صفحه 21 از 22 نخستنخست ... 11171819202122 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 201 تا 210 , از مجموع 214

موضوع: گزارش های رصدی اعضا آوااستار

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    479
    تشکر شده 553 بار در 57 ارسال

smile گزارش های رصدی اعضا آوااستار

این تاپیک جهت ارسال گزارشهای دوستان از برنامه های رصدی ایجاد شده.

امیدواریم با ارسال این گزارش ها مکان های مناسب رصدی معرفی شده تا همه ی دوستان با این مکان ها آشنا شوند و نیز می توانیم از تجربیات شبهای رصدیشان استفاده کنیم.

2. Top | #201
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

صبح شنبه,دقایقی را برای رصد اختفا به پشت بام منزل رفتم.

اختفای ستاره آلفای میزان در پس ماه

هرچند که در تهران این اختفا به صورت خراشان دیده نمیشد ولی برای من پس از مدتها دیدن یک اختفای معمولی هم جذابیت داشت.

در شهرهای استان خوزستان ,این اختفا به صورت خراشان دیده میشد.

به هر حال مدت زیادی نتوانستم در سرمای هوا طاقت بیارم و حدود نیم ساعت ابتدائی اختفا را شاهد بودم.

چند عکس ,از پشت چشمی تلسکوپ, از لحظات قبل از اختفا ثبت کردم که در زیر برخی از انها را میبینید:

امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

3. Top | #202
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4783
    تشکر شده 1,158 بار در 208 ارسال

سلام
    مدت هاست این تاپیک خاک می خوره و کسی به سراغش نمی ره (انگار همه رصد رو تعطیل کردن)
    اگه بیاد داشته باشید 16 خرداد ماه ،اختفای خراشان بود و یکی از ستاره های صورت فلکی اسد از لبه ی شمالی ماه عبور می کرد
    شانسی که ما اورده بودیم این بود که مسیر اختفا از روی رصدخونه انجمن نجوم هلال نو رد می شد
    روز 14 من خبر این اختفا رو شنیدم و به دوست نجومی ام ،علیرضا رحیمی زنگ زدم و هماهنگ کردیم که یک برنامه رصد بزاریم که البته رصد اختفا تجربه اول هر دو نفرمون بود.
    البته جناب آقای هاتفی(دبیر علمی انجمن نجوم هلال نو) و همسر ایشون هم حضور داشتند.
    ابزار هایی هم که استفاده کردیم :تلسکوپ 14 اینچ اشمیت کسگرین با مقر cge-pro، ccd orion starshoot planetry،تلسکوپ 6 اینچ شکستی آکروماتیک استوایی و دو لپ تاپ متصل به اینترنت برای دسترسی به ساعت دقیق جهانی.
    روشی هم که برای زمانسنجی استفاده کردیم ،روش استاندارد جهانیه که به این صورت هست که از یک زمان معین تایم گیری شروع می شه و در هر پنهان و آشکار شدن ستاره یک دوره به تایمر افزوده می شه و در نهایت با افزودن تایم بدست آمده در هر دوره به زمان مرجع ،زمان دقیق هر کدام از آشکار و نهان شدن های ستاره معین می شود
    در این رصد من(علیرضا محمدی) رصدگر بودم ،که با تلسکوپ 6 اینچ رصد می کردم و علیرضا رحیمی هم کار زمانسنجی رو انجام می دادند.
    کلا من شاهد 7 مرتبه پنهان و آشکار شدن ستاره در پس کوه های ماه بودم که واقعا جذاب و لذت بخش بود و خستگی رو از تن بیرون می کرد.
    جناب آقای هاتفی هم با تلسکوپ 14 اینچ رصدخونه به فیلم برداری از این اختفا پرداختند.
    گزارش این اختفا به iota نیز ارسال شده است
    از راست به چپ:آقای هاتفی،علیرضا رحیمی،علیرضا محمدی

پی نوشت:در ضمن جا داره از دوست عزیزم علیرضا رحیمی (عضو بخش خاورمیانه iotaو مسئول انجمن نجوم هلال نو) تشکر کنم چون خودم زماسنجی تا حالا کار نکرده بودم و ایشون زحمت کشیدن و کار زمانسنجی رو انجام دادند.
    ویرایش توسط علیرضا محمدی : 07-17-2014 در ساعت 11:15 AM
    امضای ایشان
    من برگشتم

4. 18 کاربر مقابل از علیرضا محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #203
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1482
    تشکر شده 507 بار در 64 ارسال

آقای علیرضا محمدی عزیز درباره این رصدخانه که کجاست و کجا اداره اش می کنه و چه تجهیزاتی داره هم یه توضیح مختصر (برای اطلاع خودم) بدهید ممنون میشم.
    امضای ایشان
    شراب تلخ می خواهم که مرد افکن بود زورش/////مگر یک دم بــرآسـایـم ز دنیا و شر شـورش
    بیاور مـی که نتوان شـد ز مـکـر آسـمـان ایمن/////بـه لعب زهره‏ ی چنگی و مریخ سلحشورش

6. 10 کاربر مقابل از BehzadQ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #204
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4783

با سلام خدمت شما
    این رصد خانه در محل انجمن نجوم هلال نو زرقان قرار داره که دارای تلسکوپ 14 اینچ اشمیت کسگرین با مقر cge-pro هست. که زیر نظر شهرداری زرقان هست
    و فعالیت هایی هم که در این رصد خونه صورت می گیره ،عکاسی عمق آسمان ، رویت هلال ، رصد اختفا و ... هست
    تجهیزات هم یک سری چشمی های ultra-wide به همراه چند فیلتر هست و دوربین هم ccd starshoot orion هست که البته بیشتر برای autoguide هست و از canon 60d و 650d که متعلق به اعضای انجمن هست برای عکاسی استفاده می شه
    امضای ایشان
    من برگشتم

8. 15 کاربر مقابل از علیرضا محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #205
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10251
    تشکر شده 66 بار در 12 ارسال

با سلام خدمت دوستان عزیز ... در تکمیل عرایض دوست عزیزم اقای علیرضا محمدی باید بگم که این پروژه جز پروژه های بنده برای تبدیل از عضو ناپیوسته به عضو پیوسته iota_me بود که از اونجا که اقای محمدی عضو فعال و کنجکاوی هستند خبردار شدند و رصد تکی من چند تایی شد
    همچنین در این رصد بدلیل عبور خط GRAZE اختفای خراشان از شهرستان زرقان مسئولیت چینش اعضای ایوتا در شهرستانهای همجوار به بنده سپرده شد و از یک هفته قبلش هماهنگی ها انجام شده بود.در نهایت هم فقط تیم ما از زرقان موفق به ثبت صحیح اختفا شد .

در مورد رصدخانه هم باید بگم که این رصدخانه در سال 88 با هزینه اولیه 50 میلیون تومان در شهرستان زرقان ساخته شد .و در حال حاضر زیر نظر شهرداری زرقان قرار داره که مسئولیتش از طرف شهرداری به بنده سپرده شده .....

همه دوستان هم از الان دعوتین تشریف بیارین در خدمت هستیم

10. 12 کاربر مقابل از علیرضا رحیمی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #206
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4783

رصد سه اختفا در دو روز
    12 و 13 مرداد ماه دو اختفای پنهان بود که از قبل برنامه ریزی کردم تا به رصد اون ها بپردازم
    یکی ستاره zc2170 با قدر 6.7
    و دیگری ستاره
    لاندا-سنبله با قدر 4.5
    دومی آسون تر بود ولی باز هم توی رصد r این اختفا با مشکل مواجه شدم چون از ابزار 4 اینچ شکستی استفاده می کردم
    کلا تونستم دوتا d و یکی r رصد کنم و هم چنین o-c بدست آمده از این سه اختفا هم کم تر از 1 بود.
    اولی سخت تر بود چون هم قدر ستاره بیشتر بود و هم این که فاز ماه بیشتر از دفعه قبلی بود در نتیجه دیگه نتونستم r این اختفا رو ببینم
    .
    گزارش این سه رصد در IOTA/ME نیز ثبت شده است

امضای ایشان
    من برگشتم

12. 11 کاربر مقابل از علیرضا محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #207
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

صبح روز یکشنبه و دوشنبه,مقارنه سیارات زهزه و مشتری را با دوربین دوچشمی رصد نمودم.

به دلیل کوتاه بودن زمان مقارنه و نزدیکی آن به روشنائی روز ,از تلسکوپ استفاده نکردم که البته اگر روز دوشنبه زودتر میرسیدم حتما از تلسکوپ استفاده میکردم تا این مقارنه نزدیک را جذابتر مشاهده کنم.

جدائی ظاهری این دو سیاره در حدود 15 دقیقه قوس بود که اگر بخواهم این فاصله را معرفی کنم, قطر ماه تربیع بهترین مثال است.

با گوشی موبایل نیز چند عکس نه چندان خوب ثبت کردم.البته هوای صبحدم,نیمه ابری بود.

البته عکسهای زیبائی از این مقارنه در اینترنت موجود است که میتوانید سرچ کنید:

عکس بالا را از نرم افزار ناسا در گوشیم پیدا کردم.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

14. 17 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #208
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4783

از قبل برنامه ریزی کرده بودم تا صبح دوشنبه از مقارنه زهره و مشتری عکس بگیرم ولی از چند روز قبلش هوا ابری شد
    اما خدا رو شکر صبح دوشنبه آسمون توی افق شرقی کاملا صاف بود
    گرچه دیر بیدار شدم ولی تونستم عکس های خوبی بگیرم
    ویرایش توسط علیرضا محمدی : 08-19-2014 در ساعت 06:50 PM
    امضای ایشان
    من برگشتم

16. 15 کاربر مقابل از علیرضا محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #209
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

مقارنه فوق العاده زیبایی بود. خیلی از دیدنش لذت بردم. از اول تا آخر مقارنه مشغول عکس گرفتن بودم و فقط چند دفعه وسط کار آداپتور عکاسی رو جدا کردم و با چشم تماشا کردم اما همین لحظات کوتاه هم خیلی هیجان انگیز بود. سیاره مشتری در کنار زهره در دو سوی میدان دید دیده میشد. کنتراست بین مشتری و زهره خیلی بیشتر از اونی بود که فکر میکردم. در حالی که کمربندهای سطح مشتری بخوبی دیده میشد زهره همچنان مثل یک ستاره پرنور می‌درخشید و بطوریکه میله های پراش زیبایی ایجاد کرده بود اما خب مشخص بود که قرصش ناقصه. دیدن همزمان این دو سیاره داخل یک میدان دید مشترک تجربه خیلی جالبی بود. قبلاً تو پست شماره 3 تاپیک رخدادهای بزرگ عمر ما در مورد مقارنه بسیار نزدیک این دو سیاره چیزایی نوشتم اما اصلاً به این موضوع فکر نکرده بودم که کنتراست بین این دو سیاره چقدر بالاست. با این کنتراست بالا فکر کنم گذر زهره از روی قرص مشتری در 22 نوامبر 2065 شبیه به مشتری‌ای باشه که یه چراغ قوه گرفته دستش!!! اما نه شایدم اینطور نباشه! چون وقتی اقمار گالیله ای روی قرص مشتری میرن کنتراستشون با پس زمینه خیلی کمتر میشه و اونوقته که میشه بخوبی سطحشون و رنگشون رو دید. اگه اینطور باشه زهره وقتی روی قرص مشتری بره بایستی خیلی خیلی جذابتر از همیشه دیده بشه. زهره رو تو نور روز که دیدید. روی قرص مشتری حتماً خیلی جذابتر از روز دیده میشه و فکر کنم نارنجی کمرنگ دیده بشه. تازه جالبتر از اون قرص تاریک زهره هست که روی مشتری بخوبی دیده میشه.

جدا از این حرفا، چندتا عکس نه چندان خوب گرفتم که بعد از ویرایش پستشون میکنم. از آداپتور آفوکال استفاده کردم. راستش شنبه سفارشش دادم یکشنبه غروب رسید دستم. یعنی اصلاً فرصت یاد گرفتن روش کار باهاش رو نداشتم و همون دم صبحی هم وصل کردمش عکس گرفتم هم یاد گرفتم. ضمناً از مقارنه بسیار جالب پارسال (عُطارد و زحل) هم عکس گرفتم هنوز ویرایش نکردم. سعی میکنم دوتا رو با هم آماده کنم.

شباتون پر از ستاره روزاتون پر از خوشبختی

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    البته عکسهای زیبائی از این مقارنه در اینترنت موجود است که میتوانید سرچ کنید:

عکس بالا را از نرم افزار ناسا در گوشیم پیدا کردم.
    سلام آقای شعبانی
    عکس خیلی زیبایی هست. ممنون بخاطر عکس. فقط رفتم در مورد عکس یکم اطلاعات کسب کنم متوجه شدم که این عکس مربوط به مقارنه 3 درجه‌ای سال 2012 این دو سیاره هست. آقای Marek Nikodem این عکسو تو لهستان از دختر خودش گرفته.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

18. 10 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #210
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4783

گزارش های رصدی اعضا آوااستار         
    شنبه این هفته 8 شهریور 1393 اختفای ستاره zc2014 با نیمه تاریک ماه بود
    قدر 7.9 این ستاره کار رصد را خیلی سخت می کرد به خصوص برای من با تلسکوپ 4 اینچ شکستی
    همچنین روشنایی هوا به علت این که این اختفا با فاصله ی نه چندانی از غروب آفتاب رخ می داد کار را سخت کرده بود به طوری که تا آخرین لحظات با توجه به این که مکان دقیق ستاره را می دانستم ولی قادر به دیدن آن نبودم
    تا این که در ثانیه های آخر توانستم ستاره را ببینم و اختفا را ثبت کنم
    o-c این اختفا نیز 0.96 بدست اومد که مقدار قابل قبولی هست
    گزارش این اختفا در سازمان iota نیز ثبت شده است
    امضای ایشان
    من برگشتم

20. 10 کاربر مقابل از علیرضا محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 21 از 22 نخستنخست ... 11171819202122 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع