صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 35

موضوع: پاك كردن آيينه ها و عدسي هاي تلسكوپ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

پاك كردن آيينه ها و عدسي هاي تلسكوپ

يه مدتي بود كه آيينه ها و عدسي هاي تلسكوپم كثيف شده بود يعني گرد و غباري روش نشسته بودو چندين بار خواستم تميزش كنم ولي نتونستم يه طرحي بريزم كه آيينه ته تلسكوپ تميز بشه و از طرفي بايد با دقت تمام اين كار رو انجام ميدادم كه روي آيينه ها و عدسي ها هيچ خراشي نيفته!!!

بالاخره چندي پيش از آقاي امام و محمدرضا صادقيان اين سوال رو پرسيدم و اونا هركدوم جوابهايي دادن و امروز هم تو مجله نجوم يه مقاله بود كه مي خوندم،در مورد تميز كردن آيينه هاي تلسكوپ نيوتني بود ولي بازهم به مشكلاتي برخورد كردم!!!
    اعم از:چگونگي باز كردن آيينه،چگونگي بستن آيينه،چگونگي هم خط كردن تلسكوپ و.....

ميشه دوستان لطف كنن در مورد تميز كردن هرچه راحتتر آيينه ها و عدسي ها يه راه حلي كه براي خودشون قابل استفاده است رو بگن كه همه استفاده كنن؟؟؟؟!!!!!؟؟؟؟

2. Top | #2
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536
    تشکر شده 2,761 بار در 325 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط orion نمایش پست ها
    يه مدتي بود كه آيينه ها و عدسي هاي تلسكوپم كثيف شده بود يعني گرد و غباري روش نشسته بودو چندين بار خواستم تميزش كنم ولي نتونستم يه طرحي بريزم كه آيينه ته تلسكوپ تميز بشه و از طرفي بايد با دقت تمام اين كار رو انجام ميدادم كه روي آيينه ها و عدسي ها هيچ خراشي نيفته!!!

بالاخره چندي پيش از آقاي امام و محمدرضا صادقيان اين سوال رو پرسيدم و اونا هركدوم جوابهايي دادن و امروز هم تو مجله نجوم يه مقاله بود كه مي خوندم،در مورد تميز كردن آيينه هاي تلسكوپ نيوتني بود ولي بازهم به مشكلاتي برخورد كردم!!!
    اعم از:چگونگي باز كردن آيينه،چگونگي بستن آيينه،چگونگي هم خط كردن تلسكوپ و.....

ميشه دوستان لطف كنن در مورد تميز كردن هرچه راحتتر آيينه ها و عدسي ها يه راه حلي كه براي خودشون قابل استفاده است رو بگن كه همه استفاده كنن؟؟؟؟!!!!!؟؟؟؟
    انتهای تلسکوپ چندتا ( احتمال زیاد 3تا ) پیچ هست که اگه اونارو باز کنید ( با احتیاط ) اونوقت آینه اولیه آزاد میشه .
    برای تمیز کردن راحت ترین روش این هست که توی یه ظرف به اندازه آینه تلسکوپتون حدود 200 سی سی الکل و بقیه تا روی آینه رو آب جوشیده ( بعد از جوشیدن کاملا خنک بشه و کاملا تمیز باشه ) بریزید .
    بعد از چند دقیقه آینه رو در بیارید و با سشوار تمیز ( از دور و با حداقل حرارت ممکن ) اونو خشک کنید .
    امضای ایشان
    هر چه با من اینجاست رنگ رخ باخته است آفتابی هرگز گوشه چشمی هم بر فراموشی این دخمه نینداخته است
    اندر این گوشه خاموش فراموش شده کز دم سردش هر شمعی خاموش شده یاد رنگینی در خاطر من گریه می انگیزد
    ارغوانم آنجاست ارغوانم تنهاست ارغوانم دارد می گرید
    چون دل من که چنین خون ‌آلود هر دم از دیده فرو می ریزد

3. 17 کاربر مقابل از rock_iml عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536

برای هم خط کردن هم بعد از بستن رو به یه ستاره پر نور ( ترجیحاً شباهنگ ) بگیرید و تلسکوپ رو کمی از فوکوس خارج کنید تا ستاره به صورت چند تا حلقه هم مرکز دیده بشه . باید این حلقه ها متقارن باشن و هم مرکز و موازی . در غیر اینصورت باید پیچ های ریزی که روی آینه ثانویه قرار داره رو سفت و شل کنید تا متحدالمرکز بشه .
    روش بهتر هم اینه که از یه هم خط کننده ( بخرید ) استفاده کنید و به راحتی هم خط کنید . در صورتی که با آیینه ثانویه به خوبی هم خط نشد اونوقت ترجیحا به مرکز نجومی مطمئن بدید تا آیینه اولیه رو هم خط کنن . چون خیلی سخت تر هست و باید تخصص داشت
    ویرایش توسط *sh : 02-22-2011 در ساعت 02:09 AM
    امضای ایشان
    هر چه با من اینجاست رنگ رخ باخته است آفتابی هرگز گوشه چشمی هم بر فراموشی این دخمه نینداخته است
    اندر این گوشه خاموش فراموش شده کز دم سردش هر شمعی خاموش شده یاد رنگینی در خاطر من گریه می انگیزد

5. 13 کاربر مقابل از rock_iml عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #4
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536

اگه کسی اشکالی میبینه یا نکته ای که من نمیدونستم بگه تا یاد بگیریم و اصلاح کنیم
    امضای ایشان

7. 6 کاربر مقابل از rock_iml عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #5
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

اگه وقت و حوصله ترجمه کردن داشتم حتما اینکارو میکردم!! از دوستان اگه کسی خواست مطالب مهم این بخش سایت زیر رو ترجمه کنه!!
    http://www.astro-tom.com/tips_and_ad...ing_optics.htm
    http://www.iceinspace.com.au/63-345-0-0-1-0.html
    http://www.astro-baby.com/TAL%20Tele...20Cleaning.htm
    http://www.howtodothings.com/home-ga...escope-mirrors
    __________________________________________________ ____

و اینکه اینم فیلمی برای تمیز کردن اینه تلسکوپ:
    http://www.youtube.com/watch?v=9Y8xFnXFVGQ
    امضای ایشان
    .

9. 13 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #6
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536

من اینو دست و پا شکسته ترجمه کردم
    امیدوارم که اشتباهی تو ترجمه نکرده باشم ( تا جایی که میشد فکر کنم درسته )

با استفاده از محصولات دمیدن هوا ( فکر کنیم پوآر رومیگه ) تمام گرد و غبار رو برطرف کنید . وقتی که این کار رو میکنید به هیچ وجه لرزش ایجاد نشه . و قبل از این کار یکم هوا رو خارج کنید و مطمئن بشید که هیچ مایعی روش نیست وگرنه کار خراب میشه .
    یه محلول بسیار رقیق و سبک شوینده درست کنید ( به هیچ وجه پودر شوینده نباشه )
    آینه رو درون مایع شوینده ساکن قرار بدید .
    کمی پنبه مرغوب تازه از پکیج نو را بردارید . سطح آینه رو با پنبه خشک کنید . هیچ فشاری نباید بهش بیارید و تنها فشار وزن خود پنبه هست .
    پنبه رو دور بریزید و با یه پنبه نو این کار رو با یه کوچولو فشار تکرار کنید . ( فشار خیلی خیلی کم )
    آینه رو کاملا زیر شیر آب بشویید
    آینه رو با مقدار زیادی آب مقطر بشویید
    آینه رو روی لبه نگه دارید تا خشک بشه و از حوله کاغذی برای خشک کردن از لبه تا وسط آینه استفاده کنید
    اگر مقداری آب تا وسط آینه پایین نیومد باید غبار روی اون رو مثل مرحله اول ببرید
    آینه رو روی لوله نصب کنید و بعد هم خطی و ...
    ویرایش توسط *sh : 02-22-2011 در ساعت 02:06 AM
    امضای ایشان

11. 11 کاربر مقابل از rock_iml عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #7
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    570
    تشکر شده 77 بار در 7 ارسال

برای تمیز کردن استفاده از محلول های شیمیایی رو توصیه نمی کنم. در اولین مرحله برای غبار زدایی از باد سرد سشوار و برای شستشو گرفتن آینه زیر جریان آب مقطر.
    از باد پمپ به هیچ وجه استفاده نکنید چون به احتمال زیاد همراه جریان باد قطرات ریز روغن داخل پمپ هم بیرون میاد و...
    این رو هم اضافه کنم که وجود لکه های کوچک ناشی از بارش باران یا کمی گرد و خاک روی آینه اصلی تاثیر چندانی نداره و به ریسکش (آسیب به آینه با بهم خوردن همخطی) نمی ارزه. و اینکه حتما بعد از استفاده یا در شب های غبارآلود کویری درپوش لوله رو سر جای خودش ببندید.

13. 12 کاربر مقابل از messier_hunter عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #8
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

من یک بار بوسیله جارو برقی اینه رو تمیز کردم.لوله جارو برقی (بدون سر لوله) رو در یک سانتی اینه گرفتم و گرد و خاک روی اینه رو تمیز کردم.(البته خیلی دقت میخواد که لوله به اینه برخورد نکنه).
    البته نمیدونم کار درستی کردم یا نه ولی جواب داد.
    درکل به نظر من تا اینه تلسکوپ خیلی کثیف نشده بهتره بهش دست نزنیم.
    چند وقت پیش تصمیم گرفتم چشمیها رو تمیز کنم و اونها رو باز کردم.موفق شدم همه رو تمیز کنم به جز چشمی 5 میلیمتری که افتضاح شد و هر کاری کردم تمیز نشد.فکر کنم که داخل پیچها روغن کاری شده بود که به عدسی هم مالیده شد. تصمیم گرفتم ببرمش تعمیر و بابتش 17 هزار تومان بپردازم که خیلی بی انصافی بود.
    کلا"اگر با یک شخص با تجربه مشورت کنیم خیلی بهتره.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

15. 11 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

ببخشید عدسی ها ی داخلی رو چه جوری میشه تمیز کرد و آیا پاک نکردن اونها باعث میشه که ما تغییری در تلسکوپ مشاهده کنیم.
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

17. 5 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #10
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

پاك كردن آيينه ها و عدسي هاي تلسكوپ         
    نقل قول نوشته اصلی توسط آسمون کویر نمایش پست ها
    ببخشید عدسی ها ی داخلی رو چه جوری میشه تمیز کرد و آیا پاک نکردن اونها باعث میشه که ما تغییری در تلسکوپ مشاهده کنیم.
    منظورتون عدسهای چشمی هستش دیگه؟؟!؟!؟ چون تلسکوپهای شکستی نیازی به عملیات تعمیرات نگهداری(نت) ندارن
    چشمی هایی که دارای سیستم چند تکه هستند اغلب پرسی هستن و شما نیتونید به عدسی های داخلی دسترسی پیداکنید و اصلا نیازی هم به این کار نیست چون گرد وغبار وارد اونها نمیشه و فقط عدسی های خارجی کثیف میشن که اونم با یه محلول اب الکل و یه پنبه واسه خشک کردن حل میشه. البته در برخی انواع چشمی محیط داخلی چشمی رو با گازهای بی اثر مثل نیتروژن پر میکنن تا هم چشمی در مقابل ضربه و اب مقاوم باشه و هم کیفیتش بالاتر بیاد. توی اون نوع چشمی ها بدترین کار سعی برای باز کردن چمشی از همه.
    امضای ایشان

19. 7 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع