صفحه 10 از 13 نخستنخست ... 678910111213 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 91 تا 100 , از مجموع 123

موضوع: شيمي-نجوم ... نجوم-شيمي

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330
    تشکر شده 4,568 بار در 538 ارسال

Post شيمي-نجوم ... نجوم-شيمي

سلام دوستان ...

معمولا بعضي سال هاي ميلادي رو بنام شاخه اي از علم نام گذاري مي كنن ... البته اگه سازمان هاي ذيربط پيشنهادات لازم رو بدن ... مثل سال گذشته كه بنام سال نجوم قرار داده شده بود ...

امسال (2011) ساله چيه ؟!؟!؟!؟!؟! ... آره خب ... تيتر اين تاپيك داره داد ميزنه ...امسال رو بنام سال علم شيمي قرار دادن ... انتخاب سال 2011 به عنوان سال شیمی مصادف هست با صدمین سال اهدای جایزه نوبل به ماری کوری، شیمیدان برجسته برای کشف عناصر رادیواکتیو رادیوم و پولونیوم ... و يه جورايي ادای احترام به این علم و تلاش بی‌وقفه محققان برای خدمت به بشریت . . .

از طرفي نزدیکی شيمي با سایر علوم پایه مانند : فیزیک و زیست‌شناسی هستش ... ضمنا صدمین سال دریافت جایزه نوبل فیزیک توسط ماری کوری مبنای نامیده شدن سال فيزيك (2005)بود ...

اهيم اهيم :
    "تلفیق این علم در سایر علوم در تحقیقات سال‌های اخیر به مراتب ملموس‌تر است، علم شیمی بخش باارزشی از تلاش‌ها برای ذخیره انرژی در سال‌های اخیر، شناخت مولکول‌های زیستی حیاتی یا بهبود بازده فرایندهای صنعتی و مبارزه با آلودگی هوا و گرمایش جهانی(اينجا يه خرده ما دخيليم) بوده است."

ودر اين سال تصميم دارن در زمينه مثه محيط زيست و نقش اين علم در اون بررسي هايي بشه ... تا ببينن آخر سال به چه نتيجه اي ميرسن ... با اين شعاره كه :

شيمي علمي است كه زندگي بشريت را نجات خواهد داد...

(اصولا ماست بند هم نميگه ماست من ترشه نه؟!؟!؟!؟!؟)

اين سال رو به همه ي شيميدانا،مهندسين شيمي وكسايي كه يه جورايي با اين علم درگيرن

(ازجمله خودم... هرچند تنفرمن ازش ضرب المثل شده ولي خب ... ) تبريك مي گويـــــــــــــــــــم ...

به هرحال من قصد دارم باكمك شما در اين زمينه يه صحبت كوتاهي بفرماييم كه شيمي برا نجوم چه كرده ؟!؟!؟!؟!؟!؟ يا اينطور بگيم بهتره (مهربون تره ):

[CENTER]
    شيمي در نجوم چه نقشي داره ؟!؟!؟!؟

منتظر نظرات شمام ...

2. Top | #91
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2779
    تشکر شده 359 بار در 77 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    درسته در اصطلاح نجومی خرده سیارات از سنگ تشکیل شدن اما اجرام کمربند کویپر بیشتر از یخ.
    در اصطلاح شیمیایی هم خرده سیارات بیشتر از مواد یونی که نقطه جوش بیشتری دارن تشکیل شدن اما اجرام کمربند کویپر بیشتر از مواد مولکولی تشکیل شدن که نقطه جوش پایینی دارن. دنباله دار ها هم در واقع اجرام یخی کمربند کویپر هستن که بعد از نزدیک شدن به خورشید مواد مولکولی اونها بسرعت تبخیر میشه.

بنابراین همینطور که میبینید شیمی در نجوم نقش بسیار زیادی داره اما ما نباید انتظار داشته باشیم که این دنیای مولکولی رو در ابعاد نجومی براحتی ببینیم. یکم تیزبینی میخواد. همین کاوشگرهای فضایی پس از فرود اولین کاری که میکنن نمونه برداری از خاک و تجزیه شیمیایی اونه بعد چطور بعضی ها میگن شیمی در نجوم هیچ نقشی نداره. از پشت تلسکوپ آره زیاد نداره (بجز با طیف سنجی) اما در برخورد نزدیک حرف اول رو میزنه.

یکی از دلایلی که خیلی ها از شیمی بیزارن اینه که شیمی علم سختیه. سختیش هم تو سوال زیر مشخص میشه:

وقتی نقشه بردار ماژلان از سطح زهره تصویربرداری کرد بر فراز قلل اون نواحی بسیار درخشان رو دید (منعکس کننده قوی امواج رادار) که فقط شیمی میتونه توضیح بده که اونها چی هستن (فلز). حالا بنظر شما چه فلزی میتونه باشه؟ دانشمندان ناسا قبلاً میگفتن تلوریم (شبه فلز) اما تازگی ها فک کنم تو همین فروم خوندم ناسا میگه سربه. حالا من واسم یه سوال پیش اومده. چطور دانشمندان ناسا عنوان کردن که در جوی از اسید سولفوریک با درجه ی حرارت 460 درجه سانتیگراد و فشار 9.3 مگا پاسکال فلز سرب دووم بیاره؟ تا اونجایی که من میدونم به سرعت باید سولفاته بشه. اصلاً سرب در این دما و فشار میتونه جامد باشه یا نه؟
    البته به نظر من اینقدر هم که میگید شیمی توی نجوم نقش نداره...اکثر جاهایی هم که اثری از شیمی میبینم بیشتر فیزیکه تا شیمی... اونقدری که فیزیک در نجوم جای داره شیمی هیچ وقت جا نداره...

ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــ

در ضمن به نظر من شیمی خیلی به فیزیک وابسته است... اگه فیزیک رو ازش بگیریم خیلی ناقص به نظر میرسه...
    امضای ایشان
    “It's easier to run
    Replacing this pain with something numb
    It's so much easier to go
    Than face all this pain here all alone.”
    ― Linkin Park

3. 2 کاربر مقابل از COLDFIRE عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #92
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط COLDFIRE نمایش پست ها
    البته به نظر من اینقدر هم که میگید شیمی توی نجوم نقش نداره...اکثر جاهایی هم که اثری از شیمی میبینم بیشتر فیزیکه تا شیمی... اونقدری که فیزیک در نجوم جای داره شیمی هیچ وقت جا نداره...

ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــ

در ضمن به نظر من شیمی خیلی به فیزیک وابسته است... اگه فیزیک رو ازش بگیریم خیلی ناقص به نظر میرسه...
    مسلماً شما با قطع کردن شاخه (فیزیک) زیرشاخه (شیمی) رو هم قطع کردید. واقعاً مسخره ست که شیمی رو بدون فیزیک بخواید تصور کنین. چطور بگم دوستان متوجه بشن؟ بذارین شیمی رو اینطور تعریف کنم: شیمی یعنی فیزیک اتم ها. بنابراین شما هیچ وقت نمیتونین این دوتا رو بر اون یکی ارجحتر بدونین (هر چند که کلاً ارجحیت دادن به بعضی شاخه های علوم بسیار دور از عقل یک انسان عالمه). ضمناً من هم گفتم و باز تکرار میکنم که نباید انتظار داشته باشید که فیزیک در مقیاس اتمی (همون شیمی) در ابعاد عظیم نجومی سریع بچشم بیاد. ضمناً ساختار اتم ها در دما و فشار های بالا بهم میریزه و بنابراین شیمه هم از لحاظ مقیاس ابعادی محدوده هم از لحاظ مقیاس دمایی و فشاری. شیمی در قلب یک ستاره هیچ معنایی نداره چون هیچ اتمی در اونجا وجود نداره (در ستاره ها اتم ها همگی بشدت یونیزه ان و تقریباً یک سوپ مخلوط از الکترون و هسته های اتمی داریم). برای بررسی شیمی نجومی به ناچار باید وارد محیط شیمیایی اون جرم فضایی بشیم و از راه دور و از پشت تلسکوپ چیز زیادی در مورد اون نمیشه گفت.

تا حالا به این فکر کردین که خاک ماه مثلاً چه بویی میده؟
    یا اگه آب روش بریزیم چه اتفاقی میافته؟ (شاید برای مثال هیدروژن آزاد کنه که سوخت خوبی برای راکت هاست - البته مثلاً)

به نظر فیزیک دان های متعصب که صرفاً به چرخش ماه دور زمین و خورشید و سایه انداختن اونها روی هم و ... بسنده میکنن اینها همگی مسائلی بی محتوا بنظر میان. اما هیچ وقت به این فکر نمیکنن که وقتی صحبت از اسکان انسان بر روی ماه میاد همه نگاه ها بسمت شیمیدان ها برمیگرده. که برای مثال آقای شیمیدان:

چطور میشه از خاک ماه ماده ای سخت مثل سیمان تهیه کرد؟
    چطور میشه از خاک ماه اکسیژن برای تنفس انسان آزاد کرد؟
    و ...

مدت هاست دانشمندان ناسا در پروژه سفر به مریخشون بر روی این مسائل کار میکنن. البته شیمی فقط به همین محدود نمیشه و با استفاده از آنالیز شیمیایی و ساختاری اتم های ماده در سطح اجرام آسمانی مختلف میشه به منشاء اونها و یا تاریخ گذشته اونها (وجود آب، حیات و ...) پی برد. تا حالا هیچ وقت از خودتون سوال کردین که:

چرا قمر زحل، تیتان، اینقدر هیدروکربن بر سطح خودش داره در حالی که بقیه عمدتاً یخی هستن؟
    چرا سطح قمر مشتری، آیو، اینقدر از گوگرد پوشیده شده؟
    چرا مشتری قرمز و نپتون آبیه؟
    نمک های ناپایدار پرکلرات و گاز متان چطور در سطح و اتمسفر مریخ بوجود اومدن؟
    کم شدن مقدار استیلن و زیاد شدن مقدار فسفین در «لکه ی بزرگ سفید» زحل به چه معناست؟
    منشاء کانی کوارتز فشرده در سطح زمین چیه و چطور تشکیل شده؟

از سوالات پایانی بخوبی مشخصه که چرا بیشتر منجمان آماتور به فیزیک اجرام فضایی دقت میکنن تا شیمی. اولاً چون به مواد سطح اون جرم فضایی دسترسی ندارن و با تلسکوپ های عادی آماتوری صرفاً فیزیک مواد رو میشه مشاهده کرد تاشیمی اونها رو ثانیاً شیمی علم سختیه در حالی که فیزیک علم شیرین و دلنشین تریه. هر چند که من بشخصه تمام علوم رو یکی میدونم و تو کتابخونه ام کتاب شیمی آلی و تجزیه رو در کنار مجموعه کامل فیزیک هالیدی و همینطور چند کتاب نجومی نگه داری میکنم. ضمناً چندتا کتاب هم در شاخه بیوشیمی، گیاه شناسی و حتی زمین شناسی دارم. در کل به قول گالیله: جهان یک زبان بیشتر ندارد و اون ریاضیات است. (منشاء تمام علوم)

البته خود من هم که عشق شیمی هستم وقتی با تلسکوپم به آسمون نگاه میکنم بیشتر به فیزیکش دقت میکنم تا شیمی اون. راستش وقتی به شیمیش فکر میکنم یکم زیبایی هاش از بین میره و خشک و بی روح میشه نمیدونم چرا. شاید به این خاطر که فیزیک به احساسات انسان نزدیکتره تا شیمی.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

5. 12 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #93
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    کاربر برگزیده زمستان 91
    شماره عضویت
    1461
    تشکر شده 2,676 بار در 337 ارسال

اکسیژن ، سیلسیم ، آهن ، کلسیم ، سدیم ، پتاسیم و منیزیم به ترتیب هشت عنصر فراوان در پوسته ی زمین هستند. نهمین عنصر فراوان که کمتر از بک درصد از عنصر های سازنده ی پوسته ی زمین را تشکیل میدهد ، هیدروژن است. این در حالی است که در کل هستی 92 درصد از اتم های موجود را اتم های هیدروژن تشکیل میدهند. از هشت درصد باقیمانده هفت در صد به اتم های هلیم و تنها یک درصد به اتمهای دیگر عنصر ها تعلق میگیرد. از این داده ها می توان چنین نتیجه گرفت که زمین از عنصر هایی غنی شده است که در ساختار جهان هستی سهم بسیار اندکی دارند. اکنون این پرسش به ذهن می آید که "چرا و چگونه این عنصر ها در گیتی تا این اندازه ناهمگون توزیع شده اند؟"
    راستش متن بالا از بیشتر بدانید کتاب شیمی 2 بود که به فکرم زد که مبحث رو اینجا مطرح کنیم و اول به سوال بالا با نظرات خودمون جواب بدیم بعدش هم اینکه درصد فراوانی این عناصر رو در سیارات و کهکشان های دیگر بررسی کنیم تا بتونیم یه نتیجه ای از این مبحث ها بگیریم که آیا این عناصر هم میتواند در ایجاد شرایط زندگی در سیارات دیگه نقشی داشته باشن؟
    حالا فعلا بحث رو تا اینجا ادامه بدیم و به سوالهای مطرح شده در این بحث جواب بدیم تا در آینده مبحث های جدید رو اینجا ادهمه بدیم
    از دوستان آوایی هم میخوام که حتما تو این بحث شرکت کنن ممنون
    امضای ایشان

به یاد ستار خان یگانه قهرمان آزادی ایران

7. 6 کاربر مقابل از nakhodaye aseman عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #94
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

سلام ناخدای آسمان عزیز

بحث خیلی جالبی رو شروع کردین که امیدوارم دوستان هم درش شرکت کنن. در مورد نحوه ی توزیع عناصر یک توضیح خلاصه میدم (یعنی قرار بود خلاصه باشه ) و اون اینکه باد ستاره ای مهمترین عامل در توزیع متفاوت عناصره. عناصر در طبیعت عموماً بشکل آزاد نیستن و با یکدیگر ترکیب میشن. خود این مواد مرکب هم طبقه بندی های خاص خودشون رو دارن: 1-مواد مولکولی 2-جامدات کووالانسی 3-مواد یونی 4-مواد فلزی. این دسته های متفاوت از مواد هر کدوم ویژگی های خاص خودشون رو دارن. مواد مولکولی نقطه ذوب و جوش پایینی دارن و فرار هستن و گروهی حتی تا دماهای بسیار پایین بشکل گاز هستند. جامدات کووالانسی شبکه ای از اتم ها هستن که همگی با پیوندهای کووالانسی به هم متصل شدن. مسلماً چنین موادی نقطه ی ذوب و جوش بالایی دارن. مواد یونی از یون های باردار تشکیل شدن و شبکه ی یونی اونها توسط نیروهای الکتروستاتیکی در کنار هم محکم شدن؛ مسلماً این گروه از مواد هم نقطه ذوب و جوش بالایی دارن. در مواد فلزی هم هر الکترون بین چندین اتم به اشتراک قرار گرفته ان و پیوندی رو بوجود آوردن که به پیوند فلزی مشهوره. با وجود ضعیف بودن این پیوند تعداد زیاد اون باعث شده که نقطه ی ذوب و جوش فلزات به طور میانگین بالا باشه. البته فلزاتی هم وجود دارن که مایع هستند اما اکثر فلزات دمای ذوب و جوش بالایی دارن.

هیدروژن جزء عناصریه که اکثراً ترکیبات مولکولی تشکیل میده و بنابراین ترکیبات اون فرار هستن. اتم نیتروژن هم تمایل زیادی به تشکیل دادن مولکول بسیار پایدار نیتروژن داره که ماده ای فراره. ترکیب این دو یعنی آمونیاک نیز ماده نسبتاً فراره؛ البته آمونیاک در حضور اسیدها نمک تشکیل میده اما این نمک ها هم به حرارت بالا حساس هستند و به مواد فرار اولیه تجزیه میشن. گازهای نجیب همگی تک اتمی و فرار هستند. کربن تمایل زیادی به تشکیل دی اکسید و مونو اکسید داره که هر دو موادی فرار هستند. از این میان نافلزات دیگری مانند اکسیژن، گوگرد، سیلیسیم، فسفر و هالوژن ها تمایل بیشتری نسبت به تشکیل آنیون های تکی و یا ترکیبی و در نتیجه ایجاد پیوند های یونی با فلزات دارن. سیلیسیم و اکسیژن علاوه بر تشکیل آنیون ترکیبی سیلیکات که با فلزات نمک های یونی پایدار تشکیل میده بتنهایی نیز با یکدیگر جامدی کووالانسی بنام کوارتز رو تشکیل میدن. هالوژن ها با تشکیل مستقیم نمک موادی غیر فرار تشکیل میدن و فسفر و گوگرد هم مانند سیلیسیوم با کمک اکسیژن آنیون های غیر فرار تشکیل میدن.

نتیجه اینکه بادهای خورشیدی مواد فراری رو که اکثراً شامل هیدروژن، هلیم، آرگون و سایر گازهای نجیب، نیتروژن و کربن هستند رو با خودش به لبه ی منظومه ستاره ای میفرسته تا در اثر سرمای اونجا بشکل ماده غیر فراری بنام یخ منجمد بشن. اگر دقت کنی متوجه میشی که غول های گازی که فاصله زیادی با خورشید دارن عموماً از چنین مواد فراری تشکیل شدن و یا کمربند کویپر و ابر اورت که حاوی یخ های این مواد فرارن. پلوتو به احتمال بسیار بسیار زیاد سطحی از یخ نیتروژن و متان خواهد داشت و همینطور سایر سیارات کوتوله دور مانند اریس و ... هم دنیاهایی یخی خواهند بود. تصورش رو بکنید، شاید در این دنیاهای فوق سرد با اَبَـرمایعات و اَبَـر جامدات برخورد کنیم که خواصی بسیار شگفت انگیز دارن. نزدیکتر به زمین سرس به احتمال قریب به یقین سطحی اکثراً خاکی مشابه سایر سیارک ها خواهد داشت. میشه گفت که باد خورشیدی همچون یک دستگاه کروماتوگرافی عمل میکنه و ترکیبات مختلف رو از هم جدا میکنه.

در مورد سرس و پلوتو بطور مفصلتری در تاپیک سیارات کوتوله بحث خواهیم کرد.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

9. 2 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #95
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

البته عامل ِ اصلی ِ پخش ِ عناصر باد ِ خورشیدی نیست، بلکه انفجارهای ِ ابرنواختریی هست که قبل از تولد ِ منظومه ی ِ شمسی رخ داده و عناصر رو پخش کرده، باد ِ خورشیدی هرگز میزان ِ موادی که حمل می کنه در حدی نیست که بتونه روی ِ سیارات ِ گازی تاثیر بگذاره، از طرفی سیارات ِ گازی میدان ِ مغناطیسی ِ قدرتمندی دارند که باد ِ خورشیدی رو به کنار می رانه و اجازه ی ِ اندرکنش ِ خیلی زیادی رو نمی ده.

از این گذشته جنس ِ باد ِ خورشیدی عمدتا از پروتون و الکترون تشکیل شده و ابدا عناصری که گفتید توش پیدا نمی شه.
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

11. 7 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #96
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    البته عامل ِ اصلی ِ پخش ِ عناصر باد ِ خورشیدی نیست، بلکه انفجارهای ِ ابرنواختریی هست که قبل از تولد ِ منظومه ی ِ شمسی رخ داده و عناصر رو پخش کرده، باد ِ خورشیدی هرگز میزان ِ موادی که حمل می کنه در حدی نیست که بتونه روی ِ سیارات ِ گازی تاثیر بگذاره، از طرفی سیارات ِ گازی میدان ِ مغناطیسی ِ قدرتمندی دارند که باد ِ خورشیدی رو به کنار می رانه و اجازه ی ِ اندرکنش ِ خیلی زیادی رو نمی ده.

از این گذشته جنس ِ باد ِ خورشیدی عمدتا از پروتون و الکترون تشکیل شده و ابدا عناصری که گفتید توش پیدا نمی شه.
    نه منظورم رو اشتباه متوجه شدید. نگفتم که باد خورشید منشاء این عناصره بلکه منظورم این بود که حرارت خورشید عناصر فرار رو از سطح سیارات نزدیک به خورشید تبخیر کرده و در مرحله بعد باد خورشیدی اونها رو از اتمسفر سیاره جدا کرده و به اعماق فضا فرستاده. بیشتر این عناصر و مواد فرار به لبه منظومه خورشیدی رفتن و منجمد شدن و البته مقداریش هم بداخل سیارات غول پیکری همچون مشتری رفتن که در مقابل باد خورشیدی نفوذ ناپذیرن. مثل مریخ که بدین شکل اتمسفر خودش رو از دست داد. در زمان تشکیل زمین حرارت زمین و باد خورشیدی اونقدر قوی بود که گفته شده زمین رو تماماً خشک و فاقد آب و اتمسفر کرده ولی پس از سرد شدن زمین توسط ستارگان دنباله دار زیادی بمباران شده و منشاء آب زمین هم همین ستارگان دنباله دار بودن که اثر برخوردهاشون بر روی کره ماه باقی مونده.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

13. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #97
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    نه منظورم رو اشتباه متوجه شدید. نگفتم که باد خورشید منشاء این عناصره بلکه منظورم این بود که حرارت خورشید عناصر فرار رو از سطح سیارات نزدیک به خورشید تبخیر کرده و در مرحله بعد باد خورشیدی اونها رو از اتمسفر سیاره جدا کرده و به اعماق فضا فرستاده. بیشتر این عناصر و مواد فرار به لبه منظومه خورشیدی رفتن و منجمد شدن و البته مقداریش هم بداخل سیارات غول پیکری همچون مشتری رفتن که در مقابل باد خورشیدی نفوذ ناپذیرن. مثل مریخ که بدین شکل اتمسفر خودش رو از دست داد. در زمان تشکیل زمین حرارت زمین و باد خورشیدی اونقدر قوی بود که گفته شده زمین رو تماماً خشک و فاقد آب و اتمسفر کرده ولی پس از سرد شدن زمین توسط ستارگان دنباله دار زیادی بمباران شده و منشاء آب زمین هم همین ستارگان دنباله دار بودن که اثر برخوردهاشون بر روی کره ماه باقی مونده.
    البته این هم یکی از تئوری ها من باب ِ زمین هستش نه همه اش. ولی تا جایی که من می دونم زمانی که زمین شروع به سنگی شدن و تشکیل شدن کرده خورشید به پایداری رسیده بوده و از اون زمان تا الان خیلی در وضع ِ عمومیش تغییر ایجاد نشده. از جمله باد ِ خورشیدی و اینا. سیارات ِ گازی تنها منشا می تونن باشن که اونها هم میدان مغناطیسی دارن.

راه ِ منطقی ترکیب ِ باد ِ خورشیدی و فشار ِ تابشی در روزهای ِ ابتدایی ِ منظومه ی ِ شمسی بوده که تمام ِ گرد و غبار و گاز و عناصر ِ معلق توی ِ منظومه رو که به هیچ سیاره ای نپوستن، به مرزهای ِ منظومه ی ِ شمسی ببره! سیارات ِ سنگی هرگز این قدر گاز نداشتند که این قدر ماده تولید کنند.
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

15. 7 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #98
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    البته این هم یکی از تئوری ها من باب ِ زمین هستش نه همه اش. ولی تا جایی که من می دونم زمانی که زمین شروع به سنگی شدن و تشکیل شدن کرده خورشید به پایداری رسیده بوده و از اون زمان تا الان خیلی در وضع ِ عمومیش تغییر ایجاد نشده. از جمله باد ِ خورشیدی و اینا. سیارات ِ گازی تنها منشا می تونن باشن که اونها هم میدان مغناطیسی دارن.

راه ِ منطقی ترکیب ِ باد ِ خورشیدی و فشار ِ تابشی در روزهای ِ ابتدایی ِ منظومه ی ِ شمسی بوده که تمام ِ گرد و غبار و گاز و عناصر ِ معلق توی ِ منظومه رو که به هیچ سیاره ای نپوستن، به مرزهای ِ منظومه ی ِ شمسی ببره! سیارات ِ سنگی هرگز این قدر گاز نداشتند که این قدر ماده تولید کنند.
    البته من محور صحبتم روی توزیع عناصر روی خود سیارات بوده که مثلاً چرا در لیتوسفر چهار سیاره خاکی منظومه شمسی هیدروژن بسیار کمه در حالی که در جهان جزء فراوان ترین عناصره. ولی کلی بخوایم حساب کنیم که بله حرف شما کاملاً منطقیه.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

17. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #99
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

دلیل اصلی کمبود هیدروژن در سیارات گازی اینه که هیدروژن جرم کمی داره و در دمای سیارات سنگی که نسبتا زیاده، به سادگی از میدان گرانش فرار می کنه. چون در دمای مساوی، هر چه جرم مولکولها کمتر باشه راحتتر به سرعتهای بالا می رسند و می توانند به سرعت فرار از زمین برسند. پس مولکولهای هیدروژن از سیارات سنگی فرار می کنند و همین شده که در این سیارات هیدروژن خیلی کمیابه

19. 5 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #100
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

شيمي-نجوم ... نجوم-شيمي         
    نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    دلیل اصلی کمبود هیدروژن در سیارات گازی اینه که هیدروژن جرم کمی داره و در دمای سیارات سنگی که نسبتا زیاده، به سادگی از میدان گرانش فرار می کنه. چون در دمای مساوی، هر چه جرم مولکولها کمتر باشه راحتتر به سرعتهای بالا می رسند و می توانند به سرعت فرار از زمین برسند. پس مولکولهای هیدروژن از سیارات سنگی فرار می کنند و همین شده که در این سیارات هیدروژن خیلی کمیابه
    حرفتون کاملاً منطقیه. از لحاظ چگالی هم هیدروژن نمیتونه بداخل ابرهای سنگین تر مشتری نفوذ کنه و در عوض در بالاترین لایه باقی میمونه و مقدار زیادیش همونطور که گفتین بخاطر جرم مولکولی کم از میدان گرانش فرار میکنه. اینجا یک سوال پیش میاد و اون اینکه: چطور دانشمندان عنوان میکنن که در داخل سیارات گازی مانند مشتری و زحل هیدروژن فلزی وجود داره در حالی که طبق نتیجه گیری قبلیمون مولکولهای هیدروژن حتی نمیتونن بداخل ابرهای ضخیم سیاره نفوذ کنن؟

بنظر خودم تنها یک راه وجود داره و اون تولید شدن مولکول هیدروژن در داخل خود سیاره ست.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

21. 2 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 10 از 13 نخستنخست ... 678910111213 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع