صفحه 34 از 44 نخستنخست ... 24303132333435363738 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 331 تا 340 , از مجموع 439

موضوع: راهنمای خرید تلسکوپ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

smile راهنمای خرید تلسکوپ

راهنمای خرید و انتخاب تلسکوپ

یکی از پرمخاطب ترین، پربازدیدترین و پر سوال ترین موضوعات در دنیای نجوم عمومی بحث خرید و راهنمایی در خرید تلسکوپ است. در ایران هم این بحث خیلی پر رونق شده و سوال های زیادی در این مورد پرسیده می شود. مشکلی که در راهنمایی و انتخاب تلسکوپ برای افراد نااشنا مشخصه، دادن یه سری مشخصات خاص و متنوع است که بر این اساس باید راهنمایی کرد.

در این تاپیک می تونید همه سوالاتتون درباره خرید تلسکوپ رو مطرح کنید

اما قبل از هر چیز پیشنهاد می کنیم مقاله زیر رو که با وسواس زیادی درباره معرفی انواع تلسکوپ ها و راهنمای خرید تلسکوپ هست رو مطالعه کنید.

برای مطالعه مقاله روی لینک زیر کلیک کنید

راهنمای خرید تلسکوپ

ویرایش توسط 169 : 07-13-2011 در ساعت 12:53 AM

2. Top | #331
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    9627
    تشکر شده 98 بار در 25 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mmjiran نمایش پست ها
    ممنونم ازت خیلی کمکم کردی

اپتیک هم فکر کنم همون اپتیکال باشه، البته اگه درست بگم از آماتوری خارج شدم و به سطح پرو در حال نزدیکی هستم! :d

یه سوال دیگه داداش

به یکی از دوستان که فامیلش تلسکوپ داره زنگ زدم ، گفت دوربین دوچشمی میخری بخر ، خوبه ولی کارایی تلسکوپ رو نداره.

الان با 1 میلیون چه دوربین دوچشمی ای مناسبه؟

و با 2 میلیون چه تلسکوپی؟
    خوب مسلماٌ دوربین کارایی تلسکوپ رو نخواهد داشت! در واقع مقایسه این دو با هم درست نیست.
    اینا نوع عملکرد و هدف از استفاده‌شون کاملا با هم متفاوت هست!

3. 4 کاربر مقابل از محمد مهدی محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #332
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

ممنونم ازت خیلی کمکم کردی

اپتیک هم فکر کنم همون اپتیکال باشه، البته اگه درست بگم از آماتوری خارج شدم و به سطح پرو در حال نزدیکی هستم! :d

یه سوال دیگه داداش

به یکی از دوستان که فامیلش تلسکوپ داره زنگ زدم ، گفت دوربین دوچشمی میخری بخر ، خوبه ولی کارایی تلسکوپ رو نداره.

الان با 1 میلیون چه دوربین دوچشمی ای مناسبه؟

و با 2 میلیون چه تلسکوپی؟
    سلام دوت گرامی

من هم حرفهای دوستان عزیز رو تایید میکنم اما یک نکته را همواره در ذهن داشته باشید! با تلسکوپ چکار میخواهید بکنید؟ اگر میخواهید همان اماتور بالفطره بمانید با این پول یک تلسکوپ بارتابی در حد ۶اینچ با یک مقر سمت ارتفاعی تهیه کنید! یا میتوناسد یک تلسکوپ دابسونی ۶هم تهیه کنید که هر دوی اینها هزینه ای هول و هوش یک میلیون تومان دارند(دابسونی حدودا ۵۰۰هزار تومان است)

اما اگر میخواهید ادامه بدهید دایتان فرق میکند! اگر بخواهید از تلسکوپ استفاده کنید بی سک باید و باید از اسمان بالای سر دانش داشته باشید! اگر دوربینهای دوچشمی پیشنهاد میشود برای این است که بعد از مدتی که شما اسمان را اموختید و به کمک دوربین دوچشمی ارزان قیمتتان(حداکثر ۶۰۰هزار تومان) که خیلی هم کار با ان اسان تر از تلسکوپ است اسمان را از نظر رصدی اپتیکی هم کمی اموختید اکنون موقع انتخاب یک اپتیک حرفه ای است! برای هر هدف خاص(عکاسی،رصد اجرام عمق اسمان،رصد اجرام نزدیک و منطومه شمسی و...) یک تلسکوپ خاص مد نظر است و شماتنها وقتی میتوانید تلسکوپ مدنظرتان را انتخاب کنید که بدانید کدام حیطه از دانش نجوم اماتوری را بیشتر دوست میدارید
    امضای ایشان

5. 6 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #333
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

باسلام خدمت شما عزیزان

بنده یک آماتور بالفطره! در مباحث نجوم و ازین قبیل هستم.

چند وقت پیش یکی از دوستان در مورد نجوم باهام صحبت کرد که یکم راستش علاقه مند شدم.

حالا تصمیم گرفتم یه تلسکوپ تا حداکثر 2میلیون بخرم اما هیچ و هیچ و هیچ اطلاعاتی در موردش ندارم.

چیکار کنم؟ از کجا شروع کنم به یادگیری مباحث مقدماتی در مورد نجوم و اطلاعات در مورد تلسکوپ؟

دمتون گرم ، راهنمائیم کنید.

آیا میشه تلسکوپ ها رو هم مثل دوربین های عکاسی تغییر لنز داد تا دیگه پول تلسکوپ رو ندیم و فقط لنزشو تغییر بدیم؟

ازین جور تلسکوپ ها میخوام. ممنون و ببخشید وقتتونو گرفتم.
    همونطور که دوستان گفتن دوربین دوچشمی یکی از بهترین ابزارها برای شروع نجوم آماتوری و آشنا شدن با اجرام و صورتهای فلکیه. اما مطمئناً خرید یک «دوربین دوچشمی+تلسکوپ در آینده» گرانتر و هزینه‌بردارتر از خرید یک تلسکوپ خالی است. اگه مشکل مالی ندارید بهترین روش شروع نجوم همونی هست که دوستان گفتند (دوچشمی). اما اگه این پول، پولی هست که مدتهاست که اونو پس انداز می‌کنید یا وام گرفتید و .... اونوقت من پیشنهاد می‌کنم که حواشی رو کنار بگذارید و مستقیماً سراغ بهترین تلسکوپی برید که می‌تونید تهیه کنید. با پولی که برای خرید یک دوچشمی باید هزینه کنید می‌تونید یک چشمی بهتر برای تلسکوپتون بخرید. یا می‌تونید بجای مقر ساده مقر موتوردار بخرید، فیلتر بخرید، بارلو بخرید و ... . بنده خودم شخصاً تلسکوپم رو با وام خریدم و جالب اینکه بدونید مستقیماً و بدون هیچ مقدمه‌ خاصی به سراغ تلسکوپ 12 اینچی رفتم. مطمئناً اگه ابتدا یک دوربین دوچشمی می‌خریدم در آینده پول کمتری برای خرید تلسکوپ داشتم.

ضمناً با وجود اینکه بزرگنمایی یکی از اولویت‌های اصلیه (به طور کلی در رصد سیارات) اما پارامترهای دیگری رو هم باید مدنظر قرار بدید. برای مثال اگه یک دابسونی با قابلیت بزرگنمایی 600 برابر بخرید اما مقرش ساده باشه اونوقت پولتون رو دور ریختید و نمیتونید از بزرگنمایی حداکثر اون استفاده کنید. چون خیلی سریع و در اثر چرخش گنبد آسمان جرم از کادر خارج میشه. بنابراین برای بزرگنمایی‌های بالا یک مقر Auto Track لازمه. ضمناً دهانه تلسکوپ یکی از موارد بسیار مهمه و تعیین کننده میزان روشنایی تصویره. روشنایی تصویر با بزرگنمایی کم میشه. بهمین خاطره که میگن فلان تلسکوپ حداکثر بزرگنماییش فلان قدره. چون بیشتر از اون اگه بشه تصویر اونقدر کم نور میشه که دیگه هیچی معلوم نیست. ضمناً دهانه بزرگ قدرت تفکیک رو بالا میبره. یعنی مثلاً اگه دوتا جرم نزدیک هم باشن ممکنه یک تلسکوپ با دهانه بزرگ بخوبی اونها رو نشون بده اما در یک تلسکوپ با دهانه کوچک دوتا ستاره بشکل یک ستاره ادغام شده دیده میشن. در واقع دهانه بزرگتر یجورایی یعنی رزولوشن بیشتر.

پیشنهاد میکنم قبل از خرید تلسکوپ کتابهایی رو در مورد تلسکوپ‌ها مطالعه کنید. من این کتاب رو پیشنهاد می‌کنم:

راهنمای خریداران و کاربران تلسکوپ‌ها و دوربین‌های نجومی / جیمز مالنی / انتشارات حامی
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

7. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #334
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    9627
    تشکر شده 98 بار در 25 ارسال

محسن جان حرف شما کاملا درسته اما این در مورد شخصی صدق میکنه که از علاقه‌اش به نجوم مطمئنه و میدونه که دنبال چی هست. اما برای کسی که تازه میخواد نجوم رو تجربه کنه و از علاقه و هدفش مطمئن نیست و در ابتدا صرفا میخواد با حال و هوای نجوم آشنا بشه شاید یه کمی ریسک باشه!

9. 3 کاربر مقابل از محمد مهدی محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #335
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10281
    تشکر شده 15 بار در 5 ارسال

ممنون از همه دوستان عزیزی که راهنمائیم کردن.

خدایی یه چیزایی یاد گرفتم

از بابت کتاب هم ممنون.چشم.حتما تهیه میکنم.

ممنونم از همه
    ویرایش توسط رضا طامهری : 12-28-2013 در ساعت 02:32 PM

11. 4 کاربر مقابل از mmjiran عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #336
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10381
    تشکر شده 9 بار در 3 ارسال

با سلام خدمت دوستان گرامی بنده تازه عضو سایت شدم و امیدوارم که راهنمایی کنید من در انتخاب تلسکوپ مناسب
    1=بله حتما نیاز دارم بخاطر علاقه فراوان...
    2=2میلیون هزینه
    3=80%رصد. میگم چرا!
    4=90% رصد.ولی باز بشه با وبکمی چیزی تصویر خوب به لپتاپ فرستاد.
    5=بشه جابجاش کرد ولی همیشه جابجا نمیشود
    6=همه اجرام مخصوصا قسمت های درونی ماه وسیارات واجرام نقطه ی دور و در اعماق (بزرگنمایی بالا.فاصله کانونی بالا.کنتراست بالا.کیفیت تصویر خوب)
    7=خوب
    8=بدم نمیاد gotoداشته باشه چون اگه بخوام به لپ تاب وصل کنم بی دردسرتره و در اب و هوای سرد بشه کنترل از راه دورش کرد(خودم در مکان گرم باشم)ولی میشه فاکتور گرفتش اگه با موجودی نخونه
    9=تا حدودی
    10=چندتایی کتاب خوندم و مطالعات اینترنتی داشتم و دارم و دوربین دوچشمی 50*10 دارم واستفاده میکنم.اطلاعاتم خوبه و فکر کنم وقتش رسیده یه گام به جلو بردارم....
    مکان قرار گیری به دو بخش تقسیم میشه با اب و هوای متفاوت
    1شمال (آمل)با اب و هوای رطوبتی و در اطراف شهر(بدون نور مزاحم) با دید بسیار خوب از اسمان
    2کوه(لهر) با ارتفاع بالا اب و هوای سرد (سردا)ولی خشک-صاف و دید فوق العاده و نزدیک به اسمان(فقط در تابستان)
    چون تو کوه هست بدم نمیاد از مناظر زیبا و دور دست لذت ببرم.همچنین قابل ارتقاع باشه یا یه چیز کامل باشه
    ممنون میشم منو راهنمایی کنید ویک تلسکوپ مناسب با شرایط بالا انتخاب کنید. ببخشید زیاد شد

13. 2 کاربر مقابل از mardomakesefid عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #337
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mardomakesefid نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوستان گرامی بنده تازه عضو سایت شدم و امیدوارم که راهنمایی کنید من در انتخاب تلسکوپ مناسب
    1=بله حتما نیاز دارم بخاطر علاقه فراوان...
    2=2میلیون هزینه
    3=80%رصد. میگم چرا!
    4=90% رصد.ولی باز بشه با وبکمی چیزی تصویر خوب به لپتاپ فرستاد.
    5=بشه جابجاش کرد ولی همیشه جابجا نمیشود
    6=همه اجرام مخصوصا قسمت های درونی ماه وسیارات واجرام نقطه ی دور و در اعماق (بزرگنمایی بالا.فاصله کانونی بالا.کنتراست بالا.کیفیت تصویر خوب)
    7=خوب
    8=بدم نمیاد gotoداشته باشه چون اگه بخوام به لپ تاب وصل کنم بی دردسرتره و در اب و هوای سرد بشه کنترل از راه دورش کرد(خودم در مکان گرم باشم)ولی میشه فاکتور گرفتش اگه با موجودی نخونه
    9=تا حدودی
    10=چندتایی کتاب خوندم و مطالعات اینترنتی داشتم و دارم و دوربین دوچشمی 50*10 دارم واستفاده میکنم.اطلاعاتم خوبه و فکر کنم وقتش رسیده یه گام به جلو بردارم....
    مکان قرار گیری به دو بخش تقسیم میشه با اب و هوای متفاوت
    1شمال (آمل)با اب و هوای رطوبتی و در اطراف شهر(بدون نور مزاحم) با دید بسیار خوب از اسمان
    2کوه(لهر) با ارتفاع بالا اب و هوای سرد (سردا)ولی خشک-صاف و دید فوق العاده و نزدیک به اسمان(فقط در تابستان)
    چون تو کوه هست بدم نمیاد از مناظر زیبا و دور دست لذت ببرم.همچنین قابل ارتقاع باشه یا یه چیز کامل باشه
    ممنون میشم منو راهنمایی کنید ویک تلسکوپ مناسب با شرایط بالا انتخاب کنید. ببخشید زیاد شد
    سلام دوست گرامی
    با توجه به بودجه شما و البته شرایط منطقه ای و همچنین علاقه به رصد مناظر زمینی شما به یک تلسکوپ شکستی نیاز دارید تا در صورت نیاز بتونید باهاش عکاسی هم رو شروع کنید
    اما با توجه به بودجه شما بهترین گزینه برای شما 102 میلیمتری سلسترون از سری omni هست
    امضای ایشان

15. 3 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #338
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10381

مرسی ولی این تلسکوپ قدرت لازم برای نشان دادن جزیات ندارد
    راستش بیشتر بازتابی های 8اینچی نظرم جلب کردن(مفید وکارراه انداز)
    اگه مبلغ به 2500برسونم میتونم یه نیوتونی 8اینچ با سیستم گوتو بگیرم؟یا ماکستوف 6 اینچ؟بهترین و مفیدترین کدومند؟
    نظر شما راجعب8اینچ با مارک کامرا چیه که سیستم گوتو داره.میشه روش حساب کرد؟
    ایا من که فعلا قصدم عکاسی نیست.دوسرعته بودن تلسکوپ واقعا لازمه برام یا بعدا حتما لازمم میشه؟
    اگه شما بودین با شرایط من کدوم انتخاب میکردین 8اینچ با گوتو یا12اینچ دابسونی؟
    من میخوام روی پشت بام تلسکوپ کار بزارم وبا وصل کردن وبکم به چشمی و از کنار لپتاپ با سیستم گوتو تلسکوپ رو کنترل کنم ایا همچین چیزی شدنیه یا100درصد بایدپشت تلسکوپ حضور داشت و من اشتباه تصور میکنم؟(خودم مهندس کامپیوترم ولی تجربم تو کنترل از راه دور سیستم تلسکوپ کمه)

17. 4 کاربر مقابل از mardomakesefid عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #339
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4783
    تشکر شده 1,158 بار در 208 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mardomakesefid نمایش پست ها
    مرسی ولی این تلسکوپ قدرت لازم برای نشان دادن جزیات ندارد
    راستش بیشتر بازتابی های 8اینچی نظرم جلب کردن(مفید وکارراه انداز)
    اگه مبلغ به 2500برسونم میتونم یه نیوتونی 8اینچ با سیستم گوتو بگیرم؟یا ماکستوف 6 اینچ؟بهترین و مفیدترین کدومند؟
    نظر شما راجعب8اینچ با مارک کامرا چیه که سیستم گوتو داره.میشه روش حساب کرد؟
    ایا من که فعلا قصدم عکاسی نیست.دوسرعته بودن تلسکوپ واقعا لازمه برام یا بعدا حتما لازمم میشه؟
    اگه شما بودین با شرایط من کدوم انتخاب میکردین 8اینچ با گوتو یا12اینچ دابسونی؟
    من میخوام روی پشت بام تلسکوپ کار بزارم وبا وصل کردن وبکم به چشمی و از کنار لپتاپ با سیستم گوتو تلسکوپ رو کنترل کنم ایا همچین چیزی شدنیه یا100درصد بایدپشت تلسکوپ حضور داشت و من اشتباه تصور میکنم؟(خودم مهندس کامپیوترم ولی تجربم تو کنترل از راه دور سیستم تلسکوپ کمه)
    اگه قصد رویاتیک کردن تلسکوپ رو داشته باشید و بخواهید عکاسی کنید مقر تلسکوپتون حتما باید استوایی باشه .
    در ضمن اگر تصویر مستقیم و زنده از تلسکوپ رو بخواهید وبکم جواب کارتون رو نمی ده مگر این که فقط قصد عکاسی داشته باشید.
    بازتابی 8 اینچ تلسکوپ خوبیه مخصوصا از مارک سلسترون یا اسکای واچر
    هم قدرت مناسبی داره و هم سبک و هم ارزان است .
    شما که می خواهید تلسکوپتون ثابت باشه وقصد عکاسی هم دارید به نظر من دابسونی نگیرید.
    امضای ایشان
    من برگشتم

19. کاربر مقابل از علیرضا محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

20. Top | #340
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10381

راهنمای خرید تلسکوپ         
    درسته خودمم به این نتیجه رسیدم که مقر باید استوایی باشه تا روش تسلت داشته باشم واسه همین 8نیوتنی گفتم نه دابسونی
    فقط بدیش اینه که خود8نیوتنی چندین مدل وسطح داره
    درسته تصویر زنده میخوام حالا با وبکم یا دوربین ccdخوب.با نرم افزارهاش اشنای دارم فقط نمیدونم که تصویری که به من میده تا چه اندازه قابل قبوله.خوبی این کار هم اینه که هروقت خواستم و در هرکجاباشم می تونم سوییچ کنم به تلسکوپ
    12اینچی هازیادی بزرگن وحمل و نقل اونا هم مشکله حالا انتخابم نسبت به بودجم به 2گزینه محدود میشه
    1=8اینچ نیوتنی سطح متوسط بامقر استوایی گوتو دار
    2=10اینچی نیوتنی سطح خوب با مقر استوایی بدون گوتو که در اینده دور بهش اضافه کنم(این همون حس طمعمه که میخوام دورترارو بهتر ببینم)
    دوستانی که تجربه دارند و اهل تنوع و ابتکارند لطفا راهنمایی کنند که از انتخابم مطمین بشوم

21. 3 کاربر مقابل از mardomakesefid عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 34 از 44 نخستنخست ... 24303132333435363738 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)