صفحه 1 از 44 1234511 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 439

موضوع: راهنمای خرید تلسکوپ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

smile راهنمای خرید تلسکوپ

راهنمای خرید و انتخاب تلسکوپ

یکی از پرمخاطب ترین، پربازدیدترین و پر سوال ترین موضوعات در دنیای نجوم عمومی بحث خرید و راهنمایی در خرید تلسکوپ است. در ایران هم این بحث خیلی پر رونق شده و سوال های زیادی در این مورد پرسیده می شود. مشکلی که در راهنمایی و انتخاب تلسکوپ برای افراد نااشنا مشخصه، دادن یه سری مشخصات خاص و متنوع است که بر این اساس باید راهنمایی کرد.

در این تاپیک می تونید همه سوالاتتون درباره خرید تلسکوپ رو مطرح کنید

اما قبل از هر چیز پیشنهاد می کنیم مقاله زیر رو که با وسواس زیادی درباره معرفی انواع تلسکوپ ها و راهنمای خرید تلسکوپ هست رو مطالعه کنید.

برای مطالعه مقاله روی لینک زیر کلیک کنید

راهنمای خرید تلسکوپ

ویرایش توسط 169 : 07-13-2011 در ساعت 12:53 AM

2. Top | #2
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

0: ؟؟؟؟؟؟
    1:از منفي بينهايت !!!! تا يك ميليون و اندي!
    2:نجوم
    3:رصد
    4:بله
    5:همهي اجسام (البته زياد به ديدن منظومه شمسي حساس نيستم)
    6:تلسكوپ نه ولي يه دوچشمي 80*20دارم .
    7:متوسط
    8:باشه خيلي خوبه ،نباشه دنيا به اخر نميرسه!!(مشكلي نيست اگر قابل استفاده باشه و بتونيم اجرام رو پيدا كنيم)
    9:تا يك سال زياد عجله ندارم و اگر تا يك سال اينده (عيد نوروز)نخريدم ،اونوقت خيلي عجله دارم!!!
    10:حدود چهار سال كه اين دو سال اخر خيلي بيشتر . در حد محاسبات مقدماتي و نسبتا اندك و اطلاعات عمومي نجومي (شامل كمي تاريخ ، سير تكامل جهان شامل ستاره ها و كهكشان ها و ... و كمي هم اطلاعات در مورد منظومه شمسي (در حد مشخصات فيزيكي واضح سيارك ها))
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

3. 9 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    485
    تشکر شده 1,470 بار در 205 ارسال
    0-برای رصد دیگه!!!اما هیچی از رصد و این حرفا حالیم نیست!!فک کنم باید کلاس برم!!
    1-تا 700و800 تومن را داره!!
    2-نجوم
    3-هر دو
    4-نه
    5-بیشتر دومی اما اولی هم باشه بد نیست!!
    6-تا حالا رصد نکردم
    7-مسلما خیلی
    8-اره
    9-خریدم!!اما خوب نیست البته من هیچی بلد نیستم!!خیلی با عجله خریدم اما وا3 جدید خیلی عجله ندارم!!
    10-سابقه اصلا ندارم و با نجوم کم آشنا هستم که انشاالله در آینده بیشتر خواهد شد!!
    امضای ایشان
    آبی باش مثل آسمان تا عمری به هوای تو "سر به هوا" باشم

5. 8 کاربر مقابل از mobi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #4
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    8:باشه خيلي خوبه ،نباشه دنيا به اخر نميرسه!!(مشكلي نيست اگر قابل استفاده باشه و بتونيم اجرام رو پيدا كنيم)
    9:تا يك سال زياد عجله ندارم و اگر تا يك سال اينده (عيد نوروز)نخريدم ،اونوقت خيلي عجله دارم!!!
    10:حدود چهار سال كه اين دو سال اخر خيلي بيشتر . در حد محاسبات مقدماتي و نسبتا اندك و اطلاعات عمومي نجومي (شامل كمي تاريخ ، سير تكامل جهان شامل ستاره ها و كهكشان ها و ... و كمي هم اطلاعات در مورد منظومه شمسي (در حد مشخصات فيزيكي واضح سيارك ها))
    انقد سوالات اقای astronomer 169 حساب شده است که دیگه جایی برای شک نمیذاره

با توجه به هزینه مدنظر و البته مشکل حمل و نقل پیشنهاد من به شما خانواده تلسکوپهای شکستیه(چون جمع و جورن ، کیفیت اپتیک بالایی دارن، نیازی به تعمیراتی نگهداری ندارن، واسه عکاسی هم عالی هستن)
    شما میتونید با این هزینه به سراغ سه مدل تلسکوپ برید:

۱- شکستی اپوکرماتیک ۸۰ میلیمتر اسکای واچر(فاصله کانونی ۶۵۰میلیمتر) حدودا۸۳۰ هزارتومان
    ۲- شکستی اپوکرماتیک ۱۰۰ میلیمتر اسکای واچر(فاصله کانونی ۹۰۰ میلیمتر)حدودا ۹۳۰ هزارتومان
    ۳- شکستی اپوکرماتیک ۷۲ میلیمتر ویلیام(مدل مگرز) حدودا ۷۲۰ هزارتومان

اگر میخاید عکاسی هم بکنید(مخصوصا deep sky) بهتره که نسبت کانونی تلسکوپتون پایین باشه و از این حیث گزینه دوم تقریبا حذف میشه چون نسبت کانونیش برای عکاسی کمی بالاست ولی درصورتی که بزرگنمایی براتون مهمه بهرتین گزینه همون ۱۰۰ میلیمتره و گزینه سه مخصوص عکاسی نجومیه که کیفیت تصویر فوق العاده است(این نکته رو در نظر داشته باشید اپوهای اسکای واچر ، اپوی واقعی نیستن و در حیطه حرفا ای اونها رو به دید یه اکروماتیک عالی میبینن)

در مورد پایه من به شخصه پیشنهاد میدم اگر دست به تلسکوپتون ضعیفه، حتما از یه پایه دستی استفاده کنید که میتونه یه پایه سمت ارتفاعی مثل az4 باشه(کار با پایه های استوایی سخته به نسبت) ولی اگر میخواید و با توجه به بودجه تون میتونید از یه یه پایه eq3 سین اسکن استفاده کنید که حدودا ۶۵۰ هزارتومان هستش
    در انتخاب چشمی هم دقت زیادی بخرج بدین تا نهایت استفاده از اپتیکتون رو ببرید

البته من در مورد تلسکوپهای ترکیبی مثل اشمیتها اطلاعات تخصصی ندارم

اسمون دلتون پرستاره 
    امضای ایشان

7. 14 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #5
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط mobi نمایش پست ها
    2-نجوم
    3-هر دو
    4-نه
    6-تا حالا رصد نکردم
    7-مسلما خیلی
    8-اره
    9-خریدم!!اما خوب نیست البته من هیچی بلد نیستم!!خیلی با عجله خریدم اما وا3 جدید خیلی عجله ندارم!!
    10-سابقه اصلا ندارم و با نجوم کم آشنا هستم که انشاالله در آینده بیشتر خواهد شد!!

دوست عزیزmobi
    با سلام
    من بشخصه نظرم اینه که شما نجوم رو اغاز بکنید و بعد به فکر خرید تلسکوپ بیفتید
    حالا چرا!!!
    رصدها در حیطه اماتوری هدفمنده! یعنی اینکه من منجم هنگام انتخاب تلسکوپم یه هدف خاص دارم، میتونه عکاسی باشه، میتونه رصد اعماق اسمان باشه ، و حتی ممکنه که رصد اجرام نزدیک مثل منظومه شمسی باشه
    مثلا شما میخواید عکاسی کنید؛ به یه تلسکوپ نیاز خواهید داشت که هم خطای نور کمی داشته باشه و هم نسبت کانونیش(فاصله کنونی تقسیم بر قطر دهانه) کم باشه
    و یا اگه اجرام نزدیک واستون لذت بخش تره باید از یه تلسکوپ استفاده کنید که فاصله کنونی بالایی داشته باشه(مثل خانواده ماکستوف ها)
    ممکنه الان یه انتخابی بکنید و بعدا بفهمید که اون انتخاب برای هدف رصدی شما مناسب نیست
    ولی درکل اگر همینطوری میخواید یه تلسکوپ داشته باشید میتونید با این هزینه یه تلسکوپ شکستی اکروماتیک ۱۰۰ میلیمتری اسکای واچر یا اوریون با یه پایه سمت ارتفاعی مثل سری های جدید az4 یا همتای اوریون اون یعنی versa go انتخاب کنید که حدودا ششصدهزارتومان قیمتشه(یکی دوتا چشمی با بزرگنمایی بالا(مثل ۵ و ۶ میلیمتر LET) هم انتخاب کنید تا بتونید اجرامی مثل سیارات رو با فوکوس بالا رصد کنید) این دسته تلسکوپها واسه طبیعت هم خوبن

البته یه سر به سایت اوااستار بزنید؛ با توجه به رنج هزینه شما، مدلهای first scope و  astromaster series واستون کارامد خواهد بود
    البته من هنوز بشدت سرحرف اولم هستما
    امضای ایشان

9. 9 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #6
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    خوبه که هم دوچشمی خودتون دارید و هم نجوم کار کردید! یه کم توضیح بدم که ببینید چطوری باید انتخاب کنید!

ببینید شما تلسکوپی می خواید که کیفیت متوسطی داشته باشه! قابل حمل باشه! و برای رصد احتیاج دارید! همین سه تا جواب میگه که شما چه تلسکوپی نیاز دارید!

تلسکوپ های قابله حمل معمولا شکستی ها هستند! چون دابسونی ها حمل و نقلشون سخته! کاسگیرین ها در قطرهای بزرگ قیمت بالایی دارند چون برای رصد نیاز به قطر بالاتر دارید!
    چون برای رصد نیاز دارید باید مقرتون سمتی ارتفاعی باشه چون راحت می تونید جرم یابی کنید! گوتو دار بودن برای رصد یه کم سنگینه و اصلا کسی که با گوتو رصد میکنه بهش رصدگر نمیگن! پس با اینکه گفتید باشه خوبه ولی میگم که نیاز ندارید!
    کیفیت هم که گفتید متوسط باشه یعدی توی شکستی ها اکروماتیک ها متوسط حساب میشن! البته رصد هر چقدر تصاویر با کیفیت تر باشه بیشتر لذت می برید پس بهتره که کیفیت تلسکوپتون بالاتر باشه و آپوکروماتیک ها باشه! چون شما با دوچشمی هم کار کردید می فهمید که خطای رنگی(کمان های ابی رنگ اطرف ستاره) یه حس بدی به ادم میده و اینکه بعدها هم اگه خواستید می تونید عکاسی هم کنید!

خوب با این حساب شما یک تلسکوپ شکستی آپوکروماتیک با مقر سمتی ارتفاعی نیاز دارید. حالا هزینه ای که گفتید رو یک میلیون و نیم در نظر میگیریم!
    با این پول شما باید یک تلسکوپ تقریبا می تونید بین 90-100 میلی متر آپوکروماتیک بخرید و یادتون هم باشه که 200-300 هزار تومان از این 1.5میلیون تومان هم باید مقر سمتی ارتفاعی خوب بخرید!
    معمولا هم با لوله های اپتیکی یک یا دو چشمی همراه دارند که برای رصد کافیه و بعدا اگه خواستید چیزهایی رو دید متفاوتی ببینید بعدا می خرید!
    امضای ایشان
    .

11. 13 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

نقل قول نوشته اصلی توسط mobi نمایش پست ها
    2-نجوم
    3-هر دو
    4-نه
    6-تا حالا رصد نکردم
    7-مسلما خیلی
    8-اره
    آقای rezatmehri خوب گفتند و بهتره که دست نگه دارید!
    چون رصد نکردید!چون اطلاعاتتون کمه! چون هزینه ای که دارید و انتظاراتی که دارید هم خونی نداره بهتره صبر کنید چون اگه الان تلسکوپی رو پیشنهاد بدیم که بخرید و خریدید و اومدید رصد کردید به احتمال زیاد تو ذوقتون میخوره و تلسکوپ زده هم میشید! پس صبر کنید تا هر وقت(کمتر از یک سال نباشه) که هم اطلاعاتتون بالا رفت،هم پول بیشتری فراهم کردید اون موقع یک تلسکوپ خوب می خرید که انتظاراتتون رو برآورده میکنه! اصلا هم عجله ای نداشته باشید و مطمئن باشید هر چقدر بیشتر بخونید حالا در مورد تلسکوپ ها بهتر می فهمید که انتخاب های بهتری هم داشتید!
    امضای ایشان
    .

13. 11 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #8
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1018
    تشکر شده 242 بار در 51 ارسال

-به تلسکوپ نیاز دارم چون دارم نجوم رصدی می خونم که البته دورمون دیروز تموم شد فقط مونده رصد که اگه بخوام کامل یاد بگیرم حتما باید یه تلسکوپ داشته باشم!

1-نمیدونم بیشتر از همه چی کارایی تلسکوپ برام مهمه اما حداقلش فکر کنم تا حدود 500 هزار تومان

2-هر دوتاش

3-فعلا رصد ولی می خوام عکاسیم یاد بگیرم

4-نه ندارم

5-رصد همه چیو دوست دارم بایدم همه چیو رصد کنم تا بتونم چیزاییرو که یاد گرفتم عملی انجامشون بدم.

6-یه چند باری داشتم دو بارش که فک کنم خیلی طول کشید البته پشت تلسکوپ متاسفانه قطر تلسکوپ یادم نیست ولی هم با نیوتونی کار کردم هم گالیله ای

7-خوب خیلی مهمه

8-نه دوست ندارم چون آدمو تنبل می کنه و لذت رصدم کمتر میشه

9-تقریبا خیلی عجله دارم

10-2 ساله که دارم به شکل جدی تر می خونم تقریبا هم اطلاعاتم کامله

15. 7 کاربر مقابل از andromeda-s عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #9
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1340
    تشکر شده 20 بار در 3 ارسال

1. حداکثر 700.000 تومان
    2. بیشتر نجومی ولی هردو باشه بهتره
    3. هردو
    4. نه
    5.
    اجرام نقطه ی مثله خوشه ها،دوتایی ها،سیارات و ...
    6. تا حالا رصد نکردم
    7. خیلی
    8. نه
    9. زیاد نه
    10. خیلی کم

17. 4 کاربر مقابل از golpesarejahrom عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #10
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

راهنمای خرید تلسکوپ         
    نقل قول نوشته اصلی توسط golpesarejahrom نمایش پست ها
    1. حداکثر 700.000 تومان
    2. بیشتر نجومی ولی هردو باشه بهتره
    3. هردو
    4. نه
    5.
    اجرام نقطه ی مثله خوشه ها،دوتایی ها،سیارات و ...
    6. تا حالا رصد نکردم
    7. خیلی
    8. نه
    9. زیاد نه
    10. خیلی کم
    دوست عزیز golpesarejahrom
    باسلام و احترام خدمت شما
    بعلت اینکه شما هم تاکنون رصدی نداشتین و هم اطلاعاتتون در مورد نجوم رصدی کمه بهتر میدونم ابتدا به تاپیک رصد بدون گواهینامه  مراجعه کنید
    با تشکر
    امضای ایشان

19. 5 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 44 1234511 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)