صفحه 27 از 44 نخستنخست ... 1723242526272829303137 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 261 تا 270 , از مجموع 439

موضوع: راهنمای خرید تلسکوپ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

smile راهنمای خرید تلسکوپ

راهنمای خرید و انتخاب تلسکوپ

یکی از پرمخاطب ترین، پربازدیدترین و پر سوال ترین موضوعات در دنیای نجوم عمومی بحث خرید و راهنمایی در خرید تلسکوپ است. در ایران هم این بحث خیلی پر رونق شده و سوال های زیادی در این مورد پرسیده می شود. مشکلی که در راهنمایی و انتخاب تلسکوپ برای افراد نااشنا مشخصه، دادن یه سری مشخصات خاص و متنوع است که بر این اساس باید راهنمایی کرد.

در این تاپیک می تونید همه سوالاتتون درباره خرید تلسکوپ رو مطرح کنید

اما قبل از هر چیز پیشنهاد می کنیم مقاله زیر رو که با وسواس زیادی درباره معرفی انواع تلسکوپ ها و راهنمای خرید تلسکوپ هست رو مطالعه کنید.

برای مطالعه مقاله روی لینک زیر کلیک کنید

راهنمای خرید تلسکوپ

ویرایش توسط 169 : 07-13-2011 در ساعت 12:53 AM

2. Top | #261
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7740
    تشکر شده 16 بار در 6 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی ناصری نمایش پست ها
    شما به نظرم از 8 اینچ f/4 جی اس او استفاده کنید (تلسکوپی که من الآن دارم). انتخاب خوبیه اگر به گالری سایت http://torgheh.ir/#cid/g12 مراجعه کنید عکس های خوبی با 10 اینچ همین رده توسط آقای ابوالفتح گرفته شده. برای رصد هم تلسکوپ خوبیه. من فقط در فوکوس مشکل داشتم که با دیدن گالری آقای ابوالفتح مطمئن شدم ایراد از اپتیک نیست. برای مقر هم میشه از EQ5 SynScan استفاده کرد. این مجموعه تا حد بالایی نیاز شما رو برطرف می کنه می تونید بعدا برای کار های تخصصی تر سراغ مثلا یک آپوکرومات خوب برید.
    من روی مدلی که پیش‌نهاد دادید مطالعه کردم و یکی از گزینه‌های انتخابم شد. البته باید بگم هدف اصلی من بیش‌تر از عکاسی، رصد هست، که شما گفتین برای رصد هم خوب کار می‌کنه.
    ضمن این که تقریبا مطمئن شدم که به رصد و عکاسی عمق آسمان علاقه‌ی بیش‌تری دارم، سر راه من یک گزینه‌ی دیگه‌ هم قرار گرفته که می‌خواستم نظر شما و دوستان رو هم بدونم:
    با کمال تعجب یک مدل آپوکروماتیک SkyWatcher Espirit 150ED رو که ۶ اینچی هست و با قیمت مناسب حدود ۳ ملیون تومان پیدا کردم. فکر می‌کردم آپوها خیلی گرون‌تر از اینا باشن ولی ظاهرا این مدل جزو ارزون‌ترین هاست. ضمن این که نقدهای نسبتا مثبتی هم خوندم ازش.
    به نظر شما در مقابل یک تلسکوپ نیوتونی مثلا ۸ اینچی، این تلسکوپ آپو گزینه‌ی به‌تری نیست؟ ضمن این که می‌شه برای مقر هم به دلیل وزن کم‌تر تلسکوپ، از گزینه‌های ارزان‌تری هم استفاده کرد تا قیمت تمام شده کاهش پیدا کنه.

3. 4 کاربر مقابل از mahdiahmadirad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #262
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7903
    تشکر شده 3 بار در 3 ارسال

سلام دوستان وقت بخیر
    حدود یک ماه میشه که دنبال یه شخص آشنا با ابزار رصد میگردم برای خرید تلسکوپ که خوشبختانه امروز با این سایت آشنا شدم...
    من یک تلسکوپ آماتور نیاز دارم اما هیچ اطلاعی در مورد بازار لوازم رصد ندارم...به جز چندتا سایت که فروش اینترنتی دارند...
    خواهشا من رو راهنمایی کنید کمتر از یک هفته فرصت دارم...
    چند مدل تلسکوپ آماتور که به من پیشنهاد شده:
    sk767az1
    travel scope celectron 50/70
    bk709az3
    bk709eq1

5. کاربر مقابل از milad007 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

6. Top | #263
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdiahmadirad نمایش پست ها
    من روی مدلی که پیش‌نهاد دادید مطالعه کردم و یکی از گزینه‌های انتخابم شد. البته باید بگم هدف اصلی من بیش‌تر از عکاسی، رصد هست، که شما گفتین برای رصد هم خوب کار می‌کنه.
    ضمن این که تقریبا مطمئن شدم که به رصد و عکاسی عمق آسمان علاقه‌ی بیش‌تری دارم، سر راه من یک گزینه‌ی دیگه‌ هم قرار گرفته که می‌خواستم نظر شما و دوستان رو هم بدونم:
    با کمال تعجب یک مدل آپوکروماتیک SkyWatcher Espirit 150ED رو که ۶ اینچی هست و با قیمت مناسب حدود ۳ ملیون تومان پیدا کردم. فکر می‌کردم آپوها خیلی گرون‌تر از اینا باشن ولی ظاهرا این مدل جزو ارزون‌ترین هاست. ضمن این که نقدهای نسبتا مثبتی هم خوندم ازش.
    به نظر شما در مقابل یک تلسکوپ نیوتونی مثلا ۸ اینچی، این تلسکوپ آپو گزینه‌ی به‌تری نیست؟ ضمن این که می‌شه برای مقر هم به دلیل وزن کم‌تر تلسکوپ، از گزینه‌های ارزان‌تری هم استفاده کرد تا قیمت تمام شده کاهش پیدا کنه.

سلام دوست گرامی

مدلی که شما اشاره کردید برای عکاسی نجومی تلسکوپ خوب و قابل قبولیه به ویژه اینکه از ساختار سه تیغه ای عدسی بهره میبره و شفافیت تصویر بالایی داره(مثل سری meade 6000) اما در مورد قیمت فکر کنم دارید حدود یکی صفر اشتباه میکنید اخه قیمت این تلسکوپ حدود 5000 دلاره که تا بیاد اینجا حدود 30 میلیون تومان قیمت میخوره

اما در مورد مقر که شما فرمودید باید عرض کنم درسته اپتیکهای سبک تر مقرهای کوچکتر و سبکتری هم نیاز دارند اما وقتی حرف از عکاسی به میون میاد باید یه مقر قرص و محکم و سنگین باشه چون اگه مقر از استحکام لازم برخوردار نباشه کوچکترین وزش باد یا حتی راه رفتن کنار تلسکوپ عکس شما رو ویران میکنه لذا وقتی عکاسی نجومی رو انتخاب میکنید اونم عمق اسمان باید قکر قیمتهای بالارو هم کرده باشید
    البته نیازی نیست اینهمه هزینه کنید در تلسکوپهای سلسترون شما میتونید در سری advanced تلسکوپهای خوبی پیدا کنید که برای عکاسی هم عالی هستند مثلا 6 یا 8 اینچ اشمیت کاسگرین:

ترکیبی از کیفیت بالای رصدی و عکاسی...
    امضای ایشان

7. 6 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #264
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7740
    تشکر شده 16 بار در 6 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا طامهری نمایش پست ها
    سلام دوست گرامی

مدلی که شما اشاره کردید برای عکاسی نجومی تلسکوپ خوب و قابل قبولیه به ویژه اینکه از ساختار سه تیغه ای عدسی بهره میبره و شفافیت تصویر بالایی داره(مثل سری meade 6000) اما در مورد قیمت فکر کنم دارید حدود یکی صفر اشتباه میکنید اخه قیمت این تلسکوپ حدود 5000 دلاره که تا بیاد اینجا حدود 30 میلیون تومان قیمت میخوره
    بله ظاهرا یک صفر اشتباه کردم!!! البته راهنمایی‌های یک فروشنده من رو به این اشتباه انداخت. به‌هر حال یک صفر هم یک صفره و با این اوضاع از لیست من خارج می‌شه.

9. 3 کاربر مقابل از mahdiahmadirad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #265
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7903
    تشکر شده 3 بار در 3 ارسال

سلام دوستان وقت بخیر
    حدود یک ماه میشه که دنبال یه شخص آشنا با ابزار رصد میگردم برای خرید تلسکوپ که خوشبختانه امروز با این سایت آشنا شدم...
    من یک تلسکوپ آماتور نیاز دارم اما هیچ اطلاعی در مورد بازار لوازم رصد ندارم...به جز چندتا سایت که فروش اینترنتی دارند...
    sk767az1
    bk709az3
    bk709eq1

11. کاربر مقابل از milad007 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

12. Top | #266
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربرممتاز آوا استار
    مدال نقره و طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال نقره جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    7141
    تشکر شده 768 بار در 106 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط milad007 نمایش پست ها
    سلام دوستان وقت بخیر
    sk767az1
    bk709az3
    bk709eq1
    سلام،

سری travel scope celestron معمولا کیفیت تصویر پایین دارند و هدف اصلی تولید آن ها مشاهده ی مناظر زمینی است ولی می توان با کمی تغییر آن ها را به تلسکوپ های مناسبی برای رصد ماه و برخی خوشه های پرنور تبدیل کرد. در کل این تلسکوپ ها برای نجوم توصیه نمی شن. همچنین این تلسکوپ ها با پایه های لرزان و سبکی ارایه می شن که توصیه نمی شه.
    تلسکوپ 76 میلی متری نیوتنی اسکای واچر کیفیت بهتری نسبت به travelscope داره و نیازی به ایجاد تغییرات نداره ولی مشکل از پایه ی az1 هستش که پایه ی سبکی محسوب می شه و لرزش بسیار زیادی داره. با این تلسکوپ می توان تعداد زیادی از خوشه ها و اجرام آسمان را مشاهده کرد.
    تلسکوپ 70 میلی متری آکروماتیک اسکای واچر تلسکوپ بسیار خوبی است و کیفیت خوب و کنتراست عالی دارد ولی مشکل تلسکوپ های شکستی در ابیراهی رنگی آن ها است که در مشاهده زیاد به چشم نمیاد ولی در عکاسی مشخص می شود و کیفیت عکس را پایین میاورد. این تلسکوپ با سه پایه ی AZ2، AZ3 و EQ1 ارائه می شه. پایه های AZ سمتی ارتفاعی هستند و به راحتی می توان با آنها جرم گیری کرد و آسمان را جاروب کرد ولی پایه های EQ استوایی هستند و بیشتر توسط المپیادی ها و عکس برداران عمق آسمان (البته مدل های موتور دار) استفاده می شوند. از میان این پایه ها، AZ2 دارای بیشترین لرزش است و بعد از آن EQ1 و بعد از آن هم AZ3 که دارای کمترین لرزش است.

من اگه قرار بود از بین اینا یکی رو انتخاب کنم، آکروماتیک اسکای واچر با پایه ی AZ3 را انتخاب می کردم. چون کنتراست تصویر عالی و لرزش پایه ی کمتر و سرعت عمل بالاتر را ارائه می کنه.
    البته توجه کن که هیچ کدام از تلسکوپ های یاد شده برای عکس برداری مناسب نیستن.

موفق باشی،

س.ا.
    امضای ایشان

13. کاربر مقابل از starscream4002 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

14. Top | #267
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7747
    تشکر شده 27 بار در 9 ارسال

سلام دوستان عزیز
    لطفا راهنماییم کنید
    تلسکوپی میخوام با این مشخصات:

استقرار محکم
    موتور ردیاب
    قطر دهانه شش اینچ یا بزرگتر
    وزن نسبتا کم
    قابلیت عکاسی
    قابلیت میدان دید باز
    فوکوسر روان و دقیق
    حمل و نقل راحت
    رصد از داخل شهر
    عدم نیاز مداوم به تعمیر و تنظیم

و در آخر قیمت هم زیر یک و نیم باشه حدالامکان

پیشاپیش ممنون از کمکتون

15. کاربر مقابل از Sky_Enthusiast عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

16. Top | #268
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Sky_Enthusiast نمایش پست ها
    سلام دوستان عزیز
    لطفا راهنماییم کنید
    تلسکوپی میخوام با این مشخصات:

استقرار محکم
    موتور ردیاب
    قطر دهانه شش اینچ یا بزرگتر
    وزن نسبتا کم
    قابلیت عکاسی
    قابلیت میدان دید باز
    فوکوسر روان و دقیق
    حمل و نقل راحت
    رصد از داخل شهر
    عدم نیاز مداوم به تعمیر و تنظیم

و در آخر قیمت هم زیر یک و نیم باشه حدالامکان

پیشاپیش ممنون از کمکتون
    سلام دوست عزیز
    همه جاش خوب بود الا اخرش...
    اگه سرمایتون زیر یک ونیم میلیون باشه باید عکاسی و موتور ردیاب رو بیخیال بشین تقریبا..

اما...

صبر کنید!!!!!

در سری astromaster سلسترون تلسکوپ 127 میلیمتری بازتابی حضور داره که مقر اون موتور هم داره و تلسکوپ دوست داشتنی هست
    اما دهانه اش 5 اینچه

اینم یه نمونه عکس که توسط این تلسکوپ گرفته شده:

گزینه بعدی تلسکوپهای دابسونی هستند که میتونید با این بودجه یک تلسکوپ 8 اینچی داشته باشید البته اینبار نه حمل اسونه نه مقرش موتور داره نه میشه عکاسی کرد و مقر هم از کیفیت پایینی برخورداره

ولی اما اگه بتونید بودجه رو به حدود 2 و نیم افزایش بدید اونوقت یه تلسکوپ ایده آل پیش روی شماست: تلسکوپ 102 میلیمتری omniسلسترون با کیفیت اپتیکی عالی(نیمه اپوکروماتیک) مقر محکم، امکان نصب موتور ردیاب وزن کم و...

امضای ایشان

17. 3 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #269
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3738
    تشکر شده 796 بار در 195 ارسال

سلام دوستان.من یه دابسونی 8 skywatcher دارم که از مقرش راضی نیستم چون اولا سمت ارتفاعه وضمن این که سنگینه و قابل حمل نیست.میخوام یه مقر خوبدر حد 700 800 تومن بخرم .در ضمن زیاد عجله براش ندارم.شما چیو پیشنهاد میکنید؟
    البته یه مدل skywatcher eq5هست ولی یه کوچولو قیمتش بالاس درحد یکو نیمه
    امضای ایشان
    اوغات خوش آن بود که با دوست به سر شد
    باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود

19. کاربر مقابل از berjis93 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

20. Top | #270
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7747
    تشکر شده 27 بار در 9 ارسال

راهنمای خرید تلسکوپ         
    ممنون آقای طاهری عزیز
    خودم متوجه توقع دور از انتظار خودم در مورد قیمت تلسکوپ شدم و خواستم عوضش کنم ولی گفتم خدا رو چه دیدی شاید همچین گزینه ای بود:d
    بازم متشکرم از راهنمایی ارزشمند شما
    موفق باشید
    و البته یه سوال:
    امکان عکسبرداری سیارات با دابسونی ها هست؟

21. کاربر مقابل از Sky_Enthusiast عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 27 از 44 نخستنخست ... 1723242526272829303137 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)