صفحه 6 از 13 نخستنخست ... 2345678910 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 123

موضوع: شيمي-نجوم ... نجوم-شيمي

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330
    تشکر شده 4,568 بار در 538 ارسال

Post شيمي-نجوم ... نجوم-شيمي

سلام دوستان ...

معمولا بعضي سال هاي ميلادي رو بنام شاخه اي از علم نام گذاري مي كنن ... البته اگه سازمان هاي ذيربط پيشنهادات لازم رو بدن ... مثل سال گذشته كه بنام سال نجوم قرار داده شده بود ...

امسال (2011) ساله چيه ؟!؟!؟!؟!؟! ... آره خب ... تيتر اين تاپيك داره داد ميزنه ...امسال رو بنام سال علم شيمي قرار دادن ... انتخاب سال 2011 به عنوان سال شیمی مصادف هست با صدمین سال اهدای جایزه نوبل به ماری کوری، شیمیدان برجسته برای کشف عناصر رادیواکتیو رادیوم و پولونیوم ... و يه جورايي ادای احترام به این علم و تلاش بی‌وقفه محققان برای خدمت به بشریت . . .

از طرفي نزدیکی شيمي با سایر علوم پایه مانند : فیزیک و زیست‌شناسی هستش ... ضمنا صدمین سال دریافت جایزه نوبل فیزیک توسط ماری کوری مبنای نامیده شدن سال فيزيك (2005)بود ...

اهيم اهيم :
    "تلفیق این علم در سایر علوم در تحقیقات سال‌های اخیر به مراتب ملموس‌تر است، علم شیمی بخش باارزشی از تلاش‌ها برای ذخیره انرژی در سال‌های اخیر، شناخت مولکول‌های زیستی حیاتی یا بهبود بازده فرایندهای صنعتی و مبارزه با آلودگی هوا و گرمایش جهانی(اينجا يه خرده ما دخيليم) بوده است."

ودر اين سال تصميم دارن در زمينه مثه محيط زيست و نقش اين علم در اون بررسي هايي بشه ... تا ببينن آخر سال به چه نتيجه اي ميرسن ... با اين شعاره كه :

شيمي علمي است كه زندگي بشريت را نجات خواهد داد...

(اصولا ماست بند هم نميگه ماست من ترشه نه؟!؟!؟!؟!؟)

اين سال رو به همه ي شيميدانا،مهندسين شيمي وكسايي كه يه جورايي با اين علم درگيرن

(ازجمله خودم... هرچند تنفرمن ازش ضرب المثل شده ولي خب ... ) تبريك مي گويـــــــــــــــــــم ...

به هرحال من قصد دارم باكمك شما در اين زمينه يه صحبت كوتاهي بفرماييم كه شيمي برا نجوم چه كرده ؟!؟!؟!؟!؟!؟ يا اينطور بگيم بهتره (مهربون تره ):

[CENTER]
    شيمي در نجوم چه نقشي داره ؟!؟!؟!؟

منتظر نظرات شمام ...

2. Top | #51
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    489
    تشکر شده 1,408 بار در 275 ارسال

solh
    اينكه علم به مرز نياز نداره يك تعريف آماتوري است ! (البته شايد منظور من رو بد متوجه شديد!)
    كتاب فلسفه علم تو نت زياده مي تونيد بگيريد و بخونيد و از نظر دانشمندان فرنگي اطلاع كسب كنيد بدونيد كه اين كار ها اصلا هيچ ربطي به ايراني ها نداره ... تقسيم بندي و تعريف علم خيلي چيز ها رو مشخض ميكنه ... مثلا فرض كنيد شما علم رو knowledge تعريف كنيد اون وقت فقه هم علم محسوب ميشه ولي اگه علم رو science تعريف كنيد نمي تونيد فقه رو علم بدونيد ... اين يعني مرز بندي براي علم ... شايد اين براي شما اهميت نداشته باشه ولي براي فلاسفه در طول تاريخ مهم و ارزش مند بوده (در ضمن نمي دونستم آمپر ايراني بوده!)
    اين از اين!
    در مورد رتبه بندي دانشگاه ها ... از شما بعيد بود اين حرف
    رتبه بندي دانشگاه ها كاري كه اصلا مربوط به ايراني جماعت نيست ... (البته وزير علوم گفتن كه مي خوان بومي اش كنند) ... هر ساله مراكز علمي معتبر دنيا ميان و دانشگاه ها رو بر مبناهايي مشخص(تعداد مقالات ISI ، تعداد پروفسور هاي شاغل ، تعداد اعضاي هيئت علمي ، تعداد دانشجوي دكترا و ... ) تقسيم بندي مي كنند
    شبكه من و تو يك برنامه داره معرفي دانشگاه هاي انگليس ... يكي از معدود اطلاعاتي كه هميشه ميده رنكينگ رشته هاي مختلف اون دانشگاه در سطح انگليس ، اروپا و جهان است ... نه اين شبكه ايرانه نه اون دانشگاه نه منبع اخباري كه مجري از روش اطلاع ميده ... اگه براي شما مهم نيست براي مردم جهان مهمه كه وقتي مثلا ميخوان فيزيك بخونن كدوم دانشگاه پتانسيل بهتري داره و اين رنكينگ ها اين اطلاعات رو در اختيارشون قرار ميده
    لازم اضافه كنم ... تو خارجه شبيه ايران كنكور برگزار نميشه كه بعد از اون سازمان سنجش موقع اعلام نتايج خودش خودكار سطح علمي دانشگاه ها رو لحظا كنه و كسي كه بايد بره دانشگاه گيلان رو نفرسته شريف ... ولي در خارجه اين سبك آزمون برگزار نميشه و شما اغلب نتايج آزمون هاي خاصي رو مستقيم به دانشگاه ارائه ميديد و اون ها يا قبولتون مي كنند يا نه ... و البته پولي بودن دانشگاه ها و افزايش رقابت هم به اين موضوع دامن ميزنه
    همه اين ها وجود رنكينگ رو لازم ميكنه
    (مجله دانستنيها چند ماه پيش يك مقاله در مورد ويژگي هاي مختلف هر كدوم از رنكينگ هاي دانشگاهي نوشته بود!)
    اين از اين !
    فيزيك بدون كوانتوم ! ... شما در مكانيك (كاربردي) چه نيازي به كوانتوم داريد؟ ... در فيزيك سياره اي چه نيازي بهش داريد؟ ... در الكترومغناطيس (كاربردي) چه نيازي به كوانتوم داريد؟ ... در ...
    شيمي بدون كوانتوم ... شما در شيمي آلي چه نيازي به كوانتوم داريد؟ ... شما در زيست شيمي چه نيازي به كوانتوم داريد؟ ... البته همونطور كه وقتي نجوم نميتونه بگه چون از طراحي در اسكچ استفاده مي كنه طراحي متعلق به نجوم است ... شيمي هم نميتونه بگه چون براي توجيح اصلي ترين موضوعش يعني عناصر و واكنش هاي بين اون ها نياز به كوانتوم داره پس كوانتوم مربوط به شيمي است
    كوانتوم يك بحث محض محض محض فيزيكي است (بريد ببينيد دانشمند هاي كوانتوم نوبل فيزيك گرفتند يا شيمي !)
    اينم از اين !
    در مورد يكي بودن شيمي و فيزيك هم من از اول اين بحث همين رو ميگم ... شيمي قديم يك علم مستقل بود ولي بعد از معادله هم ارزي انيشتين شيمي به يك تابعي از فيزيك تبديل شده ... همون طور كه نجوم به يك تابع فيزيك تبديل شد و همون طور كه بعد از ارائه نسبيت كيهانشناسي از نجوم جدا شده و به عنوان يك شاخه جديد علم (زير مجموعه فيزيك) قرار گرفت !!

باشد كه رستگار شويم !
    امضای ایشان
    من به اندازه يك ابر دلم مي گيريد
    وقتي از پنجره مي بينم جوري
    -دختر بالغ همسايه-
    پاي كمياب ترين نارون روي زمين
    فقه مي خواند .

سهراب سپهري

3. 2 کاربر مقابل از m.aryayi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #52
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

شما مثل اينكه منظور من رو متوجه نشديد ، من هم براي علم آن طوري كه شما گفتيد مرز قائلم ولي بحث من سر اختلافات شيمي و فيزيكه كه به نظر من نيست ! منظور من اينه كه اين شاخه بندي ها براي اينه كه گسترده تر بحث بشه و دليل اين نيست كه جدا باشن ، شيمي و فيزيك به اين خاطر در دانشگاه ها در رشته هاي متفاوتي بحث ميشن كه بتونيم گستره ي بيشتري را در زير سايه ي علوم فيزيكي پوشش بدهيم ، به نظر من تفاوت مبحث شيمي و فيزيك مانند تفاوت بحث كوانتوم و نسبيت است (كه امروزه انها را در زير اسم فيزيك ميشناسيم ) و اگر دقيق تر بشويم مانند تفاوت بحث در مورد هر ذره بنيادي ، قوانين كه تلاش ميكنند كليت را مد نظر قرار دهند در همه ي مباحث جهت خاصي را پيش ميگيرند كه سوي هدف علم پيش ميرود ، تا كنون سعي كردم عقيده ي خود را در اين مورد بيان كنم اما اگر بخواهم نظر حقيقي خودم را بگويم بايد بگويم كه به عقيده من حتي ميتوانيم فيزيك ، شيمي ، زيست شناسي، زمين شناسي و... را در يك واژه خلاصه كنيم .
    در مورد رده بندي دانشگاه ها هم مطمعنا منظورم اين نبود كه همه ي دانشگاه ها در يك سطح باشن !!!! بلكه منظورم اينست كه ايراني ها بيشتر از خود مبحث به حاشيه مبحث توجه ميكنند ، براي مثال اگر همه ي شرايط در رشته ها ي دانشگاهي يكسان بود و تنها دانشگاه مد نظر متفاوت بود يك ايراني (90درصد و بيشتر) مطمعنا ابتدا تمام رشته هاي دانشگاه رنكينگ بالاتر را انتخاب ميكند و بعد رنكينگ هاي پايين تر را يعني بيشتر از آن كه به هدف بيانديشد به دنبال يافتن تضادها و رده بندي هاست . در ضمن من گستره ي فلسفه علم را بسيار عظيم ميبينم ليكن به اين موضوع اعتقاد دارم كه در اين زمينه امكان دارد كه به بحث چه علم است و چه نيست پرداخته شود ولي از اين اطمينان دارم كه هرگز دانشمندي خود را در اين حد نميداند كه بحثي ساده لوحانه در باره ي جدايي شاخه هاي مختلف علوم فيزيكي انجام دهد .
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

5. 5 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #53
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1139
    تشکر شده 1,972 بار در 268 ارسال

با توجه به حرفای اقای اریایی میتونیم نتیجه بگیریم که بهترین و اولین علم فیزیکه .قبوله میشه کمی هم در مورد شیمی و اختر شیمی صحبت کنین تا ما یه استفاده ای هم بکنیم.

7. 3 کاربر مقابل از Tara عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #54
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    902
    تشکر شده 5,824 بار در 808 ارسال

منم یه چیز بگم.....

به نظر من هر دوی این موضوعات ( هیچکدوم رو علم نمیگم ، تا دوستان خرده نگیرند و باز از مسیر اصلی کج بشم ) یعنی موضوع فیزیک و موضوع شیمی ، هر دو بازوهای بسیار قدرتمند یک علم هستند . ( این یکی رو با قاطعیت تمام علم معرفی میکنم ) و اون علمی نیست جز " منطق " . که علم استدلال و خردورزی هست . علمی است که بشر خواه و ناخواه ، باید از اون استفاده کنه . در موضوعات فیزیک و شیمی نیز وضع به همین ترتیبه . فیزیکدان و شیمیدان برای اثبات نظرات خودش چاره ای جز تفکر نداره . لذا وقتی گفته میشه شیمی ( یا فیزیک ) به " علم " خدمت کرده در واقع با جرات تمام میشه گفت : که علم به علم خدمت کرده ( نه شیمی ، فیزیک ف ریاضیات یا هر چیز دیگه )

9. 3 کاربر مقابل از Amin-Mehraji عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #55
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    489

با گفته هاي solh كمي تا نيمه ابري موافقم !

اما komeyl-tajallayi !! اينكه صرفا علم و به خصوص رشته اي مثل فيزيك رو در منطق خلاصه كنيم ... كار شايسته اي نيست ! ... اين يعني متد منطق داناني مثل ارسطو و افلاطون كه سبك كار علميشون هيج نقشي در شيوه علمي امروزه نداره ... علمي مثل فيزيك و شيمي بيشتر مديون آزمايش است تا تفكر و اين يعني ارشميدس دوستي! ... اگه آزمايش نباشه و فقط به منطق و تفكر بسنده كنيم كار به جايي نمي بريم ... اگه انيشتين مي خواست فقط منطق رو در نظر بگيره هيچ وقت جرئت اين رو پيدا نمي كرد كه نسبيت رو ارائه بده ... (البته اين پست رو براي كامل تر شدن پستkomeyl-tajallayi زدم ... هدفم ادامه بحث يا مخالفت نبود! )

Tara من هرگز جرئت نمي كنم بگم فيزيك اولين علمه ! (بهترين علم هم بهنظر خودم زبان طبيعت ... رياضي است !) منم خوشحال ميشم بحث اصلي ادامه پيدا كنه !! (البته اگه بحثي هم مونده!)
    امضای ایشان
    -دختر بالغ همسايه-
    فقه مي خواند .

سهراب سپهري

11. 4 کاربر مقابل از m.aryayi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #56
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1466
    تشکر شده 2,065 بار در 223 ارسال

باتوجه به نظریات دانشمندان علم فیزیک و اخترفیزیک......فیزیک پاسخگوی تمامیه سوالات نیست
    امضای ایشان
    آفاق را گردیده ام، مهر بُتان ورزیده ام

بسیار خوبان دیده ام، امّا تو چیز دیگری

13. 6 کاربر مقابل از hadi soleimani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #57
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط marsboy نمایش پست ها
    باتوجه به نظریات دانشمندان علم فیزیک و اخترفیزیک......فیزیک پاسخگوی تمامیه سوالات نیست
    فيزيك بيشتر از آن كه به سوالات ما جواب دهد ، سوالات بيشتري براي ما مي آفريند ، كساني كه به دنبال جواب هاي سوال هايشان هستند به اين سو نيايند !
    ولي جدا از اين چيز ها اعتقاد دارم فيزيك (و رياضيات) همه چيز را شرح ميدهند ولي شايد اين انسان باشد كه نتواند آنها را درك كند يا به صورت عيني دراورد.
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

15. 4 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #58
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    902
    تشکر شده 5,824 بار در 808 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط m.aryayi نمایش پست ها
    با گفته هاي solh كمي تا نيمه ابري موافقم !

اما komeyl-tajallayi !! اينكه صرفا علم و به خصوص رشته اي مثل فيزيك رو در منطق خلاصه كنيم ... كار شايسته اي نيست ! ... اين يعني متد منطق داناني مثل ارسطو و افلاطون كه سبك كار علميشون هيج نقشي در شيوه علمي امروزه نداره ... علمي مثل فيزيك و شيمي بيشتر مديون آزمايش است تا تفكر و اين يعني ارشميدس دوستي! ... اگه آزمايش نباشه و فقط به منطق و تفكر بسنده كنيم كار به جايي نمي بريم ... اگه انيشتين مي خواست فقط منطق رو در نظر بگيره هيچ وقت جرئت اين رو پيدا نمي كرد كه نسبيت رو ارائه بده ... (البته اين پست رو براي كامل تر شدن پستkomeyl-tajallayi زدم ... هدفم ادامه بحث يا مخالفت نبود! )

Tara من هرگز جرئت نمي كنم بگم فيزيك اولين علمه ! (بهترين علم هم بهنظر خودم زبان طبيعت ... رياضي است !) منم خوشحال ميشم بحث اصلي ادامه پيدا كنه !! (البته اگه بحثي هم مونده!)
    خب اینکه من نام کاربری خودم رو عوض کردم ( دوستان برای سر درگم نشدن به امضام توجه کنند )

و اما ادامه ی مبحث :

این مطلب که " اين يعني متد منطق داناني مثل ارسطو و افلاطون كه سبك كار علميشون «« هيج »» نقشي در شيوه علمي امروزه نداره " اندکی غیرقابل قبوله . درسته شیوه ی کار این دانشمندان امروزه کاربرد چندانی نداره ولی امروزه ما از نوع پیشرفت یافته ی کار آنها استفاده می کنیم ، منطقی که الان ازش استفاده می کنیم . اون منطقی که ارسطو و دیگر حضرات ازش بهره می بردند مال دوره ی خودشون بوده ( توجه کنید بحث درباره ی تعریف و تمجید از یک علم خاص نیست ، الان میریم سر اصل مطلب ) خب من نمیدونم شما از منطق چه ذهنیتی دارید ولی به نظر من همان فیزیکدان ، و شیمیدان برای انجام دادن آزمایشاتش هم ، مجبوره فکر و اندیشه اش رو بکار بگیره و این یعنی همان اندیشیدن ، یعنی همان منطق ! ( در نوع ضعیف )

در ضمن نظر شخصی خودم هم اینه که همه ی اینها ( فیزیک ، شیمی ، ریاضی ، نجوم و .............) علم نیستند . علم باید کامل باشه و همه ی اینها نقص دارند .

17. کاربر مقابل از Amin-Mehraji عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

18. Top | #59
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1528
    تشکر شده 3 بار در 1 ارسال

یکم زیر دیپلم تر حرف بزنین ما هم بفهمیم چی میگین

19. کاربر مقابل از الهه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

20. Top | #60
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    489

شيمي-نجوم ... نجوم-شيمي         
    Amin-Mehraji عزيز ... من با يك سري از جملاتت مشكل دارم ! ... قبلا گفته بودي منطق تنها علم است ! ... بعد الان گفتي انديشيدين يعني همان منطق در نوع ضعيف ... بعد دوباره گفتي علم بايد كامل باشه !!
    منطق رو كامل تعريف كن و دقيقا بگو چرا منطق رو علم (دانستني) كامل ميدوني ... بعد بگو اصلا به نظرت 2=2 ، تله پاتي و اصل آفبا (شيمي) علم(با تعريف خودت) است؟ ... بعد چند تا چيز ديگه هم هست كه بايد بگي ولي ... !
    امضای ایشان
    -دختر بالغ همسايه-
    فقه مي خواند .

سهراب سپهري

21. کاربر مقابل از m.aryayi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 6 از 13 نخستنخست ... 2345678910 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع