صفحه 7 از 14 نخستنخست ... 34567891011 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 133

موضوع: رصد ماهواره ها و دیگر ساخته هاي دست بشر

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

Post رصد ماهواره ها و دیگر ساخته هاي دست بشر

به غیر از رصد ستاره ها سیارات دنباله دارها و دیگر اجرام آسمانی که هر منجمی آشنائی تقریبا" کاملی با آنها دارد.اجرام دیگری نیز در آسمان وجود دارند که گالیله نه تنها آنها را ندید بلکه فکر اینکه همچین پدیده هائی را رصد کند هم در فکرش خطور نمیکرد.

این نقاط درخشان و عمدتا" متحرک چیزی نیستند به جز ماهواره های مصنوعی که بنا به دلائل و اهدافی ساخته شده اند.

چند وقتیست که رصد ایستگاه فضائی بین المللی فکرم رو مشغول کرده بود تا اینکه با چشم غیر مسلح آنرا رصد کردم و از درخشندگی زیادش تعجب کردم.

در این تاپيك به رصد این اجرام و بهترین موقع برای رویتشان میپردازیم.
    ویرایش توسط rezash : 08-11-2011 در ساعت 12:24 AM

2. Top | #61
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

طبق محاسباتی که انجام دادم در غرب تهران میتوان گذر ایستگاه بین المللی را از مقابل ماه رصد و عکاسی کرد.

اگر دوستان عکاس علاقه ای به ثبت این رویداد دارند بهترین موقعیت است.

ماه در آن موقع در حالت کوژ است.

امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

3. 16 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #62
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    در تاریخ 4 اکتبر(پنج شنبه 13 مهرماه) ایستگاه بین المللی با قدر ظاهری 3/1+ از نزدیکی ماه عبور خواهد کرد.

ساعت وقوع این رخداد در ساعت 5:12 صبح و شروع خواهد شد.البته ساعت و دیگر مشخصات برای شهر تهران ذکر شده است.

اگر کمی در مکان ناظر تغییر ایجاد بشه احتمالا گذر این ماهواره را از مقابل ماه خواهیم دید.واحتمالا در بعضی شهرها بشه این پدیده را رصد کرد.

از دوستانی که نرم افزار مربوط به گذر ماهوارهها از مقابل اجرام آسمانی را دارند خواهشمندم در صورت امکان احتمال این رویداد رو چک کنند و مکان دقیقش رو ذکر کنند.

تصویر زیر مسیر گذر این ماهواره را در شهر تهران نشان میدهد.

همانطور که ملاحظه میکنید خوشه پروین نیز در مقارنه با ماه میباشد و خوشه قلائص و سیاره مشتری نیز در نزدیکی این رویداد میباشند.

[/IMG][/URL]

دوستان علاقه مند, گذر ایستگاه بین المللی از مقابل ماه رو فراموش نکنند.

متاسفانه در شرق تهران نمیتوان این گذر را مشاهده کرد ولی در غرب تهران و تا نزدیکی کرج میتوان این گذر را رویت کرد.با چشم غیر مسلح و همینطور با ابزار مناسب رصدی.

قدر ظاهری ایستگاه فضائی هم 3/1- است که بسیار مناسب است.در پست قبلی به اشتباه 3/1+ درج شده که از این بابت پوزش میخوام.
    امضای ایشان

5. Top | #63
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

گذر ایستگاه بین المللی فضائی از مقابل ماه رو فراموش نکنید.

ساعت 5:10 صبح در غرب تهران
    سلام

خوشبختانه من اینبار رو فراموش نکردم و صبح زود پاشدم رفتم رصد یعنی از ساعت 5 مستقر بودم و آماده واسه دیدنش.

5.14 شد اما خبری از آی اس اس نبود، هوا هم سوز سردی داشت، دیگه فکر کنم 5.15 یا 16 دقیقه بود که یهو دیدمش اما بر خلاف تصورم که فکر می کردم مقابل ماه رد بشه یا

نهایت مماس با اون، در فاصله تقریبا 5 درجه از کنارش رد شد، منم شروع کردم به عکس گرفتن متوالی از ایستگاه اما با دوربین من جز یه نقطه نورانی چیزی ثبت نمیشه و

اگه بطور پی در پی پخش کنی متوجه حرکتش میشی، ولی خب هم قدر خیلی خوبی داشت، هم مدت زمان زیادی نور داشت و محو نشده بود (در حالیکه اکثر مواقعی که دیده

بودم شاید کل مسیر دیده شدنش از 5/6 ثانیه بیشتر نمیشد، اما این بار شاید بیش از 12 یا 15 ثانیه بود).

خلاصه با اینکه اونی که انتظار داشتم نشد اما تجربه خوبی بود در کنار اون رصد مشتری، جبار، زهره و صحنه طلوع آفتاب و رنگهای زیبایی که توی آسمون ایجاد کرده بود، برام

شیرین و لذتبخش بود مخصوصا که خیلی وقت بود این چندتا رو ندیده بودم
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

6. 14 کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #64
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط stargazer نمایش پست ها
    سلام

خوشبختانه من اینبار رو فراموش نکردم و صبح زود پاشدم رفتم رصد یعنی از ساعت 5 مستقر بودم و آماده واسه دیدنش.

5.14 شد اما خبری از آی اس اس نبود، هوا هم سوز سردی داشت، دیگه فکر کنم 5.15 یا 16 دقیقه بود که یهو دیدمش اما بر خلاف تصورم که فکر می کردم مقابل ماه رد بشه یا

نهایت مماس با اون، در فاصله تقریبا 5 درجه از کنارش رد شد، منم شروع کردم به عکس گرفتن متوالی از ایستگاه اما با دوربین من جز یه نقطه نورانی چیزی ثبت نمیشه و

اگه بطور پی در پی پخش کنی متوجه حرکتش میشی، ولی خب هم قدر خیلی خوبی داشت، هم مدت زمان زیادی نور داشت و محو نشده بود (در حالیکه اکثر مواقعی که دیده

بودم شاید کل مسیر دیده شدنش از 5/6 ثانیه بیشتر نمیشد، اما این بار شاید بیش از 12 یا 15 ثانیه بود).

خلاصه با اینکه اونی که انتظار داشتم نشد اما تجربه خوبی بود در کنار اون رصد مشتری، جبار، زهره و صحنه طلوع آفتاب و رنگهای زیبایی که توی آسمون ایجاد کرده بود، برام

شیرین و لذتبخش بود مخصوصا که خیلی وقت بود این چندتا رو ندیده بودم
    درود بر شما

نمیدونم شما کجای غرب رصد کردید ولی من چندین بار از سایت calsky جستجو کردم برای عکاسی ( طی یک سال گذشته! ) و همیشه تقریبا از نقطه ای حوالی کرج میشده این برخورد رو ثبت کرد.
    البته من دقیقا نمیدونم مسیر عبورش ثابت هست یا خیر ؟!
    یعنی مسیرهای مشخصی رو در زمان های مشخصی طی میکنه یا خیر؟!
    ولی تا جایی که میدونم با توجه به ارتفاع ماه و ISS نسبت به زمین ٬ این برخورد رو فقط در نقطه ای خاص ( یا به عبارتی بر روی خطی بسیار باریک ) میشه مشاهده کرد و این طور نیست که در منطقه وسیعی بشه اون رو دید.
    یادمه مدتی قبل یکی از دوستان عکاس برای ثبت تصویر ISS بر روی ماه پس از محاسبات دقیق زمانی و مکانی و پیدا کردن مختصات نقطه دقیقش این کار رو انجام داد و جالبه که بدونید بیشتر از یک ثانیه برای این کار زمان نخواهید داشت!

من که یک سالی هست تصمیم به این کار دارم ولی همش منتظرم مسیرش به سمت پشت بوم خونه ما عوض بشه
    ولی اگه مثل من راحت طلب نباشید و منظرش نمونید و بخواید خودتون برید سراغش میتونید از سایت calsky.org مختصات دقیق محل برخورد ISS با ماه و خورشید رو استخراج کنید.
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

8. 13 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #65
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

چند تن از دوستان هم پیش از این مکان دقیق این گذر رو خواستند ولی متاسفانه من نرم افزار مربوطه را نمیتونم در سیستمم نصب کنم و مکان را حدودا گفتم.

با نرم افزار استاری نایت طول و عرض جغرافیائیش رو درآوردم که البته یک نقطه خاص نبود و یک نوار نازک در امتداد شمال غربی به جنوب شرقی میشد.

البته به نظر من برای عکاسی از این پدیده حتما باید از نرم افزار مخصوص استفاده کرد تا بتوان بهترین نقطه را مکان یابی کرد.

همانطور که در پست 58 هم گفتم اگر دوستان بتونند این نرم افزار رو نصب کنند میتونند دقیق ترین نقطه را پیدا کرده و از گذر این ماهواره از مقابل ماه و خوشید عکسبرداری کنند.

آدرس دنلود نرم افزار:http://pictures.ed-morana.com/ISSTransits/predictions/
    امضای ایشان

10. 14 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #66
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

چند تن از دوستان هم پیش از این مکان دقیق این گذر رو خواستند ولی متاسفانه من نرم افزار مربوطه را نمیتونم در سیستمم نصب کنم و مکان را حدودا گفتم.

با نرم افزار استاری نایت طول و عرض جغرافیائیش رو درآوردم که البته یک نقطه خاص نبود و یک نوار نازک در امتداد شمال غربی به جنوب شرقی میشد.

البته به نظر من برای عکاسی از این پدیده حتما باید از نرم افزار مخصوص استفاده کرد تا بتوان بهترین نقطه را مکان یابی کرد.

همانطور که در پست 58 هم گفتم اگر دوستان بتونند این نرم افزار رو نصب کنند میتونند دقیق ترین نقطه را پیدا کرده و از گذر این ماهواره از مقابل ماه و خوشید عکسبرداری کنند.

آدرس دنلود نرم افزار:http://pictures.ed-morana.com/ISSTransits/predictions/
    سلام آقا رضا. نرم افزار فوق العاده اییه. به راحتی هم اجرا میشه. فقط باید Java تو سیستمتون نصب باشه. البته خود نرم افزار قابل نصب نیست و مستقیماً از روی وب اجرا میشه. بتاریخ 13 اکتبر در فاصله 1 کیلومتری از خونه ما گذر ایستگاه بین المللی رو از مقابل سیاره مریخ پیش بینی کرد که با استاری نایت هم نتیجه مشابهی داد.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

12. 9 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #67
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

بیل رینا اهل نیوجرسی توانست از گذر ایستگاه بین المللی از مقابل ماه بدر چند شب پیش عکس بگیرد.

جزئیات خبر را در خبر آنلاین ببینید:

http://www.khabaronline.ir/detail/24...ence/astronomy
    امضای ایشان

14. Top | #68
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

در لحظات ابتدائی شب میتوانید گذر ایستگاه بین المللی را با قدر ظاهری 3/2- مشاهده کنید.

ساعت 18:34 امروز میتوانید گذر این مصنوع پرفروغ را مشاهده کرده و به دیگران هم نشان دهید.ساعت گذر زمان مناسبی است.

مسیر حرکت این ماهواره از جنوب غربی آغاز و به سمت شمال شرقی پایان میابد.

این مشخصات مختص شهر تهران است و برای دیگر شهرهای ایران تفاوت دارد.

امضای ایشان

15. 16 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #69
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

فضاپیمای سایوز که چند روز پیش به ایستگاه بین المللی رسید و دو سرنشین روس و یک سرنشین آمریکائی خود را به سلامت به این ایستگاه ملحق کرد فردا از نگاه ناظرانی در بعضی نقاط اطراف تهران از لبه ماه گذر خواهد کرد.

رصد ماهواره ها و دیگر ساخته هاي دست بشر-untitled-image2-jpg

فردا دوشنبه ایستگاه فضائی بین المللی ,به همراه سفینه سایوز دو مرتبه از فضای ایران گذر خواهند کرد و دیده خواهند شد.(البته در شبانه روز بیشتر گذر میکنند. منظور هنگام رویت در شب است)

یک بار حدود ساعت 17:30 بعد از ظهر و یکبار حدود 19:10 شامگاه که هر دوبار حدود درخشندگی آنها 1/5- خواهد بود.

ولی پس فردا سه شنبه این دو ماهواره همراه باهم به قدر حدود 3/4- خواهند رسید و شرایط رصدی بسیار مناسبی خواهند داشت.

مسیر حرکت این ماهواره را در فراز تهران میبینید.

امضای ایشان

17. Top | #70
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

رصد ماهواره ها و دیگر ساخته هاي دست بشر         
    فردا و پس فردا میتوانید ایستگاه بین المللی فضائی را در آسمان تهران و در ساعات مناسبی از شبانه روز رویت کنید.

ایستگاه فضائی بین المللی فردا حدود ساعت 18:40 دقیقه به آسمان تهران خواهد رسید و مدت کوتاهی مشخص خواهد بود و پس از آن به نقطه ای خواهد رسید که سایه زمین مانع درخشندگی آن خواهد شد.قدر درخشندگی آن حدود 2/6- خواهد بود.

ولی اگر مشتاق رویت هر چه بهتر این ماهواره پرفروغ ساخت بشر هستید میتوانید پس فردا سه شنبه و ساعت حدود 17:50 شامگاه,این ماهواره را به مدت بیشتری در آسمان ببینید.

درخشندگی این ماهواره در روز سه شنبه به حدود 2/8- خواهد رسید.

این ماهواره پس از رویت از جنوب غربی آسمان , به سمت شرق و شمال شرق خواهد رفت و در نزدیکی سیاره پرفروغ مشتری از نظرها محو میشود و به به سایه زمین فرو میرود.(17:55 )

درخشندگی سیاره مشتری نیز در حدود 2/8- است و با توجه به درخشندگی ایستگاه بین المللی با همین قدر درخشندگی پدیده ای جالب خواهد بود.

تصویر زیر مسیر حرکت این ماهواره را در آسمان تهران مشخص میکند.

ویرایش توسط rezash : 12-10-2012 در ساعت 12:51 AM
    امضای ایشان

18. 12 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 7 از 14 نخستنخست ... 34567891011 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)