صفحه 13 از 38 نخستنخست ... 39101112131415161723 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 121 تا 130 , از مجموع 371

موضوع: پرسش و پاسخ عکاسی نجومی

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    891
    تشکر شده 62 بار در 3 ارسال

Question پرسش و پاسخ عکاسی نجومی

سلام بر اهالی نجوم.یکی از دوست های من چند تا عکس نجومی گرفته ولی در مورد پردازش اونها سردرگم هستم.لطفاً در مورد موارد و مراحل پردازش تصاویر نجومی توضیح بدید یا راهنمایی کنید.
    سپاس

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    اضافه شده توسط مدیر:

دوستان اینجا تاپیکی است برای پرسیدن سوال درباره عکاسی نجومی

موفق باشید
    ویرایش توسط پیمان اکبرنیا : 12-20-2012 در ساعت 06:12 PM

2. Top | #121
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    سلام

همون venus oxygen airglow را اگر در گوگل سرچ کنید کلی نتیجه و مقاله میاد. مثلا این یکی که نوشته تابش در 1.27 میکرونه:

http://www.phys.unsw.edu.au/~jbailey/planets/venus3.html

البته مطالب دیگه ای هم هست که مربوط به داده های ارسالی از فضاپیماها و کاوشگرهای زهره است
    سلام آقای اکبر نیا
    این طول موج خیلی به محدوده مرئی نزدیکه. فکر نمیکنین توسط دوربین ثبت شده باشه؟
    به نظر من عاملش همین تابش اکسیژنه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 2 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #122
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    سلام آقای اکبر نیا
    این طول موج خیلی به محدوده مرئی نزدیکه. فکر نمیکنین توسط دوربین ثبت شده باشه؟
    به نظر من عاملش همین تابش اکسیژنه.
    طول موجش در محدوده فروسرخ و نزدیک به مرئی هست اما نمیدونم اون نوری که توی دوربین شما ثبت شده همینه یا نه. آخه مقدار این Airglow احتمالا خیلی اندکه و بعید میدونم با دوربین موبایل ثبت بشه. فقط از دید تلسکوپهای بزرگ و فضاپیماها قابل تشخیصه. اگر بالای اون تصویر لینک قبلی را هم ببینید نوشته قطر تلسکوپی که تصویر را گرفته 2.3 متره! آخرش نفهمیدیم منشا این نور توی تصویر شما دقیقا چیه! یک متخصص امور زهره باید بیاد نظر بده

5. 6 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #123
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    58
    تشکر شده 271 بار در 42 ارسال

خیلی ممنونم از محسن عزیز بابت عکس جنجال برانگیزشون . و سلام به پیمان عزیز استاد عزیز خودم
    راستش پیمان جان من خیلی در زمینه ی اپتیکی و طیف الکترو مغناطیس اطلاعات ندارم ، اما یه مطلبی میدونستم میخواستم بگم ، شاید کمک بکنه . اونم اینکه بعضی از تابش های فرو سرخ و نزدیک به نور مرئی هستن که با چشم قابل رویت نیستن ، اما دقیقا ما ccd های همین دوربین های معمولی ومثه موبایل قابل آشکارسازی هستن . این مطلبو از کارای داداشم که رشتش کامپیوتر بود و یه زمانی روبوت های مسیریاب با همکلاسیاش میساختن یادمه و میدونم . چون دقیقا اینا از یه لامپای ضعیفی برای تابش در طیف خاصی استفاده میکردن که مرئی نبود ، که خیلی هم شبیه همین ledهای معمولی بودن ، اما وقتی میخواستن سریع تست کنن ببینن که این لامپا سالمن یا نه با همین دوربین موبایل تصویرشونو میدیدن ، اونتو مشخص میشد که روشنن یا خاموش . یعنی با چشم که میدیدی لامپ خاموش بود ، اما داخل دوربین لامپ روشن دیده میشد ، که معمولانم نور آبی متمایل به سفید در دوربین آشکارا میشد و دیده میشد !! البته برا اونا این پدیده یه چیزه عادی بود و همشون از همین روش برای تست لامپاشون استفاده میکردن !
    حلا میگم شاید این نور توی تصویر آقا محسنم شبیه یه همچین چیزی باشه (در واقع منظورم همون oxygen airglowهه) . که با اینکه بسیار ضعیفه ، اما ممکنه همین ابزارهای ساده هم به راحتی آشکارش کنن !! مثه موبایل داداشم اینا که نور اون لامپ فروسرخرو راحت آشکار میکرد
    طول موجش در محدوده فروسرخ و نزدیک به مرئی هست اما نمیدونم اون نوری که توی دوربین شما ثبت شده همینه یا نه. آخه مقدار این Airglow احتمالا خیلی اندکه و بعید میدونم با دوربین موبایل ثبت بشه. فقط از دید تلسکوپهای بزرگ و فضاپیماها قابل تشخیصه. اگر بالای اون تصویر لینک قبلی را هم ببینید نوشته قطر تلسکوپی که تصویر را گرفته 2.3 متره! آخرش نفهمیدیم منشا این نور توی تصویر شما دقیقا چیه! یک متخصص امور زهره باید بیاد نظر بده
    امضای ایشان
    هر چی شعر عاشقانست من برای تو نوشتم
    تو جهنم میسوختم ، می نوشتم تو بهشتم

7. 4 کاربر مقابل از امین تره کار عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #124
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط امین تره کار نمایش پست ها
    خیلی ممنونم از محسن عزیز بابت عکس جنجال برانگیزشون . و سلام به پیمان عزیز استاد عزیز خودم
    راستش پیمان جان من خیلی در زمینه ی اپتیکی و طیف الکترو مغناطیس اطلاعات ندارم ، اما یه مطلبی میدونستم میخواستم بگم ، شاید کمک بکنه . اونم اینکه بعضی از تابش های فرو سرخ و نزدیک به نور مرئی هستن که با چشم قابل رویت نیستن ، اما دقیقا ما ccd های همین دوربین های معمولی ومثه موبایل قابل آشکارسازی هستن . این مطلبو از کارای داداشم که رشتش کامپیوتر بود و یه زمانی روبوت های مسیریاب با همکلاسیاش میساختن یادمه و میدونم . چون دقیقا اینا از یه لامپای ضعیفی برای تابش در طیف خاصی استفاده میکردن که مرئی نبود ، که خیلی هم شبیه همین ledهای معمولی بودن ، اما وقتی میخواستن سریع تست کنن ببینن که این لامپا سالمن یا نه با همین دوربین موبایل تصویرشونو میدیدن ، اونتو مشخص میشد که روشنن یا خاموش . یعنی با چشم که میدیدی لامپ خاموش بود ، اما داخل دوربین لامپ روشن دیده میشد ، که معمولانم نور آبی متمایل به سفید در دوربین آشکارا میشد و دیده میشد !! البته برا اونا این پدیده یه چیزه عادی بود و همشون از همین روش برای تست لامپاشون استفاده میکردن !
    حلا میگم شاید این نور توی تصویر آقا محسنم شبیه یه همچین چیزی باشه (در واقع منظورم همون oxygen airglowهه) . که با اینکه بسیار ضعیفه ، اما ممکنه همین ابزارهای ساده هم به راحتی آشکارش کنن !! مثه موبایل داداشم اینا که نور اون لامپ فروسرخرو راحت آشکار میکرد
    سلام
    بعد از ظهر زیبای دوستان بخیر

آقا امین این مطلبی که شما گفتین برای من خیلی جالب بود و خود من هم بشخصه فکر میکنم دلیل این روشنایی مرموز همین باشه. خیلی ازتون ممنونم. ضمناً تو تاپیک اختفای ماه و مشتری (25 تیر 1391) یکی از دوستان عکس زیبایی از زهره رو در روز ارسال کردن. از لحاظ روشنایی هوا خیلی شبیه به عکس منه اما بهیچ وجه روشنایی مرموز در سمت تاریک زهره دیده نمیشه. همونطور هم که در صفحه کتابی که اسکنش رو براتون فرستادم نوشته این روشنایی مرموز یا همون Ashen Light صرفاً در زمان های خاصی دیده میشه و من بایستی خیلی خوش شانس باشم که تونستم بگیرمش.

البته در مورد دلیل واقعیش هنوز چیز زیادی نمیدونم و شاید حرف آقای اکبرنیا صحیح باشه اما آقای اکبرنیا اگه تو همون عکس خوبی که خودتون ارسال کردین و در طول موج فروسرخ بود دقت کنین میتونین ببینین که در نیمه تاریک زهره ناحیه ای وجود داره که شدت تابش فروسرخ اون به حد رنگ سفید رسیده یعنی مثل نیمه روشن زهره شده. البته تو این عکس زهره تقریباً از پهلو دیده میشه و اگه هلالش نازکتر باشه (تقریباً پشتش به ما باشه) فکر کنم ناحیه سفید بیشتری رو بشه در سمت تاریک زهره تشخیص داد. از طرف دیگه زهره نسبت به زمین خیلی بیشتر به خورشید نزدیکه و این باعث میشه که شفق های قطبی بسیار عظیم تری تولید کنه که به نظر من ممکنه تا مدارهای بسیار پایینتری پیش برن. بهرحال سیاره زهره پس از گذر 2012 هنوز به نظر من تماشاییه و زیبایی و اسرار زیادی برای تماشا داره.

حیف که اینجا همش هوا ابریه وگرنه فردای اون روز قصد داشتم با تلسکوپ یه نمای نزدیکتر ازش بگیرم. هنوز که هنوزه ابریه.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

9. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #125
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

یه چیز دیگه انگاری این تابش مرموز با چشم هم دیده میشه و ارتباط زیادی با فروسرخ نداره:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Ashen_Light
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

11. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #126
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

میخواستم برای اطمینان از خطای دوربین یک عکس دیگه با شرایط کاملاً مشابه بگیرم. اگه Ashen Light دیگه دیده نشد (یا بعد از چند روز آیند محو شد) اونوقت میشه گفت واقعاً وجود داشته و در غیر اینصورت خطای دوربین بوده اما مثل اینکه اینجا هوا قصد صاف شدن رو نداره. برای همین به فکر تجزیه و تحلیل عکس قبلی خودم افتادم. برای اینکه میزان تفاوت روشنایی آسمان و نیمه تاریک زهره بهتر احساس بشه من تصویر قبلی خودم رو سیاه و سفید کردم و تراز سیاهی تصویر رو هم تنظیم کردم:

ویرایش توسط نرم افزار ACDSee

اینم یه نسخه دیگه که بعد از سیاه و سفید کردن اینورت کردم:

ویرایش با Photoshop

همونطور که تو تصاویر جدید میبینین کاملاً مشخصه که ناحیه تاریک زهره متفاوت تر از زمینه آسمانه. اگه خطای دوربین باشه باید هاله خاکستری در محیط خارجی دایره زهره هم تا حدودی ادامه پیدا میکرد در حالی که این هاله فقط در داخل دایره زهره دیده میشه. بنابراین این چیزی نیست جز همون Ashen light که تا اونجا که من فهمیدم منجمان کمی تونستن اون رو بخوبی ببینن. تصاویر نور خاکستری زهره در اینترنت خیلی کمه ولی این یکی خیلی جالبه؛ مرکز ناحیه تاریک زهره کمی روشنه:

امضای ایشان
    Benjamin Franklin

13. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #127
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

سلام

گفته بودم که بعد از صاف شدن دوباره هوا چندتا عکس دیگه با همون شرایط میگیرم تا مطمئن بشم خطای دوربین در کار نیست... ولی مثل اینکه هست!

روز اختفاء مشتری بعد از مخفی شدن مشتری پشت ماه رفتم سراغ زهره و چندتا عکس با جوینده ازش گرفتم. مثل قبل هاله خاکستری توی عکس ها پدیدار شد. ولی وقتی از داخل چشمی خود تلسکوپ بهش نگاه کردم هیچ چیز خاصی در ناحیه تاریک زهره دیده نمیشد و فقط این هلال زهره بود که توی کادر بود. برای اطمینان ازش عکس هم گرفتم که یدونه از عکس ها رو هم گذاشتم اینجا ولی این عکس بهیچ وجه شبیه چیزی نیست که تو تصویر ثبت شده با جوینده وجود داشت و فقط هلال زهره ست که خودنمایی میکنه.

فقط خواستم بگم شرمنده خطای دوربین بود. ولی آخه چه جور خطایی میتونه انقدر دقیق حالت دایره اییه زهره رو تقلید کنه؟ این عکس روز اختفاء مشتریه. با این که میدونم خطای دوربینه ولی هنوز هم برام عجیبه!!!

امضای ایشان
    Benjamin Franklin

15. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #128
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

آقا محسن حالا این خطا که سهله دوربین قبلی من یک خطای جالبی داشت! یک بار با دوربینم از زحل امضا گرفتم و در کمال تعجب بدون زوم حلقه زحل ثبت شده بود! دوباره تکرار کردم و باز ثبت شد. مدت ها در تعجب بودم تا این که یک بار از مشتری عکس گرفتم و دیدم برای مشتری هم حلقه ثبت کرده! در نهایت فهمیدم هر نقطه ای که نورش زیاده را در نوردهی زیاد براش حلقه هم ثبت میکنه که خیلی عجیب بود

خلاصه این که از دوربینهای معمولی انتظار زیادی نداشته باشید در ثبت دقیق پدیده ها!

17. 9 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #129
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5020
    تشکر شده 57 بار در 14 ارسال

سلام دوستان
    من تلسكوپ 8 اينچeq5 اسكاي واچر دارم و مي خوام عكاسي نجومي رو شروع كنم
    راستش درباره ي دوربين ها هم اطلاعات خاصي ندارم
    اگه بتونيد راهنمايي كنيد خوشحال مي شم

19. 3 کاربر مقابل از cosmology عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #130
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

پرسش و پاسخ عکاسی نجومی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط cosmology نمایش پست ها
    سلام دوستان
    من تلسكوپ 8 اينچeq5 اسكاي واچر دارم و مي خوام عكاسي نجومي رو شروع كنم
    راستش درباره ي دوربين ها هم اطلاعات خاصي ندارم
    اگه بتونيد راهنمايي كنيد خوشحال مي شم
    سلام دوست گرامی، ورودتون رو به جمع اعضا آوا استار تبریک میگم.
    در مورد سوالتون، اگر در تالار عکاسی به بخش وسایل و تجهیزات عکاسی مراجعه کنید، یک تاپیک به نام دوربین عکاسی مناسب عکاسی نجومی قرار دارد که بیش تر مناسب این سوال شماست و می توانید در آن جا اطلاعات مناسبی در مورد دوربین ها بگیرید. در مورد تجهیزات جانبی عکاسی هم مثل لنز و ... در همان بخش وسایل و تجهیزات موضوع های مناسبی قرار دارد.
    اما به صورت کلی در پاسخ این سوال می توان گفت بیش تر برای عکاسی نجومی با تلسکوپ در سری دوربین های حرفه ای، دوربین های سری EOS شرکت Canon مورد استفاده قرار می گیرند (برخی از دوربین های شرکت نیکون هم قابل استفاده اند). دوربین های Canon، از 1000D که ارزان ترین آن ها برای عکاسی نجومی است تا 5D MII که دوربینی ایده آل برای این کار است را با توجه به میزان هزینه ی مورد نظر خود می توانید تهیه کنید.
    امضای ایشان
    .

21. 5 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 13 از 38 نخستنخست ... 39101112131415161723 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)