صفحه 3 از 12 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 115

موضوع: عکاسی به روش hdr

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

Post عکاسی به روش hdr

در این سلسله مقالات و نوشته ها که پیرو فرمایش دوستان قرار می دهم به بررسی، آموزش و بحث درباره عکاسی به روش HDR؛یکی از روش هایی که مرز واقعیت و خیال را در هم می شکند، خواهیم پرداخت.
    روش HDR از روش ها و تکنیک هایی است که هر عکاسی باید به ریزترین گوشه های آن اشراف داشته باشد.

این روش قدیمی که در گذشته به ویژه در رندر نمودن گرافیک کامپیوتری کاربرد داشته است، تقریباً با آماده سازی فضای ۳۲ بیتی برای عکس های دیجیتال و ارتقاع آن ها مورد استفاده عکاسان قرار گرفته است و از این لحاظ تا حدی تازه محسوب می شود.

اساس کار در این روش بر مبنای رساندن عکس به حداکثر دینامیک رنج ممکن است.
    Dynamic Range یا رنج دینامیکی به اختلاف حداکثر و حداقل سطح روشنایی قابل ثبت توسط یک بستر گفته می شود.

حال با توجه به نور موجود در فضا دوربین عکاسی نوری را تنظیم می کند که تصویر مطلوب شما پدید آید. اما فرض کنید در یک روز ابری مایلید از برج میلاد، یک ساختمان نزدیک و ابرها عکس بگیرید. اگر نور نهایی تصویر خود را به کمک تنظیمات دستی یا اتوماتیک افزایش دهید (مثلاً Exposure Compensation : +1) ساختمان های نزدیک در حالت مطلوب، برج میلاد در حالت نسبتاً مطلوب و ابرها به دلیل نور زیاد غیر قابل تفکیک می شوند و آسمان دارای یک نور بسیار زننده است. حال هرچه نور کمتر شود عوارض زمینی غیر قابل تشخیص و آسمان به شرایط مطلوب خواهد رسید.

اما چاره چیست؟

در این مثال حداقل سه حالت داریم : عادی (برج میلاد مطلوب)، Over-expose (ساختمان مطلوب) و Under-Expose (ابرهای مطلوب)

نرم افزارهای HDR با تلفیق این سه عکس حداکثر میزان تفاوت در سطح روشنایی یا شدت نوری را برای شما به ارمغان می آورند.

در پست های بعد چند مثال قرار می دهم و سر فرصت توضیحات کاملی خواهم داد.

در این راه از مساعدت دوستان نیز به شدت استقبال می کنم.

2. Top | #21
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1385
    تشکر شده 169 بار در 26 ارسال

مبحث جالبيه فقط دو تا سوال.
    1- آيا اين روش فقط براي عكاسي لند اسكيپ بصورت تركيب زمين و آسمان استفاده مي شه ؟ يعني سوژه ديگه اي رو نمي تونيم با اين روش بهتر عكاسي كنيم.
    و
    2- در عكاسي از آسمان (مثلا ثبت تصوير ماه با بك گراند ستارگان) مثلا اگر بخوايم ماه رو خوب در عكس داشته باشيم ستارگان اطراف ماه به هيچ وجه در عكس رويت نميشن، حالا ما ميايم چند تا شات از ماه ميگيرم تو يكيش ماه لبهاش شارپ و مناسب معلومه و تو يكي قسمت مياني ماه و در شات ديگر هم بك گراند و ستارگان ، بعد ميايم اينا رو تو فتوشاپ Merge ميكنيم و يك تصوير تركيبي خوب بدست مياد، حالا سوال اينجاست اينكار تقريبا همون HDR محسوب ميشه ولي بهش HDR نميگن؟!( يا شايد هم ميگن من نمي دونم)
    لطفا در مورد اين قضيه بحث كنيم.
    امضای ایشان

3. 8 کاربر مقابل از erfan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط erfan نمایش پست ها
    مبحث جالبيه فقط دو تا سوال.
    1- آيا اين روش فقط براي عكاسي لند اسكيپ بصورت تركيب زمين و آسمان استفاده مي شه ؟ يعني سوژه ديگه اي رو نمي تونيم با اين روش بهتر عكاسي كنيم.
    و
    2- در عكاسي از آسمان (مثلا ثبت تصوير ماه با بك گراند ستارگان) مثلا اگر بخوايم ماه رو خوب در عكس داشته باشيم ستارگان اطراف ماه به هيچ وجه در عكس رويت نميشن، حالا ما ميايم چند تا شات از ماه ميگيرم تو يكيش ماه لبهاش شارپ و مناسب معلومه و تو يكي قسمت مياني ماه و در شات ديگر هم بك گراند و ستارگان ، بعد ميايم اينا رو تو فتوشاپ Merge ميكنيم و يك تصوير تركيبي خوب بدست مياد، حالا سوال اينجاست اينكار تقريبا همون HDR محسوب ميشه ولي بهش HDR نميگن؟!( يا شايد هم ميگن من نمي دونم)
    لطفا در مورد اين قضيه بحث كنيم.
    1. اگر به توضیحات قبلی رجوع کنید خواهید دید که بنده عرض کردم: این روش برای هر کادری است که در آن تفاوت فاحشی میان حداکثر و حداقل سطح روشنایی وجود دارد. در فضای خارجی و باز به دلیل تعدد منابع نوری، فواصل مختلف سوژه ها از دوربین و تعداد سوژه های موجود در کادر، از این روش بیشتر استفاده می شود اما بسته به نیاز و ابتکار عکاس از این روش در همه شرایطی که نیاز به ثبت همه سطوح نوری هست استفاده می شود.

2. اگر منظورتان تصاویر کاملاً وایدی است که در آن ماه به وضوح دیده می شود؛ برای ثبت این تصاویر ابتدا یک تصویر با بزرگنمایی از ماه تهیه شده و سپس روی تصویر وایدی که گرفته شده منطبق شده است. که این عکس hdr نیست چراکه در تصاویر hdr چند عکس با کادر و بزرگنمایی همسان بر هم منطبق می شوند.
    اما اگر منظورتان تصاویری با بزرگنمایی از ماه است که در آن سمت روش و تاریک ماه ثبت شده است؛ اگر با این روشی که فرمودید عمل شود، تکنیک عکس دقیقاً hdr نام دارد.

در مورد ثبت ماه با ستاره ها: ببینید مثلاً امشب ماه که 3.7 روز از عمرش می گذرد، 10.72- قدر ظاهری دارد. حالا فرض کنید بخواهید از این هلال ماه با پرنور ترین ستاره آسمان یعنی شعرای یمانی با قدر 1.44- عکس بگیرید. همان طور که می دانید روشنایی ستاره ها با افزایش قدرشان به صورت لگاریتمی بالا می رود و با احتساب این موضوع نور ماه امشب حدود پنج هزار برابر شعرای یمانی است.

بنابراین ثبت ستاره ها در کنار ماه با روش hdr منطقی به نظر نمی رسد و راه حل صحیح استفاده از دو کادر و تصویر مجزا و انطباق آن ها است.
    اما در مورد ماه همان طور که قبلاً اشاره کردم اغلب بهره گیری از روش hdr برای ثبت سطح روشن و تاریک ماه در زمان عادی و یا ماه گرفتگی است.

5. 10 کاربر مقابل از Panahandeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2044
    تشکر شده 1,314 بار در 87 ارسال

7. 18 کاربر مقابل از Omid Scope عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301
    تشکر شده 3,243 بار در 483 ارسال

سلام ...

با تشکر از جناب Omid Scope بابت عکسهای اچ دی ار خوبشون ...

موردی که من همیشه در نظر می گیرم ، اینه که در تصاویر اچ دی ار ، اگر قرار نباشد موضوعی خاص و یا جزئیاتی با تاکید فراوان به نمایش در بیاید ،

نباید تنظیمات به صورتی باشد که همه چیز غیر واقعی بنظر برسد.

به نظر من اچ دی ار زمانی ارزشمند است که عکس واقعی جلوه کند اما با کنتراست و رنگهای عالی که ثبتش از

عهده سنسور بر نمی اید ( تعریف مشخصی هم شاید نداشته باشد )

در غیر این صورت با یک تصویر گرافیکی که شاید نوعی تخیل نیز در خلقش دخیل باشد طرف هستیم تا یک

عکس .

----------------------------------------

زمانی بین کاربران کنون و نیکون دعوا بود که کنون ، رنگها را واقعی نشان می دهد و نیکون کمی زیاده روی بر

روی ثبت رنگ دارد . ( البته در فایلهای فشرده شده در دوربین ) و این را نوعی ایراد در پروسس داخلی و سنسور می دانستند !
    ویرایش توسط *sh : 11-28-2011 در ساعت 01:22 PM دلیل: ادبی

9. 12 کاربر مقابل از mh.noori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2044

ممنون آقاي نوري گفته هاي شما كاملا درسته ولي من در عكسي كه قرار دادم فقط در حد خيلي كمي رنگ ها رو تقويت كردم و از نظر نوع hdr هم تو حالت نرمال پردازش شده. شايد غروب زيبايي كه اون موقه من رو جذب خودش كرد دليل غير واقعي نشون دادن عكس باشه كه با تقويت رنگ ها نيز بيشتر خيالي و رويايي جلوه ميكنه. در ضمن زمان عكاسي، نوع عكاسي و مقدار تضاد نور نسبت به نقاط روشن و تاريك تصوير هم خيلي مهمه.

11. 6 کاربر مقابل از Omid Scope عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2044

13. 16 کاربر مقابل از Omid Scope عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2044

Maragheh- venus

15. Top | #28
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2044

Maragheh

16. 16 کاربر مقابل از Omid Scope عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    451
    تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

بنده امروز اولین عکس اچ دی آر زندگیم رو انداختم
    البته چیز خاصی نشد اما برای من با ارزشه
    با نرم افزار فتوشاپ درستش کردم اما برای ذخیرش حالت jpg نداره باید با چه فرمتی ذخیره کنم ؟ اگه بخوام اینجا بزارم ؟
    امضای ایشان
    زندگیت رو روی یک قاعده بنا کن
    نه یک استثناء

18. 4 کاربر مقابل از karimisss عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

عکاسی به روش hdr         
    نقل قول نوشته اصلی توسط karimisss نمایش پست ها
    بنده امروز اولین عکس اچ دی آر زندگیم رو انداختم
    البته چیز خاصی نشد اما برای من با ارزشه
    با نرم افزار فتوشاپ درستش کردم اما برای ذخیرش حالت jpg نداره باید با چه فرمتی ذخیره کنم ؟ اگه بخوام اینجا بزارم ؟
    سلام
    برخی از نسخه های فتوشاپ (مخصوصا پرتابل ها) امکان ذخیره به هر فرمتی را ندارند و شما می توانید با هر فرمتی می خواید ذخیره کنید و بعد با نرم افزار زیر فرمت اون رو به هرچی میخواید تغییر بدید
    http://www.xnview.com/en/downloadwin32.html

20. 3 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 12 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)