نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: آشکار ساز ها

 1. Top | #1
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  104
  نوشته ها
  1,626
  تشکر
  25,887
  تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

     آشکار ساز ها

  سلام به همه دوستان عزیز

  قصد داریم توی این تاپیک در مورد آشکار ساز ها در تمام طیف ها بحث کنیم.
  برای شروع طیف امواج الکترو مغناطیس رو قرار میدهم،چون می دانید که هر رده ی طیفی از امواج الکترو مغناطیس احتیاج به یک نوع آشکار ساز خاص دارد.  امواج الکترومغناطیسی یکی از پدیده های بسیار زیبای فیزیکی هستند که مبنا و پایه تمامی سیستم های ارسال صدا و تصویر و اطلاعات در جهان امروز می باشد . این امواج که نور مرعی هم از جنس آن است با سرعت 300000 کیلومتر بر ثانیه منتشر می شوند و برای انتشار هم نیاز به محیط خاصی ندارد بدین معنی که در خلاء هم منتشر می شوند.


  امواج مرئی توسط تلسکوپ های نوری آشکار سازی می شوند که این موضوع توسط دوستان به طور کامل و جامع بررسی شده است،پس بهتر است به آشکار سازی باقی رده های طیفی بپردازیم.
  تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست آشکار ساز ها-teyf-jpg  
  امضای ایشان
  کمی ستاره روی صورتم بپاش
  سعی میکنم شبیه کهکشان شوم


 2. 16 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 3. Top | #2
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  104
  نوشته ها
  1,626
  تشکر
  25,887
  تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

  امواج رادیو یی
  امواج رادیو نوعی از تشعشعات الکترومغناطیسی هستند و هنگامی بوجود میآیند که یک شی باردار شده با فرکانسی که در بخش فرکانس رادیویی (RF) طیف الکترومغناطیسی قرار دارد شتاب بگیرد. این محدوده فرکانس از ده ها هرتز تا چند گیگا هرتز تغییر میکند. تشعشعات الکترومغناطیسی توسط نوسانات میدانهای الکتریکی و مغناطیسی انتشار مییابند و از طریق هوا و نیز خلا به همان خوبی عبور میکنند و نیازی به واسطه انتقال ندارند.
  وقتی که امواج رادیویی از یک سیم عبور می کنند، میدان الکتریکی و مغناطیسی متغیر آنها (بر حسب شکل سیم) جریان و ولتاژی متناوب در سیم القا میکنند. این جریان و ولتاژ را میتوان به سیگنال های صوتی و دیگر انواع سیگنال تبدیل کرد که اطلاعات را انتقال دهند.
  با وجودی که واژه رادیو برای توصیف این پدیده به کار میرود، ارسال داده هایی که ما به عنوان تلویزیون، رادیو، رادار و تلفن می شناسیم، همگی در کلاس انتشار فرکانس رادیویی هستند.  امواج رادیویی را با رادیو تلسکوپ ها آشکار سازی می کنند.


  رادیو تلسکوپ
  رادیو تلسکوپ نوعی آنتن رادیویی است که در اخترشناسی رادیویی به منظور پیدا کردن و جمع آوری اطلاعات از ماهواره‌ها و کاوشگرهای فضایی و هر گونه منبع رادیویی در فضا استفاده می‌شود.
  این نوع تلسکوپ‌ها با تلسکوپ‌های نوری متفاوت اند چون فقط می‌توانند از منابع رادیویی اطلاعات بگیرند.
  رادیو تلسکوپ‌ها دارای دیش‌های بزرگی هستند که به صورت تکی یا چند تایی کار می‌کنند و معمولاً برای جلوگیری از تداخل امواج الکترومغناطیسی منتشر شده از تلویزیون و رادیو و رادار و...در مکان‌های خالی از جمعیت واقع شده‌اند این دقیقا مانند تلسکوپ‌های نوری است که باید از آلودگی نوری پرهیزکند.
  رادیو تلسکوپ برای مطالعه رخدادهای رادیویی از ستاره ها, کهکشان‌ها اخترنما‌ها ,و سایر اشیا فضایی استفاده می‌شود در طول موجی بین ۱۰ متر (۳۰ مگاهرتز) و ۱ میلیمتر (۳۰۰ مگاهرتز) در طول موج‌های بلند تر مانند ۲۰ سانتیمتر(۱٫۵ گیگاهرتز). بی قاعدگی‌ها در طبقه یونسفر زمین باعث خمیدگی امواج ورودی می‌شود, به این پدیده جرقه زدن می‌گویند که قابل قیاس با چشمک زدن ستارگان در طول موج مرئی می‌شود جذب امواج کهکشانی توسط لایه یونسفر با افزایش طول موج افزایش می‌یابد تا جایی که طول موج‌ها ی بالاتر از ۱۰ متر با رادیو تلسکوپ‌های زمینی قابل دریافت نیستند.

  نمونه هایی از تلسکوپ رادیویی:

  منابع: دانشنامه رشد
  ویکی پدیا
  امضای ایشان
  کمی ستاره روی صورتم بپاش
  سعی میکنم شبیه کهکشان شوم


 4. 11 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 5. Top | #3
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Dec 2010
  شماره عضویت
  436
  نوشته ها
  700
  تشکر
  5,849
  تشکر شده 6,249 بار در 703 ارسال
  دو نوع آشكازساز مادون قرمز وجوددارد . اشكارسازهاي حرارتي كه به آنها بولومتر (Bolometer) گفته مي شود اشعه مادون قرمز را تبديل به حرارت مي كنند و سپس حرارت تبديل به يك سيگنال الكتريكي متناسب با اشعه ماون قرمز مي گردد . دسته دوم آشكارسازها ي فتوالكتريك مي باشد كه اشعه مادون قرمز را مستقيما تبديل به سيگنال الكتريكي مي كنند .
  در اين آشكارسازها يك ترميستور بعنوان عنصر حساس بكار مي رود . ترميستور يك مقاومت الكتريكي است كه با ازدياد حرارت ناشي از نور كاهش مي يابد . بعبارت ديگر حرارت ناشي از نور مادون قرمز دريافتي ، مقاومت ترميستور را كاهش مي دهد ، در نتيجه مقدار جريان افزايش يافته و يك پالس الكتريكي توليد مي شود . آشكارسازهاي حرارتي در تمام طول موجهاي مادون قرمز بطور يكسان عمل مي كنند . آشكارسازهاي مادون قرمز حرارتي داراي يك تأخير زماني مي باشند به اين ترتيب كه از زمان دريافت مادون قرمز تا تبديل آن به سيگنال الكتريكي يك فاصله كوتاه زماني وجود دارد كه اين بخاطر اينست كه ابتدا مادون قرمز تبديل به حرارت و سپس تبديل به سيگنال الكتريكي مي گردد . بعلاوه حساسيت آشكارسازهاي حرارتي نسبت به آشكارسازهاي فتو الكتريكي به اندازه صد برابر كمتر است .
  اين آشكارسازها از يك نيمه هادي تشكيل شده اند كه بر اثر تابش مادون قرمز يك جريان و يا ولتاژ الكتريكي ايجاد مي كنند . اين آشكارسازها خيلي حساس تر از آشكارسازهاي حرارتي مي باشند ولي پاسخ آنها تا يك طول موج خاص مي باشد . حساسيت اين آشكارسازها با كمتر كردن درجه حركت مولكولها ي نيمه هادي كمتر شده و در نتيجه مقدار اغتشاشات خود آشكارساز كاهش مي يابد .
  طراحي آشكارسازهاي مادون قرمز :
  تا اينجا با شدت امواج مادون قرمز ، اثر فسفر برروي اين امواج و آشكارسازهاي آن آشنا شديم . حال مي خواهيم ببينيم كه براي طراحي آشكار ساز مادون قرمز بايد چه پارامترهايي را در نظر گرفت . فرض كنيم كه بدنه داغ هواپيما مورد نظر ماست و مي خواهيم توسط امواج مادون قرمزي كه از بدنه هواپيما ي مافوق صوت خارج مي شود هدف را كشف كنيم . مي دانيم كه ماكزيمم دامنه امواج در اين حالت در روي 4 ميكرون است . از طرفي اين طول موج بخوبي از آتمسفر عبور مي كند بنابراين لازم نيست كه طول موجهاي مجاور را انتخاب كنيم ( در صورتيكه جذب اتمسفر روي 4 ميكرون زياد باشد بايد امواج حوالي 4 ميكرون را كه آتمسفر جذب كمتري روي آنها دارد انتخاب شوند . ) مرحله ي بعدي انتخاب نوع آشكارساز است . سولفيد سرب و فلوريد سرب روي 4 ميكرون حساسيت خوبي دارند . بنابراين هر كدام از اينها مي توانند انتخاب شوند . يك نكته كه در مورد آشكارسازها قابل اهميت است اين كه اين آشكارسازها فقط روي امواج كوتاه حساسيت زيادي دارن د و در طول موجهاي بالاتر نمي توان از آن ها استفاده نمود ، بعلاوه در امواج كوتاه نيز اين آشكارسازها بايد خنك شنود بنابراين سنگين و گران قيمت مي شوند . به همين جهت است كه در بعضي از موارد آشكارسازها ي حرارتي كه حساسيت كمتري دارند ولي در عوض سبكتر و ارزانتر مي باشند ، ترجيح داده مي شوند .
  سيستم هاي هدايت توسط مادون قرمز غير فعال مي باشند ، بعبارت ديگر تنها گيرنده امواج مادون قرمز هستند و خود موجي را نمي فرستند . به همين جهت از سيستم هاي هدايت راداري بسيار ساده تر مي باشند . در يك سيستم هدايت مادون قرمز ساده امواج مادون قرمز دريافتي توسط آينه سهموي روي كانون متمركز مي گردد و در روي كانون آشكارساز مادون قرمز قرار دارد . معمولا در اين قسمت مجموعه اي از آينه ها و عدسيهاي مركب بكار مي رود كه ماكزيمم مقدار اشعه مادون قرمز بدست مي آيد . امواج مادون قرمز دريافتي تبديل به سيگنالهاي الكتريكي شده و توسط تقويت كننده تقويت مي شود . سيستم كنترل اين امواج دريافتي را تبديل به فرمان هاي مناسب براي اصلاح مسير موشك مي كند بطوريكه همواره موشكماكزيمم امواج مادون قرمز را از هدف دریافت کند.
  امضای ایشان

 6. 8 کاربر مقابل از gandom عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 7. Top | #4
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  كاربر راهنمای ويكی نجوم
  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  شماره عضویت
  960
  نوشته ها
  966
  تشکر
  22,003
  تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

  آشکار سازهای فروسرخ
  آشکار سازی در ناحیه فروسرخ مسئله مشکلتری است، زیرا در طول موجهای بالای حدود 13000 ‏آنگستروم ، فوتونها انرژی کافی برای خروج الکترون از کاتد یا فعال ساختن امولسیون را ندارد و ‏منابع نوری نیز ضعیف هستند. در طول موجی حدود 1mm آشکارسازهای بلوری روش کهموج قابل استفاده اند، لذا در اینجا فاصله ‏‏ 1μm الی 1000μm را بررسی می‌کنیم. آشکارسازهای گرمایی و فوتو رسانا ، تقسیم بندی کرد. در هر ‏دو دسته ، جواب حاصل متناسب با توان جذبی w است. با این تفاوت که آشکار سازهای گرمایی ‏آهنگ انرژی جذب شده را مستقل از طول موج آن اندازه می‌گیرند. در صورتی که آشکار سازهای ‏فوتورسانا ، مانند تکثیرکننده‌های فوتون ، میزان جذب فوتونها را اندازه می‌گیرند.

  بنابراین بطور مطلوب ، جواب آنها برای یک توان مطلوب در گستره حساسشان ، بطور خطی با ‏طول موج افزایش می‌یابد. این دو نوع از لحاظ زمان تغییرات علامت سرعت متفاوتی دارند. بصورت ‏یک دستور کلی می‌توان گفت که این مقدار در مقایسه با نانو ثانیه برای تکثیر کننده‌های فوتون ، ‏برحسب میلی ثانیه برای آشکار سازهای گرمایی ، میکرو ثانیه برای آشکار سازهای فوتو رسانا اندازه ‏گیری می‌شود.
  قیاس آشکار ساز فروسرخ با سایر آشکار سازها
  در مقایسه با تکثیر کننده‌های فوتون ، آشکار سازهای فروسرخ در طول موجهای کوتاه تر هم نوفه ‏دارند و هم کندتر هستند. از آنجایی که توان تابشی منابع فروسرخ نسبتا پایین است، لذا تراز نوفه این ‏آشکار ساز یک سرشتی بسیار مهم است.

  آشکار سازهای گرمایی برای تمامی ناحیه فروسرخ حساس‌اند. ترموکوپلها و ترموپیلها افزایش ‏دمای حاصل از جذب تابش را به صورت نیروی محرکه الکتریکی ترموالکتریک اندازه گیری می کنند. ‏و بولومترها آن را از روی تغییر مقاومت اندازه می‌گیرند. بولومترها عموما بیشتر مورد استفاده‌اند ‏و جهت کاهش نوفه گرمایی و افزایش حساسیت ، آنها را اغلب در دمای هلیوم مایع بکار می‌برند.

  یک نوع آشکار ساز نسبتا متفاوتی ، سلول گولای بر اساس انبساط یک گاز نادر در اثر گرمای حاصل ‏از تابش فرودی کار می‌کند. یکی از دیوارهای سلول کوچک حاوی گاز از یک غشای قابل انعطاف ‏باریکه نور باز تابیده از آن دریافت می‌شود. سلول گولای یک مرتبه مقداری آهسته‌تر و ناحساستر ‏از یک بولومتر خنک شده است. اما مینیمم علامت آشکار سازی توسط آن زیاد متفاوت نیست و سلول ‏گولای دارای مزیت کار در دمای اتاق است.

  سلولهای فوتو رسانا عبارت از نیم هادیهایی است که مقاومت الکتریکی آنها در اثر نوردهی کم می‌‏شود. تغییر در مقاومت متناسب با آهنگ جذب فوتونهاست و می‌توان آن را به صورت یک تغییر ‏ولتاژ در دو سر یک مقاومت بار ، سری با دستگاه فوتو رسانا ، اندازه گیری کرد. این ساز و کار را ‏می‌توان به صورت یک اثر فوتو الکتریک داخلی توصیف کرد.
  آشکارساز فوتونی
  برخلاف فوتوسل یا فوتو کاتد یک تکثیرکننده فوتونی ، فوتونها دارای انرژی کافی برای خارج کردن ‏مستقیم الکترون ازسطح نیستند، ولی آنها پایدارتر از طول موجهای قطع مشخصی انرژی کافی برای ‏آزاد ساختن یک الکترون از شبکه بلور را بدست می‌آورند و لذا باعث افزایش تعداد الکترونها و ‏یا حفره‌های آزادی می‌شوند که به عنوان حاملین بار عمل می‌کنند. این اثر با پر کردن نیم هادی ، ‏جهت کاهش تعداد الکترونهای برانگیخته گرمایی تقویت می‌یابد. تا این اواخر دستگاههای ‏فوتو رسانا فقط می‌توانستند در ناحیه فروسرخ نزدیک کار بکنند، که طول موج قطع برای این بلورها ‏مانند سولفور سرب در حدود چند میکرومتر است.

  اما انواع جدید نیم هادی ناخالص شده یعنی بلورهای شامل مقدار کمی از ناخالصیهای برگزیده ، ‏می‌توانند (در دمای هلیوم) تا حدود 100μm کار بکنند. در واقع ، اینک معلوم شده است که آشکارسازهای bs – nI می‌توانند تا درون ناحیه موج میلیمتری هم کار کنند. زیرا قابلیت حرکت الکترونهای آزاد با جذب انرژی فوتون افزایش می‌یابد و این الکترونها می‌توانند در دمایی بالاتر ‏از دمای بلور وجود داشته باشند. به این دلیل این آشکار سازها به آشکار سازهای با الکترون گرم ‏موسومند.‏
  آشکار ساز امواج فرابنفش
  علاوه بر صفحات عکاسی مخصوص و تکثیرکننده‌های فوتون که می‌توانند تا ناحیه فرابنفش بکار ‏برده شوند. برای طول موجهای کمتر از حدود 1300 آنگستروم که انرژی فوتون تا حد یونیدن ‏گازهای پایدار بالاست (E<9ev) می‌توان بوسیله نور آشکار سازی کرد.

  برای آشکار سازی مداوم از یک اتاقک یونش استفاده می‌شود. اتاقک در ناحیه مسطح یا اشباع ‏منحنی جریان برحسب ولتاژ کار می‌کند، که در آن جریان یون مستقل از ولتاژ اتاقک بوده و متناسب ‏با شدت فرودی است.

  کارآیی آشکار ساز ، برحسب زوجهای یون به ازای هر فوتون می‌تواند بسادگی تا %100‏برسد. در واقع اگر انرژی فوتون تا حد یونش مضاعف بالا باشد، ممکن است کارآیی بیشتر از این نیز ‏شود.
  آشکار ساز گایگر مولر

  آشکار ساز گایگر مولر
  از آشکار سازهای پالسی یک نوعش شمارنده گایگر مولر است. فوتو الکترون اولیه حاصل از فوتون ‏فرودی شتاب داده می‌شود تا با برخوردهای متوالی با مولکولهای گاز بهمنی را بوجود بیاورد، که ‏این تقویت گازی است. به علت نبودن مواد برای ایجاد پنجره ، استفاده از هر دو نوع مزبور در ناحیه ‏طول موجهای 1040 – 300 آنگستروم مشکل است. این امر مخصوصا در مورد شمارنده گایگر یا ‏شمارنده فوتون ، که در فشارهای گاز نسبتا زیاد (حدود 100 تور) فلزی نازک قابل عبور می‌شوند ‏و از این ناحیه یک راست تا ناحیه اشعه ایکس می‌توان از آشکار ساز مزبور استفاده کرد. گاز بکار برده شده در طول موجهای بلند معمولا اکسید نیتریک یا مولکولهای مشابه است، اما در ‏طول موجهای کوتاه گازهای نادر به علت بالا بودن پتانسیل یونش آنها ترجیح داده می‌شوند. با ‏انتخاب زیرکانه ماده پنجره و گاز محتوی می‌توان نقطه نقطه قطع طول موجهای کوتاه و بلند را ‏طوری مرتب کرد که نوار باریکی از حساسیت بوجود آید. آشکار سازهای برگزیده‌ای از این قبیل ‏جایگزین طیف سنج در پاره‌ای از آزمایشهای اختر پاراکت رها گشته است.
  آشکار سازی نور قطبیده
  آشکار سازهای نور یونش هم چنین برای اندازه گیریهای شدتهای مطلق و برای درجه بندی منابع ‏به صورت استانداردهای شدت در فرابنفش خلأ بکار برده شده‌اند. اگر هر فوتون جذب شده یک ‏فوتو الکترون تولید کند، جریان خروجی یک اطاقک یونی برابر تعداد فوتونهای جذبی می‌شود. ‏گازهای نادر این شرط را به جا می‌آورند و به علاوه ضرایب جذب آنها به قدری بالاست که فشار ‏کمی از گاز برای جذب کامل کافی می‌باشد. اتاقک یونی را می‌توان در این طریق با گازهای نادر به ترتیب کاهش وزن اتمی آنها از 1022 ‏آنگستروم ، حد یونش گزنون تا 250 آنگستروم که در آن فوتو الکترونهای خروجی دارای انرژی ‏کافی برای ایجاد یونش ثانوی در هلیوم است، بکار برد. به هر حال شمارنده فوتونی می‌تواند در این ‏نقطه کار را به عهده گیرد، زیرا این آشکار ساز به جای تعداد الکترونها ، پالس حاصله از هر فوتون ‏جذب شده را ثبت می‌کند.‏

  منبع :رشد
  امضای ایشان
  این سرا را سزا بیش از این است ....

 8. 2 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 9. Top | #5
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  كاربر راهنمای ويكی نجوم
  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  شماره عضویت
  960
  نوشته ها
  966
  تشکر
  22,003
  تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

  آشكارساز تناسبی نوعی آشكارساز گازی با دو الكترود ، یكی استوانه و یكی سیمی‌ در راستای محور استوانه است.
  وقتی آشكارساز در ناحیه‌ای (ازلحاظ ولتاژ بین الكترودها) كار كند كه در آن شماره یونهای ایجاد شده ، متناسب با انرژی اشعه باشد. در این صورت آشكارساز تناسبی نام دارد. ولتاژ اعمال شده در این آشكارساز بیشتر از ولتاژ اعمال شده در اتاقك یونیزاسیون می‌‌باشد كه ولتاژ اعمال شده بین دو الكترود به اندازه‌ای بزرگ است كه الكترون یونش یافته یك اتم انرژی كافی درحركت به سوی الكترود آند بدست می‌‌آورد و انرژی الكترون به اندازه‌ای است كه موجب یونش اتمهایی در مسیر خود می‌شود.

  مشخصات و طرز كار آشكارساز تناسبی
  آشكارساز تناسبی از یك الكترود سیلندری و یك رشته سیم مركزی كه معمولا از تنگستن می‌باشد، ساخته می‌شوند. به دلیل وضع هندسی دستگاه میدان الكتریكی در فاصله x از سیم برابر است با (E=V/xLn(b/a كه درآن V ولتاژ وصل شده بین الكترودها و a و b به ترتیب شعاعهای سیم و الكترود خارجی می‌‌باشند. میدان الكتریكی در نزدیك رشته سیم خیلی بزرگتر است و با فاصله از سیم نسبت عكس دارد. بنابراین بیشترین تكثیر در نزدیكی سیم مركزی انجام می‌‌پذیرد. حدود نصف از زوجهای یون در فاصله‌ای برابر با متوسط طول آزاد و 99% زوجهای یون در هفت برابر متوسط طول آزاد از الكترود مركزی تشكیل می‌گردند. زمان جمع آوری الكترون‌ها خیلی كوچك است. به هرحال چون الكترون‌ها خیلی نزدیك به الكترود مركزی ایجاد می‌‌‌شوند، v? مربوط به جمع آوری الكترون در الكترود مركزی خیلی كوچك می‌باشد.

  بنابراین سهم بیشتر سقوط پتانسیل مربوط به یونهای مثبت است. وجود این كه یونهای مثبت كندتر از الكترون‌ها هستند، پس از عبور مسافت كمی‌ از سیم مركزی بیشترین سقوط پتانسیل را درفاصله زمانی كوتاه بوجود می‌‌آورند. درنتیجه ، پالس مربوط به رسیدن یك زوج یون ابتدا خیلی سریع و سپس به كندی صعود می‌نماید. گاهی اوقات وقتی محل تشكیل هر یك از یونها نسبت به الكترود مركزی متفاوت باشد، زمان تشكیل پالس‌ها نامشخص خواهدبود. در چنین حالتی زمان لازم برای الكترون‌های مختلف در رسیدن به ناحیه تكثیر یكسان نخواهد بود. تقویت كننده‌های مرحله اول یونها را جمع آوری می‌كنند تا این نامعلومی‌ را كاهش دهند.
  زمان تفكیك
  در آشكارساز تناسبی ، یونیزاسیون محدود به ناحیه اطراف مسیر اشعه می‌باشد. فرض كنیم كه تابش 1 در زمان t1 وارد شمارنده می‌شود و تابش مشابه 2 در یك ناحیه دیگر در زمان t2 وارد آشكارساز می‌شود. در الكترود جمع كننده سقوط پتانسیل خواهیم داشت. اگر تقویت كننده دستگاه آشكارساز بتواند این تغیییر ولتاژ را به عنوان دو علامت الكتریكی تشخیص دهد و اگر این كمترین زمان جدایی باشد كه این تشخیص امكانپذیر می‌گردد، در این صورت t2-t1 زمان تفكیك
  (Resolving time) برای آشكارساز تناسبی است. بنابراین زمان تفكیك (T) تابع سیستم الكتریكی است.
  اگر زمان تفكیك صفر باشد، تغییر تعداد شمارش برحسب تغییر تعداد تابش باید یك خط مستقیم باشد. به هرحال اگر زمان تفكیك بینهایت باشد، این منحنی در سیستم مختصات y-x به محور x متمایل شده و بالاخره آن را قطع خواهد نمود. یعنی وقتی تعداد تابشهایی كه وارد آشكارساز می‌‌شوند افزایش یابد، تعداد شمارش ثبت شده ابتدا افزایش می‌یابد و بعد از رسیدن به یك ماكزیمم به طرف صفر میل می‌كند. در این میزان شمارش صفر ، ولتاژ الكترود جمع كننده ثابت می‌‌ماند. زیرا كه میزان جمع آوری یونها برابر میزان نشت یونها خواهد بود.

  آشكارساز تناسبی حساس نسبت به محل ورود اشعه
  یكی از تفاوتهای اساسی بین آشكارساز تناسبی و آشكارساز گایگر مولر این است كه در آشكارساز تناسبی ، یونیزاسیون محدود به ناحیه كوچكی در اطراف مسیر ذره تابشی است. در صورتی كه در آشكارساز گایگر یونیزاسیون در تمام حجم آشكارساز انجام می‌شود. بنابراین در آشكارسازهای تناسبی ، امكان این كه اطلاعاتی در مورد محل اشعه تابشی بدست آوریم، وجود دارد.
  در این نوع از آشكارسازها ، آند از یك سیم با مقاومت زیاد (معمولا رشته كوارتز با پوششی از كربن) تشكیل می‌شود. فرض كنیم ذره تابشی در وضعیت x یونهایی در مجاورت آند ایجاد می‌‌نماید. این یونها بوسیله آند جمع آوری شده و باعث جاری شدن جریان در دو جهت در طول آند خواهد شد. مقدار جریانی كه از هر جهت جاری می‌شود تابع مقاومت در مسیر می‌باشد. به دلیل تفاوت جریان در دو انتهای آند پالس‌های ایجاد شده در دو انتهای آند در ارتفاع و زمان صعود متفاوت خواهند بود. تفاوت در زمان صعود ، به دلیل تفاوت در ثابت زمانی ، معمولا برای بدست آوردن اطلاعات درباره محل اشعه بكار می‌رود.
  شمارش نوترون با آشكارساز تناسبی
  علاوه بر اینكه می‌توان از آشكارساز تناسبی برای آشكارسازی ذرات آلفا و بتا استفاده نمود. این آشكارساز می‌تواند در آشكارسازی نوترونها نیز مورد استفاده قرار گیرند. یك آشكارساز واقعی نوترون معمولا گاز BF خالص و یا مخلوطی از BF3 و یكی از گازهای استاندارد آشكارسازهای گازی ، می‌باشد. وقتی كه نوترون حرارتی بوسیله هسته جذب می‌شود، دو ذره یونیزه كننده قوی یكی ذره آلفا و دیگری هسته لیتیم كه در جهت مخالف حركت ذره آلفا حركت می‌‌كند، رها می‌شوند. پالسهای ایجاد شده بوسیله محصولات واكنش هسته‌ای در مقایسه با پالس‌های بوجود آمده بسیله تابشهای نظیر اشعه گاما ، دارای ارتفاع نسبتا بزرگ است.
  رابطه ارتفاع پالس با نوع ذره
  نكته‌ای كه وجود دارد رابطه ارتفاع پالس و نوع ذره است. ارتفاع پالس‌های ایجاد شده با ذرات یونیزه كننده سنگین مانند ذرات آلفا ، ممكن است بطور قابل ملاحظه‌ای از پالس‌های بوجود آمده بوسیله الكترون‌های با انرژی برابر ، متفاوت باشد. این اختلاف تابع نوع اشعه است كه معمولا برای آشكارسازهای گازی ، كوچك می‌‌باشد. در مورد آشكارسازهای تناسبی و یونیزاسیون و آشكارساز نیم رسانا این حالت وجود دارد.

  منبع:رادیواکتیو
  امضای ایشان
  این سرا را سزا بیش از این است ....

 10. 3 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 11. Top | #6
  کاربر جدید

  عنوان کاربر
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  2549
  نوشته ها
  1
  تشکر
  0
  تشکر شده 3 بار در 1 ارسال

  سلام ميشه راجع به أشكارسازهاى فرابنفش و ... توضيح بديد ؟

 12. 3 کاربر مقابل از sanaz abdollahi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 13. Top | #7
  کاربر جدید

  عنوان کاربر
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  شماره عضویت
  3083
  نوشته ها
  1
  تشکر
  0
  تشکر شده 2 بار در 1 ارسال

  آشکار ساز ها         
  سلام در به در دنبال يه مقاله فارسي در مورد آشكارسازهاي تراهرتز ميگردم. اگه كسي كمكم كنه ممنون ميشم

 14. 2 کاربر مقابل از 381015246 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد