صفحه 7 از 8 نخستنخست ... 345678 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 78

موضوع: چه کسانی در المپیاد نجوم قبول می شوند

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

Question چه کسانی در المپیاد نجوم قبول می شوند

به نام خالق آسمان پرستاره
    موضوع المپیاد نجوم، امروزه به موضوعی عجیب در بین منجمان و ستاره شناسان تبدیل شده است و دلیل اصلی آن هم توجیه نبودن منجمان آماتور ما از موضوع المپیاد نجوم است.
    خیلی جالب است بدانید که منجمان آماتوری که سابقه ی بسیار زیادی در نجوم دارند و تقریباً می توان گفت که یک سرو گردن از سایر هم سن و سالان خود که نجوم کار می کنند نیز بالاتر هستند اما حتی در مرحله ی اول المپیاد نجوم نیز پذیرفته نمی شوند.
    دلیل این موضوع هم بسیار ساده است. المپیاد نجوم تفاوت بسیار زیادی با نجوم آماتوری دارد (اما بی ارتباط با این موضوع نیست)
    شاید اگر نگاهی گذرا به موضوعات المپیاد نجوم بیاندازیم، خواهیم دید که سوالاتی که در آن مطرح می شوند ارتباط زیادی به رصد ندارند و بسیاری از کسانی که موفق به کسب مدال در المپیاد نجوم می شوند کمتر از تعداد انگشتان دست، تلسکوپ را از نزدیک می بینند.
    البته این موضوع، مشکل یا عیبی نیست! زیرا همین افراد می توانند به سادگی تمام اطلاعاتی را که یک منجم دارد را اثبات و توجیه علمی نمایند.
    اما به نظر بنده تنها زمانی می توان المپیاد و نجوم آماتوری را کامل دانست که این دو با یکدیگر باشند.
    در واقع المپیاد می تواند یک بستر مناسب برای افزایش دانش منجمان آماتور باشد و شرایطی را فراهم کند که منجمان آماتور توجیه پدیده هایی را که می بینند را بدانند و در صورت مواجهه با موضوعی جدید بتوانند با یک بررسی فیزیکی دلیل آن را بیابند.
    همچنین نجوم آماتوری نیز می تواند به المپیادی های نجوم کمک کند. درواقع اگر المپیادی های نجوم بتوانند آموخته های خود را به صورت عملی به کار ببندند بسیار پیشرفت خواهند کرد و درواقع مباحث تئوری و عملی با یکدیگر پیوند می خورند.
    حال به موضوع اصلی یعنی این که چه کسانی در المپیاد نجوم قبول می شوند می پردازیم:
    بسیاری از علاقه مندان به شرکت در المپیاد نجوم، در ابتدا جذب زیبایی¬های نجوم می¬شوند. اما باید گفت که المپیاد نجوم تفاوت‏های بسیار زیادی با نجوم رصدی دارد. بخش نجوم آماتوری و رصد به طور کلی بخش کمی از سؤالات را در بر می¬گیرد و نکته¬ی مهم آن است که تعداد قابل توجهی از مدال آورندگان اطلاعات بسیار کمی از بخش رصدی و آماتوری نجوم دارند!
    شاید بتوان گفت سؤالات المپیاد نجوم نمونه‏هایی ساده‏سازی شده از مباحث پیچیده و دانشگاهیِ نجوم و فیزیک محاسباتی است. المپیاد نجوم درواقع ارتباط بسیار زیادی به فیزیک و ریاضیات دارد و همین موضوع شرکت‏کنندگان در المپیاد نجوم را ملزم به فراگیری فیزیک و ریاضیات می¬نماید.
    سؤالات المپیاد نجوم عموماً به این صورت است که متغیر‏هایی داده می‏شود و پارامترهای دیگر مورد سؤال قرار می‏گیرد. به عنوان مثال در برخی موارد، فاصله‏ی یک قمر مصنوعی در چند نقطه از مدار خود نسبت به مرکز زمین داده می‏شود و در نهایت دوره‏ی گردش، میزان کشیدگی و حداکثر و حداقل فاصله‏ی آن از زمین مورد سوال قرار می‏گیرد. برای آشنایی با برخی سوالات دیگر می‏توان نمونه‏های زیادی را نام برد. مثلاً تحلیل مدار انتقال یک ماهواره از سیاره‏ای به سیاره‏ی دیگر و محاسبه‏ی انرژی مورد نیاز برای جابجایی، تعیین مختصات آسمانی و تبدیل دستگاه‏های مختصاتی به یکدیگر و یا بررسی برخی از ویژگی‏های تلسکوپ‏ها، از جمله سؤالات متداول در المپیاد نجوم به شمار می‏روند.
    بنابراین احتمالاً تنها کسانی در المپیاد نجوم پذیرفته می شوند که دانشی اندک از نجوم آماتوری داشته باشند و کتاب های نجوم محاسباتی مانند نجوم کروی، نجوم و اخترفیزیک مقدماتی و الفبای المپیاد نجوم و اخترفیزیک و کتاب هایی از این قبیل را مطالعه کرده باشند.

2. Top | #61
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Navid MMM نمایش پست ها
    سلام به عزیزان
    من هم مشکل celestial boy رو دارم...
    مثلا من کتاب نجوم دینامیکی میخونم (خودتون از من بهتر میدونید قطر این کتاب چقدره )
    مطالب این کتاب خیلی زیاده.....یعنی وقتی به تهش میرسی میبینی خیلی از مطالب قبلی یادت رفته....به نظرتون من چی کار کنم؟
    سلام

کتابهایی مثل نجوم دینامیکی را نباید حفظ کرد و باید به صورت مفهومی خوند و درکش کرد. یعنی مطالبش را یاد گرفت و نیازی نیست که همه چیز را حفظ کرد. بهترین راهش هم اینه که چند بار خونده بشه و روی مطالبش تفکر بشه.

بعد وقتی رفتید سراغ کتابهای بعدی باز هم این مطالب براتون مرور و یادآوری میشه چون مطالب این کتاب در بقیه کتابها هم به شکلی متفاوت و محاسباتی تر موجوده

3. 19 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #62
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلاي كشوري المپياد نجوم
    مدال برنز جهاني المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1783
    تشکر شده 2,171 بار در 243 ارسال

ببنید دوستان دیگه دوره ی از این سوالای صرفا حفظی سر اومده! الان بیشتر رو روابط ومسئله مانور میدن.پس تکنیک حل مسئله تو مرحله اول بیشتر به درد میخوره.مگه چندتا حفظی میاد؟
    به هر حال باید این کتابو بخونید چون مثلا نجوم میخونید! بیشتر رو بخشای کهکشان و کیهان شناسیم تمرکز کنید فکر میکنم بهتر باشه!
    همونطور که آقای اکبرنیا گفتن مفهومی! یعنی چی حالا!؟
    یعنی شکلا و نمودارهارو نباید سرسری رد کرد. قشنگ بهشون دقت کنید.از خودتون بپرسید چرا اینجوری شده!
    ویرایش توسط erfan bayat : 02-04-2013 در ساعت 06:20 PM
    امضای ایشان
    اگر ذهن ما اونقد ساده بود که راحت درکش میکردیم اونموقع اونقدر احمق بودیم که نمیتونستیم درکش کنیم

5. 14 کاربر مقابل از erfan bayat عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #63
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4659
    تشکر شده 261 بار در 44 ارسال

دوستان کسی که نجوم به زبان ساده رو خونده نجوم دینامیکی رو هم باید بخونه؟؟؟
    امضای ایشان
    "موانع" چيز هاي وحشتناكي هستند كه وقتي چشمتان را از روي "هدف" برميداريد، به نظر مي رسند.

7. کاربر مقابل از Zahra Shakeeb عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

Mat

8. Top | #64
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نقل قول نوشته اصلی توسط Zahra Shakeeb نمایش پست ها
    دوستان کسی که نجوم به زبان ساده رو خونده نجوم دینامیکی رو هم باید بخونه؟؟؟
    تقریبا بسیاری از مطالب دو کتاب هم پوشانی دارند به نظرم اگر نجوم به زبان ساده را خواندید خیلی روی نجوم دینامیکی زمان نگذارید حداکثر اینکه فقط از روی مطالب به سرعت رد بشید ضمنا کتابهای به روزتر و سطح بالاتری هم هست که بعدا باید بخوانید مثل کتاب مبانی ستاره شناسی که اون هم باز مطالبی توش با این دو کتاب هم پوشانی داره

9. 13 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #65
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5488
    تشکر شده 79 بار در 10 ارسال

درمورد اينكه نبايد حفظي مطالب را خواند؛
    من امسال هيچي حفظيات بلد نبودم( واقعا هيچي) و مكانيك و كروي خونده بودم.اخترفيزيك كمتر نسبت به اون دوتا.
    اما چه شد در نهايت؟
    از كل اون مكانيك فقط ١ سوال اومد كروي ام كه ٢ تا!
    و من مرحله ١ هم نتوانستم قبول شوم!
    ---
    و در مورد نجوم ديناميكي، همه ي مطالبش مهم هستن؟
    يعني مثلا عين اريكابوم بايد جويده بشه؟(يه سري مطالبش به نظر بنده خيلي بديهي هستند..)
    امضای ایشان
    خدايا نميشه زودتر از وقت پايان امتحان برگه مو بدم؟ خسته ام..خسته از همه چيز

11. Top | #66
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نقل قول نوشته اصلی توسط platopluto نمایش پست ها
    درمورد اينكه نبايد حفظي مطالب را خواند؛
    من امسال هيچي حفظيات بلد نبودم( واقعا هيچي) و مكانيك و كروي خونده بودم.اخترفيزيك كمتر نسبت به اون دوتا.
    اما چه شد در نهايت؟
    از كل اون مكانيك فقط ١ سوال اومد كروي ام كه ٢ تا!
    و من مرحله ١ هم نتوانستم قبول شوم!
    ---
    و در مورد نجوم ديناميكي، همه ي مطالبش مهم هستن؟
    يعني مثلا عين اريكابوم بايد جويده بشه؟(يه سري مطالبش به نظر بنده خيلي بديهي هستند..)
    سلام

نه نیازی همه چیز را حفظ کنید دید تحلیلی بیشتر مهمه تا دید حفظی. ممکنه چند تا سوال حفظی هم باشه ولی اکثر سوالات تحلیلی یا محاسباتی هستند

ضمنا همه مطالب را بخونید یعنی اخترفیزیک، نجوم کروی، مکانیک، منظومه شمسی، ابزارشناسی، کیهان شناسی، شناخت آسمان و فیزیک. همه را بخونید چون ممکنه از مطلبی که نخوندید بیشتر سوال بیاد که باعث میشه این اتفاقی که امسال برای شما افتاد تکرار بشه البته به نظر میرسه کلا سوالهای مکانیک در این دو ساله کم شده ولی نمیشه به این دلیل مکانیک را کم خواند چون معمولا سوالات خیلی قابل پیش بینی نیستند...

12. 11 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #67
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر فعال آوا استار
    مدال برنز كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    5774
    تشکر شده 93 بار در 18 ارسال

به نظر من چیزی که باعث قبولی توی مراحل مختلف المپیاد میشه داشتن علاقه و نداشتن نگاه ابزاری به المپیادیه که دارید میخونیدش!
    گر چه خیلی از کسانی که تا الان طلای المپیاد نجوم گرفتن تا حدی نگاه ابزاری بهش داشتند ولی باور کنید اگر اونها هم بدون علاقه المپیاد شروع میکردن به ادامه دادن هم نمیرسیدن و در همون مراحل ابتدایی متوقف میشدن!
    پس تا وقتی از درسی که میخونید لذت نبرید موفق نمیشید و اگر هم موفق شدید بدانید که خیلی موفقیت های بیشتری رو از دست دادید!
    پس دنباله اون المپیادی برید که بهش علاقه دارید و ازش لذت میبرید وگرنه بهتره اصلا سراغ المپیاد نرید! و وقتی با علاقه درس خوندن شروع کردید هیچ شکی به خودتون راه ندید!

14. 3 کاربر مقابل از saeed77 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #68
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    3538
    تشکر شده 4,710 بار در 536 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط saeed77 نمایش پست ها
    به نظر من چیزی که باعث قبولی توی مراحل مختلف المپیاد میشه داشتن علاقه و نداشتن نگاه ابزاری به المپیادیه که دارید میخونیدش!
    گر چه خیلی از کسانی که تا الان طلای المپیاد نجوم گرفتن تا حدی نگاه ابزاری بهش داشتند ولی باور کنید اگر اونها هم بدون علاقه المپیاد شروع میکردن به ادامه دادن هم نمیرسیدن و در همون مراحل ابتدایی متوقف میشدن!
    پس تا وقتی از درسی که میخونید لذت نبرید موفق نمیشید و اگر هم موفق شدید بدانید که خیلی موفقیت های بیشتری رو از دست دادید!
    پس دنباله اون المپیادی برید که بهش علاقه دارید و ازش لذت میبرید وگرنه بهتره اصلا سراغ المپیاد نرید! و وقتی با علاقه درس خوندن شروع کردید هیچ شکی به خودتون راه ندید!
    تا پارسال با این حرف موافق بودم. اما امسال یک استثنا دیدم که کل حرف های بالا رو زیر سوال می بره اونم بدجور!

البته کلا با یه گل بهار نمیشه...
    امضای ایشان
    عجیب ترین چیزی که تا به حال تو نجوم دیدم نه ابعاد و ارقام ماه و ستاره و فاصله و جرم اجرام کیهانیه و نه اسرار سر به مهر درون سیاهچاله ها !
    اینه که یک علاقه مشترک چه جوری می تونه این همه آدمو با هم آشنا کنه !

16. 6 کاربر مقابل از arashgmn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #69
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط arashgmn نمایش پست ها
    تا پارسال با این حرف موافق بودم. اما امسال یک استثنا دیدم که کل حرف های بالا رو زیر سوال می بره اونم بدجور!

البته کلا با یه گل بهار نمیشه...
    والا من از نگاه دیگران نمیدونم چه طور اینهمه علاقه مند به نجوم پیدا میشه ، من که هر چی گشتم نبود ، توی دوره ما چشم من زور که میزد هر کس رو هم که فقط به قسمت خاصی از نجوم علاقه داشت رو هم جمع میکرد ، بیش تر از 10 نفر نمیدید که علاقه چندانی به نجوم داشته باشن(این با انفاق بود وگرنه من باشم میگم نهایتن دو سه نفر رو دیدم ).البته این در مورد دانش پژوهان بود که از نظر من جو اون ها خیلی ارجعیت داشت نسبت به بودن در کنار به حساب مسئولان دوره ، چون به واقع اونا هر گونه تلاشی میکنن که چنین علاقه ای پایمال بشه .
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

18. 6 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #70
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    918
    تشکر شده 5,275 بار در 411 ارسال

چه کسانی در المپیاد نجوم قبول می شوند         
    نقل قول نوشته اصلی توسط saeed77 نمایش پست ها
    علاقه مهم هست اما کسایی که علاقه مند به نجوم بودن و تو المپیاد هم موفق شدن خییییلی کمن!
    چند نفرن کسایی که تو المپیاد مدال اوردن و بعدش به فعالیت های نجومیشون ادامه دادن؟!؟

در حال حاضر دو عامل موثر در قبولی المپیاد این دو موردن:
    1- ساکن تهران باشید
    2- در مدارس خاص تحصیل بنمایید

البته با اقدامات اوا استار و مراکزی مثل ایریسک این دو عامل به مرور کمرنگ خواهد شد

اگر علاقه مند به نجوم هستید حتما المپیاد رو به صورت جدی ادامه بدید و اگه قبول هم نشید ناراحت میشید اما پشیمون نمیشید
    امضای ایشان
    Though my soul may set in darkness, it will rise in perfect light;
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night
    Follow me on 1X

20. 10 کاربر مقابل از Amirali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 7 از 8 نخستنخست ... 345678 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)