صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 44

موضوع: نجوم، عشق، موتور ردیاب! (اندرباب عاشقان نجوم)

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

نجوم، عشق، موتور ردیاب! (اندرباب عاشقان نجوم)

به نام خالق آسمان پرستاره
    آتش به تنهایی نمی تواند ستاره شناسی که برای دیدن آسمان رویایی خود در سرد ترین روزهای سال به کوهستان سفر کرده را گرم نگه دارد. بدون شک چیزی فراتر از آتش تحمل سرما و مشقات سفر را بر ستاره شناسان آسان می کند. چیزی که حتی اگر از خود آنها نیز بپرسید در بسیاری از موارد جوابی درخور و قانع کننده نخواهی یافت....
    پیشرفت های کوچک و بزرگ و آلوده شدن آسمان به آلودگی نوری باعث شد که دیگر آسمان در شهرهای بزرگ و کوچک فروغ همیشگی خود را نداشته باشد و آسمان کم کم در بین بسیاری از مردم فراموش شود. اما شاید زیبایی و عظمت آسمان و بالاتر از همه ی آنها حس کنجکاوی باعث می شود که این علم طبیعی فراموش نشود و علاقه مندان به این علم فراگیر پس از مدتی نسبتاً طولانی روز به روز افزایش بیابد...
    نجوم آماتوری، یعنی نجومی که شخص از روی علاقه ی خود آن را انتخاب کرده و تمایل دارد در رابطه با آن اطلاعاتی را کسب نماید. به همین جهت ضرورتی وجود ندارد که منجمان آماتوری اطلاعاتی در سطح دانشگاه داشته باشند. از جهتی دیگر فعالیت هایی که برای یک منجم آماتور تعریف شده با کسی که در دانشگاه رشته ای مرتبط به نجوم می خواند کاملاً متفاوت است و فقط در برخی از موارد جزئی می توانند کمک حال یکدیگر باشند.
    امروزه در ایران منجمان آماتور زیادی وجود دارد – که البته تعداد آنها نسبت به جمعیت بازهم کم است – اما ستاره شناسی حرفه ای که در این زمینه فعالیت های جدی داشته باشد انگشت شمار هستند. احتمالاً چنین پیشرفتی در علم نجوم طی چند دهه ی اخیر ارتباط مستقیمی با رویداد های نجومی مهمی که از کشور ما قابل مشاهده بود داشت؛
    خورشید گرفتگی کلی سال 1374 و در سال 1378 آخرین خورشید گرفتگی کلی در قرن بیستم که از ایران به خوبی رؤیت می شد و بسیاری از منجمان سراسر دنیا را به ایران آورد. سال 1382 گذر زهره از مقابل خورشید بود که پدیده ای همچون این پدیده ی نادر تا اواسط قرن بعدی قابل مشاهد نخواهد بود و در آخر مقابله ی بزرگ مریخ که مریخ را در نزدیک ترین فاصله ی ممکن از ما قرار داد.
    هرکدام از رویدادهای دو ده ی اخیر کافی بودند تا عده ی بسیار زیادی را به نجوم و ستاره شناسی علاقه مند کنند. همچنین مجلاتی همچون نجوم و برنامه ها و مستندها ی نجومی که از رسانه های صوتی و تصویری پخش می شد در انتشار اخبار و سوق دادن مردم به این علم نقش شایانی ایفا کردند.
    امروزه منابع نجومی بسیار بیشتر از گذشته است، عکاسان آسمان شب تصاویر خود را در سایت های معتبری همچون تصویر روز ناسا قرار می دهند، دانش آموزان در المپیاد های جهانی نجوم مدال های رنگین را برای کشورشان به ارمغان می آورند، جایزه ی برنامه های ترویج نجوم در بین عموم مردم به ایران و ایرانیان اهدا می شود و...
    به امید این که آسمان هر منجم پر ستاره باشد و پیشرفتی درخور شأن ایرانی و ایرانیان شاهد باشیم.

2. 12 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #2
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال
    خیلی جالب بیان شده و عنوان آن هم قشنگه!
    سپاسگزارم
    از بقیه ی دوستان هم ت=دعوت می کنم ما رو در این تاپیک همراهی کنند.
    ویرایش توسط Panahandeh : 08-28-2010 در ساعت 02:54 PM

4. 2 کاربر مقابل از Panahandeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #3
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11
    تشکر شده 133 بار در 26 ارسال

اینهمه پدیده روی داده و بسیاری از مردم حتی دلیل و تلفظ برخی از انها را نمی دانند پس نمی توان گفت که این علوم پیشرفت خوبی داشته است.
    درواقع نجوم فقط در امریکا خوب پیشرفت داشته زیرا من دوستان بسیاری در المان دارم و وقتی به انها می گم رصدخانه متوجه نمی شوند و وقتی انگلیسی آن observatory را می گویم، می گویند که در المان داریم اما من نمی دانم کجا قرار دارد

6. 3 کاربر مقابل از بی ستاره عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #4
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

نميره تا اواسط قرن بعد.
    گذر زهره سال ٢٠١٢ هم رخ ميده ، بعد ميره تا حدود ١٠٠ سال ديگه

8. 4 کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #5
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

در هر صورت متن خيلي قشنگيه
    تيترشم خيلي باحاله

10. 2 کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #6
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16
    تشکر شده 8,571 بار در 984 ارسال

امید

متن بسیار خوبی بود ، به امید آنکه جامعه نجومی به وسعت کشورمان شود .

12. 3 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    27
    تشکر شده 1,122 بار در 124 ارسال

داستان ما

سال 74 با عینک مخصوص رصد خورشید گرفتگی رو رصد کردم.....بعد یه کتاب خریدم به اسم نجوم به زبان ساده ....هیچی ازش نفهمیدم اون موقع (البته الانم همچین نمی فهمم) و رفتم رصد خونه ی دزاشیب . و همینطور ادامه دادم تا به 78 رسیدم. دوم راهنمایی.....اون سال با یه دوستی آشنا شدم که حالا 11 ساله میشناسمش....مصطفی امام...این بود داستان افتادن ما در دام نجوم....
    داستان دوستان چیه؟

14. 2 کاربر مقابل از مهدی نوابی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #8
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    23
    تشکر شده 401 بار در 42 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی نوابی نمایش پست ها
    سال 74 با عینک مخصوص رصد خورشید گرفتگی رو رصد کردم.....بعد یه کتاب خریدم به اسم نجوم به زبان ساده ....هیچی ازش نفهمیدم اون موقع (البته الانم همچین نمی فهمم) و رفتم رصد خونه ی دزاشیب . و همینطور ادامه دادم تا به 78 رسیدم. دوم راهنمایی.....اون سال با یه دوستی آشنا شدم که حالا 11 ساله میشناسمش....مصطفی امام...این بود داستان افتادن ما در دام نجوم....
    داستان دوستان چیه؟
    آقا مهدی خدا بگم مصطفی را چی کار نکنه که ما رو هم ایشون به این دام گرفتار کرد.

16. 2 کاربر مقابل از بهزاد عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

عاشق بودم، دیوانه شدم

بنده از نه سال قبل وارد نجوم شدم و عاشق نجوم گشتم! که عاشق گشتن ما هم مربوط به خرید یک تلسکوپ اسباب بازی برای تولدمان بود!
    اما از شش سال قبل که با آقا مصطفی آشنا شدم دیوانه ی نجوم شدم!

بنده از دوستانی که به وسیله ی آقای امام به نجوم علاقه مند شدند تقاضا دارم که یک شکایت نامه تنظیم کنیم و بعد از این که به امضای همه رسید از ایشان رسماً شکایت کنیم که ما رو سر به هوا کرد!
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

18. 5 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #10
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    27
    تشکر شده 1,122 بار در 124 ارسال

موافقت

نجوم، عشق، موتور ردیاب! (اندرباب عاشقان نجوم)         
    من با پیام جان موافقم......بابا اگه این آقا مصطفی نبود ما الان داشتیم راحت زندگی می کردیم

20. 2 کاربر مقابل از مهدی نوابی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع