صفحه 3 از 8 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 80

موضوع: تجهيزات جانبی عکاسی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

Post تجهيزات جانبی عکاسی

درفن و هنر عکاسی به غیر از دوربین و لنز از تجهیزات مختلفی در جهت بهبود و یا اصلاح در کار و ابزار استفاده می شود .

در این تاپیک به برسی این تجهیزات ، مانند : سه پایه ، هد ، دکلانشور ، فیلترها ، آداپتورها و ... پرداخته

خواهد شد .

(افزوده شده توسط مدير تالار )
    محمدهادي نوري

-----------------------------------------------------------------------------------------------

هود لنز

هود لنز وسیله ای است که روی لنز بسته شده و چند وظیفه دارد که به بررسی آن ها می پردازیم : هود ها به طور کلی به دو صورت کنگره ای یا گلبرگی (petal lenz hood) و ساده (round lenz hood) (در نوع های استوانه، مربع، مستطیل، پلاستیکی جمع شونده و ...) تولید می شوند.

برای تهیه هود، مدل های اورجینال کانون پیشنهاد می شود که پیدا کردن آن کار ساده ای نیست. البته در لنز کیت ها، هود مناسب همراه لنز داده می شود. 1. از بین بردن flare تصویر : flare تاثیرات نوری است که بخاطر تابش خورشید و منابع نوری در کادر ایجاد شده و شبیه به خطوط رنگی است. در تصویر زیر می بینید که نور منبع نوری با برخورد به کناره لنز وارد تصویر می شود، درحالی که متعلق به عکس نیست. پس نوری وارد می شود که فقط شعاع های خود نور دیده می شود، نه این که چیزی را به ما نشان دهد.

اما هود در این میان چه کاری برای این مشکل می کند. هود با متوقف کردن شعاع های نوری مستقیمی که از خارج تصویر روی عکس تاثیر می گذارند و صدور اجازه عبور نورهای تصویر این اثر را کاهش می دهد. احتمالاً در برخی موارد شاهد این موضوع بوده اید که اگر دستتان را جلوی منبعی که flare ایجاد می کند بگیرید، تاثیر آن از بین می رود. در همین راستا بنده یک وسیله جالب دیدم. به تصویر زیر توجه بفرمائید :

2. مهار و کنترل نورهای کلی محیط و متعاقباً بهبود و ارتقاع سطح کنتراست و رنگ تصویر می شود. 3. محافظت از لنز 4. ... فقط چند نکته بسیار مهم :
    1. هود در برخی موارد وارد تصویر می شود پس باید فراخور لنز و فاصله کانونی آن هودتان را انتخاب کنید. حتی ممکن در یک لنز زوم، در تله ترین حالت وارد تصویر نشود ولی در حالت واید تر، لبه های تصویر را سیاه کند. ضمناً حواستان به حالت گلبرگی هود باشد که قسمت های بلندتر بالا و پایین قرار گیرند.
    2. اگر درون هوتان حالت نمدی دارد از آن مراقبت کنید تا از بین نرود.
    3. این نکته هم در ادامه نکته یک است که می گوید هود را فراخور دوربینتان انتخاب کنید. اگر فلش اکسترنال دارید که هیچ اما اگر از فلش معمولی دوربین استفاده می کنید توجه کنید که حتی اگر هود وارد تصویر نشود باز هم نباید بیش از حد بزرگ باشد چون ممکن است از نور فلش روی لنز سایه بیاندازد.
    4. flare هم مخرب است هم زیبا. بعضی از عکاسان در برخی موارد اتفاقاً به دنبال ایجاد یک flare زیبا هستند.
    5. هود در عکاسی شب در رصدهای عمومی و دسته جمعی که افراد از چراغ قوه استفاده می کنند برای جلوگیری از ورود احتمالی نور چراغ قوه مفید است. ضمناً در شب برخی دیگر از کاربرد های هود در روز هم صادق است.

کاربرد حاشیه ای هود : هود با انجام سلسله اقدامات زیربنایی، ساختاری و ظاهری به طور کلی کلاس کاری، پرستیژ و دیسیپلین دوربین و عکاس را تا حد بالایی ارتقاع می دهد. عکاسی با کلاسی برایتان آرزو می کنم.

2. Top | #21
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19
    تشکر شده 746 بار در 117 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط orion نمایش پست ها
    ببخشید دوستان من یه سوالی داشتم:
    من یه دوربینی گرفتم (بنا به توصیه های بعضی دوستان) بعد رسیدم سر تجهیزات جانبی!! میخواستم در مورد سه پایه سوال کنم یه سه پایه خوب مثلا حول و حوش صد یا صد و بیست، سی تومن چی میتونم بگیرم؟؟؟که کارمو راه بندازه!!؟؟؟

ببخشید یه سوال دیگه:
    برای حلقه های اتصال به تلسکوپ آیا حلقه برای تلسکوپ های مختلف فرق میکنه؟؟؟؟ مثلا برای یه تلسکوپی از یه نوع حلقه استفاده بشه و برای تلسکوپی دیگه از یه حلقه دیگه؟؟؟ و اینکه آیا میشه اونارو دستی درست کرد؟؟؟ یعنی به کمک یه تراشکار؟؟؟ (اگه میشه این کار رو کرد ممنون میشم نحوه اینکار رو هم بفرمائید)

بعد یه سوال دیگه:
    ریموت یا همون دکلانشور ها به درد فرد تازه کاری مثل من میخوره؟؟؟ و اگه ممکنه یکم در این مورد راهنمایی کنید!!!

بسیار سپاسگذارم
    من خودم از سه پایه ی vanguard استفاده می کنم و تابستون سال پیش قیمتش در حد بودجه ی شما بود.نسبت به قیمتش واقعا سه پایه ی خوبیه.اگر بودجتون بالاتر بره حتما manfroto بگیرید.slik و velbon هم خوبن.
    اگه اشتباه نکنم تبدیل های برای تلسکوپ های مختلف فرق نمیکنه ولی دوربین نیکون با کانن فرق میکنه.
    ریموت هم همیشه لازمه برای عکاسی نجومی هم برای فرد تازه کار هم حرفه ای. اگر میخواین time-laps یا deepsky کار کنید حتما ریموت با قابلیت برنامه ریزی (یا programing) بگیرید.مدل hama دقیقا قبلیت های canon TC80-N3 رو داره فقط با قیمتی حدود نصف.من خودم از همین مدل استفاده می کنم.ریموت خوبیه.

3. 6 کاربر مقابل از only orion عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط orion نمایش پست ها
    ببخشید دوستان من یه سوالی داشتم:
    من یه دوربینی گرفتم (بنا به توصیه های بعضی دوستان) بعد رسیدم سر تجهیزات جانبی!! میخواستم در مورد سه پایه سوال کنم یه سه پایه خوب مثلا حول و حوش صد یا صد و بیست، سی تومن چی میتونم بگیرم؟؟؟که کارمو راه بندازه!!؟؟؟

ببخشید یه سوال دیگه:
    برای حلقه های اتصال به تلسکوپ آیا حلقه برای تلسکوپ های مختلف فرق میکنه؟؟؟؟ مثلا برای یه تلسکوپی از یه نوع حلقه استفاده بشه و برای تلسکوپی دیگه از یه حلقه دیگه؟؟؟ و اینکه آیا میشه اونارو دستی درست کرد؟؟؟ یعنی به کمک یه تراشکار؟؟؟ (اگه میشه این کار رو کرد ممنون میشم نحوه اینکار رو هم بفرمائید)

بعد یه سوال دیگه:
    ریموت یا همون دکلانشور ها به درد فرد تازه کاری مثل من میخوره؟؟؟ و اگه ممکنه یکم در این مورد راهنمایی کنید!!!

