صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 32

موضوع: تعادل هیدرواستاتیک و دیگر هیچ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

تعادل هیدرواستاتیک و دیگر هیچ

دوستان عزیز!
    حدود 4 سال پیش بود که خیلی در تبیین زندگی ستاره ها دچار مشکل بودم اما وقتی با مفهنم تعادل هیدرواستاتیک آشنا شدم خیلی راحت شدم و کاملاً درک می کردم که چطور انبساط و انقباض های ستارگان در حین تحول انها اتفاق می افتد
    لذا دیدم خیلی کار خوبی هست که تعادل هیدرواستاتیکی رو یک مروری با هم بکنیم

2. Top | #21
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط المپیاد نجوم نمایش پست ها
    یه سوال تو یک جزوه ای که خوندم نوشته بود رابطه ی p=nkTاز دوراه اثبات میشه که راه حل اول که غیرانتگرالی هست خیلی دقیق نیست! علت دقیق نبودنش کدوم بخششه؟چون فرض خاصی که وارد نکردیم فقط این که احتمال در همه ی جهات برابر هست بود به خاطر اونه؟ مر30
    یکی از راه های ِ اثباتش اینه که فرض کنید همه ی ِذرات با سرعت ِ یکسان به طور متقارن در همه ی ِ جهات حرکت می کنند! این که همه ی ِ ذرات با سرعت ِ یکسان حرکت می کنند مسلما درست نیست!!
    ذرات توزیع ِ سرعتی دارند که به توزیع ِ سرعت ِ ماکسولی معروف هست! (یعنی همه ی ِذرات سرعت ِ یکسان ندارند)

اما راه ِ دیگه اش که اثبات ِ دقیق هست با میانگین گیری از نیروی ِ وارد روی ِسرعتهای ِ مختلف به دست میاد که البته باید توزیع ِ سرعت و انرژی معلوم باشه!
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

3. 12 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال طلای جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    3538
    تشکر شده 4,710 بار در 536 ارسال

میشه درباره ی گرادیان گرما برای من توضیح بدین.
    ستاره (ی غیر چرخان) یک سامانه ی کرویه . بنابر این درست به نظر می رسه که وقتی در تعادل گرمایی و ترمودینامیکی قرار داره ، هر پوسته از این کره ، دارای خواص (چگالی و دما و ترکیبات و ...) یکسان باشه(البته پوسته ها باید خیلی نازک انتخاب بشن! عملا مانند یک جزء دیفرانسیلی)
    از طرفی بدیهی به نظر میاد که دمای مرکز ستاره از تمامی قسمت های اون بیشتره(اگه جای دیگه ای گرمتر بود ، خوب گداخت تو اون جا هم اتفاق میفتاد دیگه !). گرادیان (که لفظ خارجی تغییرات خودمونه)دما هم یکی از معادلات ساختار ستارس که معلومه چه کار می کنه . می دونیم انتقال گرما به 3 روش تابش و رسانش وهمرفت انجام میشه . چون ستاره ها گازند ، پس رسانش نقش چندانی در انتقال گرما (و انرژی) نداره .بنابراین تنها با تابش و همرفت می توان انرژی رو درون ستاره پخش کرد .(1)
    در تابش انرژی به وسیله ی فوتونها و در همرفت به وسیله ی انتقال یک توده ی پر انرژی به ناحیه ای کم انرژی منتقل میشه.
    ساز و کار تابش :
    این روش به وسیله ی ادینگتون بیان شده است :
    یک لایه از گاز را به ضخامت dr تصور کنید که شاری بر آن می تابد . داریم :
    تعادل هیدرواستاتیک و دیگر هیچ-63-jpg

اما این میزان L که کم شده به لایه ی ما فشار وارد می کند . فشاری برابر با :
    تعادل هیدرواستاتیک و دیگر هیچ-61-jpg

پس :
    تعادل هیدرواستاتیک و دیگر هیچ-62-jpg

از فشار تابشی میدانیم :
    تعادل هیدرواستاتیک و دیگر هیچ-67-jpg

با مشتق گیری بر حسب شعاع و برابر گذاشتن روابط داریم:
    تعادل هیدرواستاتیک و دیگر هیچ-65-jpg
    که نتیجه می دهد :
    تعادل هیدرواستاتیک و دیگر هیچ-66-jpg

ساز و کار همرفت هم در پستی دیگر انشاا... .

(1): تا آنجا که من فهمیدم ستارگان غول سرخ و کوتوله و .. کلا هر نوع ستاره ای که در مراحل آخر زندگی اش باشد ، ستارگانی ضایع اند ! چرا که در برخی از این ها حتی رسانش هم مهم می شود...
    تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست تعادل هیدرواستاتیک و دیگر هیچ-64-jpg  
    امضای ایشان
    عجیب ترین چیزی که تا به حال تو نجوم دیدم نه ابعاد و ارقام ماه و ستاره و فاصله و جرم اجرام کیهانیه و نه اسرار سر به مهر درون سیاهچاله ها !
    اینه که یک علاقه مشترک چه جوری می تونه این همه آدمو با هم آشنا کنه !

5. 14 کاربر مقابل از arashgmn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوا استار
    مدال برنز كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    941
    تشکر شده 1,006 بار در 247 ارسال

رابطه دومیه از کجا اومده؟؟؟

7. کاربر مقابل از المپیاد نجوم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

8. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    941

توی نموداری که برای توزیع ماکسولی سرعت گذاشتید 3 تا سرعت نشان دادید که من متوجه نمیشم سرعت میانگین چه طور اون رابطه شده؟ میشه توضیح بدید؟ ممنون!
    امضای ایشان
    نبیند مدعی جز خویشتن را
    که دارد پرده ی پندار در پیش
    گرت چشم خدابینی ببخشند
    نبینی هیچ کس عاجزتر از خویش

#سعدی

9. 2 کاربر مقابل از المپیاد نجوم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

توی نموداری که برای توزیع ماکسولی سرعت گذاشتید 3 تا سرعت نشان دادید که من متوجه نمیشم سرعت میانگین چه طور اون رابطه شده؟ میشه توضیح بدید؟ ممنون!
    یکی از سرعتها vp یا سرعتی هستش که بیشترین ملوکولها در حول و حوش ِ اون سرعت دیده می شن. که به سادگی با مشتق گرفتن از رابطه و مساوی ِ صفر قرار دادن به دست میاد.

یکی از سرعت ها سرعت ِ میانگین ِ معمولی هستش. یعنی همون چیزی که انتظار دارید؛ میانگین ِ سرعت ِ همه ی ِ اتمها.

اما آخری میانگین ِ به توان ِ دوی ِ سرعت هستش؛ یعنی هر ملوکولی رو که دیدید سرعتش رو به توان ِ دو برسونید و بعد از این به توان ِ دو رسیده ها میانگین بگیرید و آخرش رادیکالش رو حساب کنید که چون به سادگی می شه در فرمول پیداش کرد و با میانگین ِ انرژی هم رابطه ی ِ خوبی داره معمولا از اون استفاده می کنن
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

11. 8 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    3538

گرادیان دمای همرفتی

یه مدت خیلی زیادی بود که سعی می کردم که معادلات گرادیان دمای همرفتی رو این جا بنویسم اما هر بار به یه علتی نمی شد . بالاخره تصمیم گرفتم که فایلی رو که قرار بود تو قالب فروم نوشته بشه رو pdf کنم و بزارم برای دانلود .

متن مربوط به پست گرادیان دمای همرفتی در ضمیمه است .

گرادیان دمای هم&#1.pdf
    امضای ایشان
    عجیب ترین چیزی که تا به حال تو نجوم دیدم نه ابعاد و ارقام ماه و ستاره و فاصله و جرم اجرام کیهانیه و نه اسرار سر به مهر درون سیاهچاله ها !

13. 14 کاربر مقابل از arashgmn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    941

من یه سوال دیگه دارم.اگر رسانش برای ما مهم شد مثل ستاره های خیلی چگال یا بعضی وقت ها در غول ها یا مثلا تاج خورشید بازم گرادیان دما (مثلا رسانشی)وجود داره؟فشار رو باید فشار تبهگنی بذاریم و روابط رو پیدا کنیم؟ممنون!
    امضای ایشان
    نبیند مدعی جز خویشتن را
    که دارد پرده ی پندار در پیش
    گرت چشم خدابینی ببخشند
    نبینی هیچ کس عاجزتر از خویش

#سعدی

15. 3 کاربر مقابل از المپیاد نجوم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    3538

من یه سوال دیگه دارم.اگر رسانش برای ما مهم شد مثل ستاره های خیلی چگال یا بعضی وقت ها در غول ها یا مثلا تاج خورشید بازم گرادیان دما (مثلا رسانشی)وجود داره؟فشار رو باید فشار تبهگنی بذاریم و روابط رو پیدا کنیم؟ممنون!
    خوب گرادیان دما که همواره وجود داره و از نظر فیزیکی نا معقوله که دما در یک جایی از ستاره ناگهان به مقدار زیادی عوض بشه . معمولا ما مایلیم فقط اتفاقاتی رو که توی ستاره روی میدن بررسی کنیم (شاید به این علت سراغ پدیده های انتزاعی نمی ریم که محاسبات به اندازه ی کافی سخت و طاقت فرسا هستن ، پس چرا بیایم خودمونو با حالات غیرواقعی درگیر کنیم ...؟). مثلا من یه مثالی رو که آقای دکتر میرترابی سر کلاس بهمون گفتن رو ذکر می کنم :
    تو برخی ستاره های پر جرم وقتی هلیوم تولید میشه ، هلیوم ها به علت سنگین تر بودن نسبت به هیدروژن ها ، به مرکز ستاره فرو می افتن . اونجا هم که الی ماشالا فشار و دما هست . از طرفی به دلایلی(که من نمی دونم چرا و شاید توی این مثال هم مهم نباشه) هیدروژن زودتر از هلیوم واگن* میشه . وقتی هلیوم ها واگن میشه ، توی یک دونه اوربیتالش ،دوتا الکترون های هم اسپین قرار می گیرن . این واگنی ، خاصیت رسانش رو توی این مخلوط هلیوم به شدت می بره بالا به طوری که عملا تمام قسمت های این هسته ی هلیومی هم دما خواهندشد .
    تو این مورد خاص مقیاس زمانی رسیدن گرما به نقاط مختلف هسته اونقدر کمه ( نسبت به مقیاس زمانی تغییرات بزرگ مقیاس) که عملا میشه هسته رو هم دما گرفت . توضیح این جمله اینه : فرض کنید توی یه نقطه از این هسته ، یه آشفتگی دمایی روی بده . تو این مورد رسانش خیلی سریع این آشفتگی رو بین دیگر قسمت های هسته منتقل می کنه. اما اگه همین آشفتگی بخواد برسه به سطح ستاره چون فرایند رسانشی وجود نداره ، این آشفتگی خیلی دیرتر به سطح می رسه . پس در زمان هایی که ما داریم اثرات این آشفتگی رو روی بزرگ مقیاس بررسی می کنیم ، این زمان رسانش قابل صرف نظره .

راجع به تاج خیلی اطلاعی ندارم . چون قبلا شنیده بودم که دما به طور ناگهانی تا مرتبه ی میلیون کلوین بالا میره ** و هنوز دقیقا نفهمیدن چرا که بخوان تحلیل براش ارائه کنن .

به دست آوردن یه رابطه برای گرادیان دما برای رسانش هم ساده اس . این رابطه توی فیزیک 1 دبیرستان داده شده ! اما این که تا چه حد بشه یه ستاره رو با این رابطه مدل کرد جای بحث داره . مثلا اون ضریب رسانش تو فرمول که به عنوان ثابت در نظر گرفته میشه ، قطعا یه تابعی از شعاع خواهد بود و ثابت نیست ...!

*: دکترمیرترابی بهمون گفتن که واژه ی تبهگن ، برگردان درستی از واژه ی انگلیسیش نیست و باید واگن به کار بره. دلایلشم برامون گفتم که بیشتر به دستور زبان برمی گرده تا نجوم...!
    **:این قسمت ممکنه با اون تیکه ی اول که گفتم دما نمی تونه یهو عوضبشه تناقض داشته باشه . خوب موضوع همین جاس ! همین امر باعث شده که ملت برن دنبال یه سری رویداد فیزیکی ، که این پدیده رو توجیه کنه و قطعا یه چیزفیزیکی عامل این افزایش ناگهانیه . پس از قلمرو فیزیک خارج نشدیم .

پ.ن: حس غریبی بهم میگه که این پست رو خیلی شفاف توضیح ندادم . شاید به این علت بود که دقیق منظور از سوال رو نفمیدم . پس اگر که مشکلی پیش اومد بپرسید تا اگه بلد بودم جواب بدم !
    امضای ایشان

17. 13 کاربر مقابل از arashgmn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4446
    تشکر شده 451 بار در 99 ارسال

خوب
    حالا بیاین در مورد شرایطی که باعث میشه تعادل هیدرواستاتیک بهم بخوره و اینکه بعد از بهم خوردن ستاره به وضعیت درستش ( تعادل ) بر میگرده یا نه حرف بزنیم
    امضای ایشان
    هرگز به تو دستم نرسد ماه بلندم، اندوه بزرگی است چه باشی چه نباشی

19. کاربر مقابل از tina عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

20. Top | #30
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4446
    تشکر شده 451 بار در 99 ارسال

الگوی تک منطقه ای

تعادل هیدرواستاتیک و دیگر هیچ         
    خوب
    بیاین فرض کنیم یه ستاره به جرم M و شعاع R0 توی تعادل هیدرواستاتیکه . اگر یه کاری کنیم که ستاره یکم از وضع تعادلش خارج بشه (یعنی اختلال توی تعادلش ایجاد بشه )، چه اتفاقی می افته ؟

من خودم دفعه ی اول که این جمله رو خوندم این سوال برام پیش اومد که چجوری ستاره از وضع تعادلش خارج میشه ؟ مثلا یه دست نامرئی میاد بینگ ... یه ضربه میزنه به ستاره ؟! تا الانم که دارم این حرفارو مینویسم دلیل واقعیش رو نمیدونم ، ولی حدسی که میزنم(با توجه به چیزایی که خوندم) اینه که چون ستاره تحول پیدا میکنه توی یک دوره ی خاصی از زندگیش شرایطی از لحاظ کدری و چگالی پیدا میکنه که تعادلش بهم میخوره ... ( مثل بحث ستاره های تپنده ) ولی این شرایط خاص دما و چگالی رو هنوز خودم هم نمیدونم ، اگر کسی توضیح بده ممنون میشم .
    ستاره رو مثل پیاز پوسته پوسته در نظر بگیرین ، طوری که نزدیک ترین پوسته به سطح ستاره جرم m داشته باشه ( چون نزدیک ترین پوسته به سطح ستاره اس و خیلی نازکه شعاعش رو هم همون شعاع ستاره در نظر میگیریم )
    با استفاده از قانون دوم نیوتون میتونیم بنویسیم :

(سمت چپ جرم پوسته ضربدر شتاب پوسته است که بر اساس قوانین جناب نیوتون برابر برآیند نیروهای وارد بر پوسته است . طرف راست معادله هم نیروهایی هست که به این پوسته ی کروی وارد میشه . قسمت اول نیروی گرانشیه که از طرف مرکز جرم ستاره به پوسته و به سمت پایین وارد میشه برای همین منفیه و قسمت دوم حاصل ضرب فشار در مساحت پوسته است . این فشار فشاریه که از لایه های زیرین به پوسته وارد میشه و وقتی در مساحت پوسته ضرب شده معنیش نیرویی عه که از لایه های پایین به پوسته وارد میشه که این نیرو ها به سمت خارج هستن پس مثبت میشه )
    اگر ستاره ی ما در تعادل باشه ( یعنی شتاب نداشته باشه ) طرف چپ معادله صفر میشه و میتونیم بنویسیم :

که R0 و P0 فشار و شعاع ستاره در حالتی هستند که ستاره در تعادله .
    وقتی تعادل ستاره بهم میخوره شعاع ستاره و فشار یه مقدار خیلی کوچیکی تغییر میکنن به طوری که برای شعاع و فشار جدید میتونیم بنویسیم :

حالا با جا گذاری شعاع و فشار جدید و کلی ساده سازی سعی میکنیم به یه چیز خوب برسیم
    ادامه در پست بعد
    ویرایش توسط tina : 10-31-2014 در ساعت 03:07 PM
    امضای ایشان
    هرگز به تو دستم نرسد ماه بلندم، اندوه بزرگی است چه باشی چه نباشی

21. 8 کاربر مقابل از tina عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع