صفحه 9 از 53 نخستنخست ... 567891011121319 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 90 , از مجموع 530

موضوع: فیزیک ِ محض!

1. Top | #1
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

Post فیزیک ِ محض!

ماهم با اقتدار این تاپیک رو دوباره ایجاد می کنیم تا جایی باشد برای بحثهای فیزیکی که ربطی به نجوم ندارد!
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

2. Top | #81
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    720
    تشکر شده 593 بار در 78 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط masoud farahbakhsh نمایش پست ها
    چرا زیر آب،نمیشه صدای محیط و حتی صدای محیط زیر آب رو به درستی شنید؟
    همون طور که میدونید صوت جز امواج مکانیکیه سرعت انتشار این امواج در جامدات بیشتر از مایعات و در اون بیشتر از گازهاست .با توجه به این موضوع در گذر از محیط غلیظ به رقیق (هوا به آب) طول موج و سرعت انتشار کاهش پیدا میکنه و خوب احتمالا یا شنیده نمیشه یا خیلی ضعیف تر میشه .ولی راجع به داخل آب اتفاقا به همون دلیل سرعت انتشار بیشتر اگه منبع هر دو صدا زیر آب باشه بهتر شنیده میشه ( منبع فیزیک پیش 1 .فصل 4)
    امضای ایشان
    هر کجا هستم باشم آسمان مال من است.

3. 8 کاربر مقابل از roset عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #82
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

اندازه گیری در نسبیت ِ خاص

در نسبیت ِ خاص بحث ِ اندازه گیری کاملا متفاوت از اون چیزی که در دنیای ِ امروز داریم میشه. علت ، اینه:

وقتی شما طول ِ یک جسم رو اندازه می گیرید سعی می کنید که مکان ِ سر و ته ِ جسم رو همزمان ثبت کنید و طول رو به دست بیارید. مفهوم ِ همزمانی در نسبیت ِ خاص کاملا متفاوت و عجیبه. به این مثال ِ معروف دقت کنید:

یک قطاری در حال ِ حرکت هستش. چراغی دقیقا در وسط ِ یکی از کوپه های ِ قطار روشن میشه. از دید ِ ناظری که درون ِ قطار هستش نور ِ لامپ همزمان به دو سر ِ اتاق میرسه.
    سرعت ِ نور قراره از دید ِ هر ناظری ثابت باشه (اصل ِ دوم ِ نسبیت ِ خاص)،بنابراین از دید ِ ناظری که بیرون ِ قطار هم نشسته ثابته!

بنا بر این نور ِ چراغ از دید ِ ناظر ِ بیرون از قطار همزمان به دو سر ِ قطار نمیرسه! چون سرعت ِ پرتو ِ نور از دید ِ ناظر ِ بیرونی در جهت ِ حرکت قطار از سرعت ِ قطار کم میشه و در خلاف ِ جهت ِ حرکت، با سرعت ِ قطار جمع میشه بنا بر این یک سمت زودتر روشن میشه تا سمت ِ دیگه و دو رویداد (روشن شدن ِ دیوار) که از دید ِ ناظر ِ درون ِ قطار همزمان بوده ، از دید ِ ناظر ِ بیرون از قطار هم زمان نیست!
    حتی اگر یک ناظری وجود داشته باشه که سریعتر از قطار (البته در جهت ِ حرکت ِ قطار) حرکت کنه، جای ِ رویداد ها رو کاملا برعکس ِ ناظر ِ ساکن خواهد دید. تصویر ِ پایین گویای ِ چیزهایی هستش که گفتم:

این اتفاق (تفاوت ِ همزمانی ِ دو رویداد برای دو ناظر ِ مختلف) باعث ِ یک پدیده ی ِ جالب در نسبیت ِ خاص میشه که بهش میگویند انقباض ِ طول. یعنی برای ِ اجسام ِ متحرک، طولها کوچکتر دیده میشه مثلا ماشینی که طول ِ ساکنش 10 متر هست اگر با سرعت ِ چهار پنجم ِ سرعت ِ نور حرکت بکنه طولش از دید ِ ناظر ِ ساکن میشود 6 متر!
    سرعت ِ نور معادل ِ طول ِ صفر میشه.

اینها رو داشته باشید فعلا کار دارم!
    امضای ایشان

5. 15 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #83
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

یه سوال
    فرمول اندازه گیری طول جسم در سرعت های متفاوت چیه؟
    آیا مثله جرم جسم هست و فقط به جای m و m0 پارامتر های طولی L و L0 رو میزاریم؟
    میشه کمی هم در مورد دلیل کم شدن جرم جسم با افزایش سرعت توضیح بدید؟

7. 5 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #84
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط astronomy نمایش پست ها
    یه سوال
    فرمول اندازه گیری طول جسم در سرعت های متفاوت چیه؟
    آیا مثله جرم جسم هست و فقط به جای m و m0 پارامتر های طولی L و L0 رو میزاریم؟
    میشه کمی هم در مورد دلیل کم شدن جرم جسم با افزایش سرعت توضیح بدید؟
    فرمول ِ طول برای ِ سرعت های ِ متفاوت اینه:

البته جرم با سرعت افزایش پیدا می کنه. البته بستگی به تعریف ِ جرم هم داره! سوال اینه: اگر در سرعتهای ِ بالا بخواهید جرم رو اندازه بگیرید چه کار می کنید؟ تنها کاری که می تونید بکنید اینه که تکانه ی ِ جسم رو تغییر بدید (نیرو وارد کنید). اگر تکانه رو مثل ِ قبل به صورت ِ

تعریف کنیم خواهیم دید که در برخوردها تکانه دیگه پایسته نیست. و این خیلی بده پس تکانه رو به این صورت تعریف می کنند:

که گاما همان ضریب ِ لورنتس هست که به صورت ِ زیر تعریف میشه:

برای ِ این که همان صورت ِ قبلی تکانه رو حفظ کنند و تکانه جرم در سرعت باقی بمانه، در نظر می گیرند که جرم ِ جسم با ضریب ِ لورنتس زیاد میشه. در واقع خیلی دلیل ِ تر و تمیزی نداره و بیشتر بازی با مفاهیمه
    امضای ایشان

9. 10 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #85
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

اگه میشه در مورد این موضوع یه کم توضیح بدید : مگه معادلاتی که در فیزیک و یا ریاضیات استفاده میکنیم ، در مورد مکان و زمان یک جسم صحبت نمیکنند ؟ یعنی در واقع نکته ی مفید معادلات نشان دادن موقعیت جسم در فضا زمانه ، درسته ؟ حالا چجوری میتونیم در مورد جایی که فضا زمان وجود نداره ، صحبت کنیم ؟ اصلا فیزیک میتونه روی این موضوع بحث کنه (امروزه )؟ اگه بحث کنه در مورد چه چیزش صحبت میکنه ؟
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

11. 5 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #86
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    اگه میشه در مورد این موضوع یه کم توضیح بدید : مگه معادلاتی که در فیزیک و یا ریاضیات استفاده میکنیم ، در مورد مکان و زمان یک جسم صحبت نمیکنند ؟ یعنی در واقع نکته ی مفید معادلات نشان دادن موقعیت جسم در فضا زمانه ، درسته ؟ حالا چجوری میتونیم در مورد جایی که فضا زمان وجود نداره ، صحبت کنیم ؟ اصلا فیزیک میتونه روی این موضوع بحث کنه (امروزه )؟ اگه بحث کنه در مورد چه چیزش صحبت میکنه ؟
    من نمی دونم جایی (جا به معنیه نظریه، نه مکان!) وجود داره که توش راجع به عدم ِ وجود ِ فضا-زمان بحث بشه یا نه! اما اصولا باید چنین جایی رو بشه تعریف کرد. تعریف از زمان چیه؟ nصد میلیون نوسان ِ اتم ِ سزیوم میشه یک ثانیه (عددش یادم نیست!) خوب حالا این اتم ِ سزیم رو میشه هر جایی قرار داد و زمان سنجی کرد. (شرایط ِ سخت مثل ِ دمای ِ بالا یا گرانش ِ زیاد خیلی مسئله ساز نیست، نهایتش یک کاواک از اون مکان جدا می کنیم و زمان رو می سنجیم) عدم ِ وجود ِ مکان به چه معناست؟ بالاخره شما باید یک دستگاه مختصات داشته باشید یا نه؟ سوای ِ هر شرایط ِ سختی بالاخره مکان و می شه تعریف کرد. به صورت ِ هندسی، فضا-زمان رو حرکت ِ پرتو ِ نور تعیین می کنه. نور هم که همه جا می تونه سیر کنه (مثال زدن ِ اجسام ِ کدر خیلی جالب نیست، بالاخره امواج ِ الکترومغانطیسی از هر چیزی می تونند عبور کنند!)

تنها شرایط ِ عجیب و غریب که این تعاریف همگی دچار ِ مشکل می شوند، تکینگی ِ موجود در مرکز ِ سیاه چاله است. که اون رو هم هنوز درست و حسابی نشناختند.

در ضمن طول و زمان تنها کمیت های ِ فیزیکی نیستند که فیزیک محدود به محاسبه ی ِ اونها باشه. کمیت های ِ دیگه ای هم (مثل ِ بار یا اسپین ...) مهم اند و محاسبه ی ِ اونها جزو ِ فیزیک محسوب میشه.

من خودم احساس می کنم سوالتون رو نفهمیدم!!!! همین بود؟
    امضای ایشان

13. 5 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #87
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

الان که این سوال مطرح شد، یک ایده به ذهنم رسید. آیا میتونیم جهانی کاملا مجازی با قوانینی که از خودمون در میاریم درست کنیم؟ جهانی با مفاهیم جدید و کاملا انتزاعی! الان یک مقدار توی ذهن خودم مبهم هست ولی آیا میشه با چیزهایی خلق کنیم که هیچ تصوری ازشون نداریم و از جنس دنیای ما نیستند؟

15. 7 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #88
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    من نمی دونم جایی (جا به معنیه نظریه، نه مکان!) وجود داره که توش راجع به عدم ِ وجود ِ فضا-زمان بحث بشه یا نه! اما اصولا باید چنین جایی رو بشه تعریف کرد. تعریف از زمان چیه؟ nصد میلیون نوسان ِ اتم ِ سزیوم میشه یک ثانیه (عددش یادم نیست!) خوب حالا این اتم ِ سزیم رو میشه هر جایی قرار داد و زمان سنجی کرد. (شرایط ِ سخت مثل ِ دمای ِ بالا یا گرانش ِ زیاد خیلی مسئله ساز نیست، نهایتش یک کاواک از اون مکان جدا می کنیم و زمان رو می سنجیم) عدم ِ وجود ِ مکان به چه معناست؟ بالاخره شما باید یک دستگاه مختصات داشته باشید یا نه؟ سوای ِ هر شرایط ِ سختی بالاخره مکان و می شه تعریف کرد. به صورت ِ هندسی، فضا-زمان رو حرکت ِ پرتو ِ نور تعیین می کنه. نور هم که همه جا می تونه سیر کنه (مثال زدن ِ اجسام ِ کدر خیلی جالب نیست، بالاخره امواج ِ الکترومغانطیسی از هر چیزی می تونند عبور کنند!)

تنها شرایط ِ عجیب و غریب که این تعاریف همگی دچار ِ مشکل می شوند، تکینگی ِ موجود در مرکز ِ سیاه چاله است. که اون رو هم هنوز درست و حسابی نشناختند.

در ضمن طول و زمان تنها کمیت های ِ فیزیکی نیستند که فیزیک محدود به محاسبه ی ِ اونها باشه. کمیت های ِ دیگه ای هم (مثل ِ بار یا اسپین ...) مهم اند و محاسبه ی ِ اونها جزو ِ فیزیک محسوب میشه.

من خودم احساس می کنم سوالتون رو نفهمیدم!!!! همین بود؟
    می خواستم به نکته ای اشاره کنم که فرمودید ، مثلا در نقطه ی تکینگی فیزک چجوری مسائلش رو مطرح میکنه ؟ خوب اونجا که نمیتونیم از مکان و زمان صحبت کنیم و قاعدتا از کمیت های فیزیکی ناشی از اونها که در معادلات میان نمیتونیم مفهومی رو بگیریم ؟ درسته یا نه ؟ شما تا حالا محاسباتی رو که توی اون نقطه انجام میشه رو دیدید ؟ از چه کمیت هایی صحبت میشه ؟
    ..
    نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    الان که این سوال مطرح شد، یک ایده به ذهنم رسید. آیا میتونیم جهانی کاملا مجازی با قوانینی که از خودمون در میاریم درست کنیم؟ جهانی با مفاهیم جدید و کاملا انتزاعی! الان یک مقدار توی ذهن خودم مبهم هست ولی آیا میشه با چیزهایی خلق کنیم که هیچ تصوری ازشون نداریم و از جنس دنیای ما نیستند؟
    من همیشه به این موضوع فکر میکنم که ریاضیات عام تر از فیزیک نیست ؟ یعنی ما قوانین ریاضی رو بیان کردیم و بیان فیزیک امروز تنها بیان خاصی از اونها نیست ؟
    ..
    در چند جا خوندم که برای بررسی های کیهانشناسی از ریاضیات بیشتر صحبت میشه تا فیزیک .درسته ؟ آیا ریاضیات میتونه در مورد منطقه ی مورد نظر صحبت کنه ؟ اصولا کیهانشناسان برای نظریه هاشون چی کار میکنن !!؟
    ویرایش توسط solh : 01-05-2012 در ساعت 12:11 PM
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

17. 4 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #89
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

می خواستم به نکته ای اشاره کنم که فرمودید ، مثلا در نقطه ی تکینگی فیزک چجوری مسائلش رو مطرح میکنه ؟ خوب اونجا که نمیتونیم از مکان و زمان صحبت کنیم و قاعدتا از کمیت های فیزیکی ناشی از اونها که در معادلات میان نمیتونیم مفهومی رو بگیریم ؟ درسته یا نه ؟ شما تا حالا محاسباتی رو که توی اون نقطه انجام میشه رو دیدید ؟ از چه کمیت هایی صحبت میشه ؟
    ..
    تا جایی که من اطلاع دارم (که به وضوح خیلی کمه) نزدیکی های ِ تکینگی هم هنوز میشه راجع به زمان و مکان بحث کرد. اما یه جور ِ دیگه! اما تو خود ِ نقطه ی ِ تکینگی هنوز همه گیر کردن!

می تونید به یک استادی که نسبیت ِ عام خوانده (مثل ِ دکتر منصوری یا دکتر خرمی) میل بزنید و ازشون بپرسید!
    این صفحه ِ ی ِ دکتر خرمی:
    http://mamwad.org/
    این هم صفحه ی ِ دکتر منصوری:
    http://www.rmansouri.ir/fa/
    دکتر منصوری رو نمی دونم ولی دکتر خرمی به احتمال ِ زیاد جواب بده.
    امضای ایشان

19. 6 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #90
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    902
    تشکر شده 5,824 بار در 808 ارسال

فیزیک ِ محض!         
    یه سوالی هست چند وقتی میشه ذهن منو به شدت مشغول کرده .

چرا همه ی مواد خاصیت الاستیک دارند ؟ ( حتی به میزان خیلی کمش )

21. 5 کاربر مقابل از Amin-Mehraji عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 9 از 53 نخستنخست ... 567891011121319 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)