بسیار سپاسگذارم
    درود بر شما

البته یکی از دوستان زحمت کشیده و جوابتون رو دادن.من فقط نکاتی بهش اضافه کنم :
    1- وزن دوربین و لنز رو موقع خرید سه پایه در نظر داشته باشید و اگه قراره در آینده نزدیک لنزی خریداری کنید که زیادی سنگینه از همین الان به فکرش باشید .روی اتیکت سه پایه حد اکثر وزن تحملش نوشته شده.
    2- وزن خود سه پایه هم مهمه...برای عکاسی های طبیعت و نجومی ( یعنی کلا غیر آتلیه ای ) که شما مجبور به طبیعت گردی هستید سه پایه های سنگین آزار دهندس...سه پایه های نسبتا سبکی به بازار اومده ( معروف به سه پایه کربنی ) که کمی گرون هستن ولی ارزش پول دادن دارن.
    3- سه پایه ای بخرید که مهار کننده وسط رو نداشته باشه، همونی که به شکل سه پر هستش و به سه تا پایه وصله و اجازه باز شدن بیش از حد رو به پایه ها نمیده.در دراز مدت که عکاسی بکنید متوجه میشید که گاهی نیاز دارید یکی از پایه ها رو بیشتر از بقیه باز کنید...
    4- هد سه پایه خیلی مهمه.بعضی هد ها گوی دارن ( معروف به بال هد ) و به هر طرف میشه دوربین رو جرکت داد که من اصلا باهاشون راحت نیستم ولی بعضی دیگه اینطور نیستن و برای هر سمت یه پیچ جداگانه دارن ( معروف به پن هد اگه اشتباه نکنم ) .البته این کاملا سلیقه ای هست و عده ای گوی دار رو ترجیح میدن.به این مورد دقت کنید ببینید با کدوم راحت ترید
    5- وجود حباب تراز بر روی هد نعمت بزرگیه که موقع خرید در نظر داشته باشید.

سوالی بود در خدمتم

5. 12 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817

درود بر دوستان

برای اتصال دوربین DSLR به تلسکوپ Astromaster 90EQ از چه رابطی باید استفاده بشه؟

سپاس

7. 6 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط farshad نمایش پست ها
    درود بر دوستان

برای اتصال دوربین DSLR به تلسکوپ Astromaster 90EQ از چه رابطی باید استفاده بشه؟

سپاس
    سلام

شما برای اتصال دوربینتان به تلسکوپ و عکاسی به صورت پرایم فوکوس ، نیاز به یک T-Ring دارید .

این قطعه ، رابطی است که یک طرفش به جای لنز شما به دوربین متصل می شود و طرف دیگرش به انتهای لوله تلسکوپ پیچ می شود .

البته بسته به نوع دوربینتان باید T-Ring کنون یا نیکون یا ... را تهیه کنید .

9. 8 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817

نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها
    سلام

شما برای اتصال دوربینتان به تلسکوپ و عکاسی به صورت پرایم فوکوس ، نیاز به یک T-Ring دارید .

این قطعه ، رابطی است که یک طرفش به جای لنز شما به دوربین متصل می شود و طرف دیگرش به انتهای لوله تلسکوپ پیچ می شود .

البته بسته به نوع دوربینتان باید T-Ring کنون یا نیکون یا ... را تهیه کنید .
    ممنونم...برای canon میخوام.از کجا میشه تهیه کرد؟
    و سوال دیگه اینکه چشمی تلسکوپ باید باز بشه یا روی چشمی بسته میشه؟
    و بازم یه سوال دیگه اینکه کاملا با تلسکوپ فیکس میشه؟ از این نظر میپرسم که میخوام بدونم سنسور دوربین در معرض گرد و غبار قرار نمیگیره؟
    متشکرم...

11. 8 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19
    تشکر شده 746 بار در 117 ارسال

فروشگاه های نجومی این قطعه رو دارند.چشمی رو باید بردارید و دوربین مستفیم به تلسکوپ وصل میشه ولی متاسفانه سنسور کاملا در معرض گرو و غبار قرار میگیره.مخصوصا اگر تلسکوپ بازتابی باشه.البته دوربین شما sensor cleaner داره و خیلی نیاز به نگرانی نیست.

13. 4 کاربر مقابل از only orion عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817

نقل قول نوشته اصلی توسط only orion نمایش پست ها
    فروشگاه های نجومی این قطعه رو دارند.چشمی رو باید بردارید و دوربین مستفیم به تلسکوپ وصل میشه ولی متاسفانه سنسور کاملا در معرض گرو و غبار قرار میگیره.مخصوصا اگر تلسکوپ بازتابی باشه.البته دوربین شما sensor cleaner داره و خیلی نیاز به نگرانی نیست.
    مرسی دوست عزیز...اگه چشمی رو برداریم بزرگنمایی در عکاسی چطور محاسبه میشه؟!

15. 4 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر طلایی عکاسی

عنوان کاربر
    كاربر طلايی عكاسی
    شماره عضویت
    254
    تشکر شده 3,054 بار در 218 ارسال

پاسخ

شما عبارت "astrezip" رو با گوگل سرچ کن. سایتی با عنوان Free Astrophotography Software می یابید.
    اسم نرم افزار Astrophotography exposure calculator هستش.
    میدان دید رو در حالات مختلف حساب میکنه.

17. 12 کاربر مقابل از محمد مهدی عسگری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1584
    تشکر شده 6,307 بار در 413 ارسال

با سلام بر همگی دوستان عزیز آوایی...

همه شما، مطلع هستید که علم و تکنولوژی ثانیه به ثانیه در حال پیشرفت هست. چه بسا، لوازم الکترونیکی نیز در ابتدای این پیشرفتها قرار دارند و هر وسیله الکترونیکی که در بازار ارئه میشه؛ 100% لوازم های جانبی ای رو هم به همراه خودش داره که کارایی اون وسیله رو بیشتر و یا استفاده از اون رو آسون تر میکنه.

همون طور که میدونیم؛ دوربین 5D mark ll رو میشه گفت که جزء بهترین دوربینهای عکاسی و فیلمبرداری محسوب میشه. قابلیت فیلمبرداری full HD این دوربین؛ طوفانی رو در دنیای دوربینهای عکاسی و فیلمبرداری ایجاد کرد و امروزه شاهد هستیم که بسیاری از موزیک ویدئو ها در جهان، توسط این دوربین تولید میشوند.

و اما، مسئله اینجاست و من هم سرتون رو بیشتر از این درد نیارم!!! جدیدا شرکتی؛ پایه ها و نمایشگرها و ... رو در یک پک مخصوص برای تصویر برداران ( عکاس و فیلمبردار )؛ روانه بازا کرده که خالی از لطف نیست که شما هم نگاهی به این تجهیزات - که در فیلمی در حدود 2.5 دقیقه تهیه شده است - نگاهی بیاندازید.

لازم به ذکر است که طراحان این تجهیزات جانبی، به کوچک ترین مسائل برای راحتی هر چه بیشتر تصویر برداران توجه کرده اند.

برای دانلود این کلیپ با حجم 10 مگ - که به معرفی این سری محصولات میپردازه - میتونید به لینک زیر مراجعه کنید. ( دانلود و مشاهده این کلیپ بدون شک، خالی از لطف نخواهد بود )
    http://www.mediafire.com/?t13vamm8yyl07ad
    امضای ایشان
    یه چیزایی بعدا معلوم خواهد شد؛ صبر باید و همت!

19. 8 کاربر مقابل از kh.maroufi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1584
    تشکر شده 6,307 بار در 413 ارسال

شیدر

تجهيزات جانبی عکاسی         
    شیدر دوربین چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که زیر نور مستقیم آفتاب در حال عکاسی هستید و بعد از هر ثبت خود، عکسها رو در نمایشگر دوربین خودتون مشاهده میکنید؛ اما نور آفتاب برای شما کمی مزاحمت ایجاد میکند و اغلب توسط دستتون سایه ای ایجاد میکنید بر روی نمایشگر تا

بتونید عکستون رو راحتتر بررسی کنید اما با این وسیله که اکثر دوربینهای حرفه ای در آرشیو لوازم جانبی خود در بازار دارند، این معضل به راحتی قابل حل میشود.

همون طور که در عکس مشاهده میکنید، این وسیله حالت محافظی نیز برای صفحه نمایشگر و حتی دکمه های دوربین شما رو خواهد داشت.

( هر دوربینی شیدر مخصوص به خود را دارد- در بالا شیدر دوربین Canono 450D به نمایش در آمده است ) البته شیدری که در بالا عکس اون درج شد، تنها برروی 450D جواب خواهد داد. اما برخی از شیدرها نیز در بازار وجود دارند که به صورت عمومی هستند و تنها دسته بندی آنها بر

حسب اندازه نمایشگر میباشد و تفاوت شیدرهای عمومی با شیدرهای مخصوص هر دوربین، در آن است که دیگه امکان پوشش دکمه ها و دیگر قسمتهای دوربین وجود ندارد. در پایین یک شیدر عمومی را مشاهده میکنید :

امضای ایشان
    یه چیزایی بعدا معلوم خواهد شد؛ صبر باید و همت!

21. 14 کاربر مقابل از kh.maroufi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 8 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)