند دقیقه که ماه هم ارتفاعش بیشتر شد، دیگه اثری از ابر نبود. منطقه ای فوق العاده زیبا و دلربا.نمیدونم چرا ولی بنظرم خیلی قشنگتر از ماه گرفتگی تیرماه بود، شایدم به این خاطر بود که ماه روشن تر از دفعه پیش بود.

وقتی به رصدگاه رسیدیم،‌سریع تلسکوپها رو سوار کردیم و با توضیحاتی مختصر برای اولین بار به سراغ ماه زیبا رفتیم. روی هر سه اپتیک چشمی ها 25 و 15 نصب یود تا قرص ماه گرفته به صورت کلی پیدا باشه. در حین رصدپشت تلسکوپ هم به رصدگر ها مناطق مختلف ماه که پشت تلسکوپ خیلی راحت پیدابود رو توپیح میدادیم و بعد هم ماه رو با بزرگنمایی 150 تا 200برابر رصد کردیم تا دیگه هیچی رو از دست ندیم.

اینم یه عکس آتیشی:

همون عکسه در حاله ی دود:

خداییش حیف بود که وقتی ماه شب چهارده تو آسمونه و نمیتونه آسمون رو خراب کنه، دق دلیت رو سرش خالی نکنی! کی باورش میشه تو ماه شب چهارده بشه با چشم به راحتی پروین رو که خیلی با ماه فاصله کمی داشت براحتی دید. خلاصه انقد سربه سر ماه گذاشتیم که بالاخره خودش رو از شر سایه زمین خارج کرد. لحظه ی باز شدن ماه، باشکوه ترین لحظه ی ماه گرفتگی بود به نحوی که همه محو تماشای جوانه زدن پرتوهای نور از سطح ماه بودن. همراه با باز شدن ماه، کار رصد ما هم تقریبا تموم شده بود و بار و بندیل رو جمع کردیم و به شهر نگینی خودمون یعنی شکرستان یزد برگشتیم.

این هم منجمهای ماه گرفتگی: من و آقای سلطانی

آسمون دلتون پرستاره
    امضای ایشان

11. 22 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104
    تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

من هم اینجا(اهواز) به تنهایی به رصد پرداختم...البته دو تا از دوستان قرار بود بیان که متاسفانه درس و مدرسه اجازه نداد بهشون..خلاصه اینکه با همراه همیشگی خودم یعنی خواهرم تنهایی به پشت خانه که فضای کاملا بازی بود رفتیم .اولش که هوا ابری و افق پر از ابر بود اما وقتی که ماه یواش یواش شروع به باز شدن کرد از پشت ابرها مشخص شد و با اینکه هنوز ابرها از روش میگذشتند اما میشد دیدش و خوشبختانه عکس های خوبی گرفتم که البته واسه خودم خوبه ولی حرفه ای نیست.فیلم هم از گذر ابرها از روی ماه گرفتم که ایشالله میذارم.

این از افق بعد از ظهر:

اینم جناب ماه که خودشو گرفته :

ادامه دارد البته عکسا...
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش
    سعی میکنم شبیه کهکشان شوم

13. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104

ادامه گزارش

ادامه عکس ها
    این عکس رو خیلی دوست دارم البته حرفه ای که نیست ولی به نظرم جالبه که یه خط از ابر بین قسمت روشن و تاریک ماه افتاده

یه فیلم هم گرفتم که ایشالله در اسرع وقت میذارم.
    ویرایش توسط *sh : 12-11-2011 در ساعت 12:42 AM دلیل: ادبی
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش

14. Top | #28
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1465
    تشکر شده 1,178 بار در 114 ارسال

ویژه برنامه ماه گرفتگی با انجمن آیاز تبریز

سلام دوستان عزیز..
    منتظر برفی ترین و سرد ترین گزارش ماه گرفتگی باشین...
    ما که چیزی ندیدیم.. اما شب خوبی بود... و پر از استرس برای من که خدارو شکر به خیر و خوشی گذشت..
    فردا ایشالا می نویسم گزارش..
    امضای ایشان
    رئیس خانه نجوم تبریز | عضو هیات موسس انجمن نجوم آیاز | www.AyazAstro.com

15. 10 کاربر مقابل از Emad Tabatabai عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104

اینم از فیلمی که قول داده بودم

ماه گرفتگی 19 آذر 90
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش

17. 13 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    428
    تشکر شده 1,974 بار در 166 ارسال

برنامه ها و گزارش هاي ماه گرفتگی 19 آذر         
    سلام دوستان
    خسوف زیبایی بود. از همه زیباتر بودن در کنار دوستان نجوم در قم که برنامه یسیار خوبی از آب درآمد. چند عکس از خسوف را که در سایت spaceweather قرار دادم اجالتاً می فرستم. ضمناً از این که دوستان بسیاری در تهران با هوای ابری مواجه شدند بسیار متأسف شدم و امیدوارم بتوانیم در رصدهای بعدی زیر آسمانی صاف در کنار هم باشیم.

ویرایش توسط علی ابراهیمی سراجی : 12-11-2011 در ساعت 03:44 PM

19. 27 کاربر مقابل از علی ابراهیمی سراجی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)