صفحه 4 از 11 نخستنخست 12345678 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 102

موضوع: توصیه های پزشکی برای شبهای رصدی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    375
    تشکر شده 5,596 بار در 572 ارسال

توصیه های پزشکی برای شبهای رصدی

بگذاريد بگوييم نیمه شب است و برای رصد به خارج از شهر رفته اید
    هوا سرد است و شما کمی خسته هستید .
    بطور ناگهاني درد شديدي را در قفسه سينه خود احساس ميكنيد كه به داخل دستتان كشيده ميشود و تا بالا داخل آرواره‌ها ادامه دارد.
    شما فاصله زیادی تا شهر دارید .
    متاسفانه شما مطمئن نيستيد كه بتوانيد اين فاصله را دوام بياوريد.

چكار بايد كرد؟؟؟

-------------------------
    برای آگاهی پیدا کردن در مورد حیوانات مختلف تهدید کننده جان انسان و روش های مقابله با آنها به تاپیک
    کویر: خطرها، تهدیدها مراجعه کنید
    ویرایش توسط آسمون : 05-12-2012 در ساعت 03:20 PM

2. Top | #31
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    842
    تشکر شده 5,392 بار در 472 ارسال

نمی دونم تو صفحه های قبلی هست یا نه ولی کلی که نگاه کردم نبود در ضمن می دونم توصیه پزشکی نیست ولی لطفا توضیح بدید
    می خواستم یه راهی بگید بیدار بمونم هرکاری می کنم بازم نمیشه سه چهار تا فنجون قهوه می خورم ولی مثلا می خوام تا ساعت 4 بیدار بمونم بازم خوابم می بره . می خوام یه راهی باشه خودمم بخوام بخوابم خوابم نبره نگید دیوانست ولی چاره ای نیست .

3. 3 کاربر مقابل از mahdad_haghighi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    375

سلام به همه اینو از من نشدیده بگیرید از نظر پزشکی مشکل داره
    میشه با بالا بردن ادرنالین خونتون این کارو کرد که هم باعث میشه خستگی رو حس نکنین وهم باعث میشه خابتون بپره به کل!!!
    خوب دو راه واسه این کار وجود داره یکی ادرنالین مصنویی که نباید همچین کاری کنین که به صورت امپول هست که نه میتوننین پیداش کنید و نه توصیه میشه
    حالا راه دوم نوشابه انرژی زا که الانا خیلی باب شده و دست هر کسی هست
    ولی بازم یاد اوری میکنم از من نشنیده بگیرید

در مورد خواب هم چشم الان وقت و حوصلشو ندارم بعدا حتما به روی چشم!!!
    ویرایش توسط Sunrise : 07-18-2011 در ساعت 09:11 AM
    امضای ایشان
    دلي سربلند و سري سر به زير
    از اين دست عمري به سر برده ايم

قيصر امين پور

5. 6 کاربر مقابل از sasan20oo20 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    842
    تشکر شده 5,392 بار در 472 ارسال

من شنیده یه قرص هایی هم برای بیدار موندن هست میشه اگه هست و ضرر نداره معرفی کنین چون من از مزه این انرژی زا ها متنفرم اگه قرصم نیست مجبورم دیگه

7. 4 کاربر مقابل از mahdad_haghighi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    375

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdad_haghighi نمایش پست ها
    من شنیده یه قرص هایی هم برای بیدار موندن هست میشه اگه هست و ضرر نداره معرفی کنین چون من از مزه این انرژی زا ها متنفرم اگه قرصم نیست مجبورم دیگه
    نمیدونم شما از مزه تمشک یا ... بدتون میاد ؟؟؟؟؟ البته فقط من یکی از مارک های خارجی اش رو امتحان کردم نمیدونم که اون یکی ها چه مزه دارن!!! چون گفتم که مصرف زیادش جالب نیست!!

اگه میخواین اسم اون مارک رو به پروفایلتون میفرستم.

شاید!!! ولی من در مورد این قرص ها اطلاعاتی ندارم اقای مدمن و خانم سوبارو هم خیلی کم سر میزنن !!!

با عرض پوزش
    ویرایش توسط Sunrise : 07-18-2011 در ساعت 10:30 PM
    امضای ایشان

قيصر امين پور

9. 8 کاربر مقابل از sasan20oo20 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    375

نقل قول نوشته اصلی توسط doostesetareha نمایش پست ها
    آقایون متخصص اگه میشه ی کم در مورد بی خوابی و کم خوابیای شبای رصدی بگید. من خودم با اینکه رصد نرفته بودم به اونصورت اونروزو ولی هر کار کردم خوابم نبرد. نتیجه این شد که تو 48 ساعت فقط 8 ساعت و خورده ای خوابیدم. تحرکم که زیاد داشتم بعد رد کردن این 48 ساعت فشارم شدیداً اومد پایین و عین سنگ گرفتم خوابیدم !!
    فکر کنم مشکلیه که خیلیا دارن. مخصوصن بعد از شبای رصدی بخاطر نور روز ملاتونین که هورمون مربوط به خواب هستش تولیدش کم میشه و باعث بی خوابی میشه.
    ممنون.

می خواهید رصد کنید و تا صبح بیدار بمانید و طلوع افتاب را ببینید و بعدش به سمت تهران برگردید یک شب بیخوابی کشیدن در چنین مواردی دقیقا یک عمل قهرمانانه است. شما علیرغم تمام مشکلات، با انگیزه ای فوق العاده شب را بیدار می مانید.

اما دردسرها از چند ساعت بعدتر شروع میشود. وقتی که سطح آدرنالین خون دارد پایین می آید...شب تمام شده و روز رسیده، موقع بیداری، اما در حقیقت بیدار ماندن در فردای یک شب بیخوابی خیلی سخت تر از خود بیخوابی شبانه است. خستگی ناگهان هجوم می آورد و فرد حتی نای ایستادن رو پاهای خودش را هم ندارد. در حقیقت کارکرد مغزی در شرایط بیخوابی آنقدر تحت تاثیر قرار میگیرد که با مستی ناشی از مصرف مشروبات یا داروها برابری می کند.

البته در چنین مواقعی بهترین کار خوابیدن در اولین فرصت است، اما بعضی وقتها به همان دلیلی که باعث بیخوابی شبانه شده، باید روز را هم بیدار ماند، در چنین موقعی به غیر از خوابیدن چه کار می شود کرد تا دچار مشکل نشویم؟

ببینید منو وادار میکنید به سوگند نامم پشت کنم و این مطالب غیر پزشکی رو بگم ولی عیب نداره مهم خدمت کردنه

شاید هشت روشی که در این زیر اماده بتوانند در این مورد کمک کننده باشند.

برای سقوط صبحگاهی آماده باشید

شاید اینطور به نظر بیاید که هر چه بیشتر بیدار بمانیم، خواب آلودگی بیشتر میشود، اما حقیقت چیز دیگری است. صبح بعد از یک شب بیخوابی، بدترین و سخت ترین زمان برای بیدار ماندن در طول روز آینده است. به دلیل اختلال پیش آمده در ساعت طبیعی بدن، نخستین ساعات بعد از زمان معمول بیداری، بدترین ساعات برای فعالیت مغزی هستند. در این ساعتها شما نباید به کارهایی که نیاز به هوشیاری دارند بپردازید. اصلا نباید رانندگی کنید، چون شدت بیخوابی در این ساعتها به همراه یکنواختی رانندگی می تواند ترکیب کشنده ای ایجاد کند.

مغز با تمام توان به کمک شما می آید، شما هم کمکش کنید

اگر شما مجبورید که بعد از بیخوابی به انجام کارهایتان بپردازید، مغز می تواند به شما کمک کند. اگر مغز احساس کند که باید بیدار بماند، سعی می کند اینکار را انجام دهد، تنها کاری که شما باید بکنید این است که روی کاری که انجام می دهید تمرکز کنید و سعی کنید از مغز به خوبی کار بکشید.

در یک تحقیق، مسائلی برای حل کردن به تعدادی نوجوان که یک شبانه روز بیخوابی کشیده بودند داده شد، مساله ها به تدریج سخت می شدند و در پایان شرکت کنندگان در آزمایش به حدی از هوشیاری رسیده بودند که تقریبا با هوشیاری بعد از یک استراحت خوب برابر بود.

هرچند در این شرایط باز هم توانایی مغز در حد نرمال نیست، اما بعد از آنکه کوچکترین نشانه ای از فعالیت مغزی و بیدار بودن مغز مخابره شد، ساعت طبیعی بدن تلاش خود را برای فعال کردن یک سیکل جدید انجام می دهد. هم چنین در حوالی ساعت ۱۰ صبح و ۶-۷ عصر روز بعد از بیخوابی موجهای افزایش کارآیی و هوشیاری دیده شده است.

چرت بزنید

بهترین پادزهر بیخوابی دقیقا خواب است، حالا اگر نمی شود یک خواب چند ساعته و کافی داشت، یک چرت کوتاه هم می تواند بسیار مفید باشد. در یک تحقیق ثابت شد که تنها یک چرت ۲۶ دقیقه ای در شرایط بیخوابی، می تواند توانایی مغز را تا ۳۴ درصد افزایش دهد.
    پژوهشگران می گویند حتی یک چرت ۱۰ دقیقه ای هم تاثیر قابل ملاحظه ای در افزایش کارآیی و تمرکز مغز دارد. البته اگر خواب بیشتر طول بکشد (مثلا بیش از ۴۵ دقیقه) ممکن است موقع بیدار شدن باعث حال منگی شود. این حالت به خاطر رفتن مغز در فاز خواب عمیق ایجاد می شود و به آن سکون خواب می گویند.

بفرمائید کافئین

کسی هست که از قدرت کافئین در بیدار نگه داشتن بیخبر باشد؟ چای و مخصوصا قهوه قدرت فوق العاده ای در بیدار و سرحال نگه داشتن سیستم عصبی دارند. مصرف حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم قهوه (حدود یکی دو فنجان) می تواند باعث تغییر مثبتی در هشیاری شود که تا حدود۳-۴ ساعت ادامه خواهد داشت.
    در فواصل ۲ تا ۳ ساعته قهوه بخورید تا مغز همچنان فعال بماند. بهترین کار هم این است که بلافاصله بعد از خوردن یکی دو فنجان قهوه حدود ۳۰ دقیقه چرت بزنید و بعد از آن سرحالتر بیدار خواهید شد.

در این مورد باید به یک مساله دقت کنید، در زمانی که شما بدن را با قهوه سرپا نگه داشته اید، بیخوابی هم دارد لشکر خود را آماده تر و قویتر می کند، بنابراین اگر بیش از چند ساعت بین مصرف قهوه ها فاصله بیفتد، شما با هجوم این لشکر و یک شکست سخت در مقابل بیخوابی مواجه خواهید شد.

روشنگری کنید

بله برای هشیار و بیدار بودن تنها باید روشنگری کرد. ساعت طبیعی بدن بسیار به روشنایی و تاریکی محیط حساس است، روشن بودن محیط باعث فعال شدن مسیرهای بیداری می شود و کمک می کند بدن سرپا بماند. پس چراغها را روشن کنید.(البته این موضوع واسه اعضا کار ساز نیست ولی گفتم که بدونید خوب میتونین زیر لباستون رو پر از LED بکنید خوب چی کار میشه کرد بدن ما این طوری دیگه!!)

تکانی به خودتان بدهید

یک پیاده روی سریع یا یک فعالیت ورزشی می تواند بدن را سرحالتر نگه دارد. مغز فعال بودن عضلات را درک می کند و سعی می کند بیدار بماند. حتی ایجاد تنوع در نوع فعالیت و یا گفتگو کردن با دیگران هم می تواند مغز را فعال و بیدار نگه دارد. توجه داشته باشید که بعد از اتمام فعالیت، مجددا با یک موج بیخوابی مواجه خواهید شد.

از مولتی تسکینگ خودداری کنید

همانطور که سی پی یوهای ضعیف از عهده مولتی تسکینگ بر نمی آیند، مغز بعد از بیخوابی هم توان برداشتن چند هندوانه با یک دست را ندارد. سعی نکنید مغز را همزمان درگیر چند مساله بکنید. مغز در چنین شرایط طاقت فرسایی ترجیح خواهد داد که فراموش کند و از زیر بار چند دغدغه همزمان شانه خالی کند. در حقیقت قسمتهای مربوط به یکپارچه کردن اطلاعات و حافظه کاری در مغزی که بیخوابی کشیده تقریبا تعطیل میشوند.

محدودیتها را درک کنید

بدن به هرحال به خوابیدن نیاز دارد، هرچند شستن صورت با آب سرد، باز کردن پنجره ها و کارهایی از این دست می توانند یک احساس طراوت موقت ایجاد کنند، اما بعد از چند دقیقه با یک افت شدید همراه خواهند بود. به هرحال بدن به خواب نیاز دارد و شما به محض اینکه توانستید باید بخوابید. خواب به اندازه آب و غذا و هوا برای بدن لازم است. یک بیخوابی دو یا سه روزه می تواند به شدت تعادل روانی فرد را به هم بزند (فیلم بیخوابی را با بازی آل پاچینو دیده اید؟) و حتی می گویند یک بیخوابی مطلق ۷ تا ۱۰ روزه می تواند باعث مرگ شود.(سعی نکنید زیاد قهرمان بازی در بیارین)

خبر خوش این است که بعد از اینکه خوابیدید، خواب شما عمیق تر و موثر تر از همیشه خواهد بود. بهتر است بگذارید بدن خودش از این خواب عمیق بیدار شود. (که معمولا حدود ۱۰ ساعت طول خواهد کشید) بعد از یک خواب خوب و کافی، تمام علائم بیخوابی برطرف خواهند شد و مغز به روزهای اوج خود بر می گردد.
    امضای ایشان

قيصر امين پور

11. 15 کاربر مقابل از sasan20oo20 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    375

راستی دیروز یادم رفت که بگم از می خواهید قهوه ها بیشتر تاثیر داشته باشه باید حتما به طور منظم و با فاصله ی مشخص خورده بشن مثلا هر 5 دقیقه !! راستی اگه بدین اقای rezash قهوه ها رو درست کنن دیگه محال ممکنه که کسی خوابش ببره و تا 2 روز همه بیدارن!!!!
    امضای ایشان

قيصر امين پور

13. 12 کاربر مقابل از sasan20oo20 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    375

این روزا خیلی گرمه فکر کنم این چند تا مورد خیلی به کارتون بیاد!!!

اقداماتی در زمان برخورد با یک فرد گرما زده

اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که :

1- لباس های فرد را درآورده و بدن او را در آب سرد فرو برید. اگر چنین امکانی وجود نداشت، با استفاده از یک پارچه یا حوله یا اسفنج ، بدن فرد را با آب سرد خیس کنید یا اینکه قطعات یخ را به آرامی به بدن فرد بمالید.

اگر مقدار آبی که در اختیار دارید کم است، ابتدا سر و گردن او را خنک کنید. تکه های یخ را روی گردن ، زیر بغل و کشاله ران او قرار دهید. توسط یک تکه کاغذ یا حوله یا پنکه ، او را باد بزنید.

2- بعد از حمام گرفتن ، فرد را در مکان خنکی قرار دهید.

3- پاهای فرد را در محل بالاتری نسبت به بدن او قرار دهید تا جریان خون بیشتر به طرف سر او برود.

4- دست ها و پاهای فرد را ماساژ دهید تا خونی که خنک شده ، به سمت مغز و مرکز بدن او برود.

5- اگر شخص به هوش است، او را تشویق کنید تا کم کم آب یا یک نوشیدنی خنک بنوشد. ولی اگر شخص بی هوش باشد، نمی توانید این کار را انجام دهید، بنابراین همانطور که گفتم بدن او را خنک کنید تا وقتی به هوش آمد، آب بنوشد.

هنگامی هم که بدن فرد را در آب سرد فرو می کنید، باید مراقب باشید تا دمای بدنش کمتر از 5/39 درجه نشود. اگر هم دماسنج در اختیار نداشتید، تا وقتی که با لمس کردن بدن او احساس می کنید خنک نشده، عمل خنک کردن را ادامه دهید. ولی به محض خنک شدن بدن فرد ، عمل خنک کردن ( در آب سرد یا به شکل دیگر ) را متوقف کنید و اگر دمای بدن او مجدداً افزایش یافت، عمل خنک کردن را از نو شروع کنید
    امضای ایشان

قيصر امين پور

15. 15 کاربر مقابل از sasan20oo20 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    375

وای این جا چقدر خاک گرفته
    بزارید یه مقاله بزارم شاید یکم از این حالت بیاد بیرون

چطور گرمای تابستان را در ماه رمضان تحمل کنیم

خرفه موثر است

خرفه گیاهی با برگهای گوشتی و آبدار است که بعنوان سبزی خوردن مصرف می شود. در برخی گویش ها به آن خلفه می گویند. همچنین در خوزستان و لرستان : پرپین ، پرپینا ، پرپلیک و در برخی مناطق دیگر پرپهن و اسامی دیگر نام گذاری کرده اند.
    روایت است که خرفه سبزی خوردن حضرت فاطمة الزهرا بوده است.
    خرفه خاصیت دارویی جالبی دارد. مصرف این گیاه باعث می شود تا توانایی و تحمل بدن در مقابل گرمای تابستان افزایش یابد و به اصطلاح می گویند خنک است.
    این سبزی را بصورت خام و یا آپز با ماست مثل اسفناج بورانی می خورند. همچنین با آبدوغ خیار مخلوط می کنند.
    مزه این گیاه در برخی موارد کمی شرین همراه با کمی تلخی یا اینکه کمی شور همراه با کمی تلخی است .و لی اگر یک قاشق از بورانی خرفه را بخورید عاشق آن می شوید.
    خاصیت جالب دیگر این گیاه این است که اگر بوته را از ریشه جدا کنید و در یک جای سایه و خنک بگذارید تا هفته ها همینطور سبز و زنده می مانند ، یعنی خود گیاه هم در مقابل کم آبی و تشنگی بسیار مقاوم است
    امضای ایشان

قيصر امين پور

17. 16 کاربر مقابل از sasan20oo20 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #39
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    949
    تشکر شده 1,855 بار در 238 ارسال

سلام
    برای جبران ابی که در طول روز از دست میدهد بهترین راه خوردن میوه ها و اب و مایعات است.برای اینکار میتوانید از شربت عرقیجات هم استفاده کنید. خوردن عرق شاطره و کاسنی تشنگی در طول روز را کاهش میدهد .
    خوردن این عرقیجات باعث میشه از درد معده هم (به خاطر اب خوردن ایجادمیشه) جلوگیری میکند .من به شخصه این را امتحان کردم و بسیار موثر است.

19. 14 کاربر مقابل از subaro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #40
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16
    تشکر شده 8,571 بار در 984 ارسال

خوردن هندوانه جهت رفع تشنگی !

توصیه های پزشکی برای شبهای رصدی         
    با سلام

از اطلاعات دوستان مبنی بر رفع تشنگی سپاسگزارم ،

علاوه بر مطالب فوق ، بنا بر گفته پزشکان ، خوردن هندوانه در وعده سحر جهت رفع تشنگی بسیار مؤثر است .

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به لینک زیر مراجعه کنید :

http://www.tebyan-zn.ir/News-Article...8/22/1180.html

21. 10 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 11 نخستنخست 12345678 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع