صفحه 4 از 10 نخستنخست 12345678 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 92

موضوع: بررسی و نقد اخبار نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

Post بررسی و نقد اخبار نجومی

سلام خدمت همه ستارگان زمینی آوا استار

این تاپیک رو زدم واسه اینکه بیایم اخبار نجومی رو بررسی و نقد کنیم اخبار خارجی و مخصوصا داخلی رو، و اینکه کدوم خبر چقدر صحت داره یا موردی توش هست که می تونه مورد بررسی بیشتر قرار بگیره یا نقد بشه. و می تونیم اگه موردی زیاد بحث داشت یه تاپیک جداگانه واسش باز کنیم و بیشتر اون مورد رو موشکافی کنیم

نکته دوم هم اینکه اگه نکات آموزشی در خبر مد نظر وجود داشت با هم دیگه ریز به ریز بررسی کرده و یاد بگیریم باهم. که این کار رو با عکسهای نجومی هم می تونیم انجام بدیم.

مثلا هر کسی می تونه بگه از فلان خبر (یا عکس خبری) چه نکته ای رو یاد گرفته چون ممکنه چیزی رو که اون دیده من نوعی ندیده باشم و بهش توجه نکرده باشم. یا اساتید محترم بگن که اون خبر یا عکس چه نکته ای رو توش داره که من مبتدی نمیدونم.
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

2. Top | #31
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1459
    تشکر شده 2,315 بار در 256 ارسال

با سلام به تمامی دوستان
    دیروز در ویژه نامه هفتگی دانش و پزشکی روزنامه جام جم مطلبی با این عنوان (سایه ماه "اتمسفر زمین را به هم میریزد.) چاپ شده بود که در ان ذکر شده که سایه ماه مانند یک کشتی که بر روی اقیانوس ها حرکت میکند وسطح آب را با تولید امواجی مهیب به هم می ریزد امواج سهمگینی در اتمسفر زمین ایجاد میکند که در برخی مواقع با سرعتی بیش از 320 کیلومتر بر ساعت حرکت میکند!میخواستم بدونم کسی از دوستان در باره ی آن اطلاعی داره واینکه آیا این خبر در ست یانه ؟
    امضای ایشان

Somewhere
    Something
    Incredible
    Is waiting
    To be known

'Carl Sagan'

3. کاربر مقابل از melika bidabadi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

4. Top | #32
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584

دنباله دار النین نابود شد

اااااا
    فکر کنین جناب رضاش!!!!

رسماً سرکار بودیم شما و ما که هرچی گشتیم پیداش نکردیم سپتامبر که سرنوشتش مشخص شده بوده 16 اکتبرم که خرده های متلاشی شدش به نزدیک زمین رسیده و ما 20-21 اکتبر داشتیم دنبالش میگشتیم. من میگم چرا پیداش نمی کنیما.

(البته تقصیر ما هم نیست دوستان سایت heaven-above هم جاش رو واسه همون روز مشخص کرده بود )

خیلی باحال بود این خبر
    ویرایش توسط آسمون : 10-30-2011 در ساعت 06:38 PM دلیل: اضافه کردن لینک
    امضای ایشان

5. 11 کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

اینم از شانس منه دیگه!

چند وقت قبل هم سایت ناسا اعلام کرده بود که این دنباله دار به خاطر گرانش خورشید خرد شده است ولی بعدش تکذیب کرد.

به خاطر کوچکی این جرم که در حدود دو تا سه کیلومتر بود احتمال داشت که در هنگام نزدیکی به خورشید به مانند دنباله دار "بیلا" در سالهای 1850 تا 1860 نابود شود که این رویداد بیشتر بستگی به جنس هسته ی دنباله دار دارد.

البته مجله sky at night مقارنه های این دنباله دار رو با دیگر اجرام سماوی در ماه اکتبر به درستی پیش بینی کرده بود و همین حالا هم در سایت Heavens-Above Home Page قدر این دنباله دار رو هفته گذشته 6.3 و در حال حاضر 7.9 عنوان کرده است.ولی احتمالا" از این دنباله دار باید غباری مانده باشد.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

7. 12 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

فرستاده شدن متون مقدس، مذهبی و ادبی به فضا!

احتمالا اگر در یکی دو سال گذشته خبرهای فضایی را دنبال کرده باشید، چنین خبرهایی شنیده اید:

- ارسال نخستین قرآن به فضا
    - نظر سنجی برای ارسال یک متن فارسی( دیوان حافظ، شاهنامه و ...) به فضا

و در نهایت: فرستادن متن منشور کورش به فضا

همه این کارها حاصل تلاشهای آقای سیروس برزو، روزنامه نگار معروف فضایی است.

من مدتهاست که در این باره میخوام صحبت کنم و به نقد این کار بپردازم.

دوستان من واقعا نمیدونم فرستاده شدن یک متن به فضا، چه تاثیری داره؟ واقعا ما میخواهیم با این کار چه چیزی را برسانیم؟ هدف ما چیست؟

آیا هدف ما این است که آن متن را مقدستر کنیم؟ آن هم با ارسال به فضا؟( و بعد هم نمایش آن در یک نمایشگاه) به نظرم فرستادن قرآن کریم به فضا، اتفاقا یک جورهایی وهن آن است. قرآن مجید کلام خداست و به خودی خود بالاترین جایگاه را در بین مسلمانان داره. فرستادنش به فضا برای بزرگ کردنش، یک جورهایی به نظرم عملکرد معکوس داره(قرآن برای معروف بودن نیازی به رفتن به فضا نداره).

همین اتفاق داره برای منشور کوروش هم می افته. اما سوال اینجاست که واقعا فایده این کار چیه؟ یعنی این که متن منشور کورش به صورت فیزیکی و در چند زبان! به فضا فرستاده بشه، دقیقا موجب چی میشه؟

من نمیخوام قضاوت خاصی در این باره بکنم ولی بقیه دوستان هم بیان اینجا و نظر بدن و ببینیم در مجموع این کار خوبه یا نه و اصلا چه فایده ای داره؟

پی نوشت:

در متن خبر آمده: پدر ترويج فناوري فضايي ايران گفته است: ...

باز هم من هیچ قضاوتی نمی کنم ولی این بحث القاب گوناگونی که روی افراد گذاشته میشه (خیلی وقتها بدون این که خودشون بدونند) واقعا داره به یک معضل تبدیل میشه.( که به شخصه روی اعصاب بنده پیاده روی میکنه.)

پی نوشت 2: من میدونم که نیت آقای برزو در این کار، خیر است. اما به هر حال این نقد باید انجام میشد.

شاید مدیران ارشد و مدیر سایت صلاح ندونند که این مطلب اینجا نوشته بشه. اگر صلاح نیست من مطلب را حذف کنم.

9. 9 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19
    تشکر شده 746 بار در 117 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    احتمالا اگر در یکی دو سال گذشته خبرهای فضایی را دنبال کرده باشید، چنین خبرهایی شنیده اید:

- ارسال نخستین قرآن به فضا
    - نظر سنجی برای ارسال یک متن فارسی( دیوان حافظ، شاهنامه و ...) به فضا

و در نهایت: فرستادن متن منشور کورش به فضا

همه این کارها حاصل تلاشهای آقای سیروس برزو، روزنامه نگار معروف فضایی است.

من مدتهاست که در این باره میخوام صحبت کنم و به نقد این کار بپردازم.

دوستان من واقعا نمیدونم فرستاده شدن یک متن به فضا، چه تاثیری داره؟ واقعا ما میخواهیم با این کار چه چیزی را برسانیم؟ هدف ما چیست؟

آیا هدف ما این است که آن متن را مقدستر کنیم؟ آن هم با ارسال به فضا؟( و بعد هم نمایش آن در یک نمایشگاه) به نظرم فرستادن قرآن کریم به فضا، اتفاقا یک جورهایی وهن آن است. قرآن مجید کلام خداست و به خودی خود بالاترین جایگاه را در بین مسلمانان داره. فرستادنش به فضا برای بزرگ کردنش، یک جورهایی به نظرم عملکرد معکوس داره(قرآن برای معروف بودن نیازی به رفتن به فضا نداره).

همین اتفاق داره برای منشور کوروش هم می افته. اما سوال اینجاست که واقعا فایده این کار چیه؟ یعنی این که متن منشور کورش به صورت فیزیکی و در چند زبان! به فضا فرستاده بشه، دقیقا موجب چی میشه؟

من نمیخوام قضاوت خاصی در این باره بکنم ولی بقیه دوستان هم بیان اینجا و نظر بدن و ببینیم در مجموع این کار خوبه یا نه و اصلا چه فایده ای داره؟

پی نوشت:

در متن خبر آمده: پدر ترويج فناوري فضايي ايران گفته است: ...

باز هم من هیچ قضاوتی نمی کنم ولی این بحث القاب گوناگونی که روی افراد گذاشته میشه (خیلی وقتها بدون این که خودشون بدونند) واقعا داره به یک معضل تبدیل میشه.( که به شخصه روی اعصاب بنده پیاده روی میکنه.)

پی نوشت 2: من میدونم که نیت آقای برزو در این کار، خیر است. اما به هر حال این نقد باید انجام میشد.

شاید مدیران ارشد و مدیر سایت صلاح ندونند که این مطلب اینجا نوشته بشه. اگر صلاح نیست من مطلب را حذف کنم.
    کاملا با حرفتون موافقم.مخصوصا در مورد پی نوشت 1.
    متاسفانه ما فکر می کنیم فقط مقدسات ما مقدس هستن.خود کشور های آمریکا و شوروی با اینکه خودشون صاحب فناوری هستن چنین کاری نمی کنند (یا من نشنیدم که چنین کاری بکنند.دوستان اگه اطلاعی دارید بگید) اما ما برای انجام اینگونه کار ها مجبوریم توسط پدر ترویج فناوری فضایی ایران کلی رایزنی انجام بدیم و در نهایت با افتخار اعلام کنیم که فرآن به فضا رفت.کسی نیست بگه خوب بعدش؟؟

11. 3 کاربر مقابل از only orion عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نقل قول نوشته اصلی توسط only orion نمایش پست ها
    کاملا با حرفتون موافقم.مخصوصا در مورد پی نوشت 1.
    متاسفانه ما فکر می کنیم فقط مقدسات ما مقدس هستن.خود کشور های آمریکا و شوروی با اینکه خودشون صاحب فناوری هستن چنین کاری نمی کنند (یا من نشنیدم که چنین کاری بکنند.دوستان اگه اطلاعی دارید بگید) اما ما برای انجام اینگونه کار ها مجبوریم توسط پدر ترویج فناوری فضایی ایران کلی رایزنی انجام بدیم و در نهایت با افتخار اعلام کنیم که فرآن به فضا رفت.کسی نیست بگه خوب بعدش؟؟
    بله باز اگر فناوریش مال خودمون بود، میتونست افتخار محسوب بشه! ولی این که ما با فناوری روسیه و با فضانوردانی که احتمالا اعتقادی به قرآن ندارند، آن را به فضا بفرستیم چه افتخاری برای ما داره؟ اگر مسلمانان قرآن را با تکنولوژی خودشون به فضا بفرستند یک حرکت نمادین محسوب میشه ولی این کار چی؟

13. 5 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال نقره كشوري المپياد نجوم
    شماره عضویت
    251
    تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    بله باز اگر فناوریش مال خودمون بود، میتونست افتخار محسوب بشه! ولی این که ما با فناوری روسیه و با فضانوردانی که احتمالا اعتقادی به قرآن ندارند، آن را به فضا بفرستیم چه افتخاری برای ما داره؟ اگر مسلمانان قرآن را با تکنولوژی خودشون به فضا بفرستند یک حرکت نمادین محسوب میشه ولی این کار چی؟
    جناب برزو در مركز علوم و ستاره شناسي فرموده بودند كه ما مي خواستيم به همراه قرآن يك عدد پرچم ايران هم به فضا بفرستيم كه آمريكا موافقت نكرد.... در همون راستاي فناوري براي خودمون بايد باشه تا پرچممون رو ببريم بالا، بسيار از آمريكا سپاس گذارم كه نگذاشت پرچممون به همراه روس ها و احيانا با شاتل بره به ايستگاه بين المللي!!! اونوقت اگه يه روزي ما انسان رو ميفرستاديم فضا ديگه خيلي لوس بود كه پرچم ايران رو رو دست بگيره و افتخار كنه...
    درمورد قرآن هم و همچنين آثار استاد فرشچيان و منشور كوروش و امثالهم هم كاملا با نظر دوستان موافقم...
    اما حيف كه عده اي از جامعه ايران ظاهر بين و كوته نظرند...

15. 5 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584

سلام.

ببخشید میون کلامتون. بنده هم نظر شخصیمو میگم نه از کسی دفاع میکنم نه چیز دیگه. فقط با نگاهی متفاوت نظرمو میگم.

الان با خوندن این پستها یاد یه خبر افتادم:

یادم میاد پارسال این خبر رو خوندم راجع به کاوشگر ویجر و.... لوح طلایی و پر کردن اون با یه سری اطلاعات ( نقل قول از خبر"دیسک حاوی اطلاعاتی از زمین مانند عکس از انسان ، مناظر طبیعی،پیام سلام به تمامی زبان های زنده ی دنیا،صدای موج های دریا و همچنین اطلاعات ریاضی که باعث می شود موجودات فرازمینی بدانند بینش ریاضی ما چگونه است.)

خبرکامل و عکس لوح: http://persiansky2010.blogfa.com/89051.aspx

پس ناسا و آمریکا یا کشورهای دیگه هم همین کارو می کنن شاید بنوعی دیگه اما هست همچین کاری و مختص ما نیست فقط. ایشالا پرچممونم یروزی با فناوری خودمون میره.

اما اینکه پرچم میره فایدش چیه؟ چرا؟ دلیلش چیه؟ کاری بفتح نداریما، بغیر اون دلیل دیگش چیه که باشه اونجا؟ چرا کشورهای دیگه میبرن؟ چرا میزارن باشه؟ اصلا بخایم بگیم چرا که خیلی چیزا رو میشه گفت چرا.

راجع به قرآن و کاری هم که آقای برزو کردن چرا از این دید نگاه می کنین. با فرستادن قرآن توهینی که نشد هیچ بنظرم این نشونه عزیز بودن این کتاب برای ایرانیان بود. نه اینکه بخان حالا با فرستادنش قرآن رو به اثبات برسونن. ضمن اینکه آقای برزو هم سعی کردن با فرستادن اشیاء عزیز و ارزشمند برای ایرانیان نام ایران رو وارد کنن. قرآن رو هم دلیلش رو گفتن، چون تقریبا قبل از این اتفاق، اتفاق توهین به قرآن و سوزاندنش در آمریکا اتفاق افتاد و در اون زمان به ذهن ایشون رسید که الان این کتاب عزیز فرستادنش زیبا باشه و اینکه نشون بده واسه ما و همه مسلمونا عزیزه. قطعا اگه خودمون این فناوری رو داشتیم و با اون صورت میگرفت خیلی زیباتر و بهتر بود اما خب نبود.

آهان یه خبر دیگم بود:

ارسال فضاپیمای تحقیقاتی مسلمانان به ماه تا سال 2013 (که هم کاری علمی بود توسط مسلمانان هم یکی از دلایلش جریان توهین به حضرت محمد بود)

حالا کمترین و حداقل نگاه اینه: چرا زحمت یک نفر باید زیر سوال بره؟ چرا حس میهن دوستیش باید بره زیره سوال؟ حالا اگه نمیکرد چه فرقی میکرد واسه دوستانی که نهیش می کنن؟ مثل خیلی کارای دیگه نشده بود. همین. دلش خواسته فرستاده، دفعه اول به سلیقه خودش دفعات بعد هم به موقعیت و سلیقه مردم. ملت هم به ذوقو احساسش احترام گذاشتن و در هر برهه ای از زمان چیزی که براشون اهمیت داره رو انتخاب می کنن و میگن. از ایران و بودجه مملکت و بیت المال که فکر نمی کنم اینکارو بکنه (کاری که خیلیا می کنن). به علمو دانش اندیشمندانمونم که ضربه ای وارد نمی کنه. می کنه؟ شما حداقلش اینه که بزارین به حساب یک کار احساسی و میهن دوستی. همین.

چرا بد بیاندیشیم. بخوایم دنبال چرا باشیم خیلی جاهای دیگه واجبتره واسه چرا آوردن.

----------------------
    راجع به القاب هم موافقم. نه صرف ایشون. کاش یکی دوتا بود دیگه داره فراگیر میشه. واسه همه چی. کم مونده به خاله و عمه و دایی و عمو و نوه خاله ..... کشیده بشه. یعنی ناخواسته داره حس زدگی برای اکثریت ایجاد می کنه.
    امضای ایشان

17. 4 کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #39
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

سلام خانم star gazer

در مورد کاوشگر ویجر و لوحی که به همراه اون هست، خب قضیه اینه که اگر اون لوح زمانی به موجودات فضایی برسه (هر چند احتمالش نزدیک صفره) باعث میشه اونها بدونند در زمین چه میگذره و ما کجا هستیم. قضیه اینه که خیلی از این کارهای نمادین ناسا مثل فرستادن اسم انسانها به فضا و ... ، یک جور مانور تبلیغاتی هست و برای آمریکاییها غرور ملی حساب میشه. اونها با ناسا که متعلق به خودشونه به جهان پز میدهند و به این کارها افتخار میکنند.

اما در این موردی که من عرض کردم من به جای احساس غرور، به شخصه خجالت میکشم. حالا چرا؟ به دلیل این که ما از یک کشور دیگه درخواست کنیم که نمادهای ما را به فضا ببرند به نظر من یک جور تحقیر حساب میشه. من از این که کشورم به فناوری فضایی دسترسی پیدا کنه ( فارغ از اهدافش که میخواد سیاسی باشه یا نظامی، همان طور که برای ناسا هم همین بوده) بسیار بیشتر خوشحال میشم تا از این که فضانوردان کشورهای دیگه درخواست بشه که برای ما با فناوری خودشون کاری انجام بدن. من از این دید به قضیه نگاه کردم.

من هم به این باور دارم که آقای برزو این کار را برای عزیز کردن نام این کتابها و اشیا انجام میدهند و اصلا حس میهن دوستی ایشون را زیر سوال نبردم(اصلا صحبت من صحبت شخصی نیست هر کس دیگه ای هم که این کار را میکرد من همین حرف را میزدم). ولی معتقدم که این طور نگاه کردن، سطحی نگری هست و نگاه ما باید عمیقتر از این حرفها باشه. حس میهن دوستی را میشه به گونه های دیگه ای تقویت کرد.

در مورد القاب هم همون طور که گفتم، باز حرفم فقط ایشون نیست. جدیدا در رسانه ها خیلی این نوع القاب زیاد شده. همین چند روز پیش هم پدر برق ایران فوت کرد. جالب اینه که چند تا پدر برق ایران داریم و هر گروهی، یک فرد را پدر برق ایران میدونند.

تا ببینیم نظر بقیه چی هست.

19. 5 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #40
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

بررسی و نقد اخبار نجومی         
    حالا كه بازار نظر در اين مورد داغ شده منم يك چيزي بگم !

من كاري به اين كارهاي تبليغاتي ندارم اما به نظرم فرستادن قرآن به فضا و بعد رو نمايي از آن قرآن ، يك اهانت آشكار به اين كتاب مقدس است كه اميدوارم سهوي باشد !

به قول دوستي كه مي گفت : آيا افتخار عالم و فضا به قرآن است يا افتخار قرآن به فضا ؟؟

يعني قرآني كه به فضا رفته و برگشته " قرآن مهم تر " يا " قرآن بهتري شده كه بايد رو نمايي شود ؟؟؟ يا مثلآ خواندني تر شده ؟؟؟؟!!!!

يعني ما افتخار مي كنيم كه قرآنمان به فضا رفته است ؟؟؟ يا بايد افتخار كنيم كه كلام خداست كه نازل شده و افتخاري بالا تر از آن وجود ندارد !!!

و البته سياست مبتني بر تبليغات هم باعث مي شود كه اين خبر شرم آور در رسانه ملي هم بارها اعلام شود !

تازه به قول پيمان جالب اينجاست كه اين فضا رفتن قرآن توسط افرادي بوده كه به محتواي آن هم اعتقادي نداشته اند !

واقعآ گاهي آدم مي ماند كه چه بگويد .... !

21. 6 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 10 نخستنخست 12345678 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)