صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 22

موضوع: تفاوت های کیهان شناسی و اخترفیزیک

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

تفاوت های کیهان شناسی و اخترفیزیک

به نام خالق آسمان پرستاره
    نجوم نیز مانند هر علم دیگری گرایش های مخصوص خود را دارد. امروزه با پیشرفت های چشمگیری که در علوم مختلف داریم شاهد تخصصی شدن هر گرایش هستیم به عنوان مثال روزی در علم پزشکی، خواهیم دید که پزشک متخصص مردمک چشم راست با چشم چپ تفاوت کند!!
    نجوم نیز مانند هر علم دیگری دارای بخش های مختلف و متفاوتی است که برخی از آنها حتی ممکن است که هیچ شباهتی با یکدیگر نداشته باشند.
    در این تاپیک می خواهیم اخترفیزیک و کیهان شناسی را معرفی نماییم و تفاوت های آنها را بررسی کنیم:
    اخترفیزیک:
    همان طور كه از نام اخترفیزیک مشخص است، اين بخش به بررسی فيزيكِ اجرام آسمانی مي پردازد. در اين علم هرچقدر فيزيك قوي شود، اخترفيزيك هم پيشرفت مي كند. - رشد اخترفيزيك در چند صده ي اخير مديون رشد فيزيك است. – بنابراين، پيشنهاد مي شود كه از استاداني نظير عبدالرحمان صوفي براي آموزش در اين بخش جداً خودداري كنيد! چون در حال حاضر بسياري از نظرات دانشمندان قديمي رد شده و حتي ممكن است، خلاف برخي از مطالبي كه امروز درباره ي آنها صحبت مي كنيم در آينده اثبات شود! در اين علم مي خواهيم ببينيم كه چه چيزي باعث حركت مي شود؛ درون ستارگان چه اتفاقي رخ مي دهد و سرگذشت اجرام سماوي چگونه است؟
    کیهان شناسی
    اساس کیهان شناسی، فيزيك و رياضيات است. اين بخش از لحاظ استفاده از فيزيك بي تفاوت با مكانيك سماوي نيست، اما تفاوت هايي نيز دارد، از آن جايي كه ابعاد کیهان وسيع است و ابعاد ما نيز در مقابل آن بسيار كوچك، علم فيزيك به تنهايي نمي تواند پاسخ گوي محاسبات ما باشد، بنابراين علم رياضي به كمك كيهان شناسان مي آيد تا نظريات و حدس هايي صحيح و مقبول ارائه كنند. کیهان شناسی یکی از نوپاترین شاخه های نجوم است که «ادوین هابل» و «آلبرت اينشتین» از افراد مؤثر در پیشرفت این علم به شمار می روند.
    اگر بخواهیم با یک مثال تفاوت های اخترفیزیک و کیهان شناسی را بیان کنیم:
    فرض کنید اندازه ی ما در حد ذرات زیر اتمی است! و تمام کیهان یک اطاق است.
    دراین صورت ستارگان اتم ها هستند و کهکشان ها نیز مولکول ها یا کمی بزرکتر! آنگاه اتاق نیز جهان خواهد بود. و بدیهی است که ما نمی توانیم همه چیز را در مورد اتاق بدانیم اما شناخت اتم ها (اخترفیزیک) برای ما بسیار آسان تر خواهد بود تا شناخت اتاق (کیهان شناسی)

2. 10 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #11
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    65
    تشکر شده 81 بار در 15 ارسال
    در کل (به نظر من) اختر فیزیک سخت تر از کیهانشناسی است.
    زیرا در کیهانشاسی شما درباره کیهان و جهان پیرامون اطلاعاتی به دست می آورید و نظراتی را در حیطه ی همان اطلاعات ارائه می کنید.
    ولی در اختر فیزیک شما باید راجع به ساختار درونی ستارگان ، کهکشانها و... تحقیق کنید.راجع به چیزی که در دوردست ها است تحقیق و اطلاعاتی راجع به ساختار درونی آن ، زمان مرگ و تولد آن و...به دست می آورند.
    در صورتی که کیهانشناسان از اطلاعات اخترفیزیکدانان استفاده می کنند.

4. Top | #12
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    76
    تشکر شده 352 بار در 66 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط rasoulrahimi نمایش پست ها
    زیرا در کیهانشاسی شما درباره کیهان و جهان پیرامون اطلاعاتی به دست می آورید و نظراتی را در حیطه ی همان اطلاعات ارائه می کنید.
    ولی در اختر فیزیک شما باید راجع به ساختار درونی ستارگان ، کهکشانها و... تحقیق کنید.راجع به چیزی که در دوردست ها است تحقیق و اطلاعاتی راجع به ساختار درونی آن ، زمان مرگ و تولد آن و...به دست می آورند.
    خیر! اینطوری که می فرمایید نیست.
    درواقع ما ستارگان را از نزدیک می توانیم بررسی کنیم (خورشید) اما در مقابل کیهان خیلی کوچکتر از این حرف ها هسیتم
    و کیهان شناسی ناب واقعاً پیچیده تر از اخترفیزیک است
    امضای ایشان
    اگر به اوج نمی رسی نگران نباش
    من رسیدم، خبری نبود

5. کاربر مقابل از No.1 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

6. Top | #13
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    65
    تشکر شده 81 بار در 15 ارسال

اختر شناسی فقط محدود به خورشید نیست.
    اخترشناسی علمی است که به بررسی دورترین کهکشانها هم می پردازد.
    شاید هم کیهانشناسی علمی پیچیده باشد،اما اختر فیزیک علمی بسیار سخت است که تعداد اخترفیزیکدانان هم بسیار کمتر از کیهانشناسان است.(به دلیل همین سختی)

7. Top | #14
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    84
    تشکر شده 161 بار در 32 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیام بهرام پور نمایش پست ها
    جناب طالبی اگر لطف کنید و یکمی بیشتر منظورتون رو توضیح بدین ممون می شم
    چون اگه اشتفاه متوجه بشم این بحث یکمی خطناکه و بهتره که توش اشتباه نشه
    سلام
    جناب آقای بهرام پور ممنون از توجهتون
    ببینید عرفا میگن این عالم از کران تا کران همش در آسمان اول قرار داره و خداوند تبارک و تعالی عالم رو در هفت آسمون و عرش و ... آفریده که عظمت خلقتش از آسمانها همین قدر بس که مقیاس آسمون اول با آسمون دوم مثل حلقه ای(یعنی آسمون اول) در بیابان(یعنی آسمون دوم) باشه
    و مقیاس آسمون دوم به آسمون سوم هم همینجور تا آخر
    میخوام نظر شما رو بدونم البته من خودم هم نظراتی دارم ولی اگر اجازه بدهید در انتها خدمتتون عرض میکنم
    لطفا از دید شما توجیه این مطلب چگونه است؟

8. کاربر مقابل از a_talebi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

9. Top | #15
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    293
    تشکر شده 62 بار در 7 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط a_talebi نمایش پست ها
    سلام
    جناب آقای بهرام پور ممنون از توجهتون
    ببینید عرفا میگن این عالم از کران تا کران همش در آسمان اول قرار داره و خداوند تبارک و تعالی عالم رو در هفت آسمون و عرش و ... آفریده که عظمت خلقتش از آسمانها همین قدر بس که مقیاس آسمون اول با آسمون دوم مثل حلقه ای(یعنی آسمون اول) در بیابان(یعنی آسمون دوم) باشه
    و مقیاس آسمون دوم به آسمون سوم هم همینجور تا آخر
    میخوام نظر شما رو بدونم البته من خودم هم نظراتی دارم ولی اگر اجازه بدهید در انتها خدمتتون عرض میکنم
    لطفا از دید شما توجیه این مطلب چگونه است؟

من متاسفانه اصلا اطلاعات مذهبی ندارم پس لطفا از نظری که میخوام بدم ناراحت نشید یا فکرای بد بد نکنین ...
    من اونطوری که تا بحال دیدم در مجامع دینی گذشته برای ملموس شدن بسیاری از حقایقی که ما الان به راحتی اونارو درک میکنیم از یه سری تمثیلات استفاده میکردن...
    برای مثال همین بهشت....اون زمانا وقتی پیامبر برای اعراب میخواست بهشت رو توصیف کنه از رود و درخت و جنگل و ... استفاده میکرد تا برای اونا که تا اون زمان فقط بیابون و... دیده بودن تصویر درستی از زیبایی ها تجلی بشه که امروزه ماها( حداقل من) میدونیم زیبایی هایی فراتر از ای چیزای ظاهری وجود داره که میتونه تو بهشت وجود داشته باشه...
    ببخشید پرحرفی کردم ولی میخوام بگم شاید این مطلبی که شما در موردش گفتین فقط تمثیلی باشه برای نشون دادن بزرگی کیهان....نمیخوام حرف شمارو تکذیب کنم ولی شاید این مطلب معنی دیگه ای غیر از معنی ظاهریش داشته باشه
    اگه اشتباه میگم یا فکر میکنید منظورتونو بد متوجه شدم لطفا راهنماییم کنین....
    ویرایش توسط na3r : 09-26-2010 در ساعت 09:47 AM دلیل: اضافه کردن نقل قول مربوطه.
    امضای ایشان
    I love my GOD

10. کاربر مقابل از mehrnaz عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

11. Top | #16
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    84
    تشکر شده 161 بار در 32 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrnaz نمایش پست ها
    من متاسفانه اصلا اطلاعات مذهبی ندارم پس لطفا از نظری که میخوام بدم ناراحت نشید یا فکرای بد بد نکنین ...
    من اونطوری که تا بحال دیدم در مجامع دینی گذشته برای ملموس شدن بسیاری از حقایقی که ما الان به راحتی اونارو درک میکنیم از یه سری تمثیلات استفاده میکردن...
    برای مثال همین بهشت....اون زمانا وقتی پیامبر برای اعراب میخواست بهشت رو توصیف کنه از رود و درخت و جنگل و ... استفاده میکرد تا برای اونا که تا اون زمان فقط بیابون و... دیده بودن تصویر درستی از زیبایی ها تجلی بشه که امروزه ماها( حداقل من) میدونیم زیبایی هایی فراتر از ای چیزای ظاهری وجود داره که میتونه تو بهشت وجود داشته باشه...
    ببخشید پرحرفی کردم ولی میخوام بگم شاید این مطلبی که شما در موردش گفتین فقط تمثیلی باشه برای نشون دادن بزرگی کیهان....نمیخوام حرف شمارو تکذیب کنم ولی شاید این مطلب معنی دیگه ای غیر از معنی ظاهریش داشته باشه
    اگه اشتباه میگم یا فکر میکنید منظورتونو بد متوجه شدم لطفا راهنماییم کنین....
    سلام
    محبت کردید ....
    اگر اجازه بدید نظر دوستان دیگر رو هم ببینیم بعد مطالب رو جمع بندی میکنم
    یا حق

12. کاربر مقابل از a_talebi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

13. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

این مطلب رو از ویکی پدیا دیدم و خیلی خیلی این تعریف و توضیح رو قبول دارم!

بخوایم کلا حساب کنیم و به ریشه برسیم به علم "اخترفیزیک" میرسیم! حتی نجوم آماتوری از زیر مجموعه ای اخترفیزیکه! بزارید تقسیم بندی رو کنم و خودتون خیلی راحت همه چیزو درک می کنید!

1- اخترفیزیک
    1-1 کیهان شناسی :
    مطالعه ی جهان خیلی نزدیک، مطالعه بیگ بنگ و عناصر سبک در هنگام بیگ بنگ، مطالعه تابش های ریزموج زمینه، مطالعه ساختار و تکامل اجرام عظیم مثله سوپر خوشه ها، ماده تاریک، انرژی تاریک و زمینه های دیگه مثله اصل هم ارزی و اساس سیاه چاله ها و نسبیت و تابش های پر انرژی کیهانی
    2-1 نجوم فراکهکشانی :
    مطالعه خوشه ها و گروه های کهکشانی، رادیو کهکشان ها،کوازارها، سوپرنوا ها ( این رشته با اجرام خارج کهکشان خودمون کار داره نه داخل کهکشان خودمون)
    3-1 نجوم کهکشانی :
    مطالعه ی کامل و دقیق کهکشان خودمون و چیزایی که داخلشه و دیده میشه! مثلا از ساختار، تکامل،حرکت،انواع گونه های ستاره ای، بررسی قسمت دیسک کهکشانی، هاله ی کهکشانی،خوشه ها و سحابی ها،عناطر کلی موجود و...
    4-1 نجوم ستاره ای :
    نجوم رصدی:نجوم رادیویی،نجوم فروسرخ،نجوم اپتیکی،نجوم فرابنفش،نجوم پرتو ایکس،نجوم پرتو گاما، نجوم موج الکترومغناطیس ،آسترونومتری و مکانیک سماویی
    نجوم تئوری : همان طور که معلومه ار اسمش به بررسی مدل ها و نظریه ها از طریق آزمایش و برنامه های شبیه سازی انجام میشه میپردازه!
    نجوم اماتوری اون طوری که تعریف شده یه میان رشته ای هستش!یعنی رشته ی اصلی نیست!
    نجوم خورشیدی هم یه رشته جدا ازاین دو گروه ست!
    5-1 نجوم سیاره ای :
    شامل گرایش های : نجوم سیاره ای، زمین شناسی سیاره ای،ژئو مورفولوژی( مطالعه ی سطح و ناهمواری های سطحی)،
    شیی کیهانی و زمین شیمی و سنگ شناسی ( مطالعه ی و نظریه سازی برای پیدایش یه جرم مثله سیارک یا دنباله داردر منظومه شمسی و انالیز اون)، فیزیک زمینی ( مطالعه فیزیکی زمین مثله مغاطیس و جاذبه و ...)، جو شناسی ( مطالعه قسمت جوی سیارات)
    6-1 فرازمینی :
    مطالعه ی سیارات فراخورشیدی و فرا زمینی که شامل رشته های مرتبط هم میشه!
    7-1 زمین شناسی سیاره ای :
    این رشته مختص بررسی سطح انواع اجرام از جمله سیاره ها، اقمار،سیارک ها،دنباله دار ها و ...
    8-1 نجوم سنجی (آسترومتری):
    حرکت شناسی کامل اجرام ستاره ای و غیر ستار های شامل سرعت، قدر، جرم،دما،ردشیفت،نوع حرکت،مدار و ...
    این از جمله رشته های که المپیادی ها زیاد کار میکنن!اگه کتاب های مرتبط با اونو داشته باشید میتونید خودتون از این کارای حرفه ای انجام بدید!
    9-1 اختر شیمی :
    مطالعه ی عناصر و مولکول ها در جهان و میزان انتشار اون ها! ای رشته تلفیقی از شیمی و نجوم ستاره ای و کارش با طیف ها است.
    10-1 نجوم زیستی:
    مطالعه ی منشاء، تکامل،توزیع و اینده زندگی در جهان است! کارش مطالعه امکان زندگی روی سیارات و ... است.
    11-1 مکانیک مداری (نجوم حرکتی):
    بررسی و مطالعه ی مدای و فیزیکی موشک ها و سفینه های فضایی و ... فرقی نمیکنه تو جو باشه یا سیارات دیگه!کارش هدایت و طراحی مدارهای هوایی است!

حالا راحت میشه فهمید اخترفیزیک چقدر گسترده ست!جای اکتشافات زیادی هست!

پدرم درومد تا اینو نوشتم!:d
    ویرایش توسط 169 : 10-11-2010 در ساعت 12:16 AM دلیل: بولد کردن سر تیتر!

14. 11 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #18
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1050
    تشکر شده 847 بار در 65 ارسال

ببخشيد دوستان يه سوال ! پس رشته ي اخترشناسي چي؟
    من اينجا توضيح خاصي در رابطه با اون نخوندم(فقط اختر فيزيك و كيهان شناسي و ....... مطرح شد) . و آيا اين كه در اين رشته ميشه براي ارشد نجوم راديويي خوند؟ لطفا راجع به گرايش هاي ارشدش اطلاعات بديد؟
    امضای ایشان
    یا چنان نمای که هستی،یا چنان باش که می نمایی...
    **بایزید بسطامی**

16. 3 کاربر مقابل از Asteroid عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Asteroid نمایش پست ها
    ببخشيد دوستان يه سوال ! پس رشته ي اخترشناسي چي؟
    من اينجا توضيح خاصي در رابطه با اون نخوندم(فقط اختر فيزيك و كيهان شناسي و ....... مطرح شد) . و آيا اين كه در اين رشته ميشه براي ارشد نجوم راديويي خوند؟ لطفا راجع به گرايش هاي ارشدش اطلاعات بديد؟
    سلام

اخترشناسی کلی تر از اخترفیزیک است و کل شاخه های علم نجوم را در بر می گیرد.

برای کارشناسی ارشد در داخل ایران فکر نمیکنم رشته نجوم رادیویی وجود داشته باشد و فقط گرایشهای اخترفیزیک و کیهان شناسی است. البته در خود این گرایشها میشه در حیطه نجوم رادیویی فعالیت کرد. ولی در ایران رادیو تلسکوپ برای کار حرفه ای نداریم!

18. 5 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #20

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5116
    تشکر شده 70 بار در 9 ارسال

تفاوت های کیهان شناسی و اخترفیزیک         
    نقل قول نوشته اصلی توسط rasoulrahimi نمایش پست ها
    با تشکر از توجهتون دوست عزیز
    ولی با نظرتون مخالفم
    در اخترفیزیک یکی از کلیدی ترین چیزها که بررسی میشه طیف یا نور یک ستاره هستش که با توجه به انتقال به سرخ گرانشی و غیره میشه تحلیل مکفی و مناسبی روی طیف ستاره یا قدر اون انجام داد و اطلاعات خوبی بدست آورد. ستاره شما هرقدر هم دور باشه شما می تونید با صرف زمان کافی به میزان مورد نیازتون ازش تابش دریافت کنید .
    اما در کیهان شناسی با وجود اینکه سرعت نور سرسام آوره ولی چون محدوده ، هر چقدر هم که به کیهان عمیق تر نگاه کنیم تنها می تونیم تا فاصله ی محدودی رو ببینیم . یعنی نمی تونیم به اندازه ی کافی به مهبانگ نزدیک بشیم . این یعنی به جای داده های تجربی باید مدل های ریاضی و فیزیکی مناسبی ساخته بشه که تحول کیهان ، از زمانی که قادر به دیدنش هستیم تا الان ، رو به خوبی تائید کنه تا بتونیم برای توضیح تحول کیهان از زمان مهبانگ به بعد رو ش حساب کنیم . در این صورت می تونیم امیدوار باشیم مدل مناسبی ساخته بشه که بتونیم با اون آینده کیهان رو پیش بینی کنیم.

20. 7 کاربر مقابل از roustaie عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع