صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 40

موضوع: رصد بدون گواهینامه!

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

Post رصد بدون گواهینامه!

برای خیلی ها این موضوع تا به حال پیش امده که چرا منجمان می گویند که نباید رصد با تلسکوپ را در ابتدای کار شروع کرد!!!
    خب منجمان دلایل خود را دارند، اما معمولاً این دلایل خیلی منسجم نیستند. لذا در این تاپیک قصد داریم ببینیم که چرا نباید برای شروع از تلسکوپ استفاده کرد (آیا اصلاً این حرف درست است؟!) و این که چه زمانی برای شروع کار رصدی مناسب است.
    در این راه ما را یاری رسانید.

2. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

البته الان یک سوال مطرح میشه!
    این که حالا اگه کسی تلسکوپ خریده و تازه علاقه مند شده، حالا باید چی کار بکنه (مثل 10 سال پیش من!)
    یعنی پیش از کسب اطلاعات کافی تلسکوپ خریده است و تازه می خواهد بیاموزد.
    پیشنهاد شما چیه؟
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

3. 6 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    949
    تشکر شده 1,855 بار در 238 ارسال

اون فرد بهرحال توسط یک گروه یا یک فردی علاقمند به نجوم شده.میتونه از همان فرد یا گروه کمک بخواد تا راهنماییش کنند.در مورد استفاده از تلسکوپ هم از فروشنده اطلاعات بگیره.و بعد از اون کم کم با گروههای دیگر ارتباط بر قرار کند و اطلاعاتشو افزایش بده.

5. 3 کاربر مقابل از subaro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیام بهرام پور نمایش پست ها
    این که حالا اگه کسی تلسکوپ خریده و تازه علاقه مند شده، حالا باید چی کار بکنه (مثل 10 سال پیش من!)
    پیشنهاد شما چیه؟
    این دقیقا وضعیت بنده هست(بود).من اولین کاری که در حوزه ی نجوم کردم خرید تلسکوپ بود که اطلاعاتم در اون زمان خیلی کم بود.البته من هیچ وقت بدون گواهینامه رصد نکردمچون خوشبختانه شانس آوردم همسایه ی خوبی داشتیم که به من در حین رصد اطلاعات می داد(به نظر من اگه اطلاعات این طوری به دست بیاد خیلی بهتر از خوندن تئوری هست).بنابراین کمک گرفتن خیلی می تونه موثر باشه.برای کسی که بیشتر بخواد اطلاعات رصدی به دست بیاره شاید خوندن بعضی تئوری ها لازم نباشه مخصوصا کسی که به این زودی تلسکوپ خریده حتما دوست داره در اسرع وقت!ازش استفاده کنه.در ضمن دیدن اجرامی مثل ماه و مشتری به آموزش(چه تئوری چه عملی) نیازی نداره اگر چه کسی برای فقط دیدن ماه و مشتری تلسکوپ نمی خره!به هر حال به نظر من(چون خودم شرایطش رو داشتم)بایدسعی کرد اطلاعات رصدی رو(مخصوصا آشنا شدن با آسمان و بالاخص صورت های فلکی)یه ذره فشرده تر کسب کرد!

7. 6 کاربر مقابل از sara shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1389
    تشکر شده 3,041 بار در 301 ارسال

به نظر من که اشکالی نداره چون اون فرد از یک طریقی با نجوم آشنا شده وهم علاقه مند.ولی چون عجول بوده،اولین کاری که کرده تلسکوپ خریده!!!و اینکه می تونه با رفتن به کلاس و با کمک گرفتن از افراد دیگه،اطلاعات لازم رو کسب کنه!!
    اون فقط یه ذزه کارا رو برعکس انجام داده یعنی معمولش اینه که اول اطلاعات کسب کنه و بعد تلسکوپ بخره و از این داستانا،ولی از ته اومده به سر!!!!من که اشکالی توش نمی بینم
    من فکر میکنم بدترین ضررش برای اون فرد اینه که بعد از کسب اطلاعات متوجه شه که اونقدام از نجوم خوشش نمیاد(که فکر می کنم این اتفاق محاله!!!)!!!!ولی بازم اشکالی نداره چون فقط یه تلسکوپ به اسباب اتاقش اضافه شده و اینکه یه خرجیم گذاشته رو دسته مامان باباش!!!!البته این اتفاق اصلا خوب نیست ولی به هر حال براش تجربه می شه که کاری رو بدونه فکر انجام نده

9. 3 کاربر مقابل از Flare star عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    375
    تشکر شده 5,596 بار در 572 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیام بهرام پور نمایش پست ها
    پیشنهاد شما چیه؟
    خوب من یه پیشنهاد دارم بره تلسکوپ رو پس بده بد بیاد توی فروم اوا استار عضو بشه بعد از 1 یا دو سال که اطلاعاتش رفت بالا بره دوباره اون تلسکوپ رو بخره!!!
    ولی این جا یه نکته هست اگه اون فروشنده تلسکوپ رو پس نگرفت باید چی کار کرد؟؟؟؟
    امضای ایشان
    دلي سربلند و سري سر به زير
    از اين دست عمري به سر برده ايم

قيصر امين پور

11. کاربر مقابل از sasan20oo20 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

12. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

اینکه اول تلسکوپ بخریم و بعد نجوم رو اغاز کنیم هم چیزیه که افراد به نسبت زیادی این کارو کردن از جمله افرادی که توی این تاپیک گفتن و نفر بعدی خودم! (البته من در جا و موقعیتی بودم که نه کتاب های نجومی در دسترس بود،نه اینترنت به گسترشی الان بود، نه به مجله نجومی دسترسی داشتم و .... )

منم سال اول راهنمایی یک تلسکوپ کوچک خوب گرفتم و همون تلسکوپ با اینکه بدون اطلاعات گرفتم ولی انگیزه ای شد که بیشتر سراغ نجوم برم! عکس این حالت هم ممکنه که الان به نسبت شایع شده که اینکه اول تلسکوپ میخرن و بعد میش دکور خونه و انباری و طرف هم یه نوعی از نجوم زده میشه و یک ذهنیت بدی در ذهنش شکل میگیره که خب طبیعتا ضرر داره!
    خرید تلسکوپ از ابتدا از این دو حالت خارج نیست! اما دیگه امروزه خرید تلسکوپ از اول عاقلانه نیست چون خوشختانه کافیه فردی به انترنت دسترسی داشته باشه دیگه تظمین میکنم نیازی به هیچ شخصی برای مشاوره،کتاب و مجله و ... نداره! پس اگه تلسکوپ می خواید بخرید دست نگه دارید چیزهایی که گفته شده در این تاپیک رو عمل کنید و یا اگه تلسکوپ خریدید و حالا در حالت دوم (بالا) به سر می برید بهتره دوباره از نو شروع کنید و با افزایش اطلاعات ومهارت ها بعد از مدتی دوباره به سمت تلسکوپ اولتون یا خرید تلسکوپ بهتر پیش برید! و اینکه اصلا دیر نشده (برای افرادی که فکر می کنند دیگه ازشون گذشته) و هر موقع که بخواید می تونید آغاز کنید!
    امضای ایشان
    .

13. 10 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

البته ممکنه که کسی تلسکوپ رو بخره ولی چون کا با اونو بلد نیس بزنه تو ذوقش و از نجوم دست برداره .

یکیش خود من

تلسکوپ رو برام خریدن ولی پیدا کردن ستاره ای که نمیدونی تو چه صورت فلکیه برام یه نواخت شده بود که تقریبا حل شده .

البته این موضوع مال یکی دوسال پیشه

امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

15. 3 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

خوب سلام دوستان بالاخره قسمت شد که ما هم در این تاپیک مسائلی رو مطرح کنیم .

موضوعی که مطرح میشه و یه سوال برای اکثر منجمان آماتور تازه کاردر حین رصد میباشد بحث تشخیص ستاره ها از اجرام غیر ستاره ای با چشم غیر مسلح و مسلح هستش .

دوستان اگر نظراتی دارن خوشحال میشیم اون رو بیان کنند .
    البته میخواستم این سوال رو در تاپیک پرسش و پاسخ نجومی یا رصدی مطرح کنم که احساس کردم که بیشتر به درد این جا میخوره
    با تشکر
    ویرایش توسط شادی حدادی زاده : 09-28-2011 در ساعت 09:24 AM
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

17. 2 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1574
    تشکر شده 2,674 بار در 300 ارسال

خب با تمرین ، شما وقتی به نقشه جهان نگاه میکنید بدون مکثی ایران رو پیدا میکنید چون بارها و بارها اونو دیدین صورت فلکی هم دقیقا همینطور هست
    البته بعد مدتی میتونید آسمونو نشانه گذاری کنید که اونم به تعداد رصداتون در آسمان پرستاره و کم ستاره مربوط میشه

تقریبا گفتنی ها گفته شد
    من هم افرادی رو میشناسم که در اون خورشید گرفتگی کامل در ایران به نجوم علاقه مند شدن وخیلی زود اقدام به خرید یه تلسکوپ کردند
    عده ای که کار با این ابزار رو بلد نبودند و این کار رو به نظرشون پیچیده اومد و بعد مدتی این تلسکوپ عضوی از دکور خونه شد
    و یا نمیدونستن که چه جور ابزاری و با چه قدرتی تهیه کنن و درنتیجه یه تلسکوپ بی کیفیت خریدن و باز چون کارایی لازم رو نداشته و همچنین هزینه تلسکوپ جدید هم بالاست دور تلسکوپ رو خط کشیدن
    یا وقتی دیدن ستاره ها همچنان نقطه ای بیش نیستند شوکه شدن
    به نظر من هم قبل از تهیه این ابزار باید با آسمان دوست شد همچنین نیاز خود رو سنجید مثلا گاهی شما به میدان دید باز برای رصد احتیاج خواهید داشت و هیچ چیز مثل دوربین دو چشمی نمیتواند به شما کمک کند
    من خودم هنوز تلسکوپ ندارم اوایل میخواستم برم که یکی از دوستانم منو راهنمایی کرد
    حالا رصد آسمون با چشم غیر مصلح رو با تلسکوپ هابل هم عوض نمیکنم !

19. 4 کاربر مقابل از space عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2331
    تشکر شده 54 بار در 7 ارسال

رصد بدون گواهینامه!         
    سلام دوستان و اساتید.
    من تقریبا با بیشتر موارد ذکر شده در این بحث موافقم، چون از تمام جهات بررسی شد. منم روز اول به فکر خرید یک تلسکوپ بودم و خیلی از این سایتها رو زیر و رو کردم تا یک تلسکوپ مناسب پیدا کنم و البته موفق هم شدم، ولی نخریدم. امروز که حدودا دو ماه از اون تاریخ میگذره وقتی به انتخابم فکر می کنم خندم می گیره چون اصلا منطقی نبود. من تواین مدت با یک دورین ساده دوچشمی 10*15 به اسمون نگاه می کنم و البته بزرگنمائی زیادی نداره ولی میشه باهاش اندرومدا و سحابی جبار و سطح ماه رو دید. توی پیدا کردن صور فلکی هم از دونرم افزار stellarum در کامپیوتر و نرم افزار موبایل sideralis استفاده می کنم که این دومی با تمام سادگی که داره خیلی به دردم خورد.
    اینو هم باید بگم که همونطور که خود شما ها هم گفتین ادما با هم متفاوتن و یکی ممکنه با خرید تلسکوپ و اولین نگاه به سمت ذحل حالش گرفته بشه و یکی دیگه هم با همون دفعه اول مشتاق تر از قبل بشه.
    البته به نظر من اینکه بشینی 3 یا 4 سال فقط در مورد نجوم مطالعه کنی هم برای بعضی افراد مثل خودم لازم نیست، چون هدف ممکنه فقط لذت بردن از آسمان باشه( چه شب و چه روز ). و اگه هیچ انجمن، باشگاه و یاگروه نجومی هم تو شهرتون نباشه که بتونی از تجربیات و تلسکوپشون استفاده کنی، اینجا دیگه مجبور به خرید تلسکوپ می شی. البته خدا رو شکر یه همچین جایی هست که بشه تجربیات رو با هم به اشتراک گذاشت و این خودش جای امیدواری داره.
    امضای ایشان
    مرغ باغ ملکوتم

نیم از عالم خاک.

21. 6 کاربر مقابل از adrahmad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)