صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 23

موضوع: پروژه های نجومی پیشنهادی

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  17
  نوشته ها
  1,405
  تشکر
  4,989
  تشکر شده 12,423 بار در 1,284 ارسال

  Post پروژه های نجومی پیشنهادی

  سلام دوستان

  در این تاپیک قصد داریم در مورد پروژه های علم گرای نجومی بحث و تبادل نظر کنیم....

  به نظر شما چه پروژه هایی را میتوان در محدوده ی نجوم آماتوری مورد بررسی قرار داد ؟

  این تاپیک جهت معرفی و ارائه انواع پروژه های نجومی ایجاد شده است

  این پروژه ها میتواند از پروژه های دانش آموزی با حداقل امکانات گرفته تا پروژه های دانشجویی و پیشرفته تر باشد

  منتظر ارائه پروژه های خوب دوستان هستیم

  نمونه ای از این پروژه ها در مقاله ی فروردین ماه فروم مورد بحث قرار گرفت.....
  ویرایش توسط Sunrise : 10-30-2011 در ساعت 07:12 PM


 2. Top | #2

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  17
  نوشته ها
  1,405
  تشکر
  4,989
  تشکر شده 12,423 بار در 1,284 ارسال

  اولین پروژه:
  اولین پروژه ی مورد بحث رصد و زمانسنجی اختفا ها هستش.....
  در این روش گروه های مختلف در مسیری که اختفا اتفاق می افتد مکان هایی را انتخاب می کنند و به ثپت اختفا می پردازند....
  هرچه تعداد گروه های رصد کننده بیشتر باشد محاسبات و اطلاعات به دست آمده دقیق تر خواهد بود....
  پروژه ی اختفا یکی از بهترین پروژه های گروهی در محدوده ی نجوم آماتوری می باشد....
  در این مورد مقاله ی را در اختیار میگذارم تا با مفهوم کلی اختفا و انواع آن آشنا شوید....

  امضای ایشان
  [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
  would pass me by
  i tell myself that i was waiting for a sign
  then she appeared,
  a love so fine,
  my valentine[/B]
  [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

  [/CENTER]

 3. 13 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  17
  نوشته ها
  1,405
  تشکر
  4,989
  تشکر شده 12,423 بار در 1,284 ارسال

  انواع اختفا و چگونگی ثبت آن ها

  تصور كنید در شبی پرستاره خارج از شهر و بدون آلودگی نوری در زیر كهكشان راه شیری و میلیون ها ستاره ی پر نور و كم نور آن ایستاده اید و ماه هم در میان آنها به زیبایی جولان میدهد ناگهان با پدیده ای عجیب مواجه می شویم و مشاهده میكنیم كه ستاره ای پرنور مثل قلب العقرب ناگهان خاموش میشود! آیا واقعا این ستاره خاموش شد؟! قطعا این طور نیست زیرا این رویداد فقط یك پدیده ی زیبای نجومی به نام اختفاست، حال می خواهیم بدانیم اختفا چه تعریفی دارد؟  در پهنه ی آسمان شب کره ی ماه هر شب به علت بزرگی قطر زاویه ای خود اجرام مجاور خود را در پشت خود پنهان می كند كه اصطلاحا به آن اختفا به وسیله ی ماه گفته میشود. در نجوم اختفا یك تعریف كلی دارد : ((هرگاه جسمی از مقابل جسم دیگر عبور كند و آن را برای زمان مشخصی در پشت خود پنهان كند اختفا رخ داده است))


  اختفا دو نوع کلی دارد:

  1.اختفاهای پشت ماه
  (كه خود شامل سه نوع است: دوتایی ،خراشان و کامل)

  2. اختفاهای سیاركی و سیاره ای

  اختفا های پشت ماه:

  1.اختفای خراشان

  اگر گروهای رصد كننده ی اختفا در فاصله ی 2تا3 كیلومتری شمال یا جنوب مسیر پیش بینی شده ی اختفا، محل رصدی خود را انتخاب كنند شاهد پدیده ای خواهند بود به نام اختفای خراشان! در این اختفا جرم مورد نظر كوه ها و دره های قطبین ماه را در می نوردد و منظره ی زیبایی را در آسمان خلق می کند همین عامل اهمیت اختفای خراشان را نسبت به اختفای كلی ارجحیت می بخشد زیرا كه ماهواره های نقشه بردار ماه نمیتوانند از مناطق قطبی نقشه برداری كنند و به همین علت برای ترسیم نقشه های قطبین ماه بهترین و راحت ترین روش بررسی اختفا های خراشان است.

  2.اختفاهای دوتایی

  ستاره های دوتایی در هنگام اختفا با ماه مناظر زیبایی را پدید می آورند كه به اختفا های پله ای مشهور هستند. اما توصیف این پدیده چگونه است؟ وقتی ماه در نزدیكی یك ستاره ی دوتایی با یك زاویه ی خاص نسبت به آن قرار می گیرد در هنگام برخورد ناگهان نور ستاره افت شدیدی پیدا كرده و بعد پنهان میشود، این پدیده به این علت است كه وقتی اختفا آغاز میشود و مؤلفه ی اول به پشت ماه میرود ما میتوانیم نور مؤلفه ی دوم را به طور مستقیم برای چند لحظه مشاهده كنیم زیرا مؤلفه ی اول به پشته ماه رفته و نور مؤلفه ی دوم به تنهایی به چشم ناظر میرسد و بعد از چند لحظه نور ستاره ی دوم نیز خاموش میشود .این گونه میتوان به كمك یك اختفای پله ای دو مؤلفه ی یك ستاره ی دوتایی را به طور مجزا بررسی كرد. و این امر برای انجام پروژه های تحقیقاتی بسیار مفید میباشد.(اما به یاد داشته باشید كه حتما ستاره ی دوتایی در هنگام اختفا باید زاویه ای خاص داشته باشد یعنی دو مؤلفه به گونه ای كنار هم قرار گرفته باشند كه با فاصله ی زمانی كوتاهی در پشت ماه پنهان شوند درغیر این صورت اختفا پله ای محسوب نخواهد شد.)

  3.اختفای كامل

  وقتی یك جسم به طور كامل برای یك بازه زمانی معلوم در پشت ماه پنهان شود میگوییم اختفای كامل رخ داده است با كمك این گونه اختفا ها میتوان میزان سرعت ماه به دور كره ی زمین (از این نظر با كسوف هم سطح است) (وقتی ماه از مقابل خورشید عبور میكند با محاسبه ی زمان ورود و خروج میتوان سرعت حركت ماه به دور زمین را محاسبه كرد در اختفای كامل نیز این گونه است و با زمان سنجی قرار گیری ستاره در پشت ماه می توان این سرعت را محاسبه كرد) همچنین قطر ماه و آن جرم را محاسبه كرد ؛که با این توضیحات دنبال کردن این پدیده نیز برای انجام یك پروژه ی نجومی بسیار مناسب است.

  اختفا های سیاركی

  اختفاهای سیاركی به طور كامل با اختفاهای ستارگان با ماه متفاوت هستند زیرا همان گونه كه گفته شد در اختفاهای ستارگان با ماه ستاره ی مورد نظر در پشت ما به طور كامل پنهان میشود و نوری از آن به ما نمی رسد تا این كه از سمت دیگر ماه خارج شود اما در اختفاهای سیاركی قضیه به گونه ی دیگری است. در این نوع اختفاها وقتی یك سیارك در مقابل یك ستاره از دید ما قرار میگیرد تمام نور ستاره را سد نمیكند و فقط چند واحداز قدر آن را كاهش میدهد، مثلا ستاره ای از قدر 6 هنگامی که با یك سیارك اختفا میكند قدر ستاره به 8 میرسد این نوع اختفاها بسیار حائز اهمیت هستند زیرا كه ما به طور مستقیم به علت اندازه ی كوچك و قدر كم نمیتوانیم سیارك ها را ببینیم ولی وقتی این سیارك ها باعث اختفا میشوند میتوان شكل ظاهری و همچنین ابعاد آن را تخمین زد و در بلند مدت میتوان یك نقشه ی كامل از سیارك های منظومه ی شمسی به دست آورد.

  اختفاهای سیاره ای

  این نوع اختفاها به این علت مهم هستند كه میتوان به وسیله ی آن ها حلقه هایی كه به دور سیارات هستند و امكان رویت پیدا نكرده اند تشخیص داد و آن ها را ثبت كرد و مورد دیگر زمانی است كه ستاره به طور كامل پشت سیاره پنهان میشود در این هنگام می توان قطر سیاره را به راحتی محاسبه كرد البته در این میان فقط ستارگان نیستند كه در اختفا قرار می گیرند اقمار سیارت نیز میتوانند با سیارات اختفا داشته باشند كه مورد توجه بسیاری از منجمان آماتور است.
  مراحل ثبت اختفا

  که به 4 مرحله تفکیک میشود:

  1-آمادگی برای رصد

  قبل از رصد اختفا باید از طریق نرم افزار های موجود مكان دقیق اختفا و همچنین زمان تقریبی آن را تعیین نموده و نیز مكان ورود و خروج ستاره را به صورت تقریبی پیش بینی كنیم تا در زمان آغاز با مشكل خاصی روبرو نشویم. مورد بعد تنظیم زمان است، بهتر است زمان مورد استفاده برای ثبت اختفا UTباشد (ساعت جهانی) تا برای ارسال و انتشار در وبگاه های بین المللی از اعتبار بیشتری برخوردار باشد.

  2-زمان رصد

  زمان رصد یكی از مهم ترین قسمت های كار است چراكه اگر داده ای كه به دست می آوریم اشتباه باشد نتیجه ی كار هم اشتباه خواهد بود. تعداد افراد گروه رصد كننده هر چه كم تر باشد بهتر خواهد بود، یك گروه 2نفره زوج خوبی برای این كار خواهند بود. هرچه زمان سنجی از اختفا دقیقتر باشد داده ها نیز دقیقتر خواهند بود.

  3-تحلیل داده ها

  برای این كار نرم افزار هایی تهیه شده است كه كار رصدگر را آسان كرده است. یكی از معروف ترین نرم افزار های تحلیل داده ها نرم افزارا Accult4 است كه وقتی داده ها را به طور كامل به آن ارئه می دهیم یك تحلیل كامل و جامع در اختیار ما قرار خواهد داد. این نرم افزار رایگان بوده و شما می توانید آن را از سایت http://www.lunar-occultations.com/iota/occult4.htm دانلود و استفاده نمایید.

  4-نوشتن گزارش

  در این قسمت كه آخرین قسمت گزارش است تمام مراحل كار ثبت گردیده هم چنین شرایط محل رصد و ابزار آلات مورد استفاده معرفی می شود، معمولا یك فیلم یا عكس نیز به عنوان پیوست به مقاله افزوده می گردد.
  امضای ایشان
  [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
  would pass me by
  i tell myself that i was waiting for a sign
  then she appeared,
  a love so fine,
  my valentine[/B]
  [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

  [/CENTER]

 5. 17 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 6. Top | #4
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  842
  نوشته ها
  475
  تشکر
  2,126
  تشکر شده 5,390 بار در 472 ارسال

     نقشه ی آلودگی نوری

  نمی دونم شامل پروژه های این بخش میشه یا نه ولی به نظر من تهیه ی نقشه جامع از الودگی نوری کل کشور می تونه خیلی مفید باشه به طوری که همه دوستان با شمردن ستاره های یه منطقه خاص آسمون که مشخص میشه میزان الودگی نوری اون منطقه رو مشخص می کنن هر جا هم سفر می کنن و یا برای رصد می رن این کارو انجام می دن اون وقت منجمایی که می خوان برنامه رصد بچینن به این نقشه که به صورت دیجیتال روی اینترنت هست مراجعه می کنن و اطلاعاتی که درباره ی آلودگی نوری قبلا کسی مشخص کرده رو مشاهده می کنن و بهترین محل رو برای رصدشون انتخاب می کنن.

 7. 12 کاربر مقابل از mahdad_haghighi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 8. Top | #5
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  276
  نوشته ها
  46
  تشکر
  49
  تشکر شده 366 بار در 46 ارسال

  به نظر من رصد های ستاره های متغیر هم میتونه از پروژه های علمی بسیار خوب باشه ! همینطور فتومتری و در سطوح خیلی پیشرفته تر بررسی طیف و نمودارهای منحنی نوری ستارگان مختلف، که البته جمع اوری این داده ها هم میتونه پروژه محسوب بشه اما در حد امکاناتی که فعلا منجمین آماتور توی ایران در اختیار دارن نیست ! البته نمیشه اینو هم نادیده گرفت که تقریبا کسی هم سمت کارای علم گرا نرفته که بخواییم این تجهیزات رو وارد کنیم ! مثلا همونطور که در مورد عکاسی نجومی اتفاق افتاده و همه ی ابزارهای مورد نیازش الان توی کشور موجوده، اگر کسی سمت پروژه های علم گرا بره امیدوارم که این ابزارها هم به سرعت در اختیار دوستان قرار بگیره !

 9. 8 کاربر مقابل از iooi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 10. Top | #6

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  17
  نوشته ها
  1,405
  تشکر
  4,989
  تشکر شده 12,423 بار در 1,284 ارسال

     جست و جوی ابرنواختر ها

  یکی دیگر از پروژه های رصدی جستجوی ابرنو اختر هاست.....
  این روش نیازمند ابزار رصدی مناسب است . تا هر شب بتوانیم پهنه ای از آسمان را عکاسی کنیم و در آن به دنبال جرم جدید باشیم!!! اما اگر ابزار مناسب ندارید برخی از سایت ها نظیر http://www.supernovae.net این امکان را به شما میدهند و تصاویر آسمان شب را در اختیار شما قرار میدهند !!! همین چند وقت پیش بود که دختر 10ساله ای موفق به کشف یک ابرنو اختر جدید ی شد ... که این دختر نوجوان را کم سن ترین کاشف ابرنو اختر نامید!
  امضای ایشان
  [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
  would pass me by
  i tell myself that i was waiting for a sign
  then she appeared,
  a love so fine,
  my valentine[/B]
  [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

  [/CENTER]

 11. 7 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 12. Top | #7
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  283
  نوشته ها
  901
  تشکر
  3,162
  تشکر شده 6,301 بار در 874 ارسال

  نقل قول نوشته اصلی توسط iooi نمایش پست ها
  به نظر من رصد های ستاره های متغیر هم میتونه از پروژه های علمی بسیار خوب باشه ! همینطور فتومتری و در سطوح خیلی پیشرفته تر بررسی طیف و نمودارهای منحنی نوری ستارگان مختلف، که البته جمع اوری این داده ها هم میتونه پروژه محسوب بشه اما در حد امکاناتی که فعلا منجمین آماتور توی ایران در اختیار دارن نیست ! البته نمیشه اینو هم نادیده گرفت که تقریبا کسی هم سمت کارای علم گرا نرفته که بخواییم این تجهیزات رو وارد کنیم ! مثلا همونطور که در مورد عکاسی نجومی اتفاق افتاده و همه ی ابزارهای مورد نیازش الان توی کشور موجوده، اگر کسی سمت پروژه های علم گرا بره امیدوارم که این ابزارها هم به سرعت در اختیار دوستان قرار بگیره !
  درست میگید ولی این ور قضیه هم است که به جای اینکه وارد کنیم همین منجم ها بشینند و نورسنج و طیف سنج نجومی درست کنند هم به عنوان یک اختراع،هم به عنوان یک ابزار نجومی و هم به عنوان یک کار پژوهشی! امیدوارم این موردها هم در لیست کارهای پژوهشی هم قرار بگیرد!
  امضای ایشان
  .

 13. 9 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 14. Top | #8

  عنوان کاربر
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  17
  نوشته ها
  1,405
  تشکر
  4,989
  تشکر شده 12,423 بار در 1,284 ارسال

  جست و جوی دهانه ها ی برخوردی

  یکی دیگر از پروژه های با ارزش که به تازگی در کشور شروع به کار کرده است و ایده ی دوست عزیز جناب پور خورسندی است پروژه ی جست و جوی دهانه های برخوردی می باشد در این پروژه ابتدا منطقه ای از کشور را به عنوان منطقه ی مورد بحث انتخاب می کنند سپس این منطقه را به بلوک هایی تقسیم بندی کرده و به هر یک از عضای شرکت کننده در پروژه بلوکی را اختصاص می دهند و اعضا با استفاده از نرم افزار گوگل ارس به جست و جوی دهانه های برخوردی ابتدا از فاصله ی 2.5 کیلومتر سپس 5 کیلومتر و در آخر 10 کیلومتری می پردازند. بعد از این که هر عضو کار خود را انجام داد عکس هایی که از دهانه های برخوردی بلوکه مورد نظر خود گرفته است را به مرکز مجمع ارسال میکند و در آخر این روش موجب ایجاد نقشه ای کامل از دهانه های برخوردی سطح کشور می گردد.
  امضای ایشان
  [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
  would pass me by
  i tell myself that i was waiting for a sign
  then she appeared,
  a love so fine,
  my valentine[/B]
  [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

  [/CENTER]

 15. 7 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 16. Top | #9
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  276
  نوشته ها
  46
  تشکر
  49
  تشکر شده 366 بار در 46 ارسال

  نقل قول نوشته اصلی توسط astronomer169 نمایش پست ها
  درست میگید ولی این ور قضیه هم است که به جای اینکه وارد کنیم همین منجم ها بشینند و نورسنج و طیف سنج نجومی درست کنند هم به عنوان یک اختراع،هم به عنوان یک ابزار نجومی و هم به عنوان یک کار پژوهشی! امیدوارم این موردها هم در لیست کارهای پژوهشی هم قرار بگیرد!
  صد البته ! توی کارگاه دامغان آیوتا می در مورد نورسنجی با دوربین های دی اس ال آر حرفایی زده شد و قول دادم برای کارگاه بعدی که برگزار بشه روش طیف سنجی با این دوربین ها رو هم به عمل برسونیم ! که خوشبختانه داره خوب پیش میره !

 17. 5 کاربر مقابل از iooi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 18. Top | #10
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Feb 2011
  شماره عضویت
  584
  نوشته ها
  1,588
  تشکر
  20,144
  تشکر شده 12,836 بار در 1,573 ارسال

     شمارش بارش شهابی

  پروژه های نجومی پیشنهادی         
  سلام دوستان

  منم شمارش بارش شهابی رو معرفی می کنم

  یکی دیگر از پروژه های نجوم آماتوری، پروژه شمارش و ثبت بارش شهابیست که برای این منظور باید افراد رو به 4 گروه دو نفره تقسیم کرده و آسمون رو هم به 4 قسمت تقسیم بندی کنیم. در هر دسته یک نفر آسمان رو برای دیدن شهابها رصد می کند و نفر بعدی هم وظیفه ثبت را بعهده دارد.

  ثبت این شهابها هم سه قسمت دارد:

  1- میزان قدر شهاب
  2- رنگ شهاب
  3- ارتفاع شهاب

  این موارد باید برای تمام شهابها ثبت و نوشته شوند و سپس به مرجع مربوطه ارسال شوند.

  آدرس سایت مرکز ثبت:

  http://www.meteorcrater.com/

  با تشکر از جناب yperseusy
  امضای ایشان
  برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

 19. 10 کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. داستان های نجومی
  توسط Lilac در انجمن گفتگوهای نجومی
  پاسخ ها: 11
  آخرين نوشته: 06-15-2019, 12:50 PM
 2. پروژه های مریخ ناسا
  توسط Mostafa در انجمن فضا پیما ها و ماموریت های فضایی
  پاسخ ها: 18
  آخرين نوشته: 11-08-2014, 11:42 PM
 3. پروژه شکل سایه و پارامتر های مربوطه (مقاله فروردین)
  توسط Ehsan در انجمن مقالات آوااستار
  پاسخ ها: 3
  آخرين نوشته: 04-13-2011, 07:18 PM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد