صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 39 , از مجموع 39

موضوع: كمربند حيات

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

Post كمربند حيات

همانطور که میدانید سیاره زمین در فاصله ای از خورشید قرار دارد که باعث بوجود امدن حیات و زیست موجودات زنده تا کنون شده است.در واقع زمین نسبت به خورشید در ناحیه گولدیلاکس قرار دارد .اگر زمین نزدیکتر از فاصله کنونی قرار داشت احتمالا" به مانند سیاره ای مثل زهره میشد با جوی بسیار غلیظ و سمی و همینطور بسیار داغ و جهنمی با درجه حرارتی نزدیک به 500 درجه سانتیگراد.همینطور اگر دورتر از مدار کنونی قرار میگرفت به مانند مریخ دارای بیابانهائی خشک سرد و بیحاصل میشد که حتی با وجود یخهایش حیات شکل نمیگیرد یا در مراحل خیلی ابتدائی از بین میرود.
    همینطور ماه نیز نسبت به زمین از نظر اندازه و فاصله در ناحیه كمربند حيات میباشد.اگر ماه کوچکتر از ابعاد فعلی اش بود باعث ایجاد لنگی در چرخش زمین و تغییرات شدید اب و هوایی میشد که زمینه را برای تشکیل حیات غیر ممکن می ساخت.همانطور که میدانید تشکیل و تداوم حیات که منجر به پیدایش دی.ان.آ و شکل پیشرفته ی حیات میشود به میلیونها سال پایداری اب و هوا نیاز دارد.و این ماه بود که با ابعاد مناسبش باعث شد محور زمین جابجا نشود.
    زمین حتی در کهکشان راه شیری نیز در ناحیه كمربند حيات قرار دارد.اگر ما نزدیکتر به مرکز کهکشان بودیم حتما" تحت تاثیر سیاه چاله های نواحی مرکزی کهکشان قرار میگرفتیم واگر دورتر از جای کنونی بودیم انوقت عناصر سنگین و لازم برای پیدایش حیات وجود نداشت.
    این چند مثال که از نواحی كمربند حيات عنوان کردم در مقابل هزاران ناحیه ی كمربند حياتي که دانشمندان مطرح کرده اند ناچیز است.شرایط اقیانوسها, لایه های موجود در جو زمین, میدان مغناطیسی زمین, لایه های زمین شناسی, وجود سیاره مشتری وغیره...همه از مثالهای موجود در رابطه با كمربند حيات زمین میباشد.
    حتی وجود نفت و گاز و نقش ان در پیشرفت انسان نیز نوعی از كمربند حيات میباشد.
    با توجه به این موارد ایا فکر و تدبیر بزرگی باعث بوجود امدن این موهبتها و خوش شانسیها شده؟
    ایا فقط به این دلیل که خدا نوع بشر را دوست داشته است ما همکنون در این شرایط زندگی میکنیم؟
    یا اینها فقط به خاطر تصادف بوجود امده اند؟و ما یک نمونه بسیار نادر در میان میلیونها سیاره ی مرده موجود و خارج از محدوده حيات در جهانیم؟
    ایا زمین به دلیل قانون میانگین حاکم بر جهانهای متعدد موجود در جهان چند گانه به این صورت درامده و در انبوهی از جهانهای متعدد در بهترین جهان قرار گرفته یا به به خاطر تدبیری بزرگ و دوستدار انسان اینگونه است؟

2. Top | #31
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476
    تشکر شده 4,689 بار در 597 ارسال

حرفهای شما درست ولی اگر بخوایم به دنبال حیات هوشمند در سیارات دیکه باشیم یا باید به دنبال سیاره ای با ویژگی های کاملا مشابه با سیاره زمین باشیم که هم دارای لایه ازون و هم مقدار زیادی آب و املاح معدنی و جو قابل تنفس باشه تا بتونیم شاهد وجود حیات پرسلولی و هوشمند مانند انسان باشیم واگر نه بدون وجود لایه ازون وتحت تاثیر پرتو uv و رادیکال های آزاد عمر زیر واحد های حیات بسیار کم خواهد بود و حیات به صورت ابتدابیی و فقط در داخل آب و یخ مشاهده میشه چون همونطور که میدونیم حیات بر روی خشکی بعد از ایجاد لایه ازون از دریاها به خشکی اومد بنابر این بدون لایه ازون حیات هوشمند یا وجود نداره یا نیازمند زیرواحد هایی متفاوت با زیر واحد های حیات ماست که در برابر پرتو های موجود در فضا مقاوم باشه.

خوب حالا اگر بخوایم آبو از حیات بگیریم چند اشکال ایجاد میشه:1 آب به علت ظرفیت گرمایی بالایی که داره بهترین مکان برای انجام واکنش های سلولیست 2 بسیاری از واکنش های درون سلولی کاتابولیسمی و آنابولیسمی بدون آب انجام پذیر نیستن 3 آب به خاطر قطبی بودن باعث پایداری غشای سلولی میشه3 بدون آب فتوستتزی تولید نخواهد شد و لایه ازونی به وجود نخواهد آمد4
    از جایی که تمامی فعالیت ها سلولی وابسته به یون هاست و آب انحلال پذیری بالایی داره که انجام فعالیتهای سلولیو امکان پذیر میکنه...
    با این تفاسیر جایگزین آب نه تنها باید تمامی این خاصیت ها رو داشته باشه بلکه باید نسبت به پرتو های پر انرژی مقاوم باشه...
    آیا چنین جایگزینی در کیهان وجود داره؟آیا موجودات هوشمند دیگه ای هم در کیهان هستند؟آیا سرزمینی مشابه با زمین با جو مناسب و تمام شرایط لازم برای ایجاد حیات هوشمند در کیهان هست...؟
    نمیدونم...
    و آیا ما تنها هستیم؟
    ویرایش توسط stargazer : 03-15-2013 در ساعت 10:24 PM دلیل: ادغام
    امضای ایشان
    با احتیاط نا امید شوید معجزه خبر نمیکند

3. 7 کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط مداد رنگیهام نمایش پست ها
    حرفهای شما درست ولی اگر بخوایم به دنبال حیات هوشمند در سیارات دیکه باشیم یا باید به دنبال سیاره ای با ویژگی های کاملا مشابه با سیاره زمین باشیم که هم دارای لایه ازون و هم مقدار زیادی آب و املاح معدنی و جو قابل تنفس باشه تا بتونیم شاهد وجود حیات پرسلولی و هوشمند مانند انسان باشیم واگر نه بدون وجود لایه ازون وتحت تاثیر پرتو uv و رادیکال های آزاد عمر زیر واحد های حیات بسیار کم خواهد بود و حیات به صورت ابتدابیی و فقط در داخل آب و یخ مشاهده میشه چون همونطور که میدونیم حیات بر روی خشکی بعد از ایجاد لایه ازون از دریاها به خشکی اومد بنابر این بدون لایه ازون حیات هوشمند یا وجود نداره یا نیازمند زیرواحد هایی متفاوت با زیر واحد های حیات ماست که در برابر پرتو های موجود در فضا مقاوم باشه.

خوب حالا اگر بخوایم آبو از حیات بگیریم چند اشکال ایجاد میشه:1 آب به علت ظرفیت گرمایی بالایی که داره بهترین مکان برای انجام واکنش های سلولیست 2 بسیاری از واکنش های درون سلولی کاتابولیسمی و آنابولیسمی بدون آب انجام پذیر نیستن 3 آب به خاطر قطبی بودن باعث پایداری غشای سلولی میشه3 بدون آب فتوستتزی تولید نخواهد شد و لایه ازونی به وجود نخواهد آمد4
    از جایی که تمامی فعالیت ها سلولی وابسته به یون هاست و آب انحلال پذیری بالایی داره که انجام فعالیتهای سلولیو امکان پذیر میکنه...
    با این تفاسیر جایگزین آب نه تنها باید تمامی این خاصیت ها رو داشته باشه بلکه باید نسبت به پرتو های پر انرژی مقاوم باشه...
    آیا چنین جایگزینی در کیهان وجود داره؟آیا موجودات هوشمند دیگه ای هم در کیهان هستند؟آیا سرزمینی مشابه با زمین با جو مناسب و تمام شرایط لازم برای ایجاد حیات هوشمند در کیهان هست...؟
    نمیدونم...
    و آیا ما تنها هستیم؟
    بله همینطوره. جایگزین پیدا کردن برای آب تقریباً غیر ممکنه. بعضی ها آمونیاک رو پیشنهاد کردن و بعضی ها مایعات آلی. ولی هیچکدوم نمیتونن شیمی بسیار پیچیده حیات رو در خودشون بگونجونن. آمونیاک خصلت بازی زیادی داره و در حضور ضعیفترین اسیدها نمک آمونیوم تشکیل میده. مایعات آلی هم ایرادات زیادی دارن از جمله طبق گفته خودتون نمیتونن حلال مناسبی برای یون‌ها باشن، یا نمیتونن محیط مناسبی برای انتقال پروتون‌ها در واکنش‌های اسید و باز باشن و ... .

جدای همه این حرفها قوانین علمی در تمام جهان یکسان هستند. اگه بر روی زمین تکامل زیستی از آب، اکسیژن میسازه و از این اکسیژن هم لایه اوزون بوجود میاد، بر روی سطح سیاره زنده دیگر هم دقیقاً همین اتفاق خواهد افتاد. شاید شکل و شمایل اونها با ما فرق داشته باشه ولی از قوانین تکاملی یکسانی پیروی میکنن. مطمئناً اونها هم اکسیژن تنفس میکنن و آب مینوشن. چون این یکی از مراحل تکامله.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

5. 7 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1704
    تشکر شده 113 بار در 16 ارسال

یه چیز دیگه ای هم که هست اینه که اگر قرار باشه موجودی خلق بشه با توجه به شرایط اقلیمی همون منطقه سازش پیدا میکنه برای مثال یه روستایی توی شمال کشور خودمون وجود داره که معادن اورانیم زیادی داره تا حدی که حتی تو آبشونم اورانیم وجود داره ولی هیچکدوم سرطان ندارن چون بدنشون با محیط زندگیشون سازگاره ؛ ولی اگه یه نفر از یه منطقه دیگه پاشه بره اونجا قطعا از سرطان پورد میشه!
    و یا همین یزد خودمون خاکش ید کم داره یزدیا هم به همین خاک سازگار بودن تا اینکه به نمک هاشون ید اضافه شد حالا یا تیروئیدشون کم کاره یا پرکاره.(البته همه رو نمیگم اکثرا همینجورین)
    اینم میگید زمین روی کمربند حیاته و دلایلتونم میگید یه بحثه سازش خود موجود زنده با محیط یه بحث دیگه.
    امضای ایشان
    دارم امید عاطفی از جانب دوست...
    کردم جنایتی و امیدم به عفو اوست...
    ــــــــــــــــ
    بازگشت مقتدرانه خودمو تبریک میگم!

7. 2 کاربر مقابل از Hesaby عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6477
    تشکر شده 541 بار در 69 ارسال

درسته خیلی از موجودات هم در تاریکی فقط زندگی میکنند و از نور خورشید تو محل زندگیشون خبری نیست یا حتی داخل یخ زندگی میکنند ! فقط سرمای زیر صفر !
    ولی نمیشه گفت باز بدون آب موجودی زنده میمونه ! من که تاحالا نشنیدم !‌

یکی از دوستان در مورده این تصویر اگه یه توضیح کوچیکی بده ممنون میشم : من ریاضیم خوبه ولی نفهمیدم این رادیکال منظورش چیه ؟ در مورده Habitable zone یا Goldilocks Zone !
    من فقط یه چیزی رو فهمیدم که موقعیت خوب در قسمت 1AU باید باشه یعنی Location زمین الان در این واحد قرار داره که موقعیته Habitable Zone بهش میگن ! ولی مفاهیم ریاضی
    و بقیه رو اگه راهنمایی کنید ممنون میشم :
    این لینک رو از Habitable zone WIKIPEDIA تو سرچ پیدا کردم :
    http://en.wikipedia.org/wiki/Habitable_zone

كمربند حيات-screen-shot-2013-03-16-10-13-46-pm-jpg

ای بابا من هرکاری میکنم این عکس پیوست حذف نمیشه . چه کنم یکی کمککککککککککککککک
    تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست كمربند حيات-habitable_zone_-_hz-png  
    ویرایش توسط Fery.JWST : 03-17-2013 در ساعت 12:00 AM
    امضای ایشان
    : Webb has four main science themes
    The End of the Dark Ages
    First Light and Reionization
    The Assembly of Galaxies
    The Birth of Stars and Protoplanetary Systems
    and Planetary Systems and the Origins of Life
    I wish i could live longer or there was an afterlife that i can withness this outstanding development

9. 6 کاربر مقابل از Fery.JWST عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1704
    تشکر شده 113 بار در 16 ارسال

اينجور كه توي عكس گفته شده باید با توجه به حرارت ستاره فاصله هم افزایش یا کاهش پیدا کنه به این شکل که اگر حرارت به اندازه ی i افزایش داشت فاصله هم باید به اندازه ی i√ افزایش پیدا کنه مثلا در ستاره اول که نور و حرارت 4 برابر شده فاصله هم4√ برابر افزایش پیدا کرده.
    امیدورام درست گفته باشم
    تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست كمربند حيات-pc0jymlx9fjng0l15g-jpg  
    ویرایش توسط Hesaby : 03-17-2013 در ساعت 03:45 PM دلیل: یه سری لینک اضافه خورده بود پاش پاک کردم
    امضای ایشان
    دارم امید عاطفی از جانب دوست...
    کردم جنایتی و امیدم به عفو اوست...
    ــــــــــــــــ
    بازگشت مقتدرانه خودمو تبریک میگم!

11. 6 کاربر مقابل از Hesaby عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

سلام
    این کمربند حیات که ما در موردش بحث میکنیم از دید ما زمینی ها کمربند حیات به اسم معروف شده شاید در کرات دیگر که افریده شده این کمربند عذاب باشه (شوخی بود) ولی با این صحبت اولیه دوست دارم بگم هر چی ما بیشتر می فهمیم متوجه ندانسته های خودمون میشیم که چقدر کوچیک هستیم . به فرض اینکه ترکیبات شیمیایی و غیر شیمیایی زمین ما بر روی کره دیگه ایی هم وجود داشت و ما به این نتیجه رسیدیم که جای دیگه ایی هم برای زندگی هست با این فرض ایا ما میتونیم همه با هم بریم اونجا و اونجا زندگی کینیم و شهردار و رئیس و .... مشخص کنیم و بعد باز با این مشخصه که الان روی زمین داریم و همونجا پیاده کنیم. چه اجباری هست ! هیمن جا هستیم دیگه ...
    به قول دکتر شریعتی خدا بیامرز صنعت و تکنولوژی فضولی در کار خداست . اگر قرار بود ما اونجا باشیم خوب حتما می رفتیم پس یه نباید هایی هم سر راه ما هست .......
    با تمام این اعداد و ارقامی که ارائه میشه و کشفیات جدید باز هم متوجه میشیم که ما هیچی نیستیم و باید یه فکری به حال این زمین خودمون بکنیم تا همینم از دست ندیم .....
    امضای ایشان
    اهل ابادی عشقم ز همین ویرانم
    همه رفتند ولی با دل خود میمانم
    همسفر باشم اگر با تپش شب بوها
    دست اخر به گلستان تو سرگردانم
    هر چه کردم که نگویم دل ما هم تنگ است
    خیره شد یاد تو بر ما که خودم میدانم

13. 4 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    451
    تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

به نظر من خوب مسلمه که اجباری نیست برای رفتن اما میشه از این دید هم نگاه کرد که اگه این ویژگی ها روی سیاره ای دیگه باشه و سیاره ما هم رو به نابودی و فرض بگیریم نتونیم کاری براش بکنیم ، شاید این همون راهه که خدا جلوی پامون قرار داده برای نابود نشدن ، بهتر نیست امتحان کنیم!!
    البته بحث تلاش برای نابود نکردن زمین به دست خودمون خیلی جدی باید پیش بره.
    امضای ایشان
    زندگیت رو روی یک قاعده بنا کن
    نه یک استثناء

15. 6 کاربر مقابل از karimisss عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

با این عوامل مخربی که خودمون به دست خودمون درست کردیم و فقط برای در اسایش بودن خودمون محیط رو تخریب کردیم و عوامل زیست محیطی که روی زمین هست رو از بین بردیم من فکر نمیکنم که بشه برای دنیای خودمون کاری بکنیم . همین ایران خودمون که با الودگی محیطی دسته پنچه نرم میکنه و همیشه یه نظری هست برای بهتر شدن هوای اطراف ایا تا به حال شده برای رضایت دل خودمون و در اسایش نبودن خودمون حاضر بشیم برای ضرر نرسوندن به هم نوع و از همه مهمتر نسل های اینده ماشین خودمون و بیرون نیاریم؟؟؟؟؟ این یه چشمه از کارهایی است که ما برای خودمون و لحظه انمون انجام میدیم و حاضر نیستیم که نسل های اینده هم از این اسمون لذت ببرن . حالا با این تفاسیر که گفتیم نه برای پیدا کردن سیاره ایی جدید در دوردست ترین و نزدیک ترین حالت به ما و نه برای عزیمت به اونجا برای زمین خودمون چی کار کردیم که از نابودی نجاتش بدیم برای ایران خودمون چی کار کردیم نه هیچ کاری چرا چون همیشه برای اون چیزی که نیست تلاش میشه و اون چیزی که هست فراموش . من با کمربند حیات کاری ندارم این لطف خدا بوده که ما رو در جایی قرار داده که بدون دردسر نفس بکشیم و راحت زندگی کنیم برای سپاس از لطفش ما چی کار کردیم . کشور های دیگه برای سالم موندن افراد جامعه و راحت تنفس کردن شروع به درختکاری در حاشیه اتوبان ها ( با اینکه کمترین الودگی رو دارن) و ساخت فضاهای سبز متعدد کردن حالا ما چی همون حاشیه امنیت تنفسی مردم شمال کشور رو هم به بهونه های مختلف خراب میکنیم تا راحت تر برسیم شمال و بکر بودن مناطق رو از بین میبریم . شاید این ربطی به موضوع ارائه شده توسط دوستان نداشته باشه ولی دوست دارم بدونم ما که نجومی هستیم حتی در سطح اماتور و پایین تر از اماتور برای بهتر شدن زمین خودمون چی کار کردیم . حالا تا سیارات دیگه ..........ببخشید شاید یه کم دلم گفته بود ولی گله گذاری کردم از خودم که چه کردم با زمین خودم با بهترین یار روزهای زندگیم که هیچ وقت زیر پامو خالی نکرد.
    من با حرف شما موافقم باید امتحان کرد چون زندگی حق هر انسانه حالا در سیارات دیگه . و این تلاش باید انجام شه ولی برای اینکه همه برن اونجا هم شاید یه راه کاری باشه بعد از پیدا شدن سیاره جدید برای نفس کشیدن !
    امضای ایشان
    اهل ابادی عشقم ز همین ویرانم
    همه رفتند ولی با دل خود میمانم
    همسفر باشم اگر با تپش شب بوها
    دست اخر به گلستان تو سرگردانم
    هر چه کردم که نگویم دل ما هم تنگ است
    خیره شد یاد تو بر ما که خودم میدانم

17. Top | #39
    مدیر فنی
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    Technical Manager
    شماره عضویت
    16618
    تشکر شده 3 بار در 3 ارسال

كمربند حيات         
    اگه انسان به هر سیاره دیگه ای هم پا بذاره فقط بصورت موقت می‌تونه یخورده نفس بکشه بعد از مدتی میشه همین آش و همین کاسه که در زمین باهاش روبرو هستم. اصولاً انسان دنبال راحتی و آسایش و قدرته، بنابراین هیچوقت نمیشه انتظار داشت که انسان در مکانی پا بگذاره و اون مکان پاک و سالم باشه
    امضای ایشان
    URANUS.SUN

صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع