صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 53

موضوع: شناخت تلسکوپ های رادیویی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    451
    تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

Post شناخت تلسکوپ های رادیویی

تو این تاپیک می خوایم اپتدا به شناخت تلسکوپ های رادیویی بپردازیم که اصولا چه جوری ساخته می شن و کار می کنند و بعد هم ببینیم چه اطلاعاتی می تونیم از اون ها بدست بیاریم .

(یادمه که قبلا تاپیکی در این خصوص بود که حذف شد پس اگه چیزی مطرح شده بود دوباره بفرمایید )
    امضای ایشان
    زندگیت رو روی یک قاعده بنا کن
    نه یک استثناء

2. 14 کاربر مقابل از karimisss عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #11
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    712
    تشکر شده 239 بار در 34 ارسال

تاریخچه مختصری از تلسکوپ های رادیویی
    اولین آنتن رادیویی استفاده شده برای تشخیص منابع رادیویی نجومی توسط کارل گوته یانسکی یکی از مهندسان آزمایشگاه تلفن بل در سال ۱۹۳۱ ساخته شد.جان اسکای شغل خود را به شناسایی منابع ایستا که توانایی مداخله با سرویس رادیویی تلفن را دارند اختصاص داد.آنتن جان اسکای برای دریافت سیکنال‌های رادیویی موج کوتاه در یک بسامد ۲۰٫۵ MHz (طول موجی تقریبا ۱۴٫۶ m) طراحی شده بود. آن نصب شده بود در یک صفحه گردون که اجازه می‌داد تابه هر سمتی بچرخد، و چرخ و فلک جان اسکای نام گرفت.آن دارای ضخامتی تقریبا ۱۰۰ فوت(۳۰ متر)و ۲۰فوت (۶ متر)ارتفاع بود و بوسیله مجموعهای از چهار چرخ چرخش و هدایت می‌شد در دریافت منابع رادیویی مزاحم (ایستا) و می‌توانست با دقت اشاره کند.بخشی کوچک امواج از یک طرف آنتن با سامانه خودکار و کاغذ آنالوگ ذخیره می‌شدند.بعد از ثبت سیگنال ها از همه مسیرها در چندین ماه، جان اسکای عاقبت آنها را به سه نوع ایستا دسته بندی کرد:نزدیک بوسیله توفان همراه بااذرخش وصاعقه، دور توفان همراه با آذرخش و یک صدای ضعیف هیس از منبعی ناشناخته.
    شناخت تلسکوپ های رادیویی-grote_antenna_wheaton-jpg
    امضای ایشان
    چرا ما فراموش کاریم؟

4. کاربر مقابل از saba asemi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

5. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط saba asemi نمایش پست ها
    می توونم بپرسم این خبرو دقیقا کی و کجا شنیدید؟ چون من یه جستجوی مختصری کردم ولی چیزی پیدا نکردم!
    خواهش میکنم ولی فکر میکنم از توی اخبار علمی فرهنگی تلوزیون بودش.
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

6. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

دیاگرام بخش های یک تلسکوپ رادیویی :
    (البته این جور نقشه ها برای هر رادیوتلسکوپی متفاوته تقریبا چون هر رادیوتلسکوپی با هدف های خاص ساخته می شود!)
    شناخت تلسکوپ های رادیویی-blockdiagram-jpg

از جمله هدف های نجومی در زمینه نجوم رادیویی که مورد مطالعه قرار می گیرند می توان به مورد های مثله : کهکشان های رادیویی،سیارات، پالسار ها،کوازارها، تابش های زمینه ای میکروویو کیهان،خورشید،کهکشان ها و ... نام برد!
    امضای ایشان
    .

7. 4 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    842
    تشکر شده 5,392 بار در 472 ارسال

من یه سوال برام پیش اومده هر چی هم در مورد تلسکوپ های رادیویی می خونم نمی فهمم آخر سر که نتایج تلسکوپ رو رایانه می یاد به چه صورته ؟ چیه؟ به چه درد می خوره ؟و ...

9. 3 کاربر مقابل از mahdad_haghighi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdad_haghighi نمایش پست ها
    من یه سوال برام پیش اومده هر چی هم در مورد تلسکوپ های رادیویی می خونم نمی فهمم آخر سر که نتایج تلسکوپ رو رایانه می یاد به چه صورته ؟ چیه؟ به چه درد می خوره ؟و ...
    تا اونجایی که من می دونم(مطمئن نیستم کامل و درست باشه) امواج الکترومغناطیسی که در محدوده امواج رادیویی هست از منابع مختلف آسمان به زمین میرسه! این امواج آنالوگ هستند (مثله انتن های تلویزیون ی که استفاده می کنیم) و رادیو تلسکوپ این امواج رو در کانون متمرکز می کنه و توسط مداراتی که تعبیه میشه این امواج رو چندهزار بار(شایدم چند میلیون بار) تقویت می کنند و بعد طول موج مورد نظر با یک جور مدارات صافی از سایر طول موج ها تفکیک می کنند. بعد از تفکیک برای نمایش امواج اونو به دستگاه های طیف نمای رادیویی( به اصطلاح میگن اسیلوسکوپ) وصل می کنند و نمودار امواج رو با توجه به شدت و ... رسم می کنند! و از طرفی برای نمایش نقشه های رادیویی امواج آنالوگ رو به امواج دیجیتال تبدیل می کنند و اونو توسط سخت افزارهای مورد نظر به کامپیوتر متصل می کنند تا بتونند از قابلیت انعطاف پذیری امواج دیجیتال برای تصویر سازی اسمان و هدف های مورد نظر استفاده کنند! حالا اینکه اطلاعات چطوری هستند تا اونجاییی که من می دونم ااین گونه است که می تونن شدت تابش امواج رو در اسمان اندازه بگیره! فکر می کنم برای طیف سنجی رادیویی هم استفاده می کنند! همون مورد اول بیشترین استفاده رو می تونند کنند!( آقای نوابی اگه بیاد خیلی خوب میشه!) دوستانی که در رشته برق-مخابرات درس بخونن می تونند خیلی خیلی بهتر کمک کنند! چون رادیو تلسکوپ یعنی مخابرات!
    امضای ایشان
    .

11. 2 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

در مورد تلسکوپ های رادیویی کتاب و مقلات مختلفی به زبان انگلیسی موجوده که متاسفانه امکان آپلود کتاب ها رو ندارم به دلیل حجم زیاد و سرعت کم اینترنتم! سر فرصت حتما آپلود می کنم!

از شما n3ptun3 هم بسیار ممنون
    امضای ایشان
    .

13. 3 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

کسی از تلسکوپ رادیویی چین چیزی میدونه ؟

من اینو تو یکی از سایت های خارجی خوندم که این تلسکوپ بزرگتر از تلسکوپ رادیویی آرسیبو هه درسته ؟
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

15. کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

16. Top | #18
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1308
    تشکر شده 18 بار در 5 ارسال

سلام دوستان.
    من تازه به جمع اضافه شدم.
    بحث نجوم رادیویی بسیار بحث به روز و جالبیه و البته در نوع خودش پیشرفته و پیچیده.ببینید این مقوله از اون مواردیه که باید خیلی جدی بهش نگاه بشه و اگه واقعاً علاقه و مهمتر از اون پشتکار و تلاش نباشه، رسیدن به هدف رو غیر ممکن می کنه. چون تفاوت های زیادی بین نتایجی که یه منجم اپتیک و یه منجم رادیویی بدست میاره وجود داره:
    در نجوم اپتیک برای یک آماتور حتی با یه تلسکوپ کوچیک ساده است که نتایج قشنگ بصری ببینه: مثل دهانه های روی ماه یا قمر های مشتری یا کهکشان های دیگه که مملوء از رنگ های قشنگن اما در نجوم رادیویی آماتور چیزای مثل این وجود نداره. عکس های قشنگی که شما توی مجله ها می بینید توسط رادیو تلسکوپ های غول پیکری مثل vla با حجم وسیعی از پردازش های سنگین توسط ابر کامپیوتر ها بدست اومده. یه منجم آماتور که اینا رو نداره، تنها چیزایی که یه منجم رادیویی میبینه
    یه سری عدد و رقم که بعد از کلی پردازش روی سیگنال های دریافتی به وجود اومده یا یک سری صدا هایی که می تونیم از امواج منعکس شده از فضا به اون ها برسیم.
    ویرایش توسط 169 : 08-18-2011 در ساعت 03:48 PM دلیل: مرتب کردن

17. 4 کاربر مقابل از sos عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

سلام دوست عزیز
    خوش اومدید

خب می دونیم که برای ساخت رادیوتلسکوپ باید مدارهای مختلف طراحی بشن و ... بیایم از همون اول شروع کنیم البته با طرح سوال

اولین قدم برای شروع ساخت رادیو تلسکوپ چیه؟
    فکر می کنم اولین قدم برای ساخت مشخص کردن هدف و موضوع رادیوتلسکوپ است! یعنی تعیین کنیم روی چه فرکانسی کار کنیم! روی چی میخوایم کار کنیم و ...

اگه شما هم موافقید پس فعلا روی این مورد صحبت کنیم!؟

خب در مورد فرکانس های که رادیو تلسکوپ ها درش کار می کنند اگه چیزی می دونید بگید...
    امضای ایشان
    .

19. 6 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #20
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1308
    تشکر شده 18 بار در 5 ارسال

شناخت تلسکوپ های رادیویی         
    سلام دوباره به شما دوستان.
    خوب اول من به سوال شما پاسخ بدم.
    ببینید بستگی داره که ما رو چه جرم سماوی ای بخوایم کار کنیم که در این صورت فرکانس کاری ما متفاوت خواهد بود.
    ببینید فرکانسی که ما انتخاب می کنیم علاوه بر این مشخص کننده خیلی دیگه از پارامتر های مدارات الکترونیکی ما هم هست.
    اولاً که ما باید مشخص کنیم که می خوایم با دیش(ای بر نفس اماره لعنت) کار کنیم یا آنتن های معمولی مثل آنتن های یاگی ، دیپل نیم موج خمیده یا غیره و ذالک.
    اگه قراره که با آنتن های معمولی کار کنیم بحث فرکانس کاری توی طراحی آنتن خیلی مهمه، به عنوان مثال طول یک آنتن دیپل نیم موج باید برابر با (لاندا تقسیم بر دو باشه).
    حالا این لاندا چیه؟ لاندا در واقع طول موج یک موج رادیوییه که از تقسیم سرعت نور به فرکانس مورد نظر بدست میاد. (شرمنده من درست و حسابی بلد نیستم اینجا فرمول بنویسم) یعنی اگه ما بخوایم رو فرکانس 30 مگا هرتز کار کنیم، طول موج ما میشه 10 متر. حالا طول آنتن یاگی ما لاندا تقسیم بر دو یعنی 5 میشه. درست؟
    و بعد اینکه آنتن متناسب با فرکانس کاری رو طراحی کردیم نوبت به طراحی مدارات الکترونیکی میرسه که اولین مدار, یه پری آمپلیفایر آر اف(RF Pre-Amplifier ) هستش. چون امواجی که ما دریافت کردیم بیش ار حد تصور ضعیفن. توان متوسط اونا در حد پیکو وات هست و عملاً به درد لای جرز هم نمی خورن. پس باید به نوعی رو اونا تقویت توان انجام بدیم که واسه این کار تو راه داریم یکی استفاده از تقویت کننده ترانزیستوریه(حالا یا با FET و MOSFET و یا با BJT ) و دوم استفاده از تقویت کننده های عملیاتی(Op-Amp ها). که هر کدوم قضایای خاص طراحی خودشون رو دارند که توضیح اونا اینجا کمکی به بچه ها که عمدتاً از الکترونیک و مخابرات سررشته ای ندارن نمی کنه.

21. 3 کاربر مقابل از sos عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)