صفحه 25 از 44 نخستنخست ... 1521222324252627282935 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 241 تا 250 , از مجموع 439

موضوع: راهنمای خرید تلسکوپ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

smile راهنمای خرید تلسکوپ

راهنمای خرید و انتخاب تلسکوپ

یکی از پرمخاطب ترین، پربازدیدترین و پر سوال ترین موضوعات در دنیای نجوم عمومی بحث خرید و راهنمایی در خرید تلسکوپ است. در ایران هم این بحث خیلی پر رونق شده و سوال های زیادی در این مورد پرسیده می شود. مشکلی که در راهنمایی و انتخاب تلسکوپ برای افراد نااشنا مشخصه، دادن یه سری مشخصات خاص و متنوع است که بر این اساس باید راهنمایی کرد.

در این تاپیک می تونید همه سوالاتتون درباره خرید تلسکوپ رو مطرح کنید

اما قبل از هر چیز پیشنهاد می کنیم مقاله زیر رو که با وسواس زیادی درباره معرفی انواع تلسکوپ ها و راهنمای خرید تلسکوپ هست رو مطالعه کنید.

برای مطالعه مقاله روی لینک زیر کلیک کنید

راهنمای خرید تلسکوپ

ویرایش توسط 169 : 07-13-2011 در ساعت 12:53 AM

2. Top | #241
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7628
    تشکر شده 74 بار در 20 ارسال

درود بر شما آسمونی ها
    نظرتون در مورد تلسکوپ های کوچک دابسونی 76 میلیمتری اسکای واچر و شکستی 50 میلیمتری آکروماتیک سلسترون یا این http://www.skymart.ir/product/53/Fir...A9%D9%88%D9%BE چیه؟
    قیمت هر سه مدل هم 150 تومنه
    البته به عنوان یه وسیله کوچک و سبک و کاربردی وارزان و قابل حمل و...
    با توجه به قیمتش و قابلیت هایی که داره فک میکنم خیلی از دوربین دو پشمی بهتر باشه
    (البته دوربین هم مزایای خودشو داره)

3. 2 کاربر مقابل از N.Sayah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #242
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4264
    تشکر شده 692 بار در 88 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط N.Sayah نمایش پست ها
    درود بر شما آسمونی ها
    نظرتون در مورد تلسکوپ های کوچک دابسونی 76 میلیمتری اسکای واچر و شکستی 50 میلیمتری آکروماتیک سلسترون یا این http://www.skymart.ir/product/53/Fir...A9%D9%88%D9%BE چیه؟
    قیمت هر سه مدل هم 150 تومنه
    البته به عنوان یه وسیله کوچک و سبک و کاربردی وارزان و قابل حمل و...
    با توجه به قیمتش و قابلیت هایی که داره فک میکنم خیلی از دوربین دو پشمی بهتر باشه
    (البته دوربین هم مزایای خودشو داره)
    من با شكستي 50 م م سلسترون كار كردم ، كار باهاش براي من يكم اعصاب خورد كن بود
    وقتي سه پايش رو لمس مي كردم شروع مي كرد به نوسان ! عكاسي هم باهاش خيلي تجربه ي تلخي بود

به نظر من با اين بودجه يه دو چشمي بگيريد از يه تلسكوپ كوچيك و لرزان بهتر هست
    ( البته اين فقط نظر من هست ..... انتخاب با خودتون )

5. 2 کاربر مقابل از محمد سروش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #243
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7628
    تشکر شده 74 بار در 20 ارسال

دقیقا یکی از دلایل انتخاب این نوع تلسکوپ به جای دوربین همین لرزشی هست که فرمودید
    البته شکستی ها کلا در مقابل بازتابی ها در اولویت پایین تری قرار دارند (البته این حرف کلی نیست) و سوال من بیشتر در مورد تلسکوپ های کوچکه که با توجه به هزینه و کاربردش مقایسه بشه با دوربین های دوچشمی
    نظر من روی دابسونی 76 میلیمتری اسکای واچر هستش که طبیعتا لرزش کمتری داره و همینطور خطای کمتری به نسبت شکستی ها
    دوربین دو چشمی با این هزینه نهایتا 10 برابر بزرگنمایی بیشتر نداره و همونطور هم که میدونید دوربین ها کلا واسه صورت های فلکی به خاطر زاویه دید بالا و ماه یا دنباله دار ها و از این قبیل کاربرد دارند

7. کاربر مقابل از N.Sayah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

8. Top | #244

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4556
    تشکر شده 53 بار در 4 ارسال

سلام

حمل 10 اینچ بازتابی بسیار سخت است . مقر cg-5 مقر بسیار خوبی است در رنج قیمت خودش و برای اپتیک 9.25 و 8 اینچ ادونس پیشنهاد می شه نه برای 10 بازتابی با لوازم عکاسی

اگر تمایل به 10 بازتابی دارید باید مقر cgem یا eq6 pro بگیرید.اگر واقعا قصد عکاسی دارید پیشنهاد من بشما سری ادونس سلسترون است هم حمل ونقلش اسانتره هم برای عکاسی مناسبتر
    موفق باشید

9. 6 کاربر مقابل از kazem.mehrabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #245
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7740
    تشکر شده 16 بار در 6 ارسال

سلام.
    من قصد خرید یک تلسکوپ رو دارم. این تاپیک رو پیدا کردم و مطالبش رو کم و بیش مطالعه کردم.
    گفتم عضو بشم و از شما دوستان هم شخصا راهنمایی بگیرم.
    من با اطلاعات زیر می‌خوام یک تلسکوپ شخصی بگیرم. نظر شما و پیش‌نهاد شما به من کمک می‌کنه:

من زیادی آماتور هستم. بیش‌تر علاقه‌مند هستم به آسمان. برخی ستاره‌ها و صورت‌های فلکی و کهکشان‌ها رو می‌شناسم و می‌تونم تو آسمون پیداشون کنم. ولی هرگز به‌طور حرفه‌ای برنامه‌ی رصدی نداشتم و با انجمن‌های نجوم در ارتباط نبودم.
    تجربه‌های مختلفی در عکاسی دارم و حتما می‌خوام با تلسکوپم عکس هم بگیرم.
    برای رصد شخصی هم می‌خوام قابل استفاده باشه برام(غیر از عکاسی). من ضمنا به رصد اجرام غیر ستاره‌ای و دوردست و گسترده هم علاقه‌مند هستم.
    هزینه‌ای که می‌تونم براش کنار بگذارم در مجموع و حداکثر حدود ۳ تا ۴ میلیون تومان هست.
    قابل حمل بودن تلسکوپ برام مهمه. چون من در تهران زندگی می‌کنم و حتما زیاد پیش میاد که برای رصد خوب برم خارج شهر.

با توجه به شرایط بالا و مطالعه‌ی خودم، حقیقتش نوع تلسکوپ‌های اشمیت-کاسگرین رو برای خودم مناسب دیدم. مخصوصا منظورم مدل Celestron NexStar 8SE هست. که هم مقر GoTo داره که برای عکاسی مناسبه و هم به دلیل کامپیوتری بودنش برای تازه‌کارها، کار کردن باهاش راحت‌تره. ضمن این که ۸ اینچ هم دهانه داره که اندازه‌ی فکر می‌کنم مناسبی داره.

نظر شما چیه؟ آیا تلسکوپی که انتخاب کردم می‌تونه به حداکثر نیازهای من پاسخ‌گو باشه؟ یا پیش‌نهاد دیگه‌ای دارین؟ من نمی‌دونم کیفیت اپتیکی اشمیت‌ها در مقابل انواع دیگر چه‌قدر کم‌تر یا بیش‌تره و کدوم نوع هست که با این بودجه، وضوح و کیفیت خوبی داشته باشه. ضمن این که برای عکاسی و مشاهده‌ی اجرام دوردست مثل کهکشان‌ها هم خوب باشه.

قبلا ممنونم از راهنماییتون.

11. 2 کاربر مقابل از mahdiahmadirad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #246
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdiahmadirad نمایش پست ها
    سلام.
    من قصد خرید یک تلسکوپ رو دارم. این تاپیک رو پیدا کردم و مطالبش رو کم و بیش مطالعه کردم.
    من با اطلاعات زیر می‌خوام یک تلسکوپ شخصی بگیرم. نظر شما و پیش‌نهاد شما به من کمک می‌کنه:

من زیادی آماتور هستم. بیش‌تر علاقه‌مند هستم به آسمان. برخی ستاره‌ها و صورت‌های فلکی و کهکشان‌ها رو می‌شناسم و می‌تونم تو آسمون پیداشون کنم. ولی هرگز به‌طور حرفه‌ای برنامه‌ی رصدی نداشتم و با انجمن‌های نجوم در ارتباط نبودم.
    برای رصد شخصی هم می‌خوام قابل استفاده باشه برام(غیر از عکاسی). من ضمنا به رصد اجرام غیر ستاره‌ای و دوردست و گسترده هم علاقه‌مند هستم.
    هزینه‌ای که می‌تونم براش کنار بگذارم در مجموع و حداکثر حدود ۳ تا ۴ میلیون تومان هست.
    قابل حمل بودن تلسکوپ برام مهمه. چون من در تهران زندگی می‌کنم و حتما زیاد پیش میاد که برای رصد خوب برم خارج شهر.

با توجه به شرایط بالا و مطالعه‌ی خودم، حقیقتش نوع تلسکوپ‌های اشمیت-کاسگرین رو برای خودم مناسب دیدم. مخصوصا منظورم مدل Celestron NexStar 8SE هست. که هم مقر GoTo داره که برای عکاسی مناسبه و هم به دلیل کامپیوتری بودنش برای تازه‌کارها، کار کردن باهاش راحت‌تره. ضمن این که ۸ اینچ هم دهانه داره که اندازه‌ی فکر می‌کنم مناسبی داره.

نظر شما چیه؟ آیا تلسکوپی که انتخاب کردم می‌تونه به حداکثر نیازهای من پاسخ‌گو باشه؟ یا پیش‌نهاد دیگه‌ای دارین؟ من نمی‌دونم کیفیت اپتیکی اشمیت‌ها در مقابل انواع دیگر چه‌قدر کم‌تر یا بیش‌تره و کدوم نوع هست که با این بودجه، وضوح و کیفیت خوبی داشته باشه. ضمن این که برای عکاسی و مشاهده‌ی اجرام دوردست مثل کهکشان‌ها هم خوب باشه.

سلام دوست گرامی
    ضمن خوش آمد گویی ورودتون به جمع اعضا آوا استار؛

قبل از هر چیز پیشنهاد می کنم حتما مطالب تاپیکعکاسی از اعماق آسمان رو مطالعه کنید، چون تا الآن بحث فقط روی انتخاب تلسکوپ مناسب برای عکاسی نجومی بوده.

شما باید دقیقا محور کارتون در عکاسی رو در نظر داشته باشید. برای رصد و عکاسی هم باید بدونید چقدر می خواهید رصد کنید و چقدر علاقه به عکاسی دارید. من فرض می کنم هدف شما در حد 50 درصد رصد در مقابل 50 درصد عکاسی هست. اگر علاقه به کهکشان ها دارید همین تلسکوپی که فرمودید به شرط اینکه با بودجه شما هماهنگ باشه به همراه یک کاهنده نسبت کانونی و فاصله کانونی با ضریبی خوب بسیار مناسب هست.
    اما در عکاسی از کهکشان های بزرگ و سحابی ها مشکل میدان دید بسته دارید. کهکشان هایی که از دست می دید زیاد نیستند (شاید فقط همین آندرومدا!) اما سحابی های خیلی زیادی رو دیگه نمیشه در میدان دید تلسکوپ جا داد. برای عکاسی سیارات و ماه تلسکوپی که گفتید وسیله خوبیه.
    پس اگر کهکشان ها رو زیر نظر دارید به سراغ همین برید اما اگر دنبال سحابی ها و تا حدی کهکشان ها هستید باید انتخاب دیگه ای رو مد نظر قرار داد.
    امضای ایشان
    .

13. 9 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #247
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

سلام.

در ادامه توضیحات آقای ناصری این رو هم اضافه میکنم که برای اهداف عکاسی قبل از نگاه کردن به تلسکوپ به پایه و مقر اون دقت کنید. تلسکوپی که انتخاب کردید مقری از نوع سمتی ارتفاعی داره و بنابراین چندان برای عکاسی مناسب نیست. برای عکاسی مقرتون حتماً میبایستی استوایی و با قابلیت ردگیری دقیق و ملایم باشه. پس از اون برای گرفتن عکس‌های خوب بایستی تلسکوپی رو انتخاب کنید که کمترین خطای اپتیکی رو داشته باشه. در این خصوص آقای ناصری در تاپیک عکاسی از اعماق آسمان مفصلاً توضیح دادن. پیشنهاد من اینه که یک پایه مخصوص عکاسی تهیه کنید و بعد لوله اپتیکی مناسب خودتون رو جداگونه تهیه کنید و روی اون سوار کنید.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

15. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #248
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7740

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی ناصری نمایش پست ها
    سلام دوست گرامی
    ضمن خوش آمد گویی ورودتون به جمع اعضا آوا استار؛

قبل از هر چیز پیشنهاد می کنم حتما مطالب تاپیکعکاسی از اعماق آسمان رو مطالعه کنید، چون تا الآن بحث فقط روی انتخاب تلسکوپ مناسب برای عکاسی نجومی بوده.

شما باید دقیقا محور کارتون در عکاسی رو در نظر داشته باشید. برای رصد و عکاسی هم باید بدونید چقدر می خواهید رصد کنید و چقدر علاقه به عکاسی دارید. من فرض می کنم هدف شما در حد 50 درصد رصد در مقابل 50 درصد عکاسی هست. اگر علاقه به کهکشان ها دارید همین تلسکوپی که فرمودید به شرط اینکه با بودجه شما هماهنگ باشه به همراه یک کاهنده نسبت کانونی و فاصله کانونی با ضریبی خوب بسیار مناسب هست.
    اما در عکاسی از کهکشان های بزرگ و سحابی ها مشکل میدان دید بسته دارید. کهکشان هایی که از دست می دید زیاد نیستند (شاید فقط همین آندرومدا!) اما سحابی های خیلی زیادی رو دیگه نمیشه در میدان دید تلسکوپ جا داد. برای عکاسی سیارات و ماه تلسکوپی که گفتید وسیله خوبیه.
    پس اگر کهکشان ها رو زیر نظر دارید به سراغ همین برید اما اگر دنبال سحابی ها و تا حدی کهکشان ها هستید باید انتخاب دیگه ای رو مد نظر قرار داد.
    ممنون از توضیحاتتون. این که گفتید آندرومدا رو از دست می‌دم خیلی ناراحتم کرد. چون من این کهکشان رو خیلی دوست دارم و می‌خواستم بتونم خودم رصدش کنم! من همون‌طور که عرض کردم کاملا آماتور هستم و انتظار حرفه‌ای از عکاسی ندارم. البته مطالب تاپیک عکاسی عمق آسمان شما رو به طور کامل مطالعه کردم. ولی خب مشخصه که من هزینه‌ی مثلا ۱۲ میلیونی برای یک آپوی معمولی رو ندارم و ناچار باید برم سراغ همین تلسکوپ‌ها.
    می‌خواستم بدونم که توی این رنج از تلسکوپ‌ها آیا انتخاب به‌تری می‌شه داشت یا نه. مثلا اطلاعی از قیمت ریچی-کرتین‌ها ندارم.
    این مسله‌ی کاهنده‌ی فاصله‌ی کانونی هم که فرمودین برام جالب بود. این وسیله چه قیمتی داره و آیا با استفاده از این نوع افزونه‌ها مشکل میدان دید باز تر این نوع اشمیت‌ها تا حدودی حل می‌شه که بشه کهکشان‌های بیش‌تری رو دید؟
    به طور مثال این نمونه عکسی هست که با همین تلسکوپ از آندرومدا گرفته‌شده. که به نظرم نسبتا مطلوب هست: http://bit.ly/10Qv45S
    به هرحال به دلیل محدودیت‌های مالی نمی‌شه همیشه چیزی گرفت که با همه‌ی نیازها منطبق باشه. می‌خوام مطمئن باشم که انتخابی که کردم با توجه به بودجه‌ای که دارم انتخاب درستی باشه. علاقه‌ی تخصصی هم به تنها بخشی از اجرام آسمان ندارم که فقط بخوام به‌طور مثال از سحابی‌ها عکس بگیرم و رصد کنم و به‌طور عمومی می‌خوام وسیله‌ای برای رصد و ضمنا عکس‌برداری از آسمان زیبا داشته‌باشم. ضمن این که اولین باری‌است که تلسکوپ می‌گیرم و نیاز به تجربه‌های شما دوستان که به‌طور حرفه‌ای درگیر نجوم هستید نیز دارم و انتخاب اون تلسکوپ رو هم شخصا خودم انجام دادم و حاصل راهنمایی‌های اشخاص حرفه‌ای نبوده.

راستی عکس‌های زیبای شما رو دیدم ولی می‌خوام بدونم ولی می‌خوام بدونم با این تلسکوپ اشمیت ۸ اینچی مثلا سحابی امگایی که شما ازش عکس گرفتین چه‌جوری می‌شه اصلن می‌شه دیدش؟
    اگه ممکنه کمی بیش‌تر در مورد میدان دید بسته که گفتین هم توضیح بدید که آیا تابعی از فاصله‌ی کانونی هست؟ به گشودگی دهانه‌ی لوله بستگی نداره؟

17. 3 کاربر مقابل از mahdiahmadirad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #249
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7740

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    در ادامه توضیحات آقای ناصری این رو هم اضافه میکنم که برای اهداف عکاسی قبل از نگاه کردن به تلسکوپ به پایه و مقر اون دقت کنید. تلسکوپی که انتخاب کردید مقری از نوع سمتی ارتفاعی داره و بنابراین چندان برای عکاسی مناسب نیست. برای عکاسی مقرتون حتماً میبایستی استوایی و با قابلیت ردگیری دقیق و ملایم باشه. پس از اون برای گرفتن عکس‌های خوب بایستی تلسکوپی رو انتخاب کنید که کمترین خطای اپتیکی رو داشته باشه. در این خصوص آقای ناصری در تاپیک عکاسی از اعماق آسمان مفصلاً توضیح دادن. پیشنهاد من اینه که یک پایه مخصوص عکاسی تهیه کنید و بعد لوله اپتیکی مناسب خودتون رو جداگونه تهیه کنید و روی اون سوار کنید.

مرسی از توضیح تکمیلی‌تون. اما این نوع از تلسکوپ‌های سلسترون همون‌طور که می‌دونین، پایه‌های موتور دار و GoTo دارن و من فکر کردم که این مشکل سمتی-ارتفاعی‌ها رو برای عکاسی به‌راحتی برطرف می‌کنه.

19. 3 کاربر مقابل از mahdiahmadirad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #250
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5218
    تشکر شده 2,377 بار در 289 ارسال

راهنمای خرید تلسکوپ         
    مرسی از توضیح تکمیلی‌تون. اما این نوع از تلسکوپ‌های سلسترون همون‌طور که می‌دونین، پایه‌های موتور دار و GoTo دارن و من فکر کردم که این مشکل سمتی-ارتفاعی‌ها رو برای عکاسی به‌راحتی برطرف می‌کنه.
    با سلام
    شما میتونید با استفاده از گوه مقر سمتی ارتفاعی رو تبدیل به استوایی کنید و راحت باهاش عکاسی کنید.
    امضای ایشان
    آخرین سنگر سکوت،حق ما گرفتنی نیست

21. 8 کاربر مقابل از Soroush Samadi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 25 از 44 نخستنخست ... 1521222324252627282935 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)