صفحه 1 از 8 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 78

موضوع: چه کسانی در المپیاد نجوم قبول می شوند

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

Question چه کسانی در المپیاد نجوم قبول می شوند

به نام خالق آسمان پرستاره
    موضوع المپیاد نجوم، امروزه به موضوعی عجیب در بین منجمان و ستاره شناسان تبدیل شده است و دلیل اصلی آن هم توجیه نبودن منجمان آماتور ما از موضوع المپیاد نجوم است.
    خیلی جالب است بدانید که منجمان آماتوری که سابقه ی بسیار زیادی در نجوم دارند و تقریباً می توان گفت که یک سرو گردن از سایر هم سن و سالان خود که نجوم کار می کنند نیز بالاتر هستند اما حتی در مرحله ی اول المپیاد نجوم نیز پذیرفته نمی شوند.
    دلیل این موضوع هم بسیار ساده است. المپیاد نجوم تفاوت بسیار زیادی با نجوم آماتوری دارد (اما بی ارتباط با این موضوع نیست)
    شاید اگر نگاهی گذرا به موضوعات المپیاد نجوم بیاندازیم، خواهیم دید که سوالاتی که در آن مطرح می شوند ارتباط زیادی به رصد ندارند و بسیاری از کسانی که موفق به کسب مدال در المپیاد نجوم می شوند کمتر از تعداد انگشتان دست، تلسکوپ را از نزدیک می بینند.
    البته این موضوع، مشکل یا عیبی نیست! زیرا همین افراد می توانند به سادگی تمام اطلاعاتی را که یک منجم دارد را اثبات و توجیه علمی نمایند.
    اما به نظر بنده تنها زمانی می توان المپیاد و نجوم آماتوری را کامل دانست که این دو با یکدیگر باشند.
    در واقع المپیاد می تواند یک بستر مناسب برای افزایش دانش منجمان آماتور باشد و شرایطی را فراهم کند که منجمان آماتور توجیه پدیده هایی را که می بینند را بدانند و در صورت مواجهه با موضوعی جدید بتوانند با یک بررسی فیزیکی دلیل آن را بیابند.
    همچنین نجوم آماتوری نیز می تواند به المپیادی های نجوم کمک کند. درواقع اگر المپیادی های نجوم بتوانند آموخته های خود را به صورت عملی به کار ببندند بسیار پیشرفت خواهند کرد و درواقع مباحث تئوری و عملی با یکدیگر پیوند می خورند.
    حال به موضوع اصلی یعنی این که چه کسانی در المپیاد نجوم قبول می شوند می پردازیم:
    بسیاری از علاقه مندان به شرکت در المپیاد نجوم، در ابتدا جذب زیبایی¬های نجوم می¬شوند. اما باید گفت که المپیاد نجوم تفاوت‏های بسیار زیادی با نجوم رصدی دارد. بخش نجوم آماتوری و رصد به طور کلی بخش کمی از سؤالات را در بر می¬گیرد و نکته¬ی مهم آن است که تعداد قابل توجهی از مدال آورندگان اطلاعات بسیار کمی از بخش رصدی و آماتوری نجوم دارند!
    شاید بتوان گفت سؤالات المپیاد نجوم نمونه‏هایی ساده‏سازی شده از مباحث پیچیده و دانشگاهیِ نجوم و فیزیک محاسباتی است. المپیاد نجوم درواقع ارتباط بسیار زیادی به فیزیک و ریاضیات دارد و همین موضوع شرکت‏کنندگان در المپیاد نجوم را ملزم به فراگیری فیزیک و ریاضیات می¬نماید.
    سؤالات المپیاد نجوم عموماً به این صورت است که متغیر‏هایی داده می‏شود و پارامترهای دیگر مورد سؤال قرار می‏گیرد. به عنوان مثال در برخی موارد، فاصله‏ی یک قمر مصنوعی در چند نقطه از مدار خود نسبت به مرکز زمین داده می‏شود و در نهایت دوره‏ی گردش، میزان کشیدگی و حداکثر و حداقل فاصله‏ی آن از زمین مورد سوال قرار می‏گیرد. برای آشنایی با برخی سوالات دیگر می‏توان نمونه‏های زیادی را نام برد. مثلاً تحلیل مدار انتقال یک ماهواره از سیاره‏ای به سیاره‏ی دیگر و محاسبه‏ی انرژی مورد نیاز برای جابجایی، تعیین مختصات آسمانی و تبدیل دستگاه‏های مختصاتی به یکدیگر و یا بررسی برخی از ویژگی‏های تلسکوپ‏ها، از جمله سؤالات متداول در المپیاد نجوم به شمار می‏روند.
    بنابراین احتمالاً تنها کسانی در المپیاد نجوم پذیرفته می شوند که دانشی اندک از نجوم آماتوری داشته باشند و کتاب های نجوم محاسباتی مانند نجوم کروی، نجوم و اخترفیزیک مقدماتی و الفبای المپیاد نجوم و اخترفیزیک و کتاب هایی از این قبیل را مطالعه کرده باشند.

2. Top | #2
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

من كه فكر نكنم حال داشته باشم بشينم فرمولاشو حفظ كنم!

3. کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

4. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

حفظ=شکست

شایان جان باید به خدمت شما عرض کنم که حفظ کردن روابط در المپیاد نجوم نهایتاً تا مرحله ی اول جواب می دهد و کار شما را راه می اندازد.
    درواقع در المپیاد و برای موفقیت در آن باید شما بدانید روابط و فرمول ها از کجا آمده اند و باید روش به دست آوردن انها را بلد باشید.
    مثلاً در بخش مکانیک سماوی با شش یا هفت رابطه ی ساده می توان بیش از 30 یا 40 رابطه به دست آورد که بسیار کلیدی هستند.
    مثلاً روش محاسبه ی انرژی هر مدار با استفاده از پایستگی انرژی به سادگی محاسبه می شود و نیازی به حفظ آن نیست
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

5. 11 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #4
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

تفهیم و تعمیق + خلاقیت در حل مسئله = موفقیت

داوطلبان محترم شرکت در المپیاد نجوم توجه کنند :
    پس از برنامه ریزی و انجام دقیق آن + ایجاد انگیزه و ایده پردازی، مهم ترین بخش در المپیاد نجوم تفهیم و تعمیق کامل مفاهیم و کمک گرفتن از خلاقیت در حل مسائل است، بنابراین؛ حفظ فرمول ها و ... فقط بخش بسیار کوچکی از قضیه را در بر می گیرد و بقیه ی کار به فاکتورهای فوق مربوط می شود.

7. 10 کاربر مقابل از Panahandeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #5
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

حياتي و مهم!

نقل قول نوشته اصلی توسط معین پناهنده نمایش پست ها
    داوطلبان محترم شرکت در المپیاد نجوم توجه کنند :
    پس از برنامه ریزی و انجام دقیق آن + ایجاد انگیزه و ایده پردازی، مهم ترین بخش در المپیاد نجوم تفهیم و تعمیق کامل مفاهیم و کمک گرفتن از خلاقیت در حل مسائل است، بنابراین؛ حفظ فرمول ها و ... فقط بخش بسیار کوچکی از قضیه را در بر می گیرد و بقیه ی کار به فاکتورهای فوق مربوط می شود.
    با تشكر از شما ، يك سوال كاملا جدي و حياتي:
    من امسال سال سومم ، نجوم را تقريبا بصورت تئوري كاملا بلدم ، اصلا از فرمول ها و سوال هايي كه تو المپياد بايد حلشون كرد سر در نميارم ، با توجه به اينكه من بايد مرحله اول المپياد را ٥ ماه ديگر بدهم ، ايا شروع به ياد گيري فرمول ها و حل سوالات مفهومي كنم يا خير؟!
    يا اينكه المپياد را بذارم كنار و به كنكورم برسم؟!
    من زياد اميدوار نيستم!
    امضای ایشان
    گيرند همه روزه و من گيسويت / جويند همه هلال و من ابرويت
    از جمله ي اين دوازده ماهِ تمام / يك ماه مباركست و آن هم رويت

9. کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

10. Top | #6
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    40
    تشکر شده 361 بار در 62 ارسال

سلام

بنده فكر ميكنم المپياد نجوم با بحث نجوم آماتوري و رصد رفتن الكي خيلي فرق داره !

خيلي از كساني كه فكر ميكنند نجوم رو بلدند در واقع فقط صورت هاي فلكي رو ميشناسند و فوقش با تلسكوپ چند تا جرم بگيرند...

ولي به نظر من علم نجوم هيچ كدوم اينها نيست و در واقع اين فعاليت ها فقط يكجور سرگرميه !

دليلش هم همينه كه بچه هاي فيزيكي در المپياد خيلي موفق تر هستند !

11. 2 کاربر مقابل از Green Dream عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

هیچ وقت دیر نیست

نقل قول نوشته اصلی توسط شايان سليم شهشهانى نمایش پست ها
    با تشكر از شما ، يك سوال كاملا جدي و حياتي:
    من امسال سال سومم ، نجوم را تقريبا بصورت تئوري كاملا بلدم ، اصلا از فرمول ها و سوال هايي كه تو المپياد بايد حلشون كرد سر در نميارم ، با توجه به اينكه من بايد مرحله اول المپياد را ٥ ماه ديگر بدهم ، ايا شروع به ياد گيري فرمول ها و حل سوالات مفهومي كنم يا خير؟!
    يا اينكه المپياد را بذارم كنار و به كنكورم برسم؟!
    من زياد اميدوار نيستم!
    شایان جان هیچ وقت دیر نیست اما توجه کن که زود دیر می شه!
    ببین شما همانطور که می گی 5 ماه فرصت داری تا در مرحله اول شرکت کنی و این فرصتی نسبتاً کم است زیرا بسیاری از رقبای شما از یکی دو سال پیش اقدام به مطالعه کرده اند!
    اما مرحله اول چیزی نیست که حتی نشود در یک ماه هم جمعش کرد! بنابراین شما می توانی در مرحله اول قبول بشی فقط باید توجه کنی که 5 ماه تا زمان آزمون فرصت داری اما یک ماه که دی است و فصل امتحانا که اون رو از دست می دی و بدون که فقط 4 ماه فرصت داری
    حالا اگه با شدت خوبی (مثلاً روزی 4 ساعت مداوم و با بازده بسیار بالا) بخونی می تونی از مرحله اول راحت عبور کنی اما باید برای مرحله دوم از خیر خیلی چیزای دیگه بگذری مثل نمره دیپلم بالا ! در هر صورت شما یک فرصت داری برای المپیاد، اما برای کنکور دو سال! حالا انتخاب با خودته!
    اگر سوال بیشتری داشتی می تونی با من شخصی تماس بگیری
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

13. 3 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #8
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

دقیقاً

نقل قول نوشته اصلی توسط Green Dream نمایش پست ها
    سلام

بنده فكر ميكنم المپياد نجوم با بحث نجوم آماتوري و رصد رفتن الكي خيلي فرق داره !

خيلي از كساني كه فكر ميكنند نجوم رو بلدند در واقع فقط صورت هاي فلكي رو ميشناسند و فوقش با تلسكوپ چند تا جرم بگيرند...

ولي به نظر من علم نجوم هيچ كدوم اينها نيست و در واقع اين فعاليت ها فقط يكجور سرگرميه !

دليلش هم همينه كه بچه هاي فيزيكي در المپياد خيلي موفق تر هستند !
    green dream عزیز کاملاً با شما موافق هستم!
    تفاوت المپیاد نجوم با نجوم آماتوری (آن چه در ایران از نجوم آماتوری سراغ داریم) تفاوت آشنایی با صورت های فلکی با مکانیک سماوی است !
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

15. 2 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

زمان مطالعه ی شما

دوستان المپیادی در این تاپیک نوع مطالعه و زمان و منبع خود را بگویند تا شناخت خوبی نسبت به رقبا (و رفقای!) ی خود داشته باشند.
    لطفاً واقعیت را بگویید
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

17. 3 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #10
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    76
    تشکر شده 352 بار در 66 ارسال

چه کسانی در المپیاد نجوم قبول می شوند         
    نقل قول نوشته اصلی توسط پیام بهرام پور نمایش پست ها
    دوستان المپیادی در این تاپیک نوع مطالعه و زمان و منبع خود را بگویند تا شناخت خوبی نسبت به رقبا (و رفقای!) ی خود داشته باشند.
    لطفاً واقعیت را بگویید
    بنده دوستانی را می شناسم که روزی 2 ساعت مطالعه ی مداوم دارند و منابع آنها هم همان منابعی است که باشگاه دانش پژوهان معرفی کرده است
    امضای ایشان
    اگر به اوج نمی رسی نگران نباش
    من رسیدم، خبری نبود

19. 3 کاربر مقابل از No.1 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 8 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